Qemengdeffiexichten SPORT PAM BIJ DEMAANAPEN Dat tal je wel lukken DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941 OE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 LANDBOUWTRACTOR IN SLOOT GEREDEN. Twee dooden. Maandagmiddag is te Ridderkerk aan den Oudelandscheweg een ernstig ongeluk gebeurd. Op een onverklarbare manier is een landbouwtractor, bestuurd door den 19-jarigen P. Visser, wonende te Rijsoord, van den weg in de sloot terecht gekomen. Zoowel de bestuurder als de 10-jarige H. v. ti. Heerik, die met hem meereed, ge raakten onder den tractor en werden op slag gedood, GEWEERPATRONEN ZIJN GEEN SPEELGOED. De 15-jarige W. te Ede speelde met een geweerpatroon), diie hij ergens gevonden had. Met een steen en een hamer bracht hij het patroon tot explosie, waardoor een gedeelte van de huls terecht kwam in zijn rechterhand. Twee doktoren kwamen er aan te pas om de wond te verbinden. MISDAAD UIT MINNENIJD. Meisje uit Oirschot door vroegeren verloofde gewond. Te Middelburg vervoegde zich Maandag middag aan het politiebureau de 23-jarige kantoorbediende F. P. de K. uit Goes, die, gekomen in de gang van het bureau, het bewustzijn verloor. Toen hij bijkwam, zei- de hij in de ochtendbladen gelezen te heb ben, dat mej. Leurs uit Oirschot overleden was en dat hij de dader was van de ge pleegde misdaad. De vervangende com missaris van politie, de heer R. A. Avink, heeft de K. toen ondervraagd en deze deel de mede als militair te Oirschot te hebben gelegen en met het slachtoffer anderhalf jaar verloofd te zyn geweest. Toen de K. na de demobilisatie in Goes terugkeerde, gaf mej. L. haar liefde, volgens den da der, aan anderen en zou zij binnenkort met een weduwnaar in het huwelijk treden. Bij de K. was de liefde voor het meisje nog niet bekoeld en hij begaf zich Vrijdag met den trein naar Tilburg, en vandaar per rij wiel naar Oirschot. Hier ontmoette hij mej. L. met haar aanstaanden man en zij spra ken af, elkaar Zondagmorgen bij den Spoordonkscheweg te ontmoeten. Dit ge schiedde en daarbij kwam het tot een twist tusschen de jonge menschen. Volgens de K. heeft hij toen een klap van het slachtoffer in het gelaat gekregen, waar na hij een op den weg liggend voorwerp, waarvan hij zelf niet weet, of het hout of van metaal was, heeft opgepakt en daar mede het meisje op het hoofd heeft gesla gen, waardoor deze hevig bloedend werd verwond. Beiden zijn toen van de plaats van samenkomst gevlucht en de K. heeft, zooals gezegd, eerst uit de couranten den droevigen afloop van het gebeurde gelezen. De vervangende commissaris van politie stelde zioh met het parket te Den Bosch in verbinding en de aangehoudene zal naar Oirschot worden overgebracht en ter be schikking worden gesteld van de .mare chaussee, die de zaak in onderzoek heeft. DE KELLNER HERINNERDE HET ZICH. Eenige heeren waren Zaterdag in een café te 's-Gravenhage aan het biljarten en hadden vanwege de warmte hun jasjes uit getrokken en aan den kapstok gehangen. Er waren echter nog meer heeren aan het biljarten en twee hunner jongelieden nog hadden groote belangstelling voor de biljartende heeren en voor hunjasjes. Niemand letter eohter op hen, met het ge volg, dat één der bezoeekers weldra zijn portefeuille met ƒ220 miste. Bij navraag herinnerde de kellner zich dat de twee jon gemannen in de buurt van de jasjes ge- loopen hadden en terstond daarna het café verlaten hadden. Bovendien herinnerde de kellner zich dat zij haddep afgesproken des avonds naar een dansgelegenheid te gaan. Tezamen met den kellner is-toen een re chercheur naar deze gelegenheid getogen en inderdaad duurde het niet lang of de gezochten arriveerden. Zy zyn terstond door de politie meegenomen. Aanvankelijk wilden zij den diefstal ontkennen; nadat de politie hen echter duchtigaan den tand gevoeld had, gaven zij toe het geld uit het jasje gehaald te