Weerbericht Nieuwe uitgaven KERKNIEUWS MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 1 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. -Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.28 uur Maandagavond. Zon op 6.05 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 4 Augustus: De maan komt Maandag avond om 7.09 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 4.08 onder. 5 Augustus: De maan komt Dinsdagavond te 7.59 uur op en gaat Woensdagmorgen te 5.15 uur onder. 6 Augustus. De maan komt Woensdag avond -om 8.39 uur op en gaat Donderdag morgen om 6.25 op. (Volle maan). 7 Augustus. De maan komt Donderdag avond om 9.14 uur op en gaat Vrijdagoch tend om 7.35 uur onder. 11 Augustus: De maan komt Maandag avond te 10.55 uur op en gaat Dinsdagmid dag te 12.05 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 19 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 19 gr. C. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.28 uur. ZONSOPKOMST 6.05 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterdte worden. GRUWELIJKE TOESTANDEN IN DE SOVJET-UNIE TWEEHONDERD KINDEREN AAN HUN LOT OVERGELATEN. Een vreeselijke ontdekking is dezer da gen gedaan door een Duitsche verken ningstroep in een boljeiwstisch kinderte huis in een op een kasteel gelijkend ge bouw, gelegen in een park in de nabijheid van een Sovjetdorp. In een door het D.N B. hierover ontvangen verslag wordt ver haald: In het hoofdgebouw bevonden zich onge veer 200 kinderen in den leeftijd van een tot vier jaar, die naar het schijnt reeds verscheidene 'dagen zonder voedsel of ver zorging in de volkomen vervuilde kamers verbleven. Naakt, of slechts met een hemdje gekleed, liepen zij voor een deel in het park rond, honger lijdend en koud drukten zij zich tegen de Duitsche soldaten aan. Hun voeten ware nvoor het grootste deel gewond door glassplinters. Sovjet artillerie had de ruiten van het gebouw vernield en de geheele omgeving onder vuur genomen. Vele kinderen waren ge wond. Een kind van ongeveer twee jaar liep rond met een zwaar bloedende hoofd wond, huilend en snikkend. De vreeselijke aanblik echter was voor de Duitschers het aanschouwen van de slaapzalen. Op Volkomen vervuilde, primi tieve vloeren lagen bedden waren er in het geheel niet doode kinderen, zwaar gewonde, uitgehongerde, vervuilde kleine stmperds. Huilen, schreeuwen en jamme ren klonk door de zalen. Tusschen de klei ne lijkjes speelden andere kinderen, vroo- lijk en zorgeloos. Zij begrepen niet in wat voor ontzettende omgeving zij vertoefden. Meedoogenloos en alleen bedacht op eigen veiligheid, was het geheele verplegende personeel gevlucht en had de kleine in zijn zorg aanbevolen kinderen weerloos uitge leverd aan de verschrikkingen.van den oorlog. Ofschoon ieder oogenblik vuurovervallen van de Sovjets verwacht konden worden, besloot de leider van den verkenningstroep hulp te bieden, voo zoover dat in zijn ver mogen lag. Uit de naastbijzijnde nederzetting wer den eenige vrouwen gedwongen de kinde ren te verzorgen en te voeden. Als half verhongerde kleine wolven vielen de kin deren aan op de beschuiten, die de Duit sche soldaten het eerst brachten. Den volgenden avond vor.d een andere verkenningstroep het bolsjewistische kin dertehuis in lichterlaaie staan. Bolsjewisti sche kozakkenhorden, waarvan een deel nog aan Duitsche machinegeweren ten of fer viel. hadden het kindertehuis met de kleine bewoners in brand gestoken, even als het nabijliggende kleine dorp. Aange nomen moet worden, dat daarbij ook alle nog levende kinderen om het leven zijn ge