STADS NIEUWS Weerbericht Nieuwe uitgaven Burgerlijke Stand ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 1 2.63 per kwartaaL Bij onze agenten 21 cènt per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 8.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad cent Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.04 uur Zaterdagavond. Zon op 6.25 uur Zondagochtend. Zon onder 9.02 uur Zondagavond. Zon op 6.27 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 17 Augustus: De maan komt Zondagnacht om 1.20 uur op en gaat Zondagmiddag om 5.04 uur onder. 18 Augustus. De maan komt Maandag nacht om 2.03 uur op en gaat Maandagmid dag om 5.56 uur onder. 19 Augustus: De maan komt Dinsdag nacht om 2.54 uur op en gaat Dinsdag avond om 6.42 uur onder. 20 Augustus: De maan komt Woensdag nacht om 3.53 uur op en gaat Woensdag avond om 7.22 uur onder. 21 Augustus: De maan komt Donderdag nacht om 4.58 uur op en gaat Donderdag avond om 7.58 uur onder. 22 Augustus: De maan komt Vrijdagmor gen om 6.08 uur op en gaat Vrijdagavond om 8 31 uur onder. (Nieuwe maan). 23 Augustus: De maan komt Zaterdag ochtend om 7.22 uur op en gaat Zaterdag avond om 9 uur onder. 24 Augustus: De maan komt Zondagoch tend om 8.36 uur op en gaat Zondagavond om 9.29 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl", 17 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC-- Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd r moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond JJ U en morgenochtend: q 0 ZONSONDERGANG Q n 9.04 uur. ft ZONSOPKOMST Z 6.25 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 '10II Oil CDU OU Oil Oil Oil OIIO Maandblad „Hamer". Het maandblad „Hamer" (administratie Frankenslag 115. Den Haag) bevat deze maand rijk geillustreerde artikelen over de geveltop-teekens van Twentsche en Frie- sche boerderijen (resp. paardenkoppen en oeleborden), over typische Friesch kerk torens, over Hindelooper meubelkunst en oude ambachtskunst. Voorts over kuipste- ken in het Karmithische Gaildal, over jachtmotieven op wandtapijten, over volk- sche symbolen in de oude straftoepassing en de heksenwaag te Oudewater en enkele kleine bijdragen. Een aflevering, die genie tend van volks-kunst al plezier zal geven. Agenda Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den worden waargenomen door de dokters: Bertel, P. van Es, Flim, Flu, v. Leeuwen en Nieuwzwaag. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 16 Augustus 20 uur tot Zatei'dag 23 Augus tus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Ho age woerd 171 Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 25. Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 3 TeL 26274. Zilveren Priesterfeest Pastoor Th. M. Beukers. Het veertigjarig priesterfeest van. den herder der St. Petrusparochie, pastoor Th. M. Beukers is een feest geworden voor de geheele parochie, een feest, waarop alle parochianen zonder onderscheid hebben ge tuigd van hun eerbied en hoogachting voor dezen jubileerenden priester. De inzet van het feest was geheel overeenkomstig de wensch en de opvatting van den jubilaris, een mooi, waardig en godsdienstig begin, zooals het heele feest het karakter van het feest van een priester droeg. Het waren de plechtige Vespers aan den vooravond van den grooten feestdag en het was niet de prachtige versiering in de kerk of iets anders dat het duidelijkst getuigde van een groot parochiefeest. Dit was de belangstelling