PAM BIJ DEMAANAPEN Dat zal je RECHTZAKEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 CF LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Radio-prógramma ZONDAG 10 AUGUSTUS. HILVERSUM L 415,5 11. 8.00 Gewy- de muziek (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuws berichten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Declamatie (Voorbereid door het 10.30 Kerkdienst (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 12.00 Ernst van 't Hof met zijn 15 solis ten 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Nederlandsch Ver bond voor Sibbekunde: Familiewapens 1.15 Harmonie-orkest „Ons Genoegen" 1.35 Declamatie 1.45 Gramofoonmuziek 1.55 Inleiding volgende uitzending 2.05 Harmonie-orkest Apollo" 2.30 De clamatie 2 40 Gramofoonmuziek 2.46 Inleiding volgende uitzending 3.45 Har monie-orkest „O.B.K." 4.05 Gramofoon muziek 4.30 De Ramblers en orgelspel 5.30 Voor de jeugd 6.00 Gramofoon muziek 6.10 Sport van den dag 6.35 De Meesterzangers 7.00 Actueel half uurtje 7.30 Revue-programma 8.20 Luisterspel 8.40 Omreoporkest 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 BNO: Engelsche uitzending: „An American sees Holland". HILVERSUM H, 301,5 M. 8.00 Gra mofoonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen 12.00 „Eens Christen's reize naar de Eeuwig heid in dezen tijd", cyclus (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 12.15 Bachcantate 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Curt Hohenbergen en zijn orkest 1.55 Boek bespreking 2.15 Arnhemsche orkestver- eeniging, solist en gramofoonmuziek 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.00 Rondom het orgel (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.30 Sportuitslagen A.N.P. 5.35 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.00 Declamatie 6.10 Gerard Lebon en zijn orkest 7.00 BNO 7.10 BNO: Nieuwsberichten 7.20 Pianoduetten 7.45 Reportage 8.00 „De bedrogen Kadi", komische opera 8.45 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0022.15 rersuim I. 22.1524.00 Duitsoh programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II. 22.1523.00 Programma, uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrale. 23.0024.00 Duitschpr ogramma 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. MAANDAG 11 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Framofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.40 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Ensem ble Jack der Kinderen en solist 11.25 Declamatie 11.45 Vervolg van 11.00 12.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgel, cello en gramofoonmuziek 1.45 Gramofoon muziek 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 2.30 Schrammelkwartet en solis te 3.00 Voor de vrouw 3.45 Gramo foonmuziek 4.00 Concertgebouworkest (gr.pl.) 4.45 Voor de jeugd 6.00 Gra mofoonmuziek 6.15 Reportage 6.30 Salonorkest 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 8.00 Viool, piano en gra mofoonmuliek 8.55 Boekbespreking 9.10 Gramofoonmuziek 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10 0010.15 BNO: Engelsche uitzen ding: „Things worth knowing about Hol land". HILVERSUM H. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Framofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst (Voorbereid door de Christelijk* Radio Stichting) 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 11.00 Declamatto 11.20 Gramofoonmuziek 12.15 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Omroeporkest en piano-intermezzi 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging. soliste en gramofoonmuziek 3.00 Gramofoon muziek 5 00 Causerie „De invloed van de vrouw op de karaktervorming van het jonge kind in huis en school" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 BNO. Nieuws-, economische- en beurs berichten 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Cursus „Lichamelijke en geestelijke ge zondheid" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 6.15 Muset- te-orkest „Les Gars de Paris" en gramo foonmuziek 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 BNO: Friesch praatje 7.45 Politiek weekpraatje 8.00 De Romancers, soli 'c en het kleine Omroepmannenkoor 8.35 Luisterspel 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 Ensemble Bandi Balogh 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilverf n I. 22.1524.