OMGEVING RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlifke Stand ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 GEBOUW NED. R.K. VOLKSBOND Steenschuur 15 Zondag: Het gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 7.30 uur (zaal 6). Vrijdag: Katholieke Zondag is het gebouw gesloten. Zaterdag: Zitting Spaarkas van de Centrale Volksbank op het kantoor van 78 uur nam. SINT ODO-KOORKNAPEN Zondag: Lofbeurt geheele Schola; na het Lof korte repetitie met de heeren. Dinsdag: 6 uur Schola. Woensdag: Lof- beurt St. Ambrosiusgroep. Donderdag: 6 uur Schola. Vrijdag: Patroonsfeest Schola zingt in Hoogmis en Lof. Zater dag: Lofbeurt Pius X groep. Hallo Boys! De Schola ziet goed naar de Agenda van deze week en is altijd paraat! Na deze week krijgen jullie twee weken vacantie! Is dat een bof! Voor mij niet minder. We hopen, dat het deze \yeek warm is, want dan trekken we den groenteboer weer eens aan zijn vessie! Snap ie? Hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. PAAP 'Hanze- en handelsstad met een meer dan 700-jarig bestaan. (Van onzen V. P. B.-correspondent) Meer dan 700 jaar oud is de Hanze- en handelsstad Riga in het voormalige Lijf land, die in 1918 tot hoofdstad van Let land werd verheven en die, sedert den winter van 1940, militair bezet werd door Sovjet-Rusland. De stad heeft sedert haar bestaan menigen storm weten te doorstaan. Zij heeft moedig het hoofd geboden aan de Russische overheersching en het bolsjewis tische schrikbewind. Riga heeft te allen tijde een sterk Duit- schen inslag vertoond. De vele oude kerken herinnerden aan het oude Duitschland, evenals vele gebouwen in de oude handels stad met haar schilderachtige straatjes en stegen. Ontegenzeggelijk heeft zich hier steeds de Duitsche cultuur doen gelden. De hoogere kringen geneesheeren, advoca ten, kooplieden, fabrikanten, leeraars, pro fessoren, journalisten en artisten van al lerlei aard gaven den toon aan. Duitsche handwerkslieden echter ontbraken bijna geheel, evenals Duitsche boeren. De Letten wisten goed gebruik te maken van hun bij de Duitschers opgedane kennis en klommen langzamerhand op tot de hoogste posities in den Letlandschen staat. Koerland en het grootste Zuidelijke deel van Lijfland werden vereenigd tot de re publiek Latvija (Letland), terwijl de door de Esten bewoonde Noordelijke helft met het eigenlijke Estland samensmolt tot den staat Eesti (Estland). De nieuwe orde van 1919 in Lëtland. De Duitsche landeigenaars hielden, als gevolg van de onteigening, die door de Let ten werd doorgevoerd, nog slechts een klein deel van hun voormalig bezit over. De scholen, de Polytechnische Hoogeschool, schouwburgen en kerken werden door den nieuwen staat tot Letlandsch bezit ver klaard. Dit neemt evenwel niet weg, dat de Duitsche elementen het over het alge meen vrij goed konden vinden met de niéu we bewindhebbers. Zij wisten de achting af te dwingen van de Letten door de wijze waarop zij bijeenbleven, door de scholen die zij met eigen middelen stichtten, enz. Deze Duitsche scholen werden ook door Letlandsche kinderen bezocht, omdat het onderricht er zoo goed was. De Duitschers wisten zich in economisch opzicht overeind te houden, zij het dan in bescheiden mate. In 1930 telde de stad Riga nog 378.000 in woners, waaronder. 