DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ue^eejt&c&e daatfrftaakpacjitig&ti dei Saajetó Bekendmaking. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941 32ste Jaargang No. 10015 CclcbcfieScHi^Mit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht Dit nummer bestaat uit vier bladen, w. o. geïllustreerd Zondagsblad. V Vreugde en genoegens Het is een vanzelfsprekend feit, dat in den tijd van een wereldoorlog het aantal genoegens is beperkt, de mogelijkheid van genoegens is ingekrompen. Wij moeten genoegens missen, welke wij in normale tijden bezaten. Voor den een is dat gemis veel grooter dan voor den an der; dat hangt van vele omstandigheden af. Waardeeren ook velen niet nü pas ge noegens, waarvan zij vroeger achteloos „profiteerden"; welke zij in hun leven hadden opgenomen, alsof ze er een onver vreemdbaar recht op hadden, alsof 't niet anders zou kunnen! En is het voor velen onzer niet goed, 'ns wat minder genoegens te hebben? Zeker, van christelijk standpunt uit be zien, zijn wij natuurlijk niet afkeerig van genoegen! Genoegens die niet ver boden zijn kunnen het leven opfrisschen, verlevendigen, versterken, als wij ze we ten te waardeeren, en als wij er niet tè veel van willen „profiteeren"! Maar hooger dan de genoegens staat de vreugde! De genoegens kunnen zijn een middel om de vreugde te bereiken; zij kunnen echter óók zijn een belemmering voor, een verstikking van de vreugde; de vreugde kan onder de zware last van "ge noegens worden doodgedrukt. Er is zulk een groot verschil tusschen ge noegens en vreugde! Wij willen hier citee- ren uit het „Boek van de vier bronnen", uit het Duitsch vertaald door Anton van Welsem: „Vreugde en genoegens is dat niet hetzelfde? Dikwijls worden deze bei de beteekenissen wel zonder onder scheid gebruikt, doch, wanneer we juist, toezien, bestaat er tooh verschil. Men kan het zich gemakkelijk duide lijk maken door voorbeelden. Wanneer ge op een stillen, warmen zomeravond na gedanen arbeid voor uwe deur op de bank zit en de zon be schouwt, hoe ze groot en rood in het Westen nederdaalt, terwijl ze de groe ne weiden en het gouden korenveld met haar licht overstroomt, wanneer de rozengeur uit het naaste tuintje zacht over de heg stijgt en u als het ware liefkozend omgeeft, en de avondklok in het verre dorp begint te klinken en te zingen, omdat het morgen Zondag is, dan stijgt een wel en warm gevoel in uw hart omhoog, stil en sterk, een gol ving van het gevoel, dat u de ziel ver ruimt ja ge meent zelfs, dat u de oogen vochtig worden en tooh hebt ge geen reden tot weenen, want de aarde is zoo schoon, en de lieve God goed, en morgen is het Zondag. Zie, mijn vriend, dat is vreugde. In het dorp is kermis. De kramen staan langs de straat met veel bonte kramerij, en de draaimolen draait als dol in het rond. Ge dringt u door de rumoerige menigte, zelfbewust en vol ondernemingslust, -want ge hebt een paar gulden in den zak, die er aan moe ten. Uw keel verlangt reeds naar een goeden dronk, en in uw voeten krie belt het, omdat de dansmuziek zoo lustig tot u doorklinkt. Zie, mijn vriend dat is genoegen." Wij gunnen gaarne genoegens, vooral in dezen tijd, aan al onze lezers. Maar wenschen allen allereerst toe: de ware vreugde, die in een benarden en be nauwenden tijd door velen moeilijker dan anders kan worden verworven, maar die toch nooit als onbereikbaar goed mag wor den ^beschouwd, en waarnaar wij altijd moeten blijven streven! Is het niet goed, 'ns na te denken over het verschil tusschen vreugde en genoe gens, welk verschil o.i. in het hierboven gegeven citaat niet onduidelijk door een voorbeeld wordt getypeerd. Zelïbeheersching Zelfbeheersching is een der mooiste ka raktertrekken, welke den mensch kunnen sieren. Zelfbeheersching is ten slotte de bron en de voorwaarde voor alle andere goede, zedelijk-goede eigenschappen. Zelfbeheersching, die héél wat anders is dan onverschilligheid, lauwheid en slap heid. De uiterlijke schijn kan soms op zwakheid wijzen. Maar in werkelijkheid is zelfbeheersching de grootste zedelijke kracht in den