SPORT Land- en Tuinbouw OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 TWEEDE BLAD - PAG. 6 MAARSCHALK TIMOSJENKO ZIJN CARRIèRE VAN STALJONGEN TOT MAARSCHALK. (Van onzen V.P.B.-correspondent) RIGA, Augustus 1941. Ben van de populairste figuren dn de Sow jet-Russische legers is ontegenzeggelijk maarschalk Ti mosjenko,. Hij weet een ijzeren tuoht te handhaven. Bruut en on gemanierd, ongeletterd en onbe schaafd, is hij niets meer dan hij vroeger was: de ruwe soldaat, die slechts aan zijn instincten gehoor zaamt. De thans zes en veertigjarige maar schalk Timosjenko stamt uit een oor spronkelijk rijke boerenfamilie uit Foer- manka, in Bessarabië. Dit neemt echter niet weg, dat hij niet eens de lagere school afliep; hij gaf al spoedig den brui van de geleerdheid en werd staljongen. Hier aan had hij het te danken, dat hij bij het begin van den wereldoorlog bij de cavalle- rie werd ingedeeld. Van discipline moest hij niets hebben. Toen een officier hem hierover onderhield, wierp hij zich op zijn' teuperieur en bracht hem een messteek toe. Door den krijgsraad werd hij voor dit feit tot eenige jaren gevangenisstraf veroor deeld. De revolutie van 1917 bracht hem de vrij heid. Simeon Konstantinowitj Timosjenko had geen vaag denkbeeld van wat com munisme was; doch aangezien hij door de bolsjewieken was bevrijd, sloot hij zich bij hen aan. Zonder veel omslag bevorderde men hem tot majoor en dirigeerde hem naar de Zwarte Zee, om strijd te voeren tegen het Witte leger. Timosjenko bezat geen 'grein beschaving en leerde eerst in zijn latere leven lezen en schrijven; maar voor de cavellerie was hij de geschikte man. Hij wist er den schrik in te houden bij zijn soldaten. Een van de politieke commissa rissen bracht hij met eigen hand om, wijl deze zich tegen een van zijn bevelen ver zette. In Zaritzyn trok hij de aandacht van Stalin, die hem tot overste promo veerde en hem zijn vriendschap schonk. Daardoor kon het gebeuren, dat Timos jenko reeds op 35-jarigen leeftijd divisie- generaal was. Aan de „zuiveringsactie" ontkwam hij, als persoonlijke vriend van Stalin. Een maarschalk, die door moord vooruitkomt Wat Timosjenko in zijn jeugd verzuimd had, trachtte hij op lateren leeftijd in te halen. In de tien betrekkelijk rustige jaren, die nu volgden, maakte Timosjenko aller lei studies, in de Sowjet-Unie zoowel als in het buitenland. Vooral de militaire kracht van het Duitsche leger imponeerde hem geweldig. Doch inmiddels-wist hij ook goed de gelegenheid te benutten, om ver dere promotie te maken. Toen, in 1937, ge neraal Jaki werd doodgeschoten, werd' hij tot onder commandant van de militaire zone Kieff benoemd. Toen, tegen het einde van datzelfde jaar, generaal Kasjirin een zelfde lot ten deel viel, werd hij comman dant van de militaire zone Noord-Kauka- sus. In het daaropvolgende jaar werd hij commandant van de zone Oharkow, nadat generaal Doebowoy door eerr kogel aan zijn einde was gekomen. Deze wijze van bevordering maken trok zoozeer de aandacht, dat men in het leger placht te zeggen: „Wie zou er dit jaar doodgeschoten moeten worden, om Timos jenko aan zijn volgende bevordering te helpen?" In zijn hoedanigheid van oommandant van de zone van Kieff bezette Timosjenko in 1939 Polen. Het ligt nog versch in de herinnering, tot het aanrichten van welke bloedbaden dit aanleiding gaf. Toen, in den winter van 1Ö39, de gene raals Meresjkeff en Stern de Finnen niet wisten te overwinnen, werd Timosjenko in het begin van Februari 1940 belast met. het opperbevel over in de Karelië operee- rende Sowjet-Russische troepen. Hierdoor kreeg zijn naam in de Sowjet-Unie groo- ter bekendheid dan die van Worosjiloff, die doorgaat voor een onverbeterlijke dronkaard. Timosjenko als reorganisator van