ZWEM-pïtflISCIffl Qemengdeffiexicfiten RECHTZAKEN SPORT in ,|dE f,U L" KERKNIEUWS Radio-programma Faillissementen PAM BIJ DE MAANAPEN Dat zal je wel lukken VRIJDAG 25 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VERDRONKEN. Het 2 1/2-jarig jongetje van Eyk uit Zut- phen was met zijn vriendjes aan het spelen bij het water van de Hoofdgracht van de Tademasingel. Toen het kind alleen was achtergebleven is het te water geraakt en verdronken. Ter hoogte van Helbergen, onder de gemeente Brummen, is uit den IJssel het lijk opgehaald van den 18-jarigen J. T. J. uit Baak, die op 13 Juli bij het zwemmen is verdronken. ERNSTIGE KINDERVERWAARLOOZING Te Vlaardingen is door de politie een ernstig geval van kinderverwaarlozing ont dekt. Op aanwijzing van buren heeft de po litie een onderzoek ingesteld in de wo ning van een 26-jarige gehuwde vrouw, wier man ter koopvaardij vaart. In de wo ning,werden vier kinderen aangetroffen in den leeftijd van 2 tot 6 jaar, die in erger lijken toestand van verwaarloozing ver keerden. Vooral het jongste kind, een jon getje, was er ernstig aan toe. Öp advies van den politie-arts zijn de kinderen overgebracht naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Tegen de moeder, die iede- ren avond uitging en dikwijls eerst in den nacht thuis kwam, terwijl zij de kinderen zonder drinken in een tusschenkamer op sloot, zal proces-verbaal worden opge maakt. T Haagsche Poliüerèchler De kop van de kip. 0<p zekeren dag was een landbouwer te Leidschendam tot de ontdekking gekomen, dat hij den dag te voren een kip hftd gehad, want thans had hij geen kip meer. Alleen nog maar de kop van de kip was aanwezig. Maar de landbouwer had zoo dikwijls de levende kippenkop gezien dat hij thans absoluut de dooden kippenkop herkende. Deze kop van den kip had. doen uitkomen, dat zekeren W., die verstek liet gaan, de kop van de kip er af gesneden had, het kippenlijf had meegenomen voor gebraden kip en de kop als onbruikbaar had achter gelaten. Hij had beter kip plus kop, dan kip min kop mee kunnen nemen, want daardoor was hij juist tegen de lamp ge loop en. Hoe, dat is een geheim. Veertien dagen gevangenisstraf kreeg hij, want tegen kippendieven wordt streng opgetreden. Ruwe olie. De schipper C. J. V. te Boskoop had zich te verantwoorden wegens diefstal van 30 liter ruwe olie van het fabrieksterrein van D. N. te Boskoop. Verdachte ontkende pertinent, maar de bewijzen waren dusdanig tegen hem, dat de Officier een maand gevangenisstraf eischte. Het vonnis werd een week gevan genisstraf. Diefstal van twee zilverbons. H. J. losarbeider uit Nieuwkoop had ten nadeele van mej. H. T. te Zwam- merdam een zilverbon van een rijksdaal der en een dito van een gulden wegge nomen. Hij ontkende de diefstal gepleegd te heb ben. Hij was gekomen om de huur van een vlet te be-alen en had dit gedaan met een bankbiljet van honderd gulden. Over de tafel had men hem geld terug gegeven ter wijl de weggenomen zilverbons op de ven sterbank lagen. Wel gaf verdachte toe, dat de beide zil verbons in zijn zijzak van zijn jas gevon den waren, apart van het andere papieren geld, het welk in zijn binnenzak was aan getroffen. Verdachte hield nu maar vol, dat hij ze misschien bij vergissing in zijn zak had gestoken. De Officier geloofde niets van dit ver haal en eischte wegens diefstal een maand gevangenisstraf. Uitspraak een geldboete van f 25 sulbs. 