Weerbericht Nieuwe uitgaven STADS NIEUWS ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 1 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilnfer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. «ons op-en ondergang. rron onder 9.18 uur Zaterdagavond. Zon op 6.13 uur Zondagochtend. Zon onder 9.16 uur Zondagavond. Zon op 6.15 uur Maandagochtend. maanstanden. 11 Augustus: De maan komt Maandag avond te 10,55 uur op en gaat Dinsdagmid dag te 12.05 onder. 12 Augustus: De maan komt Dinsdag avond om 11.19 uur op en gaat Woensdag middag orn 1.09 uur onder. 13 Augustus: De maan komt Woensdag avond te 11.45 uur op en gaat Donderdag middag om 2.11 uur onder. 14 Augustus: De maan komt Donderdag nacht om 0.12 uur op en gaat Vrijdagmid dag om 3.12 uur onder. 15 Augustus: De maan komt Vrijdagnacht om 0.43 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 4.10 uur onder. 17 Augustus: De maan komt Zondagnacht om 1.20 uur op en gaat Zondagmiddag om 5.04 uur onder. watertemperatuur. Zweminr.: „De Zijl" 16.5 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zjjn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.18 uur. ZONSOPKOMST 6.13 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. O II CD II o II on Oil CD li on on Het land van Salazar door L. J. M. van den Berk. Geïl- lustr. m. foto's. Uitg. Het Spec trum. Utrecht. (Geb. ƒ3.50). Dit boek geeft een helder beeld van de sociale, economische en financieele op bouw, door dr. Oliveira Salazar sinds 1928 in Portugal tot stand gebracht. Voor hem, die zich tot nog toe niet interesseerde voor „de tuin van Ibrië" zal dit zakelijk, rustig geschreven relaas een openbaring zijn. We zijn het onderdehand nu allen wel eens over de wenschelijkheid van een nieuwe orde. Het boek, waarover we hier schrij ven, laat treffend uitkomen, welk een ge zonde beginselen voor een reconstructie van het maatschappelijk leven in de en cyclieken Rerum Novarum en Quadragesi- mo Anno liggen opgesloten en hoe ten slotte alleen bezinning op onze groote Christelijke tradities ons redden kan van een dreigende ondergang. We hadden graag ook iets gehoord over de godsdiens tige en cultureele reconstructie van het land. Deze levensgebieden worden door den schrijver niet onderschat, maar hij spreekt er verder niet over. Wat hij ons vertelt over de sociale, economische en fi nancieele reconstructie is in elk geval zeer leerzaam: het toont duidelijk aan van hoeveel belang voor den bloei van een land ook een gezonde financieele basis is. Ook wat ons over het Portugeesche cor poratisme wordt onthuld is zeer belang wekkend. Vooral wat ons over de verhou ding van Staat en corporatieve ordening verteld wordt is bijzonder instructief. Het toont, met welk een onverschrokken door tastendheid en tevens met welk een wijze bescheidenheid de Staat hier haar taak begrepen heeft. Het Spectrum zond het boek in een smaakvol uiterlijk de we reld in. Blind tot Damascus door Dick Ouwendijk. Uitg. Het Spectrum. Utrecht. (Geb. ƒ3.50). In deze roman voert de schrijver ons naar de beslissende tweesprong, waarvoor ieder menschenleven zich vroeg of laat geplaatst ziet. de tweesprong tusschen zonde en genade, tusschen de beschamen de laagheid van den mensch en de loute rende barmhartigheid van God. Het is de menschelijke wil, die hier de keuze maakt: wanneer zij ten goede kiest is dat alleen, omdat zij door God's genade gedragen wordt. Ouwendiik doet ons dat levend zien in het levensverhaal van enkele menschen, die elk op hun beurt menschen blijken met schrijnende zwakheden behept, maar in