Qementydeffi&ddïten RECHTZAKEN Wilt U Iets weien? SPORT Nieuwe uitgaven KERKNIEUWS MAANAPEN PAM BIJ DE Dat zal je wel lukken DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. G DEKSCHUIT GEKAPSEISD. Machinedrijver verdronken. In het water van het open Havenfront nabij het droogdok te Amsterdam is gis termiddag een motordekschuit gekapseisd, waarbij de machinedrijver het leven heeft verloren. Het was ongeveer kwart voor vier, toen de 18-jarige machinedrijver van het klei ne vaartuig 20 ton groot naar het vooronder ging om den motor op gang te brengen. De boot, waaruit een lading ijzer was gelost, lag nog vastgemeerd aan den wal en lag gereed om te vertrekken. Een snel varende motorboot veroorzaak te zware deining, waardoor de resteeren- de lading van de dekschuit 6 a 7 ton ijzer in beweging raakte, tengevolge waarvan de boot omsloeg en in het water verdween. Eerst vijf uren later gelukte het met be hulp van een drijvende kraan van de fir ma Sijmons Bergen het vaartuig te lichten en kon het lijk van den machinedrijver ge borgen worden. De kapitein van het vaartuig, die zich, toen het ongeluk geschiedde, op het dek bevond, had zich nog tijdig in veiligheid weten te stellen. INBRAAK IN GOEDERENLOODS Gistermorgen kwam de magazijnchef van de stoomtramwegmaatschappij Oostelijk Groningen tot de ontdekking, dat onge- wenschte bezoekers in de goederenloods van genoemde maatschappij waren ge weest en verscheidene goederen, boter, margarine, kaas, sigaretten en tabak, had den ontvreemd. Bij nadere controle bleek voor honderden guldens verdwenen te zijn. OVERVAL OP OUDEN MAN Gistermiddag omstreeks half vier, toen de 66-jarige koopman in kleeden A. R. in zijn woning aan de van der Neerstraat 62 te 's- Gravenhage alleen thuis was, ver voegde zich bij hem een tweetal mannen, die voorgaven te komen onderhandelen over den koop van een tapijt. Toen R: zich op een oogenblik bukte om een kleed op te rapen, grepen de mannen hem echter vast en wikkelden hem, na een korte wor- steling, in een kleed, bonden en knevelden hem. De overweldigers doorzochten toen het huis en namen uit een doos in de keuken een bedrag van ongeveer 1.500 gulden en distributiebescheiden weg, waarna zij ver dwenen. Na ongeveer tien minuten kon het be jaarde slachtoffer zich bevrijden en zich naar het raam begeven, waarna de politie werd gewaarschuwd. De centrale op sporingsdienst heeft een onderzoek inge steld naar de daders. ZWENDELAFFAIRE MET RIJWIEL BANDEN. De Ahnelosche politie heeft zes personen gearresteerd, die betrokken zijn bij een belangrijke oplichtingsaffaire. Een der ge arresteerden heeft verleden week n.l. aan een rijwielhandelaar uit Nijverdal een par tij z.g. nieuwe rijwielbanden verkocht voor 3200. Het waren 200 banden, die in rol len waren verpakt, Toen de kooper vroeg de banden te mogen zien heeft de verkoo- per de pakken aan den bovenkant ge opend, doch later bleek, dat op eiken band van dit pak een stukje nieuwe band was gelegd. De kist, waarin de rollen waren verpakt, bleek overigens oude, waardeloo- ze banden te bevatten. De zes gearresteer de personen hebben van het geld te De venter en Zutphen goeden sier gemaakt. Zij allen zijn nu in verzekerde bedaring gesteld. Buiftenlandsctie Berichten NOODWEER IN CHILI Midden Chili is door een zwaar nood weer, storm en wolkbreuken, geteisterd. Poor oversroomingen en instorting van huizen zijn in totaal 30 personen gedood. Ook een zware aardschok is gevoeld. Kantongerecht te Leiden Aanrijdingen. De melkhandelaar van u. te xi ij n s- b u r g had met zijn bakfiets geen voor rang gegeven aan een tram-trein der N. Z. H. T. M., toen hij daar ter plaatse uit