het leger. Toen hij bevorderd was tot minister van Oorlog voerde Timosjenko dadelijk een orde van verdienste in, vervaardigd uit goud en platina en bezet met diamanten. Niets natuurlijker, dan dat hij deze on middellijk toekende aan zichzelf en aan de overige maarschalken. Hij ginig over tot reorganisatie van het leger; de politieke commissarissen werden afgezet, /doch de den spoedig opnieuw hun intrede, zij het dan met gewijzigde bevoegdheden. Hij voerde een* strenge discipline in; zelfs de fonmiule van den eed van trouw aan de Sowjet-Unie werd veranderd. In middels zette hij zijn strategische studies voort, die vooral gerioht waren op een oorlog met Duitschland. Hij werd een van de voornaamste voorstanders van de Sow- jettistische aanvals- en overvalstaktiek. In hoeverre hij op het oagenblik nog in de gunst staat bij Stalin, valt natuurlijk niet te zeggen. In ieder geval heeft Timos jenko zijn hooge positie te danken aan de executie van de hierboven genoemde ge neraals. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Aanvang competitie op 14 September. In alle districten van den Nederland- schen Korfbalbond zal de competitie niet op 7 September aanvangen, .zooals eerst was bepaald, maar op 14 September. SCHEURBESLUIT PACHTOVEREENKOMSTEN De directeur-generaal van den Landbouw maakt de landbouwers-pachters opmerk zaam op den inhoud van het z.g. scheurbe- sluit pachtovereenkomsten, dat ten doel heeft het scheuren van grasland te bevor deren. Doordat in de pachtovereenkomsten veel vuldig werd bepaald, dat de pachter niët gebruik zou maken van artikel 27 van de pachtwet, volgens welke hij voor het ont vangen van toestemming voor het verande ren van de bestemming van het gepachte object zoo noodig de hulp van den rechter kon inroepen, was het den verpachter steeds mogelijk zijn toestemming daartoe te op th ouden. Indien de verpachter dit niet wenschte, kon dus niemand hem dwingen de bestem ming tvan het verpachte object te veran deren. Het scheurbesluit pachtovereenkomsten, dat in de plaats treedt van artikel 27 der pachtwet, bepaalt, dat de pachter na overleg met den verpachter bevoegd is de bestemming van. het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de alge- meene of landbouwkundige belangen dit wenschelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, richt de pachter zich tot het pachtbureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of gedeeltelijke wij ziging van de bestemming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies_ van den rijkslandbouwconsulent te hebben inge wonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Dit besluit geldt zoowel voor pachtover eenkomsten voor onbepaalde tijd als voor pachtovereenkomsten voor bepaalden tijd, welke vóór 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van het gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouwland, het geen van groot belang is voor de voedsel voorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteldheid. Onder wijziging van bestemming is o.m. ook begrepen de -omzetting van weiland in hooiland, hetgeen in sommige streken in bepaalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een betere voorziening van het vee met hooi en kuilgras. De pachters, die bezwaar mochten heb ben tegen het nemen van initiatief ten deze, kunnen zich in verbinding stellen met den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. KATWIJK Distributiedienst. Naar we vernemen zullen de distributiediensten worden ge centraliseerd en de kring Katwijk zal om vatten Katwijk-Rijnsburg en Valkenburg, met als hoofd de heer J. C.' Tieleman, hoofdcommies ter secretarie en hoofd van den distributiedienst Katwijk-Rijnsburg en Valkenburg worden ^agentschappep van Katwijk. Deze agentschappen zullen zich bepalen tot het aannemen van boodschap pen. De uitreiking der distributiebeschei den zal voor de bewoners in Rijnsburg en Valkenburg geschieden, doch de winkeliers uit Rijnsburg en Valkenburg zullen hun distributiebescheiden in Katwijk moeten inleveren. Nadere mededeelingen volgen nog. T.B.C. In een gehouden vergadering van het collecte-comité T.B.C.