hebben. Op ieder hunner vond met 110. De buit was dus eerlijk ver deeld! De filiaalhouder van een distilleerderij en likeurstokerij in de Amaliastraat te Am sterdam, ontdekte gistermorgen, toen hy den winkel betrad, dat tijdens het week einde ongewenschte bezoekers op visite waren geweest en een aanzienlijke hoe veelheid gedistilleerd, die juist Zaterdag j.l. was aangekomen, hadden meegeno men In totaal werden ontvreemd: 6 fusten en 8 kratten, met 112 kruiken jenever, 50 flesschen jenever, 24 flesschen citroen en evenveel flesschen cognac. De waarde van het gestolene bedraagt meer dan 2000. Met de arrestatie van een achttal perso nen. allen uit Zaandam, is een belangrijke rijstdiefstal tot klaarheid gebracht, welke daar ter stede gedurende een tijdvak van bijna een jaar ten nadeele van .de N.V. Mico gepleegd werd en waarbij volgen? een inventarisatie ongeveer 15.000 K.G. rijst werd ontvreemd. De hoofddaders waren fabrieksarbeiders, die tijdens hun nachtdienst gelegenheid vonden, de rijst in balen van 100 K.G. weg te halen. FATALE VRIENDELIJKHEID. De Edeeche politie vermoedde reeds lang dat zekere E. zich schuldig maakte aar. clandestien slachten. Bewijzen kon zij hem echter tot dusver nog n ets. E. woonde te genover twee politiemannen, die hy nim mer groette, hetgeen natuurlijk zijn zaak was en waarover dan ook niets viel aan te merken. Toen E. dezer dagen zijn houding echter radicaal veranderde en de politicmannen vriendelijk groette, kwam dit den laat- sten zoo verdacht voor, dat zij besloten onmiddellijk een inval te doen. Zy vonden bij E. drie levende varkens, waarvoor geen vergunning aanwezig was en die dan ook in beslag genomen werden. Tegen E. en zijn klanten werd procesverbaal opge maakt. Een der afnemers, de caféhouder B., had 12 pond vleesch in den grond ge stopt. De politie, geleid door een ondra gelijke stank, ontdekte het daar. Het vleesch was volgens opgave van den café houder bestemd voor zijn gasten. De keu ringsdienst keurde het terstond af voor de consumptie. Bultenlandsctie Berichten De onder den -naam kapitein Puig be kende Spaansche ballonvaarder Jose Puig Rocafort is bij een demonstratie ter gele genheid van een volksfeest in de stad Puig (Barcelona) van een hoogte van 700 meter gevallen. Hangend aan éen hand liet kapi tein Puig zich door de ballon meetrekken, terwijl hij met de andere hand de reus achtige menigte toeschouwers toewuifde. Toen hij, op vrij groote hoogte gekomen, zich op zijn trapeze wilde zwaaien, bega ven hem zijn krachten en stortte hij om- DE HOLLANDWEEK 1941. De uitslagen van de gisteren gehouden naitonale zeilwedstrijden op den Westein der Plas luiden als volgt: 45 vierkante meter kruiserklasse: 1. Blau we Vogel, st. P. Molenaar; 2. Benati II, st. E. J. Alofs; 3. Janmaat, st. J. Heinen. Vrijbuiterklasse: 1. Reiger II, st. M. A. Raasveldt; 2. Lumey, st. F. W. C. Visscher; 3. Hinde, st. D. Hoebee. Noord-Nederlandsche 16 vierkante me terklasse (toerklasse): 1. Roerdomp II, st. J. Brunt; 2. Nix, st. G. H. van Harten; 3. Teb, st. John Bakker. Noord-Nederlandsche 16 vierkante meter klasse (eenheidsklasse): 1. Cheetan II, st. Ch. G. J. Pietersen; 2. Squall, st. W. J. de Jongh; 3. Tjiba, st. C. Groot. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Pluvier, st. N. Cuperus; 2. Donderkop- je st. J. P. Damme; 3. Pinquin, st. Fokke dê Jong. B.B.-klasse: 1. W 8, st. C. Scherpel Jr.,; 2. Ivar, st. A. G. van Bladeren; 3. Bries,st. M. Knol. Intern. 12 voetsjollenklasse A: 1. Onyx st. mr. D. Verloop; 2. Noname, st. mej. Marie van.de Stadt; 3. Cupido, st. E. Balder. Intern. 12 voetsjollenklasse B: 1. 't Keggetje, st. L. J. Beukenkamp; 2. Rakker, st. K. de Korte; 3. Semar, st. J. Oud. v Valkenklasse 1. G. 50. st. G. Keij; 2. Windwanner, st. H. J. Mathieu; 3. Pappi, st. A. E. Dudok van Heel. Drakenklasse: 1. Toch, st. H. C. Looman; 2- Claes Compaen. st. E. G. van de Stadt; 3. De V'iegende Hollander, st. A. War ners. Intern. Olympia-jollenklasse A: 1. Te- ranje, sgt. J. Proper; 2. Mop, st. H. Bolle- mijer: 3. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder. Intern. Olympia-jollenklasse B: 1. Arend, st. F. J. Cram; 2. Maria Sekhijta, st. A. Vis; 3. Quo Vadis, st. P. N. Bakker. Regenboogklasse: 1. Hollandia. st. C. v. Staveren; 2. Kikker, st. Jè de Vries; 3. Tjebbe, st. Tj. Maas. Intern. 12-vierk. meterklasse A: 1. Whirlwind, st. W. P. van Duyl; 2. 't Geus je, st. B. E. Ott; 3. All Weather, st. Jac. F. Stap. Intern. 12 vierk.meterklasse B: 1. Taran- telle, st. E. Hoppe; 2. Pluvier, st. D. van Bladeren; 3. Skiroon, st. W. de Man. DUIVENSPORT Naar aanleiding van het bericht in het tijdschrift van het Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders heeft de heer Chr. v. d. Pluym te Leiden zich tot dit bestuur gewend naar aanleiding van artikel 7. Dit dient men zoo te lezen, dat alle Belgische, Engelsche, Fransche en Duitsche duiven, welke vobrzien zijn van een ring van die bonden, heden moeten in geleverd worden. Dus de ringen van alle Nederlandsche bonden tot 1940 (nadien niet meer) kun nen op het slag blijven. Hieromtrent zijn nadere toelichtingen aan de secretarieën der verschillende gemeenten inmiddels verzonden. DE MATCH BOM—HUISMAN. Officiecle opening door den burgemeester. In de bovenzaal van café-restaurant ..de Harmonie" aan de Breestraat te Leiden heeft gisteravond de opening plaats gehad van de dammatch BomHuisman. Zooals bekend heeft Wim Huisman, de kampioen van Leiden en omstreken, den nieuwen kampioen van Nederland, den heer J. M. Borr uit Den Haag, uitgedaagd voor een match van zes partyen. De openingsmatch trok niet die belang stelling, welke wij van de dammers uit Leiden en omgeving hadden veiVacht, want er waren nog verschillende plaatsen onbezet. Te half zeven sprak de heer A. Tempel man, voorzitter der wedstrijdcommissie, een welkomstwoord, in het bijzonder tot den burgemeester, mr. F. N. de Ruyter van Steveninck, hem dank zeggend voor zijn blijk van belangstelling ook in de damsport. Spr. verwelkomde voorts den heer Hoek stra, vertegenwoordiger van den Ned. Dambond, alsmede de verschillende genoo- digden, zegde dank voor den steun, van verschillende instanties ondervonden en richtte daarbij een bijzonder dankwoord tot den secretaris van den Leidschen Dis tricts Dambond, den heer L. F. van Steen bergen, voor de zorgen, welke hij zich bij de organisatie van deze match getroost heeft. De burgemeester, hierna het woord ver krijgend, zeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging om den ope ningszet te doen. vooral omdat deze match in Leiden gespeeld wordt. Spr. zeide zelf geen dammer te zijn. Als jongen heeft h- wel eens gespeeld, maar dit geschiedde met het gemak vjn den on wetende, zooals men spreekt van den moed van den onwetende. Men moest van spr. dan ook geen meesterlijken openingszet verwachten, want dan zou spr. met vader Cats moeten spreken over den ..kreupele, die voorgaat ten dans". Spr. eindigde zijn toespraak met een har- telijken wensch tot succes voor spelers en organisatoren en van voldoening voor de toeschouwers. De heer Hoekstra wees er als vertegen woordiger van den Ned. Dambond op hoe groot de propaganda is, welke van een der gelijke match kan uitgaan. In dit verband wees hij op hetgeen een Moeskops, een Nurmi, een Urugueesche voetbalploeg be reikten en hoe het wereldkampioenschap van dr. Euwe den Ned. Schaakbond 10.000 nieuwe leden bezorgde. Spr. besloot met de opwekking een goede verhouding te scheppen tusschen inspan ning en ontspanning, hetgeen den mensch ten goede zal komen. Nadat de heer Tempelman den sprekers had dank gebracht, verrichtte de burge meester den openingszet en de partij ving aan. lste Partij afgebroken. Remise??? De Nederlandsche