STADSNIEUWS OMGEVING I RUNSTREEK Laatste Berichten DUITSCHLAND MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 WEGREGELS VOOR WIELRIJDERS. He is noodig gebleken den weggebrui kers en voornamelijk den wielrijders, de navolgende verkeersregels nog eens in herinnering te brengen: 1. Rijdt uiterst rechts van den rijweg. 2. Geeft tijdig en duidelijk een teeken bij stilhouden en bij richting-verandering. 3. Zorgt dat uw bel, uw rem en de af scherming van de verlichting aan uw rij wiel, aan de gestelde eischen voldoen. 4. Rijds niet met meer dan 2 wielrijders naast elkaar. 5. Vervoert als bestuurder geen perso nen op uw rijwiel ouder dan 12 jaar of kinderen beneden dezen leeftijd, indien uw rijwiel daarvoor niet is ingericht. 6. Haalt voor u rijdende wielrijders niet in op zoodanige wijze, dat men met meer dan 3 naast elkaar rijdt, 7. Rijdt nimmer dwars door een militai re colonne en rijdt ook nimmer naast een zoodanige colonne mede. Tegen bovengenoemde regels wordt nog vaak gezondigd. Op alle weggebruikers wordt een beroep gedaan, zich aan alle regels van het ver keer te houden en zoodoende daadwerke lijk mede te werken, aan de bevordering van een ordelijk en veilig verkeer in onze stad. Onder zeer veel belangstelling heeft Za terdagmiddag de speeltuinvereeniging „Westerkwartier" in de Nieuwe Vaart een vischwedstrijd gehouden. Om half vier nam de wedstrijd, waaraan 65 leden van „Wésterkwartier" deelnamen, en die onder leiding van den heer S. Brax- hoven van den Hengelaarsbond Leiden en Omstreken werd gehouden, een aanvang. Om ongeveer 5.45 uur werd het eind signaal gegeven. Nadat de scheidsrechter verzamelen had geblazen, werd de vangst gecontroleerd en gemeten. Door 22 deelnemers waren 60 visschen waaronder zeer mooie exemplaren gevangen. Dinsdagavond om half negen zullen de prijswinnaars bekend gemaakt worden en zuilen de 25 prijzen door den voorzitter van „Westerkwartier", de heer G. F. Lar- dee, worden uitgereikt. Voor het examen Hoogduitsch L.O. is te Amsterdam geslaagd de heer N. Snel, alhier. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte N IV is te Den Haag geslaagd F. de Vries. PLANTSOENCONCERT Door de harmonie kapel „Werkmans Wilskracht" onder leiding van den direc teur Ger. Dik zal Donderdag a.s. te 8 uur een concert gegeven worden in het Plant soen. Men wordt beleefd verzocht geduren de het concert niet te loopen. Bij even tueel slecht weer zal het niet door gaan op de gebruikelijke wijze bekend gemaakt worden. Programma: 1. Pro Arte, marsch, Ger. Dik. 2. The Calif of Bagdad, overture, Boieldieu. 3. Les Joles Viennoises, wals, Ziehrer. 4. Les Saltimbanques, fantaisie, L. Ganne. 5. Marching Thro Greorgia marsch, G. Miller. Pauze. 6. Les Dragons de Villars, overture, Maillart. -7. Finlandia, symphonische dichtung, J. Sibelius. 8. Heureinspaziert, wals, Ziehrer. 9- Circus klanken, galop, Ger. Dik. 10. Les Amazones, marsch, G. Lohman. 11. Blijde Intocht Joyeuse Entrée, Bossche Feestmarsch, Ger. Dik. De nummers 5, 10, 11 worden uit gevoerd met medewerking van het corps tamboers en bazuinblazers. OEGSTGEEST Personalia. Voor het examen Handels kennis L.O. is geslaagd de heer N. Ver berg te Langeraar. Hij werd opgeleid door den heer J. J. Bruschke, leeraar Boek houden M.O. te Oegstgeest. HAZERSWOUDE (H. R.) EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van pater Serenus van der Zon O. Cap. De parochianen van het Zwaantje had den het al zóóveel jaren met leede oogen aangezien: dan hier een eerste plechtige Mis, dan daar. Overal werden met vlagge- wapper en paardengetrappel jonge pries ters ingehaald, in sommige dorpen zelfs drie, vier in een seizoen maar 't Zwaan tje bleef zonder priesterroeping. De pa rochianen werden er bijna kriegel van, want er was toch geen enkele reden, waar om zij, die nota bene onder bizondere be