o 'rh>!yes^ a Letteren en Kunst DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Koefê?oergan\ Bm b» Wasilewka ■o Gradeniza 1 \jroizkoje y '-ZWARTE^ DALNIK® .MAJAKI Tatarka Kalagleja V OWIDIONOI Boesindwata AKKERMAN Cetatea \Alba) NV" KAART VAN PELT In tegenstelling met de aan de eischen van de wet beantwoordende slachtplaat sen staan de clandestiene slachtgelegenhe den: vies en vuil. (Foto Profilti). Buitenlandsctie Berichten DE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW-YORK. De groote brand in de haven van New- York, waarvan reeds in het kort melding is gemaakt, is aan de Brooklyn pier uitge broken, naar Associated Press meldt, vlak bij de plek, waar gewoonlijk Britsche sche pen laden. De brand ging gepaard met groote ontploffingen. De Amerikaansche vrachtboot ..Panuco" en een reeks binnen schepen werden door het vuur gegrepen. De ..Panuco" had kwik, andere minera len en hennep aan boord. De oorzaak van den brand is onbekend. Nader wordt gemeld: De New-Yorksehe ochtendbladen publi- ceeren zeer groot opgemaakte berichten over den groeten brand in de Brooklyn- haven. Volgens de laatste politierappor ten zijn vijf lijken geborgen. Vijftien perso nen worden vermist en worden verloren geacht. 69 gewonden zijn tot dusver naar de ziekenhuizen overgebracht. Hierbij komt nog een onbekend aantal licht gewon den, die ter plaatse behandeld werden. Volgens het tot dusver door de politie in gestelde onderzoek is er geen sabotage in het spel. Het vuur is waarschijnlijk door lichtzin nig rooken ontstaan. De geheele pierinstal latie is dcor den brand vernield. De vrachtboot Panuco" stond gisteravond nog in lichterlaaie De schade bedraagt een mil- lioen dollar aan oorlogsmateriaal. HET ONGELUK IN DE ZWITSERSCHE BERGEN. De colonne, die op zoek was gegaan naar de groep touristen, die in de Mischabel berggroep is verongelukt, heeft meege deeld, dat bij het ongeluk drie personen om het leven gekomen zijn. De overige leden van het uit dertien man bestaande gezelschap zijn behouden. De verongelukte groep bergbeklimmers is op den Suedlentztop door een zwaren storm en sneeuwjacht verrast. Vijf berg beklimmers stortten daardoor omlaag. Twee daarvan vonden den dood, de drie anderen konden gewond worden gered. Een der bergbeklimmers overleed door in spanning en koude. De reddingscolonne heeft de gewonde toeristen en de zeven ongedeerd gebleven deelnemers der expe ditie naar Randa overgebracht. VLIEGTUIGONGELUKKEN IN AMERIKA Associated Fress meldt uit Panama, dat bij een botsing tusschen twee vliegtuigen boven het militaire vliegveld Rio Hato twee Amerikaansche vliegerofficieren om het leven zijn gekomen. Naar Associated Press verder meldt, heeft een opsporingscolonne in de Cana- deesche provincie Alberta in de buurt van Calgary de bemanning van een j.l. Donder dag neergeschoten Canadeeschen bommen werper gevonden. Twee piloten waren dood. terwijl er nog een levend werd aan getroffen. SPOORWEGONGELUK OP HET STATION VAN LYON. Bij een spoorwegongeluk op het centraal station te Lyon werden twintig personen ernstig en 17 licht gewond. Een uit St. Etienne komende boemeltrein geraakte door verkeerden wisselstand op dood spoor en botste tegen een tunnelmuur. De locomo tief en de beide eerste personenrijtuigen ontspoorden. TRAMONGELUK IN BELGIë. Tusschen Brussel en Leuven zijn Zon dagmiddag twee trams in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zoo hevig, dat van beide trans slechts een wirwar van hout en ijzer overbleef. Eén passagier werd gedood, vijftig passagiers werden ten deele zwaar gewond. Het onge val moet geweten worden aan het falen van de signaallichten. Bij het reddings werk heeft het Duitsche Roode Kruis waardevolle hulp verleend. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom een vijftiental slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij-entrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal op gemaakt. VORDERING VAN GRIENDPRODUCTEN EN TEENHOUT MOGELIJK. Bij oeschikking van den secretaris-gene raal van het Departemnt van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat ieder, die g1 »endproducten en teenhout (al dan niet Amsterdam wordt centrum van den arbeid. Door de goede zorgen van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en in overleg met de gemeente Amsterdam is de mogelijkheid geschapen te komen tot oprichting van een Nederlandsche Opera, die zal worden gevestigd in den Stads schouwburg te Amsterdam en die met haar voorstellingen nog in den loop van het aan staande winterseizoen zal beginnen. Naar aanleiding van de stichting van dit voor ons land nieuwe cultureele lichaam heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. Primo, hoofd van de afdeeling theater en dans van het bovengenoemd de partement. „Er is een basis gevonden van vrucht bare samenwerking met de gemeente Am sterdam. De „Nederlandsche Opera" zal ge vestigd zijn in den Stadsschouwburg, op het Leidscheplein, waar tevens „Het Ne- derlandsch Tooneel" als vaste bespeler is. Deze twee belangrijke instellingen zullen echter elkander in het werk niet mogen hinderen. Daarom werd het gemeentebe stuur van Amsterdam bereid gevonden, de noodige verbouwingen te laten verrichten, opdat de opera en het dramatisch tooneel in één huis zouden kunnen werken, repe- teeren, en ook opvoeringen geven zonder elkander te hinderen. Beide groepen wer ken echter van elkander gescheiden, elk op eigen terrein, doch één zakelijk leider zal belast worden met de huishoudelijke rege lingen. Het personeel en het bestaande materiaal van den stadsschouwburg worden ook ter beschikking van de opera gesteld". „Kunt u al namen noemen van diegenen, die met de organisatie belast zullen wor den?" „De regeling is thans zoo", aldus de heer Primo, „dat het dep. van volksvoorlichting en kunnen den vasten bespeler voor tooneel benoemt, in dit geval den heer Cor van der Lugt Melsert en zijn regisseurs. Het depar tement benoemt ook den artistieken leider van de opera, de operaregisseurs, de ballet- meesters, de dirigenten en de koor- en balletleiders. Ik kan u thans reeds mede- deelen dat de artistieke leiding van de opera in handen zal zijn van mr. Joh. den Hertog, die tevens belast zal zijn met de voorbereiding der koren, een zeer belang rijk wertc, op welk gebied zooals u weet deze kunstenaar reeds zijn sporen heef verdiend, ook in het buitenland. Een vaste dirigent zal dit eerste jaar niet benoemd kunnen worden, omdat nog proeven zullen moeten worden genomen. Daarom zullen verschillende dirigenten in de gelegenheid worden gesteld gedurende een zekeren tijd aan de opera werkzaam te zijn. Nader wordt gemeld: Voor de uitbreiding van den Stads schouwburg, noodig geworden door de on derbrenging van de nieuwe Nederlandsche Opera, heeft de regeeringscommissaris voor Amsterdam 210.000 beschikbaar gesteld. be- of verwerkt) voorhanden of in voorraad heeft, erplichl is deze producten bij d» akkerbo iwcenirale in te leveren, zoodra zulks door de akkerbouwcentrale wordt verlangd. De arbeidersbevolking van Smolensk, die voor den terreur der bolsjewisten was gevlucht, keert terug na de ver overing der stad door de Duitsche troepen (Orbis-Holland) Smolensk in Duilsche handen. Op uitnoodiglng van de Rljksregeering brachten vertegenwoordigers van de buitenlandsche oer» een bezoek aan deze veroverde Sovjet-stad. - Een fotograaf bij een vernietigden bolsjewistischen pantserwagen (Atlantic-Holland) SPOORWEG WEGEN 20 km- Journalisten naar het front in het Oosten EEN NEDERLANDSCHE PROPAGANDA- COMPAGNIE VERTROKKEN. „De zestiende Augustus 1941 zal in de geschiedenis van de Nederlandsche journa listiek een wel zeer gedenkwaardige dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt dien dag een volkomen op militaire leest geschoeide journalisteneenheid, voorzien van de meest moderne technische hulpmiddelen, om de -gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewa pende joumalisteneenheid, welke ons Duit sche broedervolk propaganda compagnie noemt, of kortweg P.K., heeft een twee ledige taak. In