ZATERDAG 9 AUGUSTUS I9«i V= VICTORIE Duitschland wint voor Europa Momentje 32ste Jaargang No. 10021 $e£ekiK^goii^a/iit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: Papengracht 32. V Samenwerking. Wij schreven deze week in een artikel tje onder den titel „Naar een schooneren tijd", dat de christen weet, dat hij de Christelijke beginselen moet uitdragen in héél het groote leven, omdat de Christe lijke beginselen zijn en blijven de basis, waarop de menschheid moet bouwen haar levensgeluk, haar levensvreugde en le vensblijheid. Maar als wij op dit standpunt staan, kunnen wü dan tegelijkertijd streven naar die samenwerking van alle goedwillende Nederlanders, welke in ons blad herhaal delijk wordt voorgehouden als het ideaal voor dezen tijd, en als een lichtzijde van dezen tijd, omdat nü meer dan ooit een be hoefte aan en een drang naar meerdere samenwerking wordt begrepen en gevoeld? Voor bedoelde samenwerking is de po sitieve belijdenis en beleving van de Christelijke beginselen en is het daad werkelijk streven, om door de kracht dier beginselen de maatschappij te hervormen, geenszins een belemmering. Op de eerste plaats omdat de waarde van de Christelijke beginselen óók kan worden erkend en de waarheid dier be ginselen ook kan worden aanvaard door niet-christenen. „De mensch is van nature christelijk" d.w.z. dat de christelijke beginselen, of zeer vele dier beginselen, zóó in de natuur van den mensch liggen, dat ze ook het bezit kunnen zijn van den niet-christen. Wat onder „Christelijke ze den" wordt verstaan wordt door vele niet- christenen aanvaard als „goede zeden". Op de tweede plaats is de bedoelde sa menwerking daarom heel goed mogelijk, omdat óók bij positief verschil van begin selen in de practijk van het leven en in concrete kwesties overeenstemming kan worden verkregen, gemeenschappelijke activiteit kan worden ontwikkeld. Dus op meerdere samenwerking dan er in het verleden is geweest kan en moet positief het streven van alle goedwillende vaderlanders zijn gericht! Een belemmering voor dat streven, en een ernstige belemmering voor dat stre ven, is niet zoozeer het verschil in begin selen, als wel het gebrek aan beschaving of het aanhangen van „beginselen", waar door men menschen, wier beginselen an- OP ALLE FRONTEN GROOT SUCCES IN DE OEKRAÏNE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In vervolg op de nieuwe operaties, die in de laatste extra-berichten zijn aangekondigd, is in de Oekraine reeds het eerste groote succes behaald. Het zesde en twaalfde Sovjet-leger, bene vens deelen van et achttiende Sovjet- leger, in totaal omstreeks 25 divisies infanterie, berg- en pantsertroepen, zijn, naar zoo juist door de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Dundstedt wordt gemeld, vernietigd in samenwerking met de luchtvloot van general-oberst Loehir. Honderd drieduizend gevangenen, onder wie de opperbevelhebber van het zesde en die van het twaafde leger, zijn ons in han den gevallen. Driehonderdzeventien gepantserde vechtauto's, achthonderd- acht-en-vijftig stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid oorlogstuig van anderen aard, waaronder meer dan vijf-en-twintig-honderd vracht- auto's, benevens volle spoortreinen, zijn buit gemaakt. De tegenstander heeft zeer zware, bloedige verliezen geleden, waarvan de omvang tot dus ver kon worden bepaald op meer dan tweehonderd duizend man. ders zijn, niet kan en wil begrijpen, of zelfs beleedigt en bespot en hoont. Deze mentaliteit is een obstakel en on overkoombare belemmering voor samenwerking. Maar zij is niet de geestesgesteldheid van den Christen ,den Katholiek; zij is niet onze mentaliteit. Midden in het Openluchtmuseum op den Waterberg te Arnhem staat de karakteristieke Friesche wind-watermolen, waarvan men nog enkele specimina in de betreffende provincie aantreft (Pax-Holland-De Haan m) NIEUWSBERICHTEN OM 19.10 UUR INSTELLING VAN EEN ACTUEEL HALF UUR. De Persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Van Zondag 10 Augustus a.s. af zullen de eerste avondnieuwsberich ten in plaats van op 20.00 uur reeds om 19.10 uur uitgezonden worden. Tegelijker tijd wordt een z.g. actueel halfuurtje inge steld als omlijsting der nieuwsberichten. De programma's zien er aldus uit: Hilversum 1: 19.0019.10 Actueel praatje. 19.1019.20 Nieuwsberichten. 19.2019.30 Spiegel van den dag. Hilversum 2: 19.0019.10 Vragen van den dag. 19.1019.20 Nieuwsberichten. 