RECHTZAKEN Will U iets weten? PAM BIJ DEMAANAPEN Dat zal je wel lukken VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. C Qemengcle ffiexicfiten KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN Terwijl de moeder met haar andere kin deren bezig was, zag het driejarige kindje van den arbeider N. te Steen wij kerwold kans om een pan met aardappelen van de kachel te trekken. Het ventje kreeg het kokende water over zijn lichaampje en liep zulke ernstige brandwonden op, dat het in het ziekenhuis te Meppel moest wor den opgenomen. Medische hulp mocht ech ter niet meer baten. Het ventje is aan de gevolgen van het ongeval overleden. WEER EEN TRAMONGELUK TE VOORBURG. Botsing tusschen sneltram en melkauto. Gisteravond omstreeks half 7 is op het Kon. Wilhelminaplein te Voorburg een met melkbussen beladen vrachtauto, komende van den grooten verkeersweg en bestuurd door den 29-jarigen M. uit Rotterdam, ge grepen door een uit de richting Den Haag komenden sneldienst van de Blauwe Tram. De auto werd zwaar beschadigd en een hoe veelheid melk ging verloren. De motorwagen derailleerde, terwijl eeni- ge ruiten braken. De chauffeur kreeg eeni- ge verwondingen en is naar St. Antonius- hove overgebracht. Twee meisjes, die in de tram zaten, werden door glasscherven aan de handen verwond. Ze konden, na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. Het tram verkeer ondervond eenigen tijd vertraging. „Vad." GROOTE DRANKDIEFSTAL OPGEHELDERD. INBREKERS EN RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD TE BUSSUM. De Bussumsche politie heeft de laatste dagen verschillende arrestaties verricht in zake inbraken en rijwieldiefstallen. Dezer dagen werd ingebroken in een le- vensmiddelenbedryf aan de Brinklaan. Het spoor leidde haar een Bussummer, die voor heen bij de firma had gewerkt. De man, die een geldkistje met 35 gulden, pakjes thee en busjes koek had gestolen, werd in zijn woning gearresteerd. Een dag daarna kon de politie overgaan tot de arrestatie van een 25-jarigen Bussummer, een be kende van de politie, die een zomerhuisje had leeggeplunderd en o.m. een radiotoe stel tot goeden buit had verklaard. De inbraken hielden echter niet op. Na de arrestatie van de twee bovenbedoelde personen werd aan den Oude 's-Graveland- sche Weg in een villa een brutale inslui ping gepleegd. Terwijl de bewoonster in den tuin zat, zag een tot nu toe onbekend gebleven persoon kans, de villa aan de ach terzijde binnen te sluipen en te doorzoeken. Hij vond in huis twee koffers en was zoo brutaal de?e vol te pakken met kleeding- stukken en daarmede weg te fietsen. Ook in een perceel aan de Verbindings laan werd een insluiping ontdekt. Behalve geld nam men hier distributiebescheiden en een persoonsbewijs mede. Van deze da ders heeft men geen spoor. Woensdag kon de politie echter weer overgaan tot de arrestatie van twee rij- wieldieven. Bij een winkel aan de Veerstraat werden twee fietsen gestolen, doch toevallig had de winkelier een persoon op verdachte w\ze voor zijn winkel zien scharrelen. Toen de fietsen verdwenen waren was ook de man weg. Dank zij een nauwkeurig sig nalement kon de dader en ook zijn mede plichtige worden aangehouden. De liturgie der Kerk Op drie mannen en het gestolene de hand gelegd. Reeds na enkele dagen is de politie te Amsterdam erin geslaagd, den diefstal van gedistilleerd uit een slijterij in de Amalia- straat te Amsterdam tot volledige klaar heid te brengen. De partij sterke drank, ter waarde van 2300 was zóó omvangrijk, dat het vervoer niet onopgemerkt kon zijn geschied en bij het eerste onderzoek bleek al spoedig, dat Maandagmorgen j.L om on geveer half zes een sleepers wagen voor het betrokken adres had gestaan, "Waarop een partij gedistilleerd was geladen en weggevoerd. Dit was het aanknoopingspunt, waarmede de twee rechercheurs, die met de opspo ring belast waren, het uitgebreide onder zoek aanvingen en