DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN uemietiging.00.Cag.en aan het ClaóteCiffi ptant Zware verliezen der bolsjewieken Momentje. -J WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10018 S)e Geid6clvcSoii/ta^it Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. V Werken voor een mooie toekomst Uit tegenslag en teleurstelling in ons persoonlijk leven kan iets goeds geboren worden. Sterker nog: zal iets goeds gebo ren worden, als wij die tegenslag en teleur stelling aanvaarden, zooals wij ze moeten aanvaarden. Ook uit de rampen van den oorlog zal iets goeds geboren worden, als de men- schen de lessen, hun in verschrikkelijke feiten voorgehouden, willen begrijpen en ter harte nemen. Uit de rampen van den oorlog zal dan iets goeds geboren worden voor de we reld, voor ieder land en ieder volk afzon derlijk, voor ieder individueel. In een artikel in de jongste aflevering van het Bouwblad constateert C. M. van Moorsel, dat de Nederlanders in den oor log twee zaken hebben leeren kennen als een groot goed, welke twee zaken voor ons Nederlandsche volk van een bijzon- dère beteekenis zijn gaan worden. En hij vervolgt dan: „Op de eerste plaats hebben wij ons als Nederlanders, meer en bewuster dan vóór dien tijd, aaneengesloten gevoeld. We heb ben plotseling dien natuurlijken band herkend, waarvan de beperkende omslui ting ons de kracht en den steun verleen de in de waarlijk moeilijke uren die we hadden te doorstaan. En op de tweede plaats begrepen we weer de echte weelde, een cultuur-volk te zijn, een volk met een eigen wezen, een eigen onaantastbaar wezen. In de oorlogsdagen zelf was dat her wonnen besef overal duidelijk waarneem baar. Want het was immers ons eenig be houd, dat béwustzijn onder ons levend te houdèn. Maar ook nu nog is dat ons eenig be houd. Wij moeten onszelf bewust worden van ons specifiek volks-karakter". En zich speciaal tot de kunstenaars wen dend, gaat de schrijver verder: „De kunstenaars hebben daarbij wel een heel bizondere roeping, waaraan zij zich niet paogen onttrekken. Het is nu niet lan ger verantwoord, alleen op eigen roem ën eer bedacht te zijn, waar het gaat om de bewustwording van een volk en om de herleving van een eeuwenoude cultuur, welke de strijd waard is. Een der middelen daartoe is, de oud- vaderlandsche kunst met liefde en toewij ding te bestudeeren". Wij willen hierbij opmerken, dat onge twijfeld de kunstenaars „een heel bizon dere roeping" hebben, om die twee ge noemde „zaken" „levend te houden" on der het Nederlandsche volk. Maar voor allen, die leiding geven, ligt hier een zeer ernstige roeping! Wij moeten verder-bouwen een samen leving, waarin de eenheid van het Neder landsche volk practisch wordt beleefd méér daadwerkelijk dan in het verleden. Wij moeten verder-vormen een cultuur, waarin de ware en zuivere volksche elementen tot levende Uitdrukking ko men een echt Nederlandsche cultuur, niet slechts voor kringen van bevoorrech ten, maar voor héél het volk. Uit het kwade kan zal het goede ge boren worden voor ons vaderland! Nieuwe veroveringen BJELSJA TSJERKOV EN CHOLM IN DUITSCHE HANDEN. De stad Cholm aan de Lowat en Bjelsja Tsjerkov zijn in Duitsche handen, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. Als Moskou nog steeds beweert, dat de bolsjewiki deze plaatsen in bezit hebben, dan kan Berlijn daarin slechts het bewijs zien, dat de opperste militaire leiding der bolsjewieken alle overzicht over de ge beurtenissen aah het front heeft verloren. Maandag zijn Duitsche troepen binnen gedrongen in versterkte veldstellingen der Sovjets ten Zuiden van Kiew. Na hevigen strijd werden 43 Sovjetkazematten geno men; de bolsjewistische bezetting werd overweldigd. Bij deze moedige operatie zijn duizenden gevangenen gemaakt; veel oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De Sovjetverliezen zyn zeer groot. Het aantal gevallen bolsjewisten bedraagt het dub bele van dat der gevangenen. TEN NOORDEN VAN HET PEIPUSMEER Op 3 Augustus ontdekten Duitsche Mes- serschmittjagers ten Noorden van het Pei- pusmeer, in de nabijheid van een overlaad- station, drie rijdende goederenreinen, zwaar geladen met Sovjet-troepen, stuk ken geschut en ander oorlogsmateriaal. De Duitsche jagers stortten zich onmiddellijk op de locomotief van den eersten trein en openden een heftig vuur. De trein ont spoorde en versperde daardoor het en kele spoor. De beide andere treinen, die niet