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilver II 22.1523.0 Programma uitsluiten voor aangeslotenen bij de Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. De liturgie der Kerk ZONDAG 10 Aug. Feestdag v. d. H. Lau- rentius, diaken en martelaar. Tien :1e Zon dag na Pinksteren. Mis: Confessio. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. lOen Zondag na Pinksteren; 3e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drie eenheid. Kleur: Rood. Tot Paus Xystus, op weg naar de mar telplaats, sprak de diaken LaurentiuS: „Waar gaat gij heen, vader zonder uw zoon? Waar snelt gij heen, heilige pries ter, zonder uw dienaar?" De heilige Xystus antwoordde: „Ik verlaat u niet, mijn zoon. U wacht nog grooter strijd voor het geloof in Christus, fra drie dagen zuit gij, de le viet, mij, den priester, volgen". Vandaag vieren wij de vervulling van dit woord. De heilige Laurentius is levend geroosterd. Door zijn wonderlijke stand vastigheid bekeerde hij den heilige Roma- nus, van wie gisteren de gedachtenis. MAANDAG 11 Aug. Mis v. d. H.H. TI- burtius en Susanna, Martelaren: Salus autem. 2e gebed v. d. 10e Zondag na Pink steren; 3e A Cunctis (om de voorbede van alle Heiligen); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. 10e Zondag na Pinkste ren: Cum clamarcm. Geen Gloria. 2e ge bed v. d. H.H. Tiburtius en Susanna: 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Groen. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen MAANDAG. Mis v. d. Z. Ludovica van Savoye, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. cl. H.H. Tiburtius en Susanna; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. 267. Daar aangekomen, zegt %de professor. Nu moet ik hen eerst duidelijk trachten te maken, dat wij vrienden zijn en gekomen om hen te bevrijden. Koningin Kristal- lientje heeft mij echter een brief meegegeven. 268. In deze brief staan allerlei vreemde teekens. Eerst wordt een steen aan een touw vastgebonden en daaraan de brief en voorzichtig laat de professor deze nu in de kloof zakken. QemengdeJiexicAUn OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. Te Kapelle (Z.) is het 11-jarige doch tertje van den heer A. in ,'t Anker op den onbewaakten overweg bij wacht 36 van de Ned. Spoorwegen, door den trein gegrepen en op slag gedood. MAN DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gistermiddag 1 uur 15 geraakte de 25- jarige E. K. te Ede onder een passeerende locaaltrein op het traject Ede—Gemeente huisEde (dorjf). De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De trein had door het ongeval een kwartier vertra ging. De machinist had van het ongeval niets bemerkt en werd later bij station Ede-dorp opgehouden. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Toen Donderdagnamidag te Odiliapeel een zekere W. van Heesch uit Oss op het spatbord stond van een zware truck, bela den met grint, brak de pui van het spat bord, waardoor Van Heesch kwam te val len en de wielen den ongelukkige over de borst gingen. Van Heesch, die 24 jaar oud en gehuwd is, was op slag dood. JONGETJE VERDRONKEN. Het driejarig zoontje van den heer J. K. te Broek op Langendijk is gistermiddag bij het spelen achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. INBRAAK IN EEN VILLA TE LAREN In den avond van Dinsdag 5 Augustus of in den vroegen morgén van Woensdag 6 Augustus hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan een villa, staande op de Prui- senberg te Laren (N.H.), waar zij voor eenige duizenden guldens aan sieraden heb ben ontvreemd. Woensdagmorgen werd de inbraak de bewoners van het perceel wa ren eenigen tijd afwezig door den huis knecht ontdekt. Er zijn, naar eerst thans na thuiskomst van de bewoners bekend is ge worden, verschillende gouden en platina sieraden ontvreemd, welke een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordi gen. Ook levensmiddelen als cacao en kof fie, zijn gestolen. In twee koffers, die zij in de villa vonden, moeten de daders de ge stolen goederen hebben meegenomen. 570 POND AAL IN DE VECHT GEWORPEN Straf voor handel in oudermaatsche visch. Donderdagavond hield de marechaussee te Muiden twee Amsterdamsche vischhan- delaars aan, die met bakfietsen waren ge komen, en van den handelaar L. V., een par tij van 560 pond aal hadden gekocht. Het bleek, dat er verschillende ondermaatsche aaltjes in den koop begrepen wafen ge weest. De marechaussee maakte toen korte metten en de geheele partij werd van de Vechtbrug af, in de Vecht geworpen. Een drom van belangstellenden had zich inmiddels op de brug verzameld, om dit ongewone schouwspel gade te slaan. Toen de marechaussee zich had verwijderd, bleek dat aan den oever nog verscheidene aal tjes waren blijven liggen. Een aantal jon gens sprong er op af en slaagde er in, nog enkele aaltjes te grijpen. Het is voor de eerste maal, dat krachtig ingegrepen wordt in den handel in onder maatsche aal, welke reeds geruimen tijd in Muiden welig tierde. FEUILLETON wel lukken door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 17) Zottinnetje, elke overdracht van grond staat openlijk afgedrukt in de afdeeling verkoopingen der dagbladen. Daarvoor zijn heusch geen detective-talenten noodig. Maar ik vind het toch niet prettig! Ik zou nog reKenschap hebben moeten afleg gen, waarvror ik het geld gebruikt heb. Er ontbrak nog maar aan, dat hij mij penning voor penning voorgerekend had, wat ik had geërfd en wat ik had mogen uitgeven. Studny floot zachtjes tusschen zijn tan den. Hola, daar gaat mij een licht op. Zou die achtenswaardige oude baas misschien als voogd van Liska willen optreden? Ja, dat zal het zijn. Hij zal waarschijnlijk graag de controle over het beheer van je vermo gen in handen krijgen. Dan zou hij zijn Schaapjes wel op het droge weten te krij gen. Reken daar maar op! Zou je heusch denken? Maar natuurlijk! Dat was de reden, waarom hij je opzocht. Dat is zijn opzet. Gelukkig, dat je iemand hebt, die je kan raden, kleintje. En je bent toch over je raadgever tevreden, niet? Hebben wij niet Haagsche Politierechter Nu fietsbanden schaarsch zijn. De schilder D. M. te A1 p h e n a. d. R ij n, had bij een caféhouder te Wou- brugge werkzaamheden verricht in een loods. In deze loods hingen een paar rij wielbanden en aangezien M. juist zonder rijwielbanden zat, had hij. het maar ge waagd, om ze weg te nemen, met het eenig resultaat, dat het natuurlijk uit gekomen was en hij dientengevolge in het verdachtenbankje plaats moest nemen. Op een vraag van den Politierechter hoe hij er eigenlijk toe gekomen was om de banden weg te nemen antwoordde hij heel eerlijk: „Ik zat toevallig zonder ban den". Tevens voegde hij er aan toe, dat hij de ontstane schade, begroot op ƒ20, terug had betaald. De Officier vond diefstal van fietsban den thans een ernstig feit, want fietsban den kan men tegenwoordig maar niet een, twee, drie vervangen en de gedupeerden zitten er maar mee. Wel heeft verdachte de schade vergoed, maar niettemin verdiend hij een ernstige correctie. De eisch werd dan ook twee weken ge vangenisstraf. De Politierechter wilde wel iets meer over verdachte weten en hield de uit spraak aan om een rapport te doen inwin nen. Buren-wee. „Ik ben de verkeerde", zei de juffrouw uit Leiden, toen zij