ZATERDAG 19 JULI 1941 5)e keu RECHTZAKEN Wilt U iets weten? OE LEIDSCHE COURANT Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen, vv. o. geïllustreerd zondagsblad. ren hebben gemeld, be- ant van gisteren voor- fabricage en de be- en >apier en carton. een overgangsbepaling |idt: ten tijde van de inwer- eze voorschriften aan- papier, karton en bord- irende een tijdvak van Ddit tijdstip een algemee- n verboden tot verwer- F bepaalde doeleinden. Apierwaren, waarvan de /erboden, bevat de vol- het vorig jaar 1U."4?2^98, thans is deze ge stegen tot ƒ36.958.752 o- bijna 26 1/2 mil- lioen hooger. Doch het gunstige resultaat is meer nog Ste danken aan de sedert het vorige belas tingjaar ingevoerde winstbelasting, welke tot dusver 36.275.135 heeft bedragen, op welk bedrag evenwel in mindering moet worden gebracht de negatieve opbrengst van de dividend- en tantième-belasting van bijna 2 millioen. Voorts hebben de opcen ten op de gemeentefondsbelasting ten be drage van /11.206.630 ruim 2.14 millioen meer opgebracht dan het vorig jaar. Daarentegen is in de tot de vorige maand geconstateerde stijging van de opbrengst der inkomstenbelasting een stilstand inge treden, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat thans vrijwel geen belastingen meer worden betaald als gevolg van de onthef fingen in verband met de ingevoerde loon belasting. Tot einde Juni werd aan inkomstenbe lasting ontvangen 33.856.832 of 11/4 mil- lioen minder dan het vorige jaar. De beide andere belastingen van deze groep, de vermogensbelasting (opbrengst ƒ7.002.694), en de verdedigingsbelasting (opbr. ƒ2.225.749) bleven ieder iets meer dan een half millioen beneden het resul- t taat op ultimo Juni 1940, De overige middelen. Ook de opbrengst van deze belasting- groep kan alleszins bevredigend genoemd worden. Evenals de vorige maand kan ook thans de opbrengst over Juni nog niet vergele ken worden met Juni 1940, toen als gevolg van de omstandigheden het resultaat slechts ruim 24 millioen gulden bedroeg. Thans bedraagt de opbrengst 51.829.757 of bijna 3.6 millioen minder dan in Mei van dit jaar. Voor het eerst is in dit overzicht opge nomen de nieuwe commissarissenbelasting, welke in Juni j.l. ƒ264.644 heeft opge bracht. Wat de opbrengst over de eerste zes maanden van het loopende jaar betreft, kan worden medegedeeld, dat deze ƒ305.630.121 heeft bedragen, of bijna 103 millioen meer dan in het eerste halfjaar van 1940. Hier van bedraagt de opbrengst van de loonbe lasting ƒ53.468.250. Slechts twee middelen hebben in dit tijd vak minder opgebracht dan het vorig jaar en wel de rechten op den invoer, welke als gevolg van de ingevoerde grensfaciliteiten nog slechts f 11.921.071 opleverden en daar mede ruim 37 millioen bij het vorige jaar ten achter bleven en het statistiekrecht, dat bij een opbrengst van ƒ727.065 ongeveer ƒ283.000 minder opbracht. Alle overige middelen waren hooger dan in 1940 en wel de accijns op zout bijna 9 ton, de accijns op geslacht 31/4 ton, op wijn ruim 3 1/2 ton, die op gedistilleerd bijna 3 millioen, de accijns op bier ruim 3 1/2 millioen, evenals de accijns op suiker. De accijns op tabak hadden een opbrengst van 56.963.570 en steeg daarmede bijna 36 millioen boven het resultaat van het vorig jaar. Ook de omzetbelasting gaf een enormen vooruitgang te zien en wel van bijna 26.3 millioen. waardoor thans een op brengst van ƒ70.724.287 bereikt werd. Ten slotte zij vermeld, dat de motorrij tuigenbelasting over het eerste halfjaar heeft opgebracht f4.493.12.tegen 9.246.214 het vorig jaar. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT BRANDT HET GAS MET SPAARZAAMHEID bordjes en schaaltjes, ■ons, suikergoed en ge- ^ikelen, decalcomenie- r transfers, behalve voor nden, doozen met uit staande randen, doozen voor één paar schoenen, laarzen of pantoffels, draagkar- tons, draagtasschen voor gramophoonpla- ten, druppelvangers onder kopjes en gla zen, etalagekoppen en -poppen, etalagere clames van karton, etui's, met uitzondering van eenvoudige verpakkingen en van etui's voor optische instrumenten en fijne meetwerktuigen, fantasiepapier, feest- en schertsartikelen, flesschenzijdepapier, ge voerde enveloppen, gezichtspapier, hoe- denstandaards, imitatie-grasmatten, imita tie-vaatdoeken, kantpapier (spitsenpa- pier), b.v. taartranden, kastranden e.a., kerst- en paaschartikelen, luxe beplak- kings- en decoratiepapier, luxe bonbons verpakking, luxe doozen voor postpapier, behalve wanneer vervaardigd uit éénzij dig beplakt strookarton, luxe cartonnages voor enkelvoudige verpakking, luxe car tonnages, waarin hoogwaardige producten worden verwerkt, b.v. metaalpapier en ge sponnen stoffen, marmerpapier, meervou dige verpakking, voor zoover niet noodza kelijk ter bescherming van de verpakte goederén, overhemdkartons, poetscrêmepa- pier, reliefkartons voor reclame, schutkar- tons voor boeken, schutpapier voor ca hiers, servettentaschjes, sigaren- en siga rettenpijpjes, sigarenzakjes met vakver- deeling, tafelloopers, vitrophanie- of glas papier, vouyvalbums, zakjes voor brief kaarten, zakjes voor sigaren, anders dan uit éénzijdig-glad sulfiet papier van ten hoogste 40 gr/m2, albums, voor welk doel ook, bloes en boekjes voor bridge en an dere spelen, bureau-onderleggers, dagboe ken, doosjes voor notitiepapiertjes. felici- tatiekaarten en -bladen, formulieren voor geluktelegrammen, gastenboeken, huisor ganen met uitzondering van personeelsor ganen, jubileumuitgaven, kalenders met reclame-opdruk, mappen voor monsters en offertes, mappen voor oorkonden, getuig schriften en genealogische papieren, noti tieboekjes en -blocs met reclame-opdruk, opsteekkartons (kaarten voor het bevesti gen van artikelen voor den winkelver koop, zooals b.v. kammen, potlooden, enz.) behalve voor knoopen, postpapier met ge- kleurden rand of bies (behalve zwart), programma's van publieke vermakelijkhe den, grooter dan één blad A.4 (21 x 29.7 cm.), prospectussen voor emissies, grooter dan één blad A.3 (29.7 x 42 cm.), prospec tussen voor loterijen, propectussen voor verzekeringsmaatschappijen, prospectussen en reclameplaten van vacantie-oorden, re clame-inlegvellen in kranten en tijdschrif ten, schrijfmappen, sluit- en plakzegels, spijs- en drankkaarten, grooter dan één blad A.4 (12 x 29.7 cm.), strooibiljetten voor filmvoorstellingen, tafelnaamkaarten, visite- en naamkaartjes, vouwplaatjes, werkroosters voor reclamedoeleinden. In de Staatscourant van gisteren is op genomen een beschikking van den secreta ris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij wordt bepaald, dat in het geheele land: 1. behoudens het beoaalde sub 2 en 3. de jacht op de wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de namen van de wildsoorten vermeld: Grofwild. Reeën. reebokken van 1 Aug. 1941 t/m. 31 Aug. 1941; reebokken van 1 Oct. 1941 t/m. 15 Oct. 1941; reegeiten van 1 Oct. 1941 t/m. 30 Nov. 1941; reekalveren van 1 Nov. 1941 t/m. 30 Nov. 1941. Herten en damherten, bokken van 1 Oct. 1941 t/m. 8 Oct. 1941; hinden van 16 Jan. 1942 t/m. 31 Jan. 1942; Klein wild, fazantenhanen van 1 Oct. 1941 t/m. 31 Jan. 1942; fazantenhennen van 1 Oct. 1941 t/m. 31 Haagsche Politierechter Een rare kostganger. De los werkman W. de K., afkomstig uit Leiden, had een nieuwe manier ontdekt om verduisteringen te plegen. Hij was naar den Haag gegaan en had daar op Maandag een gemeubileerde kamer gehuurd voor 3 per week. De huur betaal de hij netjes vooruit. Zaterdag was hij ver trokken en zijn hospita had hem niet meer terug gezien. Maar tevens had zij niet meer teruggezien een paar beige overgordijnen uit de verhuurde gemeubileerde kamer. Die had de K. ingepakt en