19.20—19.30 Muziek. Zondag vervalt evenwel het actueele praatje en beginnen de nieuwsberichten om 19.00 uur. Vourts zal Max Blokzijl zijn bekende causerie houden op Maandag en Donder dag over Hilversum 2, n.l. van 19.4520.00 uur. Op de overige dagen zal op dezen tijd een reportage worden gegeven. VERGUNNINGEN VOOR HET SPER GEBIED EN VOOR HET VERBLIJF IN DE OPEN LUCHT TUSSCHEN 24 EN 4 UUR. De Burgemeester van Leiden wijst er de in gezetenen op, dat aangezien gedurende den laatsten tijd de verzoeken om vergunning tot het betreden van verboden landsdeelen zoo talrijk worden, dat de Duitsche instan ties, die met de behandeling van deze ver zoeken zijn belast, niet meer tot tijdige af doening daarvan in staat zijn, voortaan slechts in dringende gevallen zoodanige vergunningen zullen worden verleend. De desbetreffende aanvragen moeten der halve beperkt worden tot die gevallen, waarin dringende redenen het verzoek rechtvaardigen. Ook de verzoeken om een vergunning tot het zich ophouden in de open lucht tus- schen 24 en 4 uur dienen tot een minimum te worden beperkt. Deze moeten mitsdien slechts in zeer noodzakelijke gevallen wor den aangevraagd. STEVENINCK, Burgemeester. NOG ENKELE OEFENWEDSTRIJDEN Het bestuur der Nederlandsche Zeil- en Roei-vereenigingen heeft besloten de oefenwedstrijden op den Westeinderpias, die tot nu toe zeer geslaagd zijn geweest, ook in Augustus en September te houden. Bij wijze van proef worden voor deze wed strijden ook de Int. 12 M2-klasse en de Olympiajollenklasse uitgeschreven. Deze wedstrijden zullen alleen gehouden wor den als tenminste 6 booten in een klasse zijn ingeschreven. Zoo mogelijk zullen op 17 Augustus de groepswedstrijden in de 12 M2-klasse, die 5 Augustus niet konden worden beëindigd, worden uitgezeild. De zeilers, die hierin zouden moeten uitkomen, kunnen niet in den oefenwedstrijd zeilen NOODLOTTIGE VAL. Gisteren speelde het 1-jarig dochtertje van den landbouwer B. van Kampen te Beesd (Gld.) in het achterhuis van de ouderlijke boerderij. Op een gegeven mo ment kwam de kleine zoo te vallen, dat zij roerloos bleef liggen. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De bewoonsters der Ukraine zijn reeds goede maatjes met de Duitsche soldaten, die door de bevolking als bevrijders begroet zijn (Orbis-Holland) Tijdelijk half rantsoen aardappelen Tekort wordt later ingehaald Zooals reeds is uiteengezet, hebben de moeilijkheden, waarmede men op het oogenblik bij de aardappelvoorziening te kampen heeft, niets te maken met de voorraden, welke dit jaar uiteindelijk ter beschikking zullen komen. Deze voorra den zullen dat staat na den inmiddels gevallen regen wel vast zeker voldoen de zijn voor de voorziening van een ruim rantsoen voor de geheele Nederlandsche bevolking tot aan den volgenden oogst. Inmiddels zijn de tijdelijke moeilijkhe den door het aanhoudende slechte weer nog niet overwonnen. Op een deel van de bonnen, waarvoor de bevolking in deze week aardappelen had moeten betrekken, is nog niet geleverd. Deze bonnen blijven daarom ook in de volgende week gelden en het ligt voor de hand, dat er in de eerste plaats op deze bonnen zal moeten worden geleverd. Dit zal waarschijnlijk niet kunnen, als er thans weer een bon met het volledige rantsoen van 3 kg .voor de volgende week geldig werd verklaard. Het zou echter ook bezwaar medebrengen, nog in het geheel geen nieuwe bonnen bekend te maken, omdat de bevolking in die plaatsen, waar de voorziening in deze week nog behoor lijk functionneerde en men dus op al de oude bonnen reeds aardappelen heeft ge kocht, nog in groote moeilijkheden zou komen. Daarom zal voorloopig een bon voor 11/2 k.g. worden bekend gemaakt, met de bedoeling, om, zoodra dit mo gelijk is, nog een aanvullenden bon van 11/2 k.g. bekend te maken. In dien de weersomstandigheden gunstig worden, zal dit reeds in den loop van de volgende week mogelijk zijn. In ieder geval zal het tijdelijk tekort op het rantsoen van 3 k.g. in de naSste toekomst worden ingehaald door een extrabon of een tijdelijk verhoogd rantsoen. Om inmiddels het rooien en leveren van aardappelen voor de telers zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, wordt op de reeds bekend gemaakte wijze bij uitzonde ring gedurende de volgende week een rooipremie van 50 cent per 100 k.g. ver leend, zoodat de prijs, welken de telers ontvangen voor alle soprten aardappelen, vanaf de maat 28 m.m., in deze week 4.75 per 100 k.g. af boerderij en f 4.90 per 100 k.g. per levering aan schip of wagon is. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het verleen en van een rooipremie na1 17 Augustus niet meer zal worden toegepast, zoodat de prijs dan slechts 4.95 per 100 k.g. af boerderij zal bedragen voor groep 1, en 4.00 voor de groepen 2 en 3. Verbetering sociale verzekeringen. Het is gewenscht, dat de aandacht wordt gevestigd op de door den heer Woudenberg aangekondigde uitbouw van de wettelijke ziekteverzekering en de regeling van de in- validiteits- en ouderdomsrente, welke aan gekondigde verbetering van sociale wetten voor alle arbeiders van belang is, voor alle arbeiders geldt. Het was zoo, dat de arbeider, die zich wcnschte te verzekeren tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit of ouderdom, dit slechts kon doen naar mate van zijn per soonlijken materieelen welstand. Behalve de practische uitbreiding, welke de zorg voor den arbeider in geval van ziek te thans zal ondergaan, zal premie thans niet meer worden geheven op basis van het aan tal gezinsleden, doch in percenten van het loon. Zooals aangekondigd zal deze maatregel een sterkere concentratie van het zieken fondswezen ten gevolge hebben, daar het meerendeel van deze fondsen niet in staat zou zijn, aan de eischen, welke door dezen nieuwen koers gesteld worden, te voldoen. Wat de verbetering voor de rentetrekkers betreft, kan men eigenlijk kort zijn. Er zijn aangekondigde toeslagen op de inva- liditeits- en ouderdomsrente, welke variee- ren van 25 tot 195 pet. BOLLEBOOS. De examens zijn zoo ongeveer ten einde. De tijd, dat de eene helft van Nederland ondervraagd wordt door de andere helft is voorbij. Een ongelijke strijd, die veel lijkt op de beide par tijen bij een executie. Dan bevindt de ter dood veroordeelde zich ook altijd min of meer in het nadeel. Maar als er dan ook een zegevierend uit den strijd komt, is dit wel de moeite van het vermelden waard. Dat is ook nu het geval. Het schitte rende rapport van den Haagschen jon gen van 17Yi jaar, die drie tienen, heel wat negens en twee achten behaalde bij zijn eind-examen gymnasium, is overtroffen door een 1614-jarigen Am sterdammer. Hij haalde zijn eind examen H.B.S. 5-jarigen cursus met nog twee tienen meer. Het rapport ziet er als volgt uit: Algebra 10; Stereometrie 9; Me chanica 10; Natuurkunde 9; Schei kunde 10; Plant- en dierk. 10; Staat- huishoudk. 8; Aardrijksk. 9; Geschie denis 9; Nederlandsch 9; Duitsch 9; Engelsch 10 en Fransch 9. Een respectabele lijst, met als laag ste cijfer nog steeds een acht. Men zou in den chaos van het oogen blik zulke phenomenen totaal over het hoofd zien. En dat ware een onver gefelijke fout. Want ik lees daarbij, dat deze laatste bolleboos op een zijner eerste vacantiedagen, toen Pa en Ma uit waren, rustig in de keuken stond te koken. Misschien is zijn wis kundige kennis daarbij al te pas ge komen. Maar als hij even goed kookt als examens aflegt, wil ik daar wel eens te eten worden gevraagd. Dit nummer bestaat uit vier bladen, vv. o. geïllustreerd Zondagsblad. GOEBBELS OVER DE BRITSCHE LEUGENCAMPAGNE. In het bekende weekblad Das Reich rekent minister dr. Goebbels in een arti kel onder het opschrift „het Britsche of fensief van den grooten mond" af met het Engelsche dilettantisme op het gebied der propaganda, dat na het aftreden van Duff Cooper is versterkt door zijn opvolger, Brandon Bracken. De minister wijst er op, dat het op den duur vervelend wordt de verzinsels van den nieuwen Britschen minister van voorlichting te dementeeren, omdat zijn geheele leugencampagne, die in de eerste plaats geconcentreerd is op de zoogenaamde ontheffing van Duitsche mi litaire of politieke persoonlijkheden uit hun ambten of op hun interneering in con centratiekampen, hun zelfmoord of hun veroordeeling, zich immers vanzelf moet dementeeren. De minister verklaart, dat overigens duidelijk is, wat men eigenlijk voor heeft met deze kinderachtige leugens. Het is in het geheel niet belangrijk voor Engeland of deze geruchten allemaal waar zijn. Be langrijk is slechts, dat zy bestaan, en dat het Duitsche volk ze waar acht. Het Duit sche volk gaat daar aan echter met een medelijdend schouderophalen voorbij, al dus dr. Goebbels. Deze wijst er op, dat het bijna onbenullig is zich in te laten met het school jongenswerk van den heer Bran don Bracken: de Sovjettroepen zouden Warschau en Danzig binnen getrokken zijn, Duitsche soldaten zouden den laatsten tijd met kettingen aan de kanonnen ge klonken worden. Oostenrijksche mitrail- leurschutters zouden aan hun mitrailleur vastgeklonken zijn en wat er nog meer voor leugens zijn. Want vast staat, dat de Britten niet in staat zyn hun bolsjewisti- schen bondgenoot doeltreffende hulp te verschaffen, behalve dan van dit offensief van den grooten mond. Dit offensief kan Duitschland evenwel reeds daarom niet schaden, daar het de werkelijkheid ongewijzigd laat. In hel Duitsche hoofdkwartier. De Führer, Adolf Hitler, tijdens een bespreking met zijn legerleiding. Links generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch (Telefoto Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1