mensch. Zelfbeheersching moet vooral in een moeielijken tijd een ideaal zijn voor den mensch, een ideaal ook voor een volk! Wij mogen verwachten, dat vooral zij, die sterk moeten staan in Geloof, wier le vensbeschouwing moet zijn geworteld in hoogere motieven, ook zullen toonen daaruit te putten de zedelijke grootheid, de kracht van de zelfbeheersching. BENEDENLOOP VAN DEN DNJESTR OVERSCHREDEN ER DREIGT GEVAAR! Verbitterde gevechten bi] Smolensk DE RING WORDT STEEDS NAUWER. De ten Noordoosten van de stad Smo lensk, welke sedert 16 Juli stevig in Duit- sche handen is, ingesloten Sovjet-troepen hebben ook gisteren getracht door de Duitsche omsingeling heen te breken. Zij werden op alle plaatsen met bloedige ver liezen afgeslagen. Sovjet-pantserwagens, die in den strijd werden geworpen, bleven in het vuur der Duitsche artillerie staan. De pogingen der Sovjets om door. de om singeling bij Smolensk heen te breken zijn volkomen mislukt. Na verbitterde gevechten in het gebied ten Zuiden van Smolensk hebben Duitsche troepen op 31 Juli de aldaar ingesloten Sovjet-strijdkrachten in de pan gehakt. In de afgeloopen dagen heeft zich de ring om de bolsjewistische afdeelingen steeds nau wer gesloten. Waar de Sovjet-soldaten pro beerden door te breken, werden zij bloe dig teruggeslagen. Uit ontelbare vuurmon den der Duitsche batterijen kwam hun een vernietigend vuur te gemoet. Uit de lucht hagelde het bommen van Duitsche vechtsvliegtuigen. Dapper aanvallend dre ven de Duitsche voorhoeden wiggen tus schen de Sovjet-troepen, die vervolgens door infanterie, welke er na kwam, op ver schillende plaatsen werden omsingeld en overweldigd. Een ontelbaar aantal gesneu velden lag op het slagveld. Kapotgescho ten en verbrande voertuigen en kanonnen liggen langs de wegen. Behalve tienduizen den soldaten hebben de Sovjets 245 kanon nen van allerlei kaliber verloren. 35.000 Sovjet-soldaten zijn gevangengenomen. DE DNJESTR IN HET ZUIDEN OVERSCHREDEN. Bij de succesvolle operaties aan het Zui delijke front hebben de Duitsche troepen den benedenloop van den Dnjestr over schreden. In nieuwe dappere opmarschen wierpen zij op 31 Juli de bolsjewisten uit hun versterkte veldstellingen. In verschil lende sectoren van dit front werd onder hevig en strijd de tegenstand der Sovjets overal gebroken en werden de Sovjets ge dwongen verder terug te trekken. Bij de zen opmarsch leden de bolsjewisten zware verliezen. In dezen sector van het front is een Sov jet-divisie door Duitsche en Roemeensche troepen ingesloten en totaal vernietigd. Bij wanhopige uitvalspogingen zijn_ de bolsje wisten er voor een oogenblik in geslaagd een wig in de Duitsch-Roemeensche stel lingen te drijven. Ondanks het uiterst krachtige artillerievuur der Duitschers en Roemenen werden door de Sovjets steeds weer nieuwe troepen aan de vernietiging prijsgegeven. Alle pogingen om de wjg tot een doorbraakplaats te forceeren misluk ten met zeer bloedige verliezen voor de bolsjewisten. Een onmiddellijk uitgevoerde tegenaanval van Duitsche en Roemeensche afdeelingen, gesteund door de Roemeen sche artillerie, drukte de stellingen der Sovjets in. In het gebiéd, waar de aanval der Sovjets doodgeloopen was, kwamen de oprukkende troepen voor een gruwelijk beeld van vreeselijke vernieling te staan. IN HET NOORDEN. Duitsche afdeelingen zijn gisteren naar het D.N.B. verneemt, tot den aanval over gegaan op veld versterkingen der bolsjewis ten in den Noordelijken sector van h^t Oostelijk front. In felle gevechten braken de Duitsche troepen den tegenstand der Sovjets en drongen de bolsjewisten terug. Tevergeefs trachtten de bolsjewisten een door de Duitschers gevormd bruggenhoofd aan te vallen. De Duitsche afdeelingen sloegen de sterke Sovjetstrijdkrachten af. Behalve talrijke dooden moesten de bolsje wisten ook 13 tanks achterlaten. HET LUCHTWAPEN. De Duitsche luchtmacht heeft ook op 31 Juli ter ondersteuning van de operaties van het leger troepenconcentraties, op marsch zijnde colonnes, artilleriestellingen, spoorlijnen, transporttreinen en voertuigen der Sovjets