STADSNIEUWS RIJNSTREEK Burgerlijke Stand WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 OF LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 POëZIE-FRIJS VRAAG. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden heeft besloten ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan der Maatschappij een prijsvraag uit te schrij ven onder de leden, voor een gedicht ten behoeve van een door de Maatschappij uit te geven rijmprent. Thans zijn de voor waarden bekend gemaakt, waaraan wij het volgende ontleenen: De inzenders moeten lid of buitenge woon lid der Maatschappij zijn. Het ge dicht moet ten minste veertien regels, ten hoogste 40 regels bevatten. Het gedicht mag niet reeds op eenige wijze zijn gepu bliceerd en mag door den inzender niet vóór 1 Maart 1942 op eenige wijze gepubliceerd worden. Het onderwerp van het gedicht is vrij. Gedichten, politieke uitingen, toespe lingen of strekkingen bevattend, zullen echter niet voor bekroning in aanmerking komen. De inzender van liet bekroond gedicht ontvangt van de Maatschappij een prijs van 100. De inzending geschiedt uiterlijk 1 Oc tober aan het op de schrijfmachine vervaar digde adres: Maatschappij der Nederland sche Letterkunde. Rapenburg 61, Leiden. De beoordeeling geschiedt door het be stuur der Maatschappij, van de beslissing van het bestuur is geen beroep. De uitslag der beoordeeling wordt binnen twee maan den na sluiting van den termijn van inzen ding aan den bekroonde en overigens door middel van depers bekend gemaakt. De inzender van het bekroonde gedicht staat aan de Maatschappij het recht af, het gedicht als rijmprent uit te geven of te doen uitgeven en wel a. eerst ter versprei ding om niet onder de leden; b. daarna door middel van een gevestigd uitgever tegen betaling onder het publiek. Het bestuur draagt dengenen, aan wie de beoordeeling van de prent zal worden toevertrouwd, op, met den inzender van het bekroonde gedicht overleg te plegen, alvo rens een keuze uit de ontwerpen wordt gedaan. De inzender van het bekroonde gedicht heeft bij deze beoordeeling een raadgevende stem. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat het woord „rijmprent" in dit program ma een zeer ruime beteekenis heeft. Niet slechts het visueele gedicht, voor illustra tie geschikt, zal in aanmerking komen. Im mers evenzeer is het abstracte gedicht (denk b.v. aan een psalmvertaling)voor een bijzondere uitgave vatbaar, door ver siering van initialen, verzorgd lettertype en dergelijke. CARILLONCONCERT Het programma van het' carillonconcert, dat op Donderdag 14 Augustus a.s. des avonds van 89 uur door Beiaardier Fred, de Nie ten gehoore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Gavotte 1 en 2, de Fesch. 2. Arie; An meinem Tabakspfeife, J. S. Bach. 3. Fantasie, Lied en Fughetta over het Vale- rius-lied: Gelijck den grootsten rapsack, R. Heering, stadsbeiaardier te Leiden. 4. Twee Maria-liederen: a. Triomphez Reine des Cieux. b. Onze lieve Vrouw van Lourdes. 5. Agnus Dei, George Bizet. 6. Praeludium, Staf Nees. 7. Andante, Fr. Couperin, bewerkt door Jef Denijn. 8. Twee Valerius-liederen: a. O, Heemskerk, b. Al Waer men zich al keert of wendt. 9. Andante Cantabile, Jef Denijn. 10. Goe den Nacht, Cath. van Rennes. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijving, ,,'t Bouw huis". Leiden, Rijnsburgerweg 77b. Aan nemen van bouwwerken, bouwen, koopen, verkoopen, verhuur enz. van huizen. Af komstig uit 's-Gravenhage. Gisteravond heeft in den speeltuin van „Westerkwartier" (Ten Katestraat) de uit- deeling der prijzen plaats gehad van den jl. Zaterdag gehouden vischwedstrijd. Prijswinnaars waren: 1. J. Waasdorp, 2. W. Bergman, 3. J. v d. Heijden, 4. Harte- veld, 5. Korpershoek, 6. Flaman, 7. G. Pouw, 8. Stichter, 9. Schouten, 10. G. Brokaar, 11. S. v. d. Mee, 12. J. Pouw, 13. P. Verlind, 14. C. v. d. Linden, 15. H. J. Pouw, 16. Hil- debrand, 17. J. Verlind, 18. Gijbels, 19. Speet 20. Sliggers, 21. S. Mins, 22. van Dijk. Namens de leden bracht de heer Kienjan den voorzitter qp het bestuur van W. W. dank voor het organiseeren van dezen wed strijd. