Twee Sovjet-regimenten vernietigd DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN '—•-«» yrijwilugÉrslegioen Momentje DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10017 DE OMSINGELING DER SOVJETTROEPEN DUURT VOORT V Over: open kerken Zijn wij ons wel bewust, zoo schreven we Vrijdag, van het rijk bezit, dat ons is gegeven in de Kerk, die is als een groote wereld-kathedraal, waarin hooge ramen klaarte gieten over leerend en leidend Gezag? Zijn we ons wel bewust, zouden we ver der willen vragen, van het rijk bezit, dat ons is gegeven in onze kerken, onze kerk gebouwen? Het is geen nieuw thema, dat wij nu be handelen. Maar de herhaling van oude the ma's kan zeer nuttig en kan zeer noodza kelijk zijn. Een verlevendigd bewust-zijn van de werkelijke levenswaarden, ons geschonken, moet een vrucht zijn van dezen tijd van bezinning. Onder die levenswaarden heeft een voor name plaats het bezit van onze kerken. In de laatste aflevering van het Schild wijst dr. Th. Piket S.J. weer 'ns op het „Protestantsch pleidooi voor open kerken" naar aanleiding van een oproep in het pro testantsch tijdschrift „Junge Kirche" tot het openhouden der kerken, om zóó de gelegenheid te geven tot gebed en Schrift lezing. Deze open protestantsche kerken, aldus genoemde schrijver, bestaan reeds se dert eenige jaren hier en daar in Duitsch- land. Dat de katholieken hun open kerken mogen waardeeren! Iedere morgen op de werkdagen zijn gedurende eenigen tijd alle katholieke kerken open; en vele ook den geheelen verderen dag of een groot gedeelte ervan. Een katholiek voelt zich overal ter we-, reld onmiddellijk als thuis, wanneer hij een katholieke kerk binnengaat. Daar is hij niet een vreemdeling; daar kan hij spreken in zijn eigen taal en hij weet dat hij verstaan wordt. Wat geeft onzen ker ken voor ons zulk een groote aantrekke lijkheid, die intense rust en die weldoen de sfeer van vrede? Het zijn niet de siera den vaak mooi en ook vaak niet mooi het is niet de kleur van de bloemen, niet de geur van de wierook, niet het flikke rende licht van de kaarsen, niet het stille schijnsel van de wakende Godslamp. Dat alles en nog veel meer in onze katholieke kerken kan den bezoeker treffen, kan in hem wekken een stemming van ingetogén- heid en van gebed. Maar het is niet dat, wat onze kerken ons tot zulk een rijk be zit maakt; het is niet het eigenlijke, het wezenlijke. Dat eigenlijke en wezenlijke van onze katholieke kerken isde aan wezigheid van den Schoonste aller men- schen-kinderen, de wezenlijke en waarach tige tegenwoordigheid van den Christus in het tabernakel. Die rijkdom wordt ons geschonken in onze kerken „Hier antwoordt God op zuchten en gebeden, Hier wischt hij af de tranen in den nood". (Vondel). FRAUDULEUS SLACHTEN STRENG GESTRAFT. De economische rechter mr. C. J. de Vries te 's-Gravenhage heeft Vrijdag j.I. een aantal Katwijkers ge- straft ter zake van frauduleus slach ten. Een verdachte werd veroordeeld tot 9 maanden, een andere tot 6 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Enkele andere verdachten zijn in den loop van de vorige week in preventieve bewaring gesteld'. Zij wachten hun vonnis nog af. In het zeilersdomein van de West- einderplas te Aalsmeer tijdens de Holland-week (Pax-Holland-De Haan m) Verrassingen bi] Kiew EEN STOUTMOEDIGE DAAD. poor de stoutmoedige daad van een troep pioniers zijn in de bosschen ten N.W. van het Peipus-meer twee Sovjetregimenten ingesloten en in de gevechten, die daarop ontstonden, vernietigd. Deze troep pioniers