met bommen bestookt. In het Noorden waren de aanvallen der gevechts vliegtuigen met bijzondere kracht op de bolsjewistische opmarsch wegen ten Oosten van St. Petersburg gericht, terwijl in het Zuiden militaire doelen aan de naar het Oosten loopende groóte bocht van den Djnepr het aanvalsobject vormden. Volgens tot dusver ontvangen, nog on volledige berichten, heeft het Duitsche luchtwapen gisteren aan het front 40 Sov jet-pantserwagens, 264 vrachtauto's, twee pantsertreinen, twee munitietreinen, een goederentrein, drie locomotieven, drie luchtdoelbatterijen en drie luchtdoelkanon nen vernietigd. Bovendien werd nog een groot aantal soortgelijke militaire doelen beschadigd. Ook bij deze gevechten hebben de Sovjets zware verliezen geleden. Door de aanvallen op de groote verkeerswegen heeft de Duitsche luchtmacht de concentra tie en aanvulling van de terugtrekkende Sovjet-troepen aanzienlijk bemoeilijkt. De gevechtskracht van de bolsjewisten heeft daardoor een ernstige knak gekregen. SPOORWEGPIONIERS. De Duitsche spoorwegpioniers hebben naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, in de afgeloopen weken van den veldtocht in het Oosten schitterende presta ties geleverd. Talrijke door de Sovjets ver nielde spoorlijnen zijn door hen gerepa reerd en grootendeels op Duitsche spoor breedte gebracht. In vele gevallen werd daaraan onder het vuur der Sovjet-artille rie of infanterie gewerkt. Verkenningstroe- pen der spoorwegpioniers bevonden zich bij de voorhoeden der divisies infanterie en de pantserdivisies, om den toestand van de eventueel aanwezige spoorlijnen op te nemen en vernielingen te voorkomen. Zoo wordt verder nog gemeld, dat bij den aanval van Duitsche troepen in het gebied van Estland, ten Westen van het Peipusmeer, een afdeeling Duitsche spoor wegpioniers uit de overgebleven wagons van een door Duitsche Stuka's vernielden Sovjet-pantsertrein een nieuwen hebben samengesteld en daarmede tot ver in de Sovjet-linies een aanval hebben onderno men. In bloedige gevechten van man tegen man werd door dezen stoottroep pioniers verhinderd, dat de bolsjewisten een brug opbliezen. De Sovjets werden vernietigd. GRUWELIJKE ONTDEKKING. Bij de bezetting van Smolensk heeft men in "de gevangenis aldaar een gruwelijke ontdekking gedaan. Op de binnenplaats van de gevangenis bevond zich een mas sagraf ter lengte van 16 meter, 2.5 meter breed en 3.5 meter diep. In dit massagraf bevonden zich 114 lijken van vermoorde burgers en Sovjet-soldaten. Volgens me- dedeeling van den chef-arts van het mili tair district, die zelf in de gevangenis van ren, artsen en ambtenaren van het mili taire district. De schedels van de lijken vertoonden zware misvormingen. Men had hun met een voorhamer, die ongeveer drie kilogram woog, den schedel ingeslagen. DE TOESTAND IN RUSLAND. Een functionaris van de Japansche am bassade te Moskou, Ginjiro Soemino, die Vrijdagochtend uit Moskou te Moji is aan gekomen, heeft volgens Domei verklaard, dat zich in Siberië tooneelen van de „groot ste verwarring en wanorde" hebben afge speeld. Deze wanorde was een gevolg van de vlucht van duizenden Sovjet-geëva- cueerden uit St. Petersburg, Minsk en Mos kou. De Transsiberische treinen zijn met geëvacueerden overvol en hij was ver baasd, dat enkele geëvacueerden afkomstig waren uit Wladiwostok. Het personenver- weer op de Transsiberische spoorwegen ge schiedt geheel los van ieder spoorboekje als gevolg van groote troepenverplaatsin gen. Ernstige gevaren bedreigen Europa. Het bolsjewistische ondier is losgelaten. Zij die reeds zooveel bloed vergoten, die in eigen land, het christendom hebben uitgeroeid, die de cultuur vernietigden, het huwelijk tot een aanfluiting maakten, zij waagden den sprong, die.alleen kon worden on derschept, omdat Duitschland waakzaam was. Er dreigt gevaar. Daarom werden de Duitsche legers aan de Oostgrenzen samen getrokken, daarom sloegen zij toe op het juiste oogenblik, daarom werd op 22 Juni jL het offeinsief tegen de bolsjewistische horden ingezet. Er dreigt gevaar en dat zal niet eerder geweken