DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen Momentje .J ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10026 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. V= VICTORIE Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN Odessa omsingeld Het opperbevel deelt mede: Onder den druk der Duitsche, Roe- meensche, Hongaarsche en Italiaan- sche afdeelingen, die, den vijand zonder ophouden achtervolgend, tus- schen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de verdedi ging der Westelijke Oekraïne door de Sovjet-weermacht op het punt geheel ineen te storten. Odessa is door Roemeensche troepen omsingeld. Nikolajef is door Duitscli- Hongaarsche afdeelingen aan West en Oostzijde ingesloten. Ten Westen van de Boeg gaan sterke vijandelijke afdeelingen haar vernietiging te ge- moet. Ertsgebied van Krywoi Rog veroverd Het opperbevel deelt mede: Bij den opmarsch naar den bene denloop van den Dnjepr hebben Duit sche gemotoriseerde eenheden het ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 millioen ton ijzererts van zeer goede kwaliteit op. De Sovjet-Unie heeft daardoor meer dan 61 procent van haar geheele ertsproductie verlo ren en een verlies van zeer groote be- teekenis op het gebied der oorlogs productie geleden. BEKENDMAKING Herhaaldelijk heb ik de Nederland- sche bevolking er voor gewaarschuwd op eenigerlei wijze de vijanden van Duitschland te begunstigen. Deson danks is weer een ernstig geval van begunstiging van den vijand voorge komen. Op 7 Augustus j.l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch ge vechtsvliegtuig een noodlanding ma ken. De ongedeerd gebleven beman ning, bestaande uit zes personen, kreeg bij haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld ga ven, levensmiddelen en burgerklee- ding. Nog dienzelfden dag werden de Engelschen gevangen genomen. De personen, die hulp verleend hadden bij de poging om te vluchten, zijn ter stond voor een Duitschen krijgsraad gebracht. Deze veroordeelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levenslange gevan genisstraffen. (w.g.) FR. CHRISTIANSEN, Generaal der vliegers. Den Haag, 14 Augustus 1941. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat onderstaande bonnen in de week van 17 Augustus tot en met 23 Augustus a.s. recht geven op de daar achter vermelde rantsoenen: 314 brood 4 rantsoenen brood of gebak 31 brood 1 rantsoen brood of gebak 31 bloem Y, rantsoen bloem, brood of gebak 31 vleesch Yt rantsoen vleesch of vleeschwaren 31 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren 31 kaas 100 gram kaas 31 melk I 1% liter melk De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30 en 31 voor kaas geldig blij ven tot en met 6 September a.s en, üat voorts de bonnen 30 voor aardappelen gel dig blijven tot ca met 23 Augustus a.s. De bonnen, welke van 17 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 16 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend is het koopen ''an vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De met 25, 26, 27, 28 en 29 bloem" ge merkte bonnen van de bonkaart diversen zullen niet voor het koopen van distributie- goederen zullen worden aangewezen. Deze bonnen kunnen derhalve worden vernietigd. AARDAPPELEN. VAN 17 TOT 23 AUGUSTUS IS GELDIG BON „31 RESERVE" VOOR 1 1/2 K.G. AARDAPPELEN. NIEUWE VERORDENINGEN Heden is verordeningenblad no. 34 ver schenen. Het bevat de verordeningen no. 153—161. Verordening nr. 153 is een verordening, volgens welke op instructie van den Rijks commissaris aan universiteiten of hooge- scholen het beheer kan worden overge dragen van het curatorium op den presidee- renden curator. Verordening nr. 154 behelst regelingen omtrent het Joodsche grondbezit voor zoo ver dit niet reeds als landbouwgrond onder verondering nr. 