wier harten God's genade werkt. De jaloersche Brigitte Steens, de zwakkeling Caspar, haar zoon en het meisje Ida Belle, met dat zwakke, maar in den diepsten grond toch zoo zuivere vrouwenhart, vin den in deze genade de uiteindelijke op lossing van het raadsel, dat hun leven overschaduwt. Dit boek van zonde en hartstocht is alleen bestemd voor levens- ervaren lezers, die niet terstond gaan den ken, dat zóó nu het heele leven en ieder leven is. Alleen wie er zoo tegenover staat, kan uit dit boek verheffing puren. Het werd geschreven in een verzorgde, be- heerschte stijl, die ons de dingen scherp en helder voor den geest roept. De uitwendige verzorging is voortreffelijk. Geestelijk gezond zijn en blij ven door Raphaël C. Mc. Carthy. Nederlands van A. W. M. Oomen. Uitg. Het Spec trum. Utrecht. (Geb. ƒ3.90). Er zijn in ons land al heel wat boeken verschenen, die de bedoeling hadden, de resultaten der psychiatrische wetenschap in een verstaar.baren vorm onder het volk te brengen. Ik betwijfel, of dat wel ooit gebeurde in zoo'n rustigen, helderen en leerzamen vorm als in het boek, dat hier ter bespreking voorligt. Het verscheen in het Amerikaansch on der den titel „Safeguarding mental health", zeer pakkend door de vertaalster weergegeven als: „Geestelijk gezond zijn en blijven". Het boek treft onmiddellijk door de zeer verstandige keuze van de stof (zuivere vakproblemen werden ge heel buiten beschouwing gelaten) en door het klaar doordachte, evenwichtige stand punt, dat hier werd ingenomen. De schrij ver is ervan overtuigd, dat het meerendeel der zielsziekten verklaard moet worden door functioneele storingen. Hij gaat in den breede na, hoe deze storingen verwij derd, maar vooral, hoe ze voorkomen kun nen worden. Hij toont aan, hoe men moet leeren zijn gevoelsleven te beheerschen, hij wijst met bij zonderen nadruk op de waarde van echte godsdienstigheid, (o.a. ook op de genezende kracht van de biecht) en op de waarde van wilskracht en doet ten slotte een aantal pakkende slag woorden aan de hand. die ook voor vol wassenen een middel kunnen zijn, om zich door hun moeilijkheden heen te slaan. De schrijver is geen Freudiaan: hij erkent, dat de psycho-analytische methode waar devolle elementen bevat, maar hij ziet haar uiteindelijk te kort schieten, omdat zij aan de vorming van wilskracht te wei nig aandacht wijdt. Wie dit boek moeten lezen? Ouders, die de opvoeding van hun kinderen ernstig nemen en beseffen, dat zij toch ook nog fouten kunnen maken. Onderwijzers, die voor hun leerlingen meer willen zijn, dan een zuiver mecha nische leermachine. En ten slotte allen, die wel eens moeilijkheden doormaken in het psychische leven en die er prijs op stellen geestelijk gezond te zijn en te blijven. De wonderwereld van het nie tige door dr. Rich. Teunis- sen. Uitg. Het Spectrum. Utrecht. (Geb f 5.75). Wie ooit het duizelingwekkende „Lied van den hemel" van Lenz gelezen heeft, denkt ongetwijfeld met genoegen terug aan de spannende uren, die dit lied van God's grootheid hem bezorgde. Dr. Teunissen biedt ons thans een boek aan, dat ons misschien nog sterker overweldigt. Hij ontsluit ons de wonderwereld van het nie tige en onthult voor den geboeiden lezer de wonderen, die in een waterdruppel, een wereldje van een vierkante millimeter verborgen zijn. Alles klinkt hier als een sprookje, maar het wonderlijke van het geval is, dat het sprookje onverbloemde werkelijkheid is, achterhaald door de nuchtere microscoop, vastgelegd door de vaardige teekenstift en de feilloos re- gistreerende gevoelige plaat. Hebt u ooit