Zeeslag, Ut de AiiddMattdUche Zee VRIJDAG 25 JULI 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Tal van Britsche schepen gezonken In zijn weermaohtsberioht no. 414 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende ■bekend: Woensdag is het .centrale bekken van de Middellandsche Zee het tooneel geweest van een bloeidigen zeeslag, welke voor on ze dappere bemanningen roemvol geëin digd is. Sinds 'het aanbreken van dien dag en gedurende het verloop van den dag hadden verkenningsvliegtuigen een be langrijk vijandelijk convooi opgemerkt, waarvan zij de 'bewegingen volgden, en dat zwaar geëscorteerd werd door marine- vaartuigen, kruisers, torpedojagers en vliegtuigmoedersebepen. Het konvooi voer in het Westelijke bekken van de Middel- landsche Zee In was ap weg naar de Le vant. De vijandelijke formatie werd her haalde malen aangevallen door onze lucht strijdkrachten. die den vijand zware ver liezen toebrachten, zonder acht te slaan op de hevige reactie van het luchtdoelge schut en van talrijke jagers. Tot zinken werden gebracht: een schip van 15.000 ton en een schip van 10.000 ton geladen met ontplofbare stoffen. Het laatste schip vloog met de lading in de lucht. Getorpedeerd werden: een kruiser van 10.000 ton der Southamptonklasse en een kruiser van 8.000 ton. Gebombardeerd en getroffen werden: een slagschip, een kruiser, een tor pedojager, een groot schip en nog een an der vaartuig. Tijdens luchtgevechten wer den zeven vijandelijke vliegtuigen neerge haald. Drie Italiaansche toestellen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Talrijke leden der bemanningen van Italiaansche vlieg tuigen geraakten gewond. De bemanningen der vliegtuigen, welke onder bevel stonden van kapitein Maga- gnoli en de luitenants Cipriani en Robone, hebben zich bijzonder onderscheiden bij het zeer stoutmoedige optreden van de torpedovliegtuigen. Later, tijdens den nacht, hébben lichte eenheden van onze marine met groote energie eveneens de Britsche schepen aangevallen. Een van on ze snelle vaartuigen, onder bevel van fra- gattenkapitein Forza heeft een groote een heid- tot zinken gebracht, terwijl een an der vaartuig onder bevel van den luite nant ter zee Pascolini een torpedojager tot zinken bracht. Al onze eenheden slaagden erin met sleohts lichte schade op haar steunpunten terug te ikeeren. Men is thans bezig met de redding der schipbreukelin gen van de vijandelijke gezonken eenhe den. In den nacht van 23 Juli had een van on ze duikbooten" een groote eenheid van de zelfde formatie met torpedo's getroffen. Op 22 Juli overdag brachten vijandelijke vliegtuigen een van onze schepen tot zin ken. De géheele bemanning is gered!, maar er zijn talrijke gewonden. Over de 'groote successen van de Italiaan sche luchtmacht tegen Britsche oorlogs- en transportschepen in het westelijke zoo wel als in het centrale deel der Mididelland- sche Zee maakt het Italiaansche ministerie van luchtvaart nog een reeks interessante bijzonderheden bekend: Dinsdagmiddag werden voor het eerst Engelsohe zeestrijdkrachten in het zuid westelijke deel van de Middellandsche Zee waargenomen, die een oostelijken koers voeren. Woensdag, vijf minuten voor ze ven, namen toen verkenningsvliegtuigen met grooten actie-radius, een linieschip, een vliegkampschip en enkele torpedoiboot- jagers waar, terwijl om zeven uur enkele vrachtbooten en kort daarop andere oor- logs- en koopvaardijschepen werden ge signaleerd1, dlie in oostelijke richting voe ren. Den eersten aanval deden om kwart voor tien bommenwerpers van het type „Sparviero" en Alcione", toen het eerste eskader juist tot de schepen was genaderd. Hierbij slaagde men erin, naar uit foto's blijkt, een kruiser met twee bommen aan de flank te treffen, terwijl op een linie schip van de Nelson-klasse van 33.500 ton tusschen de kleine geschuttorens op den achtersteven branden werden veroorzaakt. Ook aan boord van den kruiser en van een vrachtboot werden vlammen waargeno men, terwijl de uitwerking van volle tref fers op het vliegkamsohip niet nauwkeu rig kon worden nagegaan. Als