had opdracht langs den rand van een bosch een telefoonlijn te leggen naar de aangrenzende divisie. Daarbij verrasten Duitsche telegrafisten vijf Sovjetsoldaten in een stelling aan den boschrand. De soldaten werden overwel digd. Uit het terstond ingestelde verhoor der gevangenen bleek, dat twee complete regimenten zich in het bosch hadden ver borgen. De telegrafisten deelden het be richt via het voltooide deel van de tele foonleiding onmiddellijk aan hun divisie mee. Binnen twee uur was het bosch om singeld Gedeelten van de beide regimen ten gaven zich over aan de Duitsche troe pen, de rest werd in zware gevechten to taal vernietigd. Overzicht van de situatie. In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. van welingelichte militaire zijde de volgende bijzonderhe den: Aan hel Oostelijke front stijgen bij de gevechten in de Oekraine en ten Oosten van Smolensk, het aantal gevangenen en de buit voortdurend. Ten Zuiden van Kief, ten Westen van het Peipusmeer en Ooste lijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijdkrachten omsingeld. Zij worden met den dag dichter opeengedron gen. Het is voor het Duitsche commando natuurlijk zaak, zooveel mogelijk vijande lijke strijdkrachten in te sluiten en te ver nietigen. Het Sovjetcommando was van plan de doorgedrongen Duitsche pantser troepen op haar beurt te omsingelen, door sterke strijdkrachten tusschen deze wig gen en dc daarachter opereerende Duit sche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing der Duitsche legers en vernieti ging der afzonderlijke deelen heeft door de superieure Duitsche leiding geleid tot de omsingeling der Sovjets. De Duitsche ring om de Sovjetafdeelingen is steeds on verbrekelijk gebleken. Zoo eindigden ook nu de gevechten tèn Oosten van Smolensk met de vernietiging van den ingesloten vijand. Sedert den grooten vernietigings slag bij Bialystok en Minsk is er nog geen enkele Sovjetafdeeling in geslaagd, aan de eenmaal voltooide omsingeling te ontko men. EEN WEDLOOP BIJ KIEW, Ten Zuiden van Kiew is het tot een for meel en wcdjoop gekomen tusschen Sovjet afdeelingen die aan de dreigende omsin geling trachtten te ontkomen en een Duit sche vooruitgeschoven afdeeling, die de in sluiting moest voltooien. Op het laatste oogenblik tl eden de Duitschers den bols jewisten den weg af. Op een afstand van enkele honderden meters voor de Duitsche afdeeling, die op een hoogte in stelling was gegaan, lag een net van wegen, waarop het wemelde v*r» bolsjewistische colonnes. De granaten van het Duitsche geschut sloe gen in de Sovjetafdeelingen. Steeds weer doken nieuwe colonnes op, die door de Duitsche granaten bestookt werdén. Ook een zwaarbeladen trein, die aan den einder verscheen, werd door voltreffers vernield. Ten slotte bleef den bolsjewisten niets an ders over dan terug te keeren. De omsin geling was voltooid. Een Duitsche afdeeling, die ten Zuiden van Kiew Sovjetstellingen verkende, heeft een bijzonder goede vangst gedaan. Op een moerasweg verrasten de Duitschers een Sovjetauto, die was blijven steken. Spoe dig was de bemanning van de auto over weldigd Onder de gevangenen bevond zien de adjudant der Sovjet-brigade, die in dit gebied opereerde. Bij deze adjudant vond men waardevolle kaarten, waarop al le Sovjetstellingen aangeteekend stonden, aanteekeningen over sterkte en uitrusting der brigade en afschriften van talrijke re giments- en brigadebevelen. Aan de hand van dit materiaal werd de brigade eenige uren later geheel ingesloten en in de daar op volgende