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het examen Duitsch l.o. is geslaagd de heer J. P. Smit. Geboren: Jacoba Maria d. van Petrus Gijsbertus van Wijk en Martina Agnes van Diemen. Antje d. van Willem Cornelis de Pater en Maria Johanna Bouthoorn. Jannetje d. van Frans Godthelp en Eliza beth Lydia Keizer. Overleden: Klazina de Jager 87 j., wed. van Pieter van Arkel. Gijsbert van der Waaij 86 j. weduwnaar van Catharina van Wijngaarden. Emmetje Kleijne 63 j., gehuwd met Pieter Mulder. LANGERAAR Het is langen tijd geleden dat onze pa rochie een jubileum mocht vieren van haar Herder. Het laatste is geweest het veertig jarig priesterfeest van pastoor H. Bakker z.g. in het jaar 1920. Thans hebben wij het voorrecht om op Vrijdag 15 Augustus het feit te gedenken, dat de tegenwoordige pastoor, de zeereerwaarde heer B. Hosman, voor vijf en twintig jaar uit de handen van zijn Bisschop de H. Priesterwijding ontving. Al is pastoor Hosman nog maar betrek kelijk korten tijd met de zielzorg van onze parochie belast, toch heeft hij zich reeds doen kennen als een echte priester, een „werker". Persoonlijk wil hij kennis ma ken met al de parochianen, grondig wordt alles onderzocht en er is geen terrein van parochieele werkzaamheden, dat zijn vol le aandacht niet heeft, en, waar noodig, kan men direct de stuwende kracht ont dekken van den pastoor. Het is een priester voor zijn volk, sluit zijn oog niet voor gegroeide misstanden, tracht de diensten in de kerk zoo te rege len, dat zij in het belang zijn van de ge- loovigen. Kortom een geestelijke leidsman, die terstond klaar staat voor zijn menschen en in alle nooden met hen meeleeft. Het kan dan ook niet anders, dat wij al len blijde zijn feest vieren, met een dank baar hart. Bidden wij God, dat wij pastoor Hosman nog lang tot Zijn eer en ons ge luk bij ons mogen houden. Pastoor B. G. Hosman werd op 1 Decem ber 1892 te Delft geboren en priester ge wijd op 15 Augustus 1916. Achtereenvol gens was hij kapelaan in Nootdorp, Oud dorp bij Alkmaar, Amsterdam (Nic. en Barbara), Rotterdam (H. Laurentius), Den Haag (H. Jeroen). Vijf jaar geleden werd Heer-Hugowaard zijn eerste pastoorsplaats en verleden jaar, in het laatst van Octo ber. begon het pastoraat te Langeraar. Het programma van de feestelijkheden luidt als volgt: Donderdagavond kwart voor acht uur aankomst van den jubilaris aan de grootc brug, waar hij verwelkomd wordt door den edelachtbaren heer B. J. Hogenboom, als lid van het eere-comité. Intusschen wordt de stoet opgesteld, be staande uit ruiter-s, leden van de Gezellen- vereeniging, Maria-Congregaties en de Vrouwelijke Jeugdbeweging. Dan volgt „Arti", de jubilaris, leden van het eere comité en genoodigden, met als slot fiet sers. Op het kerkplein gekomen zullen een groep bruidjes den pastoor een welkomst lied toezingen, waarna de jubilaris zich naar de kerk begeeft tusschen bruidjes. Zoodra pastoor de door de parochianen feestelijk versierde kerk is binnengegaan, trekken allen de kerk in, waarna een plechtig Lof zal worden gecelebreerd, waaronder een welkomstwoord wordt ge sproken. Op den eigenlijken feestdag wordt des morgens om half elf de solemneele Hoog mis opgedragen door den jubilaris, die we derom door bruidjes zal worden afgehaald van de pastorie. Wanneer pastoór door het middenpad schrijdt zingen de geloovigen de „Veni Creator". De feestpredikatie wordt gehouden door den zeereerw heer B. H. C. Hosman. pas toor te Amsterdam, neef van den jubilee renden herder. Het zangkoor, onder directie van den heer C. van Dam, zal de „Missa in festis dupli- cibus" van Licinio Refice, uitvoeren en na de Mis „De Priester-cantate" van Elbert Franssen. 