-bestrijding werden met de dagelij ksche leiding belast de heer W. D. Huisken, J. C. Hendriks en mevr. C. Vooijs resp. als voorz., secr. en penningm. Leden van het comité zijn ver der de dames Pras, Warmolts, Katwijk- Rijn Veltkamp, Valkenburg Ouwehand, Pieterse te Katwijk Zee, Noteboom Kat wijk-Rijn en de heeren W. Kulk Katwijk Zee en A. J. Mulder te Rijnsburg. Geboren: Dirk Teunis z. van A. L. de Jong en W. Meijvogel Petronella d. van J. Verhoef en H. v. Duijn Pieter Corne lls z. van J. M. Kuijt en S. Schóap Anna d. van L. Jordaan en G. Slik Jacoba Arie-a d. van P. Kraaienoord en C. Berk- heij Dirkje d! van T. v. Duijvenbode en D. v. d. Voort. Ondertrouwd: J. Brands en A. Duijvenbode W. Groeneboom en S. C. Klaassen C. A. Zuyderduin en J. v. d. Plas C-. v. d. Boon en C. Ros H. v. Schie en A. var. Hulzen G. van Rijn en A. Ouwehand. Getrouwd: C. Hoge woning en A. Maagdelijn. Overleden: Wilhelmina Kralt, d. LE1DSCHENDAM GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van burgemeester Banning kwam de raad vaji Leidschendam. gisteravond in openbare vergadering bij een. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heeren: J. C. v. d. Bosch, J. van Elk, R. Vermeulen, S. Wortel, B. Kuperus, G. C. Kasbergen, H. Hoenselaar, J. W. M. Boogmans, allen aftr. en op voorstel van den heer Willemse, werd toegevoegd, het hoofd van de O. L. school aan den Westvlietweg de heer A. Kool. Voorts werden z. h. s. aangenomen, het voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening, gpoot f 150.000 met de N.V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank te Rotterdam tegen een rente van 2yi pet. 's jaars; tot verlenging van een overeen komst met de N.V. Gekro te Overschie, in zake de rechtspositieregeling van het per soneel van de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst; tot wijziging van het uit breidingsplan van de gemeente, tot intrek king van de steunregeling 1932 en toepas sing van de rijkssteunregeling, tot vast stelling van de vergoeding, bedoeld in art. 55ter der L. O. wet 1920; tot overdracht van grond aan den Vlietweg aan de firma Dra- gerwerke to Lübeck (D.) voor de somma van f 200.en tot overdracht van twee De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van den Burgemees ter F. van Rijckevorsel. Tegenwoordig wa ren alle leden. Na opening met gebed en vaststelling der notulen, kwam allereerst aan de orde het gewijzigd1 voorstel tot wijziging der veldwachtersverordening. Deze wijziging, welke van administratie ven aard* was, werd na ampele bespreking ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens bracht de voorzitter ter ta fel het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de plaatselijke zangvereeni- gingen. De voorzitter lichtte het voorstel van B.- en W., toe, waarna dienovereenkom stig' werd' besloten.' Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de nieuw aangelegde weg tus- schen Stationsweg en Spekkelaan genaamd „Van Lijndenweg^' na ampele bespreking. De naam van Lyndenlaan, tusschen Sta tionsweg en Von Bonn ingh ausenl a an komt hierdoor te vervallen. Wetih. Warmerdam bracht dank aam graaf van Lynden voor den weg, die daar gekomen is, alsmede de veibreeding van den Stationsweg en gedeeltelijk Spekke laan. De gemeente is hiermede gebaat. B. en W. stelden voor met mej. M. A. Pijnaoker te Lisse een ruiling van grond aan te gaan. Dit betreft den grond hoek I PoellaanHeereweg, welke grond voor de verbreeding* van de I Poellaan, van zeer groot nut zal zijn voor de gemeente. Na enkele inlichtingen en toelichting werd overeenkomstig dit voorstel besloten. Wan neer déze transactie is geschied zal de mon ding van deze laan worden gemaakt no£ - in den loop van dit-jaar. De voorzitter vroeg om aan B. en W. machtiging te verleenen om de gymnast lek- leermiddelen te verschaffen aan de school besturen. Hierin zal samengewerkt wor den. De heer Lefeber vroeg tevens voor de rijpere jeugd. De voorzitter meende thans te moeten volstaan met datgene wat het gymnastiekonderwijs verlangt. Na nog enkele inlichtingen werd' de gevraagde machtiging verleend. Hierop hield de voorzitter de navolgen de rede. Heeren Leden van den Gemeenteraad, Ten slotte rest mij nog U mededeeling te doen van het feit, dat de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge- stukjes grond aan den Veursche Straatweg aan de Provincie. Het voorstel van B. en W. om een gedeelte grond, groot pl.m. 120 M2. om niet in eigendom te aanvaarden van de N.V. Bouw- en huizenmaatschappij „Het Raadhuispark" te 's-Gravenhage, werd op voorstel van den voorzitter aangehou den. Daarna sluiting. t STOMPWIJK Sportfeest. Op het terrein aan de Meerlaan wordt a.s. Zondag 24 Aug. een sportfeest gehouden, georganiseerd door de K.J.M.V. .Vier vereenigingen, n.l. uit Lei den, Leidschendam, Nootdorp en Stomp- wijk nemen aan dit sportfeest deel. Wed strijden worden gehouden in verspringen, 100 M. hardloopen, vèrwerpen met hand bal, estafetteloop 4 maal 100 m. en hand bal. De aanvang is om 1 uur. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Maandag 25 Augustus, des na middags te 7.30 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan den Koninginneweg, aan de plaatselijke woningbóuwvereeniging. Voor stel van B. en W. tot verhooging van het voorschot aan de plaatselijke woningbóuw vereeniging voor den bouw van 18 wonin gen aan den Parallelweg. Voorstel van B. en W. om in het dorp en de Zilk een brand- alarminstallafie aan te doen leggen. Voor stel van B. en W. tot het vaststellen van een arbeidsovereenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den lucht beschermingsdienst. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een losplaats aan de ha ven van Schippersvaart, aan de firma J. W. van der Klugt en Zoon. Verzoek van J. Parlevliet om eene tegemoetkoming uit de gemeentekas ingevolge artikel 13 der L. O. wet 1920. Voorstel van B. en W. tot ver pachting van het vischrecht in de Schip persvaart. OEGSTGEEST Sint Laurentius-Gilde. Het tochtje naar het Westland, dat we de vorige week Zondag hadden willen maken, is jammer lijk in de regen gevallen, zoodat we nu morgen op stap gaan. Een groot kweekers- bedrijf is, zooals bekend, het doel van den tocht. Het tijdstip van vertrek is wat ver vroegd, met het oog op don gjooteren fiets- afstand, en is Voor dit keer gesteld op 11 uur voor den middag. We hopen dat de velen, die de vorige week verhinderd wa ren mee te gaan, nu wèl kunnen, zoodal we met en groote groep de naam van het Gilde in het Westland hoog kunnen houden. We hopen op schitterend zomerweer, Laat niemand vergeten, brood en drinken mee te nemen! Tot Zondagmorgen elf uur op de Kerk- laan! SASSENHElfa Nieuwe cultuur In de Bollenstreek Aan de firma J. P. Oudshoorn en Zn. is door den Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid vergunnirig verleend tot het bod wen van -een landbouwschuur met werkplaats en centrale verwarmingskelder voor grond- verwarming, voor aspergeteelt en andere gewassen op een tuin naast de buiten plaats „Ter Heide" alhier. Geboren: Johannes Gerardus z. van N. van Eijk en RL Hoogenes Cornelia Maria Theresia