in het bankje stond, en zü verduidelijkte zulks door er aan toe te voegen: „niet ik mot hier staan, maar zij, die daar zit, zoodat ik eigenlijk daar most zitten en zij hier staan". Die „die" was dan de tegen haar getuigende sexegenoote. Als men het dus goed be greep, dan was dit de manier van de da me om haar onschuld te betuigen. Het was nu eenmaal zoo, dat zij een verdachten- dagvaarding had en genoemde sexege noote een getuigen-dito, dus kwam er niets van plaatsverwisselen. Het betrof trouwens maar een doodgewone woorden- strijdje tusschen genoemde dames. Het was gekomen, doordat de getuigende da me, die boven huist, brood- en aardappé- lenfcruimels voor de vogelen wierp, welke ingrediënten op het plaatsje beneden te recht kwamen. Daar zal niemand overi gens iets van zeggen. Maar er waren nog andere dingen met die kruimeltjes mee gekomen, zooals stukjes papier, lapjes goed, ja zelfs was er eens een stuk van een stuk servies mee uitgeschud. Al deze artikelen eten de vogeltjes niet, dus moest mevrouw beneden met stoffer en blik, mitsgaders een bezem komen om het ge val van haar plaatsje, alias tuintje, bijeen te sprokkelen en in de vuilnisemmer te deponeeren. De dame boven vond zulks de sop de kool niet waard, maar die van beneden wel en de strubbeling was geboren. De juffrouw boven kon het geen onge lukje noemen, want het gebeurde zoo dik wijls, dat ongelukjes uitgesloten genoemd moesten worden. Neen de schoen wrong hem ergens an ders en kwam hier op neer. De man van de juffrouw beneden hield op het plaatsje konijnen en de lucht die deze langooren teweeg brachten mocht geen odeur ge noemd worden, tenminste volgens juf frouw boven stonk het zoo, dat zij mees tentijds haar ramen niet kon openen. Te vens kwamen daar de vele vliegen nog bij. Om kort te gaan: het was op zekeren dag tot een uitbarsting gekomen, doordat een deel van het geld van het bouwterrein uitstekend belged? Tien procent rente! Waar krijg je die elders? Ja, prachtig. Een gedachte schoot haar opeens door het hoofd. Een gedachte, die haar een plotselinge schrik aanjoeg. En, wat er is? Studny merkte direct, dat ze iets had. *Ja, eens zal Liska toch een voogd krij gen. Je bedoelt, wanneer wij trouwen. Mevrouw Hegenwald knikte. En wanneer het dan die afschuwelijke Jobst zou zijn? Dan zal hij je den broodkorf zeker wat hooger hangen. Daar heb ik allemaal reeds aa ngedacht en daarom moet men te voren zijn maatregelen nemen. Maar hoe? Studny keek even om zich heen. Doodeenvoudig, zooveel mogelijk van je vermogen buiten zijn bereik beleggen. Buiten zijn bereik? Natuurlijk, in het buitenland! Maar op het oogenblik kan men toch zoo maar niet geld over de grenzen krij gen? Studny lachte. Laat dat maar aan mij over. Het be hoeft toch niet direct vandag of morgen te gebeuren. Maar nu wat anders. Ik sprak j® toch voor kort ever een Zwitsersch fa brikant, die in Zuiri-Duitschlana een groot textielbedrijf wil oprichten. Het kapitaal is vol teekend op de laatste honder duizend mark na. Eerstdaags begint de fabriek al te werken en hij moet alleen nog honderd duizendmark hebt en om een bepaald pa tent te koopen en practisch te kunnen toe passen. Die man i? zoo zeker als de bank. Je meent dus, dat ik ge'd daarvoor moet vrijmaken? M« ar dat kan ik op het oogenblik niet. de beneden-juffrouw naar boven toeter de „alsdat zij haar swijnerij nou bij zich moest houden". Commentaar bleef uit. maar toen de juffrouw van gelijkvloersch persoonlijk werd en woorden ging bezigen, die een net mensch niet gebruikt, was er wel com mentaar gekomen en niet zoo zuinig ook. Over en weer kaatsten de hatelijkheden, maar de juffrouw, wier man konijnen mest, won het glansrijk. Bovendien was zij begonnen met scheldwoorden te gaan gebruiken, die meestal begonnen met vuile vieserik plus wat er aan vast zat. De Officier vond dus niet, dat de ver keerde in het bankje