de eerste plaats is zij een volksvoorlichtende, in de tweede plaats is zij die van den geschiedschrijver, die zelf met de wapenen in de hand de geweldige gebeurtenissen, die in dezen tijd plaats vinden, beleeft" zoo sprak gistermiddag de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedwaagen, in het gebouw van dit de partement, toen hij met een hartelijke toe spraak afscheid nam van de Needrlandsche journalisten, film- en radioverslaggevers en alle andere medewerkers van deze eerste Nederlandsche P.K. Voortgaande zeide de secretaris-generaal: De eerste Nederlandsche P.K., die thans staat aangetreden, is samengesteld uit een 50-tal mannen, die ieder op hun terrein reeds hun sporen hebben verdiend. Daar zijn onder hen een drietal medewerkers van mijn departement, de heeren Hulstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8 journalisten, die ook ideologisch bij het departement behooren. Wat de beeldbe richtgeving betreft, gaan met de P.K. 4 foto-verslaggevers en 2 filmoperateurs mee. De radio-reportage heeft de beschikking over 4 technici, terwijl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen, een aantal mannen zich beschikbaar heeft gesteld als Chauffeur, mecanicien, fourier, kok, teza men vormende een militaire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expeditie is opgedragen aan den u„ welbekenden Wouter Hulstijn, tot wien ik thans in het bijzonder een en kel woord richt. Kameraad Hulstijn, ik zie u en uw me dewerkers, die ik hier op het departement zoo goed heb leeren kennen, slechts noode vertrekken. Ik ben er van overtuigd, dat onze Nederlandsche P.K. onder uw bezie lende leiding ginds in het oosten een uit- stekend figuur zal slaan. U zult het beste uit uw menschen weten te halen en ik weet dat dit alles in een ware kameraadschappe lijke sfeer zal geschieden. U verstaat de kunst vrienden te maken en vrienden te houden. Ik moge er wel op wijzen, dat deze eigenschap voor een leider van een P.K. van wel zeer groot belang is. Immers, ginds zal onder de meest moeilijke omstan digheden worden gearbeid, er zal ontzaglijk veel van u en uw mannen worden gevergd en er zullen ongetwijfeld momenten zijn, waarop het woord van een waarachtig ka meraad de zorgen kan verlichten. Ik zou thans een beroep willen doen op de Nederlandsche journalisten, die niet meegaan. Ook zij kunnen, wanneer straks de P.K. haar arbeid in het Oosten heeft aangevangen, daadwerkelijk medewerken. De reportages en de berichten, die hun ar beidskameraden vaak onder de meest moei lijke omstandigheden samenstellen, dienen zij een eereplaats te verleenen in hun bla den. Laten zij toch nooit vergeten, dat deze berichten veelal worden geschreven in de vuurlinie. Zij zullen het als hun eereplicht moeten beschouwen, de artikelen van de Nederlandsche P. K. te mogen bewerken en te plaatsen. Vertegenwoordigers van ons volk. Tot de journalisten, die hier staan aan getreden om het vaderland te gaan veria ten, zeg ik: weest dapper, laat overal, waar u komt, merken en draagt het wijde uit dat de Nederlandsche stam in den Ger- maanschen broederbond niet tot de slech- sten behoort. Houdt het voorbeeld van uw dappere voorvaderen voor oogen, weest trouw aan uw idealen en toont steeds, dat gij er een zijt van dat kleine volk aan de zee, dat tot zulke groote daden in staat is. Ik beschouw u allen, niet alleen als verte genwoordigers van ons volk, doch ik zie u ook als vertegenwoordigers van mijn de partement aan het Oostelijk front. Gij zijt de ver vooruitgeschoven post, dde tot taak heeft het Nederlandsche volk voor te lich ten over den geweldigen strijd, die in het Oosten woedt en die tot inzet heeft, de redding van Europa's beschaving. Het Ne derlandsche volk zal weten waarom het gaat en hoe het gaat. Het Nederlandsche volk zal door u op de meest juiste wijze worden voorgelicht. Ik zie mijn departement dan ook als een bruggehoofd tusschen het Oostfront en Ne derland. Hier in dit huis zullen uw berich ten binnenkomen en hier zullen zij aan de Nederlandsche