RECHTZAKEN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 1 DE STRIJD IN DE LUCHT MISLUKTE AANVAL VAN BRITSCHE VLIEGTUIGEN. In den voormiddag van den 4en Augus tus hebben Britsche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van dichten mist en laag hangende wolken getracht het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft de Britsche toestellen genoodzaakt om te kee- ren, zonder in de gelegenheid te zijn ge weest bommen te laten vallen. Naar de „Petit Parisien" meldt, hebben Engelsche bommenwerpers bij den recen- ten aanval op de Kanaalkast in een arbei derswijk van Cherbourg 15 woonhuizen met bommen vernield, waarbij drie vol wassenen en een kind gedood en twaalf personen gewond werden, van wie zeven zware verwondingen bekwamen. Eenige Britsche vliegtuigen, die zich Zondag op groote hoogte voor de Noorsche kust vertoonden, werden onverwijld door een Duitsche patrouillevaartuig onder vuUt* genomen. De Engelschen trachtten zich aan het' vuur te onttrekken, doch tv^ee Hurri canes werden neergehaald.. Een Britsche vlieger, die uit zijn in brand geraakt vlieg tuig sprong, werd door de bemanning van het vaartuig gevangen genomen. „VLIEGENDE FORTEN" STELLEN TELEUR. De voor de Britten negatieve ervaringen met viermotorige bommenwerpers, de „vliegende forten", worden door de „Mili- tarische Korrespondenz aus Deutschiand" op overtuigende wijze aangetoond. Zij schrijft: Ongeveer eind Mei van dit jaar is de En gelsche luchtmacht begonnen tegen Duitschland en de bezette gebieden groote viermotorigè bommenwerpers te gebrui ken, waarvan men aan de overzijde van het Kanaal en den Atlantischen Oceaan buitengewoon groote verwachtingen had. Met deze vliegtuigen wilde met vooral de Oostelijke gebieden van Duitschland met grootere bommenlasten dan tot dusver be reiken. De Duitsche luchtverdediging zag dui delijk de z\vakheden in welke het groote viermotorige vliegtuig om bepaalde techni sche redenen bezit en wachtte het gebruik daarvan derhalve rustig af. Het voornaam ste nadeel van den grooten viermotorigen bommenwerper ligt in zijn groote afmetin gen. Hij biedt den afweer een dubbel zoo groot doel als de anders gebruikelijke twee- motorige bommenwerpers. Luchtgevechten tusschen jagers en den viermotorigen bom menwerper krijgen dientengevolge ook veel meer kans op succes. Gemakkelijker wordt ook de taak voor den nachtjager, die zijn tegenstander te gemakkelijker in de duisternis kan vinden, naarmate hij groo- ter is. In de maanden Juni en Juli zijn 26 vier motorige bommenwerpers het slachtoffer van den Duitschen afweer geworden. De ervaringen van den Duitschen afweer kun nen als volgt worden samengevat: Procentsgewijze (naar de aanvallen be rekend) zijn van de Duitsche luchtdoelar tillerie en Duitsche jagers tot dusver aan zienlijk meer groote bommenwerpers het slachtoffer geworden dan normale tweemo- torige gevechtsvliegtuigen. Zooals reeds ge zegd. zijn viermotorige bommenwerpers door het Engelsche luchtwapen sinds eind Mei in gebruik genomen, hoewel in be trekkelijk zeer gering aantal, zoodat hun optreden slechts een gering onderdeel vormt van de aanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen. De ervaringen hebben reeds thans bewe zen, dat de nieuwe viermotorige bommen werpers van het Engelsche luchtwapen lang niet het succesvolle strijdmiddel vor men" waarvoor zij steeds zijn aangezien. COMMUNISTISCHE ACTIE IN KROATIË GROOT DEEL DER TERRORISTEN GEARRESTEERD. Van bevoegde Kroatische zijde wordt medegedeeld: „Na de volledige mislukking der communistische pogingen om op den 14den Juli onrust te verwekken, had men, zooals de Kroatische autoriteiten intus- sohen 'hebben geconstateerd, een nieuwe actie van vrij grooten omvang-voorbereid voor den 2den Augustus, den Illias-dag. Op dien dag is het echter niet tot oproer- pogingen 'gekomen, dank zij de maatrege len der Kroatische veiligheidsorganen. De actie