dat zooals gezegd tot een gunstig resultaat leidde. Het bleek, dat de eigenlijke dader een knecht van de distilleerderij was. Verleid door de schaarschte aan sterken drank heeft de man een afspraak gemaakt met een „kennis", wien hij tijdelijk een sleutel van de winkeldeur in handen speelde, waar van een duplicaat werd gemaakt. Deze „kennis", een chauffeur, had op zijn beurt relaties met een keïlner en deze wist wel een adres om een partijtje sterken drank af te zetten, waarvoor hij inderdaad een afnemer vond in een wijnhandel aan de Weesperzijde. Alles zoover geregeld zijnde, was alleen het wachten op een gunstige gelegenheid, welke zich voordeed, toen Zaterdag een groote hoeveelheid gedistilleerd, in hoofd zaak jenever, aan het filiaal in de Amalia- straat bezorgd was. Er werd een expeditiefirma opdracht ge geven, Maandagochtend in de vroegte een sleeperswagen te sturen naar de Amalia- straat. Daar werd de winkeldeur op volko men normale wijze geopend en onder „toe zicht" van den knecht werden de fusten, kratten en flesschen naar buiten gebracht, op den wagen geladen en naar den wijn handel aan de Weesperzijde gebracht. Was tot dusver alles van een leien dakje ge gaan, nu kwam de tegenslag, want. de wijnhandelaar, die naar gebleken is volkomen te goeder trouw de partij had gekocht voor een bedrag van 3500.en een klein voorschot had betaald, was hoogst verbaasd, de bestelling op een zóó vroeg uur te zien verschijnen. Zijn achterdocht groeide met de minuut en overtuigd, dat het geen „zuivere koffie" was. weigerde hij de goederen in ontvangst te nemen. Daarop werd de wagen naar een loods aan den Zeeburgerdijk gereden en daar werd de sterke drank voorloopig opgesla gen in^ afwachting van een nieuwen koo- per. Vóór net echter zoover was, kwam de recherche, om alles in beslag te nemen. De drie betrc'-' - - teerd. HAAGSCHE RECHTBANK DIEFSTAL VAN EEN GEIT UIT DE WEIDE. Een jaar gevangenisstraf opgelegd. Zeer zwaar, vooral in dezen tijd, rekent de rechtbank diefstal van vee uit de wei de aan. Dat ondervonden J. V. en H. V. bei den gedetineerd in het Huis van Bewaring, die te Leidschendam geprobeerd had den een geit uit een weide te stelen, maar by deze poging op heeterdaad betrapt wa ren. De Officier had tegen hen acht maan den gevangenisstraf geëischt, maar de rechtbank vo»d zulke veediefstallen zoo erg, dal zij elk der verdachten veroordeel de tot een jaar gevangenisstraf. WEGENS MOORD 15 JAAR. En de vriend kreeg twee jaar. De Almelosche rechtbank veroordeelde den metselaar B. G. L. uit Harbrinkhoek gem. Tuibbergen tot 15 jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende van Bern. Weerink te Tufebergen. Op den avond van Hemelvaartsdag ont stond tusschen L. en Weerink een ernstige vechtpartij, waarbij het slachtoffer L. met een stuk hout gedreigd schijnt te hebben. Toen een der vrienden van#L. die bij de vechtpartij aanwezig was, zag. dat L. het onderspit zou delven, heeft hij hem een aan twee kanten snijdende dolk gegeven, waarmede L. het slachtoffer talrijke ste ken toebracht, waarvan enkele de linker- long zoodanig hebben 'beschadigd, dat Wee- rink spoedig -,aan ernstige inwendige bloe ding is overleden. De officier van justitie te Almelo, dde de ten laste gelegden moord met voorbe dachten rade niet bewezen achtte, eisdhte wegens doodslag vijftien jaar gevangenis straf. De fabrieksarbeider J. G. L. uit Geeste ren, gemeente Tuibbergen, die den dolk aan den vorigen verdachte ter hand heeft ge steld, werd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Tegen hem had de officier van justitie wegens medeplichtigheid aan doodslag vijf jaar gevangenisstraf geëischt. In beide vonnissen bracht de rechtbank de preventieve hechtenis in mindering. ZATERDAG 9 Aug. Mis v. d. H. Joannes Baptist Vianney, Pastoor van Ars, Belij der: Os Justi. 