RECHTZAKEN Land- en Tuinbouw SPORT PAM BIJ DE MAANAPEN Dat zal je wel lukken WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 OF I,EIDSClft COURANT TWEEDE BLAD - PAG. P Qemengde ffi&acftten MOTORRIJDER VERONGELUKT. Te Dordrecht is de 64-jarige W. Steehou wer met een motorfiets op den afrit van den Rijksweg naar den Weeskinderendijk door onbekende oorzaak in aanraking gekomen met een verkeersheuvel, waardoor hij is ge vallen. Hij kreeg ernstige wonden aan hoofd en gelaat, alsmede vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is overgebracht naar het gem. ziekenhuis, alwaar hij later is overle den. Bij het kappen van boomen is de arbei der G. W. te Stokkum gem. Bergh, die op Duitsch gebied werkzaam was, door een neervallenden boom getroffen. Hij was on middellijk dood en laat een weduwe met 9 kinderen na. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is een 28-jarige man van het acht meter hooge dak van een loods der Ned. Spoorwegen aan de Cruquiuskade te Amsterdam gevallen. Hij liep een zware schedelbreuk op. In het O. L. Vrouwegast huis is hij aan de gevolgen overleden. JONGETJE VERDRONKEN. Nabij de Muntbrug te Utrecht is de 8- jarige A. Jongerius, wonende in de Daen- dëlstraat, bij het visschen in het Merwede- kanaal te water geraakt en verdronken. PAARD DOOR BIJEN AANGEVALLEN. Toen dezer dagen de voerman v. d. V. met zijn paard in de Peel was, viel een groote zwerm bijen het dier aan. Ze sta ken het zoo hevig, aldus meldt „Vooruit", cat het moest worden afgemaakt. Het vleesch bleek voor de consumptie onge schikt geworden. ƒ3800 UIT EEN LADE GESTOLEN. Met het oog op zijn aanstaande verhui zing had de allen wonende emeritus pastoor Suidgeest, wonende op Kapel te Heiloo. zijn geld in de lade van een tafel bijeen gelegd. Maandag kwam hij tot de ontdek king, dat het heele bedrag van circa f 3800 verdwenen was. BROOD GEROOFD UIT WINKELS EN WAGENS. Waarschuwing van den Haagschcn hoofdcommissaris van politie. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage maakt bekend: ,.In de afgeloopen week is het eenige malen voorgekomen, dat bakkerswinkels en bakkerswagens werden bestormd door groepen personen, die hetzij de betrokken winkeliers, hetzij de broodbezorgers er toe dwongen brood te verstrekken zonder in levering van broodbonnen, hetzij zonder meer het brood uit de winkels en wagens wegnamen, in enkele gevallen zelfs zonder dat betaling volgde. Het is duidelijk, dat een dergelijke han delwijze, welke tegen alle sociale gevoelens indruischt en welke met plundering is ge lijk te stellen, niet kan worden geduld. Het politiepersoneel heeft dan ook opdracht ontvangen tegen dergelijke handelingen op de meest strenge en krachtdadige wijze op te treden en deze zoo noodig met gebruik making van de wapens te beletten. Zij, die zich hieraan schuldig maken, zullen zonder aanzien des persoons worden gearresteerd. Zij kunnen er van verzekerd zijn, dat een langdurige vrijheidsstraf hun deel zal zijn". IDoor de Helmondsche gemeentepolitie werd een vijftal jongelui gearresteerd, ver dacht van in totaal tien diefstallen van rij wielen en distributiebescheiden. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN IN DEN HELDER. Lichtschuwe elementen trachten in den laatsten tijd in Den Helder hun slag te slaan en weg te halen wat van hun gading is. On langs is de politie er in geslaagd een bende te ontmaskeren. Desondanks zijn er den laatsten tijd wederom tal van inbraken ge pleegd. Dezer dagen werd een Woning van een bewoner aan den Ruyghweg bezocht. De diefstal van een kleed leidde tot aanhou ding van een persoon, die bekende de in braak gepleegd te hebben. Men was toen zoo fortuinlijk tevens de hand te kunnen leggen op nog drie andere verdachte per sonen. Dit drietal heeft ten slotte toegege ven vijf inbraken te hebben gepleegd. Voorts heeft de politie een man betrapt, die een fiets uit de gang van 'n café trachtte te stelen. Hiermede bleek men een goede vangst te hebben gedaan, waardoor een aantal van de vele fietsendiefstallen, welke in Den Helder worden gepleegd is opge helderd. De gearresteerde bekende meer fietsen te hebben gestolen. Tot dusverre is men er in geslaagd negen van de door hem gesto len fietsen op te sporen. FRAUDULEUS BAN0EN VERVAARDIGD. Inval in fabriek. De Centrale Crisis-controledienst heeft een goede vangst gedaan door de opspo ring van een clandestiene bandenfabriek in Amsterdam-Noord. Het betreft een uniek geval van ontduiking der distributievoor schriften Het is al heel wat keeren ge beurd. dat het spoor leidde naar handela ren, die zich aan clandestienen handel schuldig maakten, doch dat een fabriek zich toelegt op het vervaardigen van artikelen, die buiten het distributiesysteem worden gehouden, is zeker een ernstig feit. Te Putten is het eerste spoor ontdekt. Hier vond men bij een bewoner rijwiel banden die in den zwarten handel thuis behoorden. Al zoekende bleek den contro leurs, dat de banden uit de hoofdstad ge komen waren en toen begon men te Am sterdam een onderzoek dat dagen lang duurde en ten slotte tot resultaat had, dat ernstige vermoedens rezen tegen een fa brikant in Amsterdam Noord. Een halven dag lang moesten recher cheurs van den Crisis Controledienest in de gebouwen van de fabriek zoeken, voor zij tusschen stapels andere goederen, die tot aan het plafond reikten, een groote partij rijwielbanden en voor de productie benoodiade materialen verborgen vonden. De gebeele partij is toen onmiddellijk in beslag genomen; proces-verbaal werd op gemaakt. Het was voorts nog een heel werk de banden op te sporen die den laatsten tijd de fabriek hebben verlaten. Tot nu toe zijn reeds duizend van deze clandestien vervaardigde rijwielbanden op gespoord Ook zijn rijwielen in beslag ge nomen, die van deze banden waren voor zien. „Tel." ECONOMISCHE MISDRIJVEN WORDEN ZWAAR GESTRAFT. Voor den economischen rechter te 's-Gra venhage, mr. de Vries, hebben wederom eenige lieden terecht gestaan ter zake van economische misdrijven. V., die clandestien thee had gekocht en zich reeds in preven tieve hechtenis bevond, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Een an dere verdachte, eveneens V. geheeten, zag zich veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens clandestienen thee-handel, bovendien werd zijn onmid dellijke gevangenneming gelast. Hetzelfde gold voor H., die een clandestienen handel in vleesch dreef, terwijl tenslotte v. d. M., die zich reeds in preventieve hechtenis be- vorid, veroordeeld werd tot een gevange nisstraf van acht maanden en een geldboe te van 200 gulden subs. 4 weken hechtenis. Herhaaldelijl wordt door den verdedi ger gepleit, dat de algemeene opinie is. dat de economische misdrijven van onschuldigen aard zijn. Telkens wijst d? rechter er op, dat en waarom deze meening verkeerd is. Wanneer deze opinie niet te veranderen is, zal de delinquent, wetende hoe de opvat ting der rechterlijke macht is en het risico op zich nemend moeten boeten, zonder dat de algemeene opinie een factor ge weest is bij de bepaling 'der strafmaat. Er mag wel eens aan gedacht, worden, dat de maximum-gevangenisstraf voor deze misdrijven tien jaren is, zoodat de rechter lijke macht dus nog altijd ver beneden dit is gebleken. Haagsche Politierechter Hij kon niet langer stil ritten. S. uit Leiden had dorst en was om deze dorst te lesschen in een klein kroegje