13 pet. Duitschers, 60 pet. Letlanders en 27 pet. Joden en Russen. Riga werd in 1201 gesticht door Bisschop Albert van Bremen. De Duitsche bevolking bestond uit ridders, priesters en kooplieden. Deze laatsten dreven reeds vóór dien tijd handel aan den Dunastroom, waaraan Riga ligt. De heerschappij over de nieuwee stad werd uitgeoefend door den Bisschop en door de Duitsche ridders, die spoedig een orde vormden. Nog tot in 1857 is Riga een vesting ge bleven; het gevolg daarvan is, dat de bin nenstad nauw en bochtig is. Hier hielden de gilden der handwerkslieden en koop- lieden verblijf. Het huis met den fraaien gevel, toebehoorende aan de Vereeniging der Zwarthoofdei. een bond van koop lieden een standbeeld van Roland op het marktplein bij het stadhuis, het voor malige Ridderhuis en tal van andere ge bouwen verleenen aan de stad haar karak teristiek uiterlijk. De lotgevallen van een stad. Aan het kanaal, dat door de stad vloeit, ligt de oeroude kruittoren met enorm dikke muren. Aan de andere zijde van dit ka naal liggen de woonwijken, afgewisseld door schoone boulevards. Verderop bevin den zich de arbeiderswijken. De ter plaatse 600 meter breede Duna wordt door ver scheidene bruggen overspannen. Reeds in 1522 werd in Riga de Hervor ming ingevoerd. De macht van den gees telijken staat geraakte in verval en in 1582 moest de stad zich aan Polen onder werpen. In 1622 werd zij heroverd door den Protestantschen koning Gustaaf Adolf van Zweden. Diens opvolgers hebben echter een politiek gevoerd, die opnieuw tot den ondergang van de stad leidde, In 1710 moest zij zich overgeven aan de Russen. Van dien tijd af tot aan de onafhankelijkheid van Letland behoorde zij tot het Russische rijk. Na den dood van den vrijzinnig aangeleg- den Tsaar Alexander II, die een bijzonde re voorliefde aan den dag legde voor de Oostzeeprovinciën, werd alles er op gezet, om de stad te Russificeeren. In September "917 vertoonden zich voor het eerst weder Duitsche troepen in de stad. Toen dezen in het begin van Januari 1919 moesten aftrekken, maakte zich het bols jewistische schrikbewind meester van de stad. In Mei 1919 kwam daaraan echter weder een einde. In 1940 verviel de stad, met den geheelen staat, opnieuw aan de bolsjewisten. Hoewel Letland, op grond van de gesloten verdragen, zijn innerlijke zelfstandigheid zou behouden, is hieraan niet de hand gehouden. Thans is de stad opnieuw in andere handen gevallen en mag de hoop worden uitgesproken, dat aan het bolsjewistische regime voorgoed een einde i>- gemaakt. KATWIJK Geboren: Keetje d. v. K. van Duyn en J. Zwitser. Pieter z. v. P. Brusee en K. Vooijs. Dirkje d. v. A. Impthorn en J. Nijgh. Gijsbertha Jacoba d. v. J. Ver- does en H. M. E. Dorrius. Ondertrouwd: H. C. Hogewoning en A. Maagdelijn. Getrouwd: J. van der Boon en P. de Mol. J. van der Boon en J. van der Wiel. Overleden: Jacob Huisman echtgen. van H. W. Vonk 61 j. LEIDSCHENDAM St. Josephsgezellenver. Zondag na de Hoogmis en na het Lof bijeenkomst. Dins dag 12 Augustus te 8 uur Maria-ongre- gatie, daarna bijeenkomst en Zaterdag 16 Augustus van 7.30 uur tot 10 uur bijeen komst. RIJNSBURG Bloemenhandel. Galardia 4060, Bos- godetia 69, Centaurea 4060, Lyatris .280—4.90, Convili 