Dat zal je wel lukken MAANDAG 11 AUGUSTUS1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BEHANDELING VA G E L D E L IJ K E N HET JOODSCHE VERMOGEN Contante gelden, cheques boven duizend gulden moeten gestort worden op een rekening bij de bankiersfirma Lippman, Rosenthal en Co. te Amster dam. Effecten moeten in depot bij ge noemde bankiersfirma worden, ge geven Overschrijving van tegoeden bij banken, enz. moet plaats hebben Uitzonderingen voor lagere vermo gens en inkomens. (Art. 4). Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche gebied betref fende de behandeling van het Joodsche geldelijke vermogen. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1. (1) Personen, die in den zin van artikel 4 der Verordening no.189/1940 betreffende het aangeven van onder nemingen Jood zijn of als Jood worden aangemerkt, dienen onverwijld de hun op het tijdstip van de inwerkingtreding van deze verordening toebehoorende: 1) contante gelden en chèques te storten op een rekening bij de bankiersfirma Lippman, Rosenthal en Co. te Amster dam; deze verplichting tot storting be staat niet ten aanzien van een maximum (verder te noemen: het vrije maximum), hetwelk duizend gulden bedraagt; be draagt de totale som der contante galden en chèques meer dan duizend van 1/10 gedeelte van het voor het belastingjaar 1940/41 vastgestelde inkomen te boven, dan wordt het vrije maximum gesteld op laatstgenoemd bedrag; 2) effecten in depot te geven bij de onder 1 genoemde bank; 3) tegoeden en deposito's by banken, spaarkassen en andere geld en crediet- instellingen over te schrijven naar de onder 1 genoemde bank. (2) De verplichting ingevolge lid 1 is eveneens van toepassing ten aanzien van na het in werking treaen van deze ver ordening ontvangen contante gelden en chèques dienen evenwel slechts te worden gestort, voor zooveel zij tezamen met de zich op het tijdstipt van onvangst in het bezit van den stortingsplichtige bevinden de contante gelden en chèques een totaal bedrag van duizend gulden per kalender-" maand te boven gaan. (3) Bevinden zich de vorenbedoelde waarden niet in het bezit of in de feitelijke macht van de in lid 1 genoemde personen, oan bestaan de verplichtingen ingevolge lid 1 en 2 eveneens voor de bezitters en de feitelijke houders van deze waarden. (4) Bovenstaande bepalingen zijn even eens van toepassing op de wettelijke en bij overeenkomst aangewezen vertegen woordigers van de in lid 1 genoemde per sonen ten aanzien van de door hen beheer de vermogensbestanddeelen, als bedoeld in lid 1. (5) Iedere andere beheers- en beleggings handeling dan in lid 1 bedoeld ten aan zien van de aldaar genoemde waarden is verboden. Artikel 2. (1) Vermogensbestanddeelen van van de in artikel 1 aangeduide soort, waarop rechten van derden zijn gevestigd tot zekerheid van vorderingen, moeten bij de in artikel 1 genoemde bankiersfirma onverwijld worden aangegeven. Zij moeten overeenkomstig artikel 1 worden gestort, in depot 'worden gegeven of worden over geschreven, indien de vordering door ge noemde bankiersfirma wordt overge nomen. Vindt zoodanige overneming niet plaats, dan moeten deze waaroen zoo spoedig mogelijk te gelde worden gemaakt teneinde uit de opbrengst de vorderingen te voldoen. (2) Indien ten aanzien van die ver mogensbestanddeelen gerechtelijke maat regelen tot bewaring van zijn recht of executoire maatregelen zijn genomen, moe ten zij desniettegenstaande overeenkomstig artikel 1 worden gestort, in depot worden gegeven of worden overgeschreven. Daar na worden deze maatregelen beschouwd by de in artikel. 