gevolg van den grooten afstand had den de bommenwerpers hun aanval zon der escorte van jagers moeten doen, waar bij zij er in slaagden twee Engelscbe ja gers van het type Boulton en Defiant naar beneden te schieten, terwijl een Sparviero verloren ging. De tweede aanval werd gedaan door tor- podovliegtuigen van het type Sparviero. Deze slaagdeh erin een vrachtboot van 10.000 ton met ontplofbare stoffen aan boord te treffen, waarna het in de lucht vloog en terstond onderging. Waarschijnlijk werd nog een schip van 10.000 ton getrof fen, terwijl een derde Sparviero een Haw ker Hurricane neerschoot, maar wegens be schadigingen zelf .moest neerstrijken. Om tien minuten over drie signaleerde een verkenner een kruiser van de Sou thampton klasse, die bij den aanval der bommenwerpers zichtbaar schade had op- geloopen. Om tien minuten over zes ont moetten torpedovliegtuigen opnieuw den kruiser, die langzaam naar het Westen voer onder escorte van twee torpedoboot jagers. Deze kruiser werd stellig door een torpedo getroffen, maar waarschijnlijk ook nog door een tweede aan den boeg geraakt. Twee sparvieri gingen hierbij verloren. Het tweede deel van de luchtgevechten speelde zich volgens de uiteenzetting van het ministerie van luchtvaart in het oen- trale deel der Middellandsche Zee, ten Oosten van het eilandje La Galide af. Hier 'konden torpedo-vliegtuigen van het Spar viero onder besoherming van jagers een vrachtboot van 15.000 ton tot zinken bren gen en voorts een kruiser van 8.000 ton treffen, terwijl die Italiaansche jagers twee Bristol Blenheim neerschoten. Na zes uur des middags werd de igkigelscbe formatie nogmaals door Italiaansche bommenwer pers aangetroffen, die ondanks het on gunstige zicht een torpedobootjager en een derde Bristol Blenheim en nog een Britsch toestel neergeschoten. De zware verliezen van de Engelscbe vloot beloopen derhalve alleen door de ac tie van het Italiaansche luchtwapen twee tot zinken gebrachte vrachtbooten van 25.000 ton in totaal en twee getorpedeerde kruisers van 18.000 on samen. Voorts zijn een linieschip van 35.000 ton, een kruiser, een torpedobootjager, een vrachtboot en nog een schip benevens waarschijnlijk nog andere eenheden ge troffen. Bovendien zijn zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl slechts drie eigen toestellen niet terugkeerden. MISLUKT NON-STOP OFFENSIEF NEERGEHAALDE BRITSCHl VLIEGTUIGEN. De Britsche luchtmacht heeft gisteren haar zwaarste nederlaag sedert het begin van haar z.g. „non-stop offensief' op de bezette Kanaalkust geleden, zoo wordt hef D.N.B. van welingelichte militaire zijde medegedeeld. Onder de 54 neergeschoten Britsche vliegtuigen staat het verlies van slechts drie Duitsche- jachttoestellen. Dit is' een verhouding, welke de leiding van de Brit sche luchtvloot te denken moet geven Een offensief, dat, terwijl het bedoeld was als een ontlastende actie voor de ver bonden, bolsjewisten, tot dergelijke verlie zen leidt, kan, gezien op langen termijn, voor Duitschland slechts voordeelig zijn, daar zij het gevaar in zich draagt van een langzame vernujrwing van de Britsche lucht vloot. Sedert net begin van dit met zoo veel verwachtingen aangekondigde „non stop offensief" der Britten zijn totdusver alleen in het gebied van het Kanaal 500 vliegtuigen neergeschoten. Zoodoende v/ordt het alleszins begrijpe lijk, zoo verklaart men hier, dat de Brit sche minister van luchtvaart, Sinclair, in de Lagerhuiszitting van 23 Juli op een vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op Duitschland en de bezette gebieden e°n verlichting zouden beteekenen voor de Sowjets, antwoordde, dat hij het beter achtte hierover niets te zeggen. In Berlijnsche politieke kringen, zoo ver neemt het A.N.P. van welingelichte zijde, verklaart men in verband met de zware verliezen, welke de Engelsche luchtmacht gisteren tijdens de gevechten boven het Kanaal heeft geleden, dat vooral ook het verlies van piloten voor de Engelschen bij zondere aandacht verdient, daar de be- EEN AFSCHUWELIJK BOEK Onder den titel „Duitschland moet