fMomentje.N DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941 JZste Jaargang No. 10023 Ste field&elieSoiMant Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. y-( T. - - - r T T Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN """au- r-.-n.rht 32. V Het gemeenschapsbelang Er wordt in dezen tijd gepropageerd een levensopvatting, waarbij het individu, de enkeling zijn daden plaatst in het licht van het gemeenschapsbelang; waarbij het ge meenschapsbelang mede norm is voor het moreel al dan niet goede, al dan niet ge oorloofde van 'smenschen doèn en laten. Zóó gesteld, is deze levensopvatting een essentieel, een wezenlijk en onafscheidbaar deel van de katholieke levensopvatting, engeenszins nieuw. Dat het individu zijn eigen onvervreemdbare rechten hebbend en behoudend! met zijn tijdelijk en geestelijk bezit de gemeenschap moet dienen, is de oude leer der altijd nieuwe Kerk. In het tijdschrift „Aristo" (Juni 1941) schrijft Wouter Lutkie: „Van alle goede dingen dezer wereld is God de eenige eigenaar. En vóór zooVer de mensch toevallige (slechts tegenover mede- menschen, nooit tegenover God, recht heb bende) bezitter ervan is in werkelijk heid is hij dus géén bezitter, doch werd hem slechts de beschikking erover verleend rust op hem de plicht een Gode welgevallig gebruik ervan te maken. In de eerste plaats zeker ook ter instandhouding en ontwikke ling van het eigen leven, verder evenwel tot hulp voor zijn minder bedeelde mede- menschen. Als trouwe rentmeesters hebben wij ten plicht, van de ontvangen weldaden zooveel ons mogelijk is aan anderen mee te deelen. Zooveel ons mogelijk is, gegeven de beperktheid van ons reikvermogen en van der anderen ontvankelijkheid. Van de stoffelijke goede dingen, waar over God ons beschikking gaf, moeten wij weliswaar een gedeelte afzonderen voor eigen gebruik, omdat wij van deze niet% kunnen uitdeelen zonder armer te worden." Van de geestelijke gaven ons geschonken, kunnen wij echter onbeperkt uitgeven zon der in rijkdom te verminderen. Zoodat de plicht tot uitdeelen op het bezit van gees telijke goederen nog zwaarder rust dan op dat van s t o f e 1 ij k e'\ Hier is kort en klaar uiteengezet het s o- c i a a 1 karakter van de katholieke leer over het eigendomsrecht. Wij beweren natuurlijk niet, dat deze leer altijd door alle Katholieken wordt beleefd! Er wordt héél veel tegen gezondigd en van de ergernis dier zonden mogen wij ons be wust worden in dezen tijd van bezinning en van vernieuwing! Meerdere Katholieken, in het bezit van geestelijke goederen, zijn zoo materialistisch, dat zij die geestelijke goederen ontwik keling, kennis, wetenschap niet ten bate van anderen gebruiken, tenzij wanneer en inzoover zij er zelf materieel beter van wor den! Dat dezulken, indien b.v. academisch gevormd, vergeten, dat de gemeenschap, dat het volk de kosten van hun opleiding groo- tendeels heeft betaald, is niet het meest er gerlijke. Het meest ergerlijke in hun gedrag is, dat zij vergeten, dat op de geestelijke goederen zooals op de stoffelijke door den Schenker een sociale hypotheek is ge legd. Wij kunnen den nieuwen tijd niet ingaan, als wij ons van deze sociale levensopvatting niet diep doordrongen hebben. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KERKBANKEN. In Lichtflitsen schrijft een inzen der: Knielen onder de H. Mis. Neem plaats in 'n kerk, bijna n'importe welke niet vooraan kniel daar met schoenen maat 47, dan zit men zoo onder de hoedenbank. De meeste banken duwen je tegen de borst achterover. Ja, in knielstoelen en kloosterkapellen (waar ik nog al eens kom) a la bonheur. In de meeste banken kan men niet anders dan (maat 47 schoen) hangen. Henri de Greeve pr. geeft hierop net volgende commentaar: Ik heb hartelijk gelachen om uw brief, omdat ik het zoo hartgrondig met u eens ben, want ook ik heb maat47 en ik geloof een nog grootere. Ook ik moet hang- en slangvormige houdingen aanne men om die twee groote voeten onder de bank ergens kwijt te raken. Er is trou wens een apart hoofdstuk te wijden aan onpractische kerkbanken. Vele kerkbank typen zijn ware martel-instrumenten en folterwerktuigen. Hoewel 'n kerkbank een gebruiksvoorwerp is, dat dagelijks op groote schaal gebruikt wordt en dat dui zenden menschen moet dienen, trekken de ontwerpers van kerkbanken zich over het algemeen weinig aan van de eischen die gesteld moeten worden, de goeden niet te pa gesproken. De