Nieuwe uitgaven OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 OF LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Een lied van het ambacht Otto Nijenhoff's film „Bezige handen" Otto Nijenhoff, die in opdracht van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de film „Bezige Handen" ver vaardigde, heeft met deze film waarlijk een lied van het ambacht gecomponeerd. En zijn lied is een Nederlandsch lied, omdat de meeste der ambachten, die hij filmisch laat zien, Nederlandsche ambachten zijn óf kunstzinnige bewerkingen van Nederland sche grondstoffen. En daarom doet deze film het Hollandsche hart goed. Wij zouden dan ook in de beoordeeling van deze film niets liever vermijden dan het ontdekken van filmische zwakheden en technische fouten, die in deze film overi gens van geen belang zijn. Ten eerste, om dat zij weinige en klein zijn en tweedens omdat deze film gecomponeerd is op het Hollandsche landschap, op den Holland- schen bodem, op de Hollandsche rivieren, op alles wat Hollandsch is. En nu moge men kunnen opmerken, dat er een stren gere en strakkere lijn in de film had kun nen worden gevolgd: een film behoeft niet alleen voor het verstand te zijn, in deze film wordt het gevoel bevredigd, het Hol landsche gevoel aangenaam gestreeld. De eenheid in deze film vertoont twee fac toren; ten eerste de verbondenheid van het ambacht met onzen vaderlandschen grond en ten tweede de altijd „bezige handen" van den handwerkman. Handen van den glasblazer, handen van den pottebakker, handen van den tingieter (niet den poli- tieken), handen van den diamantslijper, handen van den klompenmaker, handen van den vioolbouwer, handen van den cise leur en nog vele andere handen. Door het eerste geeft de film vaak een prachtige landschapsschildering van een plekje van onzen Hollandschen grond, door het tweede, de bezige handen, dikwijls een ontroerend stilleven. Dit, en nog veel meer toont ons Van Nijenhoffs „Bezige handen". De film voert ons in de werkplaats, waar het „Hollandsch geschept" papier gemaakt wordt, Neerlands roem sedert eeuwen, voert ons tusschen de handweefgetouwen der kunstweverijen, via den mandenmaker naar den stoelenmatter, en dan vertelt zij ons, waar het riet voor deze ambachten vandaan komt. Ook in het bouwvak is en blijft vakbekwaamheid noo- dig, en in zoo tal van andere vakken, die de film ons toont. Veredeling van het am bacht. De camera brengt ons in het atelier van den pottenbakker (Chris Lanooy), die nog werkt met het „schepbeen", en zijn prachtige glazuren uit de kleurenweelde der natuur componeert. Zand wordt tot glas gemaakt, en een aantal zeer interessante opnamen toon en ons hoe knappe vaklui er de fraaiste glaswerken uit scheppen. Vaklui zijn ook noodig voor de vervaardi ging van metalen voorwerpen. De film leert ons, hoe tinnen voorwerpen en die van andere metalen gegoten worden, nog vol gens een eeuwenoud principe. Wij zien vervolgens den médailleur in actie, de dia mantslijpers, de vervaardigers van de Hin- delooper meubelen, den klompenmaker en ten slotte den vioolbouwer. Na de eerste streken op het splinternieuwe instrument hooren wij de viool in het orkest, en dit orkest is het, dat de film besluit. De taak, dit te verfilmen zou echter geen opdracht zijn geweest van een departement als dat van Handel, Nijverheid en Scheep vaart indien de economische les zou zijn vergeten, maar deze maakt gelukkig geen integreerend deel van de film uit. Nijenhoff is zeer wel geslaagd in het pleidooi der beelden zelf. Zij wekken op tot geestdrift voor het ambacht en zóó is deze film een zeer geslaagde film. Rest ons nog te vermelden dat Hugo de Groot bij deze film opvallend goede muziek schreef. A. Mullens deed zijn werk aan de camera naar behooren, John Kooy schreef den tekst en sprak dien