de lotgevallen vernomen van het slijmdier Amoeba, dat een „snelheid" van bijna een millimeter per uur bereikt? Of hebt u eenig idee van het phantastische leven van het pantoffeldier Paramaecium? Weet u wat een stormen en moordpartijen er kunnen plaats grijpen binnen een wereld je, dat geen vierkante millimeter groot be hoeft te zijn? En wat weet u af van kiezel- wieren, van kogel- en ster-dieren, van in fusiediertjes, raderdiertjes, sponsdieren en van de mysterieuze wereld der microben? Dit alles en nog veel meer werd op boeiende wijze beschreven en met tal van teekeningen en prachtige foto's verduide lijkt in het boek van dr. Rich. Teunissen. Wie het leest zal niet alleen genotvolle uren beleven, hij zal zich ook versterkt voelen in zijn Geioof, het Geloof aan den Oneindig-machtigen Schepper, die alles met wijsheid naar maat en gewicht ge schapen heeft en die in het kleine even wonderbaar als in het groote is. Breiz Izel door Marie Koe nen. Uitg. Het Spectrum. Utrecht (ƒ1.10). Er is in Nederland wel niemand, die zoo krachtens aanleg en ontwikkeling was aangewezen om over Bretagne te schrij ven als juist Marie Koenen. Zij heeft ons juweeltjes van vertelkunst over Limburg geschonken: in het oude, vrome Bretagne vond ze de stille vroomheid, de droomeri- ge sfeer van haar eigen gewest weer te rug. Jaren geleden heeft ze al een aantal Bretonsche legenden naverteld op de ma nier, die haar wonderlijk voorrecht is. In het boekje dat thans in de Schijnwerpers serie verscheen, gaf ze ons een soort ge schiedenis van Bretagne, niet een geschie denis, zooals de mannen der historische wetenschap dat verstaan, maar een ge schiedenis zooals die door het Keltische volk gedroomd wordt Ze vertelt er van de mysterieuze oude steenen, de druïden, de harde Romeinsche overheersching, de stille, in God verloren kluizenaars, de hei lige 'koningen en het mysterieuze pardon der heiligen. Het geheel wordt besloten met een fijnzinnige vertaling van de „ar Baradoz", de zang van het paradijs. Vurige tongen. Pinkstergedich ten. bewerkt door Gabriël Smit.. Uitg. Het Spectrum. Utrecht, 0.26). Er is misschien geen enkel feest, dat zoo weinig tot het begrip van ons Katho lieke volk spreekt alc juist het Pinkster feest, Van veel Christenen kan men het zelfde zeggen, wat de man uit Ephese van zichzelf getuigde: zij weten ternauwer nood, dat er een Heilige Geest is. En toch is Hij de levendmaker, de onweerstaanbare stuwkracht van de Kerk. Daarom was het een zeer goede gedachte van Gabriël Smit een bundeltje met Pinkstergedichten te verzamelen. En het bundeltje werd uit muntend. Hij las het bijeen uit heel de Christelijke literatuur en vertaalde o.a. enkele prachtige sequenties uit de Mid deleeuwen. Met dit bundeltje bij ons zal het ieder jaar een nieuwe belevenis zijn, Pinksteren te vieren. „Waar werd oprechter trouw..." Bloemlezing, ingeleid door Ad. v. d. Biggelaar. Uitg. Het Spec trum. Utrecht, (ƒ0.52 1/2). Het was een goede gedachte van Ad. v. d. Biggelaar in de serie Vondelboekjes, die hij in de Bongerd-reeks laat verschijnen, ook een bundeltje met huwelijkspoëzie uit te geven. Hij las een aantal van de schoon ste Vondelverzen op dit gebied bijeen en wijst er in zijn voorwoord op, dat deze een heel wat waardiger declamatie-stof vor men voor onze bruiloften, dan het zinle dige gebral, waarop bruidspaar en gas ten thans maar al te vaak worden ont haald. En hij heeft gelijk. Wie binnenkort een bruiloftsfeest moet organiseeren en zorgen wil, dat er „stijl" heerscht, late niet na dit fijne en toch zoo goedkoope bundeltje" van 's lands grootste dichter aan te schaffen. Dr. H. v. Rooyen. 