RECHTZAKEN Voor de Kinderen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT Haagsctie Politierechter Een schoenmaker, die zich niet bij zijn leest hield. De schoenmaker J. van T. te Leiden had zich schuldig gemaakt aan een min derwaardig soort oplichtingen. Toen de aardappelen tijdelijk schaarsoh waren, was hij naar eenige huismoeders gegaan en had verteld, dat hij wel voor aardappelen kon zorgen. Hij kon een mud aardappelen leveren voor 7.70. Alleen had hij geen geld om de aardappelen te koopen en daarom was hem in goed ver trouwen, door eenige huisvrouwen een be drag van 7.70 overhandigd. Wat deze huisvrouwen al te zien kregen, natuurlijk geen aardappelen, want het geld had verdachte voor zioh zelf gebruikt. Politierechter: „U dacht er niet aan om aardappelen te leveren". Verdachte erkende zulks en voegde er aan toe uit armoede gehandeld' te heb ben. De Officier was absoluut niet te spreken over het gebeurde en noemde het een min derwaardige imanier. Spr. eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den. Het vonnis van den Politiereohter werd een maand gevangenisstraf. Zoo'n visite kan men missen. Mej. A. E. uit Leiden was op bezoek gegaan bij haar buurvrouw Jansje. Zulks geschiedde op 13 Mei in den ochtend. Toen Jansje voor haar visite een bakje leut alias koffiesurrogaat was gaan inschen ken, had haar visite kans gezien, om van Jansje een zilvehbon van een rijksdatlder en twee van een gulden weg te nemen. „Ik moest de huishuur nog betalen en had geen centen meer", verdedigde zij zich thans en er kwam een vloed van tranen, al waren het droge tranen. „Gaat u zich hier nu niet aanstellen door te gaan snotteren", wees de Politierechter haar terecht, „want toen u van iemand, die het ook niet rijk heeft, drie zilverbons weg nairak snotterde u ook niet." Trouwens huishuur is iets, dat elke verstandige huis vrouw het eerst op zij legt". De Officier vond dit wegnemen van geld bij een buurvrouw geraffineerd, om dat het onder het anom van vriendschap was gebeurd. Alleen omdat haar gezin de dupe zal worden van een gevangenisstraf wilde spr. volstaan met het eischen van een geldboete van 12 subs. 12 dagen. De Politierechter was eveneens de mee ning toegedaan, dat verdachte een flinke geldboete heeft verdiend en veroordeelde haar tot een geldboete van 12 subs. 12 dagen. Luidruchtige openlucht conversatie. Op 14 Mei van dit jaar heeft er een luidruchtige conversatie plaats gevonden op de Haven te Leiden. Daar ontmoette de loswerkman A. van T. uit Leiden zijn schoonzuster Petronella en Petronella stond bij hem niet in een goed blaadje, in tegendeel. Zij waren niet van plan om hun „vuile wasch" binnenshuis te behandelen maar vonden de openlucht een betere ge legenheid. Zoo konden de omstanders mee genieten van het gebodene. Petronella had dé dialoog geopend door te zeggen: „jij had twee dagen niet motte suipe", welke „süiperij" alleen maar mo gelijk geweest was, doordal zwager zijn fiets tot dat doel verkochj. had. Natuurlijk mag iemand zijn fiets ver- koopen en het geld omzetten in snaps, daar zit niets strafbaars in evenmin in het feit dat een schoonzuster zulks aan den volke verteld. Maar wel was het strafbaar, hetgeen zwager daarop geantwoord had en dat schoonzuster naar de politie had doen hol len om een klacht in te dienen, omdat zij in haar eer en goeden naam was aange tast. Zwager voerde tot zijn verdediging aan, dat hij per vergissing gescholden had. Hij was alleen maar een beetje nijdig, omdat zijn schoonzus iets in de stad had rondver teld 'betreffende een gulden. De Officier hield zich alleen maar bezig met de gebezigde scheldwoorden en eisch te daarvoor een geldboete van 10.subs. 10 dagen. De Politierechter hield rekening met het feit, dat schoonzuster Petronella ook wel „iets" gezegd zal hebben en dat zij ook haar mondje bij -zich had. Reden om zwa gerlief naar huis te sturen met een geld boete van 3 subs. 3 dagen. ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT TEGEN FIETSENDIEVEN De Haarlemsche Rechtbank behandelde gisteren een aantal zaken tegen lieden die zich schuldig hadden gemaakt aan het stelen of verduisteren van fietsen. Een hunner, de 20-jarige J. v. d. S., had zijn fiets verkocht, maar kwam daarna tot de ontdekking dat fietsen gemakkelijker was dan loopen en had daarom maar een onbe heerd staand karretje meegenomen. Hij had er echter niet veel plezier v^n, want weldra kwam de politie om hem mee te nemen. De officier van Justitie eischte heden twee jaar gevangenisstraf tegen den jongeman, door te brengen in een jeugdgevangenis. 59-jarige J. P. v. d. K., een man zonder vaste woonplaats, stond terecht wegens verduistering van een fiets. De man ver klaarde, graag te willen werken, maar „de maatschappij wilde hem niet hebben". Daarom pleegde hij maar telkens diefstal len, hetgeen hem reeds meermalen in de gevangenis had doen belanden. Het beviel heim'daar zoo goed, dat hij enkele dagen .nadat hij uit deze inrichting ontslagen was, een>gehuurde fiets verkocht, uitsluitend met de bedoeling, weer opgepakt te wor den. Zijn toeleg gelukte en de officier, die het met verdachte eens was, dat hij niet in de maatschappij thuis hoorde, eischte drie jaar gevangenisstraf. Op 28 Augustus zal de rechtbank uitspraak doen. HOE MEN BIJ HET KOKEN BRANDSTOF BESPAREN KAN Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Wil men op een zuinige wijze koken dan zal men de volgende punten in acht moe ten nemen: 1. Zet de pan midden op de vlam of op de electrische kookplaat. Laat geen vlam men om.de pan spelen en kies voor de elec trische kookplaats pannen, die precies op de plaat passen. 2. Zet de spijzen met zoo weinig moge lijk, liefst kokend water op. Wanneer men een gerecht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noodig is voor het ver warmen van het water,- nutteloos ver bruikt. Zoo kan men bladgroenten met aan hangend water opzetten. 1 K.G. aardappe len met een bodempje water koken en visch in weinig water stoven, enz. De gerechten zijn niet alleen veel sma kelijker, dan wanneer zij afgekookt wor den, maar zij behouden ook hun voedings waarde. 3. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook. 4. Temper de vlammen, wanneer de in houd van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat de schakelaar bijtijds laag of uit. Wanneeriets kookt blijft het even goed op een lage als op een hooge vlam of schakelstand aan de kook. Wan neer de spijzen te hard koken bestaat er kans op aanbranden. 5. Kook altijd met de deksel op de pan. Uit een pan met slecht sluitend deksel of zonder deksel -verdwijnt de warmte en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Bovendien ontstaat er kans op aanbran den, doordat er teveel vocht verdampt. 6. Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pannen aan de koók gebracht is. Op deze manier kun nen twee gerechten op één vlam of kook plaat gaar worden. 7. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is het nutteloos ze nog langer te ver hitten. Men verspilt er brandstof mee en ook voedingstoffen. Zoo gaat b.v. vitamine C. uit groenten bij langdurige verhitting in waarde achteruit. Stoof de groenten dus niet na en houdt bij het opzetten der spijzen rekening met den kooktijd en het moment, waarop de gerechten klaar moe ten zijn. 8. Maak voor de bereiding van peul vruchten, rijst en gort in water en voor het warm houden van water gebruik van brandstofbespaarders, zooals de hooimand, de hooikist en kranten. 9. Maak het kooktoestel geregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestellen ver bruiken niet alleen veel brandstof, maar ook andere narigheden kunnen erdoor ont staan: verstopte gaèvlammen slaan in en vuile petroleumpitten gaan walmen. 10. Gebruik veel rauwe groenten. Geef eens een stamppot met rauwe groenten of een stoofschotel. NEDERLAND OP DE REICHSMESSE LEIPZIG. De vijf en veertigste door den ecónomi- schen voorlichtingsdienst van het depar- ment van handel, nijverheid en scheep vaart verzorgde Jaarbeursinzending zal de grootste zijn, die ooit onder auspiciën van Radfo-program ma ZONDAG 24 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Orgelconcert (opn.) 10.00 Uitzen ding voorbereid door de Christ. Radio Stichting: a. (10.00) Wijdingswoord, b. (11.30) Gramofoonmuziek, c. (11.40) Rond om het orgel 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Het ordenen van sibbekundige gegevens 1.15 Eerste Nederlandsche Radiomuziekfeest voor har monie- en fanfare-orkesten. In de pauzes: Declamatie en gramofoonmuziek 3.15 Radiotooneel3.45 Vervolg van 1.15 4.10 Gramofoonmuziek 4.30 Klaas van Bëeck en zijn orkest, en de Romancers 5.30 Voor de jeugd 6.00 Gramofoon muziek 6.10 Sport van den dag 6.35 Gramofoonmuziek 7.00 Actueel half uurtje 7.30 Cabaretprogramma 8.10 Radiotooneel 8.45 Omroeporkest en so listen 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: An American sees Holland. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Vroegdienst 10.00 Zondagmorgen zon der zorgen 12.00 Cyclus ,',Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.) (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 12.15 Bachcantate (gr. pl.) 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Kurt Hohenberger en zijn orkest en gramofoonmuziek 2.00 Boekbespreking 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 Rotterdamsch Philharmonisch or kest, solist en gramofoonmuziek 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 1.00 Gewijde muziek (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting) 5.30 A.N.P.: Sportberichten 5.35 Gramofoonmuziek 6.00 Declamatie dezen dienst tot stand is gekomen. Dit jaar zêl de uit vijf onderdeelen bestaande Ne derlandsche deelneming aan de van 31 Au gustus tot en met 4 September te Leipzig te houden Reichsmesse een oppervlakte beslaan van niet minder dan 600 M2. De vijf inzendingen, waaruit de deelne ming zal bestaan, zijn: 7en representatieve algemeene in zending, 2) Een representatieve inzending van de Nederlandsche textielindustrie; 3) Een representatieve inzending van de Nederlandsche schoenen- én leerindustrie; 4) Een collectieve inzending van Neder landsche firma's; 5) Een inzending over kunst in hand werk en industrie. De algemeene representatieve inzending, 155 M2. groot, die evenals de overige een plaats zal vinden in het ring-messhause, is ontworpen door Prof. Rosse. Op zeer ori- gineele wijze heeft hij de problemen op gelost. Aan de collectieve inzending nemen dit maal vier firma's deel. Op de Messe zullen brochures worden