1.20—1.70, Witte Le lie 1823, Lilium Auratum 2025, groote Zinnia 1.101.40, idem klein 5075, Mar grieten 3050, Margrieten dubbel 4570, Statice 1217, Anjers 3060, Am. Anjers 1.70—2.20, Gladiolussen 0.902.70, Montbretia 1215, Rozen 2535, Flox 10 17, Riddersporen 1419, Asters ƒ0.65 1.25, Asclepia ƒ2.40—3.20. VOORSCHOTEN Diefstal. Tijdens afwezigheid van den eigenaar zijn uit het magazijn van de was- scherij „Ancro" in de Voorstraat alhier, waschmiddelen ontvreemd. WASSENAAR Ingebroken. Te Woerden is aangehou den de 16-jarige S.. uit Den Haag, die be kende, in samenwerking met de 15- en 16- jarige broertjes M., eveneens uit Den Haag, te hebben ingebroken in het gebouwtje van de Haagsche Hondenclub in onze gemeen- te.*'De jongen was nog in het bezit van het aldaar ontvreemde damesrijwiel, dat thans in beslag is genomen. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Petronella Hendrika Ma ria d. van Wilhelmus Verhage en Bertha Gerarda van Leeuwen. Catharina Eliza beth d. van Adrianus Huijgens en Johan na de Wijs. Apolonia Alida d. van Si mon Bonte en Alida Veldtman. Robert Bernard z. van Hendrik Bons en Dieuwke Postmus. Neeltje d. van Jacob Middel koop en Jannigje Versteeg. Geert z. van Lauwrens Quist en Antje Henderika Kle ment. Ondertrouwd: Teunis Ssterk 23 j. te Zwammerdam en Petronella Jannetta Horsman 25 j. Huibertus de Jager 27 j. en Maria van Wijk 22 j. te Boskoop. Dirk van Eijk 22 j. en Gijsberta Cornelia van Wilgen 18 j. Wouter Willem van Beerschoten 25 j. en Reintje Zijlstra 21 j., te Koudekerk aan den Rijn. Dirk van- Dorp 24 j. te Voorschoten en Cornelia Bak ker 24 j. Overleden: Johanna Sophia Hoo- gendijk 86 j. wed. van Anthonie van dei- Kwaak. Jan Foekking 66 j. gehuwd met Elizabeth Koomans. ALKEMADE Geboren: Johannes, zoon van J. Spring in 't Veld en G. Klomp Johanna Catha rina, dochter van J. N. Verhaar en A. M. Vermeij Alida Ursula, dochter van C. B. L'Ami en M. Vermeij Petrus Hendrikus, zoon van H. Koot en M. C. v. d. Star Johannes Petrus Benedictus, zoon van H. P. de Prie en C. M. Rietbroek. Ondertrouwd: C. B. v. d. Meer oud 25 jaar en A. J. M. Halvemaan oud 28 jaar jd. Overleden: J. P. van Beek, oud 66 jaar, weduwn. van C. M. Post. BODEGRAVEN Jubileum. Bij Turkenburg's Zaadhan- del herdacht de heer A. W. F. Wientjes zijn veertigjarig juibileum. Allereerst, werd de jubilaris in de directiekamer ontvan gen, waar hem een enveloppe werd aange boden. Vervolgens had een bijeenkomst plaats in de kantoorafdeeling, waar de heer Wientjes veertig jaren achtereen zijn ar beid verrichtte. De chef van de kantoor afdeeling, de heer P. F. van Noort, die 31 jaar met den jubilaris heeft samengewerkt, feliciteerde hem namens het kantoorper soneel. Het aantal van de door hem ge boekte posten en geschreven adressen, al dus spr., is niet te benaderen. Vast staat, dat deze getallen geschreven worden met zeven cijfers. De heer W. J. van Dam, chef van het magazijn-personeel, sprak namens het ge heele personeel. Als blijk van waardeering bood men hem een bureaulamp en een vulpenhouder aan. Opvoering bodemproductie. In het Beursgebouw had, onder voorzitterschap van burgemeester Vonk, de eerste verga dering plaats van de leden van de streek- commissie nr. 7 voor landbouwproductie. Tevens waren de