2e gebed v. d. Vigilie v. d. H. Laurentius, Martelaar; 3e v. d. H. Ro- manus, Martelaar; 4e voor den vrede. Laat ste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie v. d., H. Lauren tius: Dispersit. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joanes Baptist Vianney; 3e v. d. H. Ro- mar.us; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. Joannes Baptist Vianney, één van de meest grootsche verschijningen in de 19e eeuw. werd den 8sten Mei geboren in het boerendorpje Dardilly. uit zeer eenvoudige boerenmenschen. Reeds vroeg openbaarde zich in Joannes de geest van Apostolaat om goed te doen en daardoor zijn omgeving gelukkiger te maken. Op 19-jarigen leeftijd begon hij voor priester te studeeren. Hij bleek een zeer gewoon student te zijn, wien de studie zwaar viel wegens geringe aan leg en uiterst zwak geheugen. Maar al ging het langzaam, met groote krachtsinspan ning en volhardende wil ging hij toch voor uit. Den 9en Augustus 1815 werd Joannes priester gewijd, maar het biechfchooren werd hem verboden, omdat men hem hier toe niet bekwaam achtte. Zijn vroegere leermeester, pastoor Bai ley, vroeg hem als kapelaan en verkreeg al spoedig voor zijn nieuwe kapelaan ver lof tot biechthorren. En toen bleek welk een gezond oordeel Joannes had in de ziel zorg. Tot pastoor aangesteld over de parochie van Ars, waar lang geen goede geest heerschte, wist de heilige pastoor door zijn sterk Godsvertrouwen en ook door heldhaftige boetedoeningen en zijn eucha- ristischen priesterijver zulk een invloed op de zielen te verkrijgen, dat van alle kan ten het volk naar Ars toestroomde. Soms was hij 17 uren van den dag in de biecht stoel te vinden en God alleen weet, hoe- velen de heilige pastoor tot God heeft te ruggebracht. De goede herdér stierf den 4en Augus tus 1859. De priester, die bij zijn sterven tegenwoordig was, las juist de woorden: „Moge de heilige Engelen Gods hem tege moet komen en hem voeren naar het He- melsche Jeruzalem". In de kerken v. d. E.E. P.P. Franciscanen. ZATERDAG. Mis v. d. H. Joannes Bap tist Vianney, pastoor van Ars, Belijder: Mihi absit. Vraag: Weg van Heemskerk (NH) naar Nijmegen en welke plaatsen moet ik passeeren? Hoe is een andere weg terug naar Heemskerk NH)? Zijn er Jeugdherbergen of R.K. Instel lingen op deze routes en de kosten daar van? Antwoord:! Heemskerk, Noord einde, Westzaan, Amsterdam, Muiden, Naarden, Bussurn, Baarn, Amersfoort, Ach terveld, Barneveld, Ede, Ginkel, Arnhem, Nijmegen. Afstand 120 K.M. Terug: Nijme gen, Lent, Slijk Ewijk, Zetten, Gpheusden, Wagen ingen, Rhenen. Doorn, Zeist, Utrecht, Zuilen, Vreeland, Amsterdam. Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Heems kerk. Afstand 130 K.M. 2. Er zijn R.K. Vacantiehuizen voor jon gens te Haarlem (Pylslaan 99), Amster dam Zuid (Stadhouderskade 55) en Beek bij Nijmegen (Badhotel L. de Bruijn). De kosten voor nachtverblijf varieeren van 0.55 tot 1.U doet goed tevoren aan te vragen of er slaapgelegenheid is, Dan kiunt u ook tegelijkertijd naar alle kosten informeeren, Wij kunnen alle tarieven niet pulbliceeren. Vraag: 1. Weg van Leiden naar Cas- tricum per fiets? Hoeveel K.M.? 2. Bestaat er ook gelegenheid langs de kust te fietsen, d.w.z. tusschen de duinen door naar Castricum? Antwoord: 1. Leiden, Voorhout, Noopdwijkerhout. de Zilk, Zandvoort, Bloemendaal (zee). IJmuiden, Wijk aan Zee, Heemskerkerduin, Castricum. Afstand 54 K.M. 2. Van Katwijk aan Zee tot Langeveld is er een rijwielpad tusschen de duinen en ook een gedeelte voor Wijk aan Zee heeft een dergelijk pad. Het is evenwel op sommige gedeelten verboden daar te rij den, zoodat u het beste doet bovenstaande route te volgen. V r a a g: Ik wil een reisje maken van Woubrugige naar Zevenbergschenhoek en dan naar Den Bosch. Welke zijnde voor naamste steden en dorpen, die ik moet passeeren? Antwoord! Woubrugge, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Gouda, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Zevenberg- schen