uit en Multifilm zorgde voor het geluid. De film zal binnenkort in het programma der bioscopen worden ingelascht, in ieder geval reeds ter gelegenheid van de Utrecht- sche Najaarsbeurs. FR. SCHNEIDERS. „Gedachten van Frederik den Groote". Kernspreuken van den startsman, soldaat en denker. Uitgave, P. N. van Kampen Zoon N.V. Amsterdam, 1941. In dit keurig uitgegeven boekje, dat ook typografisch zeer goed is verzorgd, is een aantal uitspraken van den stichter van het Pruisische rijk verzameld, die voor het tmeerendeel ook in onzen tijd nog de lezing wa/tpd zijn, omdat ze waarheden bevatten, die van alle tijden en van alle plaatsen zijn. Er zijn dan ook woorden bij, die van Willem den Zwijger zouden kun nen zijn, en evengoed in den jare 1941 had den kunnen zijn gezegd Er komt ons uit deze bladzijden een goed en nobel mensch tegemoet, een vorst, die als vader over zijn onderdanen wilde regeeren, en die hen in de eerste plaats wilde dienen en goed doen; een chef van soldaten met humane ideeën zoowel tegen over zijn ondergeschikten als tegenover zijn tegenstanders; een idealistisch denker over leven en dood en derzei ver beteeke- nis. Een boekje, dat wij gaarne aan alle staatslieden, militairen en menschen ook van onzen tijd ter lezing zouden aanbeve len, omdat zij er allen stellig iets in zul len vinden, dat, mits niet slechts mooi ge vonden, maar ook beleefd, hen beter zal maken, beter als mensch en beter geschikt voor'hun taak. „De strijd om de Fjorden", een Noorsch oorlogsdagboek door Overste Getz, commandant van de 5e brigade van het voormalige Noorsche leger. Uitgave, W. J. Thieme Cie., Zutpben. Wie belang stelt in den gang van zaken tijdens den oorlog in Noorwegen vindt in dit boek van Overste Getz, die een belang rijke rol heeft gespeeld in de verdediging van Noord-Tröndelag, een document van groote waarde. Het is een op het eerste gezicht uiterst sobere afdruk van de verschillende berich ten, bevelen, brieven, die van het regi ments- en brigade-bureau zijn uitgegaan; maar _wie deze gegevens aan de hand van het in het joe'k opgenomen kaartje met aandacht volgt, ontdekt daarachter de tragische geschiedenis van een leger, dat met groote dapperheid vocht en den strijd tot het uiterste volhield, maar ten slotte (niet kon ontkomen aan zijn noodlot, dat bepaald was door de geringe geoefendheid, de slechte uitrusting en het totaal gebrek aan de noodige wapens en munitie. Niet alleen oud-militairen, ook den Nte- derlandsehen burger zal dit boek interes seeren. Er is overeenkomst en verschil tus- sohien den strijd van het Nederlandsche en het Noorsche leger. Beide hebben de eer gered en gedaan wat mogelijk was in de hachelijkste oogenblikken van hun ge schiedenis, al hebben de Noren, vooral dank zij de betere terreingesteldheid voor een verdediging, het langer weten vol te houden. Een boek, om te lezen en te bestudeeren, en dan in de kast te zetten, om het te be waren als een waardevol document voor de latere geschiedenis. „Hoe sterk is de Britsche vloot?" door dr. Otto Groos. Uitg. Gebr. van Cleef, 's-Gravenhage 1941. Uiteraard speelt bij de verdediging van Engeland de Britsche vloot een zeer voor name rol. Engeland is geheel door water omringd en de tegenstander zal derhalve uiteindelijk deze wateren imoeten overste ken om op het Britsche eiland den strijd1 voor goed te beslechten. Juist in dat ver band is, het van belang te weten hoe het gesteld is met de huidige sterkte van de Engelsohe vloot. De Duitsche vice-admi- raal Dr. h. c. Otto Groos vertelt daarover in zijn hierboven genoemd zoo juist ver sohenen werkje een aantal belangwekken de bijzonderheden. Hij belicht daarin on der meer de zoo 'belangrijk gewijzigde om standigheden. De Engelsche Marine moet zich thans niet alleen te weer stelk i tegen de