komen. GEVANGENEN MET EEN TANK DOODGESCHOTEN. In de plaats Rmsjisjk Orentas bij Kau nas (Kowno) heeft zich volgens de be schrijving van den Litauschen medicus dr. TENTOONSTELLING WESTFAALSCH- NEDERRIJNSCHE KUNST OPENING DOOR DEN RIJKS COMMISSARIS. Onder zeer gro«te belangstelling is Za terdagmiddag in het Rijksmuseum te Am sterdam de tentoonstelling van Westfaalsch Nederrijnsche kunst door den Rijkscom- saris, Rijksminister dr. Seys-Inquart ge opend In het Wagenhof, dat met planten en la- pij ten versierd was, waren tal van genoo- digden bijeengekomen. Men zag daar: Ge- neral-Sekretar, minister dr. Fischböck, Ge- neral-Sekretar Schmidt, den secretaris-ge neraal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaa- gen, den secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, prof. J. van Dam, den secretaris-genraal van het departement van Justitie, prof. E. Schriek, den plaats vervangend gouwleider van Westfalen- Zuid, Oberbürgermeister Vetter uit Hagen, Regierungsprasident Dellenbusch uit Ko blenz, den regeeringscommissaris van Am sterdam, burgemeester E. J. Voute, de Beauftragten voor den Rijkscommissaris voor Noord-Holland en Amsterdam, Ober- dienstleiter Seidel en senator dr. Böhmker, den commissaris van de provincie Noord- Holland mr. A. Backer, den Nederland- schen en den Duitschen president van de NederlandschDuitsche Kultuurgemeen- schaD. den heer H. C. van Maasdijk en prof. F. Wehofsich, den Amtsbürgemeister van Fredenburg en Schmallenberg, Welge, Ge neral Doerffer, den General der Polizei Schumann, den directeur van het museum te Hagen. dr. G. Briens, den heer Ed. Ger- des, hoofd der afdeeling beeldende kunst van het departement, ir. M. L. Z. v. d. Veg- te, raadadviseur, jhr. S. M. S. de Ranitz, hoofd van het kabinet, prof. G. A. S. Snij der, voorzitter der Nederlandsche Kultuur kamer, de wethouders dr. J. Smit, ir. Neis- zen, mr. Guepin en Jac. Rustige, den direc teur van het Rijksmuseum, dr. Schmidt Degener en den directeur der gemeente musea, jhr. Röell. Nadat de Rijkscommissaris had plaats ge nomen, speelde het Zepparoni-kwartet het strijkkwartet Opus 125 nr. 1 es-dus van Schubert. Rede van Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart. „Wij zijn hier bijeengekomen aldus de Rijkscommissaris om een keuze uit de werken van de NederrijnschWestfaal- sche kunstenaars, welke ook in Hagen zijn tentoongesteld, thans hier in Amsterdam aan de Nederlanders te toonen. Wij zullen eens nagaan welke beteekenis van deze daad thans midden in den oorlog toekomt, een daad dus, welke in ieder geval een ze kere beteekenis weergeeft van het eigen standpunt. Wij staan thans aan het einde van het tweede jaar van een oorlog, welke in zijn verbittering en in zijn opeenhooping van strijdkrachten zelfs datgene overtreft, wat de jaren 1914 tot 1918 hebben gebracht. Wij bevinden ons in het heetst van den strijd tusschen menschelijke en materieele krach ten. Wij openen nu een kunsttentoonstel ling in Amsterdam,, in de stad welke zoo bij uitstek toonaangevend is voor het cultureele leven in Nederland. Wanneer er nog velen zijn, die de tee kenen des tijds niet begrijpen, dan wil len wij eraan denken, dat wij een be slissing over het lot van eeuwen ma ken. Ginds strijden de soldaten en wy spreken hier van kunst en cultuur. In de gelederen der strijdenden staan ook reeds zonen van het Nederlandsche volk, die eens de verantwoordelijke dragers van de toekomst van dit land zullen zijn. Wij hier kunnen een ding doen: wij zullen de krachten van onze harten en onzen geest bundelen en naar de strijders ginds