u)MjepKapet*oiuó/ï Ut een &tmm~ aanval genanten v VICTORIE V vmiWILysSkEGIOEM NE0ERLAMD KERKNIEUWS fMomentje. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10035 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: Papengracht 32. Het laatste Sovfet-bruggenhoofd aan den Dnjepr ten Zuiden van Kiev verloren gegaan Duitschland wint voor Europa O-P ALLE FRONTEN Uit het hoofdkwartier van den Führer meldde het D.N.B. gister avond: Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Snelle for maties van het pantserleger von Kleist hébben gisteren na hevigen strijd het bruggehoofd van Dnjpropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval inge nomen. De vijand heeft daarmede zijn laatste steunpunt op den Westelijken oever van den Dnjepr beneden Kiew verloren. Bij zijn opmarsch naar de bocht van den Dnjepr na den slag van Oeman heeft het pantserleger von Kleist thans in totaal 83.596 gevange nen gemaakt, 465 stukken geschut en 199 pantserwagens alsmede een enor me hoeveelheid ander oorlogsmate riaal buitgemaakt. v TERUGTOCHT DER SOWJET-RUSSEN AAN DEN BENEDENLOOP VAN VAN DEN DNJEPR. Duitsche eskaders duikbommenwerpers en batterijen van Hongaarsche legerforma- ties hebben op 24 en 25 Augustus de laat ste bruggehoofden van de Sow jet-Russen aan den benedenloop van den Dnjepr, wel ke den aftocht van vluchtende Sow jet- Russische troepenresten moesten dekken, bestookt. Alle pogingen der Sowjets om door het gebruik van massa's infantefie den Duitschen aanval te stuiten, mislukten door het geconcentreerde vuur van de Duitsche en Hongaarsche wapens. Zoo werd in den nacht van 24 op 25 Augustus verscheidene compagnieën der Sowjets, die met bootjes naar den westelijken oever wilden oversteken, volkomen in de pan ge hakt. Een tweede tegenaanval der Sowjets werd verijdeld, voordat zij zich konden verzamelen. Toen de ochtend aanbrak, was de oostelijke oever van den Dnjepr kilome ters ver in een reusachtig veld van ver woesting veranderd. Duizenden doode Sow- jet-Russen lagen langs den oever, plan ken en. omgeslagen booten dreven in den stroom en uit verlaten fabriekspanden kwamen wolken rook en stoom te voor schijn. De Sowjet-Russen hadden hun bruggehoofden prijsgegeven. Het Duitsche luchtwapen heeft ook Maandag de operaties van het leger door veelzijdige aanvallen aan het geheele Oos telijke front gesteund. Verscheidene spoor lijnen naar Petersburg stonden aan een dooltreffenden bommenhagel van Duit^ehe vliegtuigen bloot. In het middengedeelte van het Oostelijk front werd het spoorweg traject in de streek SnofskKonotop Glow voor geruimen tijd verwoest en ver scheiden transporttreinen ontspoorden. Gisternacht waren stations en emplace menten m de omgeving van Petersburg opnieuw het doel der Duitsche vliegers. Het vurige schijnsel van talrijke groote branden stond urenlang aan den nachtelij ken hemel. - De luchtmacht richtte haar aanvallen gisteren in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front, voornamelijk op vliegvel den en spoorweginstallaties ten Oosten van den Dnjepr. Hangars err kwartierruimten van de aldaar aangelegde vliegvelden wer den door Stuka-aanvallen in puin gelegd, waarbij kettingbommen tusschenv op den grond staande vliegtuigen ontploften. Tal rijke voltreffers richtten op spoorlijnen en in tentenkampen zware verwoestingen aan. Ook in den centralen sector van het Oostelijk front hebben Duitsche gevechts vliegtuigen zware aanvallen ondernomen op Sovjet-spoorweginstallaties. Een onder weg zijnde munitietrein werd door voltref fers opgeblazen. DE DUITSCHERS VEROVEREN LUGA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan het front tusschen ümenmeer en Peipusmeer werd op 24 Augustus de stad Luga door Duitsche troepen ingenomen. In gevechten, die verscheidene dagen duur den, braken de Duitsche formaties door het sterkt was met talrijke veldstellingen. Tij- verdedigingsstelsel voor Luga, dat ver- dens deze gevechten werden 9200 mijnen opgeruimd en werden 112 kazematten der Sowjets, die deejs door betonnen muren en gepantserde koepels bijzonder versterkt waren, buiten gevecht gesteld. Volgens tot» dusver ontvangen berichten werden in den strijd om Luga 2300 gevangenen gemaakt. 