vloot van den vijand, maar wordt even eens dagelijks bestookt door afdeelingen van het Duitsche luchtwapen, Bovendien is het slagschip in den huidigen strijdi ter zee verouderd en te kwetsbaar voor mij nen en torpedo's Daarbij komt mog de kwestie van de financiering. Besteedde Engeland vroeger verreweg het grootste deel van de voor landsverdediging uitge trokken gelden aan de Marine, thans moet deze vrijwel gelijk opdeelen onder de luchtvloot en het expeditieleger. Deze en andere factoren bespreekt vice-admiraial Groos en komt daarbij tot de conclusie, dat Engeland er thans niet meer tegen op gewassen is zijn uitgestrekte imperiale be langen over de geheele wereld te beharti gen en te verdedigen. OP DE BOLLENBEURS Dahlia's waren in vele soorten en kleuren en rassen op de keuring van gisteren. In Gladiolen was minder te zien, tenmin ste wat aantal aangaat, maar de kleine col lectie van Konijnenburg en Mark, Noord- wijk, was zoo schitterend, dat deze firma niet minder dan 4 getuigschriften van ver dienste en een getuigschrift eerste klasse bekwam. Het waren Effective, zacht rose met licht rood merk, kleine bloemen, maar zeer rijk- bloeiend; Pfauenauge, licht- en donker blauw in verschillende nuances,, Parisiana, rose, zeer groote bloemen, Ivans, geel, bloe men niet te groote en Maskerade, vlugge bloemen in licht geel met donkerder merk, die de aandacht trokken. Nieuw Europa in oranje stond weer bo ven alles uit. Inzendster C. Blom en Zoon, Beverwijk. N. Jt van Oosten, den Haag, was de eer ste die de belangstelling vroeg voor haar collectie Dahlia's. De dec. State Express, zacht geel, met bloemen van middelmatige grootte, stond naast de dec. 8/40, in de kleur zacht rose met geel centrum. Een ander genre van kleur liet de Dec. Die Haghe zien, zacht karmijnpurper, geel groen centrum. S. C. Extenso, purperkleurig met zwarte fluweelgloed is van juist goede grootte voor bloemwerken. Van H. Carlee, Haarlem, viel de S. C. Witte Vlag met haar puntige bloemblaadjes het meest op. Gebr. de Ruyter, Oegstgeest, liet, buiten eenige reeds meer genoemde soorten Ar gentina zien, een sleutelbloemkleurige de coratief zien,en Josephine Baker, de donker- roode kleinbloemige dec. met donker hart. W. Topsvonk, Aalsmeer, had een eigen aardigheid: een enkelbloemige dwergdahlia, karmijnrood met groengeel hartje. Van D. Bruidegom, Baarn, was een schit terende inzending, waarin vooral de mid delmatige groote S. C. de boventoon voer den. Bijzonder viel op Stonetje, wit, de halskraag Schön Rothart en de zaailing 1901, violetrose met geel centrum. Zeer groot was Evelijn Shandler, oranje. De dec. Karl Weinhauser, sleutelbloem- geel had een mooie vorm. Bij P. Dekker, Velsen, viel de zalmkleu rige Brabantia, een S. C. het meest op. Van L. A. Hoek, den Haag, was een groo te collectie Anonyme Dahlia. In de zaal worden allerlei onderwerpen, min of meer het vak rakende, druk bespro ken, door de vele aanwezigen. HAARLEMMERMEER Geboren: Neeltje d. van J. Vonk en D. Kroon Maria Adriana d. van W. P. Witteman en H. J. Zwart Geertje d. van A. van der Blom en D. Spruitenburg Jo hannes Cornelis Theodorus z. van F. Ber- naards en E. de Zwart Wilhelmus Jo hannes z. van L. W. Meimans en M. C. van Staveern Gysbertha Jannigje d. van A. Oudshoorn en W. Soetens Jan z. van L. Oldenhage en B. van der Wal Cécile d. van A. van Es en I. Schulz Grietje d. v. G. van Hameren en L. Klomp Benjamin z. van D. Spaargaren en C. Groosen Mar- tinus Petrus z. van M. Spreeüw en J. Stroo- mer Geertruij d. van D. Boef en Cardol Johanna Antonia d. van A. Jonker en A. Touw. Ondertrouwd: H. Roose 25 j. en J. van Heuven 22 j. Getrouwd: G. Simons 64 j. en A. de Jong 57 j. E. G. Haenen 60 j. en J. J. Steijn 52 j. C. W. Vriens 25 j. en B. Rob- beson 18 j. L. Wiersma 25 j. en M. Wit- ziers 