voorzitters en eenige le den van vijf buurtcommissies aanwezig. De voorz. gaf een uiteenzetting van het doel der commissies. Er zal getracht wor den het persoonlijk contact tusschen de leden van de buurtcommissies en de in hun nabijheid wonende boeren te bevorderen. Te dien einde zijn door den heer P. M. Smit een aantal folders ontworpen. Hier in zijn diverse middelen aan de hand ge daan tot opvoering van de bodemproductie. De heer Smit zette uiteen wat er in het belang van de productie moet gebeuren. Ook kwam het scheuren van grasland en de verbouw van koolzaad ter sprake. Mocht de belangstelling algemeen zijn, dan zullen alle veehouders ter vergadering worden geinviteerd. De voorz. verklaarde zich bereid daarvoor twee vergaderingen te 'beleggen, n.1. één te Bodegraven en een tweede te Woerden. Personalia. Voor het diploma boek houden slaagde onze plaatsgenoot A. H. Verhagen. Aan de ambachtsschool te Gou da zijn voor het diploma autogenisch las- schen geslaagd de heeren C. Arends, A. Doornekamp en J. den Blijker. Geboren: Catharina Susanna, d. van C. Kalkman en J. G. Spierenburg. Ge h u w d: J. Stigter, 32 jaar en C. A. Verburg, 24 jaar. M. Houtman, 23 j. en C. de Jong 23 j. Overleden: C. A. Renes, 1 j. M. Batelaan, wed. van C. van Muiswinkel, 91 jaar. M. W. IJdo, 47 jaar (overledien te Leiden). HAZERSWOUDE Geboren: Trijntje Hillegonda, dochter van A. Bremmer en A. Marchand Anna Apolonia Agatha, dochter van P. J. A. Smits en A. Janmaat Jacobus Marinus, zoon van J. L. de Groot en M. F. Fase Hele na Catharina Maria, dochter van M. J. Kompier en M. C. Heemskerk Jacob, zoon van W. Zintel en A. van Harskamp. Ondertrouwd: W. Tammerijn 24 jaar en A. van Harskamp, 22 jaar. Overleden: S. de Bruin, oud 56 jaar. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Personalia. Aan de R. K. Modevak school „St. Theresia" behaalde de volgende dames hun diploma: voor lingerie: Dora Jannsen, Annie Groen, Emma de Jong, van Groenendijk; Toos Boks, Clara Bruines, An nie v. d. Ploeg, Dora Zandbergen, van Zoe- terwoude; voor costumière: Alie Kraan, Agatha Koot, Rie de Jong, Dora Kerkvliet en Rietje Eijmer. LEIDERDORP EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zaterdag 16 Augustus a.s. des namiddags omstreeks half vijf, zal de weleerw. pater Pascalis Bakker C.P. plechtig worden ont vangen. Zondag 17 Aug. d.a.v. zal de pater zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk O. L. Vrouw Onbevl. Ont vangen Meerburg H.R. NIEUWVEEN Getrouwd: D. Schellingerhout, 26 jaar van Uithoorn en C. W. B. Roodenburg 22 jaar W. Spijker, 34 jaar en G. de Jong 33 jaar. Overleden: J. van Buren, 65 jaar C. T. Meere, 74 jaar G. Blok, 47 jaar K. Molenaar, 76 jaar. REEUWIJK Kerknieuws. Heden 10e Zondag na Pinksteren, feest van den H. Laurentius. De H.H. Missen om 8 uur voor overleden familie Verbeij en Vergeer, om 10.30 uur voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Onder de H. Missen collecte voor de St. Pieterpenning. Des avonds om 7.3o uur Lof van O. L. Vr. voor den vrede. Vrijdag feest van O. L. Vr. Hemelvaart te vieren als Zondag. De H. Missen om 8 uur en 10.30, des avonds om 7.30 uur Lof van O. L. Vr. Zaterdag feest van den H. Joachim, vader der H. Moeder Gods, bieehthooren van 2 tot 4 en van 6 tot 8 