der Servisch- communistische bewe ging in de week vóór 2 Augustus had geen uitwerking van beteekenis. Een groot deel der terroristen is reeds gearresteerd;de rest is verstrooid in de bosschen van de Bosnische Mark (het Vrlbasgebied)die stelselmatig gezuiverd wordt. Alle geruch ten over groote afmetingen dezer actie zijn geheel verzonnen. Ook in de andere stre ken van het land heerseht volkomen rust, afgezien van ombeteekenende afzonderlij ke acties". Officieel werd. Maandagavond te Agram bekend gemaakt: Maandagmiddag heeft een' bende, die zich achter hagen in de Ruin jan ingasse had verborgen, vier bommen geworpen naar een afdeeling der Oestads ja-militie be staande uit studenten. Daardoor zijn 28 mi liciens gewond'. Ter plaatse zijn vier da ders gearresteerd, die terstond standrech telijk ter dood werden veroordeeld. Boven dien zijn 98 joden en communisten als me dewerkers en geestelijke vaders van deze daad! eveneens ter dood veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer ge legd. WELLINGTON OF BLÜCHER EEN VERGISSING VAN LORD HALIFAX Naar de Londensche berichtendienst meldde, heeft lord Halifax in een rede voor het personeel van de Packardfabriek o.a. gezegd: „Hitier heeft de wereld op zijn kop gezet, net als Napoleon. Maar tenslot te werd Napoleon verpletterd door den hertog van Wellington, wiens talent be stond in zijn vermogen tot eindelooze krachtsinspanning." De overwinning van den hertog van Wellington is echter een vervalsohing van de geschiedenis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het historische feit onder-wezen, dat d$ val van Napoleon de verdienste van den vrijheidsstrijd van het Duitsche vol'k was onder de geniale leiding van groote veLdheeren als b.v. Bkiecher. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helderder belicht dan door de be kende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wou maar, dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen! En de Pruisen kwamen. Bluecher redde aan 'het hoofd van zijn leger Wellington van een zekeren nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veld- heeren waardige navolgers van een Blue cher heeft, terwijl aan de zijde van Enge land tot dusver nog niet eens een Wel lington is verschenen, even zeker is de overwinning van Duitschland in dezen strijd voor een betere orde in Europa te gen het op winstbejag beluste machtgie- rige Engeland. MUSSOLINI SPREEKT TOT VERTREKKENDE LEGIONNAIRS. Stefani meldt uit Rome: De Duce heeft te Mantua de naar het oostelijke front vertrekkende zwarthem- den toegesproken. Hij zeide: „Een groote eer en een groot voorrecht wachten u en ik ben er van overtuigd, dat gij dit gevoelt als vrijwillige strijders. Het zijn de eer en het voorrecht van het deel nemen aan een waren reuzenslag. De schok tusschen twee werelden heeft zijn epiloog bereikt: het vijfde bedrijf van het drama is aangebroken. De scheidingslijn is thans volledig. Aan de een zijde Rome, Berlijn en Tokio, aan de andere Londen, Washing ton en Moskou. Wij koesteren niet den minsten twijfel aangaande den afloop van dezen grooten slag: wij zullen overwinnen, want de geschiedenis leert dat de volken, die de denkbeelden van het verleden ver tegenwoordigen, .de nederlaag moeten lij den tegen de volken, die de denkbeelden der toekomst belichamen. Legionnairs. Aan het Sovjet-front zult gij niet alleen met de Duitsche kameraden zijde aan zijde strijden, maar ook met de FÏnsche, Hongaarsche, Slowaaksche en Roemeensche kameraden en met de vrij willigers der andere volken. Ik ben er zeker van, dat uw gedrag ge durende de rustpoozen onberispelijk zal zijn en dat gij gedurende het gevecht zult strijden met de uiterste vastberadenheid en de grootste wilskracht. Dat mijn woor den voor u een gids mogen zijn, een bewijs van vertrouwen, een voorteeken van de overwinning". KantongereeM te Leiden Geen manier van doen. De chauffeur A. den