uitgereikt betreffende het economisch le ven van Nederland in het algemeen en ver der betreffende zijn scheepsbouw, zijn tex tielindustrie en zijn leder en lederverwerk- nijverheid. DERDE BLAD - PAG. 10 6.10 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten en gramofoonmuziek 7.00 Actueel half uurtje 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Reportage 8.00 „Abu Hassan", komische opera 9.00 Gramofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Ie Programma: 8.0022.15 Hilversum I 22.1524,00 Duitsch Programma. 2e Programma: 3.0Q22.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Morgenwijding 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.40 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoon muziek 11.00 Molto Cantabile 11.25 Declamatie 11.45 Molto Cantabile 12.00 Gramofoonmuziek 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgelconcert en gramo foonmuziek 2.00 Omroeporkest en solist 3.00 Voor de vrouw 3.45 Gramofoon muziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 6.30 Musiquette 6.00 Orgel concert 6.15 Voor de vrouw 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Rotterdamsch Piano kwartet 8.15 Zang met pianobegeleiding 8.50 Praatje over' volksweerkunde 9.05 Zang met pianobegeleiding 9.30 Gra mofoonmuziek 9.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten 10.0010.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Things worth kwowing about Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.20 Gramo foonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Gramofoonmuziek 12.15 De Melodisten en solist 12.45 B.N.O.: Nieuws-en econo mische berichten 1.00 Frans Wouters en zijn orkest en gramofoonmuziek 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging, solisten en gramofoonmuziek 4.00 Kurt Hohenber ger en zijn orkest 4.30 Gramofoonmuziek -w 5.00 Causerie „De verhouding van moe der tot dochter" (Voorbereid door de Christ." Radio Stichting) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Pianovoordracht -y- 6.00 Wijdings woord 6.15 Musette-orkest „Les gars de Paris" en soliste 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gramo foonmuziek 7.45 Politiek weekpraatje 8.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 8.35 Radiotooneel 9.00 De Romancers, soliste en Dameskoor „Aethercharme" 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 - Gramofoonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.45.22.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Programma uitsluitend voor de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. CORRESPONDENTIE Lonnyv. d. Berg, Wassenaar. Ik wil nog eens even op m'n vorigen brief terugkomen. Ik kan best mérken, dat je meer brieven schrijft. Dat correspondeèren met iemand, dien men niet kent, is zeker interessant en een- oefening in stellen apart. Dat is een zeer goed idée. Ik wou dat dat meer gedaan werd, want telkens krijg ik te hooren: ,,'k Kan geen brieven schrijven, want ik ben zoo uitgepraat". En zoo is het ook. Wie het niet vaak doet, weet niets te schrijven. Jij hebt er slag van en juist daar om laat ik jouw briefje plaatsen als „voor beeld". Zoo wint onze rubriek aan actua liteit, is niet zoo! Dag Lonny! Tot later! Veel groeten aan alle huisgenooten. Nu geef ik Lonny het woord. Beste Oom Wim, Ik heb er al 'ns overgedacht, u 'n brief te schrijven, maar steeds kwam er weer iets tusschen. Ook een reden, dat ik niet schreef was (en eigenlijk wel de voor naamste reden) dat ik vond, dat