54 Pantserwagens en 46 stukken geschut werden vernietigd of buitgemaakt. Groote hoeveelheden oorlogsmaterieel der Sowjets, alsmede lichte en zware wapens der infan^ terie vielen in Duitsche handen. Met de verovering van de taai verdedigde stad Luga is opnieuw een belangrijk verkeers knooppunt in Duitsche handen gevallen. De hardnekkigheid, waarmee de Sowjet-RuA sen deze stad van bijna 20.000 zielen heb ben verdedigd, moet verklaard worden uit haar oeconomische beteekenis. De stad be zit namelijk verscheidene groote houtzage rijen, alsmede fabrieken van metaalver werkende en chemische industrie. Met de stad Luga hebben de Sowjets ook een be langrijke vliegbasis vertor^n, HEFTIGE TEGENSTAND VAN DE SOWJET-RUSSEN BIJ REV AL. Naar het D.N.B. verneemt, bieden de Sowjet-Russen voor Reval heftigen tegen stand in kazematten en veldstellingen. Niettemin zijn afdeelingen Duitsche infan terie en_ pioniers diep in de Sowjet-Russi- sche linies doorgedrongen. Oorlogsschepen der Sowjets trachtten in den strijd in te grijpen. Door de artillerie van het Duit sche leger werden een Sowjet-RusSische kruiser en twee kleinere oorlogsschepen in brand geschoten. Maandag hebben Sowjet-Russische oor logsschepen getracht, door de mijnversper- ring in de Finsche golf te breken. Naar het D.N.B. verneemt, heeft men waargenomen, dat drie koopvaarders, een tankschip en een torpedobootjager op mijnen zijn geloo- pen. Na geweldige explosies zonken déze schepen in enkele minuten. Talrijke wrak stukken zijn aan land gespoeld. DE VORDERINGEN AAN HET FINSCHE FRONT. Aan het Finsche front zijn gisteren ster- ké troepenconcentraties en gemotoriseerde colonnes der Sowjets door Duitsche forma- seit duikbommenwerpers met vernietigen de uitwerking getroffen. In het gebied om Reval werden veldstellingen en stellingen artillerie van de Sowjet-Russen verwoest en werden munitiedepots door volle tref fers opgeblazen. De Sowjets leden in dit gebied onoverzienbare schade aan men- schen en materiaal. In den nacht van 25 op 26 Augustus werden belangrijke militaire doelen in Tsjernigow met bommen be stookt. Talrijke brisantbommen van zwaar kaliber richtten zware verwoestingen aan. Duizenden brandbommen verwekten groo te branden, aldus het D.N.B. Naar Finsche frontcorrespondpnten mel den, zoo verneemt United Press, hebben de Finsche troepen in de laatste dagen een aantal kleine eilanden in het Ladogameer veroverd. Verschillende machinegeweer stellingen der Sowjets werden hier vernie tigd. De^'Finsche artillerie aan het Ladoga meer is nog steeds actief op vele plaat sen trachten de Sowjets hun troepen en materiaal op transportschepen weg te brengen, doch in vele gevallen is hun dit niet gelukt. Een groot aantal Sowjet-Rus sische schepen, beladen met troepen en ma teriaal, werd tot zinken gebracht, nadat zij in het vuur der Finsche artillerie waren gekomen. Duizenden verdronken Sowjet- Russische soldaten spoelden aan land. De opmarsch der Finsche troepen op de Karelische landengte wordt volgens de plannen en met succes voortgezet. Ondanks het feit, dat de Sowjet-Russen menschen en materiaal in overvloed gebruiken, is het hun niet gelukt, den Finfechen opmarsch te stuiten. De Finsche formaties hebben de laatste dagen 3500 gevangenen gemaakt en 107 Sowjet-Russische pantserwagens, 198 stukken geschut, 150 granaatwerpers, 500 "machinegeweren, 10 400 geweren, '425 vrachtauto's, 2100 paarden en groote hoe veelheden ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 43 vliegtuigen van de Sowjetunie neergeschoten. EEN SOWJET-RUSSISCHE KRUISER ZWAAR BESCHADIGD. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag een aanval gedaan op een zwaren Sowjet-Rus- sischen Kruiser in de Finsche golf. De krui ser werd door vier bommen van zwaar ka liber getroffen en aanzienlijk beschadigd. Na het inslaan van deze bommen werden verscheidene ontploffingen waargenomen. Duitsche vliegtuigen bespeurden omstreeks een half uur na den aanval verscheidene kleine schepen, die de bemanning van den getroffen kruiser aan boord namen. Ver wacht kan worden, dat het zwaar bescha digde schip verloren is. De kruiser heeft een waterverplaatsing van 8000 t. en be hoort tot de klasse Kirow. Hij werd in 1936 gebouwd en bezat een vliegtuigkatapult, die voor twee drie watervliegtuigen dien de. De bemanning van 624 koppen heeft door het bombardement groote verliezen geleden. Misschien ander model brood VOEDINGSWAARDE BLIJFT GELIJK. Van de zijde van den Nederlandschen Bakkersbond verneem' de „Tel." het vol gende: Nu in dezen tijd de voedselvoorziening de zorg zal eischen van iedereen, die er mee te maken heeft, is het geen wonder, dat het publiek en vooral de huismoe der iederen dag met buitengewone be langstelling let op de producten van den bakker, die zorgen moet dat het voornaam ste voedselproduct, het brood, zoo goed mogelijk wordt afgeleverd. Daarom is het wel goed, deze huismoe ders er op voor te bereiden, dat in de broodvoorziening in den komenden herfst en winter eenige kleine wijzigingen zullen worden gebracht. Men moet er vooral om denken, dat de kwaliteit van het brood niet minder zal worden, al zal er iets aan den smaak en vooral aan het uiterlijk van het brood veranderen, omdat het meel zal worden gebruikt van granen, en misschien ook nog van peulvruchten en aardappelen, die echter alle zeer geschikt zijn voor de voedselvoorziening. De loopende geruchten van bijvoegingen van allerlei dingen, die voor de voedsel voorziening van geen nut zijn en dus en kel maar zouden worden gebruikt als vul ling, zooals b.v. bloembollen, enz., zijn ge heel uit de lucht gegrepen, zoodat men daarvoor niet bang behoeft te zijn. Maar de vorm, de kleur, de smaak en het volume van het brood zullen wel ver anderingen ondergaan, waaraan de bak ker niet kan ontkomen en waarvoor hij het publiek bijtijds waarschuwt, «omdat de huismoeder mogelijk haar troost wil zoe ken bij een anderen bakker als zij -brood ontvangt, dat anders is dan gewoon. Zij kan er op rekenen, dat iedere bakker de zelfde maatregelen neemt. De kleur van het brood zal donkerder worden, het volume zal kleiner worden, en de vorm zal waarschijnlijk worden het plaat- en vloerbrood, omdat de bakker voor zijn pannen minder olie zal kunnen krijgen. In dit verband willen wij nog op een andere bijzonderheid wijzen, die den bak kers veel moeite geeft. De huismoeder wordt wantrouwig, vtfanneer zij ziet, dat het brood kleiner wordt, en vanzelfspre kend is het, dat zij de vraag gaat stellen: ontvang ik nu wel voldoende brood voor mijn bonnen, waarop ik recht heb? En als zij dan een brood van 400 of 800 gram, zooals de gewone term luidt, gaat wegen, blijkt het, dat er aan dat gewicht nog wel iets te kort is en dat het vaak maar 370 of 750 gram weegt, vooral als het in warme dagen is en het tijdstip van con trole laat in den namiddag, zoodat het brood al ongeveer 12 uur oud is. hetgeen nog erger wordt als er b.v. een maatregel zou worden getroffen, waarbij alleen brood mag worden verkocht, dat den vorigen dag is gebakken, waarbij het gewicht nog min der zal zijn. 0 Men begrijpt wel, dat dit mindere ge wicht een gevolg is van het uitdrogen van het brood, maar men weet misschien nog niet, dat het juiste broodgewicht bij den bakker gecontroleerd wordt door de amb tenaren van den Keuringsdienst, en dat het brood moet voldoen aan de eischen van de droge stof, zoodat elk brood, al weegt het ook minder dan de gangbare meening het eischt, hetzelfde voedingsgè- halte heeft waarop de bonnen recht geven. De stormers voor de toekomst Voor de toekomst van Europa bestormen millioenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het oosten terugwerpen. Het zijn de stormers voor de toekomst van Europa, dappere onversaagde strij ders, die zich geworpen hebben op den doodsvijand van dé beschaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernietigd zal zijn. Het