een zijweg kwam. Het was gelukkig afge- loopen met wat materieele schade. Niette min vond de ambtenaar de manier van rijden van verdachte hoogst roekeloos op dit gevaarlijke kruispunt en hij eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. G. S. te Katwijk aan Zee was op 15 Juni met zijn paard en wagen links door den bocht bij het Waaigat gereden en was in botsing gekomen met een autobus. Ook hier hadden zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Eisch en uitspraak werden een geldboete van 15.subs. 10 dagen. De chauffeur M. van E. te N o o r d w ij k aan Zee had -op 10 Juni met zijn autobus ten eerste geen voorrang verleend aan ver keer van rechts en ten tweede was hij het rijwielpad naast den Zeeweg afgereden en had daarbij twee wielrijders aangereden, die gewond, terwijl hun fietsen vernield werden. Aangezien de chauffeur absoluut schuldig was aan deze aanrijding eischte de ambte naar, gezien de ernst van het feit, een geld boete van 25 subs. 15 dagen. Het vonnis werd een geldboete van 15 subs. 10 dagen met toewijzing van een ci viele vordering van 24.59. Slechter er van geworden. Mej. J. C. R., te K a t w ij k aan Zee had gedacht erg slim te zijn, maar zij was van den regen in den drup gekomen. Zij werd op den Rijnsburgerweg te Leiden aangehouden, toen zij iemand achter op haar fiets vervoerde. Vervolgens had zij geen identiteitsbewijs kunnen vertoonen en om een boete te ontgaan had zij tot slot nog maar een valschen naam opgegeven. Het werd een duur geval voor haar, want nu moet zij een totale geldboete van S 12 betalen of 6 dagen gaan zitten. Gewaarschuwd en toch doorgegaan. De aanpem^r N. S. te N e o r d w ij k e r_ hout was gewaarschuwd, dat hij op moest houden met het afbreken van een gebouw tje te Voorhout, qmdat hij daarvoor geep vergunning van B. ep W. had. Verdachte was toch er mee doorgegaan en had ge zegd, dat hij er opdracht voor had ontvan gen en daarmede alleen te maken had. De ambtenaar vond het in den wipd slaan van waarschuwingen en bevelen hoogst on behoorlijk en eischte een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Het vonnis werd een geldboete vap 10 subs. 5 dagen. Late wandelaars. De kruideniersbediende J. den H. te N o o. r d w- ij k aan Zee vertelde,, dat hij met een agent over allerlei dingen had staan praten. Plotseling keek de agent op zijn horloge en zei: „zoo het is al half één ik moet je bekeuren", en hij had een bonnetje in ont vangst moeten nemen. De kantonrechter vond dit verhaal zoo eigenaardig, dat hij den agent er wel eens over wilde hooren. A. van A. te Leiden was des nachts om half een op straat aangetroffen. Hij kwam met het excuus, dat hij niet meer in huis mocht, hetgeen men niet geloofde, zoodat het vonnis werd een geldboete van 5 subs. 3 dagen. Het licht, dat uit zichzelf aan ging. De stucadoor H. D. G. L. te N o o r d w ij k kon niet erg goed verklaren, hoe het mo gelijk was geweest, dat des nachts licht uit zijn woning op een afstand van 150 meter te zien was geweest. Het was uit zich zelf aangegaan, ver telde hij, anders was er geen mogelijkheid. Niemand geloofde dit verhaal, maar ge zien zijn werkloosheid kwam hij er met pen geldboete van S 3 sub?. 2 £agen af. Haaqsche Politierechter Wraak en konijnen. W. C. v. d. T. had ruzie met iemand uit Leidschendam. Op een goeden avond had hij van dien iemand een gezond pak slaag in ontvangst moeten nemen. Een zulks zinde v. d. T. absoluut niet, reden voor hem om op wraakplannen te gaan zjn- nen. Hij wist, dat zijn vijand in een soort pakhuisje vier konijnen hield en hij had ge dacht hem te kunnen treffen door deze konijnen weg te nemen. In den nacht van 