der parochianen in de over volle kerk, waar geen plaats onbezet bleef. De jubilaris was door de kerkmeesters, de heeren Hueber en Wijtenburg van den trein vergezeld naar de kerk, waar om ze ven uur de plechtige Vespers aanvingen. De kerk was in een feestkleed van bloe men gestoken. Rond de pilaren afhangende asparagus met oranje-roode chrysanten. Aan weerszijden van de zij-altaren hooge palmen met veelkleurige bouquetten, Rond de anübo's roode dahlia's en in den ronden boog van het priesterkoor een weelde van palmen. Het altaar zelf prijkte in een feestkleed van gladiolen. Bij de plechtige Vespers werd de jubi laris geassisteerd door de kapelaans der parochie: door kapelaan W. Bende als dia ken, kapelaan H. van Drunen als sub-dia ken en kapelaan A. Leenders als ceremo- niarius. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heeren P. en C. Juffermans en pastoor J. Groot. De psalmen en hymnen, waaronder meer stemmige, werden op zeer schoone wijze uitgevoerd door het paroohieele zangkoor en de jongens van het Sleutelkoor. Na de plechtige Vespers kwamen de le den van het comité met den jubilaris bijeen in de zaal van de pastorie ter aanbieding van het feestgeschenk der parochie. Hier werd het woord gevoerd door den voorzit ter van dit comité, den heer Hueber, die zeide, dat het feestcomité was opgericht om te verhinderen dat dit feest ongemerkt zou voorbijgaan. Spr. wil niet veel zeggen er is al zooveel gepubliceerd, dat spr. zich voelt als Jeremias, die het niet verder bracht dan de eerste letter van het alpha bet. U weet echter, aldus spr. tot den ju bilaris, hoe de parochianen over u denken en veel te zeggen zou u ook geen genoe gen doen. Spr. wenseht dan op de eerste plaats den jubilaris van harte geluk namens de ge heele parochie. Heel de parochie leeft mee met uw jubileum en met reden, want u leeft altijd mee met uw parochianen. Zij denken met dankbaarheid aan u en heb ben deze dankbaarheid willen toonen door gevolg te geven aan den oproep van het comité. Zij hopen, dat zij u nog vele jaren als hun herder mogen behouden en dat u zult mogen beëindigen wat u in uw nieuwe kerk zoo schoon hebt begonnen. Het^ resultaat van den oproep door het comité heeft de verwachtingen verre over troffen. Een gedeelte daarvan is door de jeugd bijeengebracht, die zooveel aan u heeft te danken. Tijdens uw pastoraat zijn hier meer priesterroepingen gekomen, een gevolg van uw lessen. Spr. bood tenslotte in enveloppe het resultaat van den oproep aan. De jubilaris dankt hierna voor dit pa- rochieele geschenk, voor het bewijs van ge negenheid aan allen, die hiertoe hadden bijgedragen. Moge het strekken, aldus de pastoor, tot meerdere eer aan O. L. Heer en stichting van ons zeiven. Hij dankte het comité voor zijn grooten arbeid, en het feestcomité tevens voor het prachtige bloemstuk en zeide tenslotte te hopen, zijn dank nog vele jaren door zijn werk te kun nen brengen. Hierna bood mej. Laben namens het co mité den bloemenmand aan, waarbij zij den jubileerenden herder vooral dankte na mens de jeugd van Leiden voor wie hy al tijd zooveel is geweest. Tenslotte werd in een kort samenzijn een heildronk op den jubilaris uitgebracht. DE PLECHTIGE H. MIS. Vrijdagmorgen, feest van O. L. Vr. He melvaart. Om half tien beginnen opeens de klok ken te luiden van den toren der St. Petrus- kerk, luid en opgetogen als een jubel kreet. Uitdagend, ja uitdagend. Dwars door de druilerige stilte van den grauwen