Dat zal je wel lukken DINSDAG 22 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 KERKNIEUWS IN DE MISSIE OVERLEDEN. In het Apostolisch Vicariaat van Yung- pingfu overleed op 48-jarigen leftijd de weleerw. heer Willem Dirven, van de Con gregatie der Lazaristen. Hij was geboren te Princenhage 11 Juli 1893 en studeerde te Wernhoutsburg (Zundert N.B.) en te Helden-Panningen, waar hij 23 Januari 1921 in het Missiehuis St. Joseph de H. Priesterwijding ontving. Na een verblijf van slechts twee jaar .aan de Apostolische School der Belgische La zaristen te Ingelmunster kreeg hij zijn be noeming tot provisor en tevens professor aan het Seminarie Wernhoutsburg, welke functies hij aldaar 13 jaar lang met zorg vervulde. In December 1936 volgde zijn benoeming" voor de missie van Yungpingfu, waarnaar hij als jong priester reeds had verlangd. Hij wist er zich cle moeilijke Chineesche taal nog genoegzaam mester te makenom rechtstreeks aan het zielenheil der Chineezen te kunnen meewerken tot voor eenige maanden een beroerte hem kwam treffen. Ofschoon eerst eenige hoop op beterschap bestond, bracht dezer dagen een telegram uit Tientsin aan den Provin ciaal der Lazaristen het droeve bericht van zijn overlijden. PATER CRESCENTIUS VAN DE BORNE O. F. M. t Zooals wij voor enkele dagen meedeel den, overleed te Jeruzalem de eerw. pater Crescentius van de Borne van de Orde der Franciscanen. De overledene werd geboren te Soeren- donk op 6 November 1884 en trad in het jaar 1902 in de Orde der Franciscanen, waar hij in 1909 de priesterwijding mocht ontvangen. Na zijn priesterwijding studeerde hij aan het Internationaal College der Minderbroe dersorde te Rome. Hij mocht daarna aan het Pauselijk Bijbelinstituut het Licentiaat in de Bijbelwetenschappen behalen. Als lector in de H. Schrift voor zijn jonge medebroeders in Nederland, in Rome aan het Internationaal College en in Jerusalem aan de Bijbelschool van de Orde, maakte hij zich door zijn voorrtffelijk onderricht zeer verdienstelijk voor de vorming van toekomstige priesters en lectoren. Daarbij gaf hij zich met volle toewijding aan de zielzorg, o.m. door het armenbezoek, door de geestelijke leiding van zijn mede broeders en door het geven van retraites en recollectie aan eerw. Zusters. Hij ijverde met hart en ziel voor de be langen van de Custodie van het H. Land, die hij oprecht beminde als de bevoorrech te Bewaakster van de geheiligde herinne ringen aan Christus. „Volkskrant" FATHER DR. C. SCHUT In het Missiehuis te Roosendaal van de St. Josephs Congregatie is, zooals reeds kort gemeld, telegrafisch uit Rome bericht ont vangen, dat Father dr. C. Schut aldaar overleden is. Father C. Schut was in 1878 te Akersloot geboren en priester gewijd in 1907. Drie jaar later doctoreerde hij te Rome in de theologie en hij behaalde het licentiaat in de H. Schriftuur in 1912. Na een twaalf jarig professoraat in de dogm. theologie en de H. Schrift te Mill Hill keerde hij in 1924 nsar Rome terug, waar hij sindsdien werk zaam was als algem. procurator der St. Jo sephs Congregatie en tevens de theologie doceerde in het Collegio Beda. BROEDER OSARIUS t In het klooster der eerw. broeders van Liefde te Esschen (België) is Zondagavond plotseling overleden de eerw. broeder Osa- rius (in de wereld Joan van Niekerk), ge boren te Gouda. PASTOOR H. G. CAARLS. Emeritaat aangevraagd. Naar wij vernemen heeft de zeereerw. heer H. G. Caarls, pastoor der parochie van den H. Nicolaas te Rotterdam, wegens