ZATERDAG 23 AU6USTUS 1941 DE LEiU^~UE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE OVERPLAATSING VAN PASTOOR „Leekepraat" wordt afgeschaft Toen de Pastoor in de laatst-gepubliceer- de Leekepraat afscheid nam van zijn twee trouwe bezoeker?, de heeren Nix en Stupi- do, om eenige weken op vacantie te gaan, heeft wel niemand minder dan hij een haar op zijn hoofd kunnen vermoeden, dat de Bisschop aan het begrip vacantie een an deren inhoud weet te geven, dan in het ge wone, alledaagsche spraakgebruik het ge val is. Degenen, die de lijst van „benoemingen in het Bisdom" nauwgezet en vlijtig heb-> ben gevolgd en nageplozen, gouden kunnen weten, indien ze de naam van Pastoor ken den (wisten ze 't maar!), dat Z. E. is over geplaatst. Waarheen? Naar Bommeles. Deze mededeeling is teleurstellend voor allen, die gaarne zouden willen weten, of Pastoor, toen de Bisschop hem van hier heen naar daarheen dirigeerde, promotie maakte ja dan neen. Het eenige, wat wij gerechtigd zijn openbaar te maken (want Pastoor is er niet toe te bewegen zijn masker af te zetten) is dit: Pastoor-zelf is zéér tevreden. Tegenwoordig is iedere geestelijke met iedere benoeming content, mits het maar niet Rotterdam of den Helder is. Nu zouden wij een volledige beschrijving van Bommeles kunnen geven, over de groenten-veilingen daar ter plaatse b.v., een beschrijving, welke wij zouden kun nen verluchten met plattegronden en met het onlangs goedgekeurde (nogal grootsch opgezette) uitbreidingsplan, maar het dunkt ons, dat de pientere lezer en lezeres, met deze vage aanduidingen, reeds na kan speuren, waar Pastoor heengevloden is. Stupido en Nix wisten het onmiddellijk, echter geenszins omdat zij Stupido ten minste niet! het gemiddelde krantenpu- bliek in schranderheid zonden overtreffen, doch omdat zij een briefje ontvingen van hun vriend en herder, waarin deze kennis gaf van zijn verhuizing. Zoo Studipo het al gemakkelijk mocht vinden van de pijnbank zijner onwetend heid te worden verlost, de Pastoor was niet van plan het contact tusschen hem en de beide heeren te verbreken.. Weliswaar ligt Bommeles te ver van het hoogheemraadschap van Rijnland verwij derd, om het tweetal tot een wekelijksch bezoek uit te noodigen. Het was altijd al een heele trap, maar nu is de kans daarop schoon verkeken tenzij de heeren op de pastorie kunnen logeeren. In één dag heen en weer is vooral voor den nogal gezetten Stupido géén doen. En zijn banden zijn ook niet al te best. Pastoor heeft er iets anders op gevonden. Het is geen lumineus idee, het is voor de hand liggend. Stupido en Nix hebben toe gezegd, hun gemoedsbezwaren schriftelijk te luchten, en Pastoor zal deze gemoeds bezwaren aanvullen met z ij n gemoeds bezwaren. Pastoor, evenals S. en N., hebben het copyright van deze trilogie van ge moedsbezwaren afgestaan aan „De Leidsche Courant", op één voorwaarde, dat al te per soonlijke uitlatingen uit de briefwisseling zullen worden geschrapt. Daarmede hebben wij, zij 't met tegenzin en onder protesf, genoegen moeten nemen. In deze ge- kuischte vorm zal de correspondentie dus worden prijs gegeven aan Jan en alleman, die ongetwijfeld met nieuwsgierige be scheidenheid inzage zullen willen nemen van een' zóó diepzinnige uitwisseling van gedachten. Toen Pastoor, nadat forschen aandrang op hem was uitgeoefend, tot deze verre gaande liberaliteit zijn toestemming ver leende, is hij eigener beweging een stap verder gegaan. De juiste bewoordingen, waarin deze stap werd gemotiveerd, vallen onder het voorbehoud van de „al te per soonlijke uitlatingen" (hierboven vermeld), doch komen neer op het volgende: Wanneer dan toch Jan, Piet en Klaas zijn neus steekt in deze particuliere correspondentie, kan het Pastoor niets meer schelen en zal hij het zelfs op prijs stellen, indien de onbe scheiden lezerskring aandeel neemt in het kruisverhoor. Iedereen, die