's Middags om twee uur de hulde van de schoolkinderen op het schoolplein met overhandiging van een cadeau. Om half drie begint de receptie in het parochiehuis, welke voor allen toegankelijk is, die den herder persoonlijk hun gelukwenschen daar willen aanbieden. Ook zal dan het cadeau van de parochie worden aan geboden Des avonds om zeven uur plechtig Lof. Omstreeks acht uur geeft „Arti" tot slot een serenade voor de pastorie. Zondag- en Maandagavond zijn er feest avonden in het Parochiehuis, waar ver schillende vereenigingen zullen optreden met muziek, zang en declamatorium. De eerste avond is uitsluitend gereserveerd voor de ouders. Maandagmorgen om half elf komen de kinderen van de fröbelschool bijeen om den jubilaris te huldigen, terwijl de kin deren van de school te Korteraar, van mej. van Schaik, niet achter willen blijven om pastoor toe te zingen en te spreken, wat zoo omstreeks half twaalf zal geschie den op het schoolplein te Korteraar. Vermelden wij nog. dat tegen betaling van slechts tien cent een feestprogramma te verkrijgen is, waarin alles duidelijk is omschreven, de te zingen liederen volle dig zijn opgenomen en dat zeer handig is uitgevoerd, zoodat men het gemakkelijk kan meenemen. Voorts kriigt ieder gezin een "foto van den pastoor. De parochianen worden dringend verzocht niet te vlag- gen. NIEUWKOOP Zeilwedstrijd. Op de Noordeinderplas -hield de Watersportvereniging „Noord- Zuid" Zondagmiddag een onderlinge zeil wedstrijd. Er stond een ferme bries wind en ondanks het ongure regenweer was er een flinke deelname en veel belangstelling. De uitslag was: 12 vts. jollen: 1. J. J. Dersk, 2. mej. Zekveld. Klasse A: 1. G. Pouw, 2. A. van Schaik. B.Ms.: 1. C. van Leeuwen, 2. M. van Vliet Verg. B.M.- 1. Mevr. Fransen. Scharpies: 1. J. Bodegraven Nzn., 2. P. v. d. Haak. LEIDERDORP Geboren: Willem z. van W. Hofman en C. de Roode. Ondertrouwd: J; Huizer, 28 j. en G. Ent, 27 j. H. W. J. N. Pijpers, 44 j. en W. G. v. d. Ben, 43 j. OUDE-WETERING Vrijdag 15 Augustus a.s. hoopt de Pa rochie van den H. Jacobus alhier met haar herder diens 25-jarig Priesterjubilé te vie ren. Ter tegemoetkoming aan den wensch van den jubilaris zal de viering naar buiten zoo sober mogelijk worden gehouden en zal het zwaartepunt bijna geheel op de kerkelijke viering worden gelegd. Dit be- teekent echter allerminst, dat de parochia nen ditmaal minder spontaan aan de vie ring zullen deelnamen, dan hier bij der gelijke groote priesterfeesten steeds re gel was. Integendeel, met recht mag wor den aangenomen, dat de kerkelijk viering door algemeene deelname zoo hoog moge lijk zal worden opgevoerd. Deze sobere viering ligt trouwens geheel in de lijn van pastoors dagelijksch leven, waaraan hij voor zichzelf nauwelijks eenige eisch van beteekenis stelt. In scherpe tegenstelling daarmede staan echter zijn eischen aan het geestelijk le ven, welke door hem steeds en óveral op den voorgrond worden gesteld. Met groote toewijding verkondigt hij ons jong en oud Gods Woord en wijst ons daarbij onophoudelijk de middelen aan, welke ons in het beleven van ons Geloof zullen schragen en ten hemel zullen lei den. Hij is een ijverig bevorderaar van de devotie tot het H. Sacrament des Altaars, het H. Hart van Jesus en tot de H. Moeder maagd en heeft ook groote zorg voor ons kleine Godshuis. Belangrijke verbeteringen en