25 j. N. H. Vriesekoop 35 j. en C. A. van der Peet 33 j. Th. Kluijt 26 j. en N. de Ruiter 26 j. H. Windhorst 26 j. en H. Verkuyl 27 j. C. D. Linthout 32 j. en M. Honcoop 27 j. J. A. M. van der Heijden 30 .jen H. A. Voncken 24 j. Overleden: Sijtje de Vries 63 j. echtg. van C. P. Hobo Wilhelmina Margaretha Carrière 52 j. echtg. van J. M. L. Crevecoeur Cornelis Jacob Bakker 73 j. echtg. van W. J. M. Jansen, wonende te Haarlem. HILLEGOM Geboren: z. van A. van der Burgh-van Lunteren z. van P. J. van Bezu-de Vink z. van A. Alders-Keijzer d. van H. van Rijswijk-Sauer d. van W. M. Slobbe Kapiteijn d. van E. Glas-Kockelkoren d. van A. D. van Dam-de Jong Getrouwd: C. Klinkenberg en C. M. Keyzers. KATWIJK Aanbesteding. Bij de door den bouw kundige, den heer Jac. Haasnoot Kz. alhier uitgeschreven aanbesteding van den bouw en herbouw en het herstellen van oorlogs- geweldschade aan het schoolgebouw van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Valkenburg was laagste inschrijver: J. E. Teljeur, Valkenburg voor 10475.De begrooting was 13089. Geen ronde van Katwijk. Aangezien alleen de Nederlandsche Athletiek Unie ge rechtigd is athletiekwedstrijden, in welke vorm ook, te organiseeren en hiervan aan „Quick Boys'" mededeeling is gedaan, heeft het „Quick Boys"-bestuur de „Ronde van Katwijk", die op 19 Aug. zou worden ge houden, afgelast. Personalia. Wegens bedanken door de heeren C. Kuyt en D. v. Duyn zijn in deze vacatures van strandwacht benoemd D.' Hus en A. Haasnoot. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te is in openbare vergadering bijeengeroe pen tegen Vrijdag a.s., des avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot wij ziging van het uitbreidingsplan der gemeen te; voorstel tot intrekking van de steunrege ling 1932 en -toepassing van de rijkssteun regeling; voorstel tot overdracht van grond aan den Vlietweg; voorstel tot overdracht van grond (mede-eigendom) aan den Veur- schestraatweg; voorstel tot aanvaarding van een stukje grond aan de Raadhuislaan en reclame belastingen. St. Josephsgezellen. Hedenavond van 8 tot 10 uur bijeenkomst. Donderdagavond na het Lof biljartclub. Zaterdagavond na het Lof bijeenkomst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bijeenkomsten eerst beginnen na afloop van Hoogmis, Lof of Congregatie. Schaap geslacht. Ten nadeele van K. te Leidschendam is Zaterdagnacht in een weiland aan den Westvlietweg een schaap geslacht en medegenomen. De marechaus sees hebben de zaak in onderzoek. Ingebroken. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in de koffietent van den heer P. v. d. H. aan den Veursche- straatweg. De dieven" hebben zich meester gemaakt van den voorraad koek en koffie- surrogaat. LISSE Geboren: Zegerdina, dochter van C. Paauw en van P. van Oort Bartho lomew Cornelis Hubertus, zoon van C. Molkenboer en van A. A. Opdam Maatje, dochter van W. Kulk en van L. Boogerd Wilhelmina Maria Margaretha, dochter van Chr. M. van der Eist en van G. M. Suij- kerland Geertruda Adriana, dochter van A. W. Reeuwijk en van M. J. van der Voort Stijntje Maria, dochter van H. K. W. Visscher en van P. C. Verberg. Overleden Hendrik Konst, oud 73 jaar. Ondertrou wel: A. van der Leede, oud 30 jaar en M. H. Vermeij oud 22 jaar, bei den te Lisse V. van der Spruit, oud 29 jaar en L. Batenburg, oud 23 jaar, beiden te Lisse. Getrouwd: P. J. Grimbergen en M. C. van der Zwet. SASSENHEJM Geboren: Johannes Cornelis Jacobus Maria, zoon van J. H. Karremans en M. H. de Groot Dirk, zoon van A. Brussee en M. Kruijt Petrus Cornelis, zoon van H. A. Langelaan en C. J. Blokker Bernardi- na Anna Jerona Maria, dochter van L. Th. van der Meij en C. J. van der Ploeg Jo hannes Martinus, zoon van J. A. van der Geest en J. A. Beijk Petronella Wille- mina, dochter van M. Staring en