m Sietfie Quitöcfie luchtactie aan liet do-fitelfyk pcant Mamentjev DUITSCHLAND WOENSDAG 23 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10006 rZ;."-tZnAdministratie2°935- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B„ra„ht,2. Dc gemeenteraden. In een der bladen de „Residentie bode" wordt geschreven over de ge meenteraden. „Dezer dagen", aldus het blad, „haal de in een onzer Nederlandsche ge meenten een raadslid de aardigheid uit, den vroeden vaderen de vraag voor te leggen, wie zij nu wel meenden te ver tegenwoordigen sinds de oude partijen bij verordening zijn opgeheven. Heel de Raad zat sprakeloos en ook de burge meester wist er geen antwoord op. Zoo heel moeilijk is de kwestie na tuurlijk niet, want het antwoord had eenvoudig kunnen luiden: degenen, die ons hebben gekozen. De Gemeentewet kent namelijk geen partijen, maar wel kiezers en door die kiezers ingediende candidatenlijsten". Het blad blijkt toch echter die „aardig heid" van een raadslid (bedoeld is een raadslid te Rotterdam) niet zoo heel simpel te vinden, want het vervolgt verder: „Het spreekt echter vanzelf, dat hier een addertje onder het gras schuilt, want in de practijk waren het toch meestal de partij-afdeelingen, die lijs ten indienden. Een enkele maal ver scheen daarnaast nog een belangen groep met een aparte candidatenlijst ten tooneele. Aan de partijen ontleen den de raadsleden hun mandaat". Dit is wel zoo; maar practisch rekende een zéér groot deel der bevolking zich toch tot een der bestaande partijen, en, ver volgens, het indienen van lijsten buiten de bestaande partijen was mogelijk, als men er behoefte aan had, en kon inder daad succes hebben. Doch wij willen evenmin als de „Resi dentiebode" hierover verder uitweiden en achten van méér belang de vraag, wat er nu met de de gemeenteraden moet gebeu ren. „Zou men ons vragen", aldus de „Residen tiebode", of raadsleden zouden moeten af treden, omdat hun partij verboden is, dan meenen wij ontkennend te moeten ant woorden. Met hun aftreden zouden zij geen enkel belang dienen en slechts een be stuurlijke chaos veroorzaken". Wij zijn het eens met de opvatting van het Haagsche blad, als het beweert, dat wel niemand zal meenen, dat het noodig of nuttig is, de gemeenteraden aan den kant te zetten. En wij citeeren het blad verder: „Ons inziens zullen de gemeentena ren er nog altijd behoefte aan gevoe len zich vertegenwoordigd te zien en er prijs op blijven stellen, dat hun be langen bepleit worden. Hetgeen aan den anderen kant ook weer niet be- teekent, dat dus alles maar bij het oude zou moeten blijven. Want het valt niet te ontkennen, dat aan het oude systeem vele gebreken kleefden. Met name inzake de kwesties van gezag en verantwoordelijkheid is dit het geval". De „Residentiebode" constateert op een andere plaats in het geciteerde artikel, dat de man (de burgemeester), „die in hoogste instantie verantwoordelijk was, het gezag ontbrak, om die verantwoorde lijkheid ten volle te kunnen dragen". Het blad maakt een uitzondering voor politio- neele zaken. Inderdaad, onder het de mocratische stelsel is de burgemeester steeds, als hoofd der politie, autonoom ge weest; voor de handhaving van orde en rust in de gemeente was alleen en uitslui tend hij verantwoordelijk en zijn autori taire taak op dit terrein oefende hij uit door de aan hem en aan hem alléén in laatste instantie onderhoorige politie. Wat het overige betreft, droeg hij over het al gemeen het gezag samen met anderen: wethouders en gemeenteraad Met dit alles overdrijve men echter ook weer niet. De autoriteit van een bekwaam burgemeester had practisch en feitelijk in een gemeente, hoe democratisch gezind dan ook, heel wat te beteekenenl Wij laten nu de „Residen tiebode" weer aan het woord. „Samenvattend echter kan men zeg gen, dat den man, die in hoogste in stantie verantwoordelijk was, het gezag ontbrak, om die verantwoordelijkheid ten volle te kunnen dragen. In dit opzicht nu is er iets aan 't veranderen. Nieuwere opvattingen eischen, dat aan hem, die de verant woordelijkheid draagt, ook het recht wordt toegekend van de eindbeslissing. Hetgeen echter weer niet impliceert, dat hij adviseurs of „raadslieden" zou kunnen missen". Terloops zij even opgemerkt, dat het blad zich o.i. vergist, wanneer het als een „n ieu- were" opvatting beschouwt, dat hij, die de verantwoordelijkheid draagt, ook het recht heeft van de eindbeslissing. Wij meenen, dat