1 i OFFICIEELE PUBLICATIE DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 A-bonnementspnj svoor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaaL Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje* hoogstens 30 v/oorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Rfcd. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. Weerbericht ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 8.58 uur Dinsdagavond, Zon op 6.30 uur Woensdagochtend MAANSTANDEN. 19 Augustus: De maan komt Dinsdag nacht om 2.54 uur op en gaat Dinsdag avond om 6.42 uur onder. 20 Augustus: De maan komt Woensdag nacht 'om 3.53 uur op en gaat Woensdag avond om 7.22 uur onder. 21 Augustus: De maan komt Donderdag nacht om 4.58 uur op en gaat Donderdag avond om 7.58 uur onder. 22 Augustus: De maan komt Vrijdagmor gen om 6.08 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.31 uur onder. (Nieuwe maan). 23 Augustus: De maan komt Zaterdag ochtend om 7.22 uur op en gaat Zaterdag avond om 9 uur onder. 24 Augustus: De maan komt Zondagoch tend om 8.36 uur op en gaat Zondagavond om 9.29 uur onder. 25 Aug.: De msan komt Maandagmorgen om 9.53 uur op en gaat Maandagavond om 9.56 uur onder. 26 Augustus: De maan komt Dinsdag voormiddag om 11.12 op en gaat Dinsdag avond om 10.24 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. lllOIIOIIOIIOIIOIIOilOIIOIIC- Verduisteringstijden 0 f I 8 1 y 0 5 0 o o Q 0 oiioiioiionoiioiioiioiiono Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst» Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.58 uur. ZONSOPKOMST 6.30 uur. Tusschen dezo beide tijden dient er dus verduisterd te worden. Uitreiking van botér- en vetkaarten De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt in aansluiting aan het dezer dagen gepubli ceerde bericht betreffende de uitreiking van boter- en vetkaarten, het volgende mede: Voorop zij gesteld, dat een ieder in aan merking komt voor een boterkaart. Dege nen, die behooren tot de groep van perso nen, waarvan het inkomen beneden de aan gegeven grens ligt, kunnen evenwel desge- wenscht in plaats van een boterkaart een vetkaart aanvragen. Uitsluitend de laatst bedoelde personen behoeven het daartoe bestemde formulier bij den distributie- dienst in te leveren. De inkomengrens is berekend per jaar naar den toestand op 1 Augustus 1941: ƒ1000 voor alleen wonende perso nen, 1100 voor 'n gezin van twee per sonen, ƒ1200 voor een gezin van drie personen, enz. dus telkens ƒ100 per verder gezinslid hooger. Onder gezinsleden worden verstaan de leden van het gezin met de daarbij inwo nende personen, met uitzondering van ka merbewoners, die hun maaltijden buitens huis gebruiken, kostgangers en personeel. Voorts wordt er op gewezen, dat perso nen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, by deze uitreiking niet voor extra-kaarten in aanmerking kortien, daar zij reeds bij de uitreiking van de overige distributiekaarten een bonboekje c. of d. hebben ontvangen, waarin vetkaarten zijn opgenomen. Zelfkarners zullen ongeacht hun jaar inkomen in het bezit van boterkaarten worden gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het bijzonder personen, die tot nu toe een boterkaart ontvingen, doch thans voor een vetkaart in aanmerking wenschen te komen, ten genoegen van den plaatselijken distributiedienst zullen moeten kunnen aantoonen, dat. hun inkomen thans bene den bovengenoemde grens ligt. ACed&tiandó taak 'ut Ewcaptetcke pxaducüweldtlay MOGELIJKHEDEN VAN NEDERLANDSCHEN BODEM Nederlandsche boeren naar de Oekraine DE BIJEENKOMST IN HET GEBOUW VAN K. EN W. Zooals gisteren