Weerbericht OFFICIEELE PUBLICATIE MAANDAG 28 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT CERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal B\j onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.52 per kwartaal Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden* Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP-EN ONDERGANG. Zon onder 9.38 uur Maandagavond. Zon op 5.55 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 1 28 Juli: De maan komt Maandagochtend ie 10.52 uur op en gaat Maandagavond om 11.25 uur onder. 19 Juli: De maan komt Dinsdagmiddag om 12.07 uur op en gaat Dinsdagavond om 11.52 uur cnaer 30 Juli: De maan komt op Woensdagmid dag om 1.23 uur en gaat Donderdagnacht om 1,21 uur onder. 31 Juli: De maan komt Donderdagmid dag om 2.41 uur op en gaat Vrydagnacht 0.52 uur onder. 1 Augustus: De maan komt Vrydagmid- dag om 4.54 uur op en gaat Zaterdagnacht om 1.29 uur onder. (Eerste kwartier). 2 Augustus: De maan komt Zaterdag middag te 5 06 uur op en gaat Zondag- nadht ofh 2.15 uur onder. 3 Augustus: De maan komt Zondagna middag" te 6.12 uur op en gaat Maandag nacht om 3.08 uur onder. 4 Augustus: De maan komt Maandag avond om 7,09 uur op en gaat Dinsdagmor gen om 4.08 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 20 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 20 gr. C. IIIOIIOII011 OllO IIOIIO HO ll< Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.38 uur. ZONSOPKOMST 5.55 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. OilOII Oil OU CDU OII on oil Oil O STICHTING „NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST" STATUTEN. De Staatscourant van hedenavond bevat de statuten van de dezer dagen opgerichte stichting „Nederlandsche Volksdienst". Deze luiden als volgt: Art. 1. Er wordt een stichting opgericht onder den naam „Nederlandsche Volksdienst", gevestigd in Den Haag. Art. 2. Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van de zorg voor het volk en de welvaart, zoo mede overeenkomstige opgaven. Art. 3. J 1. Aan het hoofd van den- „Nederlana- schen Volksdienst" staat als landelijk lei der de directeur-generaal van de stichting „Winterhulp Nederland". 2. De landelijke leider is voor het geheele werk en financieel beheer van den „Neder- landschen Volksdienst" verantwoordelijk. Hij vertegenwoordigt den dienst in en bui ten rechte. 3. De landelijke leider geeft in de eerste plaats de algemeene voorschriften voor de werkzaamheden en de organisatie van den „Nederlandschen Volksdienst". Art. 4. De werkzaamheden van den „Nederland schen Volksdienst" voor het geheele land, de provincies en de gemeenten worden ver richt door de bureaux van „Winterhulp Nederland". Art. 5. 1. Ter bevordering van het doel van den „Nederlandschen Volksdienst" kunnen Ne derlanders als lid toetreden. 2. Men wordt lid door een lidmaatschaps verklaring, welke bij den plaatselijken lei der. in wiens gebied men woont of zijn vaste verblijfplaats heeft, wordt afgegeven. Men verplicht zich daarbij tot betaling van een maandelijksche bijdrage van minstens 1. (één gulden). De provinciale leider kan vermindering van dit bedrag toestaan. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Door de actie van Engelsche vliegtuigen boven ons land zijn van Vrijdag op Zater dagnacht eenige woonhuizen beschadigd. Twee personen werden gewond. Medenlandócfle uxy.uiLi£iy&có wdwkken iMk. Afscheidsplechtigheid in Haagschen dierentuin Toespraak van luit. gen. Seyffardt Het eerste bataljon van het Nederland sche Vrijwilligerslegioen is Zaterdag ver trokken. Voorloopig naar Krakau, waar de jonge mannen zullen worden opgeleid en daarna naar het strijdtooneel in het Oosten, waar zij den gemeenschappelijken vijand van Europa zullen toonen, wat een Neder lander, bezield met idealisme en strijdlust, waard is. Zaterdagmiddag waren allen uit de verschillende deelen van ons land bijeen gekomen in den Haagschen Dierentuin, waar zij door luit.