zenden, opdat zij ge dragen worden door de innigste wen- schen en de sterkste krachten van hon derden, duizenden en millioenen. De geschiedenis heeft altijd een terug slag op de kunst gehad. Wij leven in een tijd, waarin wij het niet meer vanzelfspre kend vinden, dat iedereen afzonderlijk aan het werk gaat om kunstwerken te vervaar digen. Wij zien in, dat de geest van den tijd een uniforme richting moet hebben. Ik kan me begrijpen, dat de vraag gesteld wordt of de kunst niet uitsluitend in vol komen vrijheid kan gedijen. Wanneer de kunst slechts het resultaat van de kunst zinnige weergave zou zijn, zou ik de aan hangers van deze opvatting gelijk geven. Doch de vraag is op deze wijze niet juist gesteld en ook niet juist beantwoord, want het gaat_ er niet alleen om dat de kunste naar vry vorm kan geven, doch ook om de eischen, die aan de kunstenaars gesteld worden. De vormgeving zelf ligt steeds bij den kunstenaar. Aan den anderen kant is Garmus, een vreeselijke tragedie afge speeld. Daar verscheen een Sovjet-tank, waarvan de bestuurder de gevangenen van het Concentratiekamp ten getale van om streeks 400 Litauers, op de binnenplaats liet aantreden. Op deze mannen, vrouwen en kinderen opende de Sovjet-tank toen mitrailleurvuur. Naar de meer dan 300 ge- doode slachtoffers wierpen de bolsjewieken toen met handgranaten. Tenslotte poogden de Sovjet-soldaten den reusachtigen stapel lijken in de lucht te laten vliegen; hierbij werden twee bolsjewiki gedood, doordat de lading te vroeg ontplofte. SOVJETS SCHIETEN EIGEN VLUCHTELINGEN DOOD. Uit opgevangen radioberichten, die ge wisseld werden tusschen de Sovjetbezet ting van het eiland Valamo in het Lado- ga-meer en haar superieuren blijkt, dat na de inneming van het eiland Mantsinsaari in het oosten van dit meer de Finsche troe pen 56 man van de bolsjewistische bezet ting met bootjes het eiland Valamo konden bereiken. Daarop vroeg de commandant der bezetting var. Valamo aan zijn supe rieur wat hij met deze gevluchte soldaten moest aanvangen. Het antwoord was het gevel de ngeheelen troep van 56 man we gens lr.ffe vlucht terstond dood te schie ten. Na eenigen tijd kwam het bericht, dat dit bevel was uitgevoerd. echter niet onverschillig of de opdracht gever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regiem bevorderd wordt. Wanneer ik mij voor oogen houd, dat in een liberalistisch en tijd er geen an dere mogelijkheid voor het bevorderen van de kunst heeft bestaan dan door middel van menschen die tengevolge van hun goe de zaken over middelen beschikten de kunst te ondersteunen, dan moet ik zeggen: ik heb liever den tegenwoordigen tijd, wel ke onder de bescherming van het autori taire regime in staat is uit kunstzinnige roe ping te scheppen. Ook als wij aan het ver leden terugdenken, zien wij, dat de kunst steeds grootsche prestaties leverde, als zij onder sterke bescherming stond, zeer vaak hebben de beschermers der kunstenaars stellig niet kunnen bevroeden, wat onder hun bescherming ontstond. Een duidelijk voorbeeld hebben wij voor oogen in de Nachtwacht van Rem brandt. De opdrachtgevers van dit schilderij hadden er beslist geen ver moeden van welk onvergelijkelijk kunstwerk zij voor zich hadden, toen zij dit schilderij kregen en nog veel minder begrepen zij, dat dit eene schil derij de ontwikkeling van de kunst ge durende eeuwen zou beïnvloeden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het scheppen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens in de geschiedenis, denkt aan de architectuur, de kunst, welker voortbreng selen den tijd