deze opvatting, bestaatsedert de schepping der wereld! Voor die zaken b.v., waarin een burgemeester niet of niet alléén de eindbeslissing had, schoof ook nie mand hem of hem alléén de verantwoorde lijkheid op de schouders. De bedoeling van het blad is echter klaar blijkelijk, te'constateeren, dat het een „nieuwere" opvatting is, om voor de uitvoe ring van.een taak één persoon en niet een college of collectiviteit van personen verantwoordelijk te stellen. Dit is inder daad een nieuwere opvatting een op vatting, waarin ook naar onze meening heel veel goeds ligt. Uit deze opvatting volgt, dat in een gemeente de burgemeester persoon lijk méér verantwoordelijkheid moet heb ben, dan in het verleden, en d u s in meer dere zaken de eindbeslissing zal moeten hebben. Wij herhalen, dat wij voor deze nieu were opvatting heef veel gevoelen. Doch voegen hier, tot goed begrip, het volgende aan toe: Den gemeenteraad zal niet van alle zaken de eindbeslissing moeten worden ont nomen. E n de gemeenteraad zal hebben een SOVJETS VERLIEZEN 110 VLIEGTUIGEN Het bombardement van Moskou STERKE DUITSCHE LUCHTACTIE. Het D.N.B. heeft over den eersten groo- ten aanval van de Duitsche luchtmacht op Moskou het volgende ooggetuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan midder nacht vlogen Duitsche gevechtsvlieg tuigen naar Moskou en bombardeerden de regeerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber. Ondanks het feit, dat de bols jewisten een geweldig afweervuur on derhielden, was omstreeks middernacht alles rondom het Kremlin een zee van vlammen. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen, die er bij mochten zijn moest zoo hevig zijn, dat den bolsjewisti- schen machthebbers eens en voor altijd de wensch naar een herhaling zou vergaan. De ondergaande zon werpt haar laatste stralen over het vliegveld als wij naar Mos kou starten. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, de lichtspoormunitie der mitrailleurs toonen ons, dat daar bene den bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, welke wij bij het be gin van onzen tocht op onze kaarten heb ben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land binnengedron gen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrektheid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijnwerper op en begint het afweergeschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauwkeu riger te oriënteeren, doch iedere minuut brengt ons nader ,tot ons doel. De Sovjet-lucht'afweer wordt steeds in tenser.. Reeds grijpen dertig, veertig, vijf tig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken DOOR REGEN VAN VUUR. Hoe meer wij naderen, des te duidelijker blijkt het, dat de kameraden vóór ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te naderen. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemak kelijk gemaakt. Hier hebben zij alle af weerkracht geconcentreerd, welke thans een waren regen van vuur naar de nade rende Duitsche vliegtuigen zendt. Lucht doelgranaten van alle kaliber leggen haar lichtenden weg af en honderden schijnwer pers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Daar beneden, waar de misleide volks massa's in de kelders zitten, moet de hel zijn losgebroken. De eene ontploffing na de andere is waar te nemen. Nieuwe branden ontstaan, oude branden vinden steeds opnieuw voedsel en nog steeds is het einde niet te zien. Voortdurend valt bom na bom op voor den oorlog belangrijke doelen. Ook wij hebben onze bommenlast uitgeworpen, de plaats, waar zij ontploften, waargenomen en keeren nu terug. Bij daglicht zijn wij vertrokken, bij dag licht zijn wij terug. Daar tusschenin ligt een nacht vol afgrijzen. Een nacht, die ge schud heeft aan het bestaan van- het bols jewisme. VERDER OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht heeft behal ve voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke formaties terugwijken de Sovjetcolonnes, spoorwegen, sta tions en concentraties van pantserwa gens aan het geheele Oostelijke front aangevallen. Talrijke pantserwagens en voertuigen van allerlei soort \yerden vernield. Trans porttreinen werden door voltreffers ver nietigd en tot ontsporing gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van Krements- jung zijn voor het spoorwegverkeer on bruikbaar gemaakt. Bovendien werden verscheidene rijdende treinen op de spoor lijn St. PetersburgMoskou tot ontsporing gebracht. Tijdens