DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND vRiJwm LEGIOEN Momentje- DINbÜAG 29 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10011 S)e Gcld^cli^Soii^atvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux: Papengracht 32. V „De waanzin van den haat." „De waanzin van den haat" is de ti tel van een artikel in het „Vaderland" van Zaterdagavond, geschreven naar aanlei ding van een afschuwelijk boek van den Nieuwyorkschen Roseman, waarop de pers verleden week de aandacht heeft geves tigd. De waanzin van den haat. Wij moe ten er tegenover stellen de sublieme schoonheid van de liefde. Het kwaad moet worden bestreden, niet door er een ander kwaad tegenover te stel len, maar door het goed. En het goede zal dan triompheeren! Als een Ovenheid een misdadiger straft, als een Staat een verdedigingsoorlog voert tegen een anderen Staat, dan moet daarbij het, andere overwegingen uitsluitende, mo tief zijn, het goede te verwerven en te be schermen. Tegenover de haat de liefde. Wij moe ten on« er echter diep van beiArust zijn, dat het even gemakkelijk is, over de liefde mooi te schrijven en te praten, als moei lijk, om haar in practijk te brengen. Pater Molenaar schrijft in zijn boekje: „Uitzicht door inz?cht": „Geen kwaad met kwaad vergelden. Het is een kort, helder zinpetje, maar in zijn toepassing vordert het de moeilijkste ze delijke verrichtingen: zelfverloochening, zelfbeheersching, vastheid van overtuiging: het wekt hevig verzet op van hetgeen, in het diepste van onszelf en met onszelf ge boren, het spontaan eergevoel zou kunnen- genoemd worden; en bovendien het geeft beduchtheid, dat -deze afwezigheid van re vanche de aanvallende kwade kracht didester zal maken, zoodat gij als waarlijk goede en vergevingsgezinde mensch in de hachelijke positie komt van het vervolgde lam". En toch zoo vervolgt pater Molenaar die christelijke liefde is „de eenigste, de karakteristieke levenshouding, die Jezus vraagt van Zijn leerlingen". De christelijke liefde, die verbiedt kwaad met kwaad te vergelden, is de karakte ristieke leyenshouding van den chris- ten! Die liefde moeten wij propageeren als wij tegelijkertijd trachten, haar in ons eigen persoonlijk leven te beleven. Die liefde zouden wij willen propagee ren met Paulus' verheven woorden: Al schenk ik weg al wat ik heb Al geef ik mijn lichaam, om mij te laten verbranden; Zoo ik de liefde niet heb, Het dient mij tot niets. De liefde is geduldig, De liefde is goedertieren, De liefde is niet afgunstig, Niet pronkzuchtig, niet verwaand Zjj handelt niet onedel, En zoekt zichzelve niet, Zij laat zich niet verbitteren, En rekent het kwade niet aan. Zóó wordt de liefde gepreekt door Pau lus, den apostel met helden-kracht en hel den-moed. Deze als in extase uitgezongen hymne aan de christelijke liefde, van een haast he- melsche schoonheid en bijna bovenmen- schelijke wijsheid mochten wij haar stellen tegenover den waanzin van den haat! De christelijke liefde kan de wereld ver nieuwen, hervormen. De christelijke liefde, tot welker beoefe ning wij zijn geroepen. STRIJDT VOOR EUROPA DE SLAG BIJ SMOLENSK Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: De slag van Smolensk nadert 'n suc cesvol einde. Alle pogingen om de ver nietiging der ingesloten Sovjet-forma ties te verhinderen, zijn verijdeld. In de Oekraine dringen de verbonden troepen, ondanks den uiterst moeilij ken toestand der wegen voortdurend achter den wijkenden tegenstander op. Aan 't Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen tegenover taaien vijandelijken tegenstand verder terrein gewonnen. Als ^vergelding voor de herhaalde luchtaanvallen van Britsöhe gevechts vliegtuigen op woonwijken in Duit sche steden heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht de Britsche hoofdstad gebombardeerd. Ten Wekten van de Theemsbooht werden zware branden veroorzaakt. Gevechtsvliegtuigen hebben bij de Faroereilanden een vrij groot vracht schip in den grond geboord en een koopvaarder zwaar beschadigd. Voor de Schotsche Oostkust heeft een groot koopvaardijschip een treffer gekregen van een luchttorpedo. De vijand is overdag noch in den nacht het Rijksgebied binnengevlogen. HET NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERSLEGIOEN AMBULANCE. Voor de Nederlandisch ambulance, die naar Oost-Europa zal vertrekken, kwam op het eerste beritdht in de bladen reeds dadelijk 6Ö00,aan giften binnen, welk bedrag spoedig tot 10.000,opliep. Gisteren stelde mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Neder- landsclie Bank, namens deze 25.000 ter beschikking der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter navolging voor anderen. Er zijn tonnen gouds nood Ag en in de kringen, die druk bezig zijn met de voorbereiding der uitzending, rekent men 'op minstens evenveel medewerking als in de dagen van den eersten Finschen vrijheidsoorlog eind 1939. DE PROPAGANDA-AFDEELING. De proganda-afdeeling van het Neder- landsche Vrijwilligerslegioen, leider kapi tein W. B. D. Hulstijn, is naar wij verne men compleet en hoopt 6 Augustus a.s. te vertrekken. De directeur-generaal van den Ne- derlandschen omroep dr. ir. W. A. Her- weyer heeft, naar ons wordt medege deeld, een complete radio-reportagewa- gen ter beschikking der propaganda- afdeeling gesteld en oefent persoonlijk de onderofficieren en manschappen in het goede gebruik van den wagen. De propaganda-afdeeling heeft den di- rerteur-generaal haar oprechten dank voor dit prachtige hulpmiddel betdigd. Voorts verzoekt de propaganda-afdee- 1-ing ons nog om te puibliceeren, dat zij moeite beeft met bet aanschaffen van de noodige instrumenten. Sommige zijn niet of uiterst moeilijk te verkrijgen. Wie hel pen kan aan normaal- en smalfilmcame- ra's alsmede Leica-toestellen, kan daarmee een goeden dienst doen, die zeer gewaar deerd wordt. Men gelieve dan te schrij ven aan het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, Princessegracht 21, ter hand van de propaganda-afdeeling van het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen. Het is de bedoeling voor eventueel over te ne men instrumenten of toestellen den er voor geldlenden prijs te betalen. NIEUW VERORDENINGENBLAD. Registratie Amerikaansche waarde papieren verplicht. Vandaag verschijnt een nieuw verorde ningenblad dat een aantal belangrijke nieu we verordeningen brengt. De verordeningen 133-136 regelen de aangelegenheden betreffende degenen, die zich bij het Nederlandsche Vrijwilligersle gioen hebben aangesloten of reeds op an dere wijze aan den strijd in Oost-Europa zijn gaan deelnemen; de pers deed hier over reeds eenige mededeelingen. Men vindt een en ander hier uitvoeriger en in de officieele bewoordingen. Verordening 137 machtigt den secretaris generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming om uniforme regelen te stellen voor bet verkrijgen van subsidies uit de openbare middelen ten dienste van het hijzonder onderwijs, alsook om voor schriften voor dit onderwijs uit te vaardi gen en eventueel onderwijsinrichtingen te sluiten, indien de orde of de rust op deze scholen niet voldoende gewaarborgd is. Verordening 138 bevat belangrijke bepa lingen over de bescherming der openbare orde, n.l. een samenvatting van alle op dit gebied tot dusver verschenen bepalingen, deels ook met aanvullingen en verande ringen. Verordening 139 brengt voorschriften over het bezit van wapenen. No. 140 handelt over postduiven en dui ven. No. 141 draagt de bevoegdheid inzake de regeling van oorlogsschade op het departe ment van financiën over. No. 142 vult de verordening inzake vij andelijk vermogen hier te lande aan, door de Sovjet-Unie aan de lijst der betrokken staten toe te voegen. De bevoegdheid tot strafvervolging inzake deze verordening wordt tevens aan de Duitsche rechtspraak overgedragen. Verordening 143 verplicht de houders van Amerikaansche vermogenswaarden om deze te laten registreeren en bepaalt, dat men over deze papieren zonder toestemming van den Rijkscommissaris' niet beschikken mag. Verordening 144 is van handelsoolitieken aard en regelt wat men aan de Duitsche ka mer van koophandel in Nederland betalen moet inzake de regeling van opdrachten uit het Duitsche rijk, die zij hier verzorgt. „Verordening 145 bevat bepalingen over de behandeling van inboedels naar aanlei ding van de verordening op de materieele oorlogsschade bij executie en faillissement". Tenslotte bepaalt verordening