£wcapxt'& tedding uit gioate geuaten. lü tii DONDERDAG 24 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 MEGERLE IN BERLIN—ROM—TOKIO. In het tijdschrift BerlinRomTokio schrijft dr. Karl Megele, dat Duitschland's strijd tegen het bolsjewistische gevaar en het bondgenootschap van Engeland en Roo sevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft geschapen. Met voorbijgaan van alle inter ne conflicten beseft Europa zijn lotsgemeen- schap en sluit zich aan bij den kruistocht, die Duitschland en zijn bondgenooten voe ren ter vernietiging van.een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch le ven van het avondland vormt. De anti-bolsjewistische roeping van na- tionaal-socialisme en fascisme, vroeger ge loochend, bespot of miskend door het bur gerlijk-democratische Europa, wordt thans aangevoeld als Europeesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeesche wereld alle posi tieve krachten aangetrokken. Zelfs de En- gelsche bondgenooten van het bolsjewisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwongen zich althans uiterlijk en met Joodsche uitvluchten te verweren tegen een medeplichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der wereld vinden zij geen geloof en worden niet vrijgesproken van deze mis daad tegen het menschelijk fatsoen. Met voorbijgaan van alle interne con flicten beseft Europa zijn lotsgemeenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, dien Duitschland en zijn bondgenooten voeren ter vernietiging van een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het Avondland vormt. De anti-bolsje wistische roeping van natior aal -socialisme en fascisme, vroeger geloochend bespot of miskend door het burgerlijk-democratische Europa, wordt thans aangev oeld als Euro peesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard er. op zijn plaats acref onder steund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeesche wereld alle po sitieve krachten aangetrokken. Zelfs de Engelsche bondgenooten van het bolsje wisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwongen zich althans uiterlijk en met Joodsche uitvluchten te verweren te gen de medeplichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der wereld vinden zij geen geloof en worden niet vrijgesproken van deze misdaad tegen het menschelijk fatsoen. De eerste indruk na de zware slagen, die de verbonden legers de bolsjewistische on derwereld hebben toegebracht, beheerscht elk menschelijk gemoed. De helsche wreed heid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen en volken aan goddelijke ordinanties. Toch zijn er nog ernstiger punten, van nog ingrijpender aard. Voor ons zien wij de massa menschenmateriaal, die het bols jewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Europa. Aan hun wreede handen, hun eenerzijds fanatiek gemaakte, anderzijds afgestompte hersenen, het lot ook van slechts een enkelen Euro peaan overgelaten te weten. Hun slaven- mentaliteit, hun fanatieken vernietigings drang, hun doffe primitiviteit zou alles ter vernietiging fen slachtoffer vallen, waar voor Europa in de bijna 2000 jaar van zijn historisch bestaan gestreden, geleden, ge worsteld en gewerkt heeft. En wel zonder onderscheid van volken, culturen en land streken. Het is vreeselijk wat het bolsjewisme van den 180 millioen heeft gemaakt, in wie het de grondslagen van elke menschelijke en volkscultuur, te weten: particulier eigendom, godsdienst, gezin, volksgemeen schap en persoonlijkheid, heeft uitgeroeid. Wat in een onafzienbaren stroom van ver- prolitariseerde, anonieme massa door de Duitsche gevangenkampen trekt, is ge- techniseerd, georganiseerd barbarendom, dat onder slavernij is gebracht. Maar deze indrukken worden nog overstemd door het besef, dat het bolsjewisme er in "is ge slaagd door een bondgenootschap tusschen barbarendom en de modernste techniek een stoffelijke macht op te bouwen, waarvan de kenners weliswaar eenig vermoeden hadden doch die door de werkelijkheid vele malen wordt overtroffen. Uit de ge- heele wereld had Moskou de modernste technische uitvindingen bijeengegaard om een oorlogsmachine op te bouwen, die reeds thans een doodelijk gevaar voor Europa vórmt, maar over enkele jaren een lawine geworden zou zijn waaronder Europa be dolven was. Alle volkeren van Europa behoor den een blik te slaan in den afgrond, waarbij zij stonden, en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit doode lijk gevaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet ter zijde mag blijven staan en waaruit men zioh niet mag losmaken. Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht in den samenhang tusschen het bolsjewistische gevaar en den Engel- schen oorlog. De Britsche politiek, die niet meer gericht is op de overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbreiding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkt eden bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts _op het uur, waarop beide strijdende partijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Na het bondgenootschap van En geland met Moskou zullen ook de merk waardige lieden in Europa wel hebben op gekeken, die nog steeds meenden, dat de heele zaak him niets aangjng en dat het mogelijk zou zijn het veege lijf te redden met verloochening van hun Europeesche burgerplichten. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblinding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche misdaad te gen Europa, het pact met het bolsjewisme had gesloten en nu juist dóór de bezetting van IJsland een snooden aanval op het Europeesche halfrond heeft gedaan, moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toekomst.- Het is een cynische leugen als Engelsche stemmen beweren, dat er behalve de Duitsche, ook nog andere combinaties zijn, die Europa voor den chao3 kunnen behoe den en het na de ineenstorting brood, ar beid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doeri? Het zou probee- ren zich op zijn eilanden en op zijn empire terug te trekken, Amerika zou Europa, evenals na den Wereldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fransche, maar aar de bolsjewistische cipiers. Rondom het krachtveld van Duitschland en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles wat besloten heeft voor de wereld in stand te houóen wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belan gen het leven de moeite v/aard maakte. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn. Zonder Duitsch land is er geen combinatie, die opgewassen zou zijn tegen het bolsjewistische gevaar en zijn medeplichtigen uit het Engelsche er: Amerikaansche kamp. Met de overwin ning van laatstgenoemden zou de ondergang van Europa en Azië in de bolsjewistische anarchie gepaard gaan, met de zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukki ge toekomst van alle volken verbonden. Het protectoraat in het teeken van de V. Zelfs het plaveisel van de straten der steden draagt dezen letter in reusachtige afmetingen (Atlantic-Holland) De strijd om Riga. De sovjet-pantserwagens konden in de voorsteden den zege vierenden opmarsch van de Duitsche troepen niet tegenhouden (Orbis-Holland) DE STRIJD TEGEN ENGELAND HET KANAAL. De luchtslag van 23 Juli aan het Kanaal en aan de Nederlandsche kust heeft geleid tot een der zwaarste nederlagen voor het Britsche luchtwapen. In den middag had de vijand, naar reeds gemeld is, dertig vliegtuigen o.m. zeven gevechtsvliegtuigen, door het optreden der Duitsche jagers en luchtafweer verloren. Bij een laatste aan- valspoging in den loop van den avond schoten Duitsche jagers volgens tot dusver ontvangen berichten nog 13 jagers van het type Spitfire neer. Verwacht moet worden, dat het aantal Duitsche luchtoverwinningen nog grooter zal zijn. WAT ITALIë'S DUIKBOOTEN TOT ZINKEN BRACHTEN. Het Italiaansche duikbootwapen heeft naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, tot dusver in totaal 500.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Hiervan werden 400.000 ton op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht en 100.000 ton op de Mid- dellandsche Zee. Bovendien hebben Ita liaansche duikbooten sedert het begin van den oorlog 27 vijandelijke oorlogsschepen, waaronder vijf duikbooten, tot zinken ge bracht of zwaar beschadigd. Het Engelsche duikbootwapen, dat, behalve de reeds ge melde vijf eenheden stellig nog 188 duik booten heeft verloren, is er daartegenover slechts in geslaagd twee Italiaansche duik booten en een Italiaansche torpedoboot tot zinken te brengen. DUITSCH-TURKSCH OVERLEG HEEFT GUNSTIG VERLOOP. De onderhandelingen tusschen Turkije en Duitschland hebben, naar uit Ankara wordt gemeld, een gunstig verloop. Vol gens de voorloopige gegevens zal Turkije aan Duitschland goederen leveren tot een bedrag van 25 millioen Turksche ponden. In ruil daarvoor zal Duitschland zware machines naar Turkije exporteeren. Van Duitsche zijde is verder met nadruk ge-' wezen op het belang, dat beide landen heb ben in de verbetering van het wegennet van Anatolië. De Duitschers hebben voor gesteld zes ingenieurs naar Turkije te zen den, die met den aanleg van autosnelwe gen zullen worden belast. DE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP NAPELS. Volgens een officieele opgave omtrent het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Napels in den nacht van 20 op 21 Juli zijn hierbij 20 personen ge dood, waaronder zeven leden van de weer macht, terwijl 37 personen, waaronder 12 leden van de weermacht, gewond werden. SPANNING OM FRANSCH INDO-CHINA Tokio en Vichy? De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Sir Robert Brooke Pop ham, heeft, naar uit Bangkok wordt gemeld, bevel gegeven alle in het ge bied van Malakka varende of liggende Britsche schepen te bewapenen. Voor al de schepen van meer dan 5.000 ton moeten volgens het bevel van Popham onmiddellijk voorzien worden van luchtafweergeschut en kanonnen van licht kaliber. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zijn in Berlijn berichten binnengekomen, dat Ja pan inlichtingen heeft verkregen omtrent Britsche aspiraties in Fransch Indo-China. Men is in politieke kringen te Berlijn van meening, dat de Japanners van plan zijn, dergelijke aspiraties met alle middelen te verhinderen. In dit verband wijst men in Berlijn op Fransche persstemmen, waaruit de Fransche vastberadenheid blijkt, om de onschendbaarheid van Fransch-Indo-China te verdedigen. Van Duitschen kant acht men het mogelijk, dat intusschen over deze vraagstukken tusschen de Japansche en Fransche regeering gemeenschappelijk overleg heeft plaats gehad. Associated Press meldt, dat de Ja pansche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat zij een bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk Tokio en Vichy een overeenkomst zouden heb ben gesloten met betrekking tot Fransch Indo-China. Een officieele bevestiging hiervan is echter nog niet ontvangen. REDE VAN PETAIN. Over de verdediging der Fransche koloniën. Maarschalk Pétain heeft te Aix en Pro vence een toespraak gehouden tot de ca detten van de militaire academie van St. Cyr en Maixent, waarin hij betoogde, dat Frankrijk gedwongen is zijn koloniën te beschermen en zijn geheele koloniale rijk, waarop begeerige blikken zijn gericht, te verdedigen. Met verwijzing naar het voor beeld der Fransche troepen, die Syrië dap per hebben gehouden tegen een overmacht, verklaarde de maarschalk, dat het mis schien noodig is Fransche koloniën, waarin het geheele Fransche imperium wordt be- drèigd, te verdedigen met dezelfde kracht en energie, die de strijders van Frankrijk in Syrië aan den dag hebben gelegd. 3000 FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. In Chalons'sur Marne zijn 3000 Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die ook aan den wereldoorlog van 19141918 hebben deelgenomen. Namens maarschalk Pétain werden zij door officieele vertegenwoordi gers der regeering ontvangen. NA IJSLAND LIBERIA? De bekende publicisten Pearson en Al len deelen in de Times Herald mede, dat de mogelijkheid bestaat Liberia tot een twee de IJsland te maken. Liberia ligt in de na bijheid van Fransch West-Afrika. Het werkt met Amerikaansch geld en staat on der Amerikaansche controle ten aanzien van de douane-inkomsten. De vrije staat der zwarten kan derhalve goed gebruikt worden als steunpunt voor de Amerikaan sche vloot. Land- cn Tuinbouw MINIMUMPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN Lijst van minimumprijzen voor verschil lende der tuinbouwproducten: Ophoud- Vergoedings- prijs prijs goed afwijk. 2.25 1.50 0.75 0.50 3.75 2.50 0.40 0.25 1.10 0.75 0.40 0.25 1.10 0.75 0.75 0.50 BRITSCHE VERLIEZEN BOVEN Overeenkomst tusschen Meloenen 3.— Andijvie 1.— Asperges 5.— Augurken A en B 4. Idem C en D 1.50 Idem E 0.50 Idem stippel A en B 1.50 Idem stippel C en D 0.50 Bloemkool 1.50 Boerenkool 1.— Boonen, stam-, stok-, snij-, spek-, prin- cess.boonen 3.— Doperwten en peulen 4. Pronkboonen 2.— Komkommers kas en platglas 1.— Roode savoye (geen bewaarkool) 1.— Idem witte (geen be waarkool) 0.50 Roode en gele bewaar kool 1.50 Witte bewaarkool la— Spitskool 1.— Bospeen 1.50 Breekpeen 0.50 Waschpeen 1.— Postelein 1.— Prei 1.— Raapstelen 1.— Rabarber 0.50 Radijs 0.30 Schorseneeren 2.— Knolselderie v.af 10 cm 1.50 Knolselderie 610 0.50 Bleekselderie b. 1 kg. 1.— Bleekselderie Yz-1 kg. 0.50 Bosselderie 0.30 Peterselie 0.30 Kervel 0.30 Sla 0.40 Sla kg. 1.— Spinazie 1.— Spruiten (geschoond) 3.— Idem (ongeschoond) 2.— Tomaten 4.— Tuinboonen 1.50 Uien 0.50 Witlof 3 Weldsla 2.— Koolrabi 0.30 Koolrapen 0.40 ENORME INSTORTING IN ZWITSERLAND. Half millioen kub. meters aan het glijden. Woensdagmorgen om halfacht heeft op den Gspaltenberg, bij den Gonzenberg, een geweldige aardverschuiving plaats gehad. Een rotswand van ongeveer een half mil lioen kubieke meter geraakte aan het glij den en overdekte bijna den grooten auto weg tusschen Sargans en Wallenstadt. Kort daarop raakten nieuwe rotsmassa's los en stortten den geheelen morgen met donde rend lawaai in het dal. In den Gspalten berg kwam een geweldige scheur en het ziet er naar uit, alsof de geheele berg lang zamerhand in elkaar zakt. De inwoners van het in de nabijheid liggende dorpje Ragnatsch, tusschen Sargans en Wallen stadt, werden te rechter tijd gewaarschuwd en konden met hun have hun bedreigde huizen verlaten. Boven het geheele Ober land van St. Gallen hangt een geweldige stofwolk. 7uinigheid is thans ons aller plicht Bij het gebruik van gas of licht Mavr De Ruiter heeft nemen, de Nationaal Socialistisch» Vrouwen organisatie aan Frau dr. Seyss Inquart een bedrag van 70 000 gulden overhandigd, bestemd voor het Duitsche Roode Kruis. De overhandiging geschiedde ten huire van den Rijkscommissaris t« 'i Gravenhag» (Scnimmelpenningn)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6