reeds gemeld, had Maan dagmiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage een ver gadering plaats, georganiseerd door de commissie ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de Landbouwproductie commissie dr. Posthu- ma) en bijgewoond door alle leidende persoonlijkheden op het gebied van land en tuinbouw in Nederland. Deze bijeen komst werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond. Van Duitsche zijde werd o.m. opgemerkt de commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. Fisch- böck, voor de openbare veiligheid, SS. Gruppenführer Rauter, en voor bijzondere aangelegenheden Oberdienstleiter Schmidt, de gevolmachtigden van den Rijkscommis saris voor de provincie Zuid-Holland en de stad Rotterdam, resp. dr. Schwebel en dr. Völckers, Landesbauernführèr Graf Grothe, luitenant-generaal Siburg, generaal-majoor Schumann, de commandant van de Ord- nungspolizei, de schouten-bij-nacht Reimer en Hintzmann en General-Arzt dr. Wagner. Van Nederlandsche zijde waren o.m. aan wezig de secretarissen-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschery, dr. H. M. Hirsch- feld, en van Sociale Zaken, ir. R. A. Ver- weij, en de directeur-generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter. REDE VAN DR. POSTHUMA Na de gisteren reeds gemelde rede van den heer Backe, staatssecretaris van het. Duitsche Rijksministerie voor Landbouw en Voedselvoorziening, beeft dr. F. E. Posthuma het woord gevoerd. Dr. Posthu- ma ving zijn rede aan met op te merken, dat het „Nederland voedt zichzelf" mate rieel bewaarheid zal moeten worden, wil het inderdaad in de toekomst zijn „In Ne derland woont een vrij volk, omdat het zichzelf voedt". Wanneer mocht blijken, dat deze leuze niet langs den gewonen weg bewaarheid kan worden, staan nog ver schillende andere wegen open om den nor malen voedingstoestand niet te verstoren. Er doen zich verschillende vraagstukken voor, die nauw samenhangen met den toe stand, waarin Nederland verkeert of zal komen te verkeeren, aldus spr.; maar het zal toch zoo zijn, dat de als Nederlander geborene recht heeft op het tot het uiterste opgevoerde gebruik van den Nederland- schen bodem, alvorens men hom langs den weg van de emigratie van den Nederland- schen grond verwijdert. De mogelijkheid bestaat, dat zoowel het bevolkingsvraagstuk als het vraagstuk van de productiviteit van den grond beide moeten worden opgelost. Moeten wij het ontbrekende voedsel maar halen, waar dit het gemakkelijkst en goed koopst is te verkrijgen? Of moeten wij, ge zien de ervaringen, die wij, ouderen, nu reeds tweemaal in ons leven hebben op gedaan, den weg zoeken, waarlangs onder alle omstandigheedn de voeding van het Nederlandsche volk voorzoover dit het ontbrekende betreft nog zoo veilig mo gelijk is te stellen, op grond van de leer: „Nederland moet zichzelf trachten te voe den?" Stiefkind dat voor zichzelf zorgde In het vervolg van zijn rede vroeg dr- Posthuma zich af of onze eigen landbouw zoo achterlijk was, dat wij vreemden im port behoefden? Kon onze landbouw slechts aardappelen leveren voor het middagmaal en kaas voor export? Scheepvaart, handel, industrie en beurs stonden in Nederland in hoog aanzien. Over landbouw werd amper gedacht, laat staan gesproken. Doch het geheele Nederlandsche volk kan trotsch zijn op hetgeen de Neder landsche boer en tuinder ondanks de eeuwenlange veronachtzaming en achter stelling van den landbouw bij andere be drijfstakken hebben verricht. Spr. wees er op, dat de hooge opbrengst in den landbouw verkregen werden door een aanvullenden overmatigen invoer van