ochtend, vlak tegen de neerslachtigheid van de le- kende^ regendroppels in, een breuk scheu rend in den domper van het zwijgen, dien de oorlog den kerkklokken heeft opgezet. Zij konden vandaag niet zwijgen, doch moesten met z'n allen in tuimelende, bui telende klanken uiting geven aan de vreugde, waarvan de Introitus van den feestdag van Maria's ten Hemel Opneming zoo hooggestemd gewaagt: „Gaudeamus omnes in Domino".Verheugen wij ons allen in den Heer, nu wij feest vieren ter eere van de gelukzalige Maagd Ma ria.... Een danklied welt mij op uit het hart: een lofzang den Koning ter eere". En tegelijk met het danklied aan God om de verheffing van de H. Maagd, stijgt de vreugde op om den zegen van een 40-jarig priesterleven, geschonken in de persoon van den herder der parochie, die 19 jaren van de 40 in de St. Petrus-parochie gear beid heeft. Te 10 uur droeg pastoor Beukers de plechtige H. Mis van dank op. geassisteerd door pastoor J. A. Annegarn uit Den Haag als diaken, pastoor Th. v. Outersterp (oud kapelaan der parochie) als subdiaken en kapelaan H. v. d. Ven (eveneens oud-ka pelaan der parochie) als ceremoniarius. Op het altaar hadden plaats genoemen mgr. Th. M. P. Bekkers uit Voorschoten, die indertijd ook aan de St. Petrus-pa rochie als kapelaan verbonden is geweest; deken A. M. M. J. Homulle, kanunnik L. A. A. M. Westerwoudt. prof. Vlekke van Rolduc, de oud-kapelaans der parochie pastoor J. Groot en kapelaan F. H. M. Lohman; voorts pastoor P. J. A. Juffer- mans en diens broer father C. Juffermans, rector L. A. J. M. Beune, de kapelaans der parochie W. E. M. Bende. A. J. Leenders en H. C. A. P. v. Drunen, alsmede de ka pelaans P. L. M. Plouvier, Th. v. Niekerk en Duindam, zonen der parochie. Toespraak van den jubilaris. Na het Evangelie beklom- de jubileeren- de pastoor zelf den kansel om zijn pa rochianen toe te spreken. Als uitgangspunt nam hy het gebed uit den Canon der H. Mis: „Suscijnat Dominus sacrificium de ma- nibus tuis ad laudem et gloriam nominis sui". „Moge de Heer het offer uit uw handen aanvaarden tot lof en glorie van Zijn naam". Dierbare parochianen. Dit gebed van u, straks onder de H. Mis, klinkt mij nu reeds in de oorni als een zegewensch, als een bewijs van uw genegenheid en dank baarheid. Dit dankoffer is hetzelfde offer als dage lijks aan God wordt opgedragen en toch herinnert het offer van vandaag mij zoo levendig aan den dag, welke nu 40 jaar achter mij ligt. Alles staat mii thans weer zoo levendig voor den geest. Weer hoor ik in mijn ooren klinken de woorden van den bisschop. Vóór 40 jaren lagen wij met z'n 19 plat ter aarde om in ootmoed de voor spraak van alle heiligen des hemels aan te roepen. Dan legde de bisschop ons de handen op het hoofd, om ons aan de vol heid van zijn priesterschap deelachtig te maken. Mijn handen werden gewijd voor het priesterschap, mijn handen werden geze gend om zegeningen uit te spreken. Voor het eerst sprak ik toen met den bisschop de woorden van de Consecratie. Toen is ook voor my gesproken: Ontvang den H. Geest; wiens zonden gij zult ver geven, dien zijn zij vergeven. De bisschop nam mijn gewijde handen in zijn eerbied waardige handen en vastberaden heb ik gehoorzaamheid beloofd aan het bisschop pelijk gezag. Kunt gij thans met mij meevoelen, wat er omgaat in myn hart?'Ik zie het pries terschap zoo hoog en ik voel het zoo dicht bij mij. onwaardige. Priester zijn is Gods glorie doen stralen in de duisternis; het is Gods genadekracht