ver nietigd worden" is onlangs in Amerika een opzienbarend boek verschenen, dat een af schuwelijk plan omtrent de uitroeiing van het Duitsche .volk en de volledige verdee ling van het Duitsche grondgebied onthult en propageert in tal van bijzonderheden. De schrijver van dit document is de Jood Theo Kaufmann, de president van de Amerikaan- sche Liga voor den vrede, the American Federation of Peace. Kaufmann is de nauwste medewerker van den New-Yorkschen Jood Samuel Rose- menman, die zooals men weet den te gen woord igen president der Ver. Staten, Roosevelt, vertrouwelijk met raad en daad ter zijde staat bij het op schrift stellen van zijn redevoeringen. In Joodsch-litte- raire kringen is het een open geheim; rrten pocht zelfs op het feit, dat Roosevelt de voornaamste stellingen van dit boek in spireert, en de belangrijkste deelen per soonlijk gedicteerd heeft. Wat Roosevelt hier onthult als zijn ware politieke doelstellingen, wordt naar voren gebracht als de, in den zin van vrijheid en rechtvaardigheid noodzakelijke radicale oplossing der Europeesche problemen. Wat binnen het kader der uiteenzettingen in het boek als stelling gepropageerd wordt, is van een blinde haat en door een wil tot ver nietigen bezeten. Het Joodsch-Amerikaansche oorlogsdoel is volgens dit program: „Volledige uitroeiing van het Duitsche volk". Een massale executie van 80 mil- lioen menschen vindt de Jood Kaufmann „onpraktisch". Vandaar, dat het volgende concrete vernietigingsprogram wordt ont wikkeld: 1. Het Duitsche leger wordt gevangen ge nomen en gesteriliseerd, terwijl de man schappen over werkkampen verdeeld wor den voor den opbouw in de Europeesche landen. Met behulp van 20.000 geneesheeren is het mogelijk de sterililisatie van het Duitsche leger binnen een maand ten uit voer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel te weten mannen beneden 60 jaar, en vrouwen bene den 45 jaar worden gesteriliseerd, waar door het uitsterven van de Duitsche bevol king binnen twee generaties volledig ver zekerd is. 3. In alle sleutelindustrieën van het Duit sche rijk worden de Duitsche arbeiders vervangen door Engelsche en Amerikaan- sche arbeiders. 4. Volledige verdeeling van het Duitsche rijk volgens een, aan het boek bijgevoegde kaart. Berlijn zou aan Polen komen, Leip zig, Dresden en Weenen aan Tsjecho-Slowa- kije, Mainz, Essen, Erfurt en München aan Frankrijk, en Hamburg en Dortmund zou aan Nederland worden toegevoegd. De Duitsche bevolking wordt gedwon gen de taal van de staten waar zij aan toe gevoegd worden te leeren. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duitsche boeken en kranten verboden. Duitsche scholen worden gesloten. manningen van de 54 Britsche vliegtuigen of neergeschoten zijn of boven bet bezet te gebied gedwongen waren een noodlan ding te maken. Men beschouwt derhalve van Duitsche zijde het resultaat van de gisteren geleverde luchtgevechten boven het Kanaal als „een zwaien slag voor de Britsche luchtvaart" Het aantal Donderdagmiddag aan het Kanaal neergeschoten Engelsche vliegtui gen is, naar het D.N.B. verneemt, gestegen tot 33. Daarbij bevonden zich 20 gevechts vliegtuigen, waarvan 9 viermotorige bom menwerpers waren. Het is waarschijnlijk, dat nog 7 Wellington-bommenwerpers en 2 Spitfires zijn neergeschoten. De voorzitter van de -conferentie van Duitsche bisschoppen, kardinaal bisschop dr. Bertram te Breslau, heeft aan alle ka tholieke bisschoppen een schrijven doen toekomen, waarin hij er op wijst, dat juist in den afgeloopen tijd bij de Engelsche luchtaanvallen op Duitsche steden zware 'schade aan kerken wordt toegebracht door treffers van bommen. Om deze reden verzoekt de kardinaal den bisschoppen aan de onder hen staande geestelijken opdracht te geven, waarde volle schilderijen en andere bijzonder kostbare kerkelijke voorwerpen veilig op te bergen. Waar deze mogelijkheid niet bestaat, moeten dezê voorwerpen vooral in bijzonder bomveilige ruimten worden on dergebracht. De aanwijzing van den kar dinaal bevat voorts nog een aantal authentieke mededeelingen, volgens