ik al zoo oud was voor de kinderkrant. Ik lees 'm toch elke keer, dat moet ik bekennen. Nu zult U vragen: „waarom schrijf je dan nu?" Ja, Oom, dat komt doordat ik in de krant 'n brief als voor beeld van- 'n meisje zag, die even oud als ik was. Nu dacht ik; „waarom zal ik dan niet schrijven?" Ik wilde ook schrijven omdat ik „Ons kort verhaal" steeds lees, en ik geloof, dat ook door uw nichtjes of neefjes geschréven wordt. Voor m'n opstellen op school krijg ik meestal 'n goed cijfer en toen dacht ik: „Misschien kan er wel zoo'n opstel van me in". Is dat goed gedacht, Oom, of komen er alleen maar echte verhaaltjes in? Ik heb eigenlijk nog niets van me zelf gezegd. Welnu, ik ben 15 jaar. Ik zit op de Mulo-school hier in Wassenaar. In de derde klas. 20 en 21 Mei heb ik schriftelijk examen gedaan. Dat is nu gelukkig voorbij, alleen vind ik 't jammer, dat opstellen-maken ook voorbij is. Oom, weet U wat ik tegen woordig doe? U raadt het nooit! Ik schrijf brieven naar 'n onbekende jon gen, Jan Hofstede, heet hij. Hij woont in Almelo, en is even oud als ik, en zit ook op de Mulo. We schrijven elkaar in 't Fransch. Dat valt lang niet mee! Als je 'n zin in je hoofd hebt, weet je soms heele- maal niet, hoe 'n in 't Fransch te zetten. Engelsch zou veel makkelijker zijn, maar hij schrijft liever Fransch, en ik leer er veel mee. Ik heb 'n klasgenootje»ook aan 'n correspondent geholpen, want 'n vriend van Jan vroeg of ik geen vriendinnetje had. Zij schrijven Engelsch. Ik zal nooit aan Duitsch beginnen, want dan weet je nooit of de naamvallen goed zijn. Of maakt U daar geen fouten meer mee? Oom, ik ga nu m'n huiswerk afmaken, 't Is vandaag wel Zaterdag maar Zondag hoor je geen huiswerk te maken, vindt U niet? Eigen lijk maak ik daar 'n fout, Oom, want we hoeven bijna niets meer te maken. We moeten alleen maar leeren. Gelukkig dat 't nu eindelijk zomer is, want ik leer altijd hardop en dat is voor m'n huisgenooten, niet zoo'n prettig ge hoor. Nu kan ik buiten gaan zitten. Deze brief schrijf ik ook buiten. Zóó, met m'n klad-blocnote op m'n knieën. Heerlijk! Stelt U ook wel 'ns zóó de kinderkrant samen? Wel, Oom, nu ga ik toch echt 'ns kijken waar Sumatra ligt. Hierbij sluit ik 'n opstel van me in. Het zijn toch wel ver haaltjes van nichtjes of neefjes in „Ons kort verhaal", Oom? Vele groeten van uw nichtje LONNY v. d. BERG uit Wassenaar. Willy Pley, Leiden. Het is al tijd een lust jouw brieven te lezen! Jij schrijft net als Lónny (zie hier boven). Dat jij en Jacques een goed rapport had den, verwondert me niet. Ik wil Jacques wel van de lijst afvoeren, maar wanneer is dat? Schrijf mij dat eens of laat het Jacques zelf maar doen, d0n kan hij me meteen zeggen, wat hij nu 'gaat doen. Heer lijk te hooren, dat jullie allen ons kinder- krantje zoo mooi vinden. Ja U vraagt wij antwoorden wordt overal met plezier gelezen en bestudeerd. Dag Willy! Groet Jacques van me en alle huis genooten. Ik hoor nog wel eens, hoe je de vacantie hebt doorgebracht, is wel? Nel van Rossum, Z'woude. Zoo Nel, had jij ook eens geprobeerd voor ons Hoekje iets te maken? Dat is braaf van je! Nu was dat precies geen versje, maar ik zal het als zoodanig maar be schouwen. Dat klein verhaaltje is voor jouw leeftijd heel goed gemaakt. Zoo, hou jij zooveel van kaarten!. Ik ook. Jammer, dat we zoo ver van elkaar wonen, anders kwam ik met jou eens een spelletje doen en dan zouden we „De gulle Miep bij Tante Piet" ook uitnoodigen en dan wou ik eens zien, of die leuke Miep ook zooveel