Dat zal je wei lukken MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BINNENLAND Ir. MUSSERT BEZOEKT KLEEF De N.S.B.-persdienst meldt: De leider van de N.S.B., ir. Mussert heeft een bezoek gebracht aan Kleef. Het kader der W.A. uit geheel Duitsch- land, benevens groepen W.A.-mannen uit vele plaatsen in West-Duitschland waren naar Kleef getrokken om den leider te be groeten. Den avond te voren heeft de comman dant der W.A., mr. A. J. Zondervan op een kameraadschapsavond voor het W.A.-kader een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de te volgen lijn. Zondagsmorgens heeft een W.A.-muziek- corps onder leiding van Opperhopman Stark in het Prins Moritzpark een concert gegeven, waarvoor overweldigende be langstelling bestond. Ir. Mussert arriveerde te ongeveer 12 uur in gezelschap van zijn adjudant van den Arend en werd welkom geheeten door den commandant der W.A. met zijn staf, den heerbanleider der W.A, in Duitschland A. H. Damhof en den districtsleider voor Duitschland F. van der Veen en den kring leider van Kleef Lamers. Kort daarop vereenigde het gezelschap zich aan een lunch in hotel Maiwald, waar mede aanzaten Hauptsturmführer Krause en zijn adjudant, plaatsvervangend Kreis- leiter Körper en de ortsgruppenleitgr Diehl. Te half drie stonden ruim 600 W.A.- mannen opgesteld op een groot sportveld, waar de leider met zijn gevolg zijn poli tieke soldaten inspecteerde. In een korte toespraak, welke mede werd aangehoord door honderden leden der N.S.B., die op het sportveld een plaatsje hadden gevonden, constateerde ir. Mussert met vreugde, dat de beweging en de W.A. niet alleen in Nederland sterk is gegroeid maar ook onder de vele Nederlanders, die in Duitschland, in het bijzonder in het grensgebied, wonen en werken. Om 4 uur sprak de leider xn de Rhein- goldzaal, die echter veel te klein bleek om de menigte te bevatten. Terwijl met moeite een 18ÜU-tal personen in de zaal een plaatsje hadden gevonden, moesten zeker meer dan 600 personen zich met een staanplaats buiten voor de ge opende vensters tevreden stellen. In zijn groote rede, waarin Mussert een historisch overzicht gaf van den groei der beweging en de terreurmaatregelen, welke in den loop der jaren tegen haar werden genomen, deed de N.S.B.-leider een aan tal opzienbarende mededeelingen." Allereerst rekende hij af met den leugen dat de beweging ooit een cent uit Berlijn zou hebben ontvangen en met het sprook je van het z.g. landverraad van de N.S.B. Toen de ergste druk na den oorlog van ons werd weggenomen, kon de beweging eerst natuurlijk groeien. Telden wij aan den vooravond van den oorlog nog 32.000 leden, thans is de beweging in één jaar tijds meer dan verdriedubbeld en telt zij rond 100.000 leden. Onder luide toejuichingen van het pu bliek deelde de leider vervolgens mede, dat van de 1700 in Duitschland wonende W.A.-mannen ruim 1300 zich vrijwillig hebben gemeld voor den strijd aan het oor logsfront tegen Moskou. Ook de politieke organisatie van de N.S.B. in Duitschland heeft 312 vrijwilli gers geleverd, terwijl zich voorts nog 41 niet-leden hebben gemeld. Zij allen zullen worden ondergebracht in een zelfstandig W.A.-regiment, dat tot een sterkte van 3000 man in Nederland zal worden gecompleteerd en geoefend. Zoodra dit regiment voor den strijd ge reed is, zullen in totaal 10.000 leden van de N.S.B. met de wapenen in de vuist tegen den doodsvijand der Europeesche cultuur en beschaving, het Bolsjewisme, staan aangetreden. Behalve de reeds genoemde gasten werd de vergadering in de Rheingoldzaal ook bijgewoond door landrat F. Neven en den burgemeester van Kleef Ebel. EXPORT VAN KAAS NAAR BELGIë Ongeveer 50 ton- per 'week. De correspondent van de „N. R.Crt." meldt, dat de bevoegde Belgische autori teiten stappen hebben gedaan ten einde de vroegere leveringen van kaas uit Ne derland. welke vooral den arbeiders uit de zware industrie ten goede kwamen, te doen hervatten. Deze stappen blijken tot een aocoord te hebben geleid, waarbij de Nederlandische Zuiveloentrale de verbinte nis aanging binnenkort weer de levering van 50 ton kaas per week te verzekeren. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 12) Frans stelde geen verder vragen. Liska wilde blijkbaar van dit onderwerp af. Mis schien had zij eerst even tijd noodig om weer contact rnet haar ouden vriend te krij gen. Hij sprak dus over het eerste studie halfjaar, dat Liska in Munchen dacht te loopen. Hij wilde er ook heen, had daar een hoop vrienden, allemaal jongemen- schen, die niets hadden dan hun jeugd en hun vastberadenheid om met inspanning van al hun krachten het tot iets te bren gen. Maar slagen zouden ze! Je zal eens zien, Liska, hoe heerlijk het daar is. Je bent nu zoo'n beetje ont worteld. Ik ken dat: eerst snakt men er naar met de school te hebben afgerekend. En staat men dan buiten, dan weet men zelf niet, wat men moet aanpakken. Pas, wanneer men opnieuw aan het werk is, komt alles weer in orde. Zoo is het ook met jou. Je maakt nu een overgangstijdperk door. Een overgang? Liska dacht daarbij aan heel iets anders. Een overgang was dat haar liefde voor Mathias? En haar DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST ZENDT KINDEREN UIT. De pas opgerichte Nederlandsche Volks- dienst is met groote energie aan den ar beid getogen en heeft reeds nu vele ouder en kinderen aan zioh verplicht door 81 kin deren uit Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam een mooie vacantie te bezor gen in de provincie Utrecht, waar de klei nen in gezinnen zullen worden onderge bracht. Wat er op dit gebied nog allemaal te doen is, blijkt wel uit de sociale toe standen, welke men aantrof in de gezinnen, waaruit de kinderen gekeurd moesten wor den. Niet minder dan 35 procent moest worden afgekeurd wegens.vervuiling. Aldus vortelde ons aldus het ANP, de lan delijk sociale leider van den Nederland- schen Volksdienst, de heer H. G. M. Wij- tenburg. Reeds eenigen tijd geleden heeft de pro vinciaal directeur van Winterhulp te Utrecht een plan uitgewerkt om een groot aantal kinderen uit de groote steden in het Sticht bij pleegouders voor eenigen tijd onder te brengen. Een groot aantal inwo ners van de kleinste provincie van Neder land werd spontaan bereid gevonden stad- kinderen tijdelijk in 't huisgezin op te ne men en zoo kon thans de Nederlandsche Volksdienst zijn eerste plan vlot ten uit voer leggen. De leeftijd van het jonge volkje, dat er veertien dagen de buitenlucht zal snui ven, varieert van zes tot veertien jaar. Uit de hoofdstad zijn er 260, uit de Maasstad een tweehonderdtal en uit Den Haag on geveer 350 naar wei, bosch en hei gegaan. De leider van de af deeling Jeugduitzen ding, H. Vereisen, had de technische zorg voor deze reis. Verschillende leiders en leidsters zorgden er voor, dat het leven dige goedje veilig uit de groote steden naar Utrecht kwam. HET EERSTE RADIO-MUZIEKFEEST TE HILVERSUM jOFFICIEEL GEOPEND Gistermorgen is te Hilversum het eerste radiomuziekfeest voor fanfare- en harmo niekorpsen officieel door den directeur- generaal van den Nederlandschen Omroep geopend. Reeds tegen elf uur heerschte er bij het station te Hilversum een enorme drukte. Diverse muziekgezelschappen waren vrij wel gelijktijdig uit verschillende deelen van het land gearriveerd, teneinde de ope ning van het radio-muziekfeest luister bij te zetten. Gezamenlijk in optocht ging van het station naar de studio aan den 's Gra- velandscheweg waar om 12 uur de offici- eele opening plaats vond. Het harmonie- en fanfarekorps Excelsior uit Wormerveer onder leiding van den dirigent P. L. van Mevelen was aange wezen om de muzikale opening te ver richten. Tegen twaalven hadden zich tal van genoodigden in de gehoorzaal van de studio