op een hoogen kurk geklauterd en had in dat kleine kroegje een groote pils gepakt. Er waren nog meer dorstigen in het kleine kroegje geweest en toen S. daar zoo zat te zitten hadden eenigen der lafeniszoekenden een kleine twist gekregen, welke uitdijde tot een groote twist. Meerderen mengden zich in den woordenstrijd en de woorden strijd ging over in een gewonén strijd. Tij dens het handgemeen werden er over en v/eer rake meppen uitgedeeld en S. be gon op zijn hooge kruk heen en weer te draaien en nam voor den schrik nog gauw een groote pils, die op de toonbank stond en door een ander besteld bleek te zijn. Na de noodige teugen naar binnen geklokt t? hebben kon hij het gebeuren niet langer aanzien. Zijn strijdersbloed. vermengd met pils, begon te borrelen en plotseling stond hij op en alhuewel hij niemand der aan wezigen in het kleine kroegje kende greep hij een leege flesch bij den hals en met een gehuil en gebrul, waardoor een kudde buffels op hol geslagen zou zijn, wierp hij zich in het strijdgewoel, vriend en vijand, welke voor hem allen gelijk waren, met de flesch behandelend. Hij ging zoo in deze mepperij op, dat hij maar niet eens bemerkte, dat hij zekeren v. d. B. met een rneesterslag velde. Ge- noejnde gevelde had zulks wel een beetje te bar gevonden. Als een vriend of een vijand het nu nog gedaan had! Maar een totaal onbekende, dat was gewoonweg on gehoord. Na het vellen van v. d. B. was de rust weder gekeerd en allen hadden zich ge keerd tegen deze vreemde eepd in het klei ne kroegje, die zich in interne aangelegen heden gemengd had. De Politierechter zou alzoo zijn meen in g in deze te zeggen hebben en hij deed het dan ook^door te vertellen, dat v. d. B. zich voortaan met zijn eigen ;;aken moest be moeien en niet in café's met flesschen gaan zwaaien op het hoofd van een hem to taal onbekenden en natuurlijk ook niet op het hoofd van bekenden Nadat v. d. B. nog geprobeerd had er onder uit te draaien, door te verklaren, dat hij zich niets van het gebeurde kon her inneren, kon hij vertrekken, met het voor uitzicht in de nabije toekomst tien gulden tjes te moeten dokken. Een dure „liefhebberij" anders! 1UINBOUWPRIJZEN BINNENLAND. Volgens mededeeling van de Groenten- en Fr uiteen trale zijn enkele der maximum prijzen voor het binnenland gewijzigd. De maximumprijs voor kropsla (veilingprijs) is thans ƒ3.50, afwijkend ƒ2.80, Rabar ber ƒ5, afwijkend ƒ4, Spinazie ƒ13 en ƒ10.40. Kroten zijn verlaagd tot ƒ3.80 per 100 K G., afwijkend 2.80, Bloemkool 1ste soort meer dan 22 c.m. over den kop ge meten 12 en afwijkend van 18 tot 22 c.m. ƒ9 per 100. Andijvie 8 resp. ƒ6.40 per 100 K.G. DE SNFEKWEEK. In de Regenboogklasse behalen de Friezen een kleinen puntenvoorsprong. Gisteren was het de dag, dat bestuur en jury van de Zeilvereenigir.g ,.Sneek" de leiding overnamen van de Sneeker Zeilciub Het was een kalme dag, maar evenals ieder jaar een stilte voor den storm, want heden is het ..hardzeildag", van ouds de ver maarde Woensdag van de Sneekweek. De groepswedstrijd in de Regenboog- klasse tusschen Holland en Friesland gaf een kleinen puntenvoorsprong voor de Friezen. De laatsten haa'den 19 punten, terwijl de Hollanders, waarvan Bergsma uit Voorburg na een uiterst feilen strijd. O Oppenhuizen met een neuslengte ver schil van de eerste plaats verdrong. 