het langst overleven, denkt u eens terug aan de bouwwerken der Grieken uit den tijd van Pericles aan de monumenten van Augustus. Ik moge nog een voorbeeld uit mijn vaderland in enge- ren zin aanvoeren. Hier zien wij den Ween- schen barokstijl onder de absolute regee ring van Karei VI tot den hoogsten bloei geraken. In denzelfden zin bracht de mu ziek onder Frans I het tot de hoogste pres taties, zonder dat men dezen heerscher als domineerende persoonlijkheid zou kunnen beschouwen. Indien wij dezen historischen samenhang waarnemen, voelen wij ons gelukkig, dat wij geleid worden door een man, van wien wij weten, dat hij met zijn geheele ziel de schoone kunsten bevordert. Wij kunnen ons verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van-de vruchtbaarste ontplooiing zal aanbreken. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop, dat de autoritaire bescherming van de kunst ook in uw land, vooral in uw res sort, secretaris-generaal prof. dr. Goede waagen, in actie komt en zoo een belang rijke bijdrage voor de verdere ontwikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om het kunstzinnige scheppen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit scheppen is min of meer afhankelijk van het ingenium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om de ontbindende krachten uit te schakelen, die slechts leiden tot overle vering van het ware kunstenaarsschap aan het nihilisme in den vorm van alle moge lijke „ismen". De Rijkscommissaris dankte vervolgens den plaatsvervangenden gouwleider, bur gemeester Vetter, dat hij deze tentoonstel ling mogelijk heeft gemaakt en sprak ook zijn dank uit jegens prof. dr. Goedewaa- gen voor diens bemoeiingen ten bate van de DuitschNederlandsche cultuurwisse ling. Vooral echter gold de dank van den Rijkscommissari de Duitsche kunstenaars, daar zij in grooten getale zijn gekomen om persoonlijk contact met de Nederlandsche kunstenaars te zoeken. Tot slot gaf de Rijkscommissaris de Duitsche kunstenaars, ging, dat het werk van den kunstenaar het beste zelf kan spreken en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Rede prof. dr. T. Goedewaagen De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, had tevoren het begroetingswoord gesproken. In het bijzonder heette spreker den Rijks commissaris welkom, aan wiens persoon lijk initiatief het te danken is, dat deze tentoonstelling hier in dit museum tot stand is gekomen. Het stemt spreker tot dank baarheid, dat de Rijkscommissaris persoon lijk deze tentoonstelling wil openen. Na te hebben opgemerkt, dat de band tusschen de Duitsche en de Hollandsche schilderkunst zeer nauw is, wees spreker er op, dat aller gedachten hier aanwezig in de eerste plaats onwillekeurig zullen uit gaan naar dien grootmeester van de Ger- maansche kunst: Rembrandt. Rembrandt is de meest Germaansche schilder, die ooit geleefd heeft en wij zijn ons aldus spreker er diep bewust van, dat een tentoonstelling, welke ten doel heeft de banden tusschen het Duitsche en het Nederlandsche broedervolk nauwer aan te hauen ,een zaak geweest zou zijn naar zijn hart. Na een uitspraak vandr. Wilhelm Bode te hebben aangehaald, merkte spreker op, dat het hier gaat om de viering van een verbroederingsfeest van de Duitsche en Nederlandsche kunst, en naar spreker van harte hoopt, van de Nederlandsche en Duitsche kunstenaars. Wanneer er ooit twee volken geroepen waren elkaar in alle opzichten een goed hart toe te dragen, zijn het wel Duitschland en Nederland. Zij hebben een nauwe verwantschap naar geest, ziel en lijf. In één woord: zij zijn zo