H. uit Hillegom moest terecht staan, omdat hij tusschen Oegstgeest en Rijnsburg eenige wielrijders met zijn auto opzettelijk in den kant had geduwd, alleen maar om hen een schrik aan te jagen. Wel kwam verdachte met het excuus, dat zulks gekomen was vanwege tegen liggend verkeer, maar de aangeredenen hadden niets van tegenliggend verkeer ge zien en zeiden, dat verdachte hen ongemo tiveerd had aangereden en in den kant geduwd, waarbij zij verwondingen aan hun handen hadden opgeloopen. De ambtenaar vond het optreden van verdachte hoogst ergerlijk en eischte een geldboete van 25.subs. 20 dagen. Het vonnis werd een geldboete van 20.subs. 20 dagen. Blokkade. De loswerkman H. A. M. uit den Haag had zich nabij het Haagsche Schouw te Voorschoten voort laten sleepen door een tandem. Op zeker moment, toen de tandem plotseling moest stoppen, was hij niet bij machte geweest, om ook snel te stoppen, en was langs de tandem geschoten waardoor hij het rijwielpad blokkeerde en een tegen liggenden wielrijder dusdanig aanreed, dat deze tegen een boom terecht kwam. Dat kost hem thans een geldboete van 4.en vergoeding van de schade groot 7.15. Ongewenscht bezoek. De varkens van Chr. W. v. d. S. te Leiden hadden buiten medeweten van den eigenaar een bezoek gebracht aan het gladiolenveld van buurman K., alwaar de gladiolen niet tegen konden en 20. schade opliepen. De eigenaar is verantwoordelijk voor zijn bigger^ en moet drie gulden boete be talen. Bij nacht op het water. L. den B., H. C. van K. en S. H. van D. hadden hun boot van 4000 niet alleen op den Kaag willen achterlaten en waren eï in blijven slapen. Zulks mag niet en daarom zullen zij allen vijf guldentjes moeten betalen. Eén ding vergeten. De fabrieksarbeider H. J. te Oegst geest was gaan verhuizen en zijn nieu we woning ingetrokken. Hij had echter één ding vergeten en wel om te laten on derzoeken of zijn oude woning en zijn meubeltjes vrij van smetten waren of tewel luisjes. Deze vergeetachtigheid komt hem te staan op drie guldentjes boete. Baagsebe PoUÜereehlu Geen punten meer? Een dienstbode uit K a t wij k a. Zee, had in haar dienst allerlei goederen weg genomen, die alleen nog maar op de tex- tielkaart te krijgen zijn. Zoo miste haar mevrouw diverse stuks ondergoed, lakens, sloopen, handdoeken en twee paar zijden kousen. Ontkennen hielp niet, hetgeen zij trouwens niet deed en niet kon doen, om dat zij het ondergoed zelf droeg, mitsga ders de kousen. De Officier vond, dat het hier een groote diefstal was, 'als men de waschlijst van gestolen goederen ziet. De eisch werd een maand gevangenis straf. De Politierechter volstond met twee we ken gevangenisstraf op te leggen. De volgende, die blijkbaar gebrek aan textielpunten had, was een juffrouw uit Leiden. Zij had in een groot kleeding- magazijn drie japonnen mee naar de pas kamer genomen, maar er twee achtergela ten. De derde had zij ineengefrommeld in haar tasch verstopt, waaruit het verkreu keld was opgediept. Er was veel berouw, hetgeen te laat kwam vond de Officier. Erg veel werd er trouwens aan dit berouw niet geloofd, want de juffrouw had al eens meer terecht gestaan voor zoo'n japonnen gokker ij tje en toen zal zij ook wel berouw gehad hebben. Het berouwvertoon dus negeerend werd de eisch eau maand gevangenisstraf. Ook hier werd het vonnis twee weken gevangenisstraf. Gezelligheid kent geen tijd. De volgende verdachte vertegenwoordig de een heel ander genre. Hij was opperman te Leiden en had tijdens een bezoek aan een café een m e debi ertj es genieter een flesch op zijn hoofd geslagen, omdat er een woordenstrijd ontstaan was over het al of niet naar huis gaan van den opperman, die reeds teveel gerstenat genoten had. Hij was en bleef koppig en vond een toonbankkruk een veel gezelliger plaats dan een stoel thuis. Misschien dacht hij ook wel aan de verwijten van moeder de vrouw. Hoe het ook zij, de barmhartige was, door de