luchtgevechten werden door Duitsche jagers 71 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden 39 zeer belangrijke adviseerende en con- troleerende bevoegdheid. De taak van een gemeenteraad zal ook volgens onze, hier in enkele groote lijnen aangegeven, opvatting, over het algemeen, althans wat de belang rijke zaken betreft, niet minder omvang rijk zijn, dan zij in het verleden is geweest. Gemeenteraden wil het Nederlandsche volk zeker behouden. En ook gemeentera den, die onderdaad invloed kunnen uit oefenen op den gang van zaken in het ge meentebestuur. En die onder het volk leven de wensch is zeker een gezond, een goed verlangen. vliegtuigen der Sovjets met stelligheid op den grond vernield. Het totale ver lies der Sovjets bedraagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen zagen op 21 Juli op den Dnjepr een groot aantal zwaar geladen Sovjet-koopvaardijschepen, welke revitailleeringsmateriaal voor de bolsjewistische troepen aan boord hadden. In dappere scheervluchten vielen de Duit sche gevechtsvliegtuigen de schepen aan en brachten drie schepen door voltreffers van bommen tot zinken. Een Duitsche duikboot heeft op 21 Juli in het Oostelijk bekken van de Oostzee een Sovjet-onderzeeboot tot zinken gebracht, zonder dat deze van haar wapens gebruik kon maken. DE OPMARSCH VOORBIJ SMOLENSK. Een lijken- en een brandlucht hangt, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, over de wegen, waarop de Duitsche troepencolon nes op 21 Juli in het gebied van Smolensk verder naar het Oosten oprukten. Met groote kracht is hier de Duitsche opmarsch in de afgeloopen dagen voortge zet. Dit heeft den bolsjewisten de zwaarste verliezen toegebracht. Het land draagt over al de sporen van den strijd. Vernietigde luchtdoel- en artillerie-batterijen liggen op de velden, bergen patronen en handgrana ten, uitgebrande auto's en pantserwagens omzoomen de wegen. De loopen der kanon nen steken verscholen uit het dichte struik gewas. Tallooze graven getuigen van de zware verliezen der Sovjets, doch nog dui zenden lijken liggen op de omwoelde slag velden en worden door de nakomende Duitsche soldaten in massagraven gelegd. (VOOR VERVOLG ZIE PAG 2.) Gelukwensch van den Rijks maarschalk aan den Rijkscommissaris Gisteravond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart het onder staande gelukwenschtelegram ontvangen van Rijksmaarschalk Goering: „Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachten minister Seyss-In quart, van harte geluk. Heil Hitier Uw GOERING. Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk". j] Waar wacht U op? Afwachten, de kat uit den boom kijken. Dat is een eigenschap die ons en vaak niet ten onrechte in de schoenen ge schoven wordt, maar dit geldt toch zeker niet in de uren des gevaars! Door alle eeuwen heen wisten Neder landers op het juiste oogenblik te hande len, bliksemsnel en afdoende in te grijpen. Zoo'n oogenblik is het nu ook nu moet snel en krachtig gehandeld worden. Het bolsjewisme heeft een aanslag gepleegd op Europa. De horden van Stalin, de barbaren van de Sovjet-Unie, moeten vernietigd worden, de westersche beschaving moet gered worden! Reeds voegden legioenen van andere landen zich bij de Duitsche legers, waar mede zij schouder aan schouder strijden te gen de moordbenden van de duivelsche misdadigers uit Moskou. Reeds is de Stalin-linie op alle belang rijke plaatsen doorbroken, reeds melden de couranten nieuwe, schitterende wapen feiten, reedsmaar genoegNeder landers. waar wacht gij op? De kat uit den boom kijken, terwijl an deren aan den strijd deelnemen en alle krachten inspannen om Europa, dus ook u, te redden? Dat nooit, dat verdraagt onze eer niet, dat zou een onuitwischbare schan de zijn, dat zou ons stempelen tot een volk van lafaards, dat zou ons voorgoed onmo gelijk maken in het nieuwe Europa! En omdat wij dit niet willen, daarom groeit ons legioen van uur tot uur. Duizen den zijn er die zich scharen om onze va nen, gereed om zich in te zetten, ons volk en vaderland te dienen, de gevaren, die het bedreigen, te bezweren. Duizenden Ne derlandsche strijders haken naar het oogenblik, dat zij zich in den strijd hun nen werpen en gijwaar wacht gij op?Uw plaats is bij ons, dus Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland: Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT Ook in hotels en restaurants Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenk, dat