gevechten vernietigd. HET FINSCHE COMMUNIQUE. Officieel wordt uit Helsinki medege deeld: Aan het Oostelijk front duurt de ac tiviteit der wederzijdsche artillerie voort. De vijand heeft op enkele plaatsen gepro beerd gewapende verkenningen te hou den, maar is teruggeslagen. Voorts heeft hij door tegenaanvallen gepoogd, op enkele plaatsen den opmarsch van onze troepen tegen te houden, maar zonder succes. Tij dens den opmarsch zijn achtergebleven om singelde afdeelingen opgeruimd. De oor logsbuit is de laatste 24 uur zeer omvang rijk geweest, en omvat tanks, stukken ge schut, granaatwerpers, vrachtauto's enz. Tenminste twaalf vijandelijke pantserwa gens zijn vernietigd. Een groot aantal ge vangenen is gemaakt. Ten Noorden van het Ladogameer is eveneens een omsingelde troep opgeruimd, waarbij de vijand 200 gesneuvelden moest achterlaten. Ten N.O. van het Ladogameer poogde de vijand een tegenaanval te doen, maar werd afgesla gen en verloor meer dan 100 man aan ge sneuvelden en tal van wapenen. GEHEIM BEVEL DER SOVJETS GEVONDEN. Een Duitsche pantserafdeeling heeft een geheim bevel der bolsjewisten gevonden, dat interessante conclusies toelaat met be trekking tot de stemming onder de Sovjet troepen in den Zuidelijken sector van het front. In dit bevel, dat gericht is aan den chef van den staf van de derde Sovjet-af- deeling aan het Zuidelijke front, wordt ge zegd: „Meer dan eens is gebleken, dat Sov jet-soldaten hun kameraden tot desertie op hitsen. Steunend op mededeelingen van de Oekrainsche bevolking verklaarden zij. dat de Duitsche soldaten tegenover hun gevan genen geen represailles nemen, doch hen goed behandelen en verzorgen. Tegen deze provocateurs moet ten scherpste worden opgetreden. Wie dergelijke dingen zegt en verspreidt moet terstond worden doodge schoten. DUITSCHERS HERSTELLEN VERNIELDE SPOORWEGEN. Vele van de spoorwegen in de Sovjet- Unie, die bij den opmarsch der Duitsche troepen vernield werden zijn door de Duit sche spoorwegpinoers hersteld, zoodat zij voor de Duitsche ravitailleering gebruikt kunnen worden. Een regiment pioniers heeft sedert 22 Juni .1000 kilometer rails hersteld, 440 vernielde wissels gerepareerd en 520 kilometer r^ils van de Duitsche grens tot een knooppunt achter het front, verlegd. Tevens zijn i de telefoonleidingen aangelegd, die voor ten vlot treinverkeer noodig zijn. Voor eert deel zijn deze pres taties verricht onder ïiet vuur der Sovjet artillerie en onder geyechten met verstrooi de Sovjetafdeelingen. DE WAPENVERORDENING. OP OVERTREDING ZWARE STRAF. Van bevoegde zij'dë wordt de volgende toelichting gegeven op de onlangs van kracht geworden wapenverordening. Op 28 Juli 1941 is in verband met de verordening op de handhaving van de or de de wapenverordening van den Rijks commissaris gepubliceerd in het Verorde ningenblad en daarmede van kracht gewor den. Tegelijkertijd zijn de tot dusver bestaan hebbende Nederlandsche wetten op de wa- pans, de wet op het dragen van wapens van 1890 en de vuurwapenwet van 1919, die te zamen met de bekendmaking van den opperbevelhebber der legergroep voor het bezette Westelijk gebied van 10 Mei 1940 den grondslag vormden voor het gel dende wapenrecht, buiten werking gesteld. Het verwerven, het bezit en het dragen van wapens van allerlei aard zijn echter door de nieuwe verordening niet verge makkelijkt. Het onbevoegd in bezit hebben van wa pens en het onbevoegd dragen van wapens stelt in de toekomst bloot aan de zwaarste straffen. Wie in strijd met de voorschriften van de Wapenverordening