1 genoemde bankiersfirma te zijn getroffen, indien haar- althans mede- deeling daarvan is gedaan. Artikel 3. Indien voor het vei richten van handelingen ingevolge artikel 1 een" goed keuring is vereischt op grond van het deviezenbeslu.it 1941 of van de Verorde ning no. 26/1940 bereffende de behande ling van vijandelijk vermogen, wordt deze geacht hiermede te zijn verleend. Artikel 4. De bepalingen van artikel 1 zijn niet van toepassing op personen, wier zuiver vermogen de waarde van tien duizend, gulden niet te boven gaat en wier belastingjaar inkomen in het laatstver- loopen kalenderjaar, ongeacht de onver- rekende verliezen uit vorige jaren en de persoonlijke verplichtingen, bovendien niet meer dan drie duizend gulden be draagt. Artikel 5. (1) Hij die opzettelijk in strijd met de bepalingen dezer verordening of met een krachtens haar uitgevaardigde bepaling handelt of dezelfde ontduikt, wordt gestraft 'met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een van deze straffen. (2) wordt het feit door schuid gepieegd, dan wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden. Artikel 6. (1) Naast de straf kan tevens verbeurdverklaring der waarden, op welke het strafbare feit Detrekking neen, worden uitgesproken. (2). is het niet mogelijk tegen een be paalden persoon een vervolging ni te stel len of hem te veroordeelen, dan kan de verbeurdverklaring als op zichzelf staand worden uitgesproken. Artikel 7. (1) De strafvervolging vindt niet dan op vordering van den RijKScom- missaris voor het bezette ivederiandsche gebied (commissaris-generaal voor Finan- cjën en Economische Zaken) plaais. (2) De vordering tot straivei voiging kan, zoolang de uitspraak van het vonnis in laatste instantie nog niet heeft plaats ge vonden, worden ingetrokken. Artikel 8. De in artikel b strafbaar ge stelde handelingen worden beschouwd als delicten in den zin van par. 2, lid 2, der Verordening no. 52/194U betreflende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken zooals deze verordening laatstelijk is gewijzigd bij de verordening - no. 123/1941. Artikel 5 strafbaar gestelde handeling betrekking heeit, kunnen ook bij interne bestuursbeschikking worden verbeurd verklaard. (2) De verbeurdverklaring wordt in een dusdanig geval bevolen bij beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor de Openbare Veiligheid); de verbeurdverklaring wordt van kracht op het tijdstip harer openbare bekendmaking of op het tijdstip, waarop zij aan den be trokkene wordt medegedeeld. Indien goe deren of rechten worden verbeurd verklaard, te welker aanzien ingevolge eenig wettelijk voorschrift inschrijving in een openbaar register is geschied, moet de verbeurdverklaring op vordering van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor de Openbare Veiligheid) onverwijld en vrij van kosten in dat register worden ingeschreven. (3) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor Financiën en Economische Zaken) beslist omtrent de bestemming der verbeurdverklaarde waarden Artikel 10. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor Financiën en Eco nomische Zaken) neemt de voor de uit voering dezer verordening noodzakelijke maatregelen. Hij kan in twijfelgevallen, welke zich bij de toepassing van de be palingen van deze verordening mochten voordoen, algemeen bindende beslissingen nemen. Artikel 11. Deze verordening is gisteren in werking getreden. R.K. V«r. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-BureauJ le BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Beerhaavestr. verleent hulp door ffdiplomeerlfc krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2 -r4 uur tpt het veritrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, g.J. Jnjjrffft. K 08. Aanvragen (schrift) adres Ie Binnenvestgracht 30 QemengxUffi&acAten "LAtHTOFFERS VAN DE ZEE TE EGMOND Meisje verdronken Hoe verraderlijk de zee toch altijd blijft, is Zaterdagmiddag helaas op het Egmond- sche strand weder gebleken. De negentien jarige Klazina Buis uit Egmond aan