't A. b. C. van de Voorraad- bescherming door dr. F. - Zacher, Ned. bewerking dr. J. H. Schuurmans Stekhoven. Uitgave A. E. E. Kluwer, De venter. (ƒ0.70). Een legioen kevertjes, motjes, torren en mijten trekken erop uit zich aan onze le vensmiddelen te goed te doen. Zij beschou wen onze levensmiddelen als hun levens middelen, maar met die motterige en mij- terige opvatting zal zelf de grootste dieren beschermer geen genoegen nemen. Hoe deze parasieten te verdelgen en hoe onze levensmiddelen zoo goed mogelijk voor de kleine mede-eters te beschermen, wordt gezegd in deze brochure, welke alphabe- tisch een overzicht geeft van de bedi'eig- de stoffen en waren en teekeningen en schetsen van de belhamels. L. Roozen. Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hooglandsche kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur9.15 uur werken van Bach (Concert voor 2 violen), Lïszt (Preludium en Fuga over den naam B.A.C.H.). Medewerking verleenen de violisten Kit ty Raphaël en El Vège. De toegang is vrij. Voor het examen Engelsch MO., akte A is te Utrecht geslaagd de heer B. F. Ras- ker. Voor hét examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht mej. J. M. Knotter. Gistermorgen heeft op den Haagweg een botsing plaats gehad tusschen den 27-jari gen motorrijder D. T. A. P., uit Poeldijk, en een vrachtauto, bestuurd door den 35- jarigen J. N. uit Voorschoten. De botsing ontstond doordat de auto bij het bijrem men slipte. De motorrijder liep een dub bele fractuur aan den rechter bovenarm op. Door den E. H. D. werd hij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. Ten overstaan van notaris B. H. Stum- pel te Leiden werden de volgende percee- len geveild: het huis met erf en tuin te Leinen Hooge Rijndijk 49 in bod 6000, kooper de heer N. van den Akker qq te Zoelerwoude voor f 6300. Het huis en erf te Leiden Waardgracht 9 in bod f 2650, kooper de heer j. Brinkman qq te Leiden voor ƒ2800. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 489. Naamlooze Ven nootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik H.zoon, Leiden. Kaizerstraat 9. N. Dir.: Chr. E. W. Krediet, 's-Gravenha- ge.De zaak is verplaatst naar Groote Markt 30, Rotterdam. 7184 (N.E.N.A.S.U.) Nederlandsche Na- tionaal-Socialistische Uitgeverij, Leiden, Kaiserstraat 9. N. Dir.: Chr. E. W. Kre diet, 's-Gravenhage. De zaak is verplaatst naar Rotterdam, Groote Markt 30. 6838. „De Nationale Pers", Leiden, Kai serstraat 9, uitgeverij. N. Dir.: Chr. E. W. Krediet, 's-Gravenhage. De zaak is ver plaatst naar Rotterdam, Groote Markt 30. 3152. Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen. N.V., Leiden, Breestraat 95. Procuratie verleend aan: C. M. C. van Duyn, (B.P.). 2372. Machinale Rijnsteenfabriek „de Hoop" fa. Wed. van Leeuwen-Boer, Kou dekerk a. d. Rijn, Hoogewoerd 206. Uittr. Venn.: H. van Leeuwen Hzn., Koudekerk a. d. Rijn. 6562. A. J. Kloots. Oegstgeest, Emma- laan 55, bouwbedrijf. De zaak is verplaatst naar Katwijk a. Zee, Kon. Wilhelmina- straat 10. 