uw bedrijf in groote moeilijk heden geraakt, indien het toegewezen rant soen wordt oversschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden, wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwijfeld draagt een goede verlich ting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijkere din gen op het spel. Laat geen licht branden in gangen, op trappen of in bedrijfsruimten waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, in dien gij de bedrijfsruimte verlaat. MODERN MENU. Een vriendelijke lezer zendt mij eenige van de allernieuwste menu's van een wel zeer moderne samenstel ling. Hij noemt het een versje en al heeft hij van den dichtvorm dan ook een zeer vreemd begrip, zijn culinaire kunstzin is niet van geest ontbloot. Ik meen zelfs dit schoon van product van culinaire fantasie niet aan mijn ge trouwe lezers te mogen onthouden. Hij noemt het een menu voor a.s. Zondag en het ziet er ongeveer als volgt uit: Men neme de vleeschkaart en wen telt deze om en om in de bloemkaart. Daarna legge men deze beiden in de boterkaart om ze vervolgens bruin te braden op de kolenkaart. Men wentelt de aardappelenkaart in de vetkaart en laat haar langzaam gaar stoven op de petroleumkaart. Ten slotte neme men de koffiekaart en warme deze op op het restant van 't gasrantsoen. Al roerende voege men er langzaam de suikerkaart en de melk- kaart aan toe. Afmaken met eenige bloembonnen voor gebak. Na het eten vege men de mond af met de stamkaart om vervolgens voor de spijsvertering een wandeling te ma ken in de textielkaart en in de sahoe- nenbon. Mij dunkt een voortreffelijk menu! V Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet door draaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnen kamer zóó, dat gü alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig mo gelijk. Laat uw gasbranders nazien door een vakman en laat deze tevens den toe voer controleeren. Op deze wijze krijgt u het grootste rendement van uw gasver bruik. Wijst uw personeel op de absolute nood zakelijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bij het uitvoeren van deze be sparingsmaatregelen. Jet grootste gedeelte van Europa staat thans in het teeken van de V. Ook Mederland blijft niet achter en de doeken voor den gevel van talrijke gebouwen in de steden herinneren dagelijks aan de beteekenis van dezen letter (Pax-Holland m) STRIJDT VOOR EUROPA MOSKOU GEBOMBAR DEERD UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Juli (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De doorbraakoperaties van de Duit sche weermacht en haar bondgenooten hebben het verdedigingsfront van de Sow jets in onsamenhangende groepen gesplitst. Ondanks taai plaatselijk ver zet en hardnekkig ondernomen tegen aanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te onder scheiden. Aan het geheele oostelijke front worden de operaties gestadig voortgezet. De krijgsverrichtingen zijn hier gericht op verstrooiing en vernie tiging van de afzonderlijke gevechts groepen der Sowjetweermacht. Als vergelding voor de bolsjewistische luchtaanvallen op de open havenste den der bondgenooten, Boekarest en Helsinki heeft het luchtwapen van nacht voor het eerst Moskou aange vallen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bombardeerden bij goed uitzich zonder ophouden militaire inrichtingen van het bolsjewistische verkeers- en bewapeningscentrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Moskwa verwekten bomtreffers talrijke groote branden. Gebouwen van hooge dienstinstanties en overheden der Sowjets alsmede ra- vitailleeringsbedrijven der stad wer den verwoest of zwaar getroffen. In het zeegebied om Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen voltref fers op twee groote vrachtschepen. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht ha venwerken in het zuidoosten van het eiland. Aan het Suezkanaal bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 2 Juli militaire wer ken met bommen van allerlei kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Ka naal aan te vallen, zes Britsche vlieg tuigen neer. Britsche gevechtsvliegtui gen lieten vannacht op verschillende plaatsen in zuidwest-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Overwegend werden woonhuizen ver woest of beschadigd. Luchtdoelartille rie schoot een der aanvallende Brit sche gevechtsvliegtuigen omlaag.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1