25 dagen. ZWEMMEN DE HAAGSCIÏE KRINGKAMPIOEN SCHAPPEN IN DE ZIJL. Morgenmiddag te half vier worden in de Zweminrichting „De Zijl" de wedstrijden gehouden om de kampioenschappen van kring den Haag. Er blijkt een zeer groot aantal inschrijvingen te zijn binnengeko men, waaronder van de bekendste zwem mers en zwemsters van H. Z. en P. C., Zian enz. Het programma omvat ongeveer 20 nummers. Voor het nummer 50 m. borst- crawl dames juniores schreven niet minder dan 25 deelneemsters in, waarbij wij de nsmfn aantreffen van de Zijlleden G. Blaauw en D. Lepelaar. Bij de 24 deelnemers voor de 100 M. borstcrawl juniores zien we J. Blansjaar (De Zijl) en W. Parmentier (L. Z. C.) 17 zwemsters zullen elkaar bekampen op de 50 m. schoolslag dames juniores, waaron der de Zijlleden A. en P. Lepelaar. Het schoonspringen telt 2 dames en 5 heeren deelnemers. Zijn er dus groote inschrijvingen op de persoonlijke nummers, dit wordt zeker overtroffen door de estafettes. Voor de 3 x 50 M. wisselslag prijken 20 ploegen op het programma en voor de 5 x 50 m. borst crawl 17 ploegen, waarvoor in beide esta fettes een ploeg^van L. Z. C. Tot slot volgt een waterpolowedstrijd tusschen een Leidsch en een Haagsch zeven tal. Onze stadgenooten komen in de volgen de opstelling uit: Doel: K. Ydens; achter: J. Ydens. L. Wes ten en H. v. d. Redden; voor: F. Tegelaar, J. Elzinga en J. Blansjaar. ATHLETIEK DE HINKSTAPSPRONG VAN DE LIJST GESCHRAPT. Het bestuur van den Duitschen athletiek- bond koestert ernstige plannen om het on derdeel „hinkstappring" voor goed van het internationale wedstrijdprogramma te schrappen. De vele aan het bestuur voor gelegde uitspraken van terzake kundige en technisch geschoolde leerkrachten, die steeds maar weer opnieuw met aandrang wijzen op het groote gevaar, dat de athle- ten loopen bij dit onderdeel van het pro gramma, waarbij zü gemakkelijk ernstige en zware verwondingen oploopen, hebben het bestuur thans doen besluiten op radi cale wijze dit vraagstuk op te lossen door dit onderdeel van het internationale wed- strijdprogranima te schrappen. Het is en blijft immers onverantwoorde lijk, dat verschillende athleten verwondin gen oploopen, waarvan zij hun geheele verdere leven de nadeelige'gevolgen onder vinden. Van Duitsche zijde heeft men zich inmiddels gewend tot de landen Italië, Hon garije, Zweden en Finland om deze kwes tie eveneens in studie te nemen en moge lijk tot eenzelfde conclusie te komen. Hon garije en Italië hebben zich inmiddels reeds uitgesproken voor het Duitsche standpunt, dus voor de afschaffing van den ARBEIDSOVEREENKOMST TUSSCHEN VADER EN ZOON. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft 24 Juli 1941 in een zaak tusschen een Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldver zekering en den uitvoerder E. A. H. H. te Leiden uitspraak gedaan, dat de klager ingaande 5 December 1940 recht heeft op het wettelijk ziekengeld. De verzekering had uitkeering van ziekengeld aan den uit voerder H. geweigerd, op grond dat de verzekerde werkte bij zijn zoon, die van de gemeente Leiden een karwei had aan genomen. De gemachtigde van de B-drijfs- vereeniging, mr. Keusekamp, had bepleit, dat tusschen nauwe verwanten geen ar beidsovereenkomst in den zin van de Ziektewet aanwezig kan zijn, terwijl de ge machtigde van den uitvoerder, de heer Th. J. van der Heijden, had aangevoerd, dat ip de verhouding tusschen vader en zoon alle wettelijke elementen voor het bestaan eener arbeidsovereenkomst wel aanwezig waren en dat die arbeidsverhouding nóch uit een familieband nóch uit een weder- zijdsch hulpbetoon was voortgevloeid. Deze uitspraak draagt wel een princi pieel karakter, omdat daaruit blijkt dat de Centrale Raad, tegen wiens beslissingen geen hooger beroep open staat, zich op het standpunt stelt, dat een arbeidsovereen komst tusschen vader en zoon niet uitge sloten is bij de Ziektewet. Morgenmiddag lalf vier van Nrii)^ D«n Haag Entrée 10 ctf (pok voor leden van De Zijl)' fcW In verband hiermede is de Zweminr. „DE