zijn, voor dat de laatste bolsje wistische agitator over de kling is gejaagd. Zoolang dit niet is gebeurd, zoolang er nog Sovjet-benden zijn die de bevelen op volgen van den tiran Stalin en zijn mede plichtigen, zoolang is het gevaar niet ge weken, zoolang dient Europa alle krach ten in te spannen, om de totale vernieti ging van het communisme te bereiken. Alle krachten moeten worden ingespan nen, zonder uitzondering. Vandaar de vrij willigerslegioenen in alle beschaafde landen vandaar ons eigen legioen dat wordt ge vormd door duizenden Nederlanders die het gevaar, ook voor eigen land en volk be seffen en begrijpen dat indien alle krach ten moeten worden ingespannen, daartoe ook de beschikbare Nederlandsche krach ten behooren en daaromgroeit het legioen van dag tot dag. Alle krachten inspannen voor het nieuwe Europa, tegen de Sovjet-Unie beteekent bouwen aan de toekomst van ons eigen va derland. Er dreigt gevaar, dat moet en zal be zworen worden, daarom zetten ook Neder landers zich in, trekken ten strijde, vast beraden en moedig. Nederlanders, er dreigt gevaar, alle krachten moeten worden ingespannen, ook op uw inzet wordt gerekend, dus doet uw plicht, meldt u aan bij het VRIJWILUÖstEGIOEN lËDEfSLAND WASHINGTON, 2 Aug. (D.N.B.) Roose velt heeft, volgens een bericht van de Uni ted Press, in een instructie aan den com missaris voor de controle op den export be schikt, dat de uitvoer van vliegtuigbenzine en olie estaakt wordt naar de landen van het Westelijk halfrond, met uitzondering van het Britsche wereldrijk en van de niet- bezette landen, die zich verzetten tegen aanvallen. De uitvoer van andere petro- leumproducten naar het buitenland met uitzondering van de bovengenoemde gebie den mag niet grooter zijn dan het ge middelde van voor den oorlog. Het export verbod omvat eveneens zekere ruwe pro ducten, waaruit vliegtuigbenzine wordt vervaardigd. WASHINGTON, 2 Aug. (D.N.B.) De di recteur van de prioriteitsafdeeling in het Amerikaansche bewapeningsdepartement heeft bepaald dat de verwerking van ruwe zijde vanaf middernacht wordt stopgezet. Naar Associated Press hierover meldt, komt dit neer op het stilleggen van de ge- heele zijdeverwerkende industrie, waarvan 175.000 arbeiders de gevolgen zullen on dervinden. Tegelijkertijd worden alle voor raden zijde in opslagplaatsen en fabrieken door de Amerikaansche regeering in beslag genomen. DE AMERHCAANSCHE HULP AAN DE SOVJET-UNIE. WASHINGTON. 2 Aug. (D.N.B.) De mi nister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft in zijn kwaliteit van coördinator voor de petroleum bekend gemaakt, dat hij voor 10.000 stalen vaten voor benzinetransport naar de SovjebUnie prioriteit heeft aange vraagd. De leveranties zullen geschieden met vrachtschepen der Sovjets. Ickes ver klaarde, volgens de Associated Press, dat de Sovjet-Unie het gebruik van Amerikaan sche tankschepen heeft voorgesteld voor het transport van benzine over den Stillen Oceaan. Koninginnegracht 22, Den Haag. De verbouw van Koolzaad Oproep van ir. Louwes DE VERBOUW VAN KOOLZAAD. De directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes heeft den volgenden oproep tot alle landbouwers van Nederland gericht; De prijs van het koolzaad voor de oogst 1942 zal met inbegrip van den daarvan deel uitmaikenden bijizonderen toeslag f 30 per 100 kg. bedragen. Aan hen, die gras land willen scheuren voor den verbouw van koolzaad, zal een extra soheurpremie van f 15.worden verleend1, boven en be halve de f 125.die men voor het vol gend jaar als „normale" sdheuirpremie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen, die wij ons op het gebied van de verstrekking van stikstof meststoffen moeten opleggen, zal voor koolzaad in ruime mate stikstofmest beschikbaar worden gesteld. Dit alles geschied, omdat de verbouw van een voldoende hoeveelheid koolzaad •beslissend zal zijn voor de vetvoorziening van ons volk. Koolzaad is het eenige olie rijke akkerbouwproduct, dat Nederland in voldoende hoeveelheid kan voortbren gen. AIS we de 40.000 H.A. koolzaad, die ik mij tot doel heb