wel ke kerken en andere kerkelijke gebouwen reeds twee ja zelfs meerdere malen door bommen zijn getroffen. DE TOESTAND IN MOSKOU BIJ HET UITBREKEN VAN DEN OORLOG. Gezantschapsraad Starke van de persaf- deeling der Duitsche ambassade in Mos kou, die met de Rijks-Duitsche kolonie uit Moskou Woensdagavond in Weenen is aan gekomen, heeft aan het D. N. B. de vol gende beschrijving gegeven van de gebeur tenissen bij het uitbreken van den oor log in de hoofdstad der Sovjet-Unie. Het feit van de oorlogsverklaring werd de Moskousche bevolking pas in den loop van den Zondagmiddag medegedeeld. Men had den indruk, dat de bevolking bijna zonder belangstelling tegenover de feiten stond. De leden van de Duitsche ambassade wer den eerst, in brutale miskenning van de politiek-diplomatieke gebruiken in hun huizen geïnterneerd en onder zware bewa king van de Gepeoe gesteld. In den avond van 24 Juni werden de Rijksduitschers ten slotte gebracht naar een met prikkeldraad omringd en van machinegeweerposten voorzien bolsjewistisch arbeidskamp in Kustrowo. Na dagen van onzekerheid ver namen de Rijksduitschers eindelijk, dat zij vervoerd zouden worden naar de grens tusschen Turkije en Sovjet-Armenië. Ter wijl de uit Berlijn naar' de Sovjet-Unie te- rugkeerende Sovjet-burgers met een door de Rijksregeering ter beschikking gestel den specialen trein reisden, alle mogelijke faciliteiten genoten en ook op kosten van de Rijksregeering van hét noodige werden voorzien, moesten de Rijksduitschers uit de Sovjet-Unie onder de afschuwelijkste be geleidende verschijnselen genoegen nemen rnet een primitief gevormde trein derde klasse. Ze mochten den trein slechts zel den verlaten. Hun levensmiddelen moesten zij zelf koopen. De verzorging was volko men onvoldoende. De sanitaire omstandig heden lieten zeer te wenschen over, zoo dat vaak ziekte optrad. Op 6 Juli bereikten de Duitschers Liniker aan de grens tus schen Sovjet-Armenië en Turkije. Aan de reis door het Oosten van Turkije naar Ankara denken de Rijksduitschers met genoegen terug. De Turksche regee ring had alles in het werk gesteld om de Duitschers met auto'buscolonnes over het Armeensche hooggebergte naar het bin nenland te vervoeren. Door de bevolking werd de Duitsche kolonie uit Moskou over al zeer hartelijk begroet. In Istanboel na men de deelnemers aan de reis een rust poos van eenige dagen om op adem te ko men. Dezen tijd brachten zij door op het daar liggende, eerst kort geleden uit De nemarken gekomen Roemeensche vracht schip „Bessarabia". In Istanboel verliet ook de Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg, de Rijksduit- sche kolonie, teneinde per vliegtuig naar Bei-lijn terug te keeren. Over de toestanden in Moskou zelf ver klaarde de gezantschapsraad, dat de Sov jetarbeider ook thans nog in hoofdzaak leeft van koolsoep en roggebrood. Kleeding en schoenen verslinden veel geld, aange zien een paar schoenen ongeveer 300 roe bel kosten, hetgeen gelijk staat met een maandelijksch inkomen van een bouwvak arbeider. De ravitailleeringstoestand van Moskou zal in tusschen wel zeer veel slech ter zijn geworden. Reeds tijdens den Ftnsch-Sovj et-Russische winteroorlog deed zich in Moskou evenals in de provincie steden een groot gebrek aan brood gevoe len, dat in nog sterkere mate op het plat teland te merken was. WAAR DE TERREUR HEERSCHT DE GEPEOE IN DE SOWJET UNIE. Volgiens die laatste berichten van reizi gers, die uit de Sowjet-Unie zijn terugge komen, bevindt zioh het geheele land ach ter het front volledig in handen van de Gepeoe. De Gepeoe heeft, zoo berichten de zegslieden, de beschikking over 250 a 300.000 man, die prachtig uitgerust zijn met het modernste oorlogsmateriaal, goed ge kleed en goed' verzorgd worden. Het Ge peoe-leger is op alle beslissende punten van het land geconcentreerd en Stalin hoopt, met behulp hiervan iedere opstan dige beweging te kunnen onderdrukken. In vele steden van het Sowjet-achter- land, waar de reizigers door heen zijn ge komen, zoo b.v. in Sarizy (Stalingrad) en Baratow, had men het gevoel in een be zette vijandelijke Stad te zijn. De troepen van het Gepeoe-leger beheersohten de straat volkomen. De soldaten en vooral de officieren van 'het eigenlijke leger ston den volkomen onder den terreur van de Gepeoe. In Baratow waren, naar een reiziger ver telde, juist troepen naar het front vertrok ken. Het transport geschiedde onder de strengste bewaking van de Gepeoe, die het station tot in verren omtrek had afgezet. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. Een Duitsche patrouille heeft op 6 Juli in de bosschen bij Mitkiskes veertien ver miste Duitsche soldaten gevonden. De bols jewisten hadden hen begin Juli op de ge meenste en onmenschelij'kste wijze mis handeld en vermoord, vervolgens in het moerassige gebied in stukken gesneden* zonder dat de plaats, waar zij in den grond waren gestopt, was aangegeven. De veer tien Duitsche soldaten, wier handen op den rug waren vast gebonden, waren door de bolsjewisten tot onherkenbaar wordend toe verminkt. Naar géblèkep is, moeten, minstens negen Duitsche soldaten gewond in 'gevangenschap geraakt zijn en vervol gens doodgemarteld. Klaarblijkelijk is een onderofficier gewurgd en vervolgens le vend begraven. Een andere soldaat is door een steek van een spade in de borst doo- delijk gewond. Vier infanteristen werden door het inslaan van den schedel om het leven gebracht. Bij een soldaat ontbrak de kin. Van een anderen soldaat was het hoofd doorboord met een pikhouweel. De meeste lijken vertoonden bajonetsteken. In de door de Hongaarsche troepen ver overde gebieden aan den Dnjestr komen duizenden Oekrainers naar de militaire autoriteiten om mede te deelen, dat leden van hun gezin in- de eerste dagen van de gevechtshandelingen als gijzelaars gear resteerd' en weggevoerd zijn. Alleen in een klein district zijn 1700 mannen en vrouwen spoorloosverdwenen. UIT DEN TIJD VAN 1870. Onder de puinhoopen der bibliotheek van Duinkerken, welke bij de jongste gevechts handelingen verwoest is, heeft men een do cument gewonden uit den tijd der belege ring van de Fransche hoofdstad in 1870/71. Dit document is in zooverre interessant, als het een licht werpt op de fantasieprij- zen, welke men toen voor bepaalde levens middelen moest betalen. In dit document wordt aan den nationalen verdedigings- raad van de Fransche regeering van 1870 de eisch gesteld, de levensmiddelen te re- quireeren en vaste prijzen te bepalen om de „schandelijke speculaties" tegen te gaan. Op de prijslijst worden de volgende cij fers genoemd, die met het oog op de on vergelijkelijk hoogere koopkracht van den toenmaligen Franschen frank zelfs de prij zen, welke thans in den sluikhandel ge vraagd worden, in de schaduw stellen. Een speenvarken kostte 980 francs, een pond boter 40 francs, een haantje 99 francs, een ei 3 francs, een miud aardappelen 100 francs. Hoezeer de Parijsche bevolking tijdens het beleg door honger gepijnigd werd, blijkt uit de prijslijst over honden-, olifanten- en rattenvleesch. Een pond hon- denvleesch werd betaald met 4 francs, olifantenvleesch met 20 francs en voor een rat betaalde men grif twee francs. Buitenlandsctie Berichten HET SPOORWEGONGELUK BIJ COMO. Volgens een officieele opgave zijn bij het spoorwegongeluk bij Como in totaal 34 personen gedood en 64 gewond. Drie Ircksche officieren, die door een Britsche militiar 'gerechtshof wegens sa botage waren veroordeeld, zijn te Bagdad in het openbaar opgehangen. De menigte woonde die terechtstelling met tranen in 'de oogen bij. De plaats, waar de galgen stonden, was door Britsoh-Indische solda ten afgezet. In Iraksdhe officierskringen wordt de terechtstelling van officieren door den strop aangemerkt als de groot ste smaad. -Er zijn zeer vele middelen om te bezuinigen op GAS EN ELECTRICITEIT Probeer 't eens! De strijd aan het Oostfront. Sovjet-nesten worden onder vuur genomen en onschadelijk gemaakt (Atlantic-Holland) Zoo eindigde voor de Sovjets de slag aan de Duna. De vluchtende bolsjewisten moesten hun pantserwagens aan den oever achterlaten (Atlantic-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6