17.1 punten kregen, zoodat een spannende eind strijd verwacht mag worden. SCHAKEN DE BONDSWEDSTRIJDEN TE LEEUWARDEN. De uitslagen van den tweeden dag wa ren als volgt: Eeregroep: ir. H. J. van Steenis (Amster dam)— H. Kramer (Leeuwarden) YY* C. Vlagsma (Rotterdam)M. Covtlever (A.msterdam)) 01. Dr. J. H. O. Graaf van den Bosch (Hilversum)A. Wijnands (den Haag) 10. Groep IA: R. A. J. Meyer (Nijmegen) A. Broer (Rotterdam) 01. A. J. v. d. Hoek (Amsterdam)L. Stumpers (Eindhoven) 10. G. Kapsenberg (Amsterdam)D. Hohwerda (Oosthem) YY- K. M. Mul der van Leens Dijkstra )St. Jacob)Th. de Jong (Winterswijk) afgebroken. Groep IB: H. Kleefstra (Amsterdam) mr. A. Mulder (Rotterdam) 10. F. H. Ga- renstroom (Eindhoven)ir. A. M. A. Wij nands (c!?n Haag) YY- J- Vellinga (Leeuwarden)S. van Mindeno (Amster dam) 01. C. A. v. d. Berg jr. (Leiden) E. Ploegh (Huizum) 10. Groep II: W. J. Wolthuis (A'dani)C. Orbaan (Wassenaar) afgebr., S. A. Croes (Leeuwarden)H. v. d. Linden (Alphen a. d. Rijn) afgebr. Groep IV: J. B. N. Ruben Jr. (Den Haag) D.'J. M. de Hondt (Oegstgeest) afgebr., J. Fernhout (Schev.)R. Posthuma (Al phen) 01. Groep V: J. H; Sybrandi (den Haag)A. E. J. Modderman (Leiden) 10, W. Koop- mans (A'dam)H. Schollaardt (Alphen) Y Y- Groep VIII: C. Kuilman (Leiden)K. A. Boer (Groningen) 10. Groep IX: J. v. Oosterwijk Bruyn (Maar tensdijk)J. Orbaan (Wassenaar) afgebr. Groep XIII: G. Hans (Eygelshoven)W. F. Wakke (Leiden) Y—Y. W. F. Wakke— H. Boven (Leeuwarden) Y Y- Speciale groep A: A. de Bruin (R'dam) D. de Jong (Leiden) 10, D. de JongL. G. Eggirk (Den Haag) 01. De liturgie der Kerk DONDERDAG 21 Aug. Mia v. d. H. Joan na Fremiot de Chantal, weduwe: CognovL 2e gebed van het octaaf van Maria's ten hemelopneming; 3e voor den vrede. De heilige van dezen dag was als ge huwde vrouw een toonbeeld van echtelij- Radio-programma DONDERDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 415,5 M. 6 45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Oohtend gymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 De Gooilanders en gramo foonmuziek. 2.00 Groninger Orkestver- eenigirig. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Groninger Orkestvereeniging. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.30 ..Groote rollen en hun vertolkers: II. Othello", causerie met gramofoonmuziek. 515 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist 6.1fc Lezing „Sociale zorg ook voor U". 6.30 De Romancers. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Omroep-Symphonie-orkest en solisten. 8.45 Voor den boer. 9.00 Curt Ho- henberger en zijn orkest. 9.30 Gramo foonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberich ten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uit zending: National features of the Nether lands 1 HILVERSUM O. 301,5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting)10.20 Pianovoordracht 10.45 Declamatie. 11.00 Amabile-sex- tet en gramofoonmuziek. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Bonte parade. 3.15 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Schram meikwartet en soliste. 4.30 Voor de jeugd. 5.CO Christelijke lectuur (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". (6.006.22 Sport en lichamelijke op voeding). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 „Brandende kwesties", cau serie. 8.00 Gevarieerd programma. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.45-^-22.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsoh Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. ke deugd. Alles deed zij om het leven van haar gemaal, baron de Chantal, de veraan genamen en zij wijdde haar zorgen aan de opvoeding van haar kinderen. Weduwe ge worden, (haar echtgenoot werd door een kogel van de jagers doodelijk getroffen) besteedde zij al haar zorgen en haar tijd aan de opvoeding van haar kinderen, aan gebeid en huiselijken arbeid. Een voor beeld was zij van christelijke naastenliefde. Zoo had zij steeds bij zich aan huis een zieke, aan wie zij alle, ook de nederigste diensten verrichtte. Door de Voorzienigheid Gods kwam zij onder de leiding van den heiligen Francis- cus van Sales, die haar geheel naar zijn geest vormde en haar zoo geschikt maakte tot stichteres van de Orde van de zusters van O. L. Vrouw bezoeking. 