Land- en Tuinbouw Plaatst een Telefoontje DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 DF, LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD i PAG. S ffieicmytiffte uaid&dngen in de defctaine BEDREIGING VAN ODESSA STERK TOEGENOMEN Als lichtende fakkels staan de door de vluchtende bolsjewisten in brand gestoken gebouwen langs den weg, dien de Duitsche troepen in het Sovjet-gebied volgen (Atlantic-Holland) In totaal reeds 10*000 Sov|etvIiegtuigen vernield DE DUITSCHE AANVAL NADERT DE ZWARTE ZEE United Press meldt uit Londen: Bevoegde kringen Verklaarden gisteren, dat de Duitschers in. de Oekraïne zeer be langrijken voortgang schijnen te maken. De bedreiging van Odessa is de laatste dagen sterk toegenomen. De Duitschers be vinden zich in de Oekraine reeds midden In hun derde offensief. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan het Oostelijke front is ae groote achtervolgingsslag in de Zuidelijke Oekraine zoozeer op gang gekomen, dat de verbonden legers aanzienlijk genaderd zijn tot de Zwarte Zee. De Duitsche luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze mede gewerkt en den vijand zware verliezen toe gebracht. De nachtelijke aanvallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn ditmaal vooral wapenfabrieken in het Noord- Westen en het Oosten met succes gebom bardeerd. Duitsche vlootstrijdkrachten hebben in de Noordelijke IJszee een Sow jet-torpedo jager en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. De torpedobootjager werd door een duikboot tot zinken gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.000 Sowjetvliegtuigen vernietigd. Dit cijfer wordt te welsprekender, wan neer men het vergelijkt met de resultaten van den veldtocht in het Westen. Toen werden in totaal 2633 vijandelijke vlieg tuigen als vernietigd gerapporteerd, waar mede de kern van de Fransche luchtmacht en de Britsche luchtmacht op het vasteland vernield was. Als nu aan alle fronten reeds viermaal zooveel Sow jet-vliegtuigen ver nietigd zijn, en de Sowjet-Unie desondanks nog beschikt over materiaal voor het frontk dan bewijst dit opnieuw, welk een gewel dige hoeveelheid vliegtuigen gereed werd gehouden voor den aanval op Midden- Europa. Men kan aannemen, dat het bij zonder groote aantal vliegtuigen verklaard wordt door het feit, dat de Sowjetlucht- macht juist bezig was met den overgang van verouderde naar moderne types. In ieder geval heeft de Duitsche luchtmacht de bedreiging van de wereld uit de lucht thans verijdeld. Tusschen Odessa en Otsjakow heeft het Duitsche luchtwapen op 10 Augustus zes Sowjetschepen met in totaal 18.800 b.r.t tot zinken gebracht, zoo verneemt het D.N.B. In verband met den onstuimigen op marsch der Duitsche legers trachten de Sowjets hun afgesneden en ineengedrukte troepen per schip uit de kustgebieden van de Zwarte Zee weg te halen. Op dergelijke transporten hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Zondag j.l. verscheidene aan vallen ondernomen en tusschen Odessa en Otsjakow vier schepen tot zinken gebracht met in totaal 8000 b.r.t., een transportschip van 10.000 b.r.t. en nog een schip van 800 b.r.t. COMMANDANTEN GEVANGEN Bij de succesrijke aanvallen der Duit sche troepen in de Oekraine bevonden zich onder de talrijke gevangenen ook de commandanten van twee Bolsjewistische corpsen infanterie met hun staven en twee divisie-commandanten. Steeds meer wordt bevestigd, dat de vernietiging van de Bols jewistische formaties, die in de Oekraine