kampioen speelde in deze partij de Hollandsche opening 3328 en, beide spelers gaven de eerste zetten vrij eerste partij met niet te veel risico wordt gespeeld en een meer verkennen is naar beider plannen. Weldra bleek, dat Wim Huisman niet van plan was af te wachten en na ongeveer 15 zetten nam hij dan ook het initiatief en ging tot den aanval over. 259. Want daar komt met reuzensprongen de professor van zijn hooge standplaats en voordat de verschrikte die ren weten wat er gebeurt, zijn ze door de vreemde wezens overvallen, die met snelle bewegingen om hen heen draaien. 260. Slechts enkele apen weten te ontkomen, doch de anderen krijgen geen kans, daar de professor en Pam met het touw eenige malen om hen heen loopen en ze als het ware stevig inpakken. Bom kreeg eenige vrywel verplichte afrui len. Steeds probeerde Wim een aanval te ondernemen op zwarts linkervleugel en in dezen stand stond hij beslist beter. Eenmaal in het middenspel beland waren de par tijen weer gelijk en was het erg moeilyk te bepalen wie van de spelers beter stond. Het werd nu een stryd om de tempo's en bij het afbreken staat Wim Huisman iets gunstiger. Of dit echter voldoende zal zijn om te winnen, moeten wij betwijfelen. Re mise zal dus wel het eindresultaat zyn van deze mooie theoretische partij. Deze afgebroken partij zal Woensdag a.s. worden uitgespeeld in de ..Muziekschool", Rapenburg 22. Leiden. Aanvang 7 uur. De tweede partij wordt hedenavond ge speeld in Den Haag. Paviljoen Rij^wijk- sche Plein. Aanvang 6.30 uur. Hier volgt het verloop van de eerste partij Wit: Bom Zwart: Huisman. Wit Zwart Wit Zwart 1 33—28 18—23 23. 44—40 12—18 2 39—33 12—18 24 31—27 24—30 3 31—27 17—21 25 35 x24 19 x30 4 37—31 21—26 26 28x 19 14 x23 5 44—39 26 x 37 27 40-^35 23—29 6 42 x 31 7—12 28 35 x 24 29 x20 7 47—42 20—24 29 32—28 20—24 8 41—37 14—20 30 37—32 10—14 9 46—41 11—17 31 39—34 14—19 10 27—22 18 x27 32 41—37 7—12 11 31 x 11 16x 7 33 34—29 2—7 12 34—30 12—18 34 29x20 25x 14 13 30—25 7—12 35 43—39 18—23 14 25x 14 9x20 36 39—34 14—20 15 49—44 1—7 37 37—31 12—18 16 39—34 4—9 38 33—29 20—25 17 44—39 10—14 39 34—30 23x35 18 36—31 5—10 40 30x39 25—30 19 34—29 23x34 41 38—33 9—14 20 40 x 29 20—25 42 39—34 30 x 38 21 29x20 15x24 43 33x44 22 50—44 18—23 WIELRENNEN DE WEGKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Zondag 10 Augustus worden op een af gesloten parcours bij Zandvoor.t de weg- kampioenschappen van Nederlanr gehou den en evenals het vorige jaar beloven deze een evenement op wielergebied te worden. Talrijke wielrenners gaven zich al aan stonds. na de openstelling der inschrijving, bij het bureau der Nederlandcshe Wielren Unie op. Zoo meldden in de afdeeling dei- amateurs zich meer dan honderd en vijftig deelnemers. Ook bij de groep der beroepsrenners en onafhankelijken mankeert om zoo te zeg gen geen renner van beteekenis. Als een merkwaardigheid zij vermeld, dat de baankampioen Adie van Vliet zich ook voor het wegkampioenschap heeft aan gemeld. De start der amateurs vindt plaats Zon dag 10 Augustus-des ochtends te 12 uur bij het Casino waar zich ook de eindstreep be vindt. De afstand bedraagt 53.92 K.M. of wel 4 ronden. De beroepsrenners en onafhankelijken, die zevenmaal hpt parcours moeten afleg gen, zijnde 94.3o K.M., vertrekken om 2.30 uur eveneens van het Casino af. VOETBAL R.K. Sportver. „Doqos" De veldtraining gaat deze week door omstandigheden niet door. Men houde hiermede rekening. De liturgie der Kerk" WOENSDAG 6 Aug. Feestdag van de gedaanteverandering des Heeren op den berg Thabor. Mis: Uluxerunt. 2e gebed (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Xys- tus en Gezellen, Martelaren; 3e (2e) voor den vrede. Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit Winterhulp Nederland Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877 FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 13) Hy deed een kamerdeur open en ging stampend voor waarby zijn eene been nauw merkbaar sleepte. Gudrun bleef in de hal en staarde den jongen man na. Die had een manier om met papa te spreken! Ze was er van geschrokken en had er te gelijk bijna pret in gehad. „Die krygt ge daan wat hij wil", schoot haar door het hoofd. Ze zuchtte, zij kreeg nooit gedaan wat ze wou. Ze was bang voor pjapa, hoe veel ze. ook van hem hield. Die mijnheer Thun zag er uit alsof hij het woord „bang" neelemaal niet kende. Gudrun had haar nichtje Liska in lang niet gezien. Vader had dien omgang niet gewenscht en Gud run had zich. zooals altijd, geschikt. Zij had zich als kind tegenover de zooveel flin ke re, energieke Liska trouwens altijd erg klein gevoeld en kon niet te goed met haar overweg. Maar toen Frans Thun met haar vader in diens kamer was gegaan en vermoedelijk met dezen over Liska sprak, Was zy opeens zeer nieuwsgierig geworden om te weten, wat er van Liska geworden was. Frans Thun moest inwendig lachen, toen hy den ouden heer naar zijn kamer volgde. Dat was nu weer eens een typische kamer, zooals de oudere generatie die inrichtte en zooals ze in de boeken beschreven stond. Zware meubels van gebeeldhouwd eiken. Ze waren veel te groot voor het kleine ver trek en zouden vroeger wel in een andere omgeving gestaan hebben. Langs de wan den hingen hertengeweien met witte schil den, waarop de datum van de jachtpartij. En militaire afbeeldingen in overvloed. Het behang was er bijna onzichtbaar door. Een oogenblikje, als het u belieft, ik wil alleen maarknorde de oude heer. Met een blik naar zijn pantoffels ver dween hij in een zijkamer. Frans nam on derwijl het vertrek nauwkeurig op. Op de tafel, met een rood kleed gedekt, lag een groot boek. Het bevatte militaire foto's, die klaarblijkelijk de heele militaire loopbaan van excellentie von Hegenwald weergaven, van cadet tot den hoogsten rang. Eerst zag men nog een jongensgezicht, rond en vrij en onbeteekenend. 'n Opname in de veel te wijde cadetten- uniform. Dan een foto van een jongen lui tenant met een baardje, de pet scheef op het hoofd. Een overmoedig, frisch gezicht, alleen in de lijnen van neus en mond kon men den toekomstigen excellentie von He genwald vermoeden, dien Frans juist had leeren kennen. Het gezicht veranderde steeds aneer, werd ernstiger, de mond meer toegeknepen, de kin stak steeds verder naar voren. De oogen verloren den over- moedigen blik der jeugd, werden naden kend, vorschend, streng. Het viel Frans op, hoe het oude Pruisen de gezichten van hen, die het dienden, naar één type ge vormd had. De kameraden op de foto's van de oude excellentie, hoe verschillend van uiterlijk ook, hadden toch allen dezelfde trekken. Dat was geen uiterlijke stramheid, veel meer iets innerlijks, dat uit hun gezicht sprak. Frans Thun ging naar een der mu ren om de daar hangende foto's uit het re gimentsleven, officieren te paard, taferee- lan uit den wereldoorlog, uit het verleden. Keel de geschiedenis van een land sprak uit deze afbeeldignen. Nou, dat vindt u zeker wel komiek, klonk het grimmig achter hem. De oude generaal was de kamer binnen gekomen. Ditmaal in een onberispelijk ge- borstelden gekleeden jas en met schoenen aan. Brommerig vervolgde hij: Ja, dat waren tijden, waarvan jullie jongeren niets willen weten. Daar lachen jullie maar om. Zijn oogen fonkelden bijna vijandig. Frans Thun zag den ouden heer open aan en antwoordde ernstig: Dan vergist u zich wel erg, excellen tie. Er zijn er ook onder ons jongeren ge noeg, die vermoeden wat dit alles betee ken t. Wy hebben den oorlog immers niet als volwassenen meegemaakt. Als jongens hebben wij dat alles niet begrepen. Maar wij begrijpen het nu. Al weten wij dat de oorlog iets verschrikkelijks moet zijn! Zeker, verschrikkelijk, zei de oude excellentie von Hegenwald