ziek te ontslag gevraagd uit de kerkelijke bedie ning per 15 Augustus. Land- en Tuinbouw MINIMUMPRIJZEN IN DEN TUINBOUW Nu de Nederlandsche groente- en fruit- centrale de door haar voorgeschreven mi nimum prijzen voor tuinbouwproducten •heeft ingetrokken, heeft het centraal bu reau van de tuinbouwveilingen in Neder land besloten zelfstandig ophoud- en ver- Weinig collegialiteit. Zekere R. afkomstig, uit Leiden werkte met een collega in Duitschland.. Toen hij met verlof naar huis ging, zoiu hij voor dien collega honderd mark meenemen voor diens moeder in Den Haag. Inplaats van het geld netjes af te dra gen hadl hij het voor zioh zelf gehouden en verbrast De Officier vond het schandalig om eigen 'kameraden op die manier te benadeelen en vond bet feit zoo ernstig, dat hij een jaar gevangenisstraf eisohte. Uitspraak over 14 dagen. goedingsprijzen voor de veilingen vast te stellen. Dit besluit is genomen, omdat met de mogelijkheid rekening moet worden gehou den, dat op een zeker oogenblik van een bepaald product een grooter kwantum kan worden aangevoerd, dan op dat oogenblik is te plaatsen. De minimumprijzen zijn over' het alge meen laag, zoodat niet gevreesd behoeft te worden, dat de kweekers weer evenals in vroegere jaren gebeurde zullen verval len tot het misbruik van het telen op den minimumprijs. De vergoedingsprijs is in het algemeen vastgesteld op 75 pet. van den ophoudprijs voor het goedgekeurde product en op 50 pet. voor het afwijkende product. Het centraal bureau zal er zorg voor dra gen, dat de tuinbouwproducten, die den minimumprijs niet halen, niet vernietigd worden, doch een andere bestemming krij gen. RECHTZAKEN Haagsche Politierechter KI eer en maken de vrouw. Een dienstbode uit K a t w ij k aan Zee vond, dat haar mevrouw mooier on dergoed en mooier kousen droeg dan zij en om «fit te veranderen had zij zich maar wat van dit goed toegeëigend. Natuurlijk had de mevrouw haar lingerie gemist en de dienstbode, nader over dit onderwerp aan den tand gevoeld, had; bekend het weggenomen te hebiben. Tevens was toen uitgekomen, dat de dienstmaagd ook nog wat lepels en vorkien had meegenomen. Aangezien zij al eens eerder dergelijke oneerlijikhedien bedreven had, eisohte de officier thans twee maanden gevangenis straf. De politierechter maakte er een maand gevangenisstraf van. Winkeldiefstallen. Een bejaarde juffrouw uit Ka t w ij k aan Zee, had in Den Haag uit een groot magazijn een zijden japon' meege nomen. Zij wilde ook wel eens netjes ge kleed gaan, was haar standpunt geweest en geld om zulk een dure japon te koopen had zij niet. Wel was het haar bedoeling geweest om in den winkel een japon te koopen al was het dan een goedkoope. Toen zij evenwel al die mooie dure gezien had, was zij voor de verleiding bezweken. Zij toonde veel berouw en de tranen vloeiden rijkelijk. Dat alles vermocht geen indruk op den officier te maken, die twee weken gevan genisstraf eisöhte. Omdat zij nog nooit veroordeeld was ge weest werd het vonnis f 20 subs. 20 dagen. De zwerver N., afkomstig uit Leiden, handelt in galanterieën met dien verstan de, dat hij met een koffertje langs de hui zen gaat, waarin allerlei kramerijen aan wezig zijn. Tevens houdt hij nog al van een 'borreltje, zoodiat hij nagenoeg zijn geheele ontvangst in „snaps" omzet. Op die ma nier zou de grootste zaak failliet gaan en onze „galanterieën handelaar" leefde dus steeds op den rand van een faillisement. Om zijn bedrijf op gang te kunnen