schermheerschap van den Aartsengel Mi chael stonden, gepasseerd zouden worden alsof zij de dorre boom uit het Evangelie waren, waarmede toch niets uit te rich ten viel. Dat duurde zoo 47 jaren, dus bijna een halve eeuw. De laatste inwoner van het Zwaantje die tot de bediening van 'sHee- ren altaar werd geroepen was kapelaan Van der Meer, die in den bloei van zijn le ven overleed. En sindsdien voelde geen jongen zich meer aangetrokken tot het priesterschap, sindsdien kwam er geen „zoon der parochie" meer, sindsdien bleef de parochie, in dit opzicht, kinderloos. Het is eigenlijk iets onbegrijpelijks in een gees telijke gemeenschap, die zoo trouw en eer lijk als 't Zwaantje haar godsdienst plichten vervult. Het was nu eenmaal niet anders, doch, gelukkig, het i s niet meer 't Zwaantje heeft Zaterdagavond óók een priesterzoon ingehaald en de parochie voel de zich opgelucht. Een gouden leegte van priesterroepingen bleef haar bespaard. Ieder kan zich indenken, dat de vreugde groot was, grooter dan in andere parochies, die ieder jaar zulk een gebeurtenis mee maken, en dat er feest gevierd is met meer gejubel dan elders. Daar kwam nog bij, dat' allen den uitver korene heel goed hadden gekend. Hij had, werkzaam als boeren-arbeider, tot zijn 18e jaar het leven der parochie gedeeld, toen hij de roepstem hoorde: Kom, en volg Mij. En hij kwam. Hij deed afstand van alles, trad in de Orde der Capucijnen, en na vele jaren van studie en voorbereiding zou hij, J. M. van der Zon, in zijn oude parochie terugkeeren als pater Serenus, in de brui ne pij van Vader Franciscus en als priester. De intocht. Een deputatie uit de parochianen, verte genwoordigers van kerk- en armbestuur en zijn naaste bloedverwanten waren met den pastoor naar Leiden gegaan om hem aan het station te verwelkomen. Intusschen groeide de belangstellende me nigte, die zich voor het Zusterhuis aan den Rijndijk verzamelde en met het aanwassen van de menigte hielde de spanning gelijke tred. De bruidjes stonden in 't gelid op de brug, de jongelui hielden de wacht op de binnenplaats der school in afwachting van het groote oogenblik. Op de binnen plaats waren ook het kerk- en armbestuur, de heeren C. Koot, Th. Kempen, W. Lom- merse en J. Snelderwaard, J. Koot, A. Zuid- wijk, P. Oostdam en H. van der Salm, ter begroeting bijeengekomen (voor zoover niet naar Leiden ter ontvangst vertrokken). En het volijverig feestcomité, gesecondeerd door de eerw. Zusters, hield inspectie en be redderde de laatste voorbereidselen. De tijdsomstandigheden drukten natuur lijk ook op deze feestelijkheid: er was geen fanfare, geen paardengetrappel, maar er waren vele vaderlandsche vlaggen met de pauselijke wimpel uitgestoken. Aan dfen Gemeeneweg, de grens der pa rochie, wachtte pater Van der Zon een voor proefje van het onthaal, dat hem bereid ging worden. Zijn zusje Corrie bood hem een ruiker witte anjers aan en zei daarbij een aardig gedichtje op. Toen gingen de rijtuigen, waarvan de paarden geel-witte pluimen schudden, voort naar de Zusterschool. Er werd buiten de school geen welkomst woord gesproken, doch boven den ingang stond het geschreven tusschen festoenen van groen en asters met groote letters: Welkom. Voorafgegaan door een regiment bruidjes 35 in getal die allen bouquetten witte convili's droegen, ging de r.eomyst naar de school, waarvan de lokalen eveneens in feeststemming waren gebracht. Nadat een koortje schooljongens, allen met een geel-witte sjerp over hun borst, een lied: „Priester geef ons uwen zegen" gezon gen hadden, sprak de pastoor der parochie, de zeereerw. heer W. Boin, een hartelijke begroeting uit, zich bijna verontschuldi gend, dat hij deze taak verrichtte in plaats van pastoor Van Leeuwen, zaliger gedachte nis. van wien we echter mogen veronder stellen, dat hij, te zamen met den vader van den neomyst, mee-geniet