meer op tijd konden remmen, reden op den eersten trein, waardoor de verwar ring toenam. Steeds weer vuurden de vliegtuigen op de naar alle zijden vluch tende bolsjewisten. Op 4 Augustus werd dit gebied door af- deelingen van het Duitsche leger bezet. Toen kon men constateeren, dat in de drie goederentreinen de geheele uitrusting van een geheele Sovjet-brigade vernietigd was. ONOPGELEIDE TROEPEN. In den centralen sector van het ooste lijke front zijn Duitsche formaties op een Sovjet-divisie gestooten, die grootandeels onlangs opgeroepen, onopgeleide man schappen bestond. De meeste bolsjewisten wisten niets af van het hanteeren van me chanische wapens. Uit mededeelingen der gevangenen bleek, dat velen van deze Sovjetsoldaten gebruikt werden aan stuk ken geschut en machinegeweren, zonder te voren eén dergelijk wapen gezien te hebben. De onder dwang van de commis sarissen zich verdedigende Sovjetstrijd krachten werden in gevechten van man tegen man volkomen in de pan gehakt. Op 4 Augustus heeft een Duitsche af- deeling in den noordelijken sector in den strijd om een kleine plaats 92 bolsjewisten gevangen genomen. De gevangenen be- hooren tot 18 verschillende legeronderdee- len. Van welingelichte Duitscher zijde con stateert men, dat uit deze sterke vermen ging de toenemende ontbinding ook aan het noordelijke front blijkt. DE FINSCHE AANVAL. Naar van welingelichte zijde verluidt is de Finsche aanval in het midden van het Oostelijk front snel aan het vorderen. Ten Noordwesten van het Ladogameer be zweek een Sovjet-tegenaanval, die met sterke strijdkrachten was ondernomen, onder zeer groote verliezen voor den aanvaller. Drie Sovjet-bataillons werden geheel vernietigd en een groot aantal stukken zwaar geschut, mijn werpers, tanks, enz. door de Finnen veroverd. Aan de kust van de Finsche Golf ondernam de tegenstander een grooten aanval ter ont lasting van den druk elders, maar hier werden de Sovjets eveneens met zware verliezen afgeslagen. Het Finsche luchtwapen heeft ten Oos ten van het Ladogameer den vijand bij zijn terugtrekkende bewegingen met groot succes aangevallen. De activiteit van de Sovjets in de lucht boven het operatie gebied en voorts boven _Finland is vrijwel geheel gestaakt. De zware slagen van het Duitsche lucht wapen hebben de luchtstrijdkrachten van de bolsjewisten grootendeels uitgescha keld, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. De nog aanwezige bolsjewisti sche vliegtuigen ontwijken luchtgevechten met de Duitsehers naar vermogen. Tusschen het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken en den ambas sadeur der Sovjet-Unie, Oemansky, zijn nota's gewisseld, waarin de Vereenigde Staten zich verplichten aan de Sovjet- Unie prioriteit te verleenen bij de leve ring van belangrijk oorlogsmateriaal, on beperkte licenties voor den uitvoer van bewapeningsmateriaal toe te staan en Amerikaansche scheepswerven beschik baar te stellen ter bespoediging van de verscheping van het oorlogstuig. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten MEDEDEELING VAN DE POLITIE De commissaris-generaal voor de veilig heid maakt bekend: Op grond van art. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de be scherming van de openbare orde wordt het volgende verordend: Art. 1. Het aanslaan, aanplakken en op elke andere wijze in het openbaar vertoo- nen van aanplakbiljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Nederlandsche Unie is verboden. Art. 2. Overtredingen van de voorschrif ten in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf is vastgesteld, onderhevig aan de straffen vastgelegd in art. 45, alinea 2 van de ver ordening no. 138/41 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bescherming van de openbare orde. Art. 46 der verordening no. 138/41 wordt toegepast. Art. 3. Deze mededeeeling treedt in wer king op den dag van haar afkondiging met terugwerkende kracht tot 26 Juli 1941. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Aan den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van 500.opgelegd. TEGEN DE SOVJETS. Daartegen zal ook het vrijwilligers- I legioen Nederland strijden. De Neder landsche mannen, die straks aan het Oostfront hun leven wagen, doen dit, teneinde Europa, dus ook Nederland, dus ook u en de uwen, te bescher- I men- Nederlandsche mannen trekken op I tegen de Sovjets en wijWij zul- I len ervoor zorgen, dat zij de beste I ambulance hebben, die uitgerust kan worden! Dit is het minste, wat wij kunnen II I doen! Daarom storten wij, die achter- I blijven, iets meer dan wij eigenlijk kunnen missen, op gironummer no: 87600 Nederlandsche ambulance te den Haag, Koninginnegracht 22. Het verloop van de krijgsver- richtingen tegen de sovjets COMMISSARIS VOOR KATHOLIEKEN BOEREN- EN TUINDERSBOND. Het Rijkscomissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft, op grond van art. 1 alinea 2 en in den geest van art. 4 alinea 2, zin 2 van de verordening no. 3/40, Otto Frans Josephus Damave te Voorburg, tot commissaris van den Katholieken Boeren- en Tuindersbond, alsmede van de door de zen Bond beinvloede nevenorganisaties, vereenigingen en stichtingen benoemd. GEVOLMACHTIGDE VAN KATHO LIEKEN ONDERWIJZERSBOND. Officieel wordt bekend gemaakt: De Commissaris voor niet-commercieele Vereenigingen en Stichtingen heeft op grond van art. 1 alinea 2 der verordening no. 41/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, prof. dr. R. van Genechten tot gevolmachtigde van den Katholieken Onderwijzersbond en alle aangesloten vereenigingen benoemd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toestand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de absolute waarheid, was voor de Duit sche berichtgeving dus de grootste gere serveerdheid geboden, wilde zij den tegen stander geen waardevolle inlichtingen ver schaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het ver loop der krijgsverrichtingen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenover op den achtergrond treden: Ja, men moest zelfs op den koop toe nemen, dat in het vaderland verkeerde voorstellingen ont stonden, en dat het vijandelijke buitenland misleidende geruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, opheldering te verschaffen over het verloop en het resultaat van den gewel digen strijd, welke begon met de doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstel ling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende punten werd verricht, ten Zuiden van de Pripet moerassen, in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Peipusmeer. In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijd krachten geschilderd. In het Vierde en slot- bericht wordt het totale resultaat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde besproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving worden voor behouden. BERICHT No. 1. Nadat de Duna tusschen Dunabrug en Riga in hevige gevechten was overget^k- ken en Letland van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep van generaal- veldmaarschalk Ritter' von Leeb voor de taak, de langs de grens van Letland en de Sovjet-Unie loopende Stalin-linie te door breken en tevens de in Estland staande strijdkrachten van de Sovjet weermacht te verslaan. In een dapperen aanval gelukte het aan het onder bevel van den general- oberst Busch staande leger en aan de in dien sector strijdende pantsergroep van den general-oberst Hoeppner, de Leer uit gebreide en taai verdedigde stellingen ten Zuiden van het Peipus meer te doorbreke n. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde geschapen, om naar het Noor den op te rukken en den aanval in de rich ting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terreingesteld- steldheid, ondanks fel verzet en ondanks het feit, dat het maximum van de troepen gevergd werd kon de linkervleugel van de strijdkrachten, die oprukken tusschen l het Ilmen-meer en het Peipus-meer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de landbrug tusschen Peipusmeer en Finsche golf te versperren. Het in Estland operCerende leger van den general oberst von Kuechler nam eerst de fel omstreden steden Dorpat, Fellin en Pernau in, versloeg in talrijke hevige gevechten de vijan delijke divisies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze legergroep niet vol tooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.0Q0 gevange nen gemaakt, 355 pantserwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of ver nietigd. De luchtvloot van den general oberst TENTOONSTELLING Den laatsten tijd is dc naam van den Engelschen zeeheld Nelson weer een enkele keer in de pers versche nen. Dat is natuurlijk geschied in ver band met den strijd op den Atlan- tischen Oceaan, welke aan Nelson her innerde, maar mij heeft dit in her innering gebracht de Trafalgar Dag, die ieder jaar gehouden wordt en waarop in het Royal