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypotheken moet vóór 15 September 1941 aangegeven worden bij het Nederlandsche kadaster in Den Haag. Dit is gemachtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over te nemen. Bovendien wordt iedere wijziging in den eigendom of den toestand van Joodsch grondbezit onderworpen aan een goedkeu ring van den Rijkscommissaris. Verordening nr. 155 behelst een aanvul ling op de bestaande verordening betref fende het binnenreizen in of vertrekken uit het land. Er is een strafbepaling inge voerd. Verordening nr. 156 behelst de vorming van enkelvoudige kamers bij bepaalde land- gerechten en van een politierechtbank in Den Haag \oor de uitsluitende behande ling van alle feiten, die de politieke rust binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of uit politieke beweegredenen worden gepleegd. Verordening nr. 157 behelst een aanpas sing van den tekst der verordening op de loonbelasting aan de verordening op de in komstenbelasting. Verordening nr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleeringsbijdrage van het loon in, waarvan de opbrengst be stemd is voor dekking van de door de volgende verordeningen ontstaande groo- tere uitgaven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening nr. 159 voert de verhooging in, van de uitkeeringen volgens de wet op de invaliditeit en op het ouderdomspensioen door toekenning van een specialen toeslag van 25 tot 50 pet., die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr. 160 vormt de princi piële verordening betreffende de reorgani satie van de ziekenfondsen. De ziekenfond sen worden onder toezicht van den staat gesteld, er wordt een verplichte verzeke ring ingevoerd en de prestaties worden ver beterd. Verordening nr. 161 brengt wijziging van de ziekteverzekeringswet door het invoeren van een bijdrage voor kraamvrouwenhulp vóór de gezinsleden van den verzekerde. Enkele dezer verordeningen hebben wij in dit nummer reeds uitvoeriger opgeno men. Wij verwijzen ook naar pag. 6. Het Ziekenfondsbesluit COMMISSARIS-GENERAAL SCHMIDT EN DE STAF DER N.S.B IN CONFERENTIE. Op 14 Augustus heeft de staf van de N.S.B. in Utrecht een conferentie gehou den, waarbij commissaris-generaal Schmidt in diepgaande beschouwingen den binnen- en buitenlandschen politieken toestand heeft behandeld. De leider der N.S.B., ir. Mussert, ging vervolgens uitvoerig in op de rede van den commissaris-generaal. De leiding der conferentie was in handen van den plaatsvervangenden leider der N.S.B., van Geelkerken. IN DEZELFDE PERIODE IS GELDIG .BON „31 EIEREN" VOOR HET KOOPEN ééN EI. MOEDIGE MANNEN EN VROUWEN!.... Onder het gebulder van de kanon nen, in rook en smook verrichten de ambulances aan het Oostfront hun werk. Moedige mannen en vrouwen, doc toren en verpleegsters hebben zich vrijwillig voor deze taak gemeld. Hun werk is niet zonder gevaar Ons land telt vele moedige mannen en vrouwen, die bereid zijn ginds in het Oosten aan het menschlievende ambulance-werk deel te nemen. Zij wachten op u! Want zij moeten met de Nederland sche ambulance uitrijden. Uw gave wordt nog verwacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Neder landsche ambulance kan vertrekken. Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. \yAN 'I BONNEN DIE AFLOOPEN De volgende bonnen zijn na Zater dag 16 Augustus niet meer geldig: 30 brood, brood of gebak 30 bloem, bloem, brood of gebak 30 vleesch, vleesch of vleeschwaren 30 vleeschwaren, vleesch of vleesch waren 30 eieren, eieren 30 melk I, melk 29 reserve, aardappelen De bonnen voor aardappelen en voor eieren worden bij afzonderlijk persbericht bekend gemaakt. Het hedien versohenen verordeningen blad bevat het reeds aangekondigde Zie- kenfondsembesluit. Hierin wordt o.m. be- Artikel 1. Ziekenfondsen in dien zin van dit besluit zijn die door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken erken de instellingen van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van personen in geval van ziekte overeen komstig de in de volgende artikelen vast gestelde minimumeischen. Artikel 2. (1) Ieder, wiens inkomen niet de bij de statuten van 't ziekenfonds of bij eenig an der voorschrift vastgestelde inkomensgrens te boven gaat, heeft het recht te vorderen, dat