nen van éénen bloede, zij zijn Germanen. Spreker getuigde vervolgens van het zeer vele, dat Nederland op kunstgebied te danken heeft aan Duitschland, waarvan hij eenige voorbeelden gaf. Hopende, dat dit samenzijn op deze plaats er in de komende weken toe leiden zal ons nog meer bewust te maken van de verbondenheid in verleden en heden van de Duitsche en Nederlandsche kunst, wenschte spreker, dat daar in de verdere toekomst uit moge voortvloeien een steeds beter begrijpen, een steeds dieper door dringen in elkanders kunstscheppingen, ge paard gaande met een volstrekt doorvoe len van het verschil in kleur en gedaante, waardoor deze beide zich, al blijven het dan ook bloemen van vruchten voortge sproten uit één gemeenschappelijken bo dem, zich onderscheiden. Prof. Goedewaagen sprak tot slot nog enkele hartelijke woorden tot Oberbürger meister Vetter uit Hagen, die zich een voortreffelijk gastheer in Westfalen had getoond en hy wenschte den kunstenaars enkele schoone dagen in Nederland,* Na den secretaris-generaal voerde de plaatsvervangend gouwleider van Westfa len Zuid, Oberbürgemeister Vetter uit Ha gen het woord. Hij herinnerde in zijn toespraak aan de vele cultureele eft economische betrekkin gen, die eeuwenlang tusschen Westfalen en het Rijngebied eenerzijds en Nederland an derzijds hebben bestaan en hoopte, dat deze tentoonstelling er toe moge bijdragen, dit contact nog te verinnigen. Voorts wees hij erop, dat de kunstenaars in materieel opzicht in de gelegenheid ge steld moeten worden om hun roeping te volgen en dat zij er recht op hebben om zonder zorgen voor het dagelijksch brood te leven. Het Zepparoni-kwartet speelde vervol gens het Strijkkwartet Opus 14, cis-mol van Dirk Schaefer, waarna de Rijkscom missaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart de hierboven reeds weergegeven openings rede uitsprak. Hierna maakten de genoodigden een rondgang over de zeer interessante ten toonstelling. De Rijkscommissaris werd rondgeleid door dr. Gerhard Bruens, di recteur van het museum te Hagen. Op uitnoodiging van de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap hebben de Duitsche kunstenaars, die te Amsterdam exposeeren in het Rijksmuseum, Zondag met de Nederlandsche kunstenaars, die te Hagen in Westfalen tentoonstelden, een uitstapje gemaakt naar Noordwijk aan Zee. In „Huis ter Duin", waar de kunstenaars werden ontvangen door den secretaris-ge neraal van het Departement van Volks voorlichting, prof. dr. T. Godewaagen, ge bruikte het gezelschap het noenmaal. In de middaguren, toen men op het ter ras de koffie gebruikte, voegde zich de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-In quart bij de kunstenaars en autoriteiten. De Rijkscommissaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote vertoefde geruimen tijd in het gezelschap. De avond werd doorgebracht te Scheve- ningen waar in het Kurhaus een gemeen schappelijke maaltijd was aangeboden door het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. DE AARDAPPELENVOORZIENING. EENIGE MOEILIJKHEDEN. Het is mogelijk, dat zich in de eerstko mende dagen op enkele plaatsen in het eenige moeilijkheden zullen voordoen bij de voorziening met aardappelen. Deze moeilijkheden zijn van tijdelijken aard en worden veroorzaakt door het ongunstige weer. Na een zeer koud voorjaar kwam een bijzonder droge voorzomer. Hierdoor is de oogst der vroege aardappelen tegenge vallen. De vraag was daarbij groot, wijl alle oude aardappelen op waren. Hoe betreurenswaardig deze mindere oogst ook is, op zichzelve zou dit nog niet zoo erg zijn, als