gesteld, werkelijk zullen kunnen oogsten, zullen we in weerwil van de te verwachten geringe re boterproductie, het vetrantsoen zoo kunnen houden, dat ons volk op het gebied der vetvoorziening geen geva ren dreigen. Iedere H.A., die er meer komt, is wel kom, iedere H.A., die er minder komt, ver mindert de kans op een behoorlijk vet- ransoen. Landbouwers van Nederland, ik Verzoek u dringend, voorzoover uw- boerderij zich daarvoor leent, mede te werken tot dit al lerbelangrijkste doel, de verzekering van een voldoende voorziening van onze be volking met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toe komst van groote groepen onzer bevol king en vooral van de jeugd, zal afhanke lijk kunnen zijn van uw medewerking. Wij allen weten, dat zelfs bij de beste voorzorgsmaatregelen het kan voorkomen, dat de oogst mislukt. Dat is het risico, het welk de boer bij al zijn werk heeft te dra gen. Maar zeker is het, dat, als we niet zaaien, we ook geen oogst zullen hebben. Hier mag het normale, zelfs het grooter dan normale risico ons niet afschrik ken. Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen op te houden. Hier wordt een daad verwacht. Momentje VISCH De waardeeringen der menschen plegen te veranderen al naar gelang de omstandigheden. En ik zeg er geen kwaad van. Een mensch moet nu een maal een flinke dosis aanpassings vermogen bezitten op gevaar af zijn neus te stooten aan alle zes hoeken van zijn omgeving tegelijk. Maar zeg eens eerlijk. Hoe staat het met Uw vischmaaltijden? Het is goed voor den mensch zich zelf eens te onderzoeken. Ge hebt vroeger óf geen visch kunnen uit staan óf de heerlijkste tarbot a la meunière gegeten zonder een oogen blik stil te staan bij een gedachte aan de zee en den kok, die U deze gave schonken. En nu? Nu hijscht degene, die zich vroeger in niets anders vermeide dan in een zeer luie stoel, zich in een lee- ren jas en twee krakende broekspijpen, neemt zijn vischtuig en gaat visschen. En 's avonds komt hij nat en ver regend thuis met een paar armetierige vischjes. Hij weet nu opeens waar de visch vandaan komt. Men zou zoo denken: visch is een goedkoope spijs, men behoeft ze niet te voederen, al leen maar te vangen. Maar dat vangen is het 'm juist. Maar laat hij, als de goede tijden zijn weergekeerd, niet meer achteloos smullen van zijn tong of forel, maar denken aan den man, die een haring en een schol niet kan fluiten als een hondje en ze zoo achter zijn boot naar den haven kan laten zwemmen, maar die heel wat meer moet doen om die eene gang van het menu: tarbot met eiersaus mogelijk te maken. .J V VICTORIE Duitschland wint OP ALLE FRONTEN voor Europa Gemeentel. Aankondiging Naar aanleiding van voorvallen, welke zich in de afgeloopen dagen hebben voor gedaan, worden door mij op grond van artt. 36 en 47 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, betreffende de handha ving van de openbare orde (No, 138) in overleg met de Ortskommandantur te Lei den de navolgende politievoorschriften uit gevaardigd. Artikel 1. In het tijdvak van 2 tot esg met $5 Augus tus 1941 is het aan fclle I^ANlAkE per sonen, die den leeftijd va» M jp.r nog niet heb berk bereikt, ^ERBODEI^. zich deze gemeen^ tusscheii 21 uur (9fcur des namiddags) QA 4 uur voormidaags op de openbare straat of ir£openbare lokalen op te houden. In boven vêwheld tijdvak is het aan MANLIJKE studenten, die den leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt, VER BODEN zich in deze gemeente tusschen 21 uur (9 uur des namiddags) en 4 uur des voormiddags op de openbare straat of in openbare lokalen op te houden. Overtreding van deze artikelen is straf baar volgens art. 43 van opgemelde ver ordening. LEIDEN, 2 Augustus 1941. Het plaatselijk hoofd van politie, De Commissaris van Politie, R. J. MEIJER. BONNEN HEDEN NOG GELDIG. 28 Brood 28 Vleesch, Vlecschwaren 28 Eieren 28 Melk 28 Reserve (aardappelen) 2425 Boterkaart éi25 Vetkaart 101 Algemeen (Suiker) N. B. De bonnen 26, 27, 28 en 29 voor Kaas blijven geldig t/m 9 Aug. 1941.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1