ZIJL" MORGEN na 12 u. GESLOTEN. driesprong. Finland en Zweden willen na afloop van dit wedstrijdseizoen gaarne met Duitschland in contact treden om deze kwestie grondig te bestudeeren. Men ver wacht, dat binnen afzienbaren tyd geheel Europa zich voor de afschaffing van dit onderdeel van het internationale wedstrijd programma zal uitspreken. PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP. De vereeniging Vooruit te Hoofddorp heeft een welgeslaagd concours hippique gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Naar schatting waren er ezn zes duizend toeschouwers, die genoten hebben van goede sport en uitstekend paardenma- teriaal. De eerste nummers waren v»or lan delijke ruiters, waarvan er blijkbaar in de Haarlemmermeer nog heel wat zijn; meer althans dan wij hadden verwacht. De tuig- paarden waren over het geheel van goed gehalte, vooral de hackney's. In de springnummers domineerde de Stal van den heer D. H. Pasman, die de beide eerste prijzen oneischte, zoowel in het springconcours M. als in het barrièresprin- gen. De uitslagen van deze springnummers luiden: Springconcours M.: 1. D. II. Pcsman. Den Hi'fg met Sir Butt (ber. Dietrich); 2. dez. met St. George (ber. eigenaar^; 3. dez. met Soilö (ber. eigenaar); 4. maj. Breunesse. vVa.<senaar, met Xenophoon fber. mevr. Hammer); e.v. D. II. Pasman, Den Haag met Lottka (ber. Leeuwenburg jr.). Barrièrespringen: 1. D. H. Pasman. Den Hang met Lottka (bar. Dietrich): 2. de zelfde met St. George(ber. eigenaar). LAWNTENNIS HET TOURNOOI TE NOORDWIJK. Tot voile ontplooiing is het tennistour- nooi te Noordwijk met zijn enorm groot aantal inschrijvingen nog niet gekomen. Niet alle spelers blijken nog beschikbaar te zijn. Daarom heeft de wedstrijdleiding het besluit genomen om de enkelspelen voorrang te geven en met de afwerking van de dubbelspelen wat te wachten. Nu het bondsbestuur een bepaling uitgevaar digd heeft, dat een speler onder geen be ding meer dan vier partijen per dag mag spelen, is deze voorrang voor de enkel spelen een verstandige maatregel. Onge twijfeld zouden de spelers anders over voerd worden. Wat het spel betreft deden zich geen bij zondere partijen voor. TAFELTENNIS TAFLTENNISCLUB „VAN NI SP EN". De Tafel tennisclub „Van Nispen", on- derafd. der St. Joseph gezellen te Leiden, viert Maandag 28 Juli a.s. haar 5-jarig bestaan. Zij werd opgericht door de ge zellen Th. v. Sohaik, C. Bilderbeek, J. Mulder, J. v. Haastrecht en Slechtenhorst onder den vioe-praeses kapelaan H. Schra- ma. Op het oogenblik telt zij 25 leden. Ve le tournooien werden reeds georganiseerd en telkenjare klom het aantal deelnemers. Vooral ddt jaar heeft wel het record gesla gen, n.l. 85 deelnemers. Naast deze tour nooien wordt er telkenjare een winter competitie gespeeld, waar de uitslagen voor deze club telkens stijgen. Maandagavond wordt half acht in het Gezellengebouw een feestavondje gegeven voor leden, oprichters en andere mede werkenden. Dat dit een mooie avond be looft te worden blijkt wel uit het uitge breide programma, n.l. accordeonnist Fr. Hou'ps, prijsbiljaften, voordrachten en zak- loopen (pas op je be enen). SCHAKEN DR. EUWE WINT DE VIERDE PARTIJ. Dr. Euwe speelde* gisteren in zijn wed strijd tegen Bogoljubow te Karlsbad een Spaansche partij, waarbij in den veertien den zet de dames geruild werden. In het eindspel nam Boboljubow het initiatief, waarbij hij op den damevleugel in het voordeel dreigde te komen. Dr. Euwe moest toen probeeren nut te trekken van het grootere aantal pionnen op zijn konings vleugel. In den 27sten zet bracht onze na tionale kampioen een leerrijk pionoffer, dat de zwarte koningsstelling aanmerke lijk in gevaar bracht. Inmiddels scheen echter de witte