no. 146, dat hout onder de distributiebepalingen ge bracht wordt. Zaterdagmiddag zijn, wij hebben er gisteren een uitvoerig verslag van geplaatst een groot aantal Nëderlandsche vrijwil ligers naar Rusland vertrokken. Voor het vertrek werd op het Spui te Den Haag gedefileerd voor S.S. Gruppenführer Rau- ter, luit-generaal Seyffardt en den generaal der Polizei Schumann, foto SchimmelpennAngh. MAATREGELEN OP HET GEBIED VAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Het heden verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende maatregelen op het ge bied van het bijzonder onderwijs. Hierin is bepaald, dat ten einde een ont wikkeling van het gesubsidieerde bijzonder onderwijs in overeenstemming met de on der de huidige omstandigheden te stellen eischen te waarborgen, de secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, wetenschap en Cultuurbescherming be voegd is de wettelijk vastgestelde voor waarden voor het verkrijgen van subsidie uit openbare kassen aan te vullen door scherper omlijnde voorwaarden betreffen de de samenstelling van het leerplan en het gebruik van leermiddelen. Voor het geval, in een inrichting voor bijzonder onderwijs de handhaving van de orde of rust op niet voldoende wijze wordt gewaarborgd, is. de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming bevoegd: 1. Het schoolbestuur aanwijzingen te geven; voor het geval het schoolbestuur bedoelde aanwijzingen niet of niet genoeg zaam opvolgt, kan de Secretaris-Generaal een gemachtigde aanwijzen, die de rechten en verplichtigen van het bestuur geheel of ten deele moet waarnemen; 2. De school voor bepaalde of' onbepaal- den tijd te sluiten. De Secretaris-Generaal kan de hem in gevolge het bovenstaande toekomende be voegdheden op onder hem ressorteerende instanties overdragen. Het bepaalde bij het besluit no. 62/1941 betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hooge- scholen in het bezette Nederlandsche ge bied blijft onverminderd van kracht. Deze verordening treedt heden in wer king. EEN BELANGRIJK GIRONUMMER Acht-zeven-zes dubbel nul. 87600 Dit is een zeer belangrijk gin Hoe meer op dit nummer gestort wordt hoe beter straks in het Ooslrn hulp ge boden kan worden aan de gewondendie daar op het slagveld op hulp en bijstand wachten. Acht-zeven-zes-dmbbel nul is het giro nummer van de Nederlandsche Ambulance. Stort ulo bijdrage voor de Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland op girorekening acht-zeven-zes dubbel nul. (87600) VROUWEN VAN NEDERLAND Herhaaldelijk hebt U deze oproepen ge hoord en gelezen. Het werd U angstig en moede, omdat deze oproepen gericht wer den tot hen, die uw mannen, vërloofden en uw zoons zijn. In gedachen hoort U het bulderen van het geschut, het ratelen der machine geweren. Begrijpelijk is uw angst. Maar, vrouwen van Nederland, bedenkt, dat er veel ernstiger gevaren dreigen, die ge keerd moeten worden, waartegen moeders, kinderen, waartegen ook U bescherming behoeft. Vrouwen van Nederland, bedenkt, wat er van ons vaderland zou worden, indien er geen mannen waren, die moedig en onversaagd zich in den strijd zouden werpen om het Bolsjewistische monster te vernietigen. Door alle eeuwen heen stonden fiere Nederlandsche vrouwen hun mannen, verloofden en zoons af wanneer het vaderland in gevaar was, wanneer onze heiligste goederen bedreigt werden. Door alle eeuwen hebben Neder landsche vrouwen bewezen, een waardig deel te zijn van een moedig volk, dat zichzelf wist te handhaven, dat een ge schiedenis bouwde, waarop wij nu nog met trots kunnen terugzien. Vrouwen van Nederland, er wordt een beroep gedaan op uw mannen, verloofden en zoons, dezen hebben den oproep ge hoord. Zij kennen hun plich. Zij weten, dat de strijd hard zal zijn, beseffen, wat het voor U is te moeten achterblijven maarals goede vaderlanders weten zij zich uw beschermers en wenschen zij zich te scharen in de gelederen van hen, die op de bres staan voor een gelukkige toe komst van het nieuwe Europa. Vrouwen van Nederland, het is de plicht, die uw mannen, verloofden en zoons roept. Het ie uw plicht hen daarbij moreel te steunen. Zorgt er voor, dat zij zich aan melden bij het vrijwilligerslegioen Neder