verzameld. Precies twaalf uur kondigde Guus Weit- zel de opening van het feest aan en hield dr. ing. A. W. Herweijer, directeur- generaal van den Ned. Omroep een rede. Vervolgens beantwoordde de heer Elsin- ga den heer Herweijer namens de Ned. fanfare en harmoniekorpsen. Te kwart over een ving het gezelschap „Excelsior" in de groote studiozaal het eerste concert in het kader van dit feest aan. Inmiddels deed het politienmziekgezel- schap van de Hilversumsche politie zich in de speciaal voor dit doel gebouwde mu ziektent op den 's Gravelandscheweg nabij de Studio zich hooren. Honderden Hilver summers en tal van vacantiegangers volg den met aandacht dp uitvoering welke op zeer hoog peil stond. droefheid om hem,'was dat iets, dat voor bij ging? Geheel onbewust knikte zij van Frans begreep dit totaal verkeerd. Je bent eigenlijk wel erg ondankbaar, Liska. Je hebt het toch nog duizendmaal beter dan wij, dan de andere. Je gaat met een mooie chéque naar Munchen, terwijl wij maar moeten zien, hoe het klaar te spe len. Dat is het juist, Frans, ik kom mijzelf ondankbaar voor en toch heb ik een ge voel, dat met vaders dood alles nog niet is afgeloopen. Ik heb zoo'n gevoel als loop ik op een moeras. Telkens geloof ik weer, dat moeder onze financiën niet meer overzien kan, of overzien wil. Er is iets, dat niet klopt. Ze keek hem met een bezorgd gezicht aan. Zeg. Liska, spreek je met niemand meer van de familie, bijvoorbeeld den ouden generaal? Hoezoo? Och, zoo maar. Je zegt, dat je bang bent, dat moeder alleen niet tegen de za ken zou zijn opgewassen, was het niet het beste, dat zij eens met de familie overleg pleegde? Daar valt heeleiqaal niet aan te den ken. Die hebben al sedert lang gen notitie meer van ons genomen, blijkbaar wegens moeder. Die zinspeelde daar eens op. Ik ge loof, dat het vader ook veel verdriet ge daan heeft, dat de familieleden zich zoo uitgesproken van ons hebben losgemaakt. Jé weet toch, dat dit betrekking heeft op den adellijken tak onzer familie. Voor die zouden wij niet goed genoeg geweest zijn, zei moeder. En daarom, wie met vader niet vil omgaan, dien zoek ik ook niet op. EEN BEKENDMAKING VAN DEN HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. In verband met gebeurtenissen, geduren de den laatsten tijd, maakt de hoofdcom missaris van politie van Amsterdam, ter vermijding van misverstand, bekend: le. dat de z.g. V.-actie uitgaat van de overheid en als zoodanig de bescherming van de politie geniet. 2e. dat voor het plakken o.a. beschik baar zijn alle aanplakborden der gemeen te, evenals de gebouwen van rijk, gemeen te en andere publiekrechtelijke lichamen. 3e. dat excessen bij de plakactie verbo den zijn, als zoodanig aan te merken het beplakken van .particuliere gebouwen, wo ningen, incl. deuren en ramen, 4e. dat het den particulieren huiseige naar geoorloofd is, indien zonder zijn toe stemming biljetten aan zijn huis mochten zijn aangeplakt, deze op eigen kosten te doen verwijderen, 5e. dat de W. A.-afdeelingên der N. S. B. de bescherming" van de overheid genie ten, 6e. dat deze afdeelingen geen politioneele bevoegdheden hebben, 7e. dat door de politie te geven bevelen en aanwijzingen te allen tijd door een ieder moeten worden opgevolgd. DE HANDEL IN KURK ENZ. Naar aanleiding van het bericht, vol gens hetwelk de inschrijvingsplioht inge volge de wijziging van de houtbeschikking 1939 no. 1 1940 no. 1 niet geldt voor on dernemingen, welke den 'handel in kurk, bamiboe en rotting of fabrikaten daarvan uitoefenen en evenmin voor detailhande laren in houtproducten, verzoekt men ons alsnog de aandacht erop te vestigen, dat, waar in het bericht wordt gesproken van den handel in kurk enz., wordt bedoeld detailhandel. Cfemengxie fö&iicPdeti Meisje vermoord gevonden NABIJ HAAR WONING TE OIRSCHOT DOOD AANGETROFFEN Zondagmiddag omstreeks 5 uqr werd in de nabijheid van