STADSNIEUWS OMGEVING OFFICIEELE PUBLICATIE Laatste Berichten DUITSCHL AND Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 PONTSCHOOL Voor het examen Ned. Handelscorres pondentie. afgenomen door de Fed. ,.Mer- curius", slaagden de dames W. A. M. v. Aardenne, J. C. Key, M. Kist. A. A. S. Knappert, H. Krispijn, Voorschoten, S. P. Langeler, Oegstgeest, P. A. v. Niekerk, Sassenheim, J. Nieuwenhuis, Lisse, F. H. v. Noort en de heeren L. A. Bezemer, Katwijk aan Zee, A. F. J. Messchaert. Idem voor „Liteh": mej. A. A. S. Knap pert en de heer H. Hoogeveen, Hazers- woude. Voor Boekhouden Fed. „Mercurius": de heeren J. C. Juta, Oegstgeest, H. Kreft, Oegstgeest. Idem voor de Ver. v. Leer. i/d Handels- wetensch.: de heeren J. C. Juta, Oegst geest en F. Veis. Voor het Middenstandsdipl.: mej. S. H. Flandrijn en de heeren A. N. Th. Delfos, J. A. G. Delfos, F. Ruygrok, Sassenheim. Voor Eng. Handelcorr. vanwege de Ver. v. Leeraren: de heeren A. F. J. Messchaert en F. Veis. Voor Duitsche Handelscorr. Ver. v. Leer.: ëe heer Th. v. Kampen. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal, afgenomen door den Alg. Stenografen- Bond, slaagden: de dames M. Becking, G. J. Crama, E. Develing, M. C. Groeneveld, Leiderdorp, S. I. Haerden, M. de Jonge, A. E. A. Kramer, M. Nieuwenhuizen, Oegst geest, D. du Perron, M. Verhoeven, A. B. Zwetsloot en de heeren C. M. Beumer, Lisse, P. J. Paulusse. Voor kantoorstenograaf in de Ned. taal: de dames E. F. de Breuk, J. F. A. Dijk- nians, E. H. E. Geise, A. C. J. v. Haasteren, M. Kist, H. J. Matthijs, M. Szedmèky, M. M. des Tombe, Oegstgeest, A. M. C. Woltjer, Noord wijk en de heeren C. T. de Boer, Noordwijk, L. C. M. v. Hamersveld, W. van Roon, Noordwijk, F. Swagers, A. Volbeda, Katwijk aan Zee. Voor Stenografie Engelsch: mej. I. v. d. Hoeve. Voor Stenografie Duitsch: mej. A. E. A. Kramer. Voor Machineschrijven B (ten minste 120 regels per uur): de dames M. M. Blansjaar, C. A. v. d. Bout, C. M. Briejer, A. Hagens, J. B. de Koning, C. P. Kop, Leiderdorp, M. H. C. Lanz, H. J. Roodenburg Vermaat, Oegstgeest, F. Sauerbier, M. Scheer, J. E. Schild, C. J. Snijders, Oegstgeest, G. J. Stroo, Koudekerk, C. M. de Vries en de heeren K. C. den Dikken, Katwijk, W. G. P. v. d. Heyden, F. M. Smit, W. A. Winckel. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3, alhier. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7769. Gebr. v. Rossenberg, Zevenhoven, Noordeinde 34 40. Loondorscherij en hooiperserij. Venn.: T. J. van Rossenberg, Zevenhoven; G. van Rossenberg, Zevenhoven en C. H. van Ros senberg, Zevenhoven. Wij z i g i n g. ,6949. Hartogs en Co. Lei den, H. Rijndijk' 86. Confectiebedrijf. Overl. eig.: S. Hartogs, Oegstgeest, d.d. 4 Augus tus 1941. OFFERZIN. Een echt Nederlandsche eigenschap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog nimmer vergeefs een beroep op ons volk gedaan. Ambulances voor Abessinië en Fin land. Deze konden, dank zij de offer vaardigheid van tienduizenden land- genooten, veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal bin nenkort vertrekken. Uitstekend uitgerust. Het wordt de beste ambulance die ooit uit Neder land naar het front vertrok. Voor het geval dat u nog geen bij drage stortte, vermelden wij nog eens het gironummer: 87600 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhagc. MET EEN HAND IN EEN FRAIS- MACHINE Gistermiddag te omstreeks kwart over drie is de 69-jarige P. J. L., wonend aan de Oude Vest, in zijn machinale houtbewer kingswerkplaats aldaar met de linkerhand bekneld geraakt in een fraismachine. Zijn hand werd ernstig gekneusd, de ringvinger zoodanig, dat deze geamputeerd moest worden. JEUGDIGE RIJWIELDIEF Door de politie is aangehouden de 