houden en zijn „dorst" steeds te kunnen lessohen had hij er iets op gevonden. Hij deedi n.L kleine inkoopen in groote magazijnen en kaapte in de gauwigheid van alles mee, zooals portemonnaies, pijpen, scheermesjes enz. enz. Jaren lang had hij op die manier handel kunnen drijven en borreltjes ge nieten, als een snuggere verkoopster hem niet op heeterdaad betrapt had bij zijn „in koopen" op ven basis van „ga je weg of ik neem je weg". En zoo had bij zich dan ook te verantwoorden. Hij klaagde zijn nood over de slechte tij den, maar de Officier vond, dat verdachte het altijd een slechten tijd had gevonden, want zes veroordeelingen wegens diefstal versieren ziijn strafblad. Voor de naaste toekomst heeft hij zioh thans geen kopzorg, meer te mhken, want hij krijgt thans ge legenheid om drie maanden over zijn han del en handelswijzen na te denken. HAAGSCHE RECHTBANK Rijwieldiefstallen. S. uit Leiden, thans gedetineerd, had een aantal rijwielen weggenomen, die door hun eigenaar onbeheerd1 op straat wa ren achtergelaten. Drie van deze gestolen rijwielen had de Officier hem ten laste gelegd en spr. vond het feit, vooral dn dezen tijd, nu men niet zoo gemakkelijk aan een ander rijwiel kan komen, zoo ernstig, dat hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf eisohte, mede om dat verdachte al meermalen veroor deeld is geweest. De rechtbank zal nader vonnis wijzen. Kantongerecht te Leiden 200 K.ga visch in verboden tijd gevangen. A. P. F. en M. v. d. M. beide te Oude Wetering hadden 200 k.g. zoetwater- visoh vervoerd naar iemand te Oude We tering, welke visch bestond uit brasem, karper enz. Op een vraag hoe zij aan de visch gekomen waren hadden zij verteld ze gekocht te hebben van een onbekende in Leiden. De ambtenaar geloofde niets van dit verhaal en noemde het meer dan ern stig, om in gesloten visdhtijd zulk een par tij visch te gaan vangen. Eisch tegen elk f 2i0 subs. 10 dagen hechtenis. De plaats vervangend kantonrechter mr. Bolsius veroordeelde elk tot een geldboete van f 15 subs. 10 dagen. Daarna had zich nogmaals te verant woorden de verdachte A. P. P., thans we gens het afleveren van de visch in geslo ten visohtijd. Hiervoor werden eisch en uitspraak een geldboete van f 6 subs, 3 d. Het trottoir opgereden. De chauffeur V. L. van H. uit Noor d- w ij k, was zonder eenige redien met zijn autobus het trottoir opgereden aan den Valkenburgerweg onder de gemeente Voorschoten. Hierbij was een hekje ern stig beschadigd. Rekening houdende met het feit, dat verdachte ook de schade aan het hek zal moeten betalen werd de eisoh van den ambtenaar een geldboete van f 5„ subs. 2 dagen. Uitspraak conform. Misplaatste grappigheid. Sommige mensohen denken dat ze leuk zijn, maar dan gaat him aardigheid juist iets te ver. Het grapje, dat de timmerman A. S. uit Leiden uitgehaald had, had kant noch wal geraakt. Tijdens schafttijd, toen een collega een uiltje lag te knappen, had 'hij een partijtje 'krullen in brand gestoken en deze bran dende krullen boven op zijn collega ge worpen. Deze werd wakker, omdat zijn jasje, borstrok en hemd smeulden. Hij was zoo geschrokken, dat hij geen besef had, om de brandende krullen van zich af te weipen. Ijlings toeschietende mede-arbei ders hadden dat voor hem moeten doen. Er was met den dader overeengekomen, dat deze de schade zou vergoeden en de textielpunten voor aanschaf zou verstrek ken. Toen het slachtoffer echter om het beloofde kwam, kon hij van alles krijgen, zooals een klap