-generaal b.d. H. A. Seyf fardt zouden worden toegesproken. In de zaal hing allerminst een naar geestige alscheidsstemming, al waren er wel momenten, onder de rede van luit.- generaal Seyffardt; waarop zoowel de jonge mannen als de hen begeleidende bloedverwanten hun ontroering nauwelijks konden bedwingen. Er heerschte een zekere geestdrift, in toom gehouden door het besef van de groote daad, welke hier door de jonge vrijwilligers gesteld werd. De meeste jongemannen waren tusschen de 20 en 25 jaar oud, doch er waren ook velen die de 30 gepasseerd waren. Op het podium van de groote zaal van den Dierentuin prijkte het embleem van het legioen, een zonnerad in de kleuren oranje, wit, blauw, geflankeerd door Ne derlandsche en Duitsche vlaggen, welke Vlaggen ook langs de wanden van de zaal hingen. Jonge meisjes reikten aan de mannen bloemenruikertjes in de oranje-wit-blauwe kleuren uit, welke deze in het knoopsgat van hun colbertje staken. De jongeren waren nog niet, wat men noemt „gekleed". Terwijl om circa drie uur de vrijwilligers zich in het midden van de zaal opstelden, kregen de bloedverwanten en vrienden een plaats op de galerijen. Kapitein Voorwinden gaf zijn instructies. Om half vier kwamen de Duitsche en Nederlandsche gasten binnen n.l. de Duit sche generaals Kauter en Schumann, eerst genoemde mede namens den Rijkscommis saris, de oberst Arbeitsführer Bethmann, de president der Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, de de Haagsche hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer. Vervolgens betrad luit.-generaal b.d. Seyffardt, die de leiding over het legioen heeft, in Nederlandsche generaals-uniform de zaal. Kapitein Voorwinden trad hem tegemoet met de melding, dat 555 vrijwilligers ston den aangetreden. TOESPRAAK VAN GENERAAL SEYFFARDT Luit.-generaal Seyffardt hield de volgen de toespraak: Gij hebt een kloek besluit genomen, een besluit, dat u tot eere strekt en dat ons vaderland tot eere strekt. Gij hebt be grepen wat helaas door zoo velen niet wordt begrepen, die toch denken, dat zij goede vaderlanders zyn. Nederland mocht niet achterblijven, ook Neerlands zonen moeten medestrijden met de Groot- Duitsche weermacht, die vecht voor de vrijheid van Europa, voor de beschaving en de kuituur, voor alle geestelijke waar den, welke de Christenheid wil en moet behouden. Gij heb een kloek besluit genomen, want gij weet, dat gevaren en zware, zeer zware dienst uw deel zullen zijn. Ge gaat naar een land, waar drukkende warmte kan heerschen, waar het ook voor u onge kend koud kan zijn, waar modder en vuil de wegen onherkenbaar zullen maken. Ge komt tegenover een vijand, verradelijk en wreed. Ik mag ze niet met dieren ver gelijken, want daarvoor zijn zelfs de wil de dieren te goed. Het zijn duivels, maar ge weet dat en ge zult er tegen gewapend zijn. Gij zult uw verdere opleiding ont vangen van de beste instructeurs ter we reld en ge zult deel hebberf aan de over winning, die zeker komt. Er zullen offers vallen, onder u zullen er zijn, die niet naar het vaderland terugkeeren. En toch hebt ge uw kloek besluit ge nomen, omdat ge voelt om welke hooge idealen het gaat. En daarvoor brengt ge uw offer. Maar ge kunt ook weten, dat Nederland u dankbaar zal zijn. Thans nog niet alle Nederlanders. De tijd zal echter komen, onverbiddelijk, dat ook die zullen inzien hoe zij hebben gedwaald. Dan zul len ook zij dankbaar zijn, dat door uw daad, uw offer, Nederland een eervolle plaats zal behouden tusschen de volken van het nieuwe Europa. Uw offer is ook niet alleen een offer voor u, doch dat is het ook voor hen, die ge hier achterlaat. Gij vrouwen en kinderen, gij ouders en bloedverwanten, die hier aanwezig zijt en in gedachten zeg ik dit ook tot hen, die niet hierheen konden komen ook gij brengt een groot offer. Er zal zoo goed mogelijk voor u worden gezorgd, dat is waar, maar zwaar weegt voor u, dat ge hem gaat afstaan, die u lief is, dien ge zoo moeilijk kunt missen, omdat hij u steunt door zyn flinkheid, door zijn opge wektheid, door zijn levensvreugde. Maar ook u