er maar goede aansluiting met de oogst der middelvroege aardappelen was verkregen. Dit is niet het geval en deze omstandig heid is mede veroorzaakt doordat na de droogte nu eindelijk regen is gekomen. De aardappelen, die zoo laat waren, zyn nu weer beginnen te groeien, waardoor de verbouwers met het rooien nog even wach ten. Dit is op zichzelve voor onze voorzie ning gedurende een geheel jaar zeer wen- schelijk, maar het brengt nu eenige moei lijkheden. Een verzwarende omstandigheid is daar bij, dat door het ongunstige weer de oogst- werkzaamheden zich tijdelijk zeer ophoo- pen, terwijl ook de uitbreiding van den koolzaadverbouw, waarvoor thans de voor bereidingen moeten worden getroffen, het aardappelenrooien bemoeilijkt. Hoewel er natuurlijk bezwaren tegen zijn .aan te voeren om het rooien in dezen tijd te stimuleeren, wijl de uiteindelijke op brengst bij uitstel van rooien nog zou toe nemen, gaat het toch ook niet aan ernstige stagnatie in de aardappelvoorziening te la ten optreden. Daarom waren de prijzen reeds zoo ge steld, dat er eenige aanmoediging in zat om vroeg te rooien. Dit blijkt, mede door het natte weer der laatste dagen, nog onvol doende. Daarom is voor het rooien in deze week een extra premie gegeven van 1/2 cent per K.G. Gelukkig laat de geheele aardappelposi tie voor het jaar 1941'42 zich gunstig aanzien. Hoewel er voor de uiteindelijke opbrengst van de oogst der late aardappe len, dat zijn die, waarmede we het dezen winter en het volgend voorjaar zullen moeten doen, nog niets met zekerheid te zeggen is. zijn er twee feiten, die recht ge ven om te concludeeren, dat de mogelijk heden voor de voorziening met aardappe len tot de volgende oogst gunstig beoor deeld kunnen worden. In de eerste plaats is de oppervlakte, die met aardappelen is beteeld. met ongeveer 25 pet. uitgebreid en voorts zullen voor alle zekerheid zeer veel aardappelen, die anders niet voor de consumptie worden ge bruikt, voor dit doel worden gereserveerd. De huidige moeilijkheden zijn van voor- bijgaanden aard. Het kan zelfs zijn, dat ze in geringe mate gevoeld worden als het rooien in deze weken meevalt. Anders zul len ze na 2 of 3 weken, naar mag worden aangenomen, geheel zijn opgelost. De late aardappelen moeten dan toch worden ge oogst en de drukte met ander werk op de boerderij neemt af. Om dezen reden is dan ook het rantsoen niet verlaagd. Voor de mogelijkheid, dat een bon niet geheel zou kunnen worden ingewisseld te gen aardappelen, is de bon voor deze week 14 dagen geldig gemaakt. Mochten inder daad hier en daar moeilijkheden voorko men, dan zouden zij, die zich nog even kunnen behelpen, hun medeburgers een dienst bewijzen door hun bon pas later in te wisselen. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te geiden en Qrftstvtëken Plaatsing-Bureau/e BINNENMESTGRACHT 30. vooifeeo Boerhasestr. verleent hulp fror gedipWneerde kraéhten. Geopend elkefl DINSDA<fcen DONDERDAG MIDDAG van 2-44 uur tojf het verstreken van de gewenschte felichtingen. 1 7522 Telef. 23420, b.f.g. in*fthUIW8. Aanvragen (schaft.) aires le Binnenvestgracht 30 De aardappelprijzen. Volgens mededeeling v?n de Groenten-, en Fruit-Centrale. is de veiligprijs der late aardappelen (Eigenheimers) met ingang van heden voor de Klei-Eigenheimers 5. en voor de Zand-Eigenheimers 5.20 per 100 kg. Aardappelen voor eigen gebruik. In tegenstelling met de eerste mededee ling hieromtrent is het thans toegestaan beroepstelers van aardappelen, die geen voorraad voor „eigen gebruik" hebben ge vormd, wederom in het bezit te stellen van aardappelenbons. Men