pers worden gedistribueerd. Ik kan u de verzekering geven, dat mijn menschen er de grootst mogelijke aandacht en zorg aan zullen besteden, doordrongen als zij zijn van de verantwoordelijke taak, welke zij hierdoor op zich hebben genomen. Zoo staat gij dan aangetreden om over enkele uren in werkelijken dienst te treden. Uit vrijen wil hebt gij u allen ingezet om uw volk en uw vaderland te dienen en wel in de eerste plaats op het gebied van de volksvoorlichting. Het moment van af scheid is thans aangebroken, weest er van overtuigd, dat wij steeds met onze gedach ten bij u zullen zijn en in ieder artikel, in iedere reportage en bij ieder beeld, steeds weer den band zullen voelen, welke onver brekelijk tusschen u en ons, tusschen u en ons vaderland, zal bestaan. Mannen van de Nederlandsche P.K., ik zal het hierbij laten. Dit moet een afscheid zijn met weinig woorden, want gij zijt, dat hebt gij reeds getoond, mannen van de daad. Mannen van de Nederlandsche P.K., ik wensch u veel succes bij uw arbeid en een behouden terugkeer in ons vaderland. Andere toespraken. Het afscheid, dat een buitengewoon har telijk karakter droeg, werd ook bijgewoond door den commandant van het Nederland sche legioen, den gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen star, het hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den heer Max Blokzijl, den voorzitter van het Verbond van Nederland sche Journalisten, den heer P. J. van Meg- chelen, alsmede door enkele Duitsche auto riteiten. Na de toepsjraak van prof. dr. Goedewaa- gen richtte gep. luitenant-generaal Seyf fardt een kort woord tot de vertrekkenden. Hij herinnerde daarbij aan het feit, dat het thans voor de derde maal is, dat hij af scheid neemt van een groep Nederlanders, welke naar het Oostfront vertrekt. Gij gaat naar een land zoo sprak hij verder waar het u niet gemakkelijk zal worden ge maakt. Gedraagt u als militaire Nederlan ders, die den naam van ons vaderland hoog houden. De heer Van Megchelen zette vervolgens in het kort uiteen, dat de Nederlandsche journalisten er trotsch op zijn, dat enkele hunner naar het Oostfront gaan. Ik benijd jullie, zoo zeide hij. Jullie zullen ervarin gen opdoen, welke wij moeten missen. Jul lie zijn de menschen, die den nieuwen tijd in zijn allereerste periode meemaken, zoo als wij die hier niet kunnen meemaken. Jullie zijn de menschen voor de toekomst, van wie wij, wanneer jullie zijn terugge keerd, veel zullen kunnen leeren. Namens de Nederlandsche journalisten het aller beste. Na deze toespraken namen prof. Goede- waagen en luitenant-generaal Seyffardt persoonlijk van alle vertrekkenden af scheid. Er werden voor het vertrek over en weer nog vele hartelijke woorden gespro ken. Aan geschenken, vooral aan sigaretten ontbrak het den mannen niet. Ook op het perron waren vele vrienden, bekenden andere belangstellenden teza men gekomen om afscheid te nemen van deze eerste Nederlandsche P.K. en om den mannen het allerbeste en een behouden thuiskomst te wenschen. Winterhulp Nederland Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877 DE STRIJD C Momenteel zijn de Duitsche en verbon den troepen de stad Odessa genaderd, wel ke thans geheel ingesloten is. De kaart geeft het strijdgebied om deze belangrijke stad weer. Na de verovering van de stad Akkerman zijn de Duitsche- verbonden troepen langs de Dnjestr opge rukt, zijn deze rivier ten Westen van het Koetsjoergan Meer overgestoken en heb ben een omtrekkende beweging gemaakt op ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Rosa- I ODESSA. lewka. Hier wisten zij den spoorweg van Lemberg naar Odessa af te snijden, blok keerden alle verkeer tusschen Odessa en Nikolajef (Wjernoleninsk) en wisten op 20 K.M. afstand ten Oosten van het Koeljal- nik meer de Zwarte Zee te bereiken. Het gevolg hiervan was, dat Odessa omsingeld werd door den linkervleugel, terwijl de Duitsche rechtervleugel de belangrijke in dustriestad en vlootsteunpunt Nikolajef nam.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5