uur. A.s. Zondag 11e na Pinksteren, feest van den H. Jeroen, pastoor van Noordwijk. Maandag. De H. Missen om 7 uur in de kapel bij de Eerw. Zusters voor Wilhel mus Sohinkel en eehtgenoote. Om 7 uur in de kerk uit dankbaarheid tot zekere inten tie. Dinsdag. De H. Missen om 7 uur ter eere van St. Antonius voor levende en over ledene leden St. Deus Dedit. Om 8 uur voor Cornelia van der Manden. Woensdag: De H. Missen om 7 uur voor Petrus van Leeuwen en eehtgenoote. Om 8 uur voor Wilhelmus Bontekoe. Donderdag: De H. Missen om 7 uur voor Petronella Okkerse. Om 8 uur voor over leden ouders den Dijker en Mich. Blom. Vrijdag: De H. Missen om 7 uur voor Alida Maria Stolwijk. Om 9 uur gezongen voor Joes Verkleij en eehtgenoote. Zaterdag: De H. Missen om 7 uur voor Gijsbertus Antonius Hoogenelst. Om 8 uur voor Gerardus Vermeulen, eehtgenoote en kinderen. Zondag: De H. Missen om 8 uur voor de parochie. Om 10.30 uur jrgt. voor Cornelia van Riet. WOUBRUGGE Geboren: Cornelia Margaretha, d. van Th. J. Olyerhoek en C. van Klink Helena Cornelia Maria, dochter van C. J. Lieverse en M. A. v. d. Ploeg Maurits, zoon van M. R. Kroes en N. G. van Zwieten Margaretha, dochter van D. J. Douwes en H. W. Stel Cornelis, zoon van P. Nap en M. Kammeraad Melis, zoon van M. van Leersum en C. v. d. Louw. Getrouwd: J. van Rijn jm 25 jaar en C. Rijlaarsdam jd. 24 jaar J. Lange- laan 34 jaar en D. M. G. v. d. Ploeg jd. 26 iaar L. A. J. Baak jm. 26 jaar en W. V. v. d. Klauw jd 24 jaar J. P. Meijer jm 27 jaar en A. C. Pouw jd. 22 jaar G. P. Randsdorp jm. 28 jaar en M. P. A. van Wieringen jd. 29 jaar. ZEVENHOVEN Gevestigd: Maria Hoogeboom uit Nieuwer-Amstel. J. Kok uit Haarzuilen. Geboren: Elbertha Johanna, dr. van P. de Ruig en B. Mulder. Gijsbertus, zoon van P. J. v. Leeuwen en M. P. Heems kerk. G e h u w d: P. J. Burggraaf en A. Spek. B. J. Cornelisse en Bertha Vork. DISTRIBUTIEBONNEN VERVALSCHT Veertien dagen geleden stonden voor de Haarlemsche rechtbank een 32-jarige tee kenaar en zijn 20-jarige geliefde terecht wegens valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. De teekenaar die een betrek king had bij een fabriek, vond, dat hij te weinig verdiende en probeerde het daarom eens in den kettinghandel. Om aan koffie te komen vervalschte hij distributiebonnen, doch de knoeierij werd terstond ontdekt, toen zijn geliefde deze bonnen in een winkel trachtte in te wisselen. De officier van justitie had tegen den teekenaar tien maanden en tegen het meisje acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde den teeke naar gisteren tot zes maanden en het meisje, dat bovendien nog terecht stond wegens diefstal van een fiets, tot acht maanden ge vangenisstraf. GUNSTIGE REGELING INZAKE VACANTIEBONNEN EN -ZEGELS. De persdienst van het N. V. V. meldt: De bouwarbeiders, loodgieters en dia mantbewerkers, die in de week van 4 tot en met 9 Augustus met vacantie gingen, konden daarvoor de in hun bezit zijnde vacantiebonnen en -zegels verzilveren. Ook zij, die op dat oogenblik werkloos waren, maar in het afgeloopen jaar een of meer weken hadden gewerkt, moesten de door hen ontvangen vacantiebonnen of -zegels voor de vacantie verzilveren. Aangezien tot nu toe tweederde gedeelte van dit vacantie- geld op den steun in mindering werd