productiemidde len, speciaal voedergranen en veekoeken. Waar in andere landen van Europa by den productieslag verhooging van de pro ductie op den voorgrond staat, komt hier verdere productieverhooging wegens het hooge peil waarop onze land- en tuinbouw staat pas in de tweede plaats. Geenszins wil spr.hiermede zeggen, dat we in zelf genoegzaamheid op het bereikte peil kun nen blijven staan. Spr. verklaarde vervolgens hoe wij in Nederland, waar de land- en tuinbouw steeds in den hoek werden gedrukt, toch tot zulke hooge prestaties zijn gekomen en ging de oorzaken na, die tot den noodtoe stand der laatste jaren hebben geleid. Op het moment, dat de Nederlandsche land- en tuinbouw gereed was om de ge heele wereldmarkt met onze uitstekende producten te voorzien, zette de downperiode in en in zoo groote mate, dat de wereld markt er aan ten gronde ging. Toch heeft men er hier aan vastgehouden en onze eigen voedselvoorziening werd ver waarloosd, nog toen een nieuwe oorlog reeds dreigde. Practisch onvoorbereid zaten wij plotseling midden in den chaos en Ne derland met zijn groote bevolkingsdicht heid moest van den eenen dag op den an deren van vrijhandel overschakelen op autarkie. Het is een moeilijke opdracht, die aan den Nederlandschen boerenstand gegeven is. Minder dan 30 Are cultuurgrond per consument staan slechts ter beschikking, terwijl het productieapparaat is berekend op grooten toevoer van productiemiddelen uit overzee en afzet op de wereldmarkt. Wanneer echter allen de handen ineenslaan, gedachtig aan het oude woord „eendracht maakt macht", dan zal het wel gaan. Het moet geenszins onze bedoeling zijn naar volledige autarkie te streven. Volle dige autarkie zou voor ons slechts sterke verlaging van den levensstandaard betee- kenen. Wü moeten slechts de rangorde om- keeren. Vroeger was het de wereldmarkt, daarna het vasteland van Europa en ten slotte het eigen volk. Nu moet het de na tuurlijke volgorde worden: vooreerst het eigen volk, dan onze natuurlijke afzetge bieden in Europa en in de toekomst met overig Europa een geordende goederen- ruil met de andere werelddcelcn. Binnenkort zal, zooals ieder weldenken de moet wenschen, het bolsjewisme vernie tigd zijn, waardoor Rusland weder aan Europa wordt teruggegeven. Vele Neder landsche boeren zullen dan den ploeg zetten in het land der zwarte aarde, de Oekraine. Met het overschot aan graan, dat daar voortgebracht zal worden, zullen ook hier vele varkens gemest en vele eieren gepro duceerd kunnen worden, zonder dat de Ne derlandsche landbouw zijn basis in eigen land behoeft te verliezen. Marktregeling Een eventueele toekomstige invoer van voedergranen zal niet meer prijsdrukkend werken op de in eigen land verbouwde granen, zoo vervolgde dr. Posthuma zijn rede, want op een geordende markt zul len de regelende organen eventueele over schotten opvangen en ongemotiveerde prijs stijgingen tégengaan. De prijs, die voor de producten betaald wordt, zal dan niet af hangen van vraag en aanbod, maar van de gemiddelde productiekosten met premie of korting voor de betere of mindere dan ge middelde kwaliteit. Met deze beheersching der prijzen moet samengaan een regeling en ordening van het handelsapparaat en aanpassing van de producten, in- en uitvoer aan de behoefte. Ook in ons land moeten thans marktregelende organen worden in gesteld- Iets wordt op dit terrein reeds ge daan door het Rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd en zijn vertakkin gen door de ten deele nog bestaande crisis centrales en crisisorganisaties. Om den consulent te beschermen dienen de wegen aan te