brengen aan de zwak ke wereld; het is olie gieten in de wonde der smarten. Priester zijn, wat is dat hoog; maar welk een verantwoording brengt dat met zich mee. Spr. voelt, geen kracht te hebben om al het werk, dat een pastoor van deze pa rochie te verrichten heeft, te doen zonder Gods hulp. Er is eens geschreven, dat de pastoor voor een parochie is* als een ster, die altijd een helder en zuiver licht moet werpen over de parochie en een veilige gids moet zijn om den parochianen den v/eg naar den hemel te wijzen. Maar schijnt deze ster wel altijd even helder en is zijn licht wel altijd even zuiver? Als ik niet voldoende gearbeid heb, aldus spr. als ik tekort ben geschoten in mijn plichten tegenover u, dan wil ik hier open lijk vergiffenis vragen. Maar aan den an deren kant vraag ik van u ook: blijft steeds bidden voor uw priesters. O, Maria, Moeder van het Priesterschap, bid voor ons. Meent niet, aldus vervolgde spr., dat mijn werk slagen kan, als de parochianen niet medewerken. Onze parochie zal nooit tot een vol en rijk leven komen, als gij niet met ons medewerkt. Het is niet genoeg, om in bewondering te staan voor de onwrik baarheid van het besiuur van Gods Kerk. Het is zelfs niet genoeg om deugdzaam te zijn en een dankbaar voorwerp van de zielzorg. In dezen tijd moeten alle krachten wor den ingespannen vQor een sterke gemeen schappelijke Katholieke Actie. Allen moe ten eendrachtig met de priesters samen werken ter handhaving van het Rijk van Christus. De parochie moet zijn een le vende kiem-cel in Christus' Kerk. Mochten alle parochianen vereenigd zijn in één groote kerkelijke familie, elkander stich tend en heiligend. En speciaal vandaag noodig ik u allen met bijzonderen aan drang uit om in een ware Katholieke Ac tie samen te werken. Jonge mannen en jonge meisjes, ook gij kunt in uw werk en in uw verkeering apostelen zijn van geloof en deugd. Zelfs de kinderen kun nen bij hun spel op straat aan anderen leeren. dat men ook in deugdzaamheid prettig spelen kan. Zoo moge ook in deze parochie de grond slag gelegd worden voor de uitbreiding van Christus' Rijk. Het zangkoor van de St. Petruskerk, versterkt door het jongenskoor, voerde op uitnemende wijze de Missa Eucharistica van Lorenzo Perosi i/t onder dirigentschap van den heer A. Deviiée, en orgelbegelei ding van den organist, den heer H. Rijn beek. Na de H. Mis werden het „Tantum Er go" van Refice en het „Tota pulchra es, Maria" van Joh. Algra door het mannen koor ten gehoore gebracht. Het koor der Petruskerk heeft met deze uitvoering zijn roep opnieuw bevestigd. Receptie. Des middags te half 2 ontving de jubl- leerende herder de gelukwenschen van zyn parochianen. In ononderbroken rij kwamen zij, officieel als deputatie van vereenigingen, niet-officieel als kinderen tot hun vader, io aanhankelijkheid en ge negenheid. Allen, grooten en kleinen, wel haast de geheele parochie, en overtalrijken buiten de parochie, uit stad en verre om- geveing, drukte de pastoor de hand en deze overtuigende uitdrukking van saamhoorig- heid, dit antwoord op zijn oproep tot inni- gesamenwerking van zijn parochianen moet den pastoor goed gedaan hebben en hem de overtuiging hebben geschonken, hoezeer de parochie haren herder in zijn arbeid waardeert. De receptie heeft onafgebroken geduurd van half twee tot half vier. De file men- schen was vaak zoo groot, dat men meer- dan een kwartier vóór de pastorie moest staan, om binnen te komen. Zelden zal