daaraan be hoefte gevoelt, kan dus zijn hart uitstorten aan den boezem van Pastoor, doch op de zelfde voorwaarde: dat ook zijn brief open baar wordt gemaakt en ook zijn naam tot biechtgeheim verklaard wordt. Een moeilijkheid is het adres. Het is om allerlei redenen beter niet rechtstreeks te schrijven naar den Pastoor van Bommeles, en daarom heeft de redactie van dit blad zich bereid verklaard brieven voor den Pastoor in ontvangst te nemen en onge-' opend aan Z. E. ^oor te zenden. Geheim houding verzekerd! Met vooruit-zienden blik heeft Pastoor echter bepaald, dat epistels met al te strjjd- lustigen inhoud of niet op het besproken onderwerp betrekking hebbend, voluit onderteekend dienen te worden (dus niet met een onleesbare hanepoot). Anders kun nen zij niet in behandeling worden geno- mefi. INITIATIEF BLIJFT IN DUITSCHE HANDEN Uit de Duitsche weerm achtberichten van den laatsten tijd is, naar aan het D.N.B. in aanvulling op het weerm achtbericht wordt gemeld, duidelijk op te maken, hoe zeer 'het initiatief aan het Oostelijke front uitsluitend in handen der Duitsche mili taire leiding ligt. Van alle deelen van het front worden dagelijks vorderingen ge meld, die ondubbelzinnig 'bewijzen, hoe de Duitsche en verbonden troepen vol gens een bepaald plan den Sowjets van 'hun steunpunten berooven. Zoo werden in den Zuidelijken sector de belangrijke havensteden Nikolajew en Oherson en de vesting Otsjakow genomen, welke laatste de mondjng van den Dnjepr in de Zwarte Zee beheerscht. Tegelijker tijd werd op den linkervleugel van den Zuidelijken sector de Duitsche aanval via Korosten naar het Noordoosten voortgezet. In het middengedeelte van het enorme front heeft het doorslaande succes van den slag bij Gomel het bezit verzekerd vanhet belangrijke spoorwegknooppunt Gomel. In den Noordelijken sector heeft de inneming der plaatsen Nowgorod, Kingisepp en Nar- wa voor den uit het gebied tusschen ILmen- en Peipusmer natr het Noorden w>otgezet- ten aanval op beide vleugels goefte steun punten opgeleverd. Na de tot stand ko- minig der verbinding tusschen de ten Oos ten en ten Westen van het Peipiishieer op rukkende Duitsche strijdkrachten in het gebied rond Narwa, zal' nu ook binnen af- zienjbaren tijd het overige gebied van Noord-Estland van de Sowjets bevrijd zijn. Inspanning der Sowjets tevergeefsch. In alle sectoren van het front gaan de Duitsche aanvallen voort, hoewel door ter- reinmoeilijfcheden en hardnekkige verde diging het oprukken zeer bemoeilijkt wordt. De Sowjets spannen telkens weer hun laatste krachten in om het onophou delijke Duitsche opdringen nog op te hou den. Dit is hun echter tot nu toe nog op geen enkele plaats gelukt.' Veeleer bestaat de indruk, dat zij vaak volkomen het over zicht over den toestand hebben verloren en dientengevolge ook bij het nemen van tegenmaatregelen onzeker geworden zijn. Aan enkele deelen van het front werd ge constateerd, dat ter verdediging bijeen ge trommelde afdeelingen in den strijd worden gebracht, die bestonden uit de overblijf selen van verslagen Sowjetdivisies. Boven dien zijn ook reeds vaak reserve troepen en semi-militaire formaties hals over kop uit de naaste garnizoenen gehaald en in den strijd geworpen. Alle maatregelen waren echter tevergeefsch en beteeken en ten laat ste slechts een verhoogd risico voor de Sowjetleiding, die zich niet meer weet vrij te maken van den greep, waarin de Duit sche weermacht haar gevat houdt. Nervositeit. Hoe groot de nervositeit van de opperste- Sowjetleiding reeds is blijkt bijvoorbeeld uit den gepubliceerd en oproep van maar schalk Worosjilow, waarbij iedere £owj et- burger der stad Petersburg als franc-tireur tot verdediging der stad wordt verplicht. Daaruit kan men de gevolgtrekking maken, dat de opperbevelhebber van den Noor delijken Sowjetvleugel reeds zelf zijn be langrijkste steunpunt St. Petersburg