283. Ondert'isschen rijdt Pam de wagcniiets naar binnen, 'n gedeelte der maanmenschjes blijft nog buiten staan. Het is of zij niet goed afscheid kunnen nemen van de plaats, waar zij zoolang hebben vertoefd. 284. Terwijl de professor en Pam alles voor het vertrek in gereedheid brengen, beginnen de nog buiten staande menschjes opeens erg opgewonden te doen en vreeselijk te piepen. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 25) Tot dan is uw positie ongunstiger. U kunt dan ook niet veel doen, tenzjj u uw moeder in rechten dwingt om u uw. kinds deel uit te betalen. En dat is slechts moge lijk, indien u haar rechtelijk van verkwis ting i van het vermogen weet te overtui gen. Maar u moet er u wel van bewust zijn, dat een dergelijk optreden een volko men breuk met uw moeder zou beteeke- nen. En dat zou een schandaal beteeke- nen. Liska's gezicht toonde duidelijk, hoe zij leed. Dat zou het ongetwijfeld, juffrouw Liska. Zeer zacht zei ze. Dat kan ik niet, mijnheer de Justizrat. Justizrat Mertens merkte voor zichzelf op, dat dit een van de onaangenaamste si tuaties was, waarin hij zich ooit als advo caat had bevonden. Wat moest hij Liska nu raden? Een dergelijke breuk tusschen moeder en dochter. Afschuwelijk! Had hij beide partijen maar niet gekend, dan was het va' anders geweest. Maar als hy aan wijlen zijn vriend Geheimrat Hegenwald dacht en zich dan een proces tusschen diens vrouw en dochter voorstelde brrr Aan den anderen kant kreeg hij wel heel sterk het gevoel, dat die Studny een ge vaar voor Liska beteekende. Als de verhoudingen werkelijk zoo zijn als u mij uiteengezet heeft, zal er mis schien niets anders opzitten, dan het ver loop der dingen af te wachten. In het erg ste geval, wanneer u werkelijk vreest bena deeld te worden, moet het hard tegen hard gaan. Liska stond op. Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer de Justizrat, dat ik u zoo lang heb opgehou den. Maar, kindje, het is toch vanzelfspre kend, dat ik je raad zoo goed als ik kan Wat wil je nu verder doen? Zal ik soms eens met uw mama spreken? Nee, mijnheer de Justizrat, ik wensch geen proces met mijn moeder. Ze zei het zacht, maar zeer beslist. Kindje, beloof me nu bij mij te ko men, wanneer ik je in eenig opzicht van dienst zou kunnen zijn. Als ik mag heel graag. Je mag altijd! De oude heer hield Liska's hand een oogenblik met warmte vast. Wat was het toch voor een tijd, die den jongen men- lasten oplegde, zooals vroeger de ouden nauwelijks te dragen hadden. De heer Mertens kon het onderhoud met Liska Hegenwald maar niet uit het hoofd zetten. Het meisje had er zoo zorgelijk uit gezien. Hij had haar niet kunnen zeggen wat hij bij zichzelf dacht, namelijk dat die collega-met-een-luchtje een doodgewone bruidschat]ager was. Maar bij die gelegen heid wilde hij toch eens bij de balie infor- meeren, of men daar ook iets meer van Studny wist. Hij voelde zich plotseling verplicht om zoo mogelijk iets voor Liska, dedochter van zijn ouden vriend, te doen In den namiddag, even voor het sluiten van het kantoor, werd Kommerziënrat Muller bij hem aangediend. De Kommerziënrat was lid van dezelfde club als hij, maar gaf hem zelden wat te doen, daar hij geen specialen rechtskundig adviseur voor zijn vele groote ondernemin gen in dienst had. Beste Mertens, vroeg Kommerziënrat Muller, terwijl hy in zijn actentasch Zocht. Je was toch zaakwaarnemer van Geheim- rat Hegenwald? Ja, maar ik héb op verlangen van mevrouw al