6975. Leidsche Wolspinnerij N.V., Lei den, Zoeterwoudscheweg 3. Uittr. Comm.: P. Flipo, Brussel. Bioscopen geld is niet alles. Na het uitvoerig journaal van binnen- en buitenlandsch nieuws vangt het hoofd nummer van deze week aan, dat tot titel draagt: „Geld is niet alles". In deze film maken we kennis- met twee adellijke fa milies in Engeland, in wier nabijheid een nieuwbakken kastelheer is gaan wonen, James Potter genaamd, een champagne fabrikant. Deze Potter is een gemoedelijk dik heer schap, die zelf heelemaal geen aspiraties voor dit kasteel had. Zijn vrouw evenwel kocht het landgoedbij betaalde slechts en deze vrouw is de clou. waaromheen de heele geschiedenis draait. Het is de tweede Vrouw van James Potter, de vroegere gou vernante van zijn dochter. Die vrouw heeft het wat hoog in den bol, zoekt kennisma king met de omwonende hooge buren in den vorm van een bal-avond, doch slechts bedankjes zijn het resultaat. Als lafer het personeel van Potter een invitatie ont vangt voor een balavond, georganiseerd door het personeel van de kasteel-omge ving, weigert mevrouw Potter toestemming om daar aan deel te nemen. Het personeel neemt wraak door de uitnoodiging door te sturenen mevrouw is naturulijk in de wolken over de invitatie, welke natuurlijk op een koude douche uitloopt. Intusschen, de dochter van Potter heeft relatie gekre gen met een zoon van een der lords en zij 'nuwl er mee. Tal van dwaze verwikkelin gen en komische situaties wisselen in deze film af en uitstekend spel van Hans Söhn- ker. Rose Stranor, Fita Benkhoff, Jozef Eichheim, Walter Steinbeck e.a. dragen er toe bij om deze filmcomedie tot een goed eind te brengen. M. Zonderop. Lido. met geheime opdracht De titel van deze film zou het vermoeden kunnen doen rijzen, dat het hier een spion- nage-verhaal of een revolutie-verhaal be treft. Zóó erg is het nog wel niet, maar het ziet er aanvankelijk toch wel geheimzinnig uit. In het oer-woud van een of anderen le- gendarischen Zuid-Amerikaanschen staat wordt langs draadloozen weg getelefoneerd met een jacht. Het gaat over een contract en wel omtrent een concessie op de exploi tatie van beryllium. Dat zou niet zoo'n in gewikkelde zaak zijn geweest, als er niet een vroeger contract bestaan had, dat deze concessie reeds verleend had aan een zeke ren Martens, die inmiddels gestorven was, zoodat de concessie was overgegaan op zijn erfgenamen. Zooals het met zulke gewichtige contrac ten meer gaat, bevindt ook dit document zich niet in handen van de rechtmatige eigenares, doch is het voorwerp van allerlei kuiperijen, roofpartijen, en andere handig heden om het van bezitter te doen wisse len. Hetgeen dan ook herhaaldelijk gebeurt, in Marseille, in Genua en in de hoofdstad van de meer genoemde legendarische repu bliek ergens in Zuid-Amerika. Vooral de vrouwen blijken zeer handig te zijn in het ontfutselen van papieren en zij doen het met ware hartstocht, vooral als de liefde in het spel is. En dat de liefde in het spel moet zijn, wordt duidelijk, als men weet, dat Gustav Fröhlich een charmante zee-man is, die toevalligerwijze (door een vechtpartij) in den strijd om het contract gemengd wordt, en dat de erfgename van de waardevolle concessie een knappe jongedame is. Daar het van een charmanten jongen zee-officier niet te verwachten is, dat er slechts één jonge dame is, die zachtere gevoelens voor hem koestert, komt de liefde de toch al ver wikkelde historie nog ingewikkelder ma ken. Bovendien bindt zij den strijd aan met de duistere machten van hebzucht, geld zucht en corruptie en het zou geen goede film geweest zijn, als de lichtere machten het niet gewonnen hadden van de duistere. Het is een spannende avonturenfilm, waarvan de sfeer tegen den Zuid-Ameri kaanschen achtergrond een tinteling van romantische geheimzinnigheid krijgt, welke de spanning verhoogt. Aan deze film gaan de beide uitgebreide journaals vooraf. H. Geise. Casino moeder. Casino heeft deze week een zeer geluk kige greep gedaan met de film „Moeder". De allesopofferende liefde van een moe der is wel een