J. Bette. Overleden: J. P. Preenen, oud 63 jaar echtgen. van H. J. van Nobelen J. W. Bergman oud 30 jaar, echtgen. van H. Bakker. Ondertrouwd:: Th. J. van 't Hart, oud 28 jaar en A. C. Berg, oud 29 jaar. Getrouwd: J. de Man, oud 26 jaar VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag a.s., des na middags te 3 uur. Verdwenen. By de politie is aangifte gedaan door den directeur van het kinder gesticht „Nieuw Voordorp'", dat sedert Vrij dagmorgen om 10 uur, het minderjarige meisje W. S., spoorloos is verdwenen. Diefstal. Ten nadeele van den heer H. S. alhier zijn drie schapenvachten en een rijwiel gestolen. Geboren Cornelis Hans. zoon van C. Moser en J. C. van Biemen Pleun, zoon van J. C. Visser en A. Nobel Willem Martm, zoon van A. v. d. Broek en M. A. Gemsemer. Ondertrouwd: Pieter Jacobus Hoog- teijling 27 jaar en Johanna Dek 24 jaar Petrus Mattheus Baak 29 jaar en Anna Jo hanna Wolff 30 jaar Petrus van Bohee- men 32 jaar en Johanna Hendrika van der Werf 27 iaar. Getrouwd: Albert Jean Adhémar Heug 26 jaar en Catharina Cornelia Niers man 25 jaar. Overleden: Johannes Josephus Pie ter 4 maanden zoon van J. J. P. Tol en A. J. van der Steen. ALPHEN AAN DEN RIJN Kantongerecht. Tot griffier bij het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn is be noemd mr. G. H. Bleeker, thans griffier bij het kantongerecht te Zuidbroek. Ondertrouwd: Arie Lekx. 19 j. en Catharina Jansen, 22 j. Cornelis Stapper 30 j. en Hillegonda Kerkmeester, 34 j. Gerrit Sypestein, 23 j. en Neeltje van den Hoek, 21 j. Getrouwd: Adrianus van den End, 26 j. en Jannetje Verkade, 21 j. Petrus Johannes Joseph van Velzejx, 27 j. en Willemina Anna Maria Catharina Kölker, 28 j. Hendrik van Triest, 29 j. en Mar- retje de Vos, 30 j. BOSKOOP Geboren: Gratie d. van L. Kleissen en W. A. Ester Dirk Willem z. van W. Windhorst en C. A. de Koster. Getrouwd: D. Ramp 54 j. en C. Wie gel 36 j. Overleden: Wilhelmina Anna Maria Nieuwesteeg 2 w. Petrus Antonius van der Louw 4 mnd. Willem Neven 5 j. HAZERSWOUDE Gouden Jubileum. Op 22 Augustus a.s. hoopt de eerw. Zus ter Marie Photina (in de wereld mej. Theo dora Zuidwijk), van de Congregatie van O. L. Vrouw te Amersfoort haar 50-jarig professiefeest te vieren. De gouden jubi- laresse was achtereenvolgens overste te Purmerend, Lobith, Voorburg, nogmaals te Lobith en Lage Vuursche, alwaar zij thans een welverdiende rust geniet. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 21 Augus tus ,des voormiddags 10 uur. De agenda bevat o.m.: Voorstel tot aan leg van een installatie tot alarmeering van het personeel van de motorspuit. Voorstel tot vaststelling van een arbeidsovereen- komstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermings dienst. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot aanvulling van de alge- meene politie-verordening. Geboren: Helena Catharina Maria d. van M. J. Kompier en M. C. Heemskerk. Jacob z. van W. Zintel en E. C. van Beek. Antonia Elizabeth d. van H. J. Borst en A G. Schrijvers. Wilhelmus Franciscus Maria z. van C. N. v. d. Zwaan en G. Lou- wers. Nicolaas z. van M. A. Dorst en A. Polderman. Overleden: S. de Bruin 56 j. KOUDEKERK JONGEMAN VERDRONKEN Maandagmiddag is de 34-jarige C. v. Ruitenburg, wonende in den Hondsdijk alhier, achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer, dat zeer gebrekkig was, werd door zijn vader gevonden en levenloos uit het water gehaald. Ver moedelijk heeft hij aan den slootkant de schuurdeur willen openen met het noodlottig gevolg, dat hij te water raak te en verdronk. Geboren: Klazina Alida, dochter van A. D. J. Hooijbcrg en H. Schcllingerhout. Overleden M. de Jeu, 67 jaar echtg. van J. Eijkelboom. LEIDERDORP Reorganisatie v. d. brandweer. Aan den heer J. C. Meerburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commandant