damevleugel niet mer te redden. D^. Euwe bracht echter in den 36sten zet een mooi paardoffer, dat de par tij zeker in remise zou hebben doen ein digen, als Bogoljubow niet in tijdnood be sloten had, het offer te weigeren. Herhaal delijk dreigde mat voor den Duitschen meester, die in den 39sten zet moest op geven. De stand na deze vierde party is thans: dr. Euwe 2H> Bogoljubow Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter van het Centraal Bestuur van den Eucharistischen Bond Pastoor L. J. Willenborg. te Bloemendaal; tot directeur van het Eucharistisch Bu reau te Amsterdam Pater G. M. Ruys, Augustijn. „Sint Bavo". Pater dr. Gregorius. Ir het Capucijnenklooster te 's Hertogen bosch begint een opleidingscursus voor missionarissen van de Capucijner mis siën. Als directeur en professor is benoemd pater dr. Gregorius te Tilburg, in verband j waarmee hem eervol ontslag is verleend als j Gardiaan van het Capucijnenklooster te Tilburg. ZATERDAG 26 JULI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramofoonmüziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmüziek 9.45 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmüziek 10.00 Ernstige muziek 12.00 Twee fluiten 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Musi- quette 1.30 Gramofoonmüziek 2 00 Voor het gezin 2.20 Na gedane arbeid- n uziek en vroolijkheid 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 4.20 Klarinet, fluit en piano 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmüziek 6.15 Voor de binnen schippers 6.30 Ramblers 7.00 B. N. O.: Vragen van den dag 7 15 Het Schram- melkwartet 7.45 Voor den Boer 8.00 E. N. O Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 De Haarlemsche Or- kestvereeniging en koor 9 30 Berichten (Engelsch) 9.45 B. N. O. Nieuwsberich ten 10.00 B. N. O Uitzending in de En- gelsche taal: Dutch news reel. HILVERSUM H, 301.5 M.6.45 Gra mofoonmüziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramofoonmüziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmüziek 10.00 Mor genwijding (Voorbereid door het Vrijzin nig Protesiantsch Kerkcomité) 10.20 Ons Schemeruurtje (e.o.) 11.10 Gevarieerd programma 12.00 Politieberichten j 2.15 Ensemble Erica Helen 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Zang met? pianobegeleiding en gramo foonmüziek 1.40 Voor de Rijpere Jeugd 2.00 Kamerokest „Ars Nova et Antiqua" en solist 2.35 Gramofoonmüziek 2.45 Door stad en land 3.00 Kamerorkest „Ars nova et antiqua". 4.00 Ensemble Eandi Balogh 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 5.00 Cursus: „Over Gods dienst bij kinderen" II (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 5.15 B. N O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Gramofoonmüziek 6.15 Mannenzangvereeniging „Het Mobili- satiekruis" en gramofoonmüziek 6.45 Reportage 7.00 B. N. O.: Groningsch Praatje 7.15 Gramofoonmüziek 7.30 Cursus: „Hoe bouw ik een vrij-vliegend model-vliegtuig" 7.45 Gramofoonmüziek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8 15 Gramofoonmüziek 8.30 Gevarieerd pro gramma 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.0510.20 Causerie: „Ik was er zelf bij." GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6 4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.1523.00 Holl. Programma uitslui tend voor Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. Gedeponeerde uitdeel ings- 1 ij s t Jan Telkamp, bloembollenhandelaar H i 11 e g o m Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 0. 187 pet. 241. Snel handelen is nu geboden. Hij springt overeind en met reuzen stappen vliegt hij thans langs de rotstrap naar beneden. Weldra is hij in de vallei aangekomen. De apen hebben hem ontdekt en willen vluchten. 