worden achtervolgd, volledig is. Op een enkele plaats, een belangrijk kruispunt van wegen, werden alleen al 4.000 gesneuvelde bolsjewiki begraven. De materiaalverlie- zen der Sowjets zijn zeer groot. FINSCH COMMUNIQÜé Officieel wordt uit Helsinki medege deeld: Onze opmarsch aan het Ladogameer schrijdt succesvol voort. De zuivering van de achtergebleven omsingelingen en van het terrein wordt voortgezet. Alle tegen aanvallen van den vijand zijn afgeslagen. De vijand heeft in de omsingelde gebieden vele duizenden gesneuvelden gehad en groote hoeveelheden oorlogstuig verloren. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Op 10 Augustus hebben sterke afdeelin- gen der Duitsche luchtmacht met bijzon der veel succes ingegrepen in den strijd te land. Gevechtsvliegtuigen, stuka's en jagers hebben onophoudelijk Sowjet-artil- lerie, mitrailleumesten, pantserwagens en andere gemotoriseerde voertuigen en troe pen concentraties aangevallen, Tusschen het Hmenmeer en de bocht van de Narwa werden 10 pantserwagens en 225 vracht auto's vernietigd, 27 stukken geschut wer den buit engevecht gesteld en verscheide ne treinen werden tot ontsporing gebracht of ernstig beschadigd. Een groot aantal lo comotieven werd onbruikbaar gemaakt. Bij al deze aanvallen leden de bolsjewis ten bloedige verliezen.. Tijdens deze ope raties ontsponnen zich hevige luchtgevech ten, waarbij 54 Sowjet-vliegtuigen neer geschoten werden. Aan Duitsche zijde gin gen vier vliegtuigen verloren. De zware verliezen maken den bolsjewisten een- stelselmatig gebruik hunner vliegtuigen onmogelijk. De bij Kiew neergeschoten vlieger Ka- nowalow, die gewond in Duitsche gevan genschap is geraakt, heeft verklaard, dat hij de laatste drie dagen zeventien aan- valsvluchten heeft moeten ondernemen. Zonder rust werd zijn afdeeling steeds op gecommandeerd. Aanvankelijk had hij te Odessa gelegen, doch in de laatste veer tien dagen had hij het geheele front tus schen Odessa en Smolensk leeren kennen. Na vier of vijf vluchten werd zijn afdee ling naar een ander vliegveld verplaatst. Zijn eskader werd in dien tijd wegens de groote verliezen zesmaal gereorganiseerd. Uit de overblijfselen der afdeelingen Werden steeds nieuwe eskaders gevormd. DE BOLSJEWISTISCHE AANVALS- V OORBEREIDIN GEN. Bjj den chef der politieke propaganda van het vijfde Sovjetleger, die in Duit sche gevangenschap is geraakt, heeft men omvangrijk, belangwekkend materiaal over de bolsjewistische aan vals voorberei dingen op Duitschland aangetroffen, naar reeds kort gemeld. Tot in alle bijzonderheden waren de maatregelen, die op het terrein der poli tieke propaganda in de Duitsche gebieden moesten worden getroffen, uitgewerkt en voorbereid. Onder dit materiaal bevinden zich ontwerpen van pamfletten en vlug schriften, in het Duitsch, Finsch, Poolsch, Oekrainsch en Jiddisch, die bij den op marsch der Sovjettroepen moesten worden uitgedeeld. Andere pamfletten waren be stemd. voor verspreiding onder Duitsche troepen om hun strijdmoreel te ondermij nen. In alle veroverde Duitsche en Fin- sche plaatsen moesten terstond een „huis van het roode leger", een bioscoop voor de Sovjetsoldaten en een voor de burger bevolking benevens andere propaganda- instellingen worden gevestigd. Onder het aangetroffen materiaal be vindt zich voorts een rapport, dat de lei der der politieke propaganda bij het acht ste Sovjetleger, regimentscommissaris Oeronof, heeft opgesteld en onderteekend. Uit dit rapport blijkt, dat de Sovjets