er een receptie met zoo veel belangstelling zijn geweest! Na den jubilaris de hand gedrukt te hebben, vertoefde een ieder nog een oogen- blik in het nevenvertrek. waar de groo- tere en kleinere geschenken, teekenen van genegenheid en waardeering, waren uitge stald en waar vooral een groot door Huib Luns geschilderd portret'van pastoor Beu kers de aandacht trok. Dit portret is Ggn geschenk van de gezamenlijke kapelaans en oud-kapelaans van den pastoor. De schilder heeft hem gezien als man van studie en als bouwheer van de kerk, want hij heeft hem gezet tegen een ach tergrond van boeken, waarover het bouw plan van de tegenwoordig St. Petruskerk. Als voornaamste karaktertrek komt in dit schilderwerk de typeerende goedheid van den herder tot uitdrukking. Kinderlof. Deze domineerende karaktertrek kwam nog levendiger tot uiting in het kinderlof, dat te half 5 werd gehouden en waaronder de pastoor de overtalrijke kinderschaar al lerhartelijkst toesprak. Hij wees hen op de beteekenis van dezen dag, die allereerst een Maria-feestdag is, en spoorde hen aan steeds trouw Maria's hulp in te roepen. De kinderen dankend voor hun aandeel in het feestgeschenk, wees hij op de vreug de, die het afzonderen van een kleinigheid ten bate van een goed doel verschaft en hij eindigde zijn toespraak met het gebed der kinderen te vragen. Sluitingslof. Des avonds om 7 uur werd een plechtig lof van dankbaarheid gehouden, waarbij de pastoor werd geassisteerd door zijn ka pelaans, n.l. kapelaan Bende als diaken, kapelaan v. Drunen als subdiaken en ka pelaan Leenders als ceremoniarius. Evenals 's morgens waren zeer vele geestelijken bij de plechtigheid aanwezig; behalve de reeds eerder genoemden nog enkele vrienden van den Jubilaris en de pastoors der stad. Tijdens dit lof sprak de pastoor een woord van hartelijken dank, op de aller eerste plaats aan God, en vervolgens ook jegens zijn parochianen, die hij dankte voor allen steun en alle medewerking, vooral ook voor de stichting, welke zij hem gegeven hadden en voor het gebed en de H. Communie, welke zij speciaal op dezen dag voor hem hadden opgedragen. De pastoor dankte ook voor de gave, waarvan het bijeengebrachte bedrag zijn verwachtingen verre had overtroffen. Een jubelend „Te Deum" vormde het slot van deze treffende kerkelijke viering. JUBILEUM. De eerw. Zuster Mathea, in de wereld mej. Catharina Lindenhoff, herdacht 15 Aug. j.L den dag, waarop zy voor vijftig jaar haar intrede deed "bij de Zusters van Liefde, te Tillburg. De laatste twintig jaar vertoeft de Zuster in het klooster te Rij- senburg; zij heeft ook enkele jaren te Lei den gewoond in het klooster in de Peli kaanstraat. Zondag 24 Aug. zal deze dag door de fa milie op intieme wijze in het klooster der Zusters in de Pelikaanstraat worden her dacht. ZILVEREN JUBILEUM Maandag 18 Augustus hoopt de heer C. van Klaveren den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst kwam bij de firma G. W. Zandvoort, Maarsmanssteeg 12, alhier. Des middags 3 uur zal een huldiging plaats hebben in café-restaurant „De Har- LEIDSCHE UNIVERSITEIT Aan Prof. mr. Schrieke is op zijn verzoek eervol ontslag verleend Bij besluit van den secretaris-generaal vavn het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is aan mr. J. J. Schrieke, te rekenen van 1 Juli 1941, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. R. K. HUISHOUDSCHOOL. Aan de ouders van onze Katholieke meisjes. Zoo langzaam aan gaat de vaoantie ten