op dezen dag. In deze lokalen, waar gij vele genoegelijke en misschien ook minder genoegelijke uren hebt doorgebracht zei pastoor hebt gij de eerste stap gezet tot wat ge nu gé worden zijt. De geheele parochie heeft u gekend, en zij voelen daarom zoo diep aan. welk een groot geluk het beleven van dit heden is voor u, voor uw moeder, voor uw bloedverwanten en voor ons allen. De ge heele parochie jubelt, nu, na 50 jaren, een mede-parochiaan priester is gewijd; zij wenscht u en de uwen geluk met dezen dag. Tenslotte verzocht pastoor den jonggewijde aan de aanwezigen zijn zegen te willen geven. Boven den ingang der kerk waren tus schen guirlanden van groen de woorden: „Gij zijt priester in eeuwigheid" geschre ven. Het interieur van deze, toch reeds zoo mooie kerk, was omgezet tot een loflied van bloemen: sterren van bloemen langs de pilaren, waarvan de rose g.'adiolen- harten uitschoten in stralen van witte con vili's, hangende tuinen van bloemen korven, uit den hooge neerzijgende kleurige linten en op den achtergrond het bloemen en palmen-omhulde altaar, bezet met flonkerende kandelaars. Het moeten voor den neomyst bijzonder plechtige oogenblikken zijn geweest, toen hij, begeleid door de geestelijkheid, door deze juichende bloemenkerk opging naar het altaar. Met hem kwamen binnen pas toor Boin, pater Monulphus Arkestein O. Cap., pater Valentinus Driessen O. Cap., en de eerw. fraters J. de Hey en P. Lom- merse, priester-studenten van de Congre gatie der Paters Montfortanen. Tijdens het Lof, dat gecelebreerd werd door den neomyst met assistentie van zijn beide Orde-broeders, werden de hymnen in volkszang uitgevoerd onder directie van den heer N. J. Verkley uit Alphen a. d. Rijn. Wij hebben wel eens een complimen tje gemaakt aan de kerk in het Dorp voor de voortreffelijke manier, waarop zij de volkszang beoefenden, maar 't Zwaantje be gint hen naar de kroon te steken! De feestvreugde van dezen avond baande zich tenslotte een uitweg in een stormend- geestdriftig gezongen „Aan U, o Koning der eeuwen". Door bruidjes werd pater Van der Zon naar zijn ouderlijk huis gebracht. De jongeheeren en jongedames van de Maria-congregatie hadden eenige prettige uren besteed aan het oprichten van een eerepoort en een bloemen-allee vóór dit huis. Boven de aardige boog was een ge dichtje van Guido Gezelle geschreven: Verbazend is 't en onverstaan Van eeuw tot eeuw gebleven Wat God den mensch heeft welgedaan En onverdiend gegeven. De eerste plechtige H. Mis De serene avondvrede van Pater Serenus' intocht bleek den volgenden morgen in een tamelijk-sombere bui te zijn omgeslagen. Dit betrof alleen het weer, want deze uit wendige neerslachtigheid vermocht aan de innerlijke vreugde en voldoening der pa rochie hoegenaamd geen afbreuk te doen. Het was niet mogelijk al degenen, die de eerste plechtige H. Mis wilden bijwonen, een plaats te geven. De kerk was eivol, toen, onder een smeekend en tegelijkertijd zegevierend Veni Creator de neomyst, we derom voorafgegaan door bruidjes en mis dienaars, binnenkwam. Bij het opdragen van het H. Avondmaal werd de neomyst geassisteerd door den zeereerw. heer W. Boin als presbyter as- sistens, door de weleerw. paters Monulphus en Valentinus als diaken en sub-diaken en door frater J. de Hey als ceremoniarius. In het priesterkoor hadden voorts plaats geno men de weleerw. heeren dom. Leo van Leeuwen O.S.B. uit Roelofarendsveen en father L. van der Salm, missionaris van Mill Hill en frater P. Lommerse. Het zangkoor voerde uit de mis ter eere van St. Joseph door Lodewijk de Voght. De goede intenties, waarmede dit werk werd uitgevoerd, weten wij te waardeeren. CORPORATIEF STELSEL IN FRANKRIJK Een vertegenwoordiger der Fransche re geering heeft de pers medegedeld, dat ten aanzien van de komende beroepsorganisa tie in Frankrijk het corporatieve