reeds maanden vóór het begin van den veldtocht in het Oosten stelselmatig de toestanden in de Oostelijke Duitsche gebieden hebben verspied, om zich materiaal voor hun po litieke propaganda te verschaffen. Het rapport bevat interessante gegevens over het bolsjewistische gestook in de Oostelij ke Duitsche gebieden en over den or/'ouw van een net van agenten en spionnage. Ge noemd rapport eindigt met de verklaring, dat „de militaire actie van het Sovjetle ger zeer succesvol zal zijn" en dat bij de Duitsche weermacht de eerste ontbindings verschijnselen aan den dag treden. Dit werd in Mei geschreven. In de afgeloo- pen weken heeft de Duitsche weermacht commissaris Oeronof wel aan zijn ver stand gebracht hoe het met die „ontbin dingsverschijnselen" stond. BOLSJEWISTISCHE ROOVERS. Bij de gevechten ten Oosten van Smo lensk, geraakte Vrijdag een gewonde Duitsche luitenant der infanterie, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, tij delijk in Sovjet-gevangenschap, omdat hij zijn munitie had verschoten. Terwijl de Sovjetsoldaten, die hem gevangen geno men hadden, hem nog fouilleerden, op zoek naar voorwerpen van waarde, ver schenen enkele bolsjewistische tankschut- ters. Tusschen hen en de bolsjewistische infanteristen ontstond felle strijd over den zegelring en het horloge van den Duit- schen luitenant. De strijd eindigde met de verjaging van de infanteristen door de pantserschutters. Deze namen den Duit- schen luitenant mee naar hun tank zon der acht te slaan op zijn verwonding, ken nelijk met de bedoeling den luitenant bij een lateren aanval als kogelvanger te ge bruiken. Door het verrassende opduiken van een troep Duitsche tirailleurs, die den gewonden luitenant zochten, werd het plan verijdeld. De Duitsche infanteristen sloe gen de. bolsjewistische tanksoldaten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en vernielden de drie Sovjettanks. DE SPANNING'IN HET VERRE OOSTEN JAPANSCHE MAATREGELEN. Het ontwerp van een viertal keizerlijke decreten, die ten doel hebben Japan eco nomisch volledig te brengen op den voet van oorlogstijd, zijn goedgekeurd door den raad voor de algemeene mobilisatie, die gistermiddag in de amtswoning van den minister-president is bijeengekomen. De vier decreten, die waarschijnlijk spoedig van kracht zullen worden omvatten: 1. Herziening van de wet op de prijs controle. 2. Herziening der controle op het ver voer ter zee. 3. Beperking inzake de koersen van aandeelen en obligaties. 4. Maatregelen inzake de waardeering van aandeelen en obligaties van corpora tieve ondernemingen. TSJOENGKING EN MOSKOU. Op initiatief van Engeland en de Ver. Staten zouhet bewind te Tsjoengking, naar Domei meldt, aan de Sovjet-Unie een verdrag van gemeenschappelijken bijstand, blijkbaar tegen Japan gericht, hebben voor gesteld. Dit pact zou de volgende punten omvat ten: 1. Officieren van het Sovjetleger zullen zich aansluiten bij den staf van Engelsche en Amerikaansche adviseurs te Tsjoeng king. 2. Tusschen het Sovjet-opperbevel en dat der strijdkrachten van. Tsjoengking zal een verbindingsbureau tot uitwisseling van militaires gegevens worden gevormd. 3. Het Sovjetleger zal steun verleenen aan de Tsjoengking-troepen die in Noord- West-Ohina opereeren. 4. Erkenning van den Sovjet-invloed in de provincie Sinkiang. 