zal eens geheel Nederland dankbaar zijn. Ik breng u thans reeds een eeresaluut. Legioen-soldaten, hier ziet ge de vlag, die uw vaandel zal zijn. De aloude kleuren oranje-wit-blauw zullen u voorgaan als gij zoo aanstonds afmarscheert. Ge zult die kleuren met u medevoeren naar Krakau, waar gij verder voor den krijg zult worden opgeleid. Daar zult ge uw vaandel als het hoogste goed beschouwen, het zoo noodig met uw leven verdedigen, omdat het een symbool is van eer, trouw en dapperheid En als de ijzeren discipline, welke gij zult moeten gehorzamen, u soms eens wat zwaar mocht vallen, denkt dan even aan het oranje-wit-blauw, dan zult ge onmid dellijk voelen, dat ge ook het zwaarste kunt dragen voor de eer van uw vlag". De toespraak werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en toen de generaal zeide: „De overwinning zal zeker komen", brak een ovatie los. Nadat spreker, terwijl allen zich van hun zetels hadden verheven, plechtig het vaandel aan de vaandelwacht had over gegeven, eindigde hij als volgt: „Gij Legioen-soldaten, die reeds zijt op geleid, gij weet en voelt reeds thans de hooge waarde van de vlag, die ik u hierbij in handen geef. Gij zult haar bewaken en verdedigen, het zal een kleinood zijn, dat u aan uw vaderland en uw volk bindt. Trekt dan nu heen, gij kloek-besloten mannen, mijne kameraden. Gaat met moed en vertrouwen en denkt bij elk uwer han delingen aan de eer van Nederland. Aan u w eer. Mijn zegewenschen en de zege- wenschen van het beste deel van ons volk vergezellen u. Leve het vaderland". Daarna werd het Wilhelmus gespeeld, dat door een luid geroep van „Hou zee" en „Sieg Heil" werd gevolgd. DEFILé EN VERTREK. Het vrijwilligerslegioen kreeg hierna tijd voor eenige verpoozing op het Malieveld, van waar tegen vijf uur werd afgemar cheerd, met de muziek aan het hoofd, naar het Hollandsche Spoorstation. Te kwart over vijf werd onderweg en wel op het kruispunt Spui—Groote Markt straat, gedefileerd voor generaal Seyffardt, zoomede voor de generaals Rauter en Schumann. Het muziekkorps maakte tijdens zyn voorbijgaan den paradepas. Dit défilé heeft stellig een grootschen indruk achtergelaten bij de tallooze toe schouwers. Op het perron Holl. Spoor stond een eere-compagnie van de SS-troepen, zoo mede het reeds genoemde muziekkorps, dat eenige vroolijke nummers ten beste gaf. Vijf minuten vóór half zeven vertrok de trein, terwijl hartelijke toejuichingen van allen, die bij dit afscheid aanwezig waren, werden geuit. De locomoief van dezen trein was gesierd met het embleem in bloemen van het legioen terwijl op de wagons de woorden „Vrijwilligerslegioen Nederland" waren aagebracht. Generaal Seyffardt en de overige genoemde autori teiten waren bij het plechttig afscheid aanwezig. VEREENVOUDIGING VAN BONAANWIJZIGINGEN Wij geven hier een toelichting op de vereenvoudiging der bonaanwijzingen: Wij kunnen thans onderscheiden: 1. Artikelen welker geldigheid is gesteld op één week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aard appelen en voorts met ingang van 10 Augus tus a.s. ook bloem en meel. 2. De artikelen, welker geldigheid is of wordt gesteld op vier weken: t.'w. suiker, koffiesurrogaat, jam. e.d., rijst e.d., haver mout e.d., gort e.d., vermicelli e.d. en maïzena e.d. De artikelen met een distri butieperiode van één week Het is de bedoeling voortaan voor de weekartikelen zooveel mogelijk bonnen van hetzelfde nummei aan te wijzigen. Dus is een bepaalde week voor brood, aardappe len, vleesch enz. hetzelfde nummer van de respectievelijke kaarten. Slagers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag of Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leve ren, in verband met de technische uitvoe ring van de vleeschvoorziening. Na het verstrijken van den Zaterdag, waarop de periode van de weekartikelen af loopt, zijn de bonnen ongeldig, met uitzon dering van kaas, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen zich een geheel Edam mer kaasje of een grooter stuk kaas aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zoo doen, dat iedere week een nieuwe bon wordt aangewezen, die geldig zal zijn in een tijdvak van vier weken. Om een voorbeeld te noemen: Een zekere bon voor periode 10 t.m. 16 Augustus blijft geldig t.m. 6 September. Een andere bon voor periode 17 t.m. 23 Augustus ook geldig t.m. 6 September. Weer een andere bon voor periode 24 t.m. 31 Augustus ook geldig t.m. 6 September. Tenslotte de vierde bon voor periode 31 Augustus t.m. 6 September, ook geldig t.m. 6 September. Voor bloem en meel komt er ook een ver andering n.l. met ingang van 10 Augustus zullen wekelijks twee gelijkgenummerde bonnen a 35 gram worden aangewezen. Daarom zullen op de met 10 Augustus in gebruik te nemen nieuwe bloemkaart ook stellen van twee gelijk genummerde bon nen voorkomen. Met ingang van 10 Augustus a.s. zullen deze artikelen eenzelfde distributieperiode hebben van vier weken. Voor deze bonnen geldt eveneens de re gel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen, die Zondag d.a.v. in gaan. In verband met het instellen van samen vallende distributie-perioden van vier we ken, wordt voor eenige artikelen de pe riode van acht weken teruggebracht op vier weken. Zoo bij havermout. Met ingang van 10 Augustus zal per periode van vier we ken een bon recht geven op 250 gram ha vermout of gort naar keuze. Hierbij kan worden opgemerkt, dat het rantsoen ongewijzigd blijft. Het is natuur lijk mogelijk, dat de winkelier geen haver mout in voorraad heeft maar wel gort. Men bedenke dan, dat havermout en gort de zelfde voedingswaarde hebben. Ook voor vermicelli e.d. komt een keuze bon, welke recht geeft per periode van vier weken op 100 gram vermicelli of 100 gram maïzena. Ook hier blijft het rantsoen onveranderd. VAN OEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 17, De volgende prijzen voor hazelnoten en walnoten mogen ten hoogste aan het pu bliek in rekening worden gebracht: Hazelnoten: ronde Italiaansche hazelnoten lange Napelsche Walnoten: Vesuviuswalnoten 0.34 n Sorrento walnoten 0.36 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 521 De bonnen vooor boter (margarine, vet) De distributie van boter kan niet onder een van beide rubriekei gerangschikt worden, ofschoor het een weekartikel is. Dat komt omdat het rantsoen van 200 gram per .veek niet als zoodanig in verpak king voorkomt, maar wel 250 gram. Daar om worden in dgn tijd van vijf weken ach tereenvolgens vier bonnen, welk rech', ge vende op 250 gram -boter aangewezen. Daarom kan de boterbon r»iet in de sche matische voorstelling worden ingeschakeld. Overgansgmaatregelefc Teneipde op 10 Augustus met alle arti kelen met een periode van vier weken „bij" te zijn, zullen de distributieperioden van enkele artikelen moeten „verspringen". De periode van -uiker eindigt 2 Augustus, zoo dat vermoedelijk voor Je periode van 3 t.m. 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesur rogaat komt een overgangsmaatregel, en wel-een die een voordeel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Augustus ingaan, zoodat men 1/4 rantsoen extra krijgt. Résumé der wijzigingen. 1. In plaats van 2 kaasbonnen (a 100 gram) per 14 dagen komt: 1 kaasbon (a 100 gram) per week, met dien verstande, dat per tijdvak van 4 weken elke der 4 bonnen tot het einde daarvan geldig blijft. 2. In plaats van 8 gelijkgenummerde bonnen (a 35 gram) voor bloem of meel per vier weken, komt: 2 gelijkgenummerde bonnen (a 35 gram) per week. 3. In plaats van 1 gortbon (a 250 gram) per acht weken plus 1 keuzebon (a 250 gram) havermout of gort per acht weken, komt: 1 keuzebon (a 250 gram) havermout of gort per vier weken. 4. In plaats van 1 vermicellibon (a 100 gram) per acht weken plus 1 maïzenabon (a 100 gram) per acht weken, komt: 1 kelzebon (a 250 gram) vermicelli of maïze na per vier weken. 5. Voor suiker komt als overgangsmaat regel een periode van 3 t.m. 9 Augustus met een bon van 250 gram suiker. 