meegenomen en verkocht voor 15. Aldus had hij die eer ste week 12 verdiend. Dienzelfden Zater dag had hij weer ergens anders een gemeu bileerde kamer gehuurd en weer 3 vooruit betaald. Zaterdag verdween hij weèr zonder opzegging en nam het vloerkleed mee, dat ook zijn geld weer op bracht. Tevens werd dien dag 'n andere kamer gehuurd en hier was de verhuurster tot de ontdekking ge komen, dat twee wollen dekens verdwenen waren. De hospita's zagen hun huurder weer te rug in het verdachtenbankje, alwaar de of ficier voor deze verduistering vier maan den gevangenisstraf eischte. De politierechter deed het af met drie maanden gevangenisstraf. Diefstal van bankbiljetten Een jeugdige dienstbode uit Leiden was te Voorburg in betrekking geweest, alwaar zij het volste vertrouwen genoot. Trots dit vertrouwen had zij uit de porte feuille van haar patroon een bankbiljet van 10 weg genomen. Deze wilde i^iet over één nacht ijs gaan met een beschuldiging en had voorloopig niets gezegd. Wel had hij de overige bank biljetten geteld en van een merkteeken voorzien, zoodat toen er weer een bankbil jet gemist werd, de dienstbode eerst ont kende, maar toen het bankbiljet op haar kamer gevonden werd, voorzien van het merkteeken, hielp ontkennen niet meer. Zij krijgt nu gelegenheid om een maand na te denken over haar domheid. Dec. 1941; hazen van 1 Oct. 1941 t/m. 31 Dec. 1941; houtsnippen van 1 Oct. 1941 t/m. 31 Jan. 1942; korhanen van 1 Oct. 1941 t/m. 31 Dec. 1941 en op 20, 21 en 22 April 1942; korhennen van 1 OOct. 1941 t/m. 15 Nov. 1941; patrijzen van 1 Sept. 1941 t/m. 31 Dec. 1941. Waterwild, alle soorten eenden van 1 Aug. 1941 t/m. 31 Jan, 1942 (behalve bergeenden en eider- eenden); ganzen van 1 Aug. 1941 t/m .31 Jan. 1942; goudDluvieren van 1 Sept. 1941 t/m. 31 Jan. 1942; meerkoeten van 1 Aug. 1941 t/m. 31 Jan. 1942; Watersnippen van 1 Aug. 1941 t/m. 31 Jan. 1942. 2. Behoudens het bepaalde sub 3. a. Het vaneen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van net ten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, ach ter de namen der waterwildsoorten ver meld. Alle soorten eenden, van 1 Augustus 1941 t/m. 31 Januari 1942 (behalve berg eenden) en eidereenden), ganzen, meer koeten en watersnippen, goudpluvieren van 1 September 1941 t/m. 31 Januari 1942. b. Het vangen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan geduren de het tijdvak, achter de namen van de water wildsoorten vermeld: alle soorten eenden van 1 Augustus 1941 t/m. 31 Januari 1942 (behalve bergeenden en eidereenden). 3. De jacht niet wordt geopend op her ten-kalveren zwanen, bergeenden, eider eenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, en water hoentjes. Vraag: Moet ik voor een werkster, die 4 dagen per week bij mij werkt, zegels plakken? Is men verplicht zegels te plakken voor een werkster, die een dag per week werkt, en hoeveel. A n w o o r d: In het eerste geval is een weekpremie verschuldigd van 0.50, in het tweede geval kan volstaan worden met een dagzegel van 1214 cent. FEUILLETON DE BETOOVERDE VILLA Bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 4) 't Is heel vriendelijk van u, vervolg de Amabel, maar ik wil het geld liever ver dienen. 't Is toch waar, dat hij tweehon derd pond wil geven, als iemand een half jaar op die villa blijft wonen? Ja, beaamde de heer Berry, maar Er is geen maar, ik ben de huurster. Ik kwam juist hier, om u te vargen, of U niets wist, waarmee ik twee honderd pond kan verdienenl U zult een goed woordje voor me doen, nietwaar? Het is werkelijk niets voor u, zei de notaris met een ernstig gezicht. Er schijnt daar iets niet pluis te zijn.... er loopen geruchten over spoken, de huurders nemen overhaast de vlucht.... 