ge bracht, was het hun toch mogelijk van het resteerende vacantiegeld vacantie te ne men. Het N. V. V. heeft zich terzake tot het de partement van Sociale Zaken gewend, er op wyzende, dat de prijzen zoodanig zijn gestegen, dat het voor die werkloozen mo menteel niet mogelyk zou zyn om van het resteerende vacantiegeld naar buiten te gaan, met het verzoek voor dit jaar een uitzondering te willen maken en te willen bevorderen, dat van vacantiegelden niet meer dan een derde gedeelte op den steun in mindering wordt gebracht. Als gevolg van dit verzoek heeft de waarnemend Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken zich op 30 Juli j.l. tot de gemeentebesturen gewend met de volgende circulaire: „Bij dezen heb ik de eer uw college me de te deelen, dat ik heb goedgevonden, dat de regeling voor de kasuitkeering en de steunverleening gedurende de vacantieweek voor de arbeiders in het bouwbedrijf, zoo als deze is neergelegd in mijn rondschrij ven van 11 Mei 1936, ook dit jaar mutatis mutandis weer wordt toegepast. In verband met de bijzondere tijdsom standigheden heb ik aanleiding kunnen vinden om de bepaling in de derde alinea onder het hoofd steunverleening van ge noemde circulaire in zooverre te wijzigen, dat de waarde der vacantiebons van on dersteunden slechts voor een derde deel op het berekende steunbedrag behoeft te wor den gekort". In deze corculaire wordt slechts gespro ken van bouwvakarbeiders, maar wij mo gen, aangezien deze regeling in vorige ja ren ook voor loodgieters en diamantbewer kers gold, aannemen, dat de gemeentebe sturen bovenaangehaalde circulaire ook op laatstgenoemde groepen zullen toegepast worden. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST TEXTIELINDUSTRIE. De persdienst van het N. V. V. meldt: Op verzoek van de Nederlandsche R. K. Vereeniging van werkgevers in de Textiel nijverheid te Tilburg, de Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg, de leden van de Fabrikantenver- eeniging te Almelo, den Bond van Textiel ondernemingen in en buiten Twente te Enschedé, de Twëntsch-Geldersche Fabri kanten Vereeniging te Enschede, de Fabri kantenvereniging te Enschede, de Leid- sche Vereeniging van Industrieelen te Lei den en de Algemeene Werkgeversvereeni- ging te Haarlem eenerzijds en den Ned. R. K. Textiedarbeidersbond „St. Lamber- tus" te Utrecht, den Algemeen Nederland- schen Textielarbeidersbond „de Eendracht" te Amsterdam en den Chr. Textielarbeiders bond „Unitas" te Utrecht, strekkende toe het verkrijgen van goedkeuring eener col lectieve arbeidsovereenkomst, heeft het college van rijksbemiddelaars met ingang van 14 Juli 1941 gunstig beschikt. Hiermede is voor de eerste maal voor het grootste deel der Textielindustrie een col lectieve arbeidsovereenkomst in werking getreden. In afwachting van het in werking treden van een nieuwe loonregeling met minimum loonbepalingen, is onlangs een bijslagrege ling tot stand gebracht, die vrijwel overal is ingevoerd. Voorts hebben besprekingen plaats ge had met vertegenwoordigers van de vijf werkgeversverenigingen in de brei- en tricotindustrie. Overeenstemming werd verkregen over hetzelfde contract als met de acht werkgeversverenigingen is over eengekomen. Deze C. A. O. zal thans aan het college van