knieier moet maar te vreden zijn met wat hij krijgt. Het is 'n onverstandige tactiek. Want het onvermij delijk gevolg is, dat de bankengemeente er rustig bij gaat zitten. Er zijn banken die zoo nauw zijn, dat de zitbank als een klem den knieier in den rug naar voren drukt, zoodat de bidder naar boven achterover helt. Bij zekere gelegenheid had men aan den architect van een Godshuis opgedra gen meteen ook de banken te ontwerpen. Na aflevering' bleek, dat de architect niet geweten heeft wat knielen was, want de banken waren geheel onbruikbaar. Men komt in de kerk niet om in clubchairs te zitten, maar ook niet om er bek-af uit te komen. De prijzen van groenten en fruit Krachtig optreden tegen prijsopdrijvers De aangekondigde prijslijst, van groenten en fruit, geldende voor de periode van 13 tot en met 19 Augustus, welke werd opgesteld door den ge machtigde voor de prijzen, is versche nen en elders in dit blad gegenomen. Deze lijst wil het voornaamste instru ment zijn in den strijd tegen de te hooge groenten- en fruitprijzen, het instrument namelijk, waarvan elke huisvrouw zich dagelijks bij haar in- koopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onafgebroken controle van het koopend publiek, dat immers de eerste belanghebbende is, kan aan deze ongewenschte toestanden een einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals gewe zen op het karakter van deze prijzen. Het zijn geen vastgestelde maximum prijzen, die zonder meer door eiken groentenhandelaar berekend mogen worden. Het zijn echter wel de hoogst- denkbare prijzen. Zij zijn berekend voor grenten van de allerbeste kwali teit, gekocht tegen den maximum vei- lingprijs, waarop de hoogst-denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn geled. Daarbij zijn dan nog de hoogst- toelaatbare winstmarges voor grossier en kleinhandelaar in aanmerking ge nomen. In zeer vele gevallen zullen dus de prijzen, welke door een bepaalden groentenhandelaar gevraagd mogen worden, belangrijk lager zijn. De kwali teit kan minder zijn, de kosten van ver pakking en van de vracht zullen zeer vaak lager blijven. Ook de groenten- handelaren, die zelf op de veilingen koopen, waarbij dus een grossier op treed, wat vooral in de kleinere steden dikwijls voorkomt, moeten lagere prij zen noteeren. Wanneer de huisvrouwen van de haar geboden hulp nu een goed gebruik ma ken, zal aan vele overtredingen een eind gemaakt worden en daardoor in voedselvoorziening vooral van de minst-draagkrachtigen beter verzekerd zijn. Een scherpe en doeltreffende con trole van de zijde der daartoe aangewe zen instanties zal de juiste naleving de zer prijsvoorschriften nog bevorderen. GROENTEN EN FRUIT MOETEN GEPRIJSD ZIJN De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er nogmaals met nadruk de aan dacht op, dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze verplich ting niet beperkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruit- stalletjes, groentenwinkels, handkarren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten verkoop worden aange boden. De prijsaanduiding moét op een voor een ieder duidelijk zichtbare en lees bare wijze geschieden: hierbij moeten voor zoover het de prijslijsten betreft, de gebruikelijke benamingengebezigd worden, terwijl bovendien op de prijs lijsten en prijskaartjes de sorteeringen, maten of nummers vermeld moeten staan, zooals dit in de officieele publi catie van den gemachtigde voor de prij zen, wèlke; elders in dit blad is .opge nomen, zijn gebezigd. Op stipte naleving van deze voor schriften zal nauwlettend worden toe gezien. Overtreders stellen zich aan strenge straffen bloot. REDE VAN DEN HEER VAN GEELKERKEN. De Persdienst van den Nederlandschen Omroep deelt mede, dat de rede van den heer Van Geelkerken, welke door hem in de bijeenkomst in Bellevue te Amsterdam zal worden uitgesproken, wordt uitgezon den. 13 Augustus over den. zenderHilver sum 1 te 20.00 uur. v t> f/ H 'U - NOSTRA RES AGITUR. Dat beteekent: onze zaak wordt verde digd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederland- sche volk, van geheel Europa, wordt ver dedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duitsche weermacht, samen met de legers der verbonden mogendheden, samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, te gen de Sovjethorden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd enaf doende, dat bewijzen de