aanraking van de flesch ipet zijn schedel onbarmhartig geworden en zoo mocht de opperman plaats nemen in de verdachtenbank, alwaar hij zeide van niets te weten vanwege zijn toestand van bene veling. De gewezen barmhartige was er na tuurlijk ook, vergezeld van een onpartijdi ge getuige. Als men de onbarmhartige mocht gelooven, dan had hij een buil zoo groot als een meloen op zijn hoofd gekregen, maar de onpartijdige bracht dit uitwas tot de normale proporties terug, ja, volgens hem was het geval eigenlijk van geen be teekenis want het was maar een klein „pestbuiltje" geweest. De Officier dacht daar blijkbaar anders over en vond een klap met een flesch een klap met een flesch. Voor welke klap hij 25.boete eischte, hetgeen.de van niets wetende heimelijk veel vond, na eerst even nagedacht te hebben wat hij eigenlijk wel zeggen wilde. Misschien heeft hij wel gauw uitgerekend hoeveel biertjes 25.eigen lijk wel zijn. Nadat hij verder nog verteld had, dat de barmhartige eerst drie biertjes van zijn centjes gedronken had, werd het vonnis een geldboete van 20 subs. 20 dagen het geen hij nog te. veel vond. Radio-programma WOENSDAG 6 Augustus. HILVERRSUM I. 425,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.00 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonrnuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.001 BNO: -Nieuwsbe richten. 8.1'5 Gewijde muziek (ig.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziiek. 10.00 Fragm. „Das Nachtlager von Grana da", opera (opn.). 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Jack der Kinde ren en solist. 12.00 Orgelconcert. 12,25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten^ 1.00 Haarlemsche Orkestvereenigiinig en igramofoonm/uziek. 2.15 De Romancers, soliste en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Fluit en piano. 4.00 Bijbellezing Voorbereid door de Christelij ke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gramofooan- muizeik (met toelichting). 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7.00 BNO: Economische vragen van dien dag. 7.16 Voor de kleuters. 7.25 Gra mofoonmuziek 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 BNO: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretpro.gramma (opn.). 9.30 Be richten EngeLsch). 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies". Hierna sluiting. HILVERRSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramo- foonmiuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Curt Ho- herubergen en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Roemeensch orkest. 1.30 Gramofoon muziek. 1.45 Ernst van 't Hbff met zijn 15 solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Fragmenten uit de operette „Die Fleder- maus" (opn.). 4.00 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 5.00 Cur sus „Het geestelijk karakter van ons volk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Prote stantsch Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economisohe- en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Dansmuziek (igr.pl.) 6.16 Orgelconcert en zang. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantseh praatje. 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Lezing „Volksgezondheid" 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-or kest en ?olist. 9.009.15 Causerie „In Holland staat een huis"). 9.45 BNO: Nieuwsberichten, 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmu ziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4522.15 Hilversum I, 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 uur Hilver sum II, .22.1523.00 Programma uitslui tend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma.* VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor Veilig Verkeer De ruïne van een bolsjewistische pantserafdeeling, welke door een Stuka-bom vernietigd werd (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6