5. Invoeging van Sovjet-vliegers ter ver sterking xan Tsjoengkings luchtmacht. Naar vernomen wordt, aldus eindigt het Domei-bericht, zou Tsjiang Kai-Sjek thans door bemiddeling van den Sovjet-ambas sadeur te Tsjoenking met de Sovjet-Unie onderhandelen over dit bijstandspact. VERKLARING VAN MENZIES. De Austalische premier, Menzien, heeft de aangekondigde buitengewone zitting van het Kabinet geopend met de verklaring, dat de situatie in den Stillen Oceaan onge twijfeld gevaarlijker is dan ooit te voren. Menzies achtte het vervolgens noodzakelijk de Australische bevolking gerust te stel len met de verzekering, dat Australië's de fensie aanzienlijk verbeterd is en dat Australië den vrede niet in gevaar zal bren gen door een agressieve actie, maar het aardrijkskundige feit, dat Singapora een deel van Australi's verdediging vormt, laat zich niet verdoezelen. SMOLENSK EEN MODERN POMPEJI BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN BEZOEKEN DE STAD. Op uitnoodiging van het O. K. W. (Ober-* kommando der Wehrmacht) heeft een aan tal buitenlandsche dagbadschrijvers een bezoek gebracht aan Smolensk. De verte genwoordiger van het Turksche persagent schap Anatoli, de heer Gunns, verhaalt in een indrukwekkend artikel hoe de aan blik van Smolensk, dat door den oorlog ten zeerste geteisterd werd, meer dan vreese- lijk is: de verwoestingen te Belgrado en Warschau kunnen niet worden vergeleken met de puinhoopen van Smolensk. De stad viel ten offer aan de bombarde menten van de Duitsdie en Sovjet-artille rie, die ontzettende vuurhaarden deden ontstaan. De huizen werden met den grond gelijk gemaakt; al het leven in de stad is gedood. Men overdrijft niet door te zeg gen, dat Smolensk een nieuw Pompeji ge noemd kan worden. Doch reeds dezer da gen keerde een deel der bevolking naar de puinhoopen van Jiaar vroegere haardste den terug. Voor het meerendeel waren het vrouwen, die zich zeer terughoudend uit lieten tegenover den Turkschen dagblad schrijver. De Duitsche militairen droegen het be stuur over de verwoeste stad, die ten hoog ste- nog twintigduizend inwoners herbergt, aan een advocaat over. Betrekkelijk weinig schade leed de ka thedraal, waarvan echter slechts een ne vengebouw voor religieuze doeleinden diende; het hoofdgebouw was een verza melplaats voor anti-godsdienstige wassen beelden. Zondag is echter in deze kathe draal weer een godsdienstoefening gehou den. Een gewonde Duitsche luitenant deed den Turkschen verslaggever een indrukwek kend relaas over de inneming van de stad. Hij vertelde, dat Duitsche troepen in den namiddag van 15 Juli de stad uit het Zui- de binnendrongen en iia hardenkkige ge vechten er in slaagden, het centrum te be reiken. Eerst in den loop van den volgen den dag werd de Dnjepr overgestoken. Te gen den avond bevond de stad zich vast in Duitsche handen. De Sovjet-troepen trok ken zich terug op het vliegveld buiten de stad; zij slaagden er in zich tot 26 Juli te handhaven. Van dit vliegveld uit bombar deerden zij Smolensk met geschit van 32 c.M. De Berlijnsehe vertegenwoordiger van de Associated Press, Steinkopf, schrijft: „Ik heb als eerste Amerikaansche jour nalist geloopen over de puinen van Smo lensk bij een bezoek aan dit deel van het front; de eerste, sedert de stad door de Duitschers op 16 Juli werd veroverd. Een eindeiooze stroom Duitsche vrachtauto's rolde langs de zwartgeblakerde schoor- steenen van uitgebrande fabrieken en huizen voorbij." De Amerikaansche journalist deelde ver volgens mede, dat naar schating 90 pet. van Smolensk vernield is. De zich terug trekkende Sovjet-troepen hadden het be vel van Stalin uitgevoerd om alles voor den vijand te verwoesten. Slechts