Zee was daar op het Zuiderstrand 's middags omstreeks 4 uur aan het baden vlak bij het zeebad van de Maatschappij Zeebad Egmond. Zij was betrekkelijk dicht bij de kust. toen men haar plotseling onder water zag gaan en niet meer boven komen, Direct werden pogingen in het werk gesteld om haar te redden en men mocht er werkelijk spoedig in slagen haar te vinden en aan het strand te brengen. Eenige leden van de Egmondsche Reddingsbrigade, alsook dokter J. Berkhout, waren onmiddellijk aanwezig. Alle pogingen om de levens geesten van het meisje weder op te wek ken waren echter helaas vergeefsch. Men vermoedt, dat de drenkelinge in een mui is geraakt. „De Crt." Er» onmiddellijk gedood. Zaterdagmorgen is de 58-jari"c ceinhvis- wachter j. Kraa uit Orthen (N. Br.) door een electrischen trein gegrepen en op slag gedood. De man. die dienst doet op wachtpost 37 en woont tegenover post 38 te Orthen. was Zaterdagmorgen bezig met onderhouds werkzaamheden aan de seinen nabij den onbewaakten overweg in den ze. hollen weg", die van den groot ?n verkeersweg naar Utrecht door h®t polderland naar Em- pel voert en daarbij de spoorweg Utrecht Den Bosch kruist. De electrische trein, die om 10.07 uit Den Bosch vertrokken was. heeft den ongeluk kige gegrepen. De verwondingen waren van zoodanig ernsticen aard. dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. KIND VAN WAGEN GEVALLEN EN GF.DOOD. De vrachtrijder J. W. uit Nieuw Leus den, was met zijn wagen onderweg van Zwavtsluist naar huis, toen zijn ongeveer driejarig zoontje, dat met hem meereed, van den wagen viel en onder de wielen kwam. Het knaapje was vrijwel onmid dellijk dood. GROOTE PARTIJ TEXTIEL GESTOLEN. Gisternacht hebben ongenoode gasten te Amsterdam een bezoek gebracht aan een confectiefabriek aan de Rozengracht. Ver moedelijk hebben de dieven zich laten in sluiten, waarna zij een kantoordeur en Land- en Tuinbouw ZLIV ELBE SLUIT 1941 (BEPERKING STANDAARDISATIEBEDRIJVEN). De ..Sts.crt." van 8 dezer bevat het Zui- velbesluit 1941 (Beperking Standaardisa- tiebedrijven), uitgevaardigd door den se- erelaris-generaal van Landbouw en Vis- scheiij. Wy ontleenen er het volgende aan: De directeur-generaal van de voedsel voorziening is bevoegd het geheel of ge- dr-elrbiijk ontroomen van melk, alsmede het bereiden van boter, te verbieden aan een bedrijf, dat niet voldoet aan redelijke ei chtn t.a.v. het bereiden van boter of t.a.v. het behandelen van melk, bestemd voor de consumptie. Bij de uitvaardiging van zulk een ver bod vervallen alle aan het bedrijf toege kende vergunningen tot het verrichten van in bedoeld verbod omschreven handelin gen. Aan een bedrijf aan hetwelk zulk een verbod is opgelegd en hetwelk hierdoor ernstig economisch nadeel ondervindt, kan een door den directeur generaal te bepalen schadevergoeding worden verleend. Ter bestrijding van de aan de uitbeta ling van dergelijke schadevergoedingen verbonden kosten kan aan bedrijven, welke bevoegd zijn boter te bereiden of melk te ontroomen voor consumptiedoeleinden, een door den direecteur-genevaal vastNte stel- icn heffing worden opgelegd. STEUN AAN GRASDROGERIJEN. Ook in het jaar 1942 zal de Staat voOr zoover de grondstoffenpositie dit toelaat de stichting van een beperkt aantal gras drogerijen. r.sp. de uitbreiding van be slaande grasdrogerijen, bevorderen door het verleerten van financieelen steun. Deze steun zal, onder bepaalde voorwaar den, den vorm hebben van een subsidie voor den aankoop van het eigenlijke gras- droogapnaraat. terwijl voorts de mogelijk heid bestaat, dat voor den aankoop van grond, gebouw, enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid, een crediet tegen matige rente wordt verstrekt. Nadere voorwaarden kunnen worden aan gevraagd bij den directeur-generaal van den Landbouw, departement