stond, alhoewel hij best kon begrijpen, dat de juffrouw boven oak wel haar mondje gerept zal hebben. Daarmede rekening houdende werd de eisch drie rijksdaalders boete. De juffrouw zeide, zulks niet te nemen. „Wat mosten de buren wel van zoo'n ver nedering denken?" Wat de buren er over gedacht hebben weten wij niet, wel weten wij, dat de juf frouw twee knaken zal moeten betalen en in de toekomst niet meer schelden, want dan kost het duurder. HAAGSCHE RECHTBANK Een geraffineerd mensch. Men heeft groote oplichters en kleine oplichters en vele van hen hebben wij tot flinke straffen hooren veroordeelen. Maar een oplichter, die zoo geraffineerd, gehan deld heeft als C. L. D. V., die verstek liet gaan, bestaan er gelukkig niet. Hij zocht juist de arimsten der armen uit en dan liefst nog oude menschen, menschen, die van enkele schamele guldens de eene week aan de andere vast moeten knoopen. Menschen, die op deze wereld niets, maar dan ook niets bezitten. Van zulke- menschen wist hy kleine bedragen van f 0.75 of f l.—r los te krijgen. Zyn operatiegebied was Leiden, Delft en Naaldwijk. Bij mej. M. de T. te Leiden had hy zich uitgegeven voor een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij zou wel zorgen, dat zij een deken en een sloop sloop kreeg van die instantie, want die •had zij hard noodig. Neen, dat zou best in orde komen, als de juffrouw maar f 0.75 administratiekos ten wilde betalen. En de juffrouw gaf van haar weinige centjes er vijfenzeventig aan verdachte, Weg centjes. Bij een ander weer had hij zich uitgege ven als komende van Winterhulp. Schoe nen had deze 80-jarige juffrouw heel hard noodig. Gen bezwaar verdachte zou wel zorgen, dat het in orde kwam als ze maar f 0.85 centen administratiekosten wilde betalen. Waarom nog verdere wandaden op te sommen. De Officier bracht het goed onder woor den toen hy verdachte een minderwaardig mensch noemde, die zijn praktijken alleen tegen' dergelijke gebrekkige- en oude men schen ten uitvoer durfde brengen. Buiten gewoon ergerlijk vond spr. het om zulke „kleine luiden" te berooven van hun laat ste centen. Wel betreffen het hier kleine bedragen maar niettemin zal de straf zeer hoog moeten zijn, zulks heeft verdachte ruimschoots verdiend. De eisch werd dan ook tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Moet je ook heelemaal niet doen! Ik heb beloofd dat bedrag ter beschikking te stellen. Maar mijn geld zit vanzelfsprekend ook weer in ondernemingen vast en ik moet het heel voorzichtig zien vrij te maken, om geen verliezen te doen ontstaan. Wanneer je borg zoudt willen zyn, is het al vol doende. En denk een aan! zijn stem werd fluweel zacht, terwijl zijn vingers haar hand streelden als in een magnetische be zwering met één slag kan je je inkomen zeer belangrijk vermeerderen. Vijftien pro cent dividend is het minste, dat wij uit die zaak zullen maken. Ik heb het heele ge val zorgvuldig nagerekend. Ik had alle gé- gevens te mijner beschikking. Cijfer voor cijfer kan ik je overleggen. Ik zou je wil len voorstellen eens met mij naar Zuid- Duitschland te reizen en daar zelf de zaak in oogenschouw te nemen. Maar dat is toch heelemaal niet noo dig, wanneer jij me verzekert, dat alles in orde is. Toch had ik liever niet, dat je daarop afging. Je moet juist zelf zien en oordee- len. Ik zou een vrouw naast my willen hebben, die ook in zakelijke kwesties zelf standig is. Daarin heeft men je niet juist behandeld. Je bent veel te intelligent, om je ver van al die dingen te houden. Je moet alleen een paar juiste aanwijzingen hebben. Dan zal je heel gauw je financieele aangelegenheden kunnen regelen. Studny wist precies, hoe hij Doris en elke andere vrouw aan moest pakken. Niets zou haar er eerder toe brengen hem de leiding der zaken over te laten dan dat hij haar schijnbaar als gelijkbevoegde en gerechtigde naast zich plaatste. Dom was ze niet. Maar