land. NEDgL^NI) Koninginnegracht 22, Den Haag. VERBODEN ACTIE GECONSTATEERD Een waarschuwing aan de ouders De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zon dag) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden padvindersver- eenigingen in strijd met de voorschriften haar onwettige actie voortzetten. Deze Duitscche politie-afdeelingen hebben daar om ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werd ook een kamp bij Putten gevonden en ont bonden. De deelnemers aan dit kamp ver zetten zich niet alleen op onbeschaamde wijze tegen de aanwijzingen van de poli- tie-patrouilles, doch beleedigden ook de Duitsche politiebeambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wa pens gebruik moesten maken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de open bare veiligheid zie ik mij genoodzaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stellen, aangezien zij de volledige ver antwoordelijkheid voor dergelijke gebeur tenissen dragen. Het is aan de ouders be kend, dat de vroegere padvindersvereeni- gingen ontbonden zijn en dat het ten streng ste verboden is nog voor deze vereenigin- gen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoordelijkheid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aandacht op, dat de Duitsche veiligheidspolitie beveL gekregen heeft, bij dergelijke gevallen in de toe komst de ouders via dè .veiligheidspolitie DENKEN. Woorden zei Talleyrand zijn er om onze gedachten te verbergen. Dat hebt u nooit geweten. De meesten van u hebben waarschijnlijk altijd ge dacht, dat woorden er waren om ge dachten uit te drukken, en u ku#t de resultaten daarvan dan ook lezen in de rechtbankverslagen, die voor een zeer groot aantal bestaan uit zij het dan ook niet ongezellige burenruzies. Dat is het resultaat van het denken van velen onder ons, beter gezegd van de opvatting, dat gedachten in woorden dienen te worden uitgedrukt. Deden zij het maar niet. De wereld zou misschien voor velen wat stiller en saaier, maar minder rumoerig en min der ongezellig zijn. Beter een rustig leven in een wereld als een doofstom- meninstituut dan in een waarin de menschen hun tijd verdrijven met bommen in plaats van met een kaats bal. Het zou goed zijn als alle men schen hun gedachten eerst opschreven en overlazen eer zij ze uitspraken. Maar dat komt misschien ook nog wel in de nieuwe Europeesche orde. Voorloopig echter is het zoover nog niet. De menschen blijven him gedach ten uitdrukken en ruziemaken en den ken er niet aan, dat gedachten tolvrij zijn. En zij ergeren zich aan de luide gedachten van een ander. Alleen zij, die dat niet doen, bereiken waarlijk iets. Zooals de kanunnik van het kapittel" van Sevilla, die een bouwmeester op dracht gaf tot het bouwen van een ka thedraal met de volgende woorden: Bouw ons een kathedraal, waarvan iedereen zal zeggen: het domkapittel van Sevilla is gek geworden. U moest het resultaat eens zien! Maar die kanunnik kende zijn pap penheimers. r- V= VICTORIE want Duitschland wint voor Europa OP ALLE FRONTEN V- ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlingen zijn aan middelbare of hoogere scholen, van elk onderwijs aan Nederlandsche leerin- stellingen worden uitgesloten. ONTSLAG JHR. MR.' A. M. SNOUCK HURGRONJE De Rijkscommissaris voor het bezette De Rijkscommissariris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/'40 (vierde verordening) over bijzondere maatregelen op administratief-rechtelijk gebied aan jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje op zijn verzoek op eervolle wijze ontslag gegeven als secretaris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken, en hem pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris op grond van dezelfde verordening den secretaris van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, dr. K. J. Frederiks, be last met de voorloopige waarnoming der zaken van den secretaris-generaal van het Ministerie van Algemeene Zaken. Het moment in den Haagschen Dierentuin, waarop Luit.-Generaal Seyffardt de vlag aan het Nederlandsche vrijwilligerscorps, dat Zaterdagmiddag naar Rusland is ver trokken, overhandigt. foto Schimmelpenningh

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1