hij tot het sluiten van een verzekering, als in artikel 1 bedoeld, wordt toegelaten. Artikel 3. (1) Voor de personen, die naar de voor schriften der Ziektewet, zooals die wet thans luidt of bij nadere wijzigingen komt te luiden, verzekeringsplichtig zijn, kan de inkomensgrens, bedoeld in artikel 2, lid 1, niet lager worden gesteld dan in de Ziekte wet is bepaald. (2) De verzekering overeenkomstig de bepalingen van dit besluit van de in het eerste lid bedoelde personen (rechtstreeks- verzekerden)) strekt zich mede uit tot de leden van hun gezin (indirect-verzekerd en) wier kostwinner zij zijn. Artikel 5. (1) De geneeskundige verzorging omvat: 1Geneeskundige hulp. met inbegrip van specialistische hulp en tandheelkundige hulp, verloskundige hulp bij bevalling door geneeskundige of vroedvrouw, als mede verpleging in ziekenhuis of sanato rium; 2) Verstrekking van de noodzakelijke genees- en heelmiddelen, met inbegrip van de kunstmiddelen voor het voorkomen en de behandeling van ziekte of gebreken en voor het herstel der arbeidsgeschiktheid. (2) De geneeskundige verzorging moet worden verleend vanaf het begin der ziekte Artikel 6. (1) Uitkeering bij overlijden wordt ver strekt bij het overlijden van den recht streeks-verzekerde en bij het overlijden van een indirectverzekerde in den zin van artikel 3, lid 2, (gezinsoverlijdensgeld). Artikel 7. (1) De verzekering kan worden beperkt tot bepaalde der in de artikelen 4 tot en met 6 aangeduide verstrekkingen. Even eens kan worden bepaald, dat de verstrek kingen naar omvang worden begrensd (verzekeringsklassen) (2) Het eerste lid geldt niet voor de ver zekering der in artikel 3 bedoelde personen. De verzekering van deze personen moet omvatten alle in de artikelen 4 tot en met 6 aangegeven verstrekkingen in den bij uitvoeringsvoorschrift vast te stellen om vang. (3) De indirect-verzekerden (artikel 3, lid 2) hebben dezelfde aanspraak op de in artikel 5 omschreven verstrekkingen, als waarop de rechtstreeks-verzekerden aan spraak hebben. Artikel 9. 1) De ziekenfondsen heffen verzeke ringsbijdragen (premiën) voor de verzeke ring. De hoogte van deze bijdragen kan worden vastgesteld naar gelang van den omvang van de voorziening, waarop de ver zekering aanspraak geeft. (2) Het bepaalde in het eerste lid geldt niet voor de verzekering der in artikel 3 bedoelde verzekerden. Voor deze verzeker den moet de premie overeenkomend met de hun verzekerde verstrekkingen worden vastgesteld in een percentage van hun loon. Bij uitvoeringsvoorschrift wordt vastge- OPBOUWEN Dat wil het nieuwe Duitschland van Adolf Hitler. Een nieuw Europa op bouwen. Een nieuwe ordening vesti gen. Ons werelddeel weer bewoonbaar maken voor een ieder die werken wil en kan. En Stalin? Wat wil deze? Het bolsje wisme vestigen, dat is: Christendom, beschaving en cultuur vernietigen. Dat beteekent: moord en doodslag, armoe de en ellende. Nederland, de keuze kan toch niet moeilijk zijn. Als waar Christen en goed vaderlander is uw plaats immers aan de zijde van hen, die den opbouw willen? U kunt toch nimmer wenschen, dat Europa het slachtoffer wordt van een horde barbaren, die reeds 25 jaar een millioenenvolk onderdrukte en het ten slotte in het ongeluk stortte? En als gij uw keuze gedaan hebt, u dus schaart achter de bouwers van het nieuwe Europa, voegt dan de daad bij het woord. Vele duizenden stelden reeds die daad; zij strijden aan het Oostfront of maken zich gereed daar heen te vertrekken. Zij begrijpen, dat zonder strijd geen overwinning moge lijk is. Zij beseffen, dat ook Nederland zijn aandeel moet leveren, wil het straks een eervolle plaats in het nieu we Europa kunnen innemen. Zij zijn de sloopers van het bolsjewisme, maar tevens de bouwers aan de nieuwe toe komst van ons vaderland. Een nieuwe toekomst bouwen voor ons land en volk. Er is geen schooner doel. Het is uw plicht daaraan mede te werken. Verzaak die plicht niet, maar meldt u aan bij het VRIJWIL! NI EGIOEN D Koninginnegracht 22, Den Haag. steld, op welk percentage van het loon