bui tengewoon in gevaar gebracht ziet. Terwijl de Sowjetleiding het tot nu toe, buiten de verdediging aan het front, nauwelijks nog tot een tegenwerkende operatie tegen de onophoudelijk voortrukkende Duitsche le gers heeft gebracht, kan men duidelijk vaststellen, hoe de Duitsche troepen naar den wensch der Duitsche leiding telkens weer vorderingen hebben weten te foroee- ren, waarvan de eene op de andere terug grijpt. Zoo scheppen de thans aan den gang zijnde aanvallen weder de'mogelijkheid voor nieuwe operaties in grooten stijl en verkleinen zij van dag tot dag de bewe gingsvrijheid der Sowjettroepen en haar leiding. Ten einde een parlementaire crisis te voorkomen heeft Menzies, de Australische minister-president, naar United Press uit Camberra meldt, zijnontslag aangeboden. Men neemt aan, zoo deel het persagent schap verder mede, dat Menzies zich door dezen stap den weg open wil houden om in een andere hoedanigheid naar Londen te gaan, nu de Arbeiderspartij geweigerd had de reis van Menzies in zijn hoedanig heid vyi minister-president goed te keuren. BRITSCHE TROEPEN IN IRAN? BERLIJN SPREEKT ZICH NIET UIT Onze V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: Berlijn neemt momenteel nog geen stel ling tegenover de berichten, volgens welke Engelsche troepen onder leiding van gene raal Wavell van Belutchistan uit. Iran zijn binnengerukt. Gisteravond had de Wil- helmstrasse nog geen aanwijzingen, dat deze berichten betrouwbaar waren, doch, aldus werd ons verklaard, wanneer zij waar zijn, is de Engelsche stap voor Berlijn geen verrassing. Wij hebben de laatste dagen meermalen gewezen op de artikelen in de Duitsche pers, waarin uitvoerig de belangrijke sleutelpositie van Iran, yooral in verband met het Engelsch-Sovjet-Russi»- sche streven naar nauwer contact, be schreven werd. Daaruit alleen reeds kan geconcudeerd worden, dat men in Berlijn in elk opzicht rekening gehouden heeft met een eventueelen Engelschen opmarsch door Iran. Berlijn hecht veel waarde aan het feit, dat de regeering van Iran, on danks den buitengewonen Engelschen druk haar neutrale houding consequent heeft vastgehouden en alle Engelsche .argumen ten van meet af als voorwendsels be schouwd heeft voor een zuiver egoïstischen overval op een neutraal land. AAN DE ZUIDELIJKE FRONTEN ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. Het 444ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Onze afdeelingen jagers hebben in scheervlucht het vliegveld Halfar op Malta aangevallen en met succes op het veld staande vliegtuigen en batterijen afweer geschut met machinegeweervuur bestookt. Eenige vijandelijke vliegtuigen geraakten in brand, andere werden zwaar bescha digd. In Noord-Afrika hebben Engelsche vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan op Benghazi. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade veroorzaakt. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In verschil lende sectoren van het front van Tobroek bedrijvigheid van onze artillerie, die En£ gelsche troepen- en autoconcentraties met succes onder vuur nam. Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord oosten van Sidi el Barani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, troepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te To broek. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes neergeschoten. In den sector Cyrenaica-Sahara hebben Italiaansche vliegtuigen tijdens een gewa pende verkenningsvlucht vijandelijke ge motoriseerde afdeelingen met botnmen en machinegeweervuur bestookt. In Oost-Afrika hebben systematische vijandelijke luchtaanvallen op Gondar en andere steunpunten slechts een geringe schade veroorzaakt. Onze vooruitgeschoven posten hebben vijandelijke afdeelingen verstrooid en haar eenige verliezen toege bracht. Italiaansche vliegtuigen hebben haven werken en schepen te Famagosta op Cyprus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip en een kleiner schip, dat is ge zonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oor logsschepen aangevallen en een torpedo- bootjager van het type „Keith" getorpe deerd. De jager bleef met slagzij liggen. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN Het Japansche kabinet heeft het her ziene program voor de mobilisatie van materiaal in oorlogstijd goedgekeurd voor het derde kwartaal van het belastingjaar, dat eindigt op 31 Maart 1942. Het program wordt gekenmerkt door de volgende vier punten: L Een zoo snel mogelijke uitbreiding der Wat na verbitterden strijd achterbleef. Een sovjet-pantserwagen, dn buiten gevecht werd gesteld (Atlantic-Holland! 't Ziekenfonds: Tot Hulp der Menschheid, Is in Leiden ook voor U. Wacht dus niet tot het te laat is, Sluit U aan, maardoe het NU! Ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid'' ZOETERWOUDSCHE SINGEL 2, TEL. 25018 bewapening. 2. Totstandbrenging van autarkie voor de voornaamste grondstoffen als ijzer, staal en steenkool, binnen het Oost-Aziatische gebied van gemeenschappelijke welvaart., 3. Een waarborg voor den nationalen levensstandaard. 4. Een maximaal gebruik van de beschik bare scheepsruimte, teneinde de werking van het mobilisatieplan voor grondstoffen te vergemakkelijken. De vertegenwoordigers van het groote Japansche dagblad „Tokio Nitsji Nitsji" in Ned. Indië zijn door de autoriteiten te Batavia uitgewezen. Als motief werd opge geven, dat hun blad artikelen heeft gepu bliceerd, welke waren gericht tegen de be langen van Ned. Indië. Het betrof hier o.a. berichten over anti-Japansche excessen in Ned. Indië. Minister Stauning heeft gisteren in het Deensche Folketing een verklaring over IJsland afgelegd. Na een overzicht over den gang van zaken van het tijdstip der bezetting dor Engelsche troepen af tot de bezetting door de Amerikanen herinnerde Stauning aan de officieele verklaring der IJslandsche regeering van 11 April 1940, dat LJsland niet wilde deelnemen aan een alliantie met eenigerlei partner en zou protesteeren tegen iederen maatregel, die onvereenigbaar zou zijn met de verklaarde neutraliteit van IJsland. Naar het mij toeschijnt, aldus Stauning, moet de nieuwe staat van zaken in ons broederland aanleiding tot allerlei bezorgd heid geven, want de berichten over de be zetting van het land door Amerikaansche troepen schijnen ruime verschieten te openen en helaas ook kans te bieden, dat IJsland in grooteren omvang en recht- streekscher dan tot dusver betrokken zal raken bij oorlogsverwikkelingen en een figuur wordt in het groote politieke spel, waarbij geen waarborg bestaat, dat de overweging van IJslands eigen wenschen en belangen den doorslag zal geven. De be schikbare berichten maken den indruk, dat groote Amerikaansche troepen-afdee- lingen naar IJsland worden overgebracht en dat op verschillende plaatsen in het land marine- en luchtbases op groote schaal worden aangelegd. Het doel daarvan is o.a. gelegenheid te scheppen om IJsland te ge bruiken als overslagplaats voor Amerikaan sche transporten van oorlogstuig. Wij weten, dat het IJslandsche volk zich nqoit vrijwillig zal laten gebruiken voor belangen, die niet de eigen belangen zijn of overeenkomen met de eerwaardige tradi ties van IJsland als Noordsch land. Centrum van mangaanerts-. productie veroverd .Bij het transport van het geschut aan het Oostelijk front bewijzen de legerpaarden belangrijke diensten. Een Duitsche batterij wordt met behulp van acht sterke viervoeters naar een nieuwe stelling gebracht (Atlantie-Holjand) (Van onzen V.P.B.