vooral verfraaiingen zijn door pastoor tot stand gebracht. Zeker zyn ten deze nog lang niet alle verlangens en plannen in vervulling gegaan, doch hetgeen is bereikt strekt hem zeker tot eere. Mogen alle parochianen dit groote feest van onzen herder wiens verdiensten als priester nooit genoeg door ons kunnen worden gewaardeerd ijverig en met hartelijke vreugde meevieren. Ten slotte volgt nog een korte levens schets van den jubilaris. Pastoor Saraber werd geboren op 9 De cember 1891 en werd na het voleindigen van zijn gymnasiale en theologische stu diën op 15 Augustus 1916 pnester gewijd. Kort daaroo volgde zijn benobming tot ka pelaan te Broek op Langendijk, als hoeda nig hij daarna nog werkzaam was te Am sterdam in de St. Anna-parochie, vervol gens te Hoorn en tenslotte weer te Am sterdam, ditmaal in de St. Nicolaas-pa- rochie. Den 22sten Mei 1936 werd de jubi laris benoemd tot pastoor van Oudewete ring. Het programma van de feestelijkheden luidt als volgt: Donderdagavond te 7.30 uur: feestelijke ontvangst van den jubilaris. Bij het bin nenkomen in de kerk zingen alle parochia nen het Welkomstlied. Daarna toespraak. Tot slot kort Lof. Daarna zinden alle pa rochianen „het Feestlied". Op Vrijdag 15 Augustus te 7.30 uur: de Vroegmis, generale H. Communie van alle parochianen Te 10 uur: Solemneele Hoog mis. waaronder door het R.K. Zangkoor zal worden uiteevoerd- Missa in Honorem Sanctae Mathildis" voor 3.-stemmig man nenkoor van Hubert Cuyoers. Na de Hoog mis zingt het zanrrkoor „Feestcantate". Van 12 uur wordt receptie gehouden, 's Avonds 7 uur: Plechtig Lof met Te Deum. Na het Lof zingen alle parochianen „het Danklied". Op Maandag 18 Augustus is er te half 8 een H. Mis, waaronder algemeene H. Com munie voor de schoolkinderen. Te 3 uur ontvangst door de, kinderen en huldiging in de parochiale school. Laatste Berichten Binnenland Engelsche bommen op Nederland TWEE DOODEN EN GEWONDEN. In den afgeloopen nacht vloog een aantal Eritsche vliegtuigen boven ons land. Zoo- aLs reeds zoo vaak geschied is, werd ook de zen keer een aantal brisant- en brandbom men zeer willekeurig en blijkbaar zonder bewust doel neergeworpen. Er werd een boerderij verwoest, daarbij werd een man gedood. Aan de kust werd een visscher met machinegeweervuur bestookt en gewond. Voorts werd aan diverse huizen glasscha de aangericht. In een stad in Noord-Hol land werden een elftal huizen min of meer zwaar beschadigd, daarbij werden een kind gedood, een vrouw en een kind zwaar ge wond. Keuringen voor de Waffen-S.S. Het Erganzungsamt van de Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvolgende keuringen voor de S.S.- regimenten Westland en Noordwest ge houden zullen worden in de hieronder vol gende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een minimum lengte van 1.65 M. worden aangenomen. Er wordt zorg ge dragen voor hun familieleden (voor zoover de goedgekeurden kostwinners zijn). Een vrij biljet voor de reis van de wóon- plaats naar de plaats van keuring kan aan gevraagd worden bij de Erganzungsstelle, Den Haag, Stadhouderslaan 132, Retourbil jetten worden bij de keuring uitgereikt on verschillig of de sollicitant wordt aange nomen of niet. Keuringen voor Nederland van 1621 Augustus 1941. 16 Aug. 1941 10.00 uur Utrecht Deutsches Haus. 16.00 uur Amsterdam, School Iepe- weg 13. 17 Aug. 1941 10.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15.00 uur Gro ningen, Concertgebouw, Poelstraat. 18 Aug. 1941 10.00 uur Zwolle, School aan de Turfmarkt. 14.00 uur Deventer, Parkweg 2. 17.00 uur Arnhem, Willems kazerne. 19 Aug. 1941 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat 53. 17.00 uur Heerlen, Rest. Kloeren, Emmastraat. 