DUITSCHLAND Mamentje DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10036 ^GeicbcHe(Soii^<mt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: Papen gracht 32. V Wat is Katholieke Actie? Wat is katholieke actie? Wij kunnen deze vraag beantwoorden met een definitie van Paus Pius X. Deze Paus verstond onder katholieke actie alles wat een katholieke leek, als zoodanig, ver richt. „De samenvatting .van alle werken, door een groot deel van de katholieke lee- kenwereld tot stand gebracht en voortge zet, natuurlijk opgevat volgens de behoef te van ieder land en ingericht naar de om standigheden van iedere streek, is datge ne. wat men gewoonlijk met een zeer edel woord pleegt te noemen „katholieke actie", of „actie van katholieken". Paus Pius XI heeft echter als katholie- lieke actie aangewezen: een in orga nisch verband, hiërarchisch door leeken gevoerde actie in het apostolaat der Kerk". Daarmede is de eerst-genoemde meer algemeene vorm van katholieke actie niet vervallen. Wij moeten nu onderscheid maken tus- schen katholieke actie en Katholieke Actie. (K. A.). Over de Katholieke Actie, door Paus Pius XI bedoeld en gewild, willen wij hier een en ander zeggen. Eerst zij nadrukkelijkvoorop gesteld wat Katholieke Actie niet is. De Katho lieke Actie is een beweging los van de politiek. „De Katholieke Actie verheft en ontplooit zich boven en buiten iedere politieke partij" aldus Paus Pius XI. „De Katholieke Actie zal nooit tot de stof felijke, doch immer tot de geestelijke orde behooren, zij is niet aardsch, maar he- melsch, zij is geen politieke beweging, maar een religieuse". „De Katholieke Ac tie is een apostolische actie; men stelt zich n.l. ten doel, de zielen naar God te bren gen en God naar de zielen. Derhalve kun nen Katholieke Actie en politiek in den zin van een partij, van partij-politiek niet te zamen gaan". Dit zijn nog twee uit spraken van de zéér talrijke, waarin de Paus nadrukkelijk verklaart, dat de Ka tholieke Actie niet is, niet mag zijn: een politieke actie. De Katholieke Actie is een zuiver-gods- dienstige, organische en hiërarchische lee- ken-beweging. Dat zij hiërarchisch is wil niet slechts zeggen, dat zij gehoorzaam moet zijn aan de Kerkelijke Overheid en zóó in de Hiër archie der Kerk moet worden ingescha keld, maar ook dat haar organische opzet hiërarchisch moet zijn, d.v/.z. naar het mo del der Kerkelijke Hiërarchie. M.a.w. zij moet parochieel, diocesaan, pauselijk zijn. In een toespraak van 3 Febr. 1924 noemt Paus Pius XI de parochie „de kleinste cel van de christelijke maatschappij" en in een andere toespraak (4 Sept. 1925), zegt de Paus: „De parochie is voor de Kerk de kleinste kern, als wezenlijk element voor het godsdienstig leven". In het begrip „hiërarchisch" ligt ook op gesloten, *dat de leden van de Katholieke Actie moeten worden uitverkoren door en in laatste instantie een officieele zending moeten ontvangen van:'het daartoe bevoeg de Kerkelijk Gezag. De Katholieke Actie is een kern-actie. Men begrijpe dit goed. De Katholieke Actie wil de massa actief maken, wil de massa deelachtig maken aan de activi teit van de Kerk. Deze activiteit van de massa is echter niet, kan niet zijn_ het hiërarchisch apostolaat, dat, zooals wij za gen, ligt opgesloten in het begrip Katho lieke Actie volgens de bedoeling van Paus Pius XI. Voor een hiërarchisch apostolaat is ten slotte e«n zending noodig; en deze is individueel. De actie van de massa, die de Katholieke Actie om zich heen verza melt, zooals we kunnen noemen: Katho lieke' Actie in-ruimeren zin. De taak van de leden van de Katholieke Actie is kernachtig aangegeven door on zen Aartsbisschop mgr. de Jong in een schrijven van 29 Nov. 1936: „Wij bepalen, dat de leden van de pa rochiale kernen, die moeten worden mede arbeiders van den pastoor, een groep personen, die