einde. U heeft er over gedacht wat te doen met uw dochter, die de Lagere school, M.U.L.O. of Middelbare school gaat verla ten. Zendt haar naar de R. K. Huishoud school. Daar leert zij alles, wat zij voor haar later leven noodig heeft: zelfstandig naaien, knippen en verstellen, koken, was- sohen-, strijken, tafeldekken en dienen, huishoudelijk werk, warenkennis, voedings leer, algemeene ontwikkeling, hygiëne, enz. Bovendien ontvangt zij ook een degelijke godsdienstige vorming, die haar als Katho lieke johge vrouw en moeder, sterk zal ma ken in haar godsdienstige overtuiging en licht zal brengen in de harten van anderen. Zij ontvangt 24 a 26 uur les per week. Na twee jaar kan een getuigschrift behaald worden. Het leergeld voor de lagere opleidingen is geregeld volgens het gezinsinkomen- Bij voorbeeld: bij 1700.en 5 kinderen be neden 16 jaar, wordt het schoolgeld f 12.30 per jaar, hetgeen in 10 maandelijksche ter mijnen wordt betaald. Voor meisjes, die niet meer leerplichtig zijn, bestaat er ook gelegenheid lessen te volgen in de middag- en avonduren. Bij eventueele verduistering, worden de avond lessen in de late namiddaguren gegeven. Aangifte van leerlingen kan geschieden vanaf 25 Augustus op Maandag tot en met Donderdag, van 2 tot 4 en van 7 tot 8.30 uur aan het gebouw van de R. K. Vak school (tijdelijk Breestraat 125). DE RONDE VAN LEIDEN. Ordemaatregelen. De commissaris van politie deelt het na volgende mede: In verband met den hedenmiddag te. hou den wielerwedstrijd tusschen 2 en 5 uur op het traject Lorentzkade-Kamerlingh On- neslaan-de Sitterlaan, is het het stadsge deelte binnen deze straten van 1.30 uur tot omstreeks 5 uur voor het doorgaande ver keer geheel afgesloten. Wielrijders, die b.v. zouden willen rijden van de Koninginne- laan naar de Thorbeckestraat via de Zee manlaan of omgekeerd, worden derhalve dan niet doorgelaten. Zij zullen hun weg moeten nemen over den Zoeterwoudschen Singel. Leveranciers wordt aangeraden vóór 1.30 uur of na 5 uur hun bestellingen te be zorgen. daar zij niet kunnen worden toegelaten. Aan de bewoners wordt gelegenheid ge- LEIDEN. Geboren: Jan Johannes z. van J. de Bruin en K. Top. Jan z. van A. v. d. Blom en D. Kralt. Elizabeth Jacoba d. van J. F. Bunk en J. E. IJdo. Gerardus z. van W. Th. Klaverwijden en H. Th. Ver heugd. Albertus Hendrik 7,. v. L. de Kruijf en A. M. de Knikker. Albertus Hendr. z. v. L. de Kruijff en A. M. de Knik ker. Johanes Martins z. v. G. P. Koster en E. C. H. Pierik. Helena Johanna Ja coba d. van P. v. Strater en J. Zaalberg. Lena Wilhelmina d. v. A. P. Schrijer en B. J. de Munnik. Engelina Helene d. v. J. B. W. M. de Koning en E. J. Louwerse. ■*- Evelina Elisabeth dr. v. W. E. Fontein en E. v. Engelen. Ondertrouwd. J. Pardon jm. 21 j. en M. C. Siera jd. 21 j. F. J. Zeilstra jm. 32 pj. en J. de Haan jd. 35 j. J. M. Uppenkamp jm. 34 j. en E. Luteijn. jd. 25 j. Overleden: F. Th. den Boer m. 54 M. v. d. Haak dr. 3 j. G. Beijen m. 64 j. Repa&at/es aan alle merkeft f|aaimachines N.V. MEERPOEL's Njjaim. Bedrijf i.o. Breestraat 1 71Lebben, Tel. 2481 5 918 geven in het afgesloten?» s|adsgedeelte te komen of dit te verlateig ^ij zullen echter de rijbaan op het aangegg/an traject slechts kunnen oversteken op behaalde punten. Dit oversteken wordt geregeW door de bij de oversteekplaatsen geposteerde agenten. Op andere punten is het verboden. Vanzelfsprekend kan het fietsen op de rijbaan van het traject ook aan de bewoners niet