3 op 4 April had hij zijn plan ten uitvoer gebracht en was door het forceeren van een raam in het pakhuisje weten te komen. Een zak was aanwezig en de vier konijnen werden in hun zoete rust gestoord en in du zak gestopt. Erg veel plezier had hfj van zijn wraak niet gehad, want met zijn vier konijnen was hij door een politieagent aan gehouden. Agenten gelooven toch door gaans niet veel, dus heelemaal niet een ver haal van iemand, die des nachts met een zak konijnen aan het wandelen is. De Officier was heelemaal niet te spre ken over verdachtes wraakgevoelens, waar bij nog kwam, dat konijnendiefstallen zwaar gestraft worden. Twee maanden ge vangenisstraf werd de eisch. De Politie rechter vond zulks billijk, zoodat verdachte twee maanden gelegenheid krijgt om na te denken, dat dergelijke wraak maar be ter achterweg^ Kan blijven. Vraag: A. De kortste weg van Noord wij kerhout naar Amsterdam (Dierentuin) en hoeveel km.? B. De mooiste weg van Noordwij kerhout naar Amsterdam (Dierentuin) en hoeveel km.? C. De straten, die ik dan moet volgen als ik Amsterdam bereikt heb? Antwoord: A en B Noordwfjkerhou;t, HiRegpm, Hoofddorp, Sloten, Apisterdaip. Afstand 28. km. C. Van den Sloterweg volgt u de vol gende straten: Cornells Krusemannstraat, De Lairessestraat, Gabriël Metzustraat, Ge rard Doustraat, Stadhouderskade, Tulp- plein, Sarphatistraat, Muidergracht, Plan- tage Middeplaap. SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND De heer Hoogzaad bedankt als bestuurslid Thans heeft ook de heer W. Hoogzaad te Zoeterwoude, die een aantal jaren de functie van onder-voorzitter waarnam, als bestuurslid van den Bond bedankt. Het be stuur is thans voprloopig als volgt gefor meerd: P. Herfkens, voorzitter, W. H. v. d. Nat, vice-voorzitter en pl.v. lid v. d. Bonds raad, A. E. J. Modderman, le secretaris, verzorger rubriek Tijdschrift en lid van den Bondsraad, C. v. d. Graaf, 2e secre taris, competitieleider en leider der kam pioenswedstrijden, C. Colpa, penning meester en verzorger dei' bandjes voor het Tijdschrift. De schaakclub „Woerden" bij den Stichtsch-Gooischen Schaakbond Het bestuur van den Leidschen Schaak bond heeft het verzoek der Schaakclub „Woerden", om overgeschreven te worden naar den S.Q.S. Bond ingewilligd, zoodat deze club van 1 September a.s. af geen deel meer uitmaakt van den Leidschen Bond. VOETBAL „DOCOS". Dinsdagavond van 7.30 uur tot 8.30 uur trainen voor de junioren- en aspirant-le den. Woensdagavond trginen voor de senioren aanvang 7-30 uur. Dit zijn allen leden, die na 1 Januari a.s. 18 jaar worden. Tevens Woensdagavond elftalcommissie-vergade ring in het clubgebouw van het Sportpark Haagweg. De Inkomstenbelasting en De Commissarissen- en de Dividend belasting. J. W. Bettinck en mr. E. R. Zweep. „Kosmos", Amster dam. Deze béide inspecteurs der Directe belas tingen hebben reeds meer boekjes samen gesteld op belastinggebied, welke bij de N.V. Uitgevers Mij „Kosmos" te Amsterdam zijn uitgegeven. Het zijn handige boekjes, welke de ingewikkelde en voor een ieder, die er mee te maken heeft, niet altijd even gemakkelijk verstaanbare materie bewer- ken, zoodat zij een welkome handleiding en gids worden voor allen, die er zich mee bezig moeten houden. Speeiaal de nieuwe Inkomstenbelatsing werpt talrijke vragen op, welke niet zoo gemakkelijk kunnen wor den opgelost, ook niet door hen, die geen leek zijn op dit gebied, omdat de officieele toelichtingen, welke vroegere uit de debat ten en de antwoorden in de Tweede Ka mer konden worden geput, thans ontbreken. Rekening houdend met deze moeilijkheid, kan men in de beide boekjes een belang rijke verheldering van deze