meebidden, meeofferen, mee- beraadslagen, meewerken met den pries ter door den pastoor worden uitgeko- zen". Uit deze woorden blijkt wel duidelijk de groote verantwoordelijkheid, die wordt ge legd op de leden van de Katholieke Actie. Wij zouden hier nog verder kunnen schrijven over de geestelijke vorming, die de leden van de Katholieke Actie moeten bezitten, alvorens zij tot actie kunnen overgaan; over de officieele zending (de missio canonicaldie zij na ernstige vor ming en breede voorbereiding ontvangen. Maar het is onze bedoeling, vandaag slechts in enkele groote trekken het we zen van de Katholieke Actie aan te geven. Dat wezen is: apostolaat. Wij willen besluiten met de opmerking, dat ook in parochies, waar niet bestaat een Katholieke Actie, en dat ook de katho lieken, die niet zijn leden van de Katho lieke Actie, zich kunnen en moeteri wij den aan wat men volgens Paus Pius X „met een zeer edel woord pleegt te noe men katholieke actie". Wij moeten vooral in dezen tijd allen zijn: ijverige, geestdriftige katholieken. De ijver en de geestdrift van de actie naar buiten, waar gewenscht en mogelijk; de ijver en de geestdrift, onder alle om standigheden, van de stille, stipte plichts vervulling. Plichtsvervulling dat is katholieke actie in den rijksten, den edel- sten, den meest fundamenteelen zin. STRIJDT VOOR EUROPA 22ste SOVJET-LEGER VERNIETIGD Het Duitsche weermachtsbericht van Woensdagmiddag luidt: Zooals reeds in een extra-bericht bekend werd gemaakt, hebben forma ties van het pantserleger van General- Oberst von Kleist op 25 Augustus na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjepropetrofsk en de stad zelf in een stormaanval ingenomen. Ook in de nabijheid van de Dnjeprmonding en Zuidelijk van Kief werden de laatste nog op den Westelijken Dnjepr-oever weerstand biedende strijdkrachten van den vijand, gedeeltelijk in gevech ten van man tegen man, overweldigd. Oostelijk van Wellikije-Luki werd het gros van het 22ste Sovjetleger in hardnekkige gevechten, welke ver scheidene dagen duurden, ingesloten en vernietigd. De stad Wellikije-Luki is na heetèn strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken ge schut, vielen in onze handen. De on gewoon bloedige verliezen van den vijand bedragen ruim 40.000 dooden. Tusschen het Ilmenmeer en de Fin- sche Golf, alsmede voor Reval en aan het Finsche front, blijven de ope raties zich met succes ontwikkelen. De luchlmacht heeft izware slagen toe gebracht aan troepenconcentraties ten Oosten van Kief en heeft het spoor wegnet ten Westen van Moskou en in het gebied om St. Petersburg voor ge- ruimen tijd vernield. In de Finsche golf hebben afdeelingen gevechts vliegers vier Sovjet-troepentransport schepen met een gezamenlijken in houd van 9.000 ton tot zinken gebracht, vier andere transportschepen ernstig beschadigd en bomtreffers geplaatst op een torpedojager en een flottielje- leider. Ten Oosten van het Visschers- schiereiland zijn verder twee torpedo jagers zwaar beschadigd. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht haveninstallaties aan de Engelsche Oostkust en vliegvelden op het eiland bestookt. Bij aanvalspogingen op de Duitsche Bocht en de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht gisteren over dag 23 vliegtuigen verloren, van wel ke er 11 werden neergeschoten in luchtgevechten, vier door patrouille vaartuigen, 3 door afweergeschut, 3 door mijnenvegers en 2 door marine artillerie. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de vlootbasis Alexandrië in den nacht van 25 op 26 Augustus hebben bomtreffers groote verwoestingen aangericht in de haven en op de spoorwegemplacementen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- en Zuidwest-Duitsch- land en o.a. op woonwijken te Keulen brisant- en brandbommen'laten vallen. Door afweergeschut werden 2 der aan vallende bommenwerpers neergescho ten". Mr ROST VAN TONNINGEN OVER DE DEVIEZENBANKEN OFFICIEEL ITALIAANSCH BEZOEK AAN NEDERLAND. De chef van het Italiaansche propaganda- bureau der weermacht, kolonel van den ge- neralen staf van het luchtwapen, Vecchi, heeft gisteren vergezeld van zijn medewer kers een bezoek gebracht aan den weer machtsbevelhebber in Nederland. Kolonel Vecchi inspecteerde o.a. eerst een eenheid van de marine, waar hij zich voor al ook op de hoogte stetlde van de oorlogs berichtgeving. Verder kregen hij en zijn medewerkers in het stafkwartier van den weermachtsbevelhebber van den chef van den generalen staf, generaal-majoor Schwa- bedissen, een overzicht van de troepenver zorging in Nederland. In aansluiting hierop gaf commissaris-generaal Schmidt een over zicht van den arbeid der beide instanties, die elkaar op het gebied van propaganda en verzorging aanvullen. WAT ANDERE QLADEN SCHRIJVEN „LATEN WE ELKAAR DE WAARHEID BLIJVEN ZEGGEN". Max Blokzijl zal hedenavond over den zender Hilversum 2 van 19.4520 uur spre ken over: „Laten we elkaar de waarheid blijven zeggen". EEN GROOT NEDERLANDER Onder dezen titel schreef de T ij d, gis terenavond een artikel, gewijd aan de na gedachtenis van dr. Nolens, die 10 jaar ge leden stierf welk artikel aldus besluit: „Fier op de onderscheidingen, hem door het hoofd van den Nederlandschen Staat verleend, zorgvuldig koesterend zijn goede betrekkingen tot de groote geesten en lei ders onder de andere volksgroepen, hield hij in zijn spaarzame redevoeringen eigenlijk werkte hij het heele jaar aan zijn ééne groote rede bij de behandeling van de Rijksbegrooting steeds het landsbe lang als hoogste richtsnoer in het oog. Hij kende en beleed zijn beginselen krachtig als weinigen, maar als bestuurder was hij allereerst Nederlander! Dat is de door sommigen zoowel binnen als buiten de partij, wier fractie hij leidde, soms te weinig begrepen erfenis van Nolens. Nederlander zijn. Geen partijman! Dat was Nolens." In een gisteren in het gebouw der Ne- derlandsehe Bank te Amsterdam gehouden vergadering van deviezenbanken, heeft de president van de Nederlandsche Bank, de heer Mr. M. M. Rost van Tonningen, de volgende rede uitgesproken. Bij rondschrijven van 22 Augustus j.l. gaf de Nederlandsche Bank het voornemen te kennen om een aantal hier te lande ge vestigde banken en bankiers, naast de be staande deviezen-banken, te machtigen, overeenkomstig de bepalingen van art. 2 van het deviezen-besluit 1941 werkzaam te zijn. In verband met de uitbreiding van het aantal deviezenbanken, heeft de Neder landsche bank haar instructie herzien en zij hoopt deze binnen enkele dagen aan u mede te deelen. In verband daarmede zul len de werkzaamheden voor de nieuw-be- noemde deviezen-banken eerst aanvangen, nadat deze herziene instructie hen heeft bereikt. De machtiging, door de Nederlandsche bank aan de deviezenbanken gegeven, vooronderstelt een oprechte samenwerking tusschen de deviezen-bank en de Neder landsche b&nk. In de eerste plaats op het gebied, dat door het deviezenbesluit 1941 wordt bestreken en in de tweede plaats, en niet minder, in het algemeen. Het vertrou wen, door de Nederlandsche bank in de de viezen-banken gesteld, beperkt zich niet, en kan zich niet beperken, tot het terrein van het deviezen-besluit. Omgekeerd mag de Nederlandsche Bank dan ook van de deviezen-banlfen verwachten dat zij haar alle medewerking zullen geven over het geheele terrein, waarop de werkzaamhe den der deviezen-banken zich uitstrekken. De benoeming van een betrekkelijk groot aantal deviezenbanken op dit oogenblik, moet dan ook niet in. de eerste plaats wor den gezien als een maatregel, die genomen is om het deviezen-verkeer nog beter te doen functioneeren dan reeds het geval was. In het algemeen hébben^ de banken, aan wie tot nu toe de werkzaamheden van een deviezen-bank