berichten die geregeld binnenkomen en waarin in sobere bewoordingen de gewel dige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landge- nooten aan den strijd deelnemen. Inderdaad er strijden reeds duizenden Nederlanders in de Waffen SS. Er zijn pas weer eenige contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar er zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Nederlandsche zaak door Nederlanders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd, het is dus ook uw dure plicht om u te mel den bij het VRIJWILUéSsiEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, Den Haag. V= VICTORIE n Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN v TWEEHONDERD PROCENT WINST OP KOFFIESURROGAAT. Twee Zaansche fabrikanten tot 500. boete veroordeeld. Door de Gebrs. B. te Zaandam is sedert 1 Sept. 1940 koffie-surrogaat bereid en ver pakt in kleine zakjes met een inhoud van 30 gram, in den handel gebracht. Dit sur rogaat moest door de winkeliers, die een normale winstmarge genoten, voor 25 ct. per zakje aan de verbruikers verkocht worden. De grossiers maakten op dit arti kel een relatief aanmerkelijk grootere winst, de fabrikanten echter verdienden niet minder dan 200 pet. van den kost prijs. De accountantsafdeeling van de inspectie voor de prijsbeheersching te Amsterdam, die deze aangelegenheid nader onderzocht, berekende dat de verkoopprijs in den de tailhandel hoogstens op 15 cents per zakje had gesteld mogen worden. Bij dezen prijs zouden zoowel de grossiers en detaillisten alsook de fabrikanten een redelijke winst verkregen hebben. Door een zooveel hoo- geren detailprijs vast te stellen werd de grens van het redelijke en toelaatbare verre overschreden en maakte men zich aan prijsopdrijving schuldig. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde op grond van deze overwegingen vast, dat de prijsopdrijvings- en hamsterwet, gezien in verband met het prijsbeheerschingsbesluit was overtreden en veroordeelde de Gebrs. B. beiden tot ƒ500.boete. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT GAAT HEEN De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, heeft aan den ge meenteraad schriftelijk medegedeeld, dat hij aan den heer secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht, hem met ingang van 10 September a.s. eervol ontslag uit zijn ambt te verleenen, zulks in verband met het overschrijden van den leeftijd van 65 jaren, en het verstrijken van den ter mijn zijner laatste benoeming. - V -C: m -ss BEPALINGEN BETREFFENDE DUITSCHE EFFECTEN. Verplichte opgave bij het Deviezeninstituut. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretaris-generaal van Financiën en van Handels- Nijverheid en Scheepvaart betreffende Duitsche effecten. Dit besluit luidt als volgt: Hoofdstuk I. Art. 1. (1) De bepalingen van dit hoofd stuk zijn van toepassing op in Reichsmark, goudmark, schilling .goudschillipg, kronen (voormalige geldsoort van Oostenrijk of van het Protectoraat), Lit, Danzigers gul dens, zloty, francs (Belgische francs), Luxemburgsche francs en Fransche francs of in goederenwaarde uitgedrukte effecten, welke door een natuurlijken of rechtsper soon, die binnen het gebied van het Duit sche Rijk (met inbegrip van het Protecto raat Bohemen en Moravië) in den Elzas, in Lotharingen of in Luxemburg zijn woon plaats heeft dan wel aldaar is gevestigd, zijn uitgegeven. (2) Het Deviezeninstituut kan bepalen, dat op door hem aan te wijzen effecten of groepen van effecten de bepalingen van dit, hoofdstuk niet van toepassing zijn. Art. 2 Banken, bankiers en commissio nairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel, te Amsterdam, van den Bond voor den Geld- en Effecten handel in de Provincie, te 's-Gravenhage, of van de Vereeniging van Effectenhande laren te Rotterdam, zoomede de Associated Cassa en de Kasvereeniging, te Amsterdam, zijn verplicht effecten, als bedoeld in art. 1, welke zij uit het buitenland of anders dan in onderling verkeer in het binnenland ontvangen, binnen een week, onder ver melding van de nummers der effecten, den naam en het adres van den eigenaar of rechthebbende, schriftelijk aan het Devie zeninstituut op te geven. Zij zijn verplicht zich de zekerheid te verschaffen, dat de gegevens ten aanzien van den eigenaar of rechthebbende juist zijn. Art. 3. Het is aan de in art. 2 genoemde banken, bankiers en commissionnairs in effecten, zoomede aan de