6. Voor koffiesurrogaat komt als over gangsmaatregel, dat op 10 Augustus reeds de nieuwe bon zal ingaan, in plaats van op 17 Augustus, waardoor men dus 1/4 rant soen extra krijgt. Het schema. Voortaan komt in de courant dus een of ficieel schema, dat telkens voor den duur van een week rordt verstrekt. Het is dui delijk spreekt voor zichzelf. De hoeveelheid waarop men recht heeft is zooveel mogelijk uitgedrukt in grammen of stuks. Bij brood en vleesch was dat niet mogelijk, omdat op de bonnen verschillende soorten gebak, of verschillende soorten vleeschwaren ge kocht kunnen worden, waarvan het ge wicht verschilt. Daarom is de hoeveelheid, waarop die bonnen recht geven, uitgedrukt in rantsoenen. De rantsoenen vindt men dan op de lijst nader aangegeven. Het schema is afgedrukt in ons nummer van jl. Zaterdag. Met betrekking tot hpt aantal rantsoenen, waarop personen van verschillende leeftijds groepen aanspraak kunnen maken, zij er op gewezen, dat de opgave voor zoover het aardappelen en vleesch betreft, zonder meer een onjuisten indruk zou kunnen vestigen. In het schema is voor de week van 27 Juli t.m. 2 Augustus achter bon 28 reserve, recht gevende op 3 kg. aardappelen ver meld: personen van 03 jaar 0 rantsoen. Dit komt doordat „28" een even bon- nummer is, terwijl op de „halve" aardappel- kaarten voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar uitsluitend de oneven bonnummers voorkomen. Iets dergelijks doet zich voor bij vleesch. De bonnen voor boter zijn, zooals men ziet afzonderlijk vermeld. Verder wordt op de lijst telkens aange geven welke bonnen den volgenden dag na de publicatie hun geldigheid verliezen. Een belangrijke herinnering. Nog een opmerking. Deze week komen op de lijst nog bonnen voor havermout, gort, vermicelli en maïzena voor, welke een geldigheidsduur hebben van acht we ken. Er moest natuurlijk rekening worden gehouden met den overgangstoestand. Met ingang van 10 Augustus krijgt het schema dan ook zijn permanenten vorm. EEN INTERESSANTE TENTOON STELLING NEDERLAND BOUWT IN BAKSTEEN. Voor een aantal genoodigden, architec ten, kunstenaars en kunstbelangstellenden is Zaterdagmiddag de groote zomertentoon- stelling in het museum Boymans officieel geopend met een rede van clr. D. Hannema, directeur van het museum, die zijn toe spraak begon met er op te wijzen, dat in de reeks van groote tentoonstellingen zich thans een nieuwe voegt van geheel ande- itn aard: een overzicht van wat ons land op het gebied van de baksteenarchitectuur in den loop van de laatste honderd en vijf tig jaar heeft gepresteerd. Om verschillende redenen is het jaar 1800 tot uitgangspunt gekozen. De beste baksteenwerkey van de markantste figu ren uit de negentiende eeuw vormen een inleiding tot de groote verscheidenheid in de baksteenarchitectuur van onzen eigen tyd. Na onze schilderkunst Is onze baksteen- bouwkunst terecht beroemd. Vooral in de zestiende eeuw reikte haar invloed ver. Het waren Nederlandsche kunstenaars uit Noord en Zuid, die in de landen rondom de Oostzee belangrijke op drachten kregen. Nog heden treft daar het Nederlandsche karakter van vele raadhui zen en andere openbare gebouwen, zelfs van geheele steden. In de zeventiende en achttiende eeuw be reikte de baksteenarchitectuur een hoog tepunt van typisch nationale kenmerken en veel daarvan is nog in onze groote en kleine steden behouden gebleven. In het begin van de negentiende eeuw bleef de bouwkunst aan de tradities van de gouden eeuw getrouw, zooals verschillende voorbeelden op deze expositie aantoonen. Door den invloed van het Napoleontische tijdperk komt echter allerwege een klassi- cistische invloed naar voren. De bezoeker, die de oude zeventiende eeuwsche trap is opgegaan, komt eerst in een drietal zalen waar aquarellen en schil derijen bijeen zijn, die als een introductie zijn bedoeld tot de tentoonstelling. Daar vindt men stadsgezichten van Nederland sche kunstenaars van 1800 tot ongeveer 1870 bijeen, van Langendijk tot Cornells Sp ringer. Dan volgen eenige kabinetten met groo te foto's voor het meerendeel eigen