waren opgedragen, er zorg Voor gedragen 'het deviezen verkeer, voorzoover dit nog bestond, zoo goed mo gelijk te verzorgen. Wanneer dan, in een tijd van een steeds verder gaande, ontplooiing van de markt tot Europeesch betaalmiddel, en waarin tevens door de grootere rol, die aan het clearingverkeer wordt toe bedeeld, het deviezenverkeer steeds meer ineenschrompelt, toch een aantal nieuwe deviezen-bank en wordt aange wezen, dan is dit geschied om te vol doen aan het verlangen van vele in stellingen, die tot nu toe niet in den kring der deviezen-banken waren op genomen, en die door dit verlangen uiting gegeven hebben aan hun wensch tot nauwere samenwerking met de Nederlandsche bank. De taak der deviezen-banken moet in het nieuwe Europa breed worden gezien. De verdere ontwikkeling van de Europeesche samenwerking opent inderdaad in een niet al te verre toekomst de mogelijkheid van een levendiger verkeer met verschillende gebieden van ons vasteland, waardoor dan ook de aan de deviezen-banken toever trouwde taak in belangrijkheid zal winnen. Moet reeds naar de opvattingen van het nieuwe Europa elk particulier bedrijf door drongen zijn van het besef, dat in een wel geordende volkshuishouding het dienen van het algemeen belang op het eerste plan staat, zoo geldt zulks in nog sterkere mate voor die instituten, die voor het ver vullen van openbare functies zijn aange wezen. Dit nu is met u het geval en ik grijp dan ook deze gelegenheid aan om u op enkele gebieden van werkzaamheid opmerkzaam te maken, waar samenwerking in het bij zonder geboden is. De opheffing der deviezengrens tusschen Nederland en Duitsohland met ingang van 1 April was een nieuwe groote stap naar dat vrijere verkeer, waarover in twintig jaren volkenbondsoverleg wel was ge praat, maar nauwelijks eenig resultaat was bereikt. DE GEBLOKKEERDE MARKENBE- LASTING VERVALT OP 1 SEPT. Echter werd op 1 April één slagboom gehandhaafd, die een werkelijk vrijen han del verhinderde, n.l. de geblokkeerde Mar kenbelasting. Vooral op de effectenbeurs werd het handhaven van dezen slagboom als een ernstige Mlemmering gevoeld. Door het stopzetten van den handel in certificaten van Amerikaansche waardepapieren is een groot gebied van werkzaamheden voor den beurshandel weggevallen. Het moet mij nogmaals van het hart, dat op dit gebied blijken zijn gegeven van een gemis aan verantwoordelijkheid, door verantwoorde lijke instituten tegenover de Nederland sche beleggenden betoond, die ergerlijk zyn. In tijden van oorlog en spanning krijgen de fondsen, die gegrondvest zijn op winst bronnen, welke buiten het bereikbare ge bied liggen, een zeer speculatief karakter. Ik wil bij deze gelegenheid hiermede vol staan. Thans wil ik de oogen liever op de toekomst richten. Europa is getuige van een historische omwenteling, die de ener gie en werkkracht der volken van het noorden voor eeuwen weer meer naar het oostelijk vasteland richt. Duitschland heeft 1 bij deze ontwikkeling de leiding gekregen, d.w.z. dat het Duitsche bedrijfsleven hierbij vooraangaat. Onder déze omstandigheden kwam het den verantwoordelijken autori teiten hier te lande voor, dat het niet aan ging den handel in Duitsche fondsen te be lemmeren door het langer handhaven van de geblokkeerde Markenbelasting. Deze zal dan ook op 1 September a.s. worden opge heven. Op uw instituten wordt bij deze de taak gelegd, de vrijmaking van dezen handel met bezonnenheid te beschouwen en voor al tot bezonnenheid te manen bij het be leggende publiek. Goede voorlichting is thans meer dan ooit gewenscht. Door den oorlog zijn wij niet alleen afgesneden van Amerika, doch ook van onze overzeesche gebieder.. Inkomsten bp Indische papieren hier te lande zullen dus in een niet te ver verwijderde toekomst geheel wegvallen. Ook deze papiereri krijgen dus voor den duur van den oorlog