haar woning, door ingezetenen van de gemeente Oirschot. wonende aan den ouden Grintweg, het lijk gevonden van de 20-jarige mej. Leurs uit dezelfde plaats afkomstig. Terstond werd de politie van deze vondst in kennis gesteld, die een onderzoek in stelde. Zij vond voldoende aanleiding om het parket van den Bosch te waarschuwen, daar voldoende aanwijzingen aanwezig zijn, waaruit opgemaakt kan worden, dat het meisje op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Het lijk is in beslag genomen en voor verder onderzoek overgebracht naar het plaatselijk ziekenhuis. EEN KLAP OP EEN GRANAAT GEGEVEN. Eén doode, één gewonde. De 18-jarige de H. en de 17-jarige V. te Veenendaal, hadden vorige week een gra naat gevonden. Zij plaatsten deze gisteren in een schroefbank om er vervolgens met Ze zei het heftig. Overigens, de zakelijke aangelegenhe den behandelt Justizirat Mertens. Die gaf vader altijd raad en die zal er wel voor zor gen, dat alles klopt. Nou, dan is alles dik in orde en zie je alleen maar spoken, meisje. Frans deed, alsof hij nu ook geheel ge rust gesteld was en alles prachtig vond. Maar innerlijk was hij heelemaal niet be vredigd. Hier was werkelijk niets in orde. Maar op een ander punt, dan Liska meen de. Hier moest hy ingrijpen. En, dat deed Frans Thun ook. Kan ik den generaal spreken? vroeg hij een paar uur later aan de deur van de étagewoning, die ee njong meisje op den veiligheidsketting een kiertje opende. Het meisje was blond, had een open en spre kend gezicht, alleen wat zachter dan Liska, op wie ze overigens sterk leek. Waarvoor wilde u den generaal spre ken? Ook de stem klonk zoo ongeveer als die van Liska. Over een privé-aangelegenheid. Dat kan ik zijn excellentie alleen persoonlijk zeggen. Mijn naam is Frans Thun, stu dent. Het jonge meisje achter de deur over legde even bij zichzelve. Heel het optreden van den jongen.man had iets. dat haar deed aarzelen om de kwestie achter den veiligheidsketting af te handelen. Maar er kwamen dagelijks wel tien menschen wat vragen en het was volstrekt onmogelijk al len wat te geven. Vaders pensioen was al klein genoeg. Wanneer u niet zegt, waarover u den generaal wilt spreken, kan ik hem niet las tig vallen, loog zij om niet te laten blij ken, dat zij de dochter des huizes was. een hard voorwerp op te slaan. Hierdoor plofte de granaat uit elkaar. Met het ge volg, dat de H. op slag dood was, terwijl V. zwaar gewond naar het ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. Zyn toestand is ernstig. DRIE KINDEREN VERDRONKEN. Zaterdagmiddags is de vierjarige Klaas de Wit uit de Diepenbrockstraat te Vlaardin- gen, die met eenige vriendjes aan de ha ven aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. Laat in den avond is het lijkje op gehaald en naar de ouderlijke woning vervoerd. Terwijl de heer D. v. Dijk uit Velp, die zijn vacantie op Urk doorbrengt, op het strand de krant lag te lezen, liep zijn zes jarig zoontje de dam van de haven op. Op een gegeven oogenblik raakte het te water en verdween in de diepte. Jongern, die het ongeval in de nabijheid aan het werk waren, snelden ter assistentie toe en mochten er inderdaad in slagen den kleine op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Zaterdagmiddag is le Hoorn liet 5-jarig zoontje van den heer Van Kalken te wa ter geraakt en verdronken. Het kind was met zijn eenige jaren oudere broertje met een roeiboot gaan visschen. Terwijl het boertje zich even verwijderde, is het kind overboord geslagen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG Zaterdagavond heeft op den Utrechtsche- straatweg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder, die op den vi.orbagagedrager van zijn rijwiel een 18- jarigen jongen meevoerde en een motor- iramwagen van de gemeentetram, die bei de in de richting Oosterbeek reden. Toen de wielrijder de tram was gepasseerd, wil de hij naar rechts uitwijken, doch het rij wiel slipte over de tramrails en beide be rijders kwamen voor de rijdende tram te recht. De 18-jarige H, F. J. M., loodgie- tersleerlirg. die voorop den bagagedrager had gezeten, geraakte onder de tram en werd in zorgwekkenden toestand opgeno men. Hij is naar het gemeenteziekennuis te Arnhem overgebracht, waar hij heden morgen aan de bekomen verwondingen is overleden. De andere jongen liep lichte ontvellingen op. Will U iets weten V Vraag: Weg van Leiden naar Eind hoven. Antwoord: Leiden. Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, 133 km. Vraag: Vanwaar vertrekt de Lemmer boot en op welke dagen en van Lemmer weer terug. De weg van Lemmer naar Roden. Antwoord: Vertrek vanaf de De Ruyterkade (achter Centraal Station), sei- ger 5 of 6. lederen dag 7.30, 10.30 en 12 uur, Zondags 9,15 uur (tot 17 Augustus). Ver trek van Lemer 10.30 en 14 uur. Zofcclags alleen 14 uur. Fietstocht: Lemmer, Heeren veen, Beetsterzwaag, Tolbert, Leek, Roden. 75 icm. Vraag: Weg van Leiden naar Nijme gen. Antwoord: Kijkt u maar in de krant van Donderdag! Over Utrecht naar Ame- rongen en daar per pont over den Rijn en zoo naar Nijmegen. 115 km. Want dan was het nog weer moeilijker om iemand weg te sturen. Frans Thuns kleurde, duidelijk zicht baar. Ik ben geen bedelaar, mejuffrouw von Hegenwald, antwoordde hij ontstemd, en had het genoegen te zien, dat het meis je nu op haar beurt kleurde. Hij liet haar geen tijd om te antwoorden. Ik herken u namelijk door de sterke gelijkenis met uw nichtje Liska Hegen wald." Aarzelend maakte zij den ketting los, al tijd nog even angstig, want er liepen men schen langs de deuren, die zich op de meest ongewone mgnier wisten in te dringen. Misschien was dit ook slechts een streek. Maar dit alles bedacht zij pas goed, toen de jonge man, de student Frans Thun al goed en wel in de kleine hall stond. Gudrun, waar blijf je dan toch? Een krakende stem klonk uit de een of andere kamer; een deur ging open, de ge neraal buiten dienst verscheen en keek den onbekenden bezoelker wantrouwend aan. Mijnheer Frans Thun, vader, stelde Gudrun snel voor, want ze zag een rimpel van ergernis op het doorgroefde voor hoofd van haar vader verschijnen. Thun? Thun? My niet bekend! Wat v.enscht mijnheer? Frans Thun boog. Hij had direct vertrou wen in dat verweerde havikkengezicht. Hy kende dat soort lieden uit zyn ouderlijk huis. Ook had hij als teekenaar nogal kijk op de gezichten. Men moest zich door de uiterlijke hardheid niet in de war laten brengen; in die zeer heldere oogen, die lichtten als van een valk, lag goedheid geen gemoedelijkheid en rechtvaar digheidszin te lezen. Radio-programma DINSDAG 5 ANGUSTUS. HILVERSUM L 415,5 M. 6.45 Gramo- foorumiuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoon muziek. 11.00 -Declamatie. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.25 Kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.20 Gra mofoonmuziek. 3.30 Cello met pianobe geleiding en gramofoonmuziek. 4.00 Cur sus „Als een schoon boek". 4.20 Gra mofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 5.30 Curt Ho- henibergen en zijn orkest. 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaretprogram ma. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Orgelconcert. 7.45 Voor den boer. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Radiotooneel. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO; Uitzending in de Engelsche taal: Economie News from Holland". Hierna sluiting. H1LVERRSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoommuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordraoht. 10.40 Declamatie. 11.00 Trio Jonny Omibach en gramofoon muziek. 12.00 Gram. muz;ek. 12.15 Orkest Malando. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Gooi- 1 anders en gramofoonmuziek. 