worden gegeven waarlangs de producten hebben te gaan. Door sanee ring en regeling van het distributieapparaat, waardoor tevens de bona fide handel wordt beschermd is dit te bereiken. De derde taak van de markt-regelende organen is de zorg, dat in tijden van sc'naarschte iedere volksgenoot zijn recht matige portie van het voortgebrachte ont vangt, de rantsoeneering, in het bijzonder van de eerste levensbehoeften. Spr. merkte op, dat door een behoorlijke marktregeling onze land- en tuinbouw gezond zal kunnen worden en blijven. EeA gezonde landbouw is de basis voor een gezonde nijverheid en handel, tezamen vormen zij hand in hand een bloeiend bedrijfsleven, stevig gegrond op eigen bodem en eigen mogelijkheden, niet beinvloed door de wisselvalligheden van de conjuctuur. dienst van de marktregeling heeft er ook voor te zorgen, dat de boer en tuinder het hem toekomende loon voor zijn arbeid ontvangt. De dienst van den boerenstand zal er o.a. voor hebben te zorgen, dat de band tusschen boer en erf hersteld wordt en bewaard blijft. Het leggen en handha ven van dezen band is eerste voorwaarde voor een gezonden boerenstand, de onuit puttelijke bron van riieuw leven voor het geheele volk. Doel van den productie-veldslag. Tot slot van zijn betoog ging dr. Posthu ma dieper in op de taak en de mogelijkhe den van den productieslag in Nederland. Als eerste werd genoemd de inrichting der bedrijven naar de behoefte van het eigen volk. In het bouwjaar 1940'41 is reeds een eerste bescheiden stap in deze richting ge zet. In 1941'42 zal de oppervlakte bouw grond met 100.000 ha. worden uitgebreid tot ruim een half millioen ha. Spr. ging na waar deze 100.000 ha. te vinden zijn en vond het onverantwoordelijk als we bij eventueele emigratieplannen daarnevens niet gelijktijdig binnen onze eigen staats grenzen iedere mogelijkheid uit zouden putten. Daarom mag in Nederland geen plekje ongebruikt blijven. Een verbetering der waterstaatkunde tezamen met een ruil verkaveling zal, waar dit noodig is, produc tievermeerdering mogelijk maken. Voor dit werk is naar spr.'s meening de Nederland sche Arbeidsdienst het eerst aangewezen lichaam. De bespoedigde inpoldering van de IJsselmeerpolders kan den krans leggen op hetgeen eeuwen geleden begonnen werd en zal in belangrijke mate tegemoet komen aan onze noodzakelijke uitbreiding van cultuurgrond. Daar echter de uitbreiding van den akker bouw hier niet op kan wachten is voor dit moment het scheuren van grasland van ur gent belang. Het nijpende tekort aan krachtvoer kan ten deele verholpen worden door meer ruw- voeder. Aan den oproep bij den aanvang van den „Productieslag 1941" om meer aardappelen te verbouwen heeft men goed voldaan-. Vol gend jaar zal de teelt hiervan nog slechts weinig uitbreiding behoeven. Uitbreiding van den graanbouw is echter dringend nood zakelijk. De vier voornaamste slagzinnen voor den productieslag 1941 welke ook voor het ko mende jaar van kracht zullen zijn, luiden: „nergens braakland", „betere benuttiging van het grasland", „ook in den winter vee voeder van eigen bodem" en ten vierde „meer graan, meer aardappelen". Als vijfde dringende oproep aan de boeren komt nu hier bij: „verbouwt meer koolzaad". Voorts zijn er nog zes belangrijke pun ten, die men niet uit het oog mag verliezen, wil de productieslag gewonnen worden. In de eerste plaats het mestvraagstuk; ten tweede de bestrijding van het schadelijke gedierte; ten derde dierziektebestrijding; ten vierde zorg voor prima zaai- en poot- goed; ten vijfde het scheuren van grasland en het verbouwen van koolzaad en als laat ste belangrijke