d. van L. A. Bisschops en J. M. Bakker Arie Gerardus z. van G. J. Vos en E. de Kwaasteniet Beatrix Irene, d. van M. J. van Diest en M. A. van Wel Petrus Gerardus Cornelis z. van P. G. van der Kraan en C. P. Beurze. GEMEENTERAAD VAN LISSE bied bij verordening no. 152 van II Aug. dezer de uitoefening van de bevoegdheden van den Raad en die van het College van Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 September 1941 aan den Burgemees ter heeft opgedragen. Op dien datum zal derhalve de Raad als zoodanig hebben opgehouden zijn func ties uit te oefenen en te zijner tijd worden vervangen door een zèstal raadslieden, die den Burgemeester bij het uitoefenen van zijn taak van advies zullen dienen. In een nader schrijven is evenwel me degedeeld, dat in afwachting van de con structie van het instituut van Raadsleden de tegenwoordige raadsleden voorzoover zij zitting hebben in Commissies e.d. voor- loopig daarin zitting zullen houden en hun taak daarin voorloopig zullen blijven ver vullen. Mijne Heeren waar het onwaarschynlijk is, dat voor den datum van 1 September nog een raadsvergadering zal worden ge houden, is het vandaag dan de laatste maal, dat i'k U als voorzitter van den Raad in vergadering als zoodanig bijeen zie. Bijna drie jaren heb ik thans geregeld met U samengewerkt en ik mag zeggen, dat die samenwerking steeds van de beste is geweest en dat daardoor veel construc tief -werk is kunnen worden gedaan. De sfeer, die in dezen Raad steeds heeft ge- iheerscht, was er altijd; één van weder zij dseh \tertrouwen en waardeeren. Ik berrer van overtuigd de tolk te zijn van de geheele gemeente, wanneer ik U allen dank zeg voor de nauwgezette wijze, waarop door 'U steeds het gemeentebelang weid gediend.' Uw arbeid heeft deze ge meente steeds tót zegen gestrekt en dit kan dan ook blijvend to.t voldoening strekken. De heer A. Th. van Kesteren dankte den voorzitter voor deze woorden en voor zijn altijd góede leiding, in de vergadering. Spr. bracht eveneens dank aan de ambtenaren en in het bijzonder atn den gemeente-secre taris. Spreker wenschte den burgemeester nog een lange burgemeesterperiode toe. De heer Kingma sprak namens de Prot. raadsfracties woorden van dank. De heer J. P. Sogers sprak een persoon lijk afscheidswoord, waarin hij eveneens de góede verstandhouding prees. Men had waardeering voor deze goede samenwer king. De voorzitter dankte de sprekers voor hun woorden en sloot hierop deze verga dering. NIEUWVEEN GEMEENTERAAD. De laatste gemeenteraadszitting in oude vertrouwde geest heeft de Nieuwveensche vroedschap Donderdagmorgen gehouden. Er hing een ongewoon, doch begrijpelijk stilzwijgen onder de raadsleden; een stil zwijgen van het begin'tot het einde der vergadering. De heer T. Baas was afwezig. Burgemeeester Bakhuizen opende met het ambtsgebed, gaf vervolgens het woord aan den heer J. J. Roovers voor de lezing der notulen, welke ongewijzigd onder dank werden goedgekeurd. Het arbeidsovereenkomstenbesluit met bëtrekkingVtot de .vaste leden der gemeen telijke luchtbeschermingsdienst werd -~pa lezing zh.st. goedgekeurd. Volgde de voorloopige vaststelling der kosten en bedragen genoemd in art. 55bis der l.o.-wet. Over 1940 geeft de rekening een bedrag van 855.71 voor de openbare lagere school.' Ten slotte werd de nieuwe overeenkomst met het destructiebedrijf de „Gekro" aan genomen. Daarna slpot de vorziter rnet een ha merslag deze simpele, doch in wezen his torische ziitting. REEUWIJK Kerknieuws. 