belasting- materie waardeeren. De stof is zoo over zichtelijk mogelijk gerangschikt en waar gewenscht van verklaringen voorzien. Daar behalve degenen, die uitsluitend loonbelasting betalen, nagenoeg een ieder met de Inkomstenbelasting te doen heeft, is vooral dit werkje een nuttige bron van inlichtingen. H. Geise. Radio-programma WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00'B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Jonny Kroon 12.00 Orgelconcert 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Gramofoonmuziek 1.50 Kinderkoor „Zangiust" (opn.) 2.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest 3.00 Voor de vrouw 3.20 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 De Mandolinisten 6.15 Voor de binnen schipper 6.30 Ensemble Amende 7.00 Actueel halfuurje 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding 8.00 Gramofoon muziek 8.15 Declamatie 8.30 Cabaret programma 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM U. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.QQ Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Zang met piano begeleiding 10.40 Declamatie 11.00 Gramofoonmuziek 12.15 De Ramblers 12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 1.00 De Gooilanders 1.45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten 2.15 Voor de jeugd 2.30 Causerie „Wagner en de gedachte van Bayreuth" 3.00 Tweede acte van de opera „Der fliegende Hollander" 4.00 Arnhemsch strijkkwartet en gramofoon muziek 3.00 Cursus „Het geestelijk ka rakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Omroep-Harmo- nie-orkest 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 B.N.O.: Brabantsch praatje 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten 7.20 Voor de kleuters 7.30 Luchtvaartcursus 7.45 Reportage 8.00 Rotterdamsch Philhar- monisch orkest en soliste 9.00 Boekbe spreking 9.15 Programma gewijd aan Roemenië 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.05— 10.15 Gramofoonmuziek. GEM- RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Raditf Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. lïe en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk WOENSDAG 13 Aug. Mis v. d. H. Wig- bertus, Belijder: Os Justi. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H.H. Hippolytus en Cassianus, Martela ren; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Wigbertus was een medehel per van den heilige Bonifatius en werkte vooral in Hessen (Duitschland). In ons bis dom wordt zijn feest gevierd krachtens oude gewoonte. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen WOENSDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Alverna, Vincentius van Aquila en Novel- lonus van Faënza, Belijders: Confiteanlur. 2e gebed v. d. H. H. Hippolytus en Cas sianus; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. kanunnik van het Bossche Kathedraal kapittel Z.H. Paus Pius XII heeft pastoor A. J. Lange van de St. Catharinaparochie te 's-Hertogenbosch benoemd tot kanunnik van het Kathedraal kapittel van s-Her togenbosch. De bisschop van 's-Hertogen bosch, mgr. A. F. Diepen, heeft Zondag middag te zijnen paleize den nieuwen kanunnik mededeeling gedaan van zijn be noeming onder overhandiging van het pauselijk schrijven, waarin deze vervat is. 271. Weer laten ze het touw naar beneden en na eenigen 272. Daar komt het eerste maanmannetje boven. Met een tijd gewacht te hebben, wordt dit beneden strak getrokken. opgewonden pieperig stemmetje doet hij een heel verhaal, Voorzichtig haalt de professor, die wijdbeens over de kloof waar Pam echter niets van begrijpt. De professor schijnt is gaan staan, het op. het wel te verstaan, wat het kereltje zegt. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 19) Gudrun leefde daardoor heelemaal op, maar het zóu nog lang duren, eer zü alles te boven was, wat een al te soldateske op voeding in haar belet had tot ontwikkeling te komen. Het geringste, wat zich tegen over haar stelde, kon haar moeilijkheden bezorgen. Het was toch heel duidelijk, dat een jon gen als Frans Thun haar vergeten moest, zoodra nij een meisje als Liska ontmoette. Liska was knap, veel eleganter, rijk, ont wikkeld en onafhankelijk. Ze was alles en had alles. Maar juist omdat zij zooveel was en had, moest zij daarom ook nog een jon gen kriigen als Frans Thun? Die was nu juist Gudrun's eenige hoop, haar eenige geluk in de wereld. Een uurtje later kwam Liska thuis en deed zij de deur van de huiskamer open. Dicht als mist hing sigarettenrook in de ka mer. Dat moeder dat hartstochtelijke roo- ken maar niet laten kon.'Uit afkeer daar over rookte Liska sedert lang heelemaal niet meer. Ze had haar longen nog vol met frissche voorjaarslucht. In de overwarme kamer deed de bijtende rook haar onaangenaam aan. Het gezicht van haar moeder was daar in als door een mist te zien. Naast haar zat een perscon, die nu opsprong. Ach, Liska, ben je daar al, zei me vrouw Hegenwald. Haar eenigszins schor re, ietwat nerveuse stem klonk wat ver legen. Ik heb nog bezoek. Goeden avond, mejuffrouw, zei een al te fluweelenstem uit den rook. Reeds trad een man op baar toe. Goeden avond, mejuffrouw, herhaalde hij nog eens op denzelfden toon, die iets vleiebds en opdingerigs had. „Mag ik mij aan u als de nieuwe onderhuurder voor stellen?" Liska trok her hand terug, waarover Gregor Stucny reeds boog om ze te kus sen. Ou? zei ze zacht. Ze stond ongenaak baar met vast aan het lichaam gesloten ar men als wilde zij elk contact vermijden met Gregcr Siudny, die met zoo'n gesle pen, lachend gezicht voor haar stond. Dus u! zei ze nog eens, draaide zich om, verliet de kamer en sloeg de deur ach ter zich dicht. Gregor Studny keerde zieh om- Mevrouw Doris Hegenwald zag zijn gezicht slechts onduidelijk door den rook. Het was een vertrokken masker. Wat zou ze hebben? vroeg hij. Zou ze wat vermoeden'.' Ik weet het niet. Slecht opgevoed, merkte Studny op. Aardig vooruitzicht op een vroolijk familie leven! Doris Hegenwald rilde. Ze stond op. Se dert Gregor Studny op deze manier met haar sprak, met die hoonende, uitdagende stem, wist zij niet wat sterker in haar was: haar angst of haar liefde. Waarschijnlijk waren wel beide tot een zonderlingen roes samengesmolten. Ze ging naar hem toe. Haar gloeiend ver trokken gezicht was als een stomme bede. Studny boog zich over haar. Haar oogen waren gesloten. Zij voelde niet, niets dan dat deze de man was, dien zij beminde Zij zag niet, dat Gregor met zijn koude, grijze oogen over haar weg keek. Zijn in nerlijk nam in niets deel aan de teederheid die hij voor Doris huichelde. De mededeeling over den nieuwen huur der had Liska ten zeerste ontstemd. Ze had een vaag vermoeden, dat er tusschen mama en dien dr. Studny iets aan het groeien was. Wat, wilde zij niet weten. Die man, was haar van het eerste oogenblik af bui tengewoon onsympathiek geweest. Zij her innerde zich zeer precies, dat zij hem eens bij een weldadigheidsconcert ontmoet had. Zij kon dien man met zijn zelfbewust lach je, dat te kennen gaf, dat men hem wel 'charmant moest vinden, hem bewonderen, verliefd op hem worden, eenvoudig niet uit staan. Dit type kwam veel voor. Er was een soort van vrouwen, die dit type mocht. Maar Liska had er een zer sterken af keer van. Haar thuis werd haar nu volkomen vreemd. Ovej-al hing