van de brandweer. In zijn plaats werd als commandant benoemd de heer N. Mol. Tot plaatsvervangend commandant werd be noemd de heer M. v. d. Velden. De heer J. Nagtegaal werd benoemd tot comman dant van de nieuwe autospuit. Verder wer den pijpleiders en slangenhouders enz. aangewezen. Geboren: Johannes Marie z. van J. M. Huisman en P. C. v. Berge Henegouwen. NIEUWKOOP Geboren Willem Bernhard, zoon van C. Verburg en J. de Munnik Johanna Theresia Cornelia Maria, dochter van Th. Hoogerwerf en M. B. v. d. Helder. Ondertrouwd: A. J. Meiier, 27 jaar won. te Mijdrecht en J. van Capel, 21 jaar. NIEUWVEEN Geboren: Geertruida Maria, dochter van G. Brouwer en J. Hogervorst. OUDE-WETERING HET ZILVEREN JUBILEUM VAN PASTOOR SARABER. Tot besluit van de viering van het jubilé van pastoor Saraber had gistermiddag in de R. K. School de huldiging plaats door de kinderen. Toen pastoor te drie uur de feestelijk versierde school binnentrad werd hem het welkomstlied toegezongen, waar na het hoofd der school, de heer J. J. de Jong, een toespraak hield. Door een aantal leerlingen werd vervolgens een alleraar digst tooneelstukje opgevoerd, getiteld „Dokter Alwetend", waarbij sommige jeug dige debutanten van hun bijzonderen aan leg deden blijken. Tijdens de pauze wer den versnaperingen rondgedeeld. Toen het programma werd vervolgd werd onder een toepasselijk gedicht aan den ju bilaris de feestgave der kinderen aangebo den, bestaande uit een aantal boekwerken. Pastoor dankte in een hartelijke toe spraak voor al hetgeen door de kinderen, onder leiding van de heeren onderwijzers was gepresteerd en vond tevens nog gele genheid zijn jeugdig gehoor nog enkele be- hartenswaardige lessen op het hart te bin den. Na het zingen van een feestlied was deze bijeenkomst, welke tevens werd bij gewoond door de leden van het feest-comité met hun dames, ten einde. REEUWIJK Kapelaan Schrama gaat heen. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is kapelaan A. H. Schrama benoemd tot kape laan te Roelofarendsveen. A.s. Donderdag zal er gelegenheid zijn om persoonlijk van kapelaan Schrama afscheid te nemen, des avonds 8 uur in het gymnastieklokaal. Geboren: Eeke d. van D. van Zwol en A. Hekman Lourina Jannie d. van J. P. Edelman en J. M. van Os. Ondertrouwd: F. Lantermans 22 j. te Gouda en Tr. Oosterwijk 19 j. J. Stop pelenburg 23 j. en C. Schouten 24 j. TER AAR HET ZILVEREN JUBILEUM VAN PASTOOR HOSMAN. Wij luiden het feest uit, aldus stond ver meld in het programma. En zoo dan togen wij naar het versierde parochiehuis, om de laatste hulde te brengen aan den zilveren jubilaris, pastoor B. G. Hosman. Voor deze feestelijke bijeenkomst was een zeker aantal personen uitgenoodigd, hetgeen men had gedaan om één uit een gezin althans in de gelegenheid te stellen een der avonden bij te wonen. Deze rege ling stond afgedrukt in de Hadrianus-bode terwijl het noodig geacht werd, vanaf de kansel er een toelichting op te geven. Ongeveer kwart voor acht werd de ju bilaris van de pastorie afgehaald en de zaal binnengekomen, klonk fier en helder het welkomstlied van de vrouwelijke jeugdbeweging, onder leiding van mej. C. Lebesque, terwijl Rika Hoogervorst Cd. den feesteling een mooi bouquet overhan digde. De voorzitter van het comité, kapelaan W. Switzar, riep al de aanwezigen een har telijk welkom toe, bizonder den pastoor met zijn ouders en familie, burgemeester Hogenboom, prof. Jansen, pater Snabel, kapelaan Schoonderwoerd. Nadat de kape laan een vluchtig overzicht had gegeven van het beladen programma, trad wederom de vrouwelijke jeugdbeweging naar voren met een huldezang. Mej. Tr. Verlaan decla meerde heel mooi „Eerste Noen'', geschre ven door haar heerbroer, pater Ant. Ver laan, die thans in de Missie verblijft. „De Priester"' van Gabriel