punt, dat niet vergeten mag worden, de visseherij. „Nederland voedt zichzelf!" is een moei lijk te vervullen wensch. doch zal ondanks allé moeilijkheden en belemmeringen erns- stig moeten worden nagestreefd. Dr. Posthuma heeft de bijeenkomst hier na met een kort woord gesloten, waarna alle aanwezigen zich naar „Pulchri Studio" begaven, waar van 18 tot 23 Augustus on der den titel „Productieslag Europa" een tentoonstelling wordt gehouden. KINDEREN UIT NEDERLAND NAAR THUERINGEN. Ln aansluiting op een bericht over den terugkeer van 1200 kinderen uit den Gouw Wuerttemberg-Hohenzollern wordt ge meld, dat deze week in het kader van den arbeid der N.S.V. nog drie treinen uit Ne derland naar dein Gouw Thaieringen zul len vertrekken, waar 2520 kinderen ge durende zes weken hun vacantie in gezin nen zullen doorbrengen. De 840 meisjes en jongens uit Limburg komen op 20 Augustus te V-enlo bijeen: het eindpunt van hun reis is de stad Gera. De tweede extratrein vertrekt op 21 Aug. uit Den Haag en brengt 840 jongens en meisjes, onder wie kinderen uit Amster dam en de rest van Noord-Holland, naar de omgeving van Weimar. Van het Delft- sche ipoprtstation te Rotterdam vertrekt op 24 Augustus een trein met kinderen uit Rotterdam. Deze trein neemt in Eindho ven nieuwe groepen op, zoodat hij 840 kin deren naar de streek van Meindnigen brengt. Verder vertrekken in deze week kinde ren naar de vacantiehuizen der N.S.V. in Duitschland, terwijl andere vandaar terug keer en. Uit Bad-Sachsa komen 21 Augus tus 55 meisjes uit Limburg terug, op 22 Augustus keeren de jongens uiit Den Haag, Rotterdam en Zeeland, die 4 weken te Post Pivitsheide hebben doorgebracht, terug. Op denzelfden dag vertrekken 54 meisjes uit Amsterdam en Limburg naar het tehuis „Haus in der sonne" bij Wuppertal, waar zij tot midden September blij ven. Van de kinderen, die naar de voor treffelijke kindertehuizen der N.S.V. in Duitschland gaan, vormen de Nederland sche kinderen het grootste deel. Wie z'n omzet wil vermeeren, moei adverlecren 1 INLEVERING VAN WAPENS EN UITTRUSTINGSSTUKXEN. Door beroeps- en reserve-officieren. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie maakt bekend: 1. Nederlandsche beroeps- en reserve- officieren, inbegrepen de zich niet mear in actieven-dienst bevindende officieren, zijn verplicht, voorzoover zulks niet reeds is geschied, tot inlevering van de volgende voorwerpen volgens de hieronder aange geven regels: a. Van rijkswege ontvangen wapenen, munitie en uitrustingsstukken. De nog in actieven dienst zijnde officieren zijn van de inlevering der ontvangen houw-, steek en stootwapens vrijgesteld. b. Uit eigen middelen aangeschafte vuur wapenen en munitie van welken aard ook, uitgezonderd" jachtwapens, waarvan aan schaffing, t^ragen en bezit alge meen geldende voorschriften iaj» c. Na 14 Mei 1J40 uit aangeschafte houw-, steg) nen. 2. Houw-, steqg- i mede uitrustingstukke^ sche officieren V?>or 14a middelen aangischafuf deze voorwerpeib zlchj® van den erfgenlt ring vrijgesteld. 1 1041 (wapenverordenii punt 6). 3. Aanschaffing van wapenen en munitie van welken aard bok is den beroeps- en reserve-off icieren^verboden. 