Associatie-Cassa en de Kasvereeniging, slechts met vergun ning van het Deviezeninstituut geoorloofd effecten, als bedoeld in art. 1, welke zij uit het buitenland of anders dan in onderling verkeer in het binnenland ontvangen, af te geven of in een ander depot over te bren gen, zoomede over te gaan tot prestaties in verband met deze effecten (betaling van koopsommer of op onderpand er van ver strekte gelden betaling van coupons of di videndbewijzen en dergelijke), tenzij hot Deviezeninstituut voor de betrokken af gifte, overbrenging of betaling een verkla ring van gern bezwaar heeft afgegeven. Art. 4. Met onderling verkeer in het bin nenland is geiijkgpsteld het verkeer met natuurlijke en rechtspersonen, die in de uit oefening van hun beroep of bedrijf effecten in bewaring plegen te nemen of in effecten plegen te handelen of bij dezen handel ais tusschenperso.cn plegen op te treden en die binnen het gebied van het Duitsche rijk dan wel m de gebieden, waarvoor het Duit sche deviezenrecht van kracht is, hun woonplaats hebben dan wel aldaar geves tigd zijn. Hoofdstuk H. Art. 5. (1) Coupons van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven Duitsche buitenlandsche obligaties Auslandbonds) of buitenlandsche pandbrieven (Auslands- pfandbriefe), welke aan een niet-ingezete- ne toebehooren en waarvan de tegenwaar- AUTO'S. Ik kan nog steeds niet zeggen, naar welke van beide wagens mijn voor keur uitgaat. Niet dat ik van plan ben tot aanschaffing van een wagen over te gaan. In de vooroorlogsche tijden zou men daarover nog eens hebben ge- prukkizeerd. Als er dan een nieuw type verscheen, moest de oude dikwijls weg. want daarmee kon men zich met goed fatsoen niet meer vertoonen. En de nieuwe kocht je, net als een stof zuiger, of afbetaling. Moet je zien waar ze tegenwoordig mee rijden! Vroeger had je keuze tusschen een Lincoln '38, een Renault '39 en de nieuwste of een mhidcr nieuwe Ford en er waren men schen, die je op het gehoor of op de reuk konuen zeggen of er een Fiat, een Citroën of een Skoda en van welk jaar aankwam. Dat is nu een beetje gemakkelijker geworden. Wie nu een auto wil koopen, heeft slechts keuze uit twee merken n.l.: „Soepketel" of „Doodkist". Hij kan ook nog een snelle vijf cylinder koopen, maar dan worden de cylinders alle vijf boven zijn hoofd gemonteerd. Zelfs ik kan mij niet meer in het merk vergissen. Maar gangbaar zijn zij alleen maar nu. En dan koester ik bovendien altijd nog de geheime vrees van ontploffingen en zoo. Dat ligt zoo in de 'ijn van den tijd. Ik zal dus nog even wachten met het aan schaffen van een auto. V.J de aan het Nederlandsche betaalkantoor of den Nederlandschen trustee (Anleihe- treuhander) is overgemaakt, moeten door het betaalkantoor of den trustee ten gun ste van den niet-ingezetene aan de „Kon- versionskasse für deutsche Auslandsschul- den" wordt geacht volgens opdracht van den schuldenaar te zijn geschied, zulks met ingang van den dag, waarop de overmaking door het betaalkantoor of den trustee is ontvangen. Zij heeft voor het betaalkan toor en den trustee bevrijdende werking. (2) Ingezetenen, die coupons, als be doeld in het eerste lid, aan het Nederland sche betaalkantoor of den Nederlandschen trustee ter betaling aanbieden, zijn ver plicht daarbij te wijzen op het feit, dat de coupons aan een niét-ingezetene toebehoo ren. Hoofdstuk III Art. 6. Het besluit no. 34/1941 betref fende niet geregistreerde Duitsche effecten en het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën van 24 December 1940 (Nederlandsche Staatscou rant No. 251) worden ingetrokken. Art. 7. Dit besluit treedt heden (d.i. 9 Aug. Red.) in werking. PACHTOVEREENKOMSTEN. Bij besluit van de secrtarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat het verzoek, bedoeld in art. 3 tweede lid van het Besluit 214/1940 ten aanzien van Mon delinge Pachtovereenkomsten na 30 April 1941 alsnog doch uitsluitend vóór 1 Mei 1942 kan worden gedaan. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 30 April 1940. Een interessant doorkijkje op de tentoonstelling van Westfaalsche en Nederrijnsche kunst in het Rijksmuseum te Amsterdam (Pax-Holland-De Haan m) Aan het Oostelijk Iront. - In dezen sector werden niet minder dan. 23.000 gevangengenomen bolsjewisten binnengebracht. In eindelooze rijen trekken de mannen naar de interneeringskampen (Atlantic-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1