stelsel zal worden ingevoerd, waarbij de samen werking tusschen de organisaties van werk gevers en werknemers gewaarborgd zal worden door staatstoezicht. Het Fransche corporatieve stelsel zal in groote trekken gelijken op de Portugeesche en gedeel telijk ook op de Italiaansche beroeps- en 'arbeidsorganisatie. BESPREKINGEN TE VICHY. In den loop van Zaterdag is te Vichy een reeks besprekingen gehouden, waaraan werd deelgenomen door maarschalk Pé- tain, admiraal Darlan, generaal Weygand en generaal Huntziger. In politieke kringen hecht men aan deze besprekingen groote beteekenis. De regeeringsbesprekingen zijn ook Zon dag voortgezet. Het Credo, door alle geloovigcn gezongen, v/as een heerlijke gezamenlijke geloofsbe lijdenis. De feestpreek werd gehouden door pater Monulphus Arkestein, die daarbij een tekst had gekozen uit het 44ste hoofdstuk van het Boek Ecclesiasticus: De Heer heeft hem uitverkoren tot zijn priester. De predikant sprak een drievoudige feli citatie uit: tot den neomyst, die heden den dag beleeft „dien de Heer heeft gemaakt", tot diens moeder, die haar hartewensch ziet vervuld en al wier zorgen en leed nu ver geten zijn, en tot de parochie, die zich ge lukkig voelt met het bezit van dezen jon gen priester, die zijn smeekende handen tot God opheft om over allen zegeningen af te smeeken. Pater Monulphus weidde vervolgens uit over de ondoorgrondelijke macht van het priesterschap, die door St. Ignatius de grootste, door St. Ephrem een oneindige waardigheid genoemd wordt en door den H. Bernardinus van Siena een macht, welke die van de Goddelijke Personen nabij komt. De genade-orde van het priesterschap komt uit de diepte der Godheid zelve voort, uit het eeuwig Hoogepriesterschap van Christus, waaraan iedere priester deel heeft. Het is daarom te begrijpen, dat er heiligen zijn geweest, die ervoor terugschrikten het priesterschap te ontvangen. Bekend is ook de uitlating van Vader Franciscus: Wan neer ik een engel en een priester te zamen ontmoette, zou ik me eerst neerbuigen voor den priester en daarna den engel begroeten. Het priesterschap is deswege zoo verhe ven, omdat God-zelf zoo verheven is. De priester staat volgens het woord van St. Joannes Chrysostomus tusschen God en de menschen; hij brengt Gods weldaden over en biedt God de smeekingen en gebeden der menschen aan. De priester is de ver tegenwoordiger van Jezus Christus bij ons. De predikant bracht dank aan de feest commissie en alle parochianen van het Zwaantje, die de ontvangst voor den neo myst onvergetelijk hebben gemaakt, in 't bizonder aan de weldoeners, die Gods zegen zullen ontvangen. Spr. herdacht ook de opofferingen van den vader en moeder van den pasgewijde en besloot met dezen toe te wenschen, dat hij een priester zal zijn naar Gods hart. Een eerste plechtige H. Mis heeft iets van het verbazingwekkende, van het nieuwe en ongehoorde van het Laatste Avondmaal. Daar staat iemand, die wij toch zoo goed hebben gekend als kleine jongen, als jonge man. Hij is priester gewijd we weten het. Maar de parochie van 't Zwaantje besefte het pas innig en met overgave van al haar geloof, toen de neomyst de consecratie woorden in het diepe zwijgen van een volle kerk fluisterde en hij. korten tijd later, het Lichaam des Heeren uitreikte aan zijn moe der, aan zijn broers en zusters. „U, wien gouden offerweelde van de Priestermacht omgeurt" zong het koor den neomyst ten besluite der plechtigheid toe een zeer mooie feestcantate van Theo Smit, welke door het koor met veel gevoel werd voorgedragen, waarbij de dankbaar heid der parochie treffend tot uiting kwam in het refrein: Voor u danken wij God den Heer. In den namiddag was er een plechtig Lof. De kerk was wederom geheel gevuld. Het Lof werd gecelebreerd door den neomyst, geassisteerd door pater Monulphus en pa ter v. Leeuwen. Bij het