een speculatief ka rakter en het eenzijdig beleggen in deze papieren kan voor kleine beurzen, die van hun inkomsten moeten leven, noodlottig worden. INVOERING DIVIDENDSTOPBE- LASTING. Daarentegen zijn de inkomsten op bin- nenlandsche Nederlandsche of Duitsche waardepapieren gewaarborgd. Ik zou echter onvolledig zijn, als ik in dit verband niet zou wijzen op de dividendstopbëlasting, die ook «in Ne derland binnen af-zienbaren tijd zal worden afgekondigd). Deze belasting legt niet alleen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fondsen strenge beper kingen op, doch zal ook een snede doen in het inkomen op kapitaal in het he den en wellicht ook in het verleden. Ik weet, dat van de zijde van het be drijfsleven tegen dergelijke belastingen op het kapitaal vaak ernstig wordt opgeko men, doch ik wil er juist in dezen kring op wijzen, dat in een tijd, waar het inkomen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het inkomen uit kapitaal vanzelfsprekend tot minstens even groote, zoo niet grootere offers moet 'worden genoopt. De dividendstopbëlasting is trouwens ook in Duitschland ingevoerd, waarmede wederom de eenheid van economische ont wikkeling der beide bloedverwante buur- volken in dezen oorlogstijd onderstreept wordt. Meer en meer zullen vooral nu d# laatste slagboom is weggevallen, de beur zen van Berlijn en Amsterdam overeen komstige ontwikkelingen gaan vertooncn. RENTE VOOR STAATSPAPIEREN. Dat geldt ook voor de rente-ontwikkeling op de markt voor vaste waarden, in de eerste plaats dus voor de staatspapieren. Met genoegen héb ik de in mijn jaarver slag als noodzakelijk geschetste ontwikke ling van een daling in den rentevoet en een stijging van de laagrentende staats papieren zich zien voltrekken. In Duitsch land staan de 3J4 pet. staatsleeningen tegen pari. Ik vertrouw dat dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maanden, weldra het geval zal zijn. Ik wijs u, mijne heeren, in het bijzon der op deze beleggingspapieren. Zooals ge- zegdy vormen Duitsche papieren een prach tig beleggings-object. Zouden echter, on danks uwe, zooals ik vertrouw, juiste voor lichting, uw cliënten gedreven uit die haatgevoelens, die enkele kringen van ons volk tot een groep pathologische ziekte gevallen maken, toch papieren willen ver- koopen, dan neem ik als vanzelfsprekend aan, dat u op de Nederlandsche staatspa pieren, die een vast inkomen afwerpen, opmerkzaam zult maken. In een Europa, waar de tolmuren steeds lager worden, waarin dus een vrije handel zal bestaan, zal het economisch draagvlak zoodanig zijn versterkt, dat de openbare schuld daarop zijn vaste grondvesten vindt. Ik moge nu mijn rede sluiteh en u voor de aandacht danken, die u mij geschonken hebt. Mogen de deviezenbanken door hup houding tot uitdrukking brengen, dat in hen het gemeenschapsbesef en het gevoel van verantwoordelijkheid in een vorm be staat, die het vertrouwen, dat wij door hun aanwijzing in hen hebben gesteld, recht vaardigt. V VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING Het Centrale Comité Tuberculosebestrij ding schrijft: Nederlanders, gedenkt de collecte ten behoeve van de Tuberculosebestrijding op 29 en 30 Augustus a.s. De nood is hoog gestegen. Draagt uw penningske bij (een grootere gave is min stens even welkom) om het leed te ver achten. Laat de collectanten niet tevergeefs een beroep doen op uw offervaardigheid. Toont, dat gij medeleeft met uwen zie ken medemensch. DOKTERSWACHTKAMER Een van de meest fnerkwaardige dingen in onze samenleving is de wachtkamer van een medicus. Wij, gewone stervelingen, bergen alle prullen, die wij nergens anders in huis willen hebben, op in onze logeer kamers, maar dokters hebben daar hun wachtkamer voor. Al vertoonen deze wel eens afwijkingen. Maar er staan onvermijdelijk tien a twaalf stoelen van Louis Quinze via