voor eenigen tijd de leiding der zaken aari een jongeren collega over- geggeven. Wanneer het dus om zakelijke aangelegenheden van mevrouw Hegenwald gaat. ben je aan het verkeerde adres. Hoor eens. Mertens, ik kom voor een eigenaardige kwestie. Indien de naam van wijden onzen vriend Hegenwald er niet bij betrokken was, zou ik heele andere stappen doen. Eerst wilde ik eens met jou over de zaak %preken. Waarover gaat het? Mertens zette zijn bril vaster op zijn neus. Om een wissel? Ja, om een wissel, onderteekend door mevrouw Doris 'Hegenwald. Een wissel? Voor een groot bedrag? Mag ik eens zien? Mertens greep naar het papier. Maar eer hij het kon lezen, zei Muller al: Voor een heel aardig sommetje. Vijf tigduizend! Dat is al te gek. Sedert wanneer moet mevrouw von Hegenwaid wissels uitge ven? En dan voor zulke bedragen! Er komt nog iets veel gekkers! De wissel is geprotesteerd! Ik heb het je al ge zegd: was de onderteekening niet van me vrouw von Hegenwald, dan had ik reeds heel andere stappen gedaan. Wat doe ik nu met dat papiertje? Zou je het één dag in mijn handen willen laten? Dolgraag. Wanneer je mij aan mijn geld kan helpen met nog meer genoegen. Mertens haalde de schouders op. Of ik je aan je geld kan helpen, kan ik heusch niet beloven. Maar ik wil ten minste probeeren een schandaal te voorko men, waarin de naam van onzen ouden vriend Hegenwald genoemd zou moeien worden. Daar is jou toch ook wat aan ge legen? Indien dat kan zonder dat mijn porte- monnaie daar al te erg onder lijdt, natuur lijk. In goed 'vertrouwen laat ik je den wis sen twee dagen, beste Mertens. Maar dat moet ik je openhartig zeggen: ik ben door de tijdsomstandigheden niet rijk genoeg meer om van het recht op betaling van dit bedrag af te zien. Het zou mij wel zeer aan genaam zijn, indien het mogelijk was een minnelijke schikking te treffen. Zou dat niet mogelijk zijn, jadan. Hij stond op en maakte een gebaar van leedwezen: Nu, zie dan wat je doen kunt. Hij nam afscheid van Mertens, die hem beloofde nog denzelfden dag de zaak ter hand tp nemen en hem den volgenden dag nader lo berichten. Toen bij alleen was, bekeek «Mertens den wissel nog eens nauwkeurig. Dat was een heele leelijke geschiedenis. Wat men in zijn kringen over de financieele positie van me vrouw Hegenwald fluisterde, klopte dus. Die wissel beduidde bedenkelijk in de rich ting van een debacle. En dan nog het be zoek van Liska, heden zoo vroeg in den oentend, dat maakte de zaak niet beter. Justizrat Mertens werkte zijn post verder af. Het was half zeven, toen hy klaar was; eigenl'jk al wat laat. Maar de zaak Hegen wald liet hem geen rust. Het was maar het bpste, dat hij nog vandaag mevrouw op zocht. Zou hij belet vragen? Ja, naturulijk. Hij wilde na kantoortijd ook niet de kans loopen voor niets te gaan. Thuis zat bezoek op hen. te wachten en hij was tamelijk vermoeid Is er nog iets, mynheer Obermeijer? vroeg hy den chef de bureau. Neen, niets meer? Prachtig. Sluit u het kantoor maar. Ik heb nog een privé telephoongesprek. Neen, dank u, ik bel zelf wel op. Nadat de deur zich achter den chef-de- bureau gesloten had, vroeg Mertens het nummer van mevrouw Hegenwald, dat hij in het telefoonboek had opgezocht. Hallo, met Hegenwald, zei een man nenstem Met Justizrat Mertens. Wie is er aan de telefoon? Even een aarzeling. Toen zei een stem: Een bediende. Is mevrouw thuis? Neen! Wilt u mevrouw zeggen, dat ik haar in elk geval vanavond nog moet spreken Mag ik ook vragen, in welke aangele genheid? Dat mag je niet! zei Mertens grof. De stem in de telefoon had iets onsym pathieks en klonk alsof hij ze reeds eerder gehoord had. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5