hoogaltaar had het zangkoor plaats genomen en zong daar de lofgezangen. De gewone gezangen werden door het volk meedgezongen. Na het „Be- nedicamus Domino" sprak de neomyst een kort woord. Spreker nam de gelegenheid gaarne te baat om allen te bedanken, voor al die parochianen die hem in staat gesteld hadden zijn studie destijds te voltooien. Aan hen was het, door Gods goedheid, voor een groot deel te danken, dat hij nu priester was. De H. Mis had de neomyst opgedragen voor het welzijn van alle parochianen, om daarmede zijn dankbaarheid te toonen. De parochianen van St. Michaël kunnen zeg gen, dat de nieuwe priester een priester van hen is. Daarom blijf ik mijn vertrouwen stellen in de parochianen, die mij zullen helpen met hun gebed. De hulde aan het priesterschap heb ik dankbaar aanvaard. Alles heb ik aan God te danken en ik hoop dit aan God weer te geven. De neomyst sloot zijn dankwoord met nog even de tij dens zijn studie-jaren gestorvenen van de parochie te herdenken. Na afloop van het Lof werd de neomyst met de familieleden door een stoet van bruidjes en de feest-commissie naar de school geleid, waar een druk bezochte re ceptie plaats vond. De prachtige geschenken waren tevens te bezichtigen: vele misgewa den en andere cadeaux. Hedenavond zullen die geschenken bij de parochie-hulde worden aangeboden. Als 't nu maar ophoudt met regenen, want het was de bedoeling die hulde, als 't eenigs- zin kon, in de open lucht te houden. KOUDEKERK Aangehouden. Door den rechercheur van politie B. te geiden werd de slagers knecht Th. v. V. alhier te Leiden betrapt op het vervoer van een drietal frauduleus geslachte varkens. Hij werd aangehouden en de varkens werden in beslag genomen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat de slagersknecht Th. v. V., deze varkens frau duleus had geslacht voor rekening van L. B. in den Hondsdijk alhier. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. Binnenland MACHINIST BIJ RANGEEREN VERONGELUKT. De ongeveer 50-jarige machinist J. Hoog. akker, vader van een groot gezin, is gis teren bij het rangeeren op de z.g. tractie- sporen van de Ned. Spoorwegen aan den Graver weg te Nijmegen door tot nu toe onbekende oorzaak van den tender gegle den en onder de locomotief geraakt. De man werd zoo zwaar gewond, dat men ernstig voor zijn leven vreest. ECHTELIJK DRAMA. Zondagavond ongeveer half elf ontmoette een 34-jarige badknecht in de Pansierstraat te Scheveningen zijn 19-jarige vrouw, die sinds eenigen tijd gescheiden van hem leefde. De man vroeg bij deze ontmoeting aan zijn vrouw weer bij hem terug te ko men, hetgeen zij weigerde. De man is daardoor zoo in woede ontsto ken, dat hij zijn echtgenoot bij de keel greep. De vrouw geraakte buiten bewust zijn. Eenige voorbijgangers hebben haar bevrijd en naar haar woning gebracht, waar zij na eenigen tijd weer op haar ver haal is gekomen. Zij heeft geen letsel be komen. De man verkeerde na dezen daad in zoo danige vertwijfeling, dat hij eenige malen met het hoofd tegen een lantaarnpaal liep, waarbij hij eenige lichte verwondingen op deed. In dezen staat werd hij door eenige politieagenten aangetroffen, die hem naar het politiebureau brachten, waar hij na verhoord te zijn in bewaring is gesteld. De commissaris van den justieelen dienst C. heeft het verder onderzoek van deze zaak in handen en verzoekt eventueelen getui gen van het voorgevallene zich voor het geven van inlichtingen te wenden tot het bureau van dezen dienst, Javastraat 18 te 's-Gravenhage. Buitenland STRIJDT VOOR EUROPA OPERATIES VERLOOPEN VOLGENS DE PLANNEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: 4 In het Zuiden van de Oekraine maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorde ringen, ook in de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche bewapeningsindustrie, vooral in het