242. Doch de professor is vastbesloten, dat er geen een ontkomen mag en weldra heeft hij er twee te pakken ge kregen. „Houdt jij deze even vast Pam, dan zal ik ook de anderen pakken", zegt hij. FEUILLETON door LOUISE KNöPFEL. (Geautoriseerde vertaling). 4) Studny reed langzaam naar café Metro- pole. Daar had hij een afspraak. Er hing een dikke rooknevel. Van het podium schetterde een jazzband haar opwindende muziek in 't lokaal. Alle tafeltjes waren bezet. De kellners schoven met volle nik kelen presenteerbladen handig tusschen stoelen en menschen door. Door de mu ziek heen klonk gelach, geroep en conver satie. Allerlei talen klonken door elkaar. In een hoekje zat een stel jongemannen rond een tafeltje. Ze waren allen hyper modern gekleed, allen even onberispelijk geschoren en uit de manier, waarop zij al len een monocle in hun oog hadden en zich aanmatigend gedroegen, bleek duidelijk, dat zij meenden, dat de geheele wereld er eigenlijk uitsluitend voor hun genoegen was; Daar komt Stud, zei een blonde slan ke knaap en knikte den op hun tafeltje toèslenterenden Studny toe. Nu Stud, heb je zaken gedaan? Hoe staat het met den brillantring? Heeft de blondine ze gekocht? Studny maakte een afwijzend handge baar! Die dafnes zijn al te bedachtzaam. Ze praten honderd uit, eer ze tot een besluit komen. Ze moest het eerst aan dien lieven papa, die dezer dagen uit Amsterdam terug komt vragen. Dan zou ze beslissen. Nou, dat je er niet al te veel belang bij hebt papa te leeren kennen, kan ik me wel voorstellen! Pech, je grijpt er nog al eens een keer naast! Daarom heb ik ook heel wat ijzers in het vuur, beste jongen. En sedert vandaag een nieuw! Ik geloof dat het gloeiiend heet is. Wie is het? Alvorens te antwoorden, keek Studny even om. Max, riep hij den kellner toe, en cog nac en een donker. Toen boog hij zich voorover en deed de vrienden zachtjes het verhaal. 4 Gelukkig! Nu is 't uit met al dat ge leer en gestudeer, zei Grete Heyden en zwaaide haar einddiploma met een over moedig gebaar Ik kan je niet zeggen, Lis- ka, hoe ik er naar snak om heel dit boe kenkraam weg 'te slingeren! Uit? vroeg Liska Hegenwald. De pret gaat nu pas beginnen. Knap en opgewon den was ze, toen ze daarbij haar mede scholier aankeek. Ze hadden beiden juist haar diploma gekregen en op de2en helde ren, zonnigen Maartdag had de schooldeur zich voorgoed achter haar gesloten. Komiek! De kleine donkere Grete, met het overmoedige jongensgezicht, keek Liska spoelend aan. schijnt er al dave rend veel pleizier in te hebben, dat je verder kan studeeren. Ik? Geen uur meer, Liska! Bedenk toch eens even, hoeveel jaar wij in dat afschuwelijke hol gezeten heb ben. Dertien volle jaren; Dertien jaar lang school, van des ochtends tot 's avonds en altijd maar weer boeken. En dan die leuke gezichten van leeraars en leeraressen! Ben je daar nou jong voor? Liska moest om haar opstandigheid lachen. Nee, dat is het leven zeker niet. Maar wat nu komt, studeeren wat men wil, wer ken zooals men zich dat wenscht, Grete, dat is het leven! Geloof je dat zelf? Op het gezicht van Grete stond twijfel te lezen. Ik weet niet; werken zooals je dat wenscht? Wat heb je daar nu aan, over een teekenbord te hangen en den eenen plattegrond na den andere te maken? En kunstgeschiedenis te blokken en de hemel weet. wat voor boeken door te werken. Zeg nu eens eerlijk, Liska. beu jij je nu maar zco, of meen je het heusch? Snak je er niet r.aar om eindelijk eens volwassen te zijn? Dat men niet meer'te doen heeft, alsof men van toeten noch blazen weet? En vooral met.... van flirten! Iets spot- tends kwam in haar flinke, bruine oogen. Maar Liska keek misgprijzend. Wanneer je onder leven