15- jarige C. v. Z., die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van rijwielen. De wethouder van Financiën, de heer M. G. Verweij. is verhinderd Woensdag 13 en 20 Augustus spreekuur te houden. De wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Voor het examen Fransch L.O. is te Utrecht geslaagd de heer S. Koopmans, alhier. t VOORSCHOTEN Personalia. Met ingang van 18 Augus tus a.S. is aan den heer H. van der Wel, adjunct-commies 2e klasse ter secretarie al hier op diens verzoek eervol ontslag ver leend, daar hij benoemd is tot ambtenaar op de secretarie der gemeente Zaandam. Samenvoeging. Voor den distributie- dienst zijn de gemeenten Leidschendam en Voorschoten samengevoegd. VAM DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 19. De hieronder volgende groenten- en fruitprijzen zijn géén vastgestelde maxi mumprijzen. Zij zijn bedoeld om dén consument êen richtlijn te geven voor de prijzen, die hem ten hoogste in rekening gebracht mogen worden gedurende de periode van 13 tot en met 19 Augustus. Boven deze prijzen zullen in dit tijdvak in geen geval groenten of fruit mogen worden verkocht, ook niet wanneer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullen de groenten- en fruitprijzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die gebaseerd zijn op de beste kwaliteiten. GROENTEN. Bloemkool: Sorteering I sorteering II Tomaten: goede kwaliteit misvormd kleine Wortelen: met lof per bos (een bos weegt ruim 1 kg.) Ö.20 p. st. 0.16 0.31 p.kg. 0.25 0.18 Roode kool Savoye kool: Witte kool: Spitskool: Komkommers:: boven 95 gram boven 70—85 gram boven 60—70 gram boven 5060 gram Stek zonder lof, fijn 0.11 p.kg. Doperwten extra: zonder lof, middelgrof 0.09 Doperwten: zonder lof, grof 0.08 Peulen: Stokboonen: Tuinboonen: princesseböonen 0.32 Uien: snij- (spek)boonen 0.23 Zilveruien; Stamboonen: Sjalotten; princesseboonen Bieten, ronde zonder draad 0.23 en lange: princesseboonen Kropsla: met draad 0.20 Andijvie: andere soorten Stoofsla: stamboonen 0.17 Rabarber: Pr~-M-)oonen: 0.17 Postelein: FR" Aardbeien: 0.54 p.kg. Morellen: Kersen: 0.60 Perziken: Aalbessen: 0.35 groote Zwarte bessen: 0.63 kleine Frambozen: 0.75 Appelen: Kruisbessen: 0.25 Yellow-Transpa- Meloenen: rant, Zigeunerin groene ananas 0.65 en Perzik-roode andere soorten 0.38 zomerappel Druiven: A-kwaliteit Muscaat, West-Frisia, B-kwaliteit Leopold, Golden Cham Codlin-Keswick, pion en Colman 1.20 Early Victoria Frankenthaler ï.io A-kwaliteit andere soorten 1.05 B-kwaliteit 0.08 0.22 p.sl. 0.19 0.15 0.11 0.08 p.kg. 0.25 0.20 0.25 0.11 0.11 0.20 0.14 0.08 0.08 0.14 0.14 0.12 0.17 0.46 p.kg. 0.39 p.kg. 0.24 Peren: Kruideniers (Oomskinderen) A-kwaliteit B-kwalitéit Précoce de Trévoux A—kwaliteit B-kwaliteit 0.45 p.kg. 0.24 andere sorteeringen alle overige variëteiten A-kwaliteit B-kwaliteit stek-, val. wormstekige pe ren 0.32 0.20 0.17 f 0 24 p.kg. 0.17 0.10 Het zal in geen geval geoorloofd zijn, extra kosten aan het publiek 'in rekening te brengen voor thuisbezorging schoonmaken of andere bewerkingen; zoo mag b.v. voor het schrappen van wortelen niets extra worden gevraagd. De verkooper mag de wortelen wel kosteloos schrappen en hij is dan gerech tigd, ze van te voren te wegen. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Zij geldt van 13 Augustus tot en met 19 Augustus 1941. 