-correspondent) WARSCHAU, Augustus 1941. Mangaanerts is van de grootste betee- kenis voor elk land met een ijzer- en staal industrie; en uit dit oogpunt bezien is de inbezitneming van het ertsgebied van Kry- woi-Rog door de Duitsche troepen van groot belang voor Duitschland. In dit ge bied namelijk ligt een van de grootste vindplaatsen van mangaanertsen. Man- gaanhoudende soorten van ruw ijzer wor den voornamelijk gebruikt in de bewape ningsindustrie, bij welke het aankomt op een groote mate van weerstandsvermogen. De voorraden van Kriwoi-Rog worden van Sowjet-Russische zijde geschat op 100 millioen ton. Het gehalte van dit mangatn erts is zeer hoog: minstens 35 pet. Te za- rnen met de voorraden in den Kaukasus, die geschat worden op 146 millioen ton, 'bezit de Sowjet-Unie 55 pet. van de be kende mangaanertsen ter wereld. Alleen in Indië, vooral in de centrale provincies en bij Nagpoer, bevinden zich voorraden, die eveneens van ibeteekenis -zijn. Deze worden geschat op 114 millioen ton. In minder groote hoeveelheid komt 'het erts voor in Brazilië (33 mill, ton), in Egypte en aan de Goudkust, evenals in Zuid-Afri- ka. In de jaren 1932,35 steeg de produc tie van mangaanertsen in Sowjet-Rusland van 0.35 tot 2,95 millioen ton. De uitvoer hield hiermede geen gelijken tred'. Deze bedroeg in 1932 0.42 mill, ton, steeg tot 1934 tot 0.74 mill, ton, doch daal de tot 1936 weder tot 0.61 mill. ton. Hier uit valt af te leiden dat het binnenland- sche gebruik aanmerkelijk is gestegen. Duitschland voerde in 1913 0.68 mill, ton mangaanertsen in. Daarvan was 66 pet. af komstig uit het voormalige Tsarenrijk en 26 pet. uit Indië. Na den werldoorlog schommelde de invoer. In 1929 werd b.v. 0,39 irnill. ton ingevoerd, waarvan 46 pet. uit de Sowjet-Unie, 33 pet. uit Indië en de rest voornamelijk uit Egypte. In later jaren trad Zuid-Afrika op den voorgrond. Zoo bedroeg de Duitsche invoer in 1937 rond 0.55 mill. ton. Daarvan kwam 11 pet. (61.000 ton) uit de Sowjet-Unie, 54 pet. (291.000 ton) uit Zuid-Afrika en 22- pet. (121.000 ton) uit Britsch Indië. Ten gevolge van de Sowjetistisdhe in dustrialiseer ingspolitiek is de productie van ertsen in den loop van de uitvoering van het vijf-jarenplan sterk toegenomen, vooral in het gebied van Kriwoi-Rog, waar zij in 1938 met 150 pet. was gestegen, in vergelijking met 1913. In weerwil van de pogingen der Sowjetregeering om het zwaartepunt van de ertsproductie te ver plaatsen naar het Oosten van de Sowjet- Unie is het aandeel van Kriwoi-Rog altijd ongeveer hetzelfde gebleven. Door het Kriwoi-Roggebied werd de ge- heele Sowjet-Russische ijzerindustrie in het Zuiden welke 60 pet. van de geheele Sowjet-Russische productie van ruw ijzer en bijna 50 pet. van.de geheele staalpro- diuctie levert van erts voorzien. Het hier geproduceerde ijzer vond zijn weg vooral naar het Europeescbe deel van de Unie, voornamelijk naar St. Petersburg, Moskou, Toela, enz. In het jaar 1939 bleef de erts productie ongeveer dezelfde als in 1938, doch in het jaar 1940, vooral in de tweede helft, steeg zij aanmerkelijk. In het eerste halfjaar van 1941 hield deze stijging, volgens de Sowet-RussisoHe statistieken, aan. Onder deze omstandigheden kan de productie van ijzererts in het Kriwoi-Rog-gebied voor het jaar 1940 worden 'geschat op ongeveer 19 millioen ton. Hoe rijk de ertsaderen van Kriwoi-Rog zijn blijkt wel .hieruit, dat, volgens de geo logische onderzoekingen van het begin van 1938, de gezamenlijke voorraden werden geschat op 149,1 millioen ton. Hiervan be hoorden 668,4 millioen ton tot de catego rieën A en B, d.w.z. tot die soorten, welke voor industrieele doeleinden moesten die nen. Welk een voorname plaats de erslgebie- den van Kriwoi-Rog innemen blijkt uit het onderstaande lijstje van de ertsproductie in de Sowjet-Unie: 1913 1929 1933 1938 (in millioenen tonnen) Totale productie 9,2 7.9 14.4 26.5 waarvan opbrachten: Centrum van de Sowjet-Unie 0.5 0.5 0.7 1.3 Oeral 1.7 1.7 4.2 7.7 Siberië 0.2 0.4 Krim (Kertsj> 0.4 0.09 0.2 0.8 Oetkraine (Kriwoi-Rog) 6.4 5.5 3.9 16.0

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5