der moeilijkste onderwer pen voor roman- en scenarioschrijvers, en zoo valt het niet te verwonderen dat er ook over geen enkel onderwerp zooveel Kitsch is verschenen en zooveel weeë sen timentaliteit is verkocht in „levensliedjes", romans en films, als juist hierover. De inhoud van deze film is gauw ver teld: hoe het jonge mevrouwtje Pirlinger, die zich nooit financieele zorgen heeft be hoeven te maken, zich na de plotselinge docV van haar levenslustigen man voor de haast onoplosbare taak geplaatst ziet in be krompen geldelijke omstandigheden haar niet gemakkelijke kinderen op te voeden. Men ziet het: een heel eenvoudig, maar daarom juist een uiterst moeilijk thema. Kathe Dorsch speelt de zichzelf vergeten de moeder op beheerschte en nobele wijze, en Paul Hörbiger, als de trouwe huis vriend, zorgt voor een pettige Weensche sfeer, gevoelvol, zonder valsche sentimen taliteit, en gekruid met de onvolprezen Weensche humor. Door hun spel en door de sobere weergave is „Moeder" een prachtige film geworden van nobele strek king. Vooraf draait een uitgebreid journaal in het teeken van de veldtocht in het Oosten, het bekende filmpje: „Nederlanders, gij schaadt uzelf", en: „Van vrucht tot wijn", een documentaire .over de bereiding van vruchtenwijn, waarbij je van het zien alleen al een gezonde dorst krijgt. G. Boumans. Rex- Het is een moderne spook-vertooning, dat iemand, die al eenigen tijd dood is. zich nog steeds in levenden lijve aan ons vertoont. Daar heb je Adèle Sand rock. De goeie ouwe ziel is op het einde van deze maand vier jaar van 's werelds schouw - toon eel verdwenen, en nog steeds wandelt zij op en neer, met haar lage, heesche stem en een verstoord gezicht vermaningen uitdeelend. „Alles beeft voor mijn com mando" is de titel van deze film, waarin de zalige gedachtenis van Adèle zeer on zalige standjes, berispingen en zelfs oor vegen uitdeelt. Zij is natuurlijk weer de oude grootmoeder; zij is óf groot- óf schoonmoeder, doch het doet er niet toe, in welke van de twee tooneel-mogelijkhe- den zij optreedt: zij is, als altijd, scherp- slijperig en vitterig, en toch een lieve, oude ziel. Als tegenspeelster heeft ze George Agenda De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: de Bruyne, Hartman, Hovens Gréve, Stof fers en de Vries. De Zondagsdiensten der Huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Augustus 20 uur tot Zaterdag 16 Augus tus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Laat U toch inAfcejtfn leiden Door ons fonds, oifci en solied, Mocht U dan inW-eidfin lijden, SCHADE lijden dol U NIET. Ziekenfonds „Tot Hulp (Ier Menschiieid" ZOETERWOUDSCHESINGqL 2 - TEL. 25018 782 Alexander; die twee zifa. Ivolkomen aarii elkaar gewaagd', ofsehoo™ Ipt bij voorbaat vaststaat, dat George hA fcnderspit delft. „Alles beeft voor mijn Wmmando" niet waar, maar er zijn er een paar, die zioh voor oma niet bukken willen: haar klein zoon en het meisje, dat verliefd is op dia kleinzoon, Het is een genoegelijik verhaal, waarin Adèle, gehuld in de gebruikelijke drape rieën, de lakens uideelt. De overwinning is echter twijfelachtig. Oma haalt bakzeil en bevestigt het geluk van haar kleinzoon en nieuw-verworven sohoon-kleindochter. In het voorprogramma loopt o.a. een eoht-geestige zwem-film. De poedelnatt© politie-agenten, die op een rijtje uit het water 'kruipen en de redding van de ver strooide kranten-lezer het zijn kostelijke opnamen, die afschrikwekkend aanlokken om in zoo'n kikkerland als het onze spoe dig te leeren zwemmen. L. Roozen. Trianon. Serenade Wij dienen voor