winnen zou. Dag Nel! Groet de heele familie van me en vooral dat vriendinnetje van je, die zoo vriendelijk was allen het verlies terug te betalen. Rozenknopje, Oegstgeest. Daar vind ik ook nog een brief van jou. Of heb ik je al geantwoord? Ik weet het heusch niet meer. Enfin beter twee keer, dan jou vergeten. Ja Nichtje, de winter met z'n ijs en'sneeuw heeft ook wel wat voor, ofschoon ik meer van den zomer hou, zelfs al regent het wel wat al te veel, zoo als nu 't geval is geweest. Hoe is het nu met de „uitslag"? Heb je daar nog last van? Hoe is het met het examen afgeloopen? Ik twijfel er niet aan, of je bent weer „glans rijk" overgegaan. Wanneer is het eind examen? Kom, schrijf me nog eens het een en ander! Ik wed, dat jij van deze vacantie heel wat hebt te vertellen. Dag Rozen knopje! Groetjes aan allen en de hand apart voor jou. Cor van Diest, Sassenheim. We hebben lang niets meer van elkaar ge hoord. Hoe gaat het nu, vriendje? Jammer hè, dat wij geen heele pagina meer te onzer beschikking hebben, anders kwam jouw brief vast als voorbeeld aan de beurt. Maak eens een versje over de a.s. Herfst of wil Anny eens haar dichterlijke ader laten vloeien en eens vertellen, hoe ze de va cantie heeft doorgebracht? En hoe maakt het moeder! Dag Cor! Beterschap en veel liefs en goeds voor Uw drieën. Zoo juist komt jullie schrijven binnen. Dank! De volgende week antwoord ik. De geesten werken op elkaar. Adri van Bennekom, H'woud.e. Wat 'n postzegels heb jij al! Als je zóó doorgaat met „verzamelen" zul je een prachtige collectie krijgen, zeg! Je kent zeker het mooie boek „De windroos" haast van buiten? Ik heb die vragen al beant woord zooals je destijds wel gezien heb in: „U vraagt wij antwoorden". Dag Adri! Groet de vier broertje en de vijf zusjes van me en vooral vader en moeder! Hoor ik nog eens hoe det vacantie ver- loopen is? Cis, Piet, Riek en Annie Hornan, Sassenheim. En hoe hebben jullie de vacantie doorgebracht? Yan „zwem men" is zeker niet veel gekomen? Neen, Henk was niet opgegeven. Ik heb hem nu ingeboekt en het volgend jaar zal hij den lOen Maart in de lijst der jarigen te vin den zijn. Dag jongens! Nu wacht ik jullie brief of versjes af, waarin in den breedte uitgewerkt is, hoe jullie deze heerlijke dagen van vrijhèid .en rust? hebt doorge bracht. Veel groeten en de hand voor vader en moeder en voor mijn kleine vriendjes erbij! Ziezoo, nu zetten we een punt. De volgende week gaan we door. Wie een brief schrijft, krijgt een antwoord terug. Met de hand voor U allen. Oom WIM. U VRAAGT. 1. Hoe spreekt men uit „hors d'oeuvre". En'wat beteekent dit woord? 2. Waar wonen de Hottentotten? 3. Wat is eigenlijk een elf? 4. Vader vraagt, wat een autocraat is! 5. En wat is avenue? 6. Waar blijven de insecten en larven, als het erg koud is? WIJ ANTWOORDEN. 1. Men spreekt uit: „horr deuvre". Het bet. op een spijskaart: bijgerecht, bijschotel. Ook beteekent dit woord onding, onge hoord, ongerijmd, bijzaak, bijwerk zelfs het overtollige. Ik geloof dat groote zus er nu wel achter is. WIE ZIJN JARIG? Van 24 tot en met 30 Augustus. Op 24 Augustus: Annie Stolwijk, Tuinstr. 133, Boskoop. Sissie van Niekerk, Rijndijk A 120, Hazers- woude. Kees Hoogervorst, Abspoelw. 15a, O'geest. Rie Kortmann, Korst.weg 46, Alphen. Joop Post, Oude Singel 68. Theo Oomen, Spoorl. B 478 Roelofarends- veen Giel Horikx, W. Rozenstraat 18. Agatha Over de Vest, H. E.weg 10, Lëid- schendam. Op 25 Augustus: Rietje Dirkse, Munnikenstraat 52. Nellie Streefland, De Genestetstraat 49. Aty Groenewegen, Oude Rijn 54. Rietje en Bob Vink, Pickéstraat no. 31, te Noord wijk Binnen. Anny Bakker, Eng.laan 15, Voorhout. Piet v. Frankfoort, Leliestraat 11 Alphen. Ester van Benten, Dorpsstr. D 50 Z'woude. Anny van Fulpen, Tuinstr. 