't is nogal eigenaardig Het zal wel niet zoo erg zijn, meen de Amabel. En ik begrijp dat ik die twee honderd pond niet cadeau krijg, voor al niet van George Forsham! Ik zou het u beslist afraden, hernam de heer Berry. Het huis heeft een slechten naam. Vroeger toch niet! zei mevr. Grey. Ik ben met de Berkeley's op Forsham ge weest, toen ik een jong. meisje was. Toen woonden de twee oude dames Forsham op de villa, heel lieve menschen. En het was een prettig zonnig huis. Wat een idee spoken! Zit er nog een geschiedenis aan vast? Dat niet bepaald, gaf de notaris ten antwoord. De huurders vluchten stuk voor stuk en ze beweren bij hoog en laag, dat het er spookt. In het dorp gaan natuurlijk allerlei praatjes. Mijnheer George en zijn broer hebben er eens een paar nachten ge logeerd, maar ze hebben niets gehoord of gezien. O, ja, merkte mevr. Grey op, ik hoor de u met mijnheer Forsham over zyn broer praten. Is die dan niet in Italië? Er staat in de krant van wel, was het antwoord, maar.in diep vertrouwen, mevr. Grey, ik geloof dat hij in Londen is en dat de reporters het hem zóó lastig ma ken, dat hij zich schuil houdt. Kent u hém ook? Ja, zei Amabel. Het duurde even eer zij verder ging. U wilt toch niet zeggen, dat u in die spo kerij gelooft? Overdag niet, meende de notaris. Maar als je midden in den nacht in een verla ten huis zit, met regen en mist om je heen, dan weet ik 't nog zoo-net niet. Omdat u een stadsmensch bent! riep Amabel. Ik ben gewend aan donkeTe nach ten en regen en mist. Ik zal 't er heerlijk vinden. Weet u ook, wie er op 't kasteel Forsham woont? Een zekere Bornson, een heel ge schikt iemand. En weet u ook, of de Berkeley's er nog naast wonen? Ik geloof het wel, meneer Forsham heeft den naam ten minste genoemd. Maar heusch, mevr. Grey, als u mijn raad aan neemt. Zij stond op en kwam naar hem toe. Mijnheer Berry, mijn besluit is geno men en ik reken op uw medewerking. Eén ding wou ik u vragen: ik heb liever, dat meneer Forsham mij als een volslagen vreemde beschouwt. Hij heeft me gekend als Amabel Ferguson, en waarschijnlijk is hij me totaal vergeten. U begrijpt, dat ik nu maar liever een vreemde blijf. Mijnheer Berry waardeerde haar fijnge voeligheid, om geen voordeel te willen trek ken uit hun vroegere kennismaking en toen hij afscheid van haar nam, hield hij haar hand even vast en zei, dat hij alles voor haar zou doen wat ze wenschte. De afgrond was op dat oogenblik héél dichtbij. IV. Enmijnheer Berry? vroeg Amabel Grey. Ze gaf hem een hand en begon hem onmiddellijk allerlei te vragen. Hebt u het kunnen schikken? Ik had u verzocht te telegrafeeren, weet u wel, maar u hebt het niet gedaan. Er zijn toch, hoop ik, geen bezwaren? De notaris hield Amabel's hand vast. Zacht trok ze die nu uit de zijne. Maar mevrouwtje, u overstelpt me met vragen! Gaat u zitten, dan zal ik ze één voor één beantwoorden. Amabel ging naar den haard om haar voeten een beetje te warmen. Hij ging voor zijn bureau zitten en zocht uit zijn papie ren een getypt vel. Hij nam dat in de hand, terwijl hij zich omdraaide en glim lachend zei: „Ik heb den heer Forsham Zaterdag gesproken en u kunt het huis hu Vraag: 1. Welke bladen worden er op het gebied van vogelsport buiten „De Vogelwereld" en „Vogelvreugd" uitgege ven? 2. Wat is het adres van de Ned, Kleur- imiizenclub? Antwoord: 1. Bedoelde uitgaven zijn: „Ardiea", tijdschrift der Ned. Ornitholo gische Vereeniginig, uitgave E. J. Brill, Lei den; de „Duivenbode", Knisstraat 12 Eind hoven; de „Postduif', uitg. G. J. D. Win- gelen Assen; voorts zijn er nog uitgaven over pluimveeteelt, enz. doch deze bedoelt u vermoedelijk niet. 2. Ons niet bekend. V r a a g: 1. Vaart er een boot van Am sterdam naar Meppel? Zoo ja, op welke dagen? Hoe laat, en wat zijm de kosten per retour voor persoon en voor fiets? 