20 Aug. 1941 10.00 uur Tilburg, Werk- liedenvereeniging, Tuinstraat 68. 14.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 21 Aug. 1941 11.00 uur Den Haag, Ko ninginnegracht 22. DE LARENSCHE INBRAAK. In verband met de geruchtmakende in braak de vorige week in een villa te Laren (N.-H.) waarbij o. rn. voor een bedrag van 10.000 gulden aan juweelen en gouden sie raden werd gestolen, kan thans worden medegedeeld, dat het aan de Larensche politic in samenwerking met de Hilver- sumsche recherche gelukt is al het gestole- nC op te sporen en in beslag te nemen. De politie heeft reeds 3 personen gearres teerd. terwijl de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. EEN DIEVENBENDE ONTMASKERD. De politie te Nijmegen heeft in verband met verschillende inbraken, welke gedu rende de laatste weken te Nijmegen ge pleegd waren in fabrieken en levensmid delenpakhuizen, twaalf personen* gearres teerd. In den avond van 23 Juli werd te Nijme gen ingebroken in een zeepfabriek. De in brekers werden gestoord en lieten op hun vlucht een luchtpistool achter. De politie stelde bij winkeliers aldaar een onderzoek in en toen bleek, dat dit luchtpistool was gekocht door een negentienjarigen jongen. Deze werd weldra gearresteerd en na een bekentenis ter beschiking van de justitie in Arnhem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrienden wa ren van dezen verdachte. Al deze jongelui werden Vrijdag jl.'door de politie gearres teerd. Gebleken is, dat deze jongemannen, twaalf in getal, met eenige ouderen, een dievencomplot vormden, dat gedurende de laatste maanden in verschillende combina ties inbraken in fabrieken en pakhuizen had gepleegd. Zoo werden uit een schoe nenfabriek vijftig paar schoenen en uit een andere dertig paar schoenen gestolen plus nog een hoeveelheid leer. Uit levensmiddelenpakhuizen is voor hon derden guldens aan zeep, thee en andere levensmiddelen gestolen. De daders hebben bekend en kitten nu in arrest. Tevens zijn eenige pogingen tot inbraak opgehelderd. Met de arrestatie van deze bende, heeft de tfijmeegsche politie een goeden slag ge slagen. Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA ZWARE VERLIEZEN DER SOVJETS UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 13 Aug. (D. N. B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In de Zuidelijke Oekraine achter volgden divisies infanterie en snelle troepen van het Duitsche leger en van de bondgenooten den naar de havens van de Zwarte Zee wijkenden vijand. De Sovjets werden tot den strijd ge noopt en leden zwar- verliezen. Aan de overige deelen van 'het Oostelijke front brachtén aanvallen van Duit sche troepen nieuwe successen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht be langrijke spoorwegknooppunten in het gebied ten Westen van Moskou op doeltreffende wijze met brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Britschc ravitail- leeringsscheepvaart vernietigden ge vechtsvliegtuigen overdag bij de Fa- roer-eilanden twee vrachtschepen, met tezamen 14.000 brt. en brachten in den afgeloopen nacht voor dc Oost kust van Schotland een koopvaardij schip van 5000 brt. tot zinken. Succes volle nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren voorts gericht op wapenfabrieken in Birmingham, als mede op havenwerken van Great- Yarmouth en Ramsgate. Andere ge vechtsvliegtuigen bombardeerden ver scheidene vliegvelden op het eiland. Bij den in het weermachtsbericht van 12 Aug. gcmelden aanval van tor- pedomotorbooten in het Kanaal werd nog een schip van 4.000 b.r.t. getorpe deerd. In Noord-Afrika* hebben Duitsche- torpedovliegtuigen concentraties voer tuigen en auto's van den vijand ten Zuid-Oosten van Solloem vernietigd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Abu