van Land bouw en Visscherij, te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal met de volgorde van bin nenkomst van de definitieve aanvragen re kening worden-gehouden. vervolgens de deur van het magazijn openbraken. Niet minder dan 700 meter gabardin- stof, 17 jassen en een hoeveelheid zeep. ter gezamenlijke waarde van 5000 wisten zij buit te maken. INBRAAK IN ONBEWOONDE VILLA. Vorige week werd ingebroken in een tij delijk onbewoord"- villa aan de Heemsteed, sche Dreef te Heemstede. Daarbij werden o.m. ontvreemd 9 bank biljetten van 100 gulden, 2 van 50 gulden, f 2.50 aan kleiner bankpapier en voorts tal van gouden voorwerpen en een patina armband met briljanten. PAM BIJ DEMAANAPEN o1 170 269 Ze oiyven nu gciuuiien iijd waenten Opeens wordt er aan het touw getrokken en nu wordt dit weer omhoog gehaald. Aan de steen zit een andere brief bevestigd, waar op1 met een bruine inktsoort ook vreemde teekens staan. 270. „Ze zijn erg voorzichtig," zegt de professor. Op deze brief staat:. „Wie is onze Koningin?". Kijk. ik laat nu weer deze brief zakken. De teekens, die daar opstaan beduiden: Kristallientje is Uw Koningin." Radio-programma DINSDAG 12 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting 8.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00" Declamatie 11.20 Zang met piano begeleiding 12.00 Orkest Malando 12.25 Kwartier van den Arbeid 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoon muziek 1.30 Sprankelende middagklan ken 3.00 Ensemble Bandi Balogh 3.30 Viool en piano 4.00 Cursus „Als een schoon boek" (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité) 4.20 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 E. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Causerie ..Alleen voor mannen" 6.15 Gevarieerd programma 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Omroeporkest en solis ten 8.30 Dansmuziek (gr. pl.) 8.45 Vóór den boer 9.00 Reportage 9.30 Eerichten (Engelsch) 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 B. N. O.: Engel- sche uitzending: Economie News from Hol land". Hierna sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Hobo en piano 10.40 Declamatie 11.00 En semble Jonny Ombach en gramofoonmu ziek 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Klaas van Beeck en zyn orkest 12.45- B .O.: Nieuwsberichten 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest 1.45 Gramofoonmu ziek 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging en solist, gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoonmuziek 5.15 B. O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 5.30 De Ramblers 6.00 Pia novoordracht 6 30 Causerie „Ons plane tarium" 6.45 Pianovoordracht 7.00 E. N. O.: Vragen van den dag 7.10 B. N. O.: Nieuwsberichten 7.20 Gramofoon muziek 8.00 Luistersriel 9.00 Cause rie „Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw" 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10 00 AvondwUding 10.05—10.20 Politfek weekpraatje. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.15 Hilversum I 22.1524.00 Duksch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024è00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk DINSDAG 12 Aug. Mis v. d. H. Clara, Maagd: Dilexisti. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In 1193 werd de heilige Clara uit aan zienlijke en godvruchtige ouders te Assisië geboren. Na een zeer vrome jeugd tot huw baren leeftijd gekofr.en, wenschten haar ouders, dat zij in het huwelijk zou treden. Clara had echter andere plannen en in haar verlegenheid nam zij haar toevlucht tot den heiligen Franciscus van Assisië, die toen reeds geheel Assisië vervulde van de roem zijner deugden en boetvaardig leven. Op aanraden van den H Franciscus zeide Clara vaarwel aan de wereld en legde zij op 18-jarigen leeftijd in de kerk van de H. Maria te Portiuncula. haar kostbare kleederen af voor het altaar van de H. Maagd, liet zich het hoofdhaar afsnijden door den H. Franciscus en ontving een grove pij tot boetekleed. Met de andere maagden, die zich bij Clara hadden ge voegd. vormde zij een nieuwe kloosterfa- milie, n.l. de Clarissen, aan wier hoofd zij heeft gestaan gedurende 42 jaren. Op 60- jarigen leeftijd overleed de heilige in het jaar 1253. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen DINSDAG. Eigen Mis v. d. H; Clara: Audi. Credo. FEUILLETON LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 18) Het blijft ongeloovig. totdat het oogen- blik komt, dat ons wakker schudt uit dien droom van niet-gelooven-willen en ons voor de rauwe, onverbiddellijke werkelijk- heidt stelt. Zoo was het ook Liska gegaan. Toen zij indertijd voor het afscheidsbe zoek aan Mathias gevlucht was. wist zij: Nu is het voor het laatst, dat hij komen zal. Wanneer je hem nog één keer zien wilt, moet je blijven. Maar daarvoor had zij de kracht niet in zich gevoeld. En, toen zij thuiskomende de geur van het lavendelwa ter en van zijn sigaret, die nog in de gang hing, rook, had zij geweten: Dit is het laatste, wat mij van hem gebleven is. Ze was 'zijn huis voorbijgegaan en wist, dat hij daar niet meer woonde. En toch, ze kon het allemaal niet goed begrijpen. Wan neer zij op straat wandelde, dacht zij elk oogenblik zijn auto hier of daar tq zien opduiken. Ergens moest zijn gezicht zijn, dat onvergetelijke gezicht. Ze kwam van daag pas tot het volle bewustzijn, dat de scheiding definitief en onherroepelijk was, nu zij een briefkaart van hem in de hand hield. Ze was aan boord geschreven en aan Liska gericht: Beste Liska, stond er op, het speet mij zoo, dat ik je niet meer gezien heb. Het al ler, allerbeste! Vergeet mij niet! Tot ziens! Deze briefkaart was de werkelijkheid. Eerst nu begreep Liska ook met haar hart. Het verdriet dat zij leed. maakte, dat zij thuis geen rust kon vinden. Doelloos dwaalde zij door de straten. Zonder heb te bedoelen, sloeg zij de richting in naar het huis, waar Mathias woonde. Maar halfweg keerde zij weer om. Het had geen zin de smart door nieuwe smart te willen verdoo- ven. Alles was zinloos, zooals heel haar le ven zinloos was, waraan sedert den dood haars vaders richting en middelpunt ont brak. Bijna was zij Frans Thun voorbijgeloo- pen, die uit het park kwam. Aan zijn zijde liep Gudrun. Gudrun kleurde onwillekeurig, toen zij Liska zag. Snel keek zij Frans aan en zag, dat zijn oogen straalden. Neem mij niet kwalijk, Gudrun. Een cogenblikje! Hij liet haar eenvoudig staan en was met een paar groote stappen bij Liska. Dag Liska. Hij schudde haar de hand, dat het haar bijna pijn deed. Reuze dat ik je tref. Hij hield op. schrok. Want hy had er hee- lemaal niet aan gedacht, dat er immers tus- schen de „Hegenwalds" en de „von He- gen wal ds" verwijdering was. Och wat, dacht hij toen weer vastbe raden. Wat raakt het de meisjes, of de ouders met elkaar gebrouilleerd zijn!" Zeg Liska, ik maak een wandeling met je nchtje Gudrun. Zou je je niet bij ens willen aansluiten? Eerst nu merkte Liska Gudrun von He- genwald op. Ze stond zeer bescheiden en een beetje bang den uitslag van het onder houd aan de overzijde van de straat bij den uitgang van een winkel af te wachten. Jij enGudrun? Maar ik vermoed de heelemaal niet dat jij haar kent. Hoe zoo? OchZoo rftaar. Frans Thun voelde zicvh onbehaaglijk worden. Hij had heelemaal vergeten, dat Liska van zijn bezoek bij den ouden gene- raa] niets weten mocht. Bij kennissen leerden wij elkaar toe vallig kennen. Een alleraardigst meisje. Het spijt mij werkelijk, dat er tusschen jullie verwijdering is. Maar er is heelemaal geen verwijde ring tusschen ons. Die is er alleen