in zijrn nek enz., maar schadevergoeding kreeg hij niet. Men vond achter de groene tafel, dat de ze grappigheid wel wat te ver was gegaan en, rekening ermee houdende, dat alsnog de schade betaald zal moeten worden^ wer den eisdh en uitspraak f 4 subs. 2 dagen. Kampeerders op het water. A. J. H. v. d. S., L. F H. v. <L S., R. B. R. en E. J. W., allen uit Schiedam, waren eenige weken geledien des nachts aange troffen in hun boot op de Kagerplas- s e n, zonder dat zij daar voor toestemming of vergunning hadden. Zij hadden gedacht, dat het wel niet zoo erg zou zijn. Zij had den .gedacht ergens nachtverblijf te krij gen, maar alles was bezet en tijd om er gens andere naar toe te gaan hadden zij niet meer. De eisch werd tegen elk een geldboete van f 8 subs. 5 dagen. Uitspraak f 5 subs. 3 dagen. R. G. van V. was met zijn meisje W. A. v. d. L., beideh uit Den Haag, ook aan het overnachten op de Kagerpl assen geweest zonder daartoe gerechtigd te zijn. De mannelijke verdachte kwam triom- phamtelijk met een krant te voorschijn en verzocht toestemming om een. stukje uit die krant voor te mogen lezen. Na deze toestemming verkregen te hebben las hij voor, dat het wel degelijk toegestaan was om in een boot op de plassen of op het wa ter te overnachten en 'hij voegde er aan toe, dat hij de krant bij een veroordee ling aansprakelijk zou stellen voor de boe te. Nadat verdachte uitgelezen was vroeg de ambtenaar of hij dat artikeltje ook eens mocht lezen en toen kwam al gauw de aap uit de mouw, want verdachte had niet het heele artikel voorgelezen, maar een ge deelte. Als men het begin van het artikel las dan stond daar letterlijk, dat het alleen toegestaan was voor houders van een vas te ligplaats, waarbij men tevens ingeschre ven moest staan. Het verhaal van verdachte ging dus niet op en hij en zijn meisje werden elk ver oordeeld tot een geldboetï van f 5 subs. 3 dagen. I. V. te Leiden was met een roeiboot aangetroffen te Alkemade, toen hij al lang in bed moest liggen. Hij vertelde graag naar huis te zijn gegaan, maar hij was den weg 'kwijt geraakt door een opkomende zeedamp. Dat kost hem thans f 3 of 3da- g>en. Nachtelijke wandelaars. Mej. v. d. V .uit Noordwijk Bin nen was des nachts om kwart voor één aangetroffen op dë Maredijk te Leiden. Het meest gebruikte excuus werd naar vo ren gebracht, n.1. een feestje waar het zoo .gezellig was. Drie gulden of drie dagen hechtenis werd het vonnis. A. W. van W. te Leiden was met zajn echtgenoote naar een feestje in Wassenaar geweest en toen was het zoo laat gewor den, dat zij om half drie, 'gezeten in een auto, aangehouden werden in de Breestraat te Leiden. Elk twee gulden boete werd 'hun straf. Onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. Tegen den tandtechniker H. J. V. te Leiden had de ambtenaar, wegens het onbevoegd uitoefenen van «ie tand heelkunde, een geldboete geëisdht van f 300 subs, een maand. De uitspraak werd een 'geldboete van f 50 subs. 20 dagen hechtenis. Aan het Oostelijk front gaat de opmarsch der Duitsche troepen in vollen omvang voort. Duitsche artillerie legt den laatsten Sovjet-tegenstand voor Brody het zwijgen op (Orbis-Holland) De Valken in actie tijdens de zeilwedstrijden van de Kaagweek, welke een schitterend verloop hebben gehad (Pa*.Holl»nd m) FEUILLETON door LOUISE KNÖPFEL. (Geautoriseerde vertaling 1) De D-trein ParijsKeulenBerlijn zat geheel vol. Frans Thun stond in zijn be stoven trekkerspak met den rugzak om op het perron van