de premie ten hoogste mag worden vastge steld. Artikel 10. (1) De overeenkomstig artikel 9, lid 2, verschuldigde premie komt voor de helft voor rekening van den verzekerde en voor de helft voor rekening van zijn werkgever. (2) Wie als werkgever geldt, wordt be oordeeld naar de bepalingen der Ziekte wet. De werkgever is niet bevoegd invloed uit te oefenen op de keuze van den werk nemer, bij welke ziekenfonds hij zich wenscht te verzekeren. Artikel 12. (1) De ziekenfondsen in den zin van dit besluit zijn onderworpen aan een staats toezicht. Dit toezicht strekt zich mede uit over het geldelijk beheer van 'het zieken fonds. (2) Het toezicht wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken. Deze is bevoegd ziekenfondsen te vereenigen of te ontbin den. Artikel 13. (1) De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken is bevoegd den directeur-generaal der volksgezondheid van genoemd departement met het toezicht op de ziekenfondsen te belasten. Deze heeft in die hoedanigheid den titel van „Commissa ris, belast met het toezicht op de zieken fondsen". Hij wordt bij dat toezicht bijge staan door een raad van bijstand. Artikel 16. (1) Dit besluit treedt op 1 November 1941 in werking. (2) Het besluit wordt aangehaald onder den titel van „Ziekenfondsenbesluit". Dit nummer bestaat uit yi]t bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. In tijden van druk als deze tijden, zijn er vele menschen, die getrokken en gedreven worden tot zwaarmoedig heid. En als men met hen spreekt, blijkt het altijd, dat zij geleid worden door hun gevoel, een goed en warm gevoel, een gevoel van medelijden of ontzet ting, een gevoel van verdriet over iets, dat verloren ging. Deze loop der dingen is geheel in overeenstemming met de menschelijke natuur. Iets kan zoo sterk inwerken op het menschelijk gevoel, dat dit bijna altijd sterker wordt dan het verstand. En tochkan er ook in dien toe stand met het verstand heel wat wor den bereikt. Het is nu eenmaal zoo, dat pijn èn genot telkens nieuw zijn, iederen keer, dat men ze voelt. Splinternieuw. Maar daaruit volgt dan ook, dat dezelfde pijn, de pijn van dien en dien dag niet kan worden herbeleefd. Elke gardenia, zegt Huxley, is de eerste gardenia, waaraan je ruikt. En iedere geboorte is de eerste geboorte. Pijn kan men zich niet herinneren. Je kunt je alleen her inneren bij welke gelegenheid het was en in welke omstandigheden. Daar kan geen geheugen iets aan doen. Maar dan houdt dit ook in, dat de pijn zelf ook eenmaal volkomen verge ten zal zijn en dat alleen de herinne ring blijft aan de feitelijke gebeurtenis, waarvan men niet meer weet welk een pijn het heeft gedaan. En gebeurtenis sen gaan voorbij. En ik wil dus maar zeggen tot hen, die in druk of lijden zijn: alles zal reg kom! AANVULLING DER ZIEKTEWET. Bij besluit vein den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is bepaald, det aan artikel 37 der Ziektewet een nieuw lid wordt toegevoegd luidende: „8. Aan de echtgenoote alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor eenmaal een bijdrage in de kosten der bevalling, groot 55 gulden, toegekend Voorts treedt artikel 50 der Ziektewet met ingang van 1 November 1941, waarop dit besluit in werking treedt, buiten wer king. DE GAS- EN ELECTRICITEITS- DISTRIBUTIE Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende bespa ring ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terugge bracht worden en een ieder is ver plicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgeleg de beperking houden, zijn er daar naast nog talloozen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krach tens de distributieregeling recht heb ben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2.000 boete-hef fingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen. Bij het Duitsche legercorps in Noord-Afrika. Een afdeeling lichte artillerie nestelt zich in een stelling, vanwaar de haveningang van Tobroek onder vuur genomen kan worden (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1