12den Zondag na Pinksteren, feest van den H. Apostel Bartholomaeus. De H.H. Missen om 8- uur jrgt. voor Joanna Ver kleij, echtgenoote van Gerardus Kraan, m 10.30 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Onder de H.H. Mis sen collecte voor de uitwendige sieraden der kerk en nog een collecte met een vier de zakje voof de bijzondere nooden van ons Episcopaat. Des avonds Lof van de H.H. Martelaren van Gorcum voor den vrede. Vrijdag feest der onthoofding van den H. Joannes den Dooper. Zaterdag' biechthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. A.s. Zondag 13den na Pinksteren. Maandag. De H.H. Missen om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhel mus Schinkel en echtgenoote; om 7 uur in de kerk voor Margaretha tfan Vliet. Dinsdag. De H.H. Missen om 7 uur ter eere van St. Anthonius voor Joannes Bun- nik; om 8 uur voorPetrus van Leeuwen echtgenoote en Maria. ■Woensdag. De H.H. Missen om-7 uur voor Ignatia Maria de Jong; om 8 uur voor over leden ouders den Dijker en Michaël Blom. Donderdag. De H.H. Mi«sen om 7 uur voor Cornelia Bunnik en. Joannes Mathaeus Moons; om 8 uur ter eere van St. Antonius uit dankbaarheid. Vrijdag. De H.H. Missen om 7 uur voor overleden ouders; om 8 uur gezongen voor Joannes Verkleij en echtgenoote. Zaterdag. De H.H. Missen om 7 uur voor Cornelis Vermeulen; om 8 uur voor Corne lia van der Manden. Zondag. De H.H. Missen om 8 uur voor de Parochie; óm 10.30 uur tot. zekere in tentie. Afscheid van kapelaan Schrama Donderdagavond hebben de parochianen van Reeuwijk in het gymnastieklokaal, af scheid genomen van hun kapelaan, die door den bissohop werd benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen. Op dezen avond is wel heel sterk naar voren gekomen, hoe kape laan Schrama zich tijdens zijn 2-jarig ver blijf hier in Reeuwijk onder de parochia nen bemind heeft weten te maken en waar bij vooral de groote werkkracht van de scheidende kapelaan tot uiting kwam. Om ongeveer kwart over acht trad kapelaan Schrama, vergezeld van den pastoor en de eerw. heeren Blonk en de Both het ge bouw binnen, waar zij door een groot aantal parochianen met applaus werden be groet. Nadat was plaats genomen, voerde als eerste het woord de voorzitter van het parochieel comité van Katholieke Actie, den heer H. Gt Carlier, waarbij spr. uit drukking gaf van zijn leedwezen kapelaan Schrama te zien vertrekken, want in het tijdsbestek van 2 jaren, aldus spr. heeft U door Uw groote werklust en door Uw aangename omgang met de menschen, de harten van de Reeuwijkers gevonden. Ver volgens releveerde spr. de groote diensten aan de katholieke Actie bewezen, waarin het comité, aldus spr. van Uw rijke lessen heeft mogen profiteeren, waarvoor spr. namens de K.A. zijn dank sprak. Ook sprak de heer Carlier een woord van dank na mens de middenstandsvereeniging de Hanze. Namens alle by de K.A. aangesloten ver eenigingen bood spr. kapelaan Schrama een fraaie rookstcfel aan en overhandigde tevens een couvert met inhoud, als blijk van waardeering voor het vele goede aan de vereenigingen en parochianen bewezen. Hierna richtte de pastoor het woord tot de kapelaan, waarin spr. den kapelaandank bracht voorrijn groote toewijding en waar bij de pastoor vooral wees op de groote steun, wel'ke hij bij de verzorging' van het geestelijk leven der parochie van de kape laan heeft mogen ondervinden, waardoor spr.'s werk uitermate is verlicht. Door ver schillende sprekers werd hierna pog het woord gevoerd. Namens den R.K. Volks bond en Próp. Club sprak de heer S. v. Tol, namens den L.T.B. de heer H. Spruit, namens den R.K.'Vrouwenbond mej. Ver- - heem, namens de L.T. vereeniging sprak Theo Verkleij, namens de St. Josephsgezel- len Haary Driesen, namens de tooneelver. D.E.S. Adriaan v. d. Wal. De heer N. de Bruin namens de begrafenis ver. St. Lode- wijk, de heer Tijnagel namens de retraite ver. St. Ignatius, en de heer S. v. Vliet na mens den St. Joseph-bond. Na al deze spre kers sprak kapelaan Schrama zijn af scheidswoord, waarin spr. zijn bjj zonder en dank bracht aan den pastoor voof de mede werking en het voorbeeld in de twee jaren ondervonden. Voorts bracht spr. dank aan de parochianen en de besturen der diverse vereenigingen voor de goede samenwerking alsook voor de cadeaux. Hierna kon ieder persoonlijk afscheid van den kapelaan nemen, waarvan door vele parochianen ge bruik werd gemaakt. Voetbalver. RVC. Om voor de a.s. com petitie weer eenigszins ingespeeld te raken, zal Zondagmiddag om half" drie op het R.V.C.