830 Het paard en de productieslag De tijd, waarin van onzen braven mede strijder in den productie-slag het paard de grootste inspanning gevergd wordt, breekt thans aan, aldus het productieslag- manifest, uitgaande van de commissie dr. Posthuina en voorbereid door het Neder- landsch Agrarisch Front. Het zware oogstwerk is immers begon nen, terwijl de zware herfstwerkzaamhe- den voor de deur staan. Onze paarden krij gen het nu zwaar te verduren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om eenerzijds de paarden in zoo goed moge lijke conditie te krijgen en te houden, en anderzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschil lende middelen ten dienst. De heer C. Zwagerman, rijkszuivel- en veeteeltconsu lent voor Zeeland, schrijft in het manifest van deze week hierover o.m. het vol gende: De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat een zeer belangrijke vermindering van het aantal werkpaarden sedert 1939 samenvalt met het grootendeels verdwijnen der mo- tortractic. Daarom is een rationeel uitbui ten van het arbeidsvermogen der overge bleven werkpaarden een dringende nood zakelijkheid geworden. Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig willen benut ten moeten onze maatregelen in drieërlei richting daarop ingesteld worden: Vooreerst vraagt de zorg voor goede lei ding en een maximale werkconditie van het paard allereerst onze aandacht. Hier toe is een goede, beheerschte leiding noo- dig, ten tweede een passende voedingscon ditie en niet in de laatste plaats regelmatig kammen en borstelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spitstijden moeten worden ontlast. In de weidegebieden geeft de toepassing van het moderne weidesysteem gepaard aan moderne gras-ensilage, voorweiden en later hooien, aanleiding lot een betere ver deeling van het paardenwerk. De gefor ceerde ouderwetsche hooibouw gaf daar entegen een groote ophooping van paarden werk. Op de gemengde vooral groote bedrijven bevorderen een juiste gewassen- en varieteitenkeuze zeer de betere verdeeling van het paardenwerk. Door een wat ver anderde werkindeeling kan men dikwijls werk van drukke perioden naar minder drukke verschuiven. O.a. komen in aanmerking: inkuiling op het bouwland, het voorloopig opbergen van vruchten in zomer en herfst in de schuur of op het land, terwijl afdorschen, sortee- ren en afleveren meer naar den winter ver schoven worden. In de derde plaats noemt de heer Zwa german de maatregelen, die een grooter arbeidsprestatie per paard ten gevolge heb ben en welke ten slotte de voornaamste en dankbaarste voor de rationalisatie van den paardenarbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een welover wogen samenstelling van het span. Het tij delijk opvoeren van de prestatie per paard met 30 procent in periode van groote drukte. Het doelmatig gebruik van lucht bandenwagens. Het combineeren van werk tuigen en tenslotte het bijeenbrengen van een grooter aantal paarden in een span (meerspan). Het vraagstuk van de rationa lisatie met den paardenarbeid vooral ver dient in dezen tijd de bijzondere aandacht. Over de voeding van het werkpaard geeft dc heer C. Zwagerman in het pro ductieslag-manifest van a.s. Vrijdag een aantal gegevens, want meer dan ooit dient thans de voeding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn. Waarbij vooral met de twee volgende feiten reke ning gehouden moet worden. Allereerst dient in aanmerking genomen te worden, dat de paardenstapel en de mo- tortractie belangrijk beperkt zijn. We staan dus voor het feit, dat bij veel minaer paar den veel meer werk verricht moet worden. Als de voeding daarmede niet behoorlijk rekening houdt, zal aan deze verhoogde prestatie-eischen niet voldaan kunnen wor den. Een melkrijke koe reageert op te wei nig krachtvoer en een te weinig edel rant soen door veel minder melk te geven. Een werkpaard, dat in een akkerbouwgebied in Juli voor de zomer-herfstcampagne staat die ongeveer 4a 5 maanden aanhoudend en zwaar werk bréngt reageert daarop door ongeschiktheid om dat werk te vol brengen. Het tweede feit