is een geweldige strijd waarin deze moedige ke rels gewikkeld zyn. Het is een strijd met een inzet, zoo hoog, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen de gelederen van deze stormers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenooten hun plaats iri die gelederen ingenomen, vele anderen maken zich gereed het zelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche propa- ganda-kompagnie vertrokken om ona- in woord en in beeld verslag uit te brengen over hun daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizenden Nederlanders, wier plaatsen open zijn, daar in het oosten waar de strijd woedt. Neemt uw plaats in, gij die weet wat er op het spel staat, gij die begrijpt dat het ook uw plicht is u te mel den by het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BENOEMINGEN PATERS FRANCISCANEN. De zeereerw. pater Tibertius de Graaf van het Minderbroedersklooster te Nijme gen is benoemd tot rector van het genera laat der Zusters Franciscanessen te Heyt- huisen. De weleerw. pater Willibaldus ten Brink, kapelaan aan de St. Josephspa- rochie te Delft, is benoemd tot vicarius van het Minderbroedersklooster te Sittard. In de St. Josephsparochie te Delft zijn tot kapelaans benoemd pater Ceslaus Ty- nagel, lector in de welsprekendheid te Maastricht, en pater Livarius Versteeg, leeraar te K a t w ij k. Tot^Jeeraren aan het Missiecollege te K a t w ij k zijn benoemd de weleerw. pater Edgar Neefjes en Ascanius Willems, beiden leeraar aan het gymnasium te Megen. De weleerw. pater Masseus Toussaints. leeraar te Katwijk, is als zoodanig benoemd te Megen. MODERNE DAMES Ik vind tijdschriften voor dames, zooals trouwens alle mode-rubrieken in kranten en tijdschriften, nogal twee slachtig. Wie een damestijdschrift open slaat, dat pretendeert een weer spiegeling te zijn van het leven der moderne vrouw, ziet daarin, dat een vrouw eerst modern is als zij zich interesseert voor avondjurken, Willy Fritsch, kaaskoekjes, clivia's, poezen, weven, nagellak, kamergymnastiek, tuin-aanleg, zomerbont, psychologie, verzen, folklore, muziek, juweelen, rijkdom, Heinrich George, kookkunst, practischen zin, gebreide overjasjes, bridge, opvoeding, paarden, craque- lier-werk en enkele andere kleinig heden meer. Degene, die denkt, dat een vrouw het gemakkelijk heeft zij behoeft slechts een man aan den haak te slaan en is dan voor haar heele leven ge borgen heeft het dus bar mis. Maar daarnaast beweren die tijd schriften, dat vrouwen alles even aardig en gezellig kunnen maken.... met niks, dat zij een knus hoekje kun nen maken van een zeepkist, een oude japon en een handigen echtvriend en dat mevrouw niets noodig heeft mits zij de goede raadgevingen van de redactrice van het tijdschrift maar op volgt. Tusschen deze beide standpunten gaapt een klove. Maar dat is nu een maal een dier snoezige inconsequen ties en schattige raadselachtigheden, welke der vrouw zijn. En waarom wij, mannen, lang in onzen ivoren toren kunnen glimlachen. V.J BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd -tot pastoor te Wijtgaart den zeereerw. heer J. F. M. Verheuvel, tot pastoor te Compascuum den zeereerw. heer J. L. Has- sink, tot pastoor te Duistervoorde den zeereerw. zeergeleerden heer dr. G. A. H. Ussehnuiden, tot pastoor te Uithoorn den zeereerw. heer F. A. van der Meer, tot pas toor te Meppel den zeereerw. heer P. Pop- ma; heeft eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer M. M. C. Gecrardyn als leeraar aan het Klein Seminarie te Apel doorn en heeft benoemd tot leeraar aan voornoemd Seminarie den zeereerw. heer J. C. J. M. Poel, Phil. D., en tot kapelaan te St. Nicolaasga den weleerw. heer J. A. de Groot (Neom.) Een straattafreeltje In Teheran, de belangrijks stad in Iran, welk land sinds den inval van de Britsche- en Sovjet-troepen de aandacht op zich heeft gevestigd (Orbis-Holland) In het Luwa-kamp te Oud-Leusden bij Amersfoort. Een kijkje tijdens het practiseh onderricht (FotodienstN.S B)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1