-terrein een onderlinge wedstrijd ge houden worden tusschen R.V.C. I en II. ROELOFARENDSVEEN Afscheid kapelaan P. von Fisenne. Donderdagavond vond in de St. Panea- tiuszaal het afscheid plaats tusschen ka pelaan P. von Fisenne en de verschillende vereenigingen. In de vroege avond vertoef de de kapelaan eenigen tijd te midden van' zijn jeugdigste congreganisten. Hier wer den hartelijke en waardeerende woorden over en weer gesproken en het was duide lijk, dat het afscheid voor de scheidende priestèr niet meeviel. De heer W. van Har- teveld hield hierbij in' een krachtige toe- spraak het mooie en veelbewogen verle den voor, waaraan kapelaan von Fisenne met al zijn krachten werkte voor de toe komst vah de jeugd. Om negen uur kwamen de Kolpings- vereeniging en nog enkele besturen van an dere vereenigingeh bijeen. De secretaris van den Raad van Bestuur, de heer P. Bak ker, leidde de bijeenkomst en was de eerste van een lange rij Sprekers, die dank brachten voor het vele, moeizame en vol hardende werk door kapelaan von Fisen ne verricht in het belang van de congre gatie, de vereenigingen en de clubs. De praeses der Gezellen-vereeni^ing, pastoor Onel, prees zijn pl^tsvervanger om zijn eigenschappen als gezellenvader en - aan genaam huisgenoot. Van de Gezellenvereeniging ontving kap. von Fisenne egn cadeau, waardoor hem de gezellen van Roelofarendsveen in herin nering zouden blijven tijdens de meest op gewekte momenten van een gezellig sa menzijn. De nieuwe vice-praeses der St. Jos-gezel- len, kapelaan A. H. Schrama. Wordt mor genmiddag te kwart voor een uur geïn stalleerd. Alle gezellen worden daarbij verwacht. WOERDEN Schaakclub. De schaakclub „Woerden" zal het nieuwe seizoen met een voor de schaaksport in Woerden belangrijke avond inzetten. Woensdag 3 Sept. a.s. zal er n.l. een simultaanavond plaats hebben, waarop de bekende schaakmeester Hans Kmoch den strijd zal aanbinden* tegen een groot aantal schaakliefhebbers. Alle leden zijn natuurlijk present, maar ook vele genoo- digden en belangstellenden. Het moet een avond worden, die klinkt als een klok. Er .zijn misschien nog talrijke „verborgen" schakers in onze stad, die We zeker ook allen 'verwachten. Liefhebbers kunnen zich van te voren het best even aanmelden bij den wedstrijdleider, de heer J. v. Breulce- len, Haven 6. Deze avond moet de inlei ding worden tot een prachtig schaaksei zoen. ZOFTERWOUDE - Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 28 Augus tus a.s.. te 19.15 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.m.: Aanbieding gé- meente-rekening en rekening waterleiding bedrijf over' -940. Vaststelling arbeidsover eenkomstenbesluit vaste kern luchtbe- schefmingsdienst. Vaststelling verordening inenting tegen typhus. Verlenging ontrui- mingstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen. Verzoek om subsidie van het Groene Kruis te Leiderdorp. Verzoek van mej. van Nood om verhooging van salaris als kweekelinge met akte. Verzoek van J. Penders om eervol ontslag als onderwijzer in lichamelijke oefeningen. Middenstandsdiploma. In September a.s. zullen de lessen voor het Midden standsdiploma voor het eerste leerjaar aan vangen. Zie verder de advertentie.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6