Hoek, Wagenberg, Made, Geertrui- denberg, Raamsdonkveer, Raamsdonk, Waspik, Capelle, Besoyen, Waalwijk, B??rdwijk, Drunen, Vlijmen, Den Bosch. Vraag: Welke is de korste en mooiste weg van Lisse naar Gorinchem, andere route terug. Tevens van Lisse naar Heer- lerheide. Ook andere route terug. n t w o o r d: 1. Lisse, Leiden, Hazers- woude, Boskoop, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Go rinchem. Terug: Gorinchem, Hoog Blok land, Meerkerk, Jaarsveld, Lopik, Monl- foort, Woerdeh, Alphen aan den Rijn, Lei- muiden, de Leeghwater, Sassenheim, Lisse. Lisse, Leiden, Woerden, Utrecht, Guhim- borg, Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch langs de Zuid Willemsvaart, Helmond, Stipdonk, Nederweeren, Kelpen, O ter, Grat/hem, Wessem, Maasbracht, Echt, Sus- teren, Sitlard, Oirsbeek, Merkelbeek, Heer- Ier heide. Terug zelfde route tot Kelpen. Vandaar naar Weert Eindhoven Tilburg, Breda, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Rijswijk, Den Haag, Wassenaar, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse. Vraag: Weg van Ter Aar naar Rhe- nen en van Rhenen naar Valkeveen en van Valkeveen naar Ter Aar? Hoeveel K.M.? Antwoord: Ter Aar, Noorden, Ka- merik, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn. Leersum, Amerongen, Rhenen. Afstand 75 K.M. Rhenen, Veenen- daal, Renswoude, Seherpenzeel. Amers foort, Baarn, Laren, Naarden, Valkeveen. Afstand 60 K.M. Valkeveen, Naarden Bus- sum, 's-Gravenland, Vreeland, Loenersloot, Vinkeveen, Mijdrecht, Nieuwveen, Ter Aar. Afstand 45 K.M. Vraag: 1. Is er een manier om solution te maken? Zoo ja, met welke grondstoffen, 2. De beste weg van Amersfoort naar Nij megen. Hoeveel K.M.? Hoe lang fietsen per tandem? Antwoord: 1. Zeker is daarvoor een manier, doch daarvoor zult u bij den fa brikant terecht moeten komen. 2. Amersfoort, Woudenberg, Maarsber- gen, Valkenheide, Leersum, Amerongen, Rhenen. Opheusden, Hemmen, Zetten, An- delst, Herveld, Slijk Ewijk, Nijmegen.-Af stand 70 K.M. Vermoedelijk ruim drie uur. Radjo-programma ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonn. uziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.) 12.00 Zang met pianobegeleiding en Gramofoonmuziek 12.10 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws, en economische be richten 1.00 Roemeensch orkest 1.30 Gramofoonmuziel 2.00 Voor het gezin 2.20 Na gedane arbeidMuziek en vroolijkheid 4.00 Bijbellezing (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Klarinet en piano 5.15 B. N. O.: Nieuws- economische- en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 Ernst van 't Hoff roet zijn 15 solisten 7.00 B. N. O.: Vragen van den dag 7.15 De Ramblers 7.45 Voor den boer 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Geva rieerd Zaterdagavondprogran-.ma 9.30 Berichten (Engelsen) 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 B. N. O.: Uitzen ding in de Engelsche taal: „Dutsch News Reel", Hierna sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 1.00 Morgen wijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 10.20 Omroep orkest en solisten (opn.) 11.15 Gramo foonmuziek 11.30 Cabaretprogramma 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoonmuziek 1.40 Voor de jeugd 2.00 Stedelijk tv'test van Maastricht en solist (2.453.po Causerie „Stad en land") 4.00 Omroeporkest 5.00 Cur sus „Óver Godsdienst bij kinderen" (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Gra mofoonmuziek 6.00 Reportage 6.15 Pro Musica en gramofoonmuziek 6.45 Reportage 7.00 B. N. O.: Groningsch praatje 7.15 Nieuws van de platenmarkt (7.30—7.45 Lezing) 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Kamerorkest ..Ars Nova et Antiqua", solist en gramofoonmuziek 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.0510.20 „Brandende kwesties", causerie. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hilversum I, 22.1524.00 Duitsche programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij de Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. Vraag: Weg van Ter Aar naar den Noord-Oostpolder? Hoeveel K.M.? Antwoord: Ter Aar, Nieuwveen. Wilnis, Nieuwen Ter Aa, Nieuw en Oud Loosdreoht, Hilversum. Eembrugge, Nij- kerk, Putten, Harderwijk, Elburg, Wezep, Zwolle, Mastenbroek, Zwartsluis, Vollen- hove. Van Vollenbove tot de Lemmer strekt zich de N.O,-polder uit. Afstand tot Vollenhove 170 K.M. 265. Ze verzamelen nu de overgebleven blikken en pak- i 266. „Nu op weg, om de maanbewoners te redden", zegt ketten levensmiddelen en doen deze in de leege koffer. de professor. De apen komen vooreerst nog niet vrij, dus Voor voedselgebrek bestaat dus voorloopig geen gevaar, i dat geeft ons een mooien voorsprong. Met groote stappen Eindlijk is alles gereed. gaan ze dan op weg naar de kloof, waarin de maanmensch- I jes wonen. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 16) Misschien is 't u bekend, dat ik de uni- verseele erfgenaam ben van mijn overle den echtgenoot en de beschikking over de erfenis heb. Ik dank u zeer voor uw ont roerende bezorgdheid voor Liska. Maar ik kan niet billijken, dat u daar meer verant woordelijkheid voor zoudt willen hebben dan ik, de moeder. Dat zou ten minste niet moeten. De oude generaal zag er opeens zeer ver moeid uit. Ik zou maar willen, dat ik mij maar niet over Liska bezorgd hoefde te maken. Maar, helaas, heb ik daar reden te over voort. In elk geval, mevrouw, indien u soms eenigen raad noodig zoudt heb ben in het belang van Liska, dan.... Mevrouw Doris antwoordde niet. Ze stond op met een beleedigd, onverschillig gezicht en keek zeer opvallend op de klok. Kan ik Liska spreken? Liska is niet thuis, en ik heb, neemt u mij niet kwalijk, een afspraak. Pardon. Jobst von Hegenwald boog zeer stijf. Die komt nooit meer terug, dacht me vrouw Hegenwald. toen de deur achter hem in het slot viel. Hij had ook heelemaal niet terug te komen, die hoogmoedige snuf felaar. Zij zou alleen wel haar leven rege len. Alleen? Ze werd opeens angstig. Dan hief ze haar hoofd weer op, Ach wat, Studny gaf haar uitstekenden raad. Studny een lach gleed over haar gezicht, maakte haar opeens jonger. Die oude man met zijn houterige preciesheid had haar bijna haar rust ontnomen. Over een uur zou zij Studny ontmoeten. Dan kwam alles in orde. In een hoek van café Métropole zat Stud ny met een paar vrienden wat terzijde van de overige bezoekers. De conversatie vlot te niet, de vier jonge mannen zwegen. Op hun gezichten lag ergernis en radeloos heid. Als er niet heel gauw geldt komt, glipt ons die man uit Zurich door de vingers. Honderd duizend mark in contanten moe ten wij minstens hebben. Daarmee kun nen wij hem overbluffen en geeft hij de tweede honderd duizend er bij, zei een der jonge kerels. Ze zwegen weer. Allen keken vol ver wachting Studny aan. Nou, Studny, en hoe ver ben jij er mee? Gregor Studny haalde de schouders op. Zoo erg forsch kan ik de zaak niet aanpakken, jongens. Maar binnen een paar dagen hoop ik zoo ver te zijn. Het heeft geen zin met een paar lapjes van duizend te komen aandragen wanneer, men 'n groo ten slag op 't oog heeft. Maar nu moet ik opstappen. Ik word verwadit. Een der jonge kerels, een schrale, lange vent met een vaal gezichte lachte cynisch: Nu dan, veel geluk en zie, dat je de duiten loskrijgt Studny groette onverschillig en wierp een paar geldstukken op tafel: Betaal even voor mij. Tot ziens! Buiten gekomen wenkte hij een taxi en reed naar Konditorei, waar hij met Doris Hegenwald had afgesproken. Spoedig zat hij op zijn gewone plaats voor een kop kof fie en een cognac. Ongeduldig keek hij op zyn horloge. Het was een half uur later dan afgesproken. Natuurlijk weer te laat. Nog nooit in zijn leven had hij een vrouw ont moet, die in het begin anders was. Later had hy ze wel bijgebracht op tijd te zijn. Maar in dit geval moest hij