de eigenaardige sfeer, die Studny meebracht. Toch moest Liska toegeven, dat hij zeer bescheiden optrad. Dagenlang kreeg zij hem niet te zien. Hij scheen altijd bezig met zaken te zijn; des morgens hing hij uren aan de telefoon. Al leen de geur van Egyptische sigaretten, met opium gesausl, hing altijd als iets exotisch in de gang. Mama vroeg niet, waar Liska naar toe ging, of waar zij vandaan kwam. Zij wist niet, met welken verbeten ijver Liska den tijd tussohen het eindexamen en het begin van de colleges aan de hoogeschool trachtte te vullen. Liska studeerde in de bibliotheek, woonde vacantie-voordrachten bij en vulde zoo har heelen dag, om maar niet aan zichzelf en haar zorgen te moeten denken. Haar vrienden trof zij zelden, Af en toe maakte zij een wandeling met Frans Thun, waarbij zij er voor zorgde, dat Gudrun al tijd van de partij was. Het nichtje werd langzamerhand minder gesloten en vrijer. Liska was ook bij haar thuis op bezoek geweest. Wat een valsche voorstellingen had zij zich als kind toch gemaakt. Die oude generaal was heelemaal niet die ake lige vent, dien haar moeder haar had voor gehouden. Een beetje knorrige oude baas, maar overigens een prachtkerel. Je ljjkt op je vader, kindje, had hij gezegd, terwijl hij met zijn hand h^ar hoofd omhoog hief en zijn heldere, donkere oogen haar doorborend en onderzoekend aanke ken. Met die paar korte woorden voelde Liska zich opgenomen ir de familie en de tradities der von Hege: walda. In de kleine woning var. den oud-officier ademde zij soms op. Hier kon zij o^cr haar vader spre ken. Hier hoorde vu hoe hü vroeger ge weest wi-s Dikwijls wanneer oom von He genwald haar o ver hei hvar streek, of lach te, of het een of ander gebaar maakte, was het haar opeens alsof haar trekken in deze famieleden waren voor haar iets ontroe rends en verkwikkends. Zij was oom zeer dankbaar, dat hier niet over mama gespro ken word He' was eer stilzwijgende over eenkomst, dat hie'- slechts d# Hegenwalds bestonden. Zij voelde ook et-n langzame maar zekere toenadering tot Gudrun. Haar nichtje scheen wel te begrijpen, dat zij haar Frans Thun gaarne gunde. Dat maakte haar ver trouwelijker. Jammer dat zij elkaar niet eerder gevonden hadden. Want Munchen en een nieuw leven stonden voor de deur. Liska had al verschillende adressen voor kamers. Zij kon beginnen met het treffen van voorbereidingen voor de reis. Het was alleen zeer merkwaardig, dat moeder elk gesprek over 't Munchensche semester ont week. Eindelijk had Liska haar voor haar ver trek een pertinent antwoordgevraagd. Het was nu de hoogste tijd. Het semester zou zóó beginnen. Wanneer zij zich nog wilde laten inschrijven en logies zoeken, moest zij zoo spoedig mogelijk naar Mun chen. De beste kamers- zouden zeker toch al weg zijn. Mama zei: Spreek maar met mijnheer Studny. Hij beheert mijn vermogen. Hij zal je wel een beslissend antwoord geven. Wat beteekent dat? had Liska in niet- begrijpen gevraagd. Ik hoef toch zeker niet over mijn college-loopen te Munchen met mijnheer Studny te spreken. Het was toch allang besloten, dat ik gaan zou. Wat heeft mijnheer Studny daar nu mee te maken? Liska was diep verontwaardigd. Waar om ontweek moeder telkens een open en eerlijk antwoord? Waarom stelde zij een ander tusschen zichzelf en haar dochter? Het was belachelijk en onwaardig tevens. Ze had een scherp antwoord op haar lip pen. Maar mama was haastig naar haar kamer gegaan en had de deur gesloten. Hoe belachelijk het ook was, er zat dus niets anders op dan eens met dien mijnheer Studny te praten. Regelrecht stapte ze naar hem toe en klopte aan. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5