worden toegestaan. Start en finish zullen plaats vinden op de Lorentzkade tusschen de Zeemanlaan en de Kamerlingh Onneslaan. Het trottoir aldaar is slechts toegankelijk tegen betaling van 15 cent per persoon. Overigens zijn de toe schouwers, behoudens uitzonderingen in het belang der openbare orde, vrij hun plaat sen te kiezen, mits men maar op het trot toir blijft. De rijbaan moet vanzelfsprekend geheel vrij blijven. KINDERFEEST STADSGEHOORZAAL. De Donderdagmiddag gehouden kinder voorstelling in de Stadsgehoorzaal had niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De benedenzaal was overvol, de eeste rij op de balcons eveneens, zoodat Henri Nol- les een dankbaar gehoor vond bij het ver haal van Roodkapje en de Wolf. Tezamen met Marina Goudszwaard vertolke hij dit wereldbekend sprookje als poppenkastspel. Aangezien de Gehoorzaal zich zelfs voor tooneelspel heel slecht leent, ging er van zelfsprekend van deze poppenkastvertoo- ning, wat het door Marina Goudszwaard gepresteerde betreft, veel verloren door on duidelijkheid, iets waartoe de roezemoezige stemming in de zaal ook niet weinig bij droeg. Na de pauze was er een zangwedstrijd, Henri Nolles goochelde en Marina Gouds zwaard trad op in een nummer buikspre ken met haar wonderpop „Piccolo". In het tweede gedeelte van den middag werd veel van het gemis in het eerste deel deer voor stelling goedgemaakt. „HET NEDERLANDSCH ORKEST 'S-GRAVENHAGE". Leiden wacht binnenkort een belangrij ke muzikale gebeurtenis. Bovengenoemd Symphonie-Orkest (dirigent Nico Ver- hoeff), welks kern uit leden der voorma lige Kon. Militaire Kaïpel bestaat, zal op Zondag 7 September a.s., 's namiddags 2.30 uur, zijn eerste concert te Leiden geven in de S badS'g eh oo rzaal Het orkest 'heeft door zijn syimphonie- uitvoeningen in Den Haag en voor den Ra dio-omroep een zeer goeden naam verwor ven. Ongetwijfeld zal Leiden bij dit eerste op treden dn groote getale opkomen om met dit orkest kennis te maken. Het programma vermeldt werken van Mozart, Saint Saëns, Oharpentier, en na de pauze het zeer geliefde werk: „L'Enfant Prodigue" van Claude Debussy, cantate voor 3 solostemmen, orkest en slotkoor, waarvoor de medewerking van het R. K. Residentiekoor (dir. Nico Verhoeff) werd verkregen. ORGELCONCERTEN HOOGL. KERK. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hoogl. Kerk door den or ganist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandag avond van 8.159.15 uur werken op ver zoek, van Handel, Schumann, Guilmant, Jan Nieland en den concertgever. De toe gang tot dit concert is geheel vrij. „Pulchri Sudio". Men verzoekt ons namens „Pulchri Stu dio" te willen mededeelen, dat Zondagoch tend om 8 uur de H. Mis in de St. Lode- wij'kskerk zal worden opgedragen voor de zieierust van het overleden medelid F. O verdijk. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. Wed. J. H. van Rossum du Chattel. Leiden, Vrouwenkerkkoossteeg 1la- Engroshandel en agentuur in anti quiteiten. Overl. E.: Wed. A. J. C. M. van Rossum du Chattel-van der Reyden, d.d. 9 Aug. 1941. Nieuwe inschrijvingen: J. H. van Rossum du Chattel. Leiden, Vrouwen- kerkkoorstraat 1. Handel in goud, zilver, byouterieën en antiquiteiten. E.: J. H. van Rossum du Chattel .Leiden. Voor het examen Engelsch M. O. A is te Utrecht geslaagd mej. G. Terpstra. Voor het examen Hoogduitsche taal L. O is te Den Haag geslaagd de heer A. J. C. Montanus.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2