rijksbemiddelaars worden toegezonden, terwijl het eveneens in de bedoeling ligt de verbindend verklaring aan te vragen. Voor deze groep is reds goedkeuring ontvangen voor het invoeren van een week vacantie in dit jaar. WIELRENNEN RECORD AANTAL AMATEURS BIJ WEGKAMPIOENSCHAP. Niet minder dan 150 amateurs hebben zich gemeld voor het Nederlandsch kam pioenschap op den weg, dat morgen op het bekende parcours in en bij Zandvoort door de Nederlandsche Wielren Unie wordt georganiseerd. Dit aantal is rijke lijk hoog. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de beslissing voor deze categorie in de sprint zal vallen. Men moet name lijk niet vergeten, dat de afstand, welke gereden moeten worden, in tegenstelling met het vorige jaar. toen er 170 K.M. op het programma stonden, slechts even meer dan 50 K.M. bedraagt. Op dezen beperk ten afstand is het aantal uitvallers na- LEIDEN. Geboren: Jacob z. van H. Spies en J. J. A. Kool en M. H. van der Haven Bea trix Irene Carla Elisabeth d. van W. Schel vis en C. P. Wassenaar Lenie d. van L. Bijl en J. de Vries Adrianus z. van A v. Putten en B. Lindt Cornelis z. van C. Heuvel en T. van Rooijen Johanna Ma- rijtje d. van C. G. Speel en H. W. Verschra- gen Johanna Elisabeth d. van J. A. Heu- zen en A. M. Spanjaard Margaretha d. van W. Kroesemeijer en M. J. van Leeuwen Johannes Nicolaas Pieter z. van P. Kra mers en C. A. M. Voorham Lydia d. van M. Keijzer en M. de Bolster. Overleden: M. J. Hemelop m. 58 j. S. van Berkel huisvr. van C. van Munster 58 j. P. G. Fasseur huisvr. van G. Ravens- bergen 65 j. L. Doorneveld m. 87 j. K. Hasenoot d. 5 m. tuurlyk veel geringer, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, als de zege tusschen een groep van 20 a 30 ren ners op de laatste paar honderd meter wordt betwist. Indien men pech uitschakelt is de Am sterdammer Lakeman favoriet voor den titel. Hij heeft verscheidene wegwedstrij den in dit seizoen gewonnen en j.l. Zon dag nog eindigde hij als eerste in de ron de van Leeuwarden. Maar ook de Zaan- lander Lust kan op successen in de afge loopen weken bogen, evenals zijn streek genoot Cor Bakker, die o.a. te Elsloo en Meersen won. Maar daarnaast kunnen wij verscheidene renners opnoemen, die ieder voor zich den titel waard zijn, bijv. Se- gaar (Leiden), die de zware ronde van Purmerend won. den Tilburgenaar Du- moulin. den sprinter en uitstekenden weg renner van Boheemen (Amsterdam), Schellingerhount (Zaandam). Piet Smits (Tegelen) die de ronde van Eindhoven won, en van Rijsbergen (Leiden), die con stant goed werk leverde in verschillende wedstrijden. Keyzer, de titelhouder, is naar de cate gorie der onafhankelijken overgegaan, evenals Loos, terwijl de Rotterdammer Chris Smits in het milieu der profs on middellijk een uitstekend figuur sloeg. Rijdt dit drietal dus niet meer mee, er zijn nog vele renners op te sommen, die als gevaarlijke concurrenten der reeds ge noemde deelnemers zijn te beschouwen, zooals Meulenbeld (Amsterda), de Best (Haarlem), Middelink (Amsterdam), Sa- velkouls (Den Bosch), Verdonk (Amster dam), Hordijk (Rotterdam), Woldering (Groningen), hoek (Amsterdam) en Lade- nius (Amsterdam). De amateurs vertrekken om twaalf uur precies van het Casino op den Noordbou levard. Zij rijden vier maal