ze was een zottin op dat punt, waarop vele vrouwen zottinnen zijn. Ze ging op elke vleierij in. Zoo draaide het er ten slotte op uit, zooals hij het zich had voorgesteld en den vrienden beloofd. Do- ris zei toe,, voor de genoemde som borg te blijven. Ze was overgelukkig, omdat Gre- gor haar een uitweg had gewezen, waar door zij in de toekomst aan het toezicht van Jobst von Hegenwald, den dwarskij ker, kon ontsiappen. Vrij zou hij na haar huwelijk voogd van Liska mogen worden. Zy zou Liska niet beknibbelen. Ze dacht er niet aan, zij zou zichzelf ook niet laten beknibbelen. De eerstvolgende weken gingen voor me vrouw Hegenwald in een koortsachtige op winding voorbij. De zaken, waarover Stud ny gesproken had, moesten haar beslag krijgen. Telkens weer werd zij voor een bespre king uitgenoodigd. In het een of andere bu reau, bij den een of anderen advocaat, za ten jonge lieden de oudere heeren met ver trouwen inboezemende gezichten, gebogen over acten en stukken, terwijl zij over het maken van fabelachtige winsten praatten. Hoe moeilijker hare financieele omstan digheden waren, hoe meer Doris zich vast klampte aan de verwachtingen, welke Studny bij haar had opgewekt. Haar heele denken werd alleen nog maar in beslag genomen door de gedachte winst te maken en haar zinnen waren er vol van, hoe zij Gregor steeds meer aan zich moest binden. Ze begreep niets van al die projecten, be rekeningen. overboekingen en credieten. die in de besprekingen der heeren telkens weer de hoofdrol speelden. Maar zeer zakelijk kijkend zat mevrouw Hegenwald in hun midden, af en toe door een snellen blik in haar zakspiegeltje con troleerend, dat haar neus niet glom, haar haar goed geonduleerd was en zitten bleef en zij er zoo v-oordeelig mogelijk uitzag. Dat bleek haar ook duidelijk uit de onverholen bewondering, waarvan de heeren, die Stud ny aan haar voorstelde, blijk gaven. Het waren alle lieden met academische titels of adellijke namen. Zij hadden iets, dat ver trouwen en zekerheid wekte. Zij spraken over de wijde wereld, die zij door haar overleden echtgenoot had leeren kennen. Italië, Frankrijk, Engeland, Egypte, kenden deze heeren vanzelfsprekend even goed als Duitschland. Zij hadden eigen auto's, zij praatten over hun buitenverblijven, om kort te zijn: zij boezemden vertrouwen in. Men stelde ten slotte een gemeenschappe lijke excursie vast naar de Duitsch-Zwitser- sche grens, waar de fabriek lag waarin Gregor Studny aandeelen zou nemen, waarvoor Doris Hegenwald borg zou zijn. En als deze zaak voor elkaar is, lieve ling, zei Gregor Studny, .toen hij Doris des avonds naar huis reed, dan trouwen we. Teedèr legde hij. terwijl hij met zijn lin kerhand achteloos het stuur vasthield, zi;n rechterarm om haar heen en drukte h?ar tegen zich aan. Er zijn dingen, die een mensch met zi, u gevoel niet verwerken kan, al is het he n mogelijk ze zich met zijn verstand voor stellen. Zoo bijvoorbeeld, wanneer iemand, dien wij liefhebben vertrekt. Wij stellen ons dan telkens weer voor, dat op een goe den dag een niet te overbruggen afgrond zich tusschen hem en ons schuift. Wij zou den het kunnen uitteekenen, hoe de trein aan het station zou stilstaan; hoe de per soon, dien wij liefhebben zou instappen, hoe wij zijn gezicht zouden zien, zijn ge-, zicht, dat zich verder en verder zou V' wijderen en ten slotte alleen nog maar f n' punt zou zijn. Eindelijk ook dat zelfs r meer. En toch, het hart kan dit niet werken, omdat het niet begrijpen wil. bl'Jft ongeloovig, totdat het oog' (Wordt verve Uit het 6ög uit het hart is t gezegde, Dat is er een wijs en wéér woord; Déérom vindt PersikTïBr wel prettig, Dat U 't wooi^VRtërtil/veer eens hoort. Al ben ik soms mbeilijk te krijgen En niet meer precies zooals „toen". "k Ben nög nummer één op het lijstje, Ik ben nog altijd kampioen. et d

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9