vuurwapens, springstoffen, ontstekingsmiddelen of houw- en stootwapens, die bestemd zijn voor gebruik op arglistige wijze, vervaar digt, in bezit heeft of aan anderen over draagt, kan gestraft worden met den dood of met levenslange tuchthuisstraf. Deze be paling is vereischt om zoo noodig met alle scherpte te kunnen optreden tegen misda dige elementen. Een ieder moge zich der halve er van bewust zijn, dat zijn deel neming aan wapendelicten de ernstigste gevolgen met zich medebrengt. Voor de personen en groepen van perso nen, die zich in het bezit moeten bevin den van een wapen, zooals bijv. de kasloo- pers van groote banken, de beroepsjagers en boschwachters, zijn de bepalingen die gelegenheid geven om langs geregelden weg en met vergunning een wapen aan te koo- pen of in bezit te hebben, nauwkeurig vast gelegd. Het verzoek om verlof wordt inge diend bij het plaatselijk hoofd van politie. Over het verzoek wordt een beslissing ge nomen door den Secretaris-Generaal van het ministerie van Justitie. De vergun ningspapieren zijn echter tot nader order alleen geldig, wanneer de Commissaris- Generaal voor de Veilgheid of de door hem aangewezen Duitsche politie-instantie de geldigheid bevestigt met onderteekening en zegel. Voor de aanteekening van deze ver gunning zal in de toekomst een speciale ruimte gereserveerd worden op het ver gunningsbewijs. Het vergunningsbewijs is gehouden in verschillende kleuren, al naar het om een vergunning tot het aankoopen, tot het in bezit hebben of het dragen van een wapen I in het openbaar gaat. Bepaalde personen hebben geen vergunningsbewijs noodig voor het koopen, bezitten of dragen van wapens. Dit zijn vooral de ambtenaren van de Nederlandsche politie en de ambtenaren van de Nederlandsche douane, voor de wa pens, die zij volgens hun dienstinstructie mogen dragen en die hun om dienstrede- nen zijn verstrekt. Ook de ambtenaren van het Staatsboschbeheer van den Staat heb ben geen bijzondere vergunning noodig voor het dragen van drie jachtwapens. De eigenaren of de bezitters van wapen verzamelingen zijn eveneens vrijgesteld ten aanzien van de stukken der collectie, die tegenwoordig niet meer bruikbaar zijn Ferme jongens, stoere knapen De beginwoorden van een oud-Hol- landsch lied. Een lied waarin gezongen wordt van de beste eigenschappen van ons volk, dat door de eeuwen heen be wezen heeft, ferm en stoer te zijn. Ferme jongens stoere knapen: die heb ben het onze beroemde veldheeren en admiraals mogelijk gemaakt ons land te verdedigen, onze bezittingen uit te brei den. Zij zijn het ook, die nu weer gehoor geven aan den roepstem om ten strijde te trekken tegen het Bolsjewistische gevaar, dat Europa bedreigt. Ferme jongens, stoere knapen. Ons land telt deze bij duizenden, dit is de laatste weken gebleken, want vele duizenden voegden zich bij de legerscharen, die den strijd reeds hebben aangebonden tegen de Bolsjewistische horden. Ferme jongens, stoere knapen. Melden zich voor het legioen, vertrokken reeds naar het Oosten en rekenen erop, dat ook U zult volgen om met hen te bewijzen, dat ferme en stoere Nederlanders, van zessen klaar, weten wat hun plicht is en zich dus melden bij het: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage of niet meer plegen gebruikt te worden, voor zoover de colletcie wapens bevat van historische of cultureele waarde. De bezit ters van wapencollecties z.jjn echter ge houden een nauwkeurige lijst van de in hun bezit zijnde vuurwapens in te dienen bij de plaatselijke politie. Wijzigingen