is, dat door het wegvallen van den invoer van krachtvoer onze graan- productie dringend noodig is voor de men- schelijke voeding, terwijl het edele be- drijfsvoeder zooveel mogelijk voor melk koeien en jongvee beneden 1 jaar. bestemd moet worden. Het werkpaard heeft betrekkelijk weinig eiwit noodig. Het rantsoen mag tamelijk eiwitarm zijn. Het meer eiwitrijke voer kan dus voor melkkoeien en jongvee gespaard worden. Naar dc paarden dus niet meer edel voer dan noodig is in verband met de arbeids prestatie! Een eerste eisch van dezen tijd is daarom het werkpaard te voeren volgens zijn arbeidsprestatie. En dat beteekênt practisch: edel èn krach tig voer in tijden van groote prestaties en kort daarvoor, matig edel en krachtig voer bij matige prestaties, en een voeding met weinig-edel ruwvoeder bij niet of zeer wei nig werken. De meeste paarden in Nederland hebben lange perioden, waarin ze niet of weinig werken. Vele paarden komen niet of zel den tot werkelijk langdurige, groote presta ties. Op de akkerbouwbedrijven op de klei worden daarentegen wel groote prestaties gedurende langere perioden gevraagd. Dit geldt ook voor vele sleepers- en vrachtrij ders-paarden. Het rantsoen van het paard dient met de prestaties verband te houden, waarbij men moet rekenen met de gemid delde verrichting over een langere periode, b.v. minstens 14 dagen. De meest rationeele voeding van werk paarden is niet in een schema vast te leggen In den landbouw wordt het paard practisch uit het bedrijf gevoerd. En die bedrijfsvoe- ding hangt af van jaargetijde en bedrijfs- type. Het komt er dus op aan aangepast aan dc bedrijfsomstandigheden (arbeid, veebe zetting en voedselbronnen) rationeel te voeren. Vervolgens wordt dan een 3-tal veel voorkomende fouten opgesomd, waarna de heer Zwagerman besluit met er op te wij zen, dat naar de prestatie 20 tot 60 kg. voe derbieten per dag moet worden verstrekt, wil men de havergift zooveel mogelijk spa ren. Bij topprestaties kan men zonder eenig bezwaar tot 60 kg. voederbieten per dag gaan. Bij zeer zwaren arbeid is een geringer haverrantsoen dan 2 a 3 kg. per dag over het geheel niet verantwoord. Bij zwaren ar beid laat zich door bieten en pulp meer ha ver vervangen dan door de op den duur ver slappend werkende aardappelen. Het staat vast, dat rationaliseering van de paardenvoeding in deze tijden heel wat mo gelijkheden biedt. Men hoede zich echter voor eenzijdigheid of overdrijving, welke voert tot slappe paarden zonder „inhoud" en zonder duurzaam prestatie-vermogen. Binnenland Naar de persdienst van den Nederland- schen Omroep mededeelt, zal hedenavond over den zender Hilversum I van 19.20 19,30 uur de luitenant-generaal b. d. Seyf- hardt, commandant van het vrijwilligers legioen Nederland, een actueele toespraak tot het Nederlandsche volk houden. PROF. DR. R. VAN GENECHTEN OVER: „WAT IS NATIONAAL SOCIALISME?" De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Vrijdag 15 Augustus a.s. wordt de eerste van een vijftal radio-lezingen uitgezonden, waarin prof. dr. R. van Genechten antwoord geeft op de vraag: „Wat is nationaal socia lisme?" De uitzending heeft plaats over den zen der Hilversum II van 21.1521.30 uur. De overige vier lezingen worden op de volgende Vrijdagavonden uitgezonden over den zender Hilversum I van 20.4521.00 Bollenland STRIJDT VOOR EUROPA MOSKOU OPNIEUW GEBOMBARDEERD HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 12 Aug. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De operatis aan het Oostelijke front blijven zich gunstig ontwikkelen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen macht militaire installaties te Moskou en verscheidene belangrij ke spoor\yogknooppunten gebombar deerd. Op spoorwegemplacementen werden groote branden en hevige ontploffingen veroorzaakt. Motortorpedobooten hebben in den nacht van 10 op 11 Augustus bij een vaart naar de Britsche kust een krach tig dóór torpedojagers beschermd con- vooi aangevallen. In weerwil van het zware weer en den hevigen afweer drongen zij tot midden in het convooi door en brachten een gewapend koop vaardijschip van 6000 ton tot zinken. Aan de Atlantische kust heeft een blokkadebreker der marine een Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. Op den Atlantisehen Oceaan, een Westen van Cadiz, heeft een gevechtsvlieg tuig voor grooten afstand een tankschip van 8000 ton vernietigd. Bij den aanval op de rede van Suez in den voorlaatsten nacht werden twee groote koopvaarders ernstig getroffen door de bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen op West- Duitschland laten vallen. Op eenige plaatsen, vooral te Duisburg, werden gebouwen vernield of beschadigd. Sys- teemlooze aanvalspoglngen van Sov jetvliegtuigen op het Noord-Oosten van Duitschland hadden geen enkele uitwerking". HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 12 Aug. (Stefani). Weermachts- bericht no. 434 luidt als volgt: Formaties Italiaansche vliegtuigen heb ben doeltreffend lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. Een toestel is niet teruggekeerd. In het Oosten van de Mid- dellandsche Zee hebben onze vliegtuigen met torpedo's een vijandelijk hulpschip van 2800 ton getroffen. Men nam waar, hoe het schip krachtig overhelde en zonk. In Noopd-Afrika levendige activiteit der artillerie aan het front van Tobroek. Eeni ge krijgsgevangenen zijn gemaakt tijdens plaatselijke acties. De luchtmacht van de spil heeft installaties en haveninrichtingen der sterkte gebombardeerd en branden en explosies doen ontstaan. Onze vliegtuigen hebben militaire doelen getroffen in de zone van Mersa Matroeh. Britsche troepen kampementen zijn doeltreffend met mitrail- leurvuur bestookt in de omgeving van Sidi el Barrani. De vijand heeft nieuwe aanvallen gedaan op Tripoli en Benghasi: geen enkel slacht offer, weinig belangrijke schade. In Oost-Afrika hebben Italiaansche en koloniale detacligmenten te Culquabert een stoutmoedigen uitval ondernomen te gen talrijke groepen van den vijand, die uiteengedreven werden en gevoelige ver liezen leden. Engelscho vliegtuigen hebben wederom aanvallen gedaan op Gondar: er wordt geen enkel slachtoffer betreurd. Gisteren hebben drie Britsche toestellen eenige bommen en granaten geworpen Op Crotona en in de omgeving van Catanzaro, waarbij woonhuizen werden getroffen. On der de bevolking vielen een doode en eenige gewonden. Twee der vijandelijke toestel len zijn neergehaald door het afweerge schut. De bemanning van een der toestel len werd gevangen genomen. LEIDEN. Geboren: Suzanna d. van F. Zwart en M. C. v. Musscher Elisabeth Hedwig Ma ria d. van R. E. J. Voss en P. A. M. Voss Frits z. van J. H. F. Lahr en J. J. v. d. Kaai Adriana d. van J. W. v. Zeist en A. H. Hoogervorst Martha Maria d. van J. J. Coster en G. M. Gussenhoven Maria Ali- da d. van M. Lenting en M. de Lange Alida d. van G. Wassenaar en A. Steene- veld Cornelia Pieternella d. van H. v. d Bosch en M. v. Varick Elizabeth Cor nelia d. van M. v. Maden en M. M. v. Leeu wen Alida Dina d. van K. v. Duivenvoor de en A. Glasbergen Willem z. van A. L. v. Delft en E. Imthorn Dirk z. van D. Boon en J. Onvlee Alida Geertruida d van F. Rombout en A. C. v. Arkel Ed ward z. van J. Stavleu en J. de TEcluse Dirk z. van W. Kikkert en W. F. Hanno Johanna Albertina d. van W. Kukler en J. Oppenhuis. Ondertrouwd: F. H. Neisingh jm. 29 1. en P. E. S. C. Krom jd. 25 j. A. D. Nie- boer jm. 28 j. en Z. v. Es jd. 25 j. L. Th. Kurpershoek jm. 24 j. en A. Boter jd. 23 j. L. H. A. Kolsteren jm. 27 j. en G. J. Krol jd. 24 j. Overleden: J. W. Bergman m. 30 j. Johanna Verhaar hsvr. van N. de Water 36 j. A. J. C. M. v. d. Reijden wed. van J. H. v. Rossum du Chattel 79 j. M. Bur- gerjon vr. 70 J. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging. afd. Leiden, St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Augustus 20 uur tot Zaterdag 16 Augus tus 8 uur waargenomen door: de Apotheek- Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 12 Aug. (D. N. B.). In den nacht van 11 op 12 Augustus is naar het D. N. B. verneemt, de vijand met zwakke strijdkrachten over de Rijksgrens gevlogen en heeft op verscheidene plaatsen in West- Duitschland eenige bommen neergeworpen, die onbelangrijk' schade hebben veroor zaakt. Een gerir.g aantal vijandelijke vlieg tuigen vermoedelijk Sovjetbommenwerpers heeft zonder systeem aanvaLspogingen on dernomen, zonder ecnig effect, in het Noord-Oosten van het Rijk. Slechts aan twee vliegtuigen gelukte liet door te drin gen tot in den verren omtrek van Berlijn. Zij werden echter door goed gericht af- weervuur gedwongen van koers te veran deren. VICHY, 12 Aug. (D. N. B.). In strijd met andersluidende berichten wordt er in be voegde kringen alhier op gewezen, dat de houding der Fransche regeering in de kwes tie der vrijlating van de krijgsgevangenen volkomen correct is geweest en dat de Fransche autoriteiten terstond na de on- derteekening van den wapenstilstand met inachtneming van de aanvaarde verplich tingen alle krijgsgevangenen hebben vrij gelaten. Zelfs de Engelsche krijgsgevange nen, die reeds uit Syrië weggevoerd waren, zijn vrijgelaten en bevinden 2ich op den terugweg naar Syrië." HET NEDERLANDSCHE ZAKENLEVEN IN JAPAN. TOKIO, 12 Aug. (Domei). De verzachtin gen op de beperkende bepalingen ten aan zien van de economische activiteit van bur gers uit Nederlandsch-Indië, die in Japan verblijf houden, welke door het ministerie van financiën zijn toegestaan, zijn van kracht geworden. De verzachtingen zijn to\ gestaan op grond van de overwegingen, dat behalve op monetaire transacties geen an dere beperkende maatregelen zijn opgelegd door de Nederlandsch Indische autoriteiten op de in Indië levende Japanners. LEIDEN, 11 Aug. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 5, groene kool 10, prei 8.1010.40, rabarber 5.80—8.00, kroten 5, uien 7, peen 7, aardappelen 2,505.15, andijvie 810, sla 10, snij- boonen 1114. stokboonen 20, pronk- boonen 10, stamboonen 1114, poste lein 12, spinazie 16, tomaten A, B, C en CC 18, per 100 stuks: komkommers f 3— 13.50, bloemkool f 7.20—12, meloenen 30 —38, .salade 2.604.00, perziken 4—33, per 100 bos: pieterselie 0.301.80, selderie C.80—2.40, peen f 5.00. BODEGRAVEN, 12 Aug. Kaas. Aange voerd 244 partijen Goudsche kaas totaal 10980 stuks, wegende 98820 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 6162.50 en 2e soort 5860 per 50 kg. Handel vlug. ROTTERDAM, 12 Aug. Vee. Heden wer den ter veemarkt aangevoerd 1792 dieren, waaronder 900 runderen, 13 paarden, 156 veulens, 30 schapen en 1 lam. 232 nuchtere kalveren, 401 graskalveren. 59 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f 545 —440—330; kalfkoeien f 550—440—335; va rkoeien 390290235; vaarzen 355 285—205: pinken f 390—215—170. Over zicht: De aanvoer van melk en kalfkoeien was als vorige week met tamelijken han del en do prijzen v*n vorige week waren goed te handhaven. Varekoeien iets rui mer aangevoerd, redelijken handel en de prijzen waren iets hooger. Vaarzen en pin ken aanvoer iets grooter met matigen han del en iets stijver in prijs.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3