Sueir in den nacht van 11 op 12 Aug. werden door bomtref- fers groote branden en hevige ontplof fingen in hangars en munitie-opslag plaatsen veroorzaakt. Pogingen van het Britsche lucht wapen om gisteren overdag West- Duitschland en de kust van het bezette gebied aan te vallen, mislukten op den Duitschen afweer. Jagers, lucht doelartillerie en marine-artillerie scho ten hierbij 42 Britsche vliegtuigen omlaag. Er ontstonden gen eigen ver liezen. Britsche bommenwerpers lie ten vannacht op verschillende plaatsen van West- en Noord-Duitschland bom men vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nergens ontstond schade aan bedrijven van militairen aard of bedrijven, die van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en marine-artillerie schoten 16 der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. HET ITALIA.ANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 13 Aug. (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 435 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Formaties der Italiaansche luchtmacht hebben eeen aanval gedaan op het eiland Cyprus. Zij bombardeerden het vliegveld Nicosia en troffen schepen- en haveninrich tingen van Famagosta. Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek dreef het vuur van onze artillerie de Brit sche detachementen terug, die versterkt waren dooi; pantserwagens, welke onze stellingen probeerden te naderen. Onze ar tillerie veroorzaakte schade en ontplof fingen in de vijandelijke vestingwerken. Onze vliegtuigen bleven de verdedigings werken van de vesting bestoken. In de zone van Mersa-Matroeh raakten andere Italiaansche vliegtuigen verscheidene doe len, waaronder een vliegveld, waarbij zware verwoestingen en branden werden ver oorzaakt. Engelsche vliegtuigen vielen Tri polis, Derna en Bardia aan. Tijdens een aan val op Benghasi, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, heeft ons luchtdoelgeschut twee vijandelij ke toestellen neergehaald. Oost-Afrika: Activiteit van artillerie en patrouilles in de sectoren Woltsjcfit en Culquabert. Britsche vliegtuigen bombar deerden en beschoten met machinegewe ren Gondar en Azozo. Een van onze duik- booten heeft op den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den corvettenkapitein Francesco Murzi, een Engclsch schip en een Engelsche eankboot tot zinken ge bracht, t. w. de „Macon" en de „Horn Shell", met een gezamenlijken inhoud van 12.272 ton. EEN SOVJET-REGIMENT VERNIETIGD. BERLIJN, 13 Aug. (D. N. B.). Bij de ge vechten ten Zuidèn van het Ilmenmeer werd het Sovjet-regiment tirailleurs no. i03 door Duitsche troepen ingesloten en op enkele manschappen na, die gewond in Duitsche gevangenschap geraakten, volko men vernietigd. Een de gevangenen zeide, dat zijn divisie in de gevechten van de laatste weken driemaal volkomen verslagen en telkens uit de resten van andere divi sies opnieuw was samengesteld. Winterhulp Nederland Gironummer van de W. H. N.% 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877 LEIDEN. Geboren: Wilhelmus Johannes z. van J. de Graaf en J. M. W. v. Kampen Jose phine Jeannette d. van W. L. C. Veer en A. M. J. Taverne Tcuntje d. van D. J. v. Welzcn en C. Werkhoven Andries Albcr- tus z. van A. A. Rodenburg en A. v. d. WeiJ- den Johanna Catharina d. van N. J. On derwater en J. v. Hooidonk Maria Catha rina Anna d. van J. N. Overdevest en A. M. v. Gent. Ondertrouw i". D. J. L. Ie Rutte jm. 31 j. en J. M. Paardckooper jd. 25 j. Overleden: J. M. Hauer m. 79 j. F Bekker wedn. 75 j. MAATREGELEN TOT VERHOOGING VAN LANDBOUWPRODUCTIE IN BELGIE. BRUSSEL, 13 Aug. (A. N. P.). De bond van gediplomeerde Vlaamsche landbou wers heeft Zondag een