opna men, naar gebouwen tot omstreeks 1860, de periode voor het optreden van dr. P. J. H. Cuypei* Er zit in deze gebouwen het entrepotdok te Amsterdam van J. de Greeff is daarvan een prachtig voorbeeld een treffende soberheid, gepaard aan een straffe for&c hheid. Steeds sterker wordt de klassieke invloed zoo'als het bèkoorlyke kerkje te Rijsen- burg door Adrianus Tollus omstreeks 1840 gebouwd en het gerechtshof te Leeuwar den van Thomas Adrianus Romeyn bewy- zen. Omstreeks 1840 komt hier en daar een neo-gothische strooming naar voren, die in ons land in schaarsche voorbeelden te vinden is. Het zuiverst is dat te zien in de gothische zaal te 's Gravenhage, welke in 1840 door C. Brouwer naar persoonlijke aanwijzingen van koning Willem II werd gebouwd. Dan komt dr. P. J. H. Cuypers, de groote vernieuwer van onze bouwkunst naar vo ren. Op de basis van de logische principes van den Franschman Violet-le-Duc en de traditie van onze oude bouwkunst schiep deze rijke geest zich een eigen en boeien- den stijl. Van hem is veel werk aanwezig, o. a. origineele, doorwerkte teekeningen van het rijksmuseum te Amsterdam en van het kasteel Haarzuilen. Talrijke kerken ook bouwde hij. Soms ging zijn fantasie te ver en kwam het niet tot de uitvoering zooals hij zich die had gedacht, getuige de Willi- brorduskerk in Amsterdam met de talrijke torens. Cuypers' invloed was groot. Hij had vele leerlingen, waaronder Bleys, dis de Nicolaaskerk te Amsterdam bouwde, wel een van de begaafste was. Peters, de bouwmeester van het post kantoor te Amsterdam en van het paleis van justitie te 's Gravenhage, onderging sterk zijn invloed, ook Jan Springers' schouwburg van J. Verheul Dzn,, is uit dien naissancestijl opgetrokken. Ook de helaas thans niet nïeer bestaande Rotterdamsche schouwburg van J. Verheul Dzn. is uit dien tijd een voortreffelijk voorbeeld. Als reactie komt dan de figuur van dr. H. P. Berlage naar voren, wiens sober werk bijna steeds de achtergrond vormt van onze hedendaagsche baksteenarchitectuur. Ook Berlage kwam voort uit de stijl van Cuy pers. Zijn ontwikkeling is het beste te vol gen in de verschillende projecten voor de Amsterdamsche beurs. Steeds meer ver eenvoudigt hij zich tot hij komt tot het ontwerp dat uitgevoerd werd en in 1903 voltooid was. Onmiddellijk na Berlage moet de Rot terdammer Kromhout genoemd worden. Verscheidene van zijn werken gingen in Mei 1940 te gronde. Een enkel voorbeeld uit zijn vroegen tijd het American Hotel te Amsterdam bleef gespaard. Groot is de tegenstelling met de derde groote persoonlijkheid uit dien tijd, K. P. C. de Bazel, de fijnste en meest bezonken geest van onze moderne architecten. Het valt nog altijd te betreuren, dat zijn ont werp Voor het Rotterdamsche readhuis, de maquette is op de tentoonstelling aan wezig, niet werd uitgevoerd. De Handel Maatschappij te Amsterdam, de Heide Maat schappij te Arnhem en zijn villa's zullen van blijvende waarde zijn. Wouter^ Han- rath sluit zich met zijn villa's hierbij aan. Aan beiden is een geheele zaal gewijd, Als reactie op het rationeele werk van Berlage komt de Amsterdamsche School, wier kenmerk is een hang naar roman tiek, die wel eens te ver werd doorgevoerd en tot te zware en te onlogische vormen leidde. Dan volgt een reeks van zalen met wer ken van hedendaagsche architecten. Niet minder dan tachtig architecten werden uitgenoodigd om aan deze tentoonstelling mede te werken. Wie deze zalen doorloopt staat verbaasd over de Veelzijdigheid in opvatting. Hij wordt geboeid door vele in-, teres6ante bouwwerken, dje vaak in kleine plaatsen verscholen zijn. Enkele beeldhouwwerken verlevendigen het geheele aspect, terwijl de reisschetsen van Berlage, Kromhout en de Klerk in het bijzonder de aandacht vragen. Alles is zoo opgesteld en gegroepeerd, dat men gemakkelijk den weg kan vinden. Bovendien is er een zeer gedocumenteerde catalogus versierd met 175 afbeeldingen aanwezig, die de beste leidraad zal zijn.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2