in de collectie moeten worden opgegeven. Personen, die zich bezighouden met de vervaardiging of instandhouding van wa pens, munitie, springstoffen of ontstekings middelen, en wapenhandelaren hebben voor de uitoefening van hun beroep een bijzondere vergunning noodig, die terstond moet worden aangevraagd. De tot dusver uitgevaardigde vergunningsbiljetten zijn na 1 November 1941 ongeldig. Deze speciale bepaling kunnen de betrokkenen nalezen in de verordening. Het verwerven van springstoffen en ontstekingsmiddelen is al leen veroorloofd onder bijzonder zware voorwaarden. Speciale soorten vuurwa pens en houw- en stootwapens, waarvan zich vooral onbehoorlijke elementen bedie nen, zijn principieel verboden. De controle op de uitvoering van de wa penverordening berust bij de plaatselijke politieoverheid volgens de instructies van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Justitie voor zoover niet de Duit sche politie de controle rechtstreeks hand haaft. REPORTAGEWAGEN VOOR OOSTELIJK FRONT GEREEE Na een week van noesten arbeid was Zaterdagmorgen de reportagewagen, wel ke door den Nederlandschen Omroep ter beschikking was gesteld van het Neder landsche Legioen voor den dienst aan het Oostelijk front, gereed gekomen. De wa gen reed het terrein op van de Studio N. aan den Schuttersweg te Hilversum, waar dr. ir. Herweijer, dir.gen. van dén Ned. Omroep, aanwezig was om een laatste in spectie te houden en om afscheid te nemen van de bemanning. Het werd een gemoedelijk afscheid. De wagen bleek tot in de puntjes in orde te zijn. Voor elke berekenbare eventualiteit was gezorgd. De heer J. Broekhoff, tot nu toe chef bij den technischen dienst van den Neder landschen Omroep, benoemd tot wagen commandant in den rang van luitenant, vertelde enkele bijzonderheden over de inrichting. De bemanning bestaat, naast den heer Broekhoff, uit de heeren W. H. Herrmann, onderofficier platensnijder, J. A. Janssen, chauffeur, B. van Norden voor de techni sche installatie en J. C. Snijder van Wis- senkerke, oud-reporter. Bij informatie bleek ons, dat de wagen met haar bemanning voorloopig vier weken naar de Duitsche Propaganda Kom- panie Schule te Potsdam gaat ter opleiding voor den dienst aan het front. Vervolgens gaat de wagen naar het hoofdkwartier van het Nederlandsche Legioen te Ki-akau, vandaar tenslotte naar de onbekende bestemming aan het front. Wij vernamen tenslotte dat, zoodra alles functionneert, elke week een samenvatting van de in het oorlogsgewoel opgenomen reportages door den Nederlandschen Om roep zal worden uitgezonden. DUITSCHE BELANGSTELLING VOOR NEDERLANDSCHE GROENTEN Volgens een bericht in de „Westfaalische Landeszeitung" houden de Nederlandsche tuinders de helft van hun dagelijksche pro ductie voor den export gereed. Voor som mige producten is het aandeel van den aanvoer voor den export nog grooter. Dit percentage bedraagt voor tomaten en augurken 80 pet., boonen 75 pet. en 55 pet. voor bloemkool en erwten. Gedurende den laatsten tijd is men er in geslaagd, het vervoer van groenten naar Duitschland te bespoedigen. Hierdoor is de duur van de groententransporten dan ook aanzienlijk bekort. De treinen kunnen dientengevolge van de Nederlandsche markten later vertrekken, zoodat de Ne derlandsche tuinders beter kunnen leveren DE MANNELIJKE ZIEL. In onvolgroeiden staat zoo heb ik eens ergens in een wijsgeerig boek gelezen is de mannelijke ziel bijna altijd naturaliter ferrovialis. Dat klinkt U misschien wat vreemd in de ooren, maar wijsgeeren, wier