zal aan het distribu tiekantoor een verklaring moeten teekenen, dat men inderdaad geen voorraad uit eigen teelt heeft, ook niet door aankoop. Dit zal voor ieder bedrijf gecontroleerd worden. Deze mededeeling betreft niet de vroege doch de late aardappelen. BRITSCHE BOMMEN. Vrijdagavond vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Op een stad in het Westen des lands werden eenige bri santbommen neergeworpen, die helaas of fers vroegen. In totaal werden acht woon huizen geheel vernield en een woonhuis zwaar beschadigd. Van de bewoners dezer huizen werden er twee gedood. Vijf andere werden onder het puin bedolven, vier per sonen werden zwaar, eenige andere licht gewond. HET RECHTSFRONT DER N. S. B. Het rechtsfront dat 2 Augustus 1940 door den leider der N. S. B. werd gesticht, be stond Zaterdag een jaar. Ter gelegenheid daarvan werd een landdag gehouden op het hagespraak-terrein van de N. S. B. te Lun- teren, waar in de „Kampvuurkuil" bijeen werd gekomen. Hier werd gesproken door den leidereer N. 3. E. Mussert, den lande lijk leider'van het rechtsfront mr. Fruin, president van de rechtbank te Utrecht en den inspecteur van politie te Hilversum, den heer Bouter. De „Kampvv.urkuil" was geheel gevuld met deelnemers, waarvan het meerendeel gekleed was in uniform van politie, mare chaussee of rijksveldwacht. 1 AUG. NUMMER VAN „SIGNAAL". Het op 1 Aug. verschonen nummer van het rijk geillustreerde tijdschrift „Signaal" bevat een reeks authentieke momentopna men van de 22 Juni in het Oosten uitge broken worsteling met de Sovjet-Unie. De verrassend-snel uitgevoerde aanval van het Duitsche luchtwapen op de Sovjet vliegvelden, welke, naar men weet. in en kele dagen tot een massale vernietiging van meer dan 6000 vliegtuigen leidde, ziet men hier met behulp van duidelijke foto's in beeld gebracht. Een uitvoerig artikel, samen met kaar ten en talrijke foto's schildert den lezer het bolsjewistisch gevaar, dat op het punt stond om van Oost naar West over Europa los te barsten, toen Duitschland nog tijdig ingreep. Interessant is voorts een met foto's ver lucht artikel over den burcht der 100 gene raals, de vesting Köningstein in Saksen, waar de krijgsgevangen Fransohe generaals in een verrukkelijk schoone omgeving het einde van den oorlog afwachten. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Rotterdam (II. Nicolaas) den Weleerw. Zeergel. heer P. J. A. Juffer mans, thans leeraar aan het Seminarie Ha- geveld te -Heemstede; tot Pastoor te Amsterdam (H. Pancra- tius), vroeger Sloten-Osdorp: den Wel eerw. heer J. A. M. Bekkers; tot Pastoor te de Cocksdorp (Texel) den Weleerw. heer J. J. J. H. Riswick, thans kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste). OMGEVING HILLEGOM Jonge redders. Gister geraakte de jeug dige G. Dedel bij het spelen in de Haven. Zijn vriendjes Tonny Luitgaarde en Wim van der Jagt sprongen te water en slaag den erin den drenkeling te redden. Flink zoo! Personalia. De heer W. Keus is be noemd als onderwijzer aan de Chr. Burger school te Heemstede. KATWIJK De Ronde van Katwijk. Deze wedstrijd die door de thans opgeheven voetbalver- eeniging „Katwijk" was begonnen, zal nu door „Quick Boys" worden voortgezet. Deze wedstrijd zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 19 Augustus des avonds te half acht. Bij den secretaris van „Quick Boys", den heer C. van der Spek, is gelegenheid zich voor deze wedstrijd, waarvoor veel belangstelling verwacht wordt, op te ge ven. Ook vorig jaar was deze wedstrijd een succes.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2