de Gare du Nord te Parijs. Eigenlijk hoor ik er heelemaal niet bij dacht hij toen hij 't internationale, elegant gekleede publiek zag, dat met prachtige leeren tasschen en koffers uitge rust in den trein stapte. Maar het ,,waar ik ben is het in orde" had hij zich reeds lang tot leuze gekozen. Daarmee kwam hij er altijd. Zou hij soms voor al die rijke lie den in een hoekje wegkruipen, omdat hy buiten zijn kaartje tweede klas, dat een vriend van hem, een Duitsche schilder, voor hem gekocht had, verder niets in zijn zak had? Behalve dan de paar franken om in den trein nog wat te eten en een stuk of wat marken, waardoor hij bij zijn aan komst te Berlijn niet geheel zonder geld zou zijn. Voor Frans Thun, die er reeds lang aan gewoon was van de hand in den tand te leven, was dat al heel wat. Dikwijls genoeg had hij zelf honger moeten lijden! Hij had nu nog wel een plaats in den slaap wagen, wat kon een mensch nog meer wen- schen? Hij was bijzonder in zijn schik en vol van herinneringen aan zijn wandeltocht door Frankrijk. O, die Loire en de kasteel en er langs, wat was dat alles onwaarschijnlijk mooi en heerlijk. Als een droom! Zijn schetsboek was volgekrabbeld, wat een reis! Daar kon hij nog maanden op te ren, wanneer hij straks thuis zou zijn. Wan neer hij maar geld had om de huur te be- taten, verf en winnen te koopen. Thuis wa ren <ie vrienden, de jongens en de meis jes. Steffa en Liska. Vooral Liska; een ge voel van vreugde doorstroomde hem bij de gedachte aan Liska. Al die elegante vrou wen en meisjes van Parijs en alles wat hier in den trein door elkaar wriemelde, prach tig opgemaakt met geschoren wenkbrau wen, aangestreken oogen en roode kersen lippen, konden hem gestolen worden. Die vrouwen waren mooi, elegant, maar niet ééne er van kon aan Liska tippen. De vroolijke gedachte aan de thuis komst en het wederzien met Liska liet hem niet met rust. Hij stapte maar op het per ron heen en weer. Het lawaaide om hem heen als woei er een storm, de schelle stemmen der verkoopers riepen: „Vruch ten, koekjes, sigaretten", de krantenjon gens schoven lachend en haastig hun wa gentjes tot bij den trein. Voor de raamp jes niets dan lachende, gebruinde gezich ten. Van al deze menschen in de zwartbe- rookte stationsoverkapping straalde iets vergenoegds en feestelijks uit. Juist toen Frans eindelijk instappen wil de, kwam een elegant gekleede heer met een lakei achter zioh haastig over het per ron aangesneld. Het type van een cosmo- poliet, dacht Frans. De heer had een lich te, wijde ulster aan en breede, Amerikaan- sche schoenen met een ietsje te hooge hak ken. Maar in Parijs zag men gaarne deze wat al te nadrukkelijke élégance. Boven het scherp besneden gezicht stond een slappe, lichtgrijze hoed. Alleen toen bij het lachen de zeer witte, zeer goed verzorgde tan den zichtbaar werden, kreeg Frans opeens een bijna onaangenaam gevoel De mond was klein, maar maakte toch den indruk van groot en gulzig. Dat ontging niet aan Frans scherpen sohildersblik. De dame, die naast hem liep, was zeer knap. kastanje bruin, heel smaakvol gekleed, met iets van een mannequin in haar gang. Zij sprak druk met den eleganten, donkeren heer en deze ging blijkbaar geheel op in de bemin nelijke conversatie. Maar Frans Thun, als schilder gewoon de menschën zeer scherp gade te slaan en uit kleinigheden conclu sies te trekken, kreeg den indruk, dat het tweetal het afscheid van twee gelieven slechts spéélde. De man zijn oogen dwaal den in