vak het is ons allerlei begrippen duidelijk te maken, zijm nogal eens aan den inge wikkelde n kant. En in eenvoudig Hol- landsch vertaald beteekent die deftige bewering dan ook niets anders dan: het liefste wat jongens doen is spoor tje spelen. Aan dien zin uit dat wijs- geerige boek heb ik gedacht, toen ik op het filmjournaal de speelkamer za.g op het station der Nederlandsche spoorwegen, waar de mannelijke ziel in zijn onvolgroeiden staat zijn ferro- viale hartstochten ten volle kan uit leven. Het is echter wel de vraag of deze karakteriseering van de mannelijke ziel alleen van toepassing is op den onvolgroeiden staat. Er zijn vaders, die ferrovialer zijn dan al hun man nelijke spruiten samen. En overigens is het zeer de vraag of de mannelijke jeugd zoo blijven zal een noodza kelijke voorwaarde voor een wijsgee- rige stelling, waarbij een bepaalde eigenschap als imhaerent aan een be paalde natuur wordt voorgesteld. Ik vraag namelijk: hoe zal de man nelijke ziel in onvolgroeiden staat la ter zijn? Naturaliter moordlustig? Laat ons hopen, dat zij dan nog even ferroviaal is als thans. Ook de vol groeide ziel. Want er zijn nu al men- schen, die hun vacantie doorbrengen in een restauratiewagen. Vy Ontslag majoor Breunese Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatrege len) den majoor J. N. Breunese eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Nederlandschen opbouwdienst en op pensioen gesteld. DIENSTPLICHT IN DE N.S.B. VOOR LEDEN DER POLITIEKE ORGA NISATIE TUSSCHEN 18 EN 40 JAAR Een W^A.-regiment naar Rusland In een rede ter gelegenheid van de ope ning van een nieuw vendelkwartier te Bussum heeft de commandant van de W.A. der N.S.B., mr. Zondervan, medegedeeld, dat in opdracht van den leider ten spoe digste een W.A.-regiment ter sterkte van 3000 man zal worden gevormd, welk regi ment naast de Standarte N.W. der Waffen SS en naast het Nederlandsche Legioen aan den strijd tegen de Bolsjewiki zal deel nemen. Voorts deelde mr. Zondervan mede dat in de N.S.B. een W.A.-dienstplicht zal worden ingesteld. Leden der politieke orga nisatie (P.O.) tusschen achttien en veertig jaar zullen verplicht zijn in de W.A. dienst te nemen. VERBOD VAN PRIJSVERHOOGING VOOR HONIG Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is er een prijsregeling voor honig in bewerking. Zoolang deze echter niet tot stand is gekomen, is het niet ge oorloofd, voor honig 'n hoogere prijs te berekenen dan dien, welke 9 Mei 1940 gold, tenzij men in het bezit is van een vergun ning van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Viéscherij. Het komt nog al eens voor, dat van deze bepalingen wordt afgeweken. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat dit op grond van de prijsvoorschriften verboden is en dat op overtredingen door de inspec ties voor de prijsbeheersching scherp zal worden toegezien. MAXIMUMPRIJS VOOR KUNSTHONIG Onder de nieuwe artikelen, die in de kruidenierswinkels zijn uitgestald, vindt men tegenwoordig ook kunsthonig. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt is voor dit artikel met ingang van heden een maximumprijs vastgesteld. De daar toe dienende beschikking is gepubliceerd in de Staatscourant van heden. Per kilogram zal kunsthonig, waarin 80 pet. suiker is verwerkt, in den winkel 1.22 mogen kosten. In potjes met inhoud van 450 gram, de meest gebruikelijke verpakking, bedraagt de prijs 0.55 per potje. f— V= VICTORIE Duitschland wint OP ALLE FRONTEN voor Europa V

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1