United Service Museum in Londen de luiermand van Nelson wordt tentoongesteld. Het eerste hemdje dat Nelson in zijn eerste levensweken heeft gedragen is er dan tentoongesteld naast andere voor een zuigeling onmisbare uitrusting stukken als een paar gebreide kousjes en andere zaken. Deze garderobe van Nelson is thans zoo ongeveer 180 jaar oud. Van Vondel, Rembrandt en de Ruyter hebben wij zulke dingen niet. En dat doet mij aan als een gemis. Een gemis, waarin in de toekomst moet worden voorzien, willen wij middelen rijk zijn om ons volk in de toekomst de grootheid van groote mannen en van ons vaderland duide lijk voor oogen te stellen. En zoo denk ik aan een luiertje van Lou Bandy, de lippenstift van Buziau, het in zwijm gevallen boordje van Mengelberg bij de vijfde symphonie, de griffel van Wouter Hulsteyn, het rekenboek van dr. Euwe, de ramme laar van Rost van Tonningen en de jeugdige ingrediënten van eenige andere groote vaderlanders. Maar dan moeten wij nu reeds met verzamelen beginnen voor het wéér te laat is. Geen oogenblik wordt de vijand op zijn terugtocht met rust gelaten. In stoere dagmar- schen trekt de Duitsche weermacht op, om de vluchtende Sovjet-troepen te achtervolgen (Atlantic-Holland) Keller heeft in deze resultaten een be langrijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sector 771 vliegtuigen van den vijand neergeschoten of op den be- ganen grond vernietigd. BERICHT No. 2. Aan den Zuidelijken vleugel had de on der 'het opperbevel van generaal-veldmaar- schalk von Runstedt staande legergroep van 'het begin af bijzonder moeilijke ter rein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te over winnen. In een langdurige zeer zware frontale worsteling moesten de legers van den ge neraal der infanterie Stuelpnagel en van den generaal-veldmaarschalk von Reiche- naiu, gesteund door de pantsergroep van den kolonel-generaal von Kleist, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een stootwig via Sjitomir tot aan de spoor- ten van Kief naar voren te drijven. Tegelijk met deze operatie hebben de on der bevel van generaal Antonescu staande Duitseh-Roemeensbhe formaties den zwaar verdedigden Pruth bedwongen en Ressa- rabië, ondanks den felsten afweer en on danks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeensche korpsen be staande leger van de kolonel-generaal rid der von Schobert over den midden Dnjestr heen naar bet Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen ge vechtssector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen, 1970 gepantserde gevechtswagens en 2190 stukken ge schut. De luchtvloot van kolonel generaal Loehr neemt aan het succes vol verloop van deze operaties op schit terende wijze deel. Zij heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sovjetlucht- wapen neergescoten of op den grond verneild. BERICHT No. 3. In het midden van het Oostelijk front heeft delegergroep van generaalijveld- maarsohalk von Bock den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde ge voerd; gebied', tijdisdiuur en hardheid van den strijd verleenen dezen slag in de on verbiddelijke reeks van vernielingsslagcn tegen de bolsjewistische weermacht 'het historisch unieke stempel. In een worste ling vam bijna vier weken hebben de legers van generaial-veldimaarschalk von Kliuge, van 'kolonel-generaal Strauss en van kolo nel-generaal Freiherr von Weich, benevens de pantsergroepen onder kolonel-generaal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzagelijke, bloedige verliezen toe gebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen hier bij in onze handen. 3205 gepantserde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van generaal-veldmaar schalk Kesselring heeft een beslissend aan deel in deze overwinning. Het luchtwapen der Sovjets verloor in dezen gevechts sector 1098 vliegtuigen. Het verloop van dezen slag zal in het weermaehïbericht van morgen in het bijzonder nader worden beschreven. BERICHT No. 4 Met de in de speciale berichten van heden bekend gemaakte in cijfers blijkende successen aan ons oostelijk front zijn de in het weermachtsbcricht van 11 Juli gemelde totalen van 400.000 gevangenen, 7615 gepantserde ge vechtswagens. 4423 stukken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in to taal 895.000 gevangenen, 13.145 gepant serde gevechtswagens, 10.388 stukken geschut <en 9082 vliegtuigen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1