het rond, de dame keek quasie toe vallig eens om en de lakei, in een uiterst bescheiden livrei, had wat al te veel het gezicht van een intéllectueel. De heer keer de zich naar hem toe en wijzend op het compartiment, waar Frans plaats wilde ne men, zei hij: „Hier Frederic plaats No. 43." De bediende stapte in en legde den chi- quen koffer zorgvuldig in het net. De heer kuste de dame de hand. „Au revoir, chérie". Maar hun oogen ke ken elkaar niet aan; bliksemsnel zochten zij het perron af. De heer stapte nu in; Frans volgde zijn voorbeeld. Door het por tier bleef de heer nog levendig met de dame praten. De laatste oogenblikken. Vruchten- en krantenverkoopers holden nog eenmaal langs den trein. Een stoot op de fluit, een ruk en de trein was in beweging. Ieder wuifde en riep de brunette met 't elegante, zwarte toilet en 't absynthkleu- rige hoedje, liep nog even naast den trein mee. „Co«ie", hoorde Frans Thun haar nog zeggen, daarna overstemde het daveren van den trein elk ander geluid. Spoedig na het vertrek kwam de slaap- wagenbediende om de bedden in orde te maken. Frans Thun, die nog in den restau ratiewagen wenschte te soupeeren, zag, hoe zijn reisgenoot onbeweeglijk in het gange tje stond te leunen en de eene sigaret na «ie andere aanstak. Met uw verlof, ik zal nu alvast maar voorbereidingen treffen om te gaan sla pen. We worden vannacht aan de grens in elk geval gestoord.' Frans kwam uit den restauratiewagen in een bijzonder opgewekte stemming terug; hij had zich nog de weelde van een half fleschje champagne gepermitteerd. Jam mer dat dit goedje in Duitschland zoo duur was! Maar zelfs al zou het er goedkoop zijn, dan nog zou hij er toch verder nuchter van blijven. Het was uit met het vrije le ventje! Het was wèl geweest. Hij moest nu weer hard aan het werk. Frans verheug de zich daar zelfs op. Hij had van den goe den tijd genoten, hij zou zich ook wel door den slechten heenwerken. Zijn coupégenoot had het zich al ge makkelijk gemaakt. De bedlamp was uit, die van Frans afgedekt. Thun wasohte zich en klauterde in zijn bed. Gute Nacht, mein Herr. Schlafen Sie gut", zei de vreemde in onberispelijk Duitsch. Gute Nacht, antwoordde Frans en zag nog juist, dat de heer zich omdraaide. De kussens ritselden. Zijn medereiziger scheen zeer snel in te slapen. Frans knipte de lamp boven zijn hoofd kussen uit. Maar de melodie, welke de wie len zongen, hield hem wakker. Hij dacht aan het verleden en aan de toekomst. Lang geleden had hij met zijn ouders elk jaar zoo gereis^. Verre en groote reizen. Als kind reeds'had hij de wereld leeren ken nen. Zijn vader was directeur van een groo te locomotievenfabriek geweest en was daardoor meer in het buitenland dan thuis. Hij kon moeilijk scheiden van vrouw en zoon en dus had hij wanneer het maar even kon beiden mee op reis genomen. Wat een heerlijke jeugd had hij gehad! In welke sprookjeswereld had hij niet ge leefd. En altijd weer in een nieuwe! De wagenwielen zongen van herinneringen uit «lat verleden. Van wouden, meren, vreem de menschen, prachtige zeeschepen. Maar dit alles was voorbij! De wereld was heel wat kleiner en enger voor hem geworden. Zijn ouders leefden niet meer. Het groote, vroolijke huis met zijn lichte kamers vol bloemen en zijn praohtigen tuin behoorde nu een een ander. Hij stond thans alleen op de wereld. Hij had goede dagen gehad, hij zou de slechte ook wel te boven ko men. (Wordt vervolgd.) t

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6