om streeks 20.000 van de 160.000 burgers, die een maand geleden nog in Smolensk woon den, waren in de ruines achtergebleven. Duitsche soldaten waren overal bezig met opruimingswerkzaamheden. Zij brachten orde, opdat de Duitsche oorlogsmachine bij haar verderen opmarsch naar het Oosten zonder wrijving zou kunnen functionee- ren. DE NIEUWE AARTSBISSCHOP VAN PADERBORN. De H. Stoel heeft, zooals gemeld, tot aartsbisschop van Paderbom benoemd prof. Lorenz Jager. Deze benoeming ge schiedde op grond van de bemalingen van het Concordaat. Vermelding verdient, dat de nieuwe aartsbisschop op het oogenblik als aalmoezenier aan het front vertoeft, waar hij sinds het begin van den oorlog de zielzorg van de militairen op zich heeft genomen. Hij wordt binnenkort vijftig jaar en heeft ook een actief aandeel genomen aan den wereldoorlog. Toentertijd behoor de hij tot een bataljon jagers, behaalde den rang van officier en werd onderschei den met het IJzeren Kruis I en II en bo vendien met 'het ridderkruis van de Ho- henzollem-orde. Aan het einde van den wereldoorlog werd de nieuw benoemde aartsbisschop .door de Engelschen krijgs gevangen gemaakt. Mgr. Lorenz Jager werd in 1922 tot priester gewijd. NIEUWE PRIJZEN VOOR EXPORT. Voor dé voor export bestemde tuin bouwproducten zijn met ingang van Dins dag 12 Augustus nieuwe maximumprijzen vastgesteld, welke tevens gelden voor het binnenland. De prijs der tomaten, sorteeringen A tot en met CC is verlaagd van 18 tot 17 per 100 k.g., de bonken zijn gebracht op 13 per 100 k.g. Roode kool werd ver laagd van 5 tot 4.50 .per 100 k.g., even als de gele kool. Spitskool noteert nu een prijs van 3.50 per 100 k.g. De prijs van' de witte kool is verlaagd van 3.50 tot 3 per 100 k.g. De stokboonen, zoowel snij- als spercie- boonen, zijn gehandhaafd op 14 per 100 k.g., stamboonen witte princesse zonder draad op 14, met draad 12 en alle ove rige soorten op 10 per 100 k.g. Pronkboonen blijven 10 per 100 k.g. opbrengen. De prijzen van komkommers en augur ken zij onveranderd gebleven. Aan de lijst is toegevoegd de druivensoort Alicante, welke met ƒ65 per 100 k.g. staat geno teerd. De prijs der meloenen is met 2 per 100 stuks verlaagd tot resp. ƒ36 en 28, naar gelang er 6 stuks of 8 stuks per kist, van minstens 9 k.g. worden verla den. Bloemkool blijft op ƒ12 voor de maat boven 22 cm. middellijn en 9 per 100 stuks voor de maat 1822 c.m. Peen zonder lof A 20—50 gram gewas- schen f6 per 100 k.g. (was ƒ7), B 51—200 gram ƒ4 (was ƒ5). Thans zijn ook de C, van 201 gram en hooger op de lijst ge plaatst met een prijs van 3.50 per 100 k.g. Voorts zijn peren op de exportlijst ge* plaatst, waarvan Precose de Trevoux 25 voor A-kwaliteiten, 10 voor B-kwaliteit noteert. De overige perensoorten noteeren voor A-kwaliteit 15 en voor B 10 per 100 k.g. Van tomaten en komkommers moet 80 pet. worden geëxporteerd, van peen en spitskool 65 pet., bloemkool 55 pet., prok-, stok- en stamboonen, roode, gele en witte kool, meloenen, peren en Alicante 50 pet. Bospeen, welke tot nu toe ook op de exportlijst voorkwamen, zullen in het vervolg niet meer voorexport in aanmer king komen, evenals kruideniersperen (Oomskinderen) Het veilen per bos van uien en kroten is niet toegestaan. Voorts is bepaald, dat bonte pronkboo nen niet mogen worden geveild. begaanbare wegen gemaakt voor de gemotoriseerde afdeelingen. Bijl en spade hebben hun werk gedaan; de opmarsch wordt voortgezet (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6