Smit, in de clamatie door vertegenwoordigers van de gezamenlijke mannelijke jeugd, mocht ze ker wel de mooiste uitvoering genoemd worden. Kortom, het geheele programma, o.m. „Hulde aan het Priesterschap" door pater J. Haagh, gezongen door het zang koor, onder leiding van den heer C. van Dam en „De Priester", voordracht door de vrouwelijke jeugdbeweging, stond op hoog peil. Het was hulde, en nog eens hulde aan het priesterschap. Wat een vreugde moet 't wel geweest zijn voor den jubileerenden herder, in woord en gezang te hooren hoe zijn parochianen deze waardigheid eerbie digen, waaruit zeer duidelijk het godsdien stig leven spreekt van de parochie. De vele priesterroepingen onder onze jongens zeg gen toch wel iets. Nadat de R. K. Muziekvereeninging „In de voldijnen" ten gehoore heeft gebracht, wordt er een streep gezet onder het ern stige gedeelte en stappen wij over naar het vroolijke, wederom in handen van de jeugd. De meisjes beginnen met twee volksdan sen; eenige jongens verschijnen ten too- neele met de „weifelende ezel", een kleine fotograaf met z'n onwillige clienten, ziet de kans schoon om den pastoor even te „knippen". Bij de „Hemelpoort", een too- neelstuk in drie korte bedrijven, ging het er zeer vroolijk aan toe, waarbij de goed heid van Petrus voor den jubileerenden pastoor duidelijk naar voren kwam. Het R. K. Zangkoor had succes met de Zangersmarsch en het muzikale dessert. Nadat Artl haar best had gedaan voor de populaire potpourri, vormt de gezamenlijke jeugdhulde het slot van de goed geslaag de bijeenkomst. Fier en dapper treden de meisjes en jongens aan en een pracht van een bloemenmand, getorst door twee flinke personen, mag de pastoor alvast in oogen- schouw nemen. Met een dankwoord aan de medewer kenden, sluit kapelaan Switzar den avond. Geboren Gerrit, zoon van R. van LeeuwenSchrijver Cornelia Maria He lena, dochter van J. Touwv. d. Jagt. Getrouwd: C. Snijders, 45 jaar met C, Knierief, 33 jaar. UITHOORN Geboren: Geertruida Jozina Sara, dochter van A. F. Sparnaaij en C. de KruUf. WOUBRUGGE GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde. Besloten werd aan de daarvoor in aanmerking komende werk- loozen een kolenbon ter waarde van 5.75 reeds nu uit te doen keeren. Ook de kleine tuinders en kleine boeren zullen deze bon, in mindering op de in den winter te ont vangen kolentoeslag, ontvangen. Met alg. stemmen werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd bur gemeester Renders. Op verzoek van de Frauderisico-onderlinge werd op voorstel van B. en W. besloten een loket in de safe te huren bij de N.V. Alphensche Bank voor opberging van effecten en andere waarde volle stukken. Voorts besloot de Raad het contract met de Gekro met een jaar te ver lengen. Op verzoek van het Departement van binnenl. zaken werd voor het perso neel van den luchtbeschermingsdienst een arbeidsovereenkomstenbesluit vastgesteld, regelende de rechtspositie van dit perso- nel bij ziekte, vacantie, enz., met intrek king van het bestaande. Voorts machtigde de Raad het College van B. en W. om regels uit .te vaardigen in het belang van de openbare orde en veilig heid in verband met de verduisteringsvoor schriften. Voornamelijk zullen deze regelen betrekking hebben op het na zonsonder gang onverlicht laten staan van voorwer pen, waaronder ook rijwielen, op de open bare wegen. Hierna volgde sluiting der vergadering. Kaas van ijzer. Door ambtenaren van den crisis-controledienst werd een partij kaas in beslag genomen, welke onder het opschrift „ijzerwaren"' per vrachtschipper was verzonden naar Gebr. H. te Leiden. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze kaas afkomstig is van den krui denier C. B. alhier, tegen wien procesver baal werd opgemaakt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7