Hindelopen naar Chippendale en een tafel van des dokters oud-tante van moederszijde. Op de schoorsteenmantel staat een pendule met coupes, welke de dokter waarschijnlijk in zijn studententijd heeft gewonnen in een Amerikaansche Hoepla op de kermis. Aan de wand doen vier verschillen de kalenders u hun respectievelijke chronologische mededeelingen omtrent den tijd, dat het laatste blaadje er is afgescheurd. En op tafel liggen tijdschriften. Vele en vreemde. Waarvan sommige den uitgever reeds in het graf hebben ge holpen. Archiefstukken ee»ste klas. En zoudt u nog eens zoeken naar een exemplaar van Eigen Haard of het nummer van De Prins van 13 Januari 1891, dan kunt u er zeker van zijn het in een dokterswachtkamer te kunnen vinden. In die entourage wordt men dan met drie vreemden als op een onbewoond eiland aan land gespoeld. Maar ieder stuk kan u aan het over peinzen brengen, zóó aandachtig, dat men zijn middenrif niet meer voelt. Men behoeft slechts wat zin te heb ben voor historie .J Inschrijving van kamer verhuurders Zij die minstens vijf verhuurbare slaapkamers hebben In de Staatscourant van gisteren is op genomen de („eerste uitvoeringsbeschik king" van den' Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die de reeds eerder in het „Verordeningenblad" no. 30 van 5 October 1940 bevolen inschrijving voor hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijven regel de. De wijze, waarop de indeel in g dezer be drijven moest geschieden, is nader uitge werkt in „Indeelingsvoorschrift no. 1", Staatscourant no. 63 d.d. 31 Maart 1941. Thans is de hierboven genoemde be schikking, alsmede het indeelingsvoor schrift no. 1 in dien zin uitgebreid, dat het kamerverhuurbedrijf eveneens zal wor den gerekend te behooren tot die onder nemingen, welke voor inschrijving in aart- merking komen. Reden der uitbreiding. De inschrijving van de bedrijven in Ne derland is noodig voor de toepassing van de distributiewet en andere maatregelen in het belang der bedrijven. Behoeft bij de kamerverhuurbedrijven niet in de eerste plaats gedacht te worden aan de toewijzing van de levensmiddelen, de inschrijving is zeker noodzakelijk gebleken in verband met de toewijzing van textiel- goederen, daar zonder inschrijving bij het Rijksbureau het kamerverhuurbedrijf van de mogelijkheid van toewijzingen verstoken blijft, omdat aan aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leveringsvergun ning alleen voldaan kan worden ten aan zien van hen, die bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf zijn ingeschreven. Van de zijde der kamerverhuurders is I er op aangedrongen tot deze inschrijving te geraken, opdat dit bedrijf als zoodanig een officieele erkenning zou krijgen. Wat is kamerverhuur? Onder het kamerverhuurbedrijf wordt verstaan: „Een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor lan- geren tijd. voldoend aan nader door den directeur te stellen eischen". Bij het bepalen van de minimum eischen, waaraan 'het kamerverhuurbe drijf moet voldoen om voor inschrijving in aanmerking 4e komen, zal voorloopig worden uitgegaan van de aanwezig heid' van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, die, welke bij den onder nemer in eigen gebruik zijn, niet mede- geteld. Hieruit volgt, dat wanneer minder verhuurbare kamers in het zelfde perceel aanwezig zijn, de in schrijving voorloopig zal worden ge weigerd. De kamerverhuring door particulieren en voorzoover deze zich over minder dai* 5 slaapkamers uitstrekt,<*valt dus buiten de verplichting tot inschrijving. Voor pension houders, evens kamerverhuurders, bestaat de inschrijvingsplicht reeds sedert 27 Januari 1941. Wijze van aanmelding. Voor bijzonderheden betreffende de wijze van aanmelding wordt verwezen naar de in dit blad opgenomen officieele publicatie.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1