maar tusschen oom den generaal en mama. Ik heb niets tegen Gudrun. Integendeel! Vroe ger hebben wij heerlijk met elkaar ge speeld, dat wil zeggen, ik heb verschrik kelijk over haar gebaasd! Liska ging haastig naar Gudrun toe en gaf haar hartelijk de hand. Dat doet mij werkelijk pleizier je te zien, Gudrun! Hoe gaat het je? Gudrun was een beetje verlegen. Liska was haar altijd een benijdenswaardig voor beeld geweest. Die had alles mogen lezen, die had haar eigen vriendinnen- en vrien denkring gehad, die had mogen uitgaan, was geheel zelfstandig geweest. Ze had van haar gehouden, had haar bewonderd en benijd. En ook nu benijdde zij haar nog. Ze had een paar goede oogen in haar hoofd en zag. hoe Frans straalde, wanneer hy maar naar Liska keek. Altijd Liska, altijd anderen, nooit zijzelf. Haar begroeting viel nog gereserveerder uit dan anders. Frans Thun begreep niet wat Gudrun nog weer meer gesloten maakte dan anders. Hij was doodgelukkig met twee meisjes als Liska en de zachte, schuchtere Gudrun met haar ragfijn zieltje, in 't openbaar te kunnen rondwandelen. Hij zwamde er op los wat hij kon. Zooals altijd in zijn tegenwoordigheid vluchtte al wat zwaarmoedig was voor zijn gezellig gebabbel. Liska vergat haar rouw en verdriet voor een tijdje. Munchen en het semester, dat zy samen daar college zouden loopen, was het onderwerp van haar gesprek en zij was druk doende te verha len, hoe zij zich alles dacht. Guc'run liep zwijgend mee. Wat was ze toch eigenlijk overbodig. Die twee praat ten rr.aar door en waren blijkbaar heele- rnaai vergeten, dat zij er ook nog was. Plot seling hield Frans Thun op. Och, Gudrun, wij praten en praten maar. er jou kan het niet in het minst in teresseeren. Wc-1 neen. het interesseert mij buiten gewoon!" G-'drun was een en al beleefde hoffeliiicheid. zooals zij dat geleerd had On der geen voorwaarde wilde zij laten mer ken. hoe de intimiteit tusschen die twee haar pijn deed. Maar nu was het ook weer niet goed. Fvans Thun zei weer beslist: Fat geloof ik niet. Ik ken je gezicht heusch wel, en waarom zeg je mij niet doodeenvoudig, dat je er ook nog bent. Je moei namelijk weten, vervolgde hy tegen Liska. dat ik bezig ben deze voortreffe lijke jongedame een beetje van haar al te groote bescheidenheid af te helpen. Maar mijnheer Thun! Gudrun voelde zich plotseling zoo onaan genaam mogelijk in het licht gesteld aan die verstandige, onafhankelijke Liska. Die greep echter vlug haar hand, zeer hartelijk en zeer zusterlijk, en keek Frans daarbij aan. Domme jongen, weet jij nu nog niet, dat geen enkele werkelijke dame er prijs op stelt, dat men pas notitie van haar neemt, nadat zij de aandacht op zich heeft moeten vestigen? Het klonk heel bescheiden, maar er ach ter stak toch de herinnerign aan Mathias, voor wien zij dikwijls oven verward en ver legen gestaan had als nu haar nicht Gud run voor haar en die haar op zijn fijne ma nier zoo dikwijls goeden raad gegeven en zooveel geleerd had. Overigens, dat Gud run Frans graag zag, kon men al op drie mijlen afstand bemerken. Alleen Frans zelf scheen het niet te merken, juist zoo- a s Mathias ten opzichte van haar. Wat wa ren die mannen toch dom. Maar misschien zou Frans het toch eens merken en dan zijn dwepen met haar opgeven. Ze moest het contact met Gudrun niet weer verloren laten gaan. Dus sprak zij met haar af, dat zij eens, indien oom Jobst het goed vond. een bezoek zou komen brengen. Ze moest nu gauw naar huis. Moeder wist niet eens, dat ze uitgegaan was. Gudrun stond hierover stom verbaasd. Van enken stap, die zij deed, van enken ademtocht, moest zij rekenschap afleggen. Alleen met vrans "Thun mocht zij van den ouden generaal af en toe een uurtje wandelen, een voordracht bywonen of een museum bezoeken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5