en zijn oogen keken ergens heen, waar Frans hem niet volgen kon. Maar ook het leven is ver schrikkelijk en toch moet men het baas worden. Zoo is het ook met den oorlog. Die heeft ons allen aan elkander vastgesmeed. Jullie zien alleen maar het uiterlijke, het moorden, het sterven en het vernielen. Jul lie snappen ook niet wat innerlijke tucht beteekent. Jullie zien vermoedelijk in het soldaat-zijn alleen maar het moeten opge ven van de neigen wil. Dat men een eigen wil kan opgeven, vrijwillig, voor een groo te zaak, dat hebben jullie niet ervaren. Hij stond krarsrecht. Het verbitterde gezicht werd plotseling verhelderd. De blik der oogen nog dieper. En toch hebben wij het nu ook begre pen, excellentie. Gelooft u maar, er zijn er heel wat onder ons, die gesnakt hebben om een beteekenis voor hun leven te vinden. Jarenlang hebben wij er naar gezocht. Op verkeerde wegen hebben jullie die gezocht, bromde de stem van den ouden baas. Dat is mogelijk, excellentie. Maar hoe moesten wij ze anders vinden? Alles was ineengestort. Er was niets meer dan dat, wat ons steeds maar naar omlaag d?ukte. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hoorden wij niets dan „inflatie en geldzor gen" en „geen werk, geen brood". En eiken dag werd het erger. Altijd maar weer de strijd om het materieel noodzakelijk. Hoe konden wij toen innerlijk iets vinden. Wij jongeren, hebben het ook zwaar gehad, ex cellentie! Bijna geroerd keek de oude heer Frans aan. Je hébt misschien gelijk. Zoo heb ik het nog niet bekeken. Ik heb altijd nog ge dacht. dat jullie tegen het oude opstorm den alleen maar omdat het oud was. Nee, alleen maar, omdat het ons niet meer helpen kon. Gelooft u, excellentie, dat het gemakkelijk valt, om wanneer men ouders heeft dez etelkens weer die per weg te zien zinken en zelf mee te moeten alles verliezend wat zeker en nood zakelijk scheen. En niets daartegen te kun nen doen, het niet tegen te kunnen hou den? Wanneer iemand ten slotte niets meer overblijft, zelfs geen hoop meer! Dat is het: wy, jongeren, hebben zonder hoop moe ten leven. En dat was wel heel erg. Ja, dat moet heel erg zijn. De mop- perstem van den ouden heer was week gaan klinken. Wie was die jonge man, die hier binnen was komen waaien? Eerst was hij onsympathiek en nu zei hij opeens woorden, die hem zelf bevrijdden uit zijn verbitterde eenzaamheid. Dikwijls had hij het zelf ook gedacht, dat de jeugd het moeilijk had. Wanneer hij Gudrun aanzag, leek het hem, alsof het lot niet alleen de ouderen bitter onrecht had aangedaan, maar nog meer de jongeren. Maar hij had zich ten slotte toch in zijn eigen verbit tering ingesponnen en niet kunnen begrij pen, dat het leven zonder hoop voor de jeugd duizendmaal erger zijn moest. U heeft misschien gelijk, men verliest dikwijls den kijk op de anderen, wanneer men al te druk bezig is met zicheelf. Mis schien is het ook zoo: Wij ouden hebben tenminste iets gehad. Maar jullie jonge ren heelemaal niets. Maar wij zullen nog wat hebben, ex cellentie! Frans Thun zei het met nadruk: Mis schien niet wat het stoffelijke betreft. Wel licht zullen wy' altijd arm blijven, mis schien zullen wij geen geld hebben, 'geen bezit. Nooit dat, wat de burger van vroe ger als noodzakelijke levensvoorwaarde be schouwde. Maar wy zullen wat beters heb ben: den arbeid als een gemeenschappelijk idee voor allen. Voor allen? Excellentie von Hegenwald vroeg het met twijfel in zijn stem: Hoe kunt u aan dat woord „allen" een werkelijke betee kenis geven. Jullie? Jullie zoeken het in duizend richtingen tegelijk. De een schreeuwt „links", de ander „rechts". Dat gaat heen en weer. Niemand houdt den teugel vast. De een,stuurt den wagen hier heen, de ander daarheen. Geen richting, geen discipline, jonge man. Dat weten wij, excellentie. (Wordt vervolgd.) 4

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5