Noord-Westen en Oosten der stad bestookt met vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen groot Brittannië zijn nachtelijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstalla ties aan de Schotsche en Engelsche Oostkust. In het gebied van het Ka naal hebben gisteren jagers en lucht afweergeschut tien Britsche vliegtui gen neergeschoten. Een versperrings breker van de marine heeft vier, een patrouilleboot twee en een mijnen veger één Britsch vliegtuig neerge schoten. .In NoordAfrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers vol treffers geplaatst op haveninstallaties van To'oroek en Britsche batterijen af weergeschut tot zwijgen gebracht. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire in stallaties aai. het Suezkanaal gebom bardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht in het Noord- Oosten Duitsch gebied binnengevlogen en hebben getracht tot Berlijn door te dringen. Zij werden door het vuur van het afweergeschut afgeslagen. Twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, U Aug. (D. N. B.). Het Italiaan sche weermachtsbericht van vandaag luidt als volgt: In Noord-Afrikaaan het front van To- broek wederzij dsche activiteit van verken ningstroepen en artillerie. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwa pen hebben militaire doelen in Tobroek aangevallen, luchtafweerbatterijen en in de haven liggende schepen, waarbij schade en ontploffingen werden veroorzaakt. An dere Italiaansche vliegtuigen hebben de haven van Mersa-Matroeh benevens vijan delijke installaties ten Oosten van Sidi el Earrani aangevallen. Duitsche vliegtuigen hebben Engelsche luchtsteunpunten in Egypte aangevallen. De vijand heeft aan vallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrthe. In Oost-Afrika hebben afdeelingen van het garnizoen van Culquabert onder bevel van luit.-kolonel Ugolini een stoutmoedi- gen aanval gedaan op gewapende vijande lijke troepen, die op de vlucht zijn gesla gen en aanzienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar gebombardeerd en de stelling van Woltsjefit. In den nacht van 11 Augustus heeft een Engelsch vliegtuig het hospitaalschip Cali fornia aangevallen, dat op de reede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo ge troffen. Het schip is niet gezonken. Gemeentel. Aankondiging OPENBARE KENNISGEVING De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor de persoonsbewijzen per stuk ƒ1.aan leges moet worden betaald. In geval van min- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiking worden toegestaan. Zij, die voor vermindering der leges of voor kostelooze uitreiking in Aanmerking wenscheu.-'fjl komen, nietenjfen daartoe strekfytfftr irerzoek ir^renen. tfiervoor wor den lymdloos forajffïeren b#chikbaar ge- steldTen^Jj^uj^tT ingang VAchmarkt (Bo- dekamen70Kfc^rkda£«ij»liupschen 9 en 17 uur; des Za^prtiags tussche»9 en 12.30 uur. Bedoeli^foilnulieren m<*ten ingevuld en ondertekend Lorden toe«zonden aan den InspecMFur ddr Gemeentebelastingen vóór 26 Auigustua^.s. Dopjehbare kennisgeving is thans uit sluitend van belang voor de inwoners der geftiaehtc Leiden, wier geslachtsnaam aan vangt met een der letters P tot en met Z. Onder geslachtsnaam van een gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw wordt ver staan haar meisjesnaam. Personen, die reeds een verzoek hebben ingediende moeten het bericht daarop af wachten en niet opnieuw een formulier in zenden. De verzoeken moeten worden ingediend door het hoofd van het gezin voor alle in wonende gezinsleden op één formulier; door alleenwonende personen voor zichzelf. Dc Burgemeester voornoemd, STEVENINCK. Leiden, 11 Augustus 1941. 825 DUITSCHE LUCHTAANVALLEN. BERLIJN, 11 Aug. (D. N. B.). Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook in den af geloopen nacht, naar het D. N. B. ver neemt, verkenningsvluchten gemaakt tot in het Schotsche kustgebied. Eenige ha vens aan de Engelsche Oostkust werden met bommen aangevallen, waarbij in Aberdeen een groote en verscheidene klei ne branden werden veroorzaakt. Aan het Middellandsche Zeefront heb ben Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers Zondag de haven van Tobroek aangevallen en met bomtreffers een schip, benevens de Akadeinstallaties beschadigd. Drie batterijen afweergeschut kregen even eens bomtreffers, waarop de kanonnen zwe gen. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED BERLNJN, 11 Aug. (D.N.B.) Eenige vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloo pen nacht, komende uit het Noordoosten, Duitsch gebied binnengevlogen. Enkele hunner trachtten ook Berlijn te bereiken. Na beschoten te zijn door luchtafweergeschut wijzigden de toestellen terstond hun koers. De aanvalspoging bleef volkomen zonder effect. RUSSISCHE DIVISIE VERNIETIGD. BERLIJN, 11 Aug. (D. N. B.). Bij een aanval van Duitsche formaties ten Zuiden van het Ilmenmeer is de 180ste Sovjetge- schutdivisie volkomen vernietigd. In den Noordelijken frontsector zijn Duitsche troepen op 9 Augustus gestuit op een Sovjetgevechtsgroep ter sterkte van 2000 man. Deze formatie bestond uit de resten van verscheidene Sovjet-divisies. Na harden strijd werd deze bonte formatie volkomen vernietigd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 11 Aug. (D. N. B.). Dagelijks komen in Bangkok uit Malakka geëvacu eerde Japanners aan, die eensluidend mel ding maken van de toenemende onrust on der de bevolking ten aanzien van de En gelsche maatregelen, zoo meldt Domei uit de Thailandsche hoofdstad. Sedert het bin nenrukken van de Japansche troepen in Fransch Indo China is de houding van de Eritsche autoriteiten jengens de daar wo nende Japanners buitengewoon verscherpt. Alle Japanners worden voortdurend gecon troleerd en na de blokkeering der saldi zijn verdere zaken onmogelijk. Daarom hebben de daar wonende Japanners het voornemen uit Malakka te vertrekken. Ook de reis mogelijkheden voor Japanners in dit gebied zijn uiterst beperkt. Zij mogen zich slechts 24 uur in een plaats ophouden. Op een af stand van 30 km. van de Thailandsche grens is het autoverkeer verboden en in de treinen moeten de vensters gesloten resp. verduisterd worden. VERKLARINGEN VAN SOVJET GEVANGENEN. HELSINKI, 11 Aug. (D. N. B.). De Gelsingin Sanomat publiceert eenige ver klaringen van leden van volken van Fin- schen stam in de Sovjet-Unie, die zich in een Finsch gevangenenkamp bevinden. Volgens deze publicatie beklaagde een Tscheremisse zich over de bolsjewistische onderdrukkingsmethoden en zeide, dat bij zijn volk onder den aam Mari een zooge naamd autonoom gebied binnen de Sovjet- Unie werd gevormd en dat krachtig vrijheidsstreven aan den gang was geweest. De leiders van dit geheime streven waren echter gearresteerd en weggezonden om dwangarbeid te ver richten. Een artillerist uit de omgeving van Moskou heeft omtrent het effect der Fin- sche artillerie verklaard, dat verandering van positie niet geholpen had. De Sovjets waren steeds door de Finnen nauwkeurig beschoten, totdat ten slotte de batterij ver strooid cn vernield was. „Wij waren ner gens veilig", zoo verklaarde de gevangene. „De Fin ziet alles en schiet uitstekend". Alle gevangenen, zoo schrijft het blad ver der, vroegen of zij in Finland mochten blij ven. Hun werd geantwoord, dat zij naar huis konden terugkeeren waneer er geen Sovjet Unie en geen gevangenis meer zóu zijn voor de daar ingesloten volkeren. AARTSBISSCHOP VAN PADERBORN BENOEMD. ROME. 11 Aug. (D. N. B.). Paus Pius XII heeft prof. Lorenz Jaeger, Studiënrat in Dortmund, thans veldprediker bij de Duitsche weermacht, benoemd tot aarts bisschop van Paderborn.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3