4. De inlevering moet plaats hebben bij den burgemeester van de woon en/of ver blijfplaats vat» betrokkene, ten gemeente huize, tenzij jïoor den burgemeester een andere inlevetfngsplaats wordt aangewe zen. 1 5. De inleveringstermijn loopt van 25 t.m. 30 Augustus 1941. emsi, zoo- NTelierland- 1 uit eigen f zljjjt,f vooi* Zoover j eigen bezit of dat finnen, inleve- herordening 139/ artikel 5, (lid 1, VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. Bericht No. 23. De hieronder volgende groenten- en fruitprijzen zijn geen vastgestelde maxi mumprijzen. Zij zijn bedoeld om den consument een richtlijn te geven voor de prij zen, die hem ten hoogste in rekening gebracht mogen worden gedurende de periode van 20 tot 26 Augustus. Boven de prijzen zullen in dit tijdvak in geen geval groenten of fruit mogen wor den verkocht, ook niet wanneer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullende groenten- en fruitprijzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die gebaseerd zijn op de beste kwaliteiten. GROENTEN, Bloemkool: SavOye Kool 0.09 „kg. sorteering I 0.21 p. st. Witte Kool 0.08 sorteering II 0.16 Spitskool 0.08 i Tomaten: Komkommers: goede kwaliteit 0.26 0.21 kg. boven 850 gram 0.23 st. misvormd van 700850 gram 0.19 ii kriel 0.13 van 600700 gram 0.15 ii Wortelen: van 500600 gram 0.11 met lof per bos 0.10 bos stek 0.03 kg. zonder lof, fijn 0.12 kg. Doperwten 0.26 zonder lof, middelgrof 0.09 Peulen 0.26 zonder lof, grof Stokboonen: 0.08 Tuinboonen I. 0.12 Uien i> 0.12 ii ii prinsesseboonen 0.32 Zilveruien I, 0.21 •1 ii snij- en spekboonen 0.23 Sjalotten 0.15 ii ii Stamboonen: Bieten, ronde prinsesseboonen en lange 0.08 ii ii zonder draad 0.23 Kropsla 0.08 st. prinsesseboonen Andijvie 0.15 kg. met draad 0.21 Spinazie 0.22 ii andere soorten Stoofsla 0.15 stamboonen 0.18 Rabarber 0.10 ii .1 Pronkboonen 0.18 i> Postelein 0.18 Roode Kool 0.09 FRUIT: Aardbeien 114 ii H Morellen 0.47 >i ii Kersen 0.62 >i Perziken: Aalbessen Zwarte bessen Frambozen Kruisbessen Meloenen: groene ananas andere soorten Druiven: Muscaat, Westfrisia, Leopold, Golden Cham pion Frankenthaler andere soorten Brabantsche Belle fleur enz.: extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit Jacques Lebel enz.: Ie kwaliteit 2e kwaliteit Val van Goud- en Ster- reinetten Val van overige appelen Stek- en wormstekige appelen (zuur) Stek- en wormstekige appelen (zoet) Peren: Beurré d'Anjou enz. extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit Eeurré Hardy enz.: extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit AARDAPPELEN: Kleiaardappelen Duinzandaardappelen 0.36 0.65 0.77 0.47 0.35 0.21 0.15 0.10 0.69 0.47 0.25 0 55 0.40 0.18 extra groote groote kleine Appelen: Cox Oranje Pep- pin, enz.: extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit Goudreinettci. enz. extra kwaliteit lste kwaliteit 2e kwaliteit Beurré de Méro- de enz. lste kwaliteit 2e kwaliteit Overige soorten: lste kwaliteit 2e kwaliteit Stek- en wormste kige peren Pruimen: Dubbele Boeren witte enz.: lste kwaliteit 2e kwaliteit Reine Victoria, enz.: lste kwaliteit 2e kwaliteit Overige soorten pruimen: lste kwaliteit 2e kwaliteit Zandaardappelen Veenaardappejen 0.62 at. 0.21 0.92 „kg. 0 77 0.55 0.32 0.55 0.40 0.25 Vóór het schrappen gewogen, mag 1 cent per kg. of per bos voor het schrappen van wortelen berekend worden. Voor het snijden van kool mag 3 cent per kg. berekend worden, met dien ver stande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Veer het schrappen van aardappelen mag 1 cent per kg. worden berekend, mei dien verstande, dat zij gewogen worden na het schrappen. Voor thuisbezorgen van aard appelen mag 1 cent per kg. extra worden gevraagd. 944 Overigens zal het in geen geval geoorloofd zijn extra kosten aan het publiek in re kening te brengen Voor thuisbezorging, schoonmaken of andere bewerkingen, BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Zij geldt van 20 Augustus tot en met 26 Augustus 1941.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2