het parcours, dus in totaal 53 K.M. De verzorging van de renners is uitsluitend toegestaan langs den zeeweg, behalve op de laatste 100 me ter voor het keerpunt bij den watertoren. Ook het wisselen van rijwiel mag op ge noemd gedeelte geschieden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Aug. Groentenvciling. Per 100 kg.: roodekool 45, savoyekool 5, groenekool 10, rabarber f 3.005.80, kro ten 5.uien 7, peen 7, aardappelen 2.505.00, andijvie 810, sla 10, snij- oonen 1114, stokboonen f 20, pronk- boonen 10, stamboonen 1114, poste lein 12, spinazie 16, Tomaten A, B, C en CC 18, per 100 stuks: komkommers 313.50, bloemkool 7.2012, meloe nen 3847, salade 2.604.00, perziken f 427, per 100 bos: pieterselie f 0.302.00, radijs f 2.403.00, selderie 0.802.60, en peen f 45. 9 Aug. Boter. Aanvoer 10 kg. prima boerenboter 2.10 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 8 Aug. Groen- tenveiling. Snijboonen 1.40, stek 1.12, afwijkend stek 1.12, dubb. stamb. zonder draad 1.40, Wagenaarsboonen 1.00, princeboonen f 2.00 en pronkboonen ƒ1. per 10 kg., Augurken D 1.75, E 0.50, stippel CD 75 cent per 25 kg., tomaten 13 cent per kg., bloemkool 10.per 100 stuks, sla 1.104.00 per 100 stuks, peen 5.00 per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 8 Aug. Groentenvei- ling. Eng. komkommers AA 13.50, le soort 11.2e soort 8.50, 3e soort 5.50, wan kleurige 2.40—3.60, stek 1.5Ó—6.30, gele komkommers le soort 8.50, 2e soort 5.50 3e soort per kg. 3.006.50, kropsla le soort 4.2e soort 2,.503.00, stoofsla 10 cent, peen 6.bloemkool f 13.2e soort 9.uitschot 4.507.20, tomaten midd. 9.50, gr. ronden f 9.50, 2e soort 9.50, 3e soort f 9.50, bonken 7.rijp 6.50, andijvie per 10 kg. 1.spinazie 0.901.23, postelein 12.rabarber per 100 kg. 6.snijboonen 14, spe/- cieboonen 14, prei f 3.605.30, selderie 1.504.00, meloenen 1674 cent, druiven 35 cent. KATWIJK a. d. RIJN, 8 Aug. Groenten- veiling. Per 100 kg.: Vroege aardappelen: groote 5.drielingen f 2.50, Eigenhei mers groote 5.005.25, tuinboonen 67, snyboonen 13.9014.00 uien 6.40—7.00, per 100 stuks, sla 2—4, bospeen f 4.80— 5 00, bloemkool I 11.70—12—, 'idem II 8.809.00, kroten per 100 kg. 4.80 6.50, peen idem 6.407.00. TER AAR, 8 Aug. Centrale Veiling. Andy vie 40 cent, sla 1.004.00, vellen 62 cent, snijboonen 1.121.40, princesseboo- nen 2.00, dubb. stamboonen 1.40, witte pronkers 1.spekboonen 1.40, poste lein 1012 cent, waschpeen 7.bospeen f 5.uien 7.roodekool 5.00, spits kool 4.00, kroten 5.rabarber 68, selderie 0.303.40, pieterselie 1.00 3.50, bloemkool 112 cent, komkommers 311 cent, tomaten 9.Augurken, fijn f 27.00, Fijnbasterd 16.90, Basterd 9.90, Grof 7.Stippel 3.komkommers 2.—. UTRECHT, 9 Aug. Vee. Aanvoer totaal 1400 stuks, o. a. 425 koeien; prijzen: vaar zen 260—370, pinken f 180300, melk koeien 330520, kalfkoeien 350550, varekoeien 250450, handel redelijk, prijzen oploopend, 120 magere kalveren 75155, handel matig, prijzen gelijk; 100 nuchtere kalveren, 70 schrammen 1526, 440 biggen 815 per stuk, handel flauw, 245 magere schapen 4560 per stuk, han del flauw, pry zen gelijk, weidelammercn 2026 en lammeren (Texelaars) 25 32 per stuk, handel kalm, prijzan iets lager. Kaas. Prijzen 1.401.70 per kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3