buitengewone ver gadering gehouden, waar de toonaange vende landbouwdeskundigen van Vlaande ren vertegenwoordigd waren. De voorzitter van den bond verklaarde in zijn toespraak, dat het noodzakelijk is den vebstapel te verkleinen. Daardoor kan van weiland bouwland gemaakt worden, zoodat meer grond beschikbaar is voor het verbouwen van bepaalde landbouwproducten als graan veevoeder, oliezaden, suikerbieten enz. In de uiteenzettingen van andere landbouw deskundigen werd erop gewezen, dat het mogelijk is, de landbouwproductie in Bel gië binnen korten termijn aanzienlijk te verhoogen. Om dit dool te bereiken stelden de deelnemers aan de vergadering een nieuw productieplan op, dat als grondslag moet dienen voor de werkzaamheden in de komende jaren. De vergadering nam de volgende besluiten: de veestapel moet tot het absoluut noodzakelijke ingekrompen v/orden. Als verklaring voor dezen maatre gel werd vermeld, dat het kweeken van dierlijke producten voor de menschelijke voeding minder eiwit en energiestoffen oplevert dan de op dezelfde bodemopper vlakte verkregen landbouwproducten, Een dergelijke landbouwpolitiek, zoo werd met nadruk verklaard, brengt de verzorging van de bevolking me* vleesch niet in gevaar. Krachtens een ander besluit moet de aan bouw van landbouwproducten, welke het verkrijgen van do grootste hoeveelheden voedingsstoffen var. hooge waarde waar borgt, worden uitgebreid. Voorts moet met dc grootste energie en snelheid het droog leggen van groote gebieden ter hand wor den genomen. LUIKSCHE LINNENWEVERIJ IN DE ASCH GELEGD. LUIK, 13 Aug, (A. N. P.). In een linnen, weverij bij Luik is door kortsluiting een zware brand uitgebroken, welke de fabriek binnen korten tijd geheci in de asch legde. Pas na verscheidene uren blurschingswerk kon de brandweer het vuur tot zijn haard beperken. De materieele schade is buiten gewoon groot en zou in de millioenen francs loopen. TWINTIG GEWONDEN DOOR TREIN ONGELUK IN HENEGOUWEN. BRUSSEL, 13 Aug. (A. N. P.). Door tot dusver niet opgehelderde oorzaak is in Sint Vae.s (Henegouwen) de wagon van een lo- kflaltreln uit de rails geslingerd on omge vallen. Van dc inzittenden allen van het werk terngkeerende mijnwerkers werden er twintig gewond, van wie zes or zoo ernstig, da. zij in levensgevaar ver- keeren. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN. 12 Aug. Groenten- veiling. Per 100 kg.: Vroege aardappelen: groote f 5.drielingen f 2.50, tuinboonen 6.10—7.00, uien f 6,40—7.00, por 100 st. sla 2.104.00, bospeon 4.805.00, bloem kool I 11.5012,idem II 7.009.00, kroten 0.70—1,30, peen per kist f 1,00 1.40. WOERDEN. 13 Aug. Kaas. Aanvoer 270 partijen kaas. Ie kwal. 6262.50 en 2de kwal. 5961 per 50 kg. Handel vlug. VINKEVEEN. 11 Aug. Groentcnvcillng. Tuinboonen f 6, spercieboonen 20, snij- Doonen 11.20—14, pronkboonen 8—10, spekboonen 11.2014,_stamspercieboo- nen f 11.2014, tomalen f 1318. rabarber f 8.spinazie 2025, postelein f 12. roodekool 5.andijvie f 10 per 100 kg.; bloemkool f 3—12, komkommers f 5.50 13.50 cn kropsla f 3.20—4.00 per 100 stuks. TER AAR, 12 Aug. Centrale Veiling. Snijboonen 1.40, dubb. stamboonen 1,40, princesseboonen f 2.witte pronkers f 1, spekboonen 1.40, tomaten 8,50, augurken fijn f 27.fijnbasterd f 16.90, basterd 9.90, grof f 7.—, stippel 3.—, komkom mers 3.—. ROELOFARENDSVEEN. 12 Aug. Grocn- tenveiling. Augurken: C f 2.48, D 1.75, E f 0.75. Stippel CD 0.75, tomaten 8—17 cent per kg., bramen 24 cent per doosje, sla 3.20—4 00. bloemkool f 12— per 100 stuks, snijboonen f 1.40, idem stek 1.12, dubb. stamb. zonder draad f 1.40, Wage- naarsboonen f 1.spekboonen 1.40, prin- ceboonen '2.00, pronkboonen f 1.— per 10 kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3