79, Boskoop. Dora Havik, Stomp w. weg 71, Stomp wijk. Wout Koppers, Balistraat 8, Oegstgeest. Frans Jansen, A 204, Groend. H'woude. Op 26 Augustus: Jan v. Hees, Maresingel 43a, Leiden. Lena van Leeuwen, E 92, Oud-Ade. Lena Verhagen, Stompw.weg 72, Stompwijk Simon van Noort, Voorhout. Cornelis Scholten, Burg. Vernèdepark 35, Voorschoten. Riet v. d. Kleij, Morschweg 110. Jopie van Zanten, Oostvl.Weg 37 S'wijk. Truüs Heemskerk, Korter Aar D 80. Op 27 Augustus: Bas van Baarsen, St. Jacobsgesticht. Jan Luyten Dr. v. Noortstraat 72 S'wijk. Anton Pollmann, Hoogstraat 3. August Boiling, Berkheistr. 1, Wassenaar. Huub Menken, Assend. 8, Oegstgeest. Wim Heeman, Nieuwkoop. Op 28 Augustus: Eduard Hulzenbosch, Regenvl.w. 32, Zilk. Cor Zonderop, Meer 19, Zoetermeer. Wimmie de Vroomen, Heerenw. 76a, te Warmond. 2. Die wonen aan de Zuidpunt van Afri ka. In fig. zin is een Hottentot een ruw, ongemanierd, plomp mensch. 3. Elf meerelven is een aardmanne tje: soort kaboutertje. 4. Dat is een alleenbeerscher, een eigen machtig vorst. Zoo bet, autocratie alleen heerschappij en een autocratisch man is een eigendunkelijk, willekeurig man. Het is een Grieksch woord. 5. Dat is Fransch bet. laan, oprijlaan, toegang, voorplein. 6. Die kruipen dieper den grond of het hout in en wel zoo diep, dat ze niet be vriezen, of het moet al buitengewoon koud zijn. Henri Noordeloos, Doezastraat 28. Janny v. Hevelingen, Zijde 288, Boskoop. Rietje van Gerven, Sumatrastraat 48a. Jan Leune, Roelof arendsveen 172. Marietje v. d. Berg, St. Jorissteeg 40. Flip Lek, Langeraar 29. Evert Möller, Nassaul. 28, Oegstgeest. Willy Verbey, Bijdorpstr. 11, Sassenheim. Luusje v. Leeuwen, Visserstraat 38 Alphen. Op 29 Augustus: Sjaan Hop, v. Bemmelenstraat 1. Henk Fontein, Zonneveldstraat 18. Leon Driessen, de Sitterlaan. Jana Wijnands Langeveld 282 D, Noord wij kerhout. Op 30 Augustus: Catharina v. Dam, Oosth. 7. Jootje van Eijk, A 39, Langeraar. Arie Wijnands, Langeveld 28 D, IThout. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook, wie de school Verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met "opgave van den verjaardag)! En evenzoo, wie verandert van plaats straat of huisnummer, of wie irf de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. DE VACANTIE IS OM. door Tante Marie. De groote pret is uit En nu lacht weer de school ons toe. En ieder leergraag kind Vindt dit 't beste, net als moe. Vacantie is voorbij, Maar ons rest nu 't denken nog Met vreugd' en dankbaarheid Aan 't goed, dat zij ons bieden mocht. Wij denken aan de zee, Aan strand en duin, aan 't mulle zand, Waarin we stoeiden en Ravotten samen, hand aan hand. We denken aan !t bosch Met boomen, zwaar en hoog of laag. Waarin -het vogelkoor Zijn vreugdezangen zong gestaag. We denken aan den tocht, Met vrienden saam gemaakt. En vraag nu niet, of ons De boterham toen heeft gesmaakt. We denken aan 't feest Bij oom en tante in de stad; En wat wij daar gezien' Genoten hebben en gehad. Wij denken aan de boot. Waarin we 's middags roeiden rond. Wij maalden om geen regenbui, Als moe 't goed maar vond. Wat wij beleefden toen. Daar denken wij nog altijd aan. Maar nu is 't leereh weer En met 't spelen, is 't gedaan.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10