de film „Serenade" te beginnen met een eeresaluut aan Willy Forst. Het onderwerp immers van deze film is zoo oud als Methusalem, het is een voudig het drama, dat zich ontwikkelt uit „de tweede vrouw" en heviger, naarmate het eerste huwelijk gelukkiger is geweest. Dit is hier nu het geval en men denkt er met schrik aan wat het resultaat zou zijn geweest, indien dit onderwerp in handen van een minder bekwamen en vooral min der kunstzinnigen regisseur ware terecht gekomen dan Willy Forst is. Ook hij heeft eenige goedkoope en wat grovere effecten niet weten te vermijden zooals de brand door blikseminslag juist op het oogenblik dat het tweede huwelijk dreigt te misluk ken, zooals de scene bij het overzwemmen over het meer. Wij hebben daarbij meer op het oog die ietwat geraffineerde op name vooraf. Wij begrijpen werkelijk niet, waarom een talentvol regisseur als Willy Forst, die met het allerkleinste middel iets grootsch te voorschijn weet te brengen, dit noodig meende te hebben. Maar afgezien van deze enkele feilen, die overigens slechts een iets grover toon verraden en bij zulk een fijne en hoogstaande kunst zinnigheid valt dit des te spoediger op is deze film een voortreffelijk bewijs, dat een waarlijk groot kunstenaar voldoende heeft aan zijn eigen geest, dat hij zelf vol doende is om zonder effect-bejag het klein ste tot'iets grootsch te maken. Het verhaal doet er overigens niet toe. Indien men dit zou vertellen, zou iedereen het herkennen. Het is de wijze waarop het verhaal is gebruikt, de prettige aandoe ning, dat al die kleinigheden zoo natuurlijk in elkaar passen en de voornaamheid, die van deze film uitstraalt. Er zijn de man, de vrouw, het kind en de booze schoonmoeder uit het eerste huwelijk, prachtig materiaal derhalve om niet alleen het huwelijk, maar ook de film te doen mislukken. Dat dit niet is gebeurd en dat in plaats daar van hieruit een film is ontstaan van den eersten rang is op de eerste plaats te dan ken aan Willy Forst en daarnaast aan de vertolkers der hoofdrollen als Hilde Krahl, Igo Sym en Albert Matterstock. Een aparte en zeer eervolle vermelding ver dient nog de zeer gelukkige eenheid tus schen de handeling en de muziek van Peter Kreuder, welke eenheid en gesloten heid soms zelfs op zeer frappante wijze wordt gedemonstreerd. Vooraf gaan de journaals, waarin opvalt de geweldige strijd in de lucht aan het Oostfront. F. Schneiders. AGENDA. interparochieele st. joseph's- gezellenvereeniging. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 8—9 uur Biblio theek; alleen boeken inleveren. Beurtrooster: Zaterdag: G. Bot en D. y. Sdhaik; Zondag: C. v. d. Meel en H. Devi- lée en S. v. d. Aar; Maandag: j. Hillenaar en A. Haarlem; Dinsdag: C. Goddijn en D. v. Scha ik; Donderdag: v. d. Holst en j. Post; Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 6—9 uur. Verplichte bij eenkomst van 8.159.45 uur. Van 12 uur Bibliotheek; alleen boeken inleveren. 7.30 uur Prijsbiljarten, hoofdprijs Om 9 uur wordt de zaal gesloten. Maandag: 79 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7 uur Repetitie Tooneeiclub Adolf Kolping. 7 uur Tafeltennisclubavond. Dinsdag: 79 uur Bijeenkomst voor de gezellen. Woensdag: 7 uur Biljartclub T.E.P. 7 uur Repetitie Muziekgezelschap Frans Schweitzer. Donderdag: 79 uur Bij eenkomst voor de gezellen. 7 uur Bil jart- en Tafeltennisclub. Zaterdag: 8 10 uur Bijeenkomst voor de leden. 8 uur Kegelclub „De Poedelaars". 89 uur Bibliotheek; alleen boeken inleveren; 8 10 uur lichamelijke oefening.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2