2.00 Gro- ningsche Orkestvereeniging en solist (opn.) 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Godsdien stige muziek uit Haiti", causerie met gra mofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Mandolinisten. 6.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. vliegen". 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoon muziek. 8.00 BNO; Nieuwsberichten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avond wijding (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.05 10.20 Politiek weekpraatj-:-. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma. 6.4522.15 Hilversum I. 22.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma. 6.4522.15 Hi lversum II 22.1523.00 Programma uitsluitend voor Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsah Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk DINSDAG 5 Aug. Feestdag van O. L. Vrouw ter Sneeuw. Mis: Salve. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Ma ria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. In de vierde eeuw leefde er te Rome een rijk en godvruchtig echtpaar, dat kin derloos was gebleven. Hun rijkdom be steedden zij aan werken van barmhartig heid en liefdadigheid. Groot was hun gods vrucht tot de H. Maagd. Zij dachten er aan iets groots ter eere van Maria tot stand te brengen en vroegen voortdurend aan Maria hun te doen weten, wat Haar het aangenaamst zou zijn. In den nacht van 4 op 5 Augustus werden zij begunstigd met een verschijning van Maria, die hun beval een kerk te bouwen, daar, waar zij den volgenden morgen den grond met sneeuw bedekt zouden vinden. In die dagen zetelde Paus Liberius op do Stoel van Petrus. Hy was uit de balling schap teruggekeerd en liep met het plan rond om op één van de zeven heuvelen van Rome een kerk te bouwen. Die heuvel was de Esquilinus. Evenals die echtgenooten kreeg ook Paus Liberius bovenvermelde verschijning. De volgende morgen nu bleek, dat werke lijk op de Esquilinus een hoeveelheid sneeuw gevallen was. Paus Liberius bouw de daar dan ook met de geldelijke hulp van die echtgenooten de kerk ter eere van Maria. Vandaag wordt de "riiding van die kerk herdacht. Neemt u mij niet kwalijk, excellentie, dat ik u stoor. Ik ben bevriend met uw nichtje Liska Hegenwald. De oude man knorde meer dan hij sprak. Hij moest trouwens niets hebben van dien modernen vorm van vriendschap tusschen de beide geslachten. Vroeger was men ver loofd of niet. Maar vriendschap? Gudrun wist, hoe haar vader daarover dacht, haar eigen leven leed er zelfs onder. En wat beteekent die belangrijke mc- dedeeling, jonge man? Ik onderhoud gco- nerlei relaties met deze nicht. Indien u van uw connectie met haar gebruik wenscht te maken om van mij een ondersteuning to vragen. Hij draaide zich half naar de deur. „Hoepel op!" beteekende dit gebaar. Frans Thun was daardoor echter in het geheel niet beleedigd. Dat weet ik, excellentie. En ik geloof, dat juist het feit dat u geen relaties wenscht, de oorzaak is der ellende. De val- kenoogen keken Frans Thun doorborend aan. Die jonge man dorst nog al wat zeg gen. Moet ik nu werkelijk de aangelegen heden der familie Hegenwald hier in de hal nader toelichten, excellentie? Frans wierp een veelbeteekenenden blik op een klein dienstmeisje, dat nieuwsgierig uit een deur keek. Nu was het de beurt aan zijne excellen tie om rood te worden. Komt u even binnen. Wordt vervolgd.* PAM BIJ DEMAANAPEN 257. Opeens be0lnnen ze met hun eigenaardig gebaren- taaltje een drukke conversatie. Ze dansen en springen heen en weer onder druk beweeg van hun ledematen en wrij ven daarbij hun snuiten tegen elkaar. 258. Dit is voor Pam het geschikte oogeuo.ik. Hij steekt zijn arm op, springt uit de kuil en loopt meteen een paar stappen achteruit,, terwijl hij het touw stevig vasthoudl De apen zijn volkomen verrast.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5