heel voorzich tig zijn. Eindelijk kwam ze. Direct veranderde zijn gezicht. Met een beminnelijk en lief lachje ging hij Doris tegemoet. Neem mij niet kwalijk, zei Doris haastig2e keek hem onzeker aan, als was ze bang, dat hij boos kon zijn. Ik heb je moeten laten wachten. Ik had nog be zoek en een heel merkwaardig. Wie? De neef van mijn overleden man, de luitenant-generaal von Hegenwald. Studny zei 't niet zonder wantrouwen. Het kwam hem heelemaal niet in zijn kraam te pas, dat plotseling de een of an dere bloedverwant van Doris weer in haar nabijheid kwam opduiken. Ja, wist ik zelf maar, wat hij eigenlijk wilde. Hij kwam mij waarschuwen, of lie ver hij wou weten, hoe ik mijn geld be heerde, of ik weet niet wat. Het was mij volkomen onbegrijpelijk, dat hij zoo plot seling weer aan mij dacht. Vertel eens geregeld? zei Studny. Het was duidelijk, dat er iets niet in orde was. Doris deed het verhaal. Wat denk je van dat alles? vroeg zij ten slotte en keek hem vol verwachting aan. Er lag iets radeloos en een blind ver trouwen op haar gezicht. Gregor Studny lachte teeder tegen Dorig Hegenwald. Hij greep haar hand. Voorzichtig en handig trok hij haar witten handschoen uit en streelde haar zacht en behoedzaam de hand. Maar kindje, dat is toch heel duide lijk. Die goede oude heer kwam een beetje spionneeren; hij hoopte misschien wel "froor zichzelf er een slaatje uit te slaan. Weet je dan werkelijk niet, waarom je overleden man met dien ouden knorrepot onaange naamheden had? Omdat die Hegenwalds blauw bloed hebben! Ik was hun niet deftig genoeg. Kletspraat. Neem mij niet kwalijk maar dat is werkelijk onzin. Ik weet het beter. Heb het door een toeval gehoord. Dat was alleen, omdat Geheimrat Hegen wald zijn geld voor jou bewaren wilde en het eeuwige leenen zat was. Hij moest er inwendig om lachen, hoe vlug hij dien leu gen bedacht had en hoe snel ze over zijn lippen was gekomen. Die oude generaal dacht: Rijke verwanten zijn er om af te schuiven. En toen kwam het vanzelf tot een breuk. Kort voor den dood van je man moet hij nog eens toenadering gezocht heb ben. Dat klopt. Kort voor zijn overlijden heeft mijn man zijn neef nog eens ontmoet. Ik dacht toen, dat mijn man de ontmoeting gezocht had. Niet juist. De oude generaal had het zoo ingepikt, daar hij hoop had je man er toe te bewegen zijn testament te verande ren. Men kan het hem eigenlijk niet eens kwalijk nemen. Een officiers-pensioentje is ook niet al te ruim. En dan nog al die kortingen, welke er af moeten. Maar ten slotte moet iedereen de tering naar de ne ring zetten. Dat moet me een scène geweest zijn tusschen je man en hem! Maar nu je mm dood is, denkt hij misschien van jou gemakkelijker wat los te krijgen. Vrou wen hebben altijd een week hart en zijn licht toegankelijk voor medelijden. Ja, en jij heel in het bijzonder. Doris Hegenwald knikte. Wel was ze er zich niet van bewust, dat zij zoo bijzon der medelijdend zou zyn. Maar nu Studny het zei, kreeg zij opeens de overtuiging, dat zij eigenlijk de goedheid in persoon was. Je bent een schaapje! zei hij zacht en lachend, en veel te goed voor deze we reld. Ik ben bang. dat, indien er niet iemand ;.ijn zou om voor je te denken en te zorgen, je nog eens in het ongeluk zoudt loopen en het laatste wat je hebt, zoudt weggeven En Jobst von Hegenwald zei precies het omgekeerde van mij, klaagde Doris. Be dekt deed hij mij verwijten, ik zou een egoïste zijn. te veel geld voor mij zelf noo dig hebben en heelemaal niet aan Liska denken Hoe komt hij tot zulke opvattingen? Wat weet hij van je? Op de een of ander manier heeft hij gehoord van de geschiedenis van het stuk grond, dat ik verkocht heb. Hoe weet ik niet. Wie weet hoe hij mijn doen en laten laat nagaan. Studny rchudde onmerkbaar het hoofd. Het was toch wel ongelooflijk, zoo vreemd als deze vrouw tegenover de feiten stond. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5