alleen maar flirten verstaat, Grete, dan spijt mij dat voor jou. Grcta Heyden wou juist iets terug zeg gen, toer. een wielrijder van de overzijde dei straat wenkte. Hij kwam met de fiets aan de hand op de meispes af. Een ocgenblikj». Liska ging den wielrijder, Frans Thun, tegemoet. Dag. Liska; ik heb juist in de buurt hier wat te doen en ik dacht, ik moest eens naar je uitkijken. Zeg, Fransje, is de verhuizing een succes? En of, ik heb een piekfijn atelier. Zes hoog, veel lucht en licht. Des zomers wanp, 's winters koud. Maar dat doet er niet toe. Wij gaan nu den zomer tegemoet en ik kan uitstekend tegen de warmte. Je moet met de heele bende eens komen kij ken, Liska! Liska beloofde het en zei nog: Waar moet jc naar toe, Frans7 Loop je een eind je mee? Jammer, ik kan onmogelijk. Liska. Ik moet naar de commissie, die beslist, hoe de schilderijen op de tentoonstelling komen te hangen. Anders halen die met mijn schil derij onzin uit. Maar ik kom gauw eens oploopen. Tot ziens! Grele Heyden had tijdens dit gesprek terzyde staan wachten. Ze kwam nu weer naar Liska toe en zei spottend: Zoo jij had heelemaal geen reden zoo hoogdravend te doen. Jij kent toch ook jongens. Dat gaat je niets aan! Liska kon Grete Heyden op dat oogen blik wel hattn Wat gingen die haar kame raden aan? Die zou zoo'n echte kameraad schappelijke vriendschap nooit kunnen be grijpen. Ik moet hier wachten, zei ze kort. Mijn bus komt dadelijk. Ze had eigenlijk nog een eind willen loopen, maar dan was ze Grete niet kwijt geraakt. Tot kijks dan! Grete had heel goed begrepen, dat Liska haar kwijt wou. Liska antwoordde niet. Indien Herbert Heyden zelf nog niet gemerkt |*ad, dat zij hem niet mocht, was hij ongeneeslijk. Juist kwam de knal-gele autobus den hoek om. Liska sprong er kwiek op. Liska bleef op het achterbalkon staan. Wat eAn prachtdag was het vandaag! Dé lucht, door het eerste lentezonnetje ver warmd, woei haari n lauwe zuchtjes tegen. De knoppen der kastanjeboomen langs den weg waren wit en glanzend. In de voortui- ren bloeiden de sneeuwklokjes. En ergens vandaan kwam zoowaar de geur van lente- vioolljes. De heele stad was als met stra lende lentevreugde overgoten. In veel win- kens was wit, lichtgroen en hemelsblauw ten zien, de eerste zomerhoeden stonden in de étalages. Alle menschen liepen losser dan gewoon lijk; de oogen der vrouwen leken helder der en dieper. Alles was als vernieuwd en verjongd op dezen wondermooien lente dag. Liska sprong weer van de bus af. Ze kreeg lust in den menschenstroom mee te wandelen. Lankzaam slenterde zij door de met zonlicht overgoten straten verder.. Ze had voor het eten nog tijd genoeg. Het deed er trouwens ook niets toe, hoe laat ze thuis kwam. Moeder was bijna nooit thuis, altijd uit voor boodschappen en afspraken. Dat was ook wel het speciale geheim van de vrouwengeneratie, waartoe moeder be hoorde. Want van Grete Heyden en al de andere vriendinnen hooide ze steeds precies hetzelfde. Die hun moeders moesten ook altijd boodschappen doen of naar afspra ken, geld uitgeven, noodzakelijke dingen koopen en nog veel meer dingen, die ze heelemaal niet noodig hadden, dat was hun blykbaar een levensbehoefte. Al die vrou wen, die zij kende, hadden ook niets te doen. De kinderen waren hen over het hoofd gegroeid en leefden hun eigen le ventje. De mannen bijna uitsluitend voor hun werk De moeilijke economische toe standen brachten mee, dat zy steeds maar minder tyd voor hun vrouwen overhiel den. En toch, dacht Liska by zichzelf, kon den de vrouwen toch ook nog wel wat an ders doen dan boodschappen, bridge spe- pen en bij ontelbare koppen thee klagen over den nood der tijden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5