2. Welke dagen, hoe laat vaart de 'boot van Amsterdam naar Zwolle en wat zijn de kosten daar van? 3. Kan men per fiets over den nieuwen weg langs Schiphol naar Amsterdam, vanaf Sassenheim? Antwoord: 1. Ja, van Amsterdam naar Meppel via Genemuiden-Zwartsluis, op Maandag, Woensdag en Vrijdag te 9.15 uur vertrek van de De Ruyterkade, steiger 56. Amsterdam, aankomst Meppel 18.00 uur en op Dinsdag, Donderdag en Zater dag- vertrekt 8 uur, aankomst 17 uur, kosten enkele reis le kaj. f 1.50, 2e kaj. f 1.00, re tour resp. f 2.25 en f 1.50. Rijwielen f 0,30. 2. Amsterdam-Kampen-Zwolle dagelijks behalve Zondags. Vertrek te 9.15 uur. Zelfde tarieven. 3. Dat valt moeilijk te zeggen. Wat den eenen dag geoorloofd is, kan den andexen diag verboden zijn. Vraag: Van Leidschendam via Vught (N.B.) naar Thorn (L.). Antwoord: Leidschendam, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Doxdrecht, Moerdijk, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waalwijk, Vlijmen, Den Bosch, Vught, Boxtel. Best, Acht, Eiindihioven, Geldrop, Heeze, Maar- heeze, Weert, Keipen, Oter, Grathem, Thoim. V raag: 1. Van Leidien naar Maastricht Tilburg en Roermond. 2. Kan men Tilburg bezoeken? 3. Van Maastricht naar Leiden, weer over Roermond, maar dan andere route? 4. Komen er nog onkosten bij het over steken van den Moerdijk? Antwoord: 1. Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Rijswijk, Hillegensberg, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, MoeTdijk, Terheydien, Zevenbergschenhoek, Breda, Tilburg, Oirschot, Best Eindhoven, Gel drop, Leende, Weert, Keipen, Baexem, Roermond, Linne, Susteren, Sittard, Beek, Maastricht. Afstand 242 K.M. 2. Ja.. 3. Maastricht, Roermond, Haelen, Meyel, Liesel, Deurne, Gemert, Veghel, Dinthen, Heeswijk, Den Bosch, Hedel, Zaltbommel, Culemiborg, Utrecht, Woerden, Alphen aan den Rijn, Leiden. Afstand 231 K.M. 4. Neen. Vraag: Van Alphen aan den Rijn naar Spakenburg? Antwoord: Alipihen, Aarlanderveen, Nieuwkoop, Noorden, Wilmiis, Loenersloot, Vreeland, Kortentooef, Hilversum, Raam, Eembrugge, Bunschoten, Spakenburg. Af stand 65 K.M. Vraag: 1. Van Roosendaal naar Deurne 2. Idem van Deurne naar Leiden? Antwoord: 1. Roosendaal, Etten, Princenhage, Breda, Dorst, Tilburg, Eind hoven, Geldrop, Mierlo, Helmond, Deurne. Afstand 106 K.M. 2. Deurne, Bakel, Gemert, Veghel, Din- ther, Heeswijk, Den Bosch, Hedel, Zalt Bommel, Culemborg, Utrecht, Woerden, Alphen, Leiden. Afstand 152 K.M. Vraag: Van Sassenheim naar Nijver- dal? 2. Van Nijverdal naar Zwartemeer. Antwoord: 1. Sassenheim, de Leegh- water, Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Loe- nen, Hilversum, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Apeldoorn, Denventer, Rijs- sen, Nijverdal. Afstand 163 K.M. 2. Nijverdal, Hillendoorn, Huisen, Daarle, Vroomshoop, Mariënberg, Bergentheim, Hardenberg, Coevorden, Pikveld, Padhuis, Oud Schoonebeek, Klazienaveen, Zwarte meer. Afstand 76 K.M. Vraag: Van Roelof arendsveen naar Volendam? Antwoord: Roelof arendsveen, Lei muiden, Kudelstaart, Amstelveen, Amster dam, Monnikendam, Zette, Volendam. Af stand 53 K.M. Vraag: Van Leiden naar Enschede? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Renswoude, Ede, Arnhem, De Steeg, Doesburg, Hummeloo, Ruurlo, Borculo, Neede, Usselo, Enschede. Afstand 188 K.M. Vraag: Van Leiden naar Utrecht? Hoe veel uren rijdt men hierover? ren, als u de voorwaarden wilt ondertee- kenen." O, mijnheer Berry, als u eens wist, hoeveel pleizier u me daarmee doet! De notarns tikte met een vinger op het papier. Weest u maar niet te blij, ten minste niet eer u de voorwaarden gehoord hebt. Ronduit gezegdmij staan ze niet aan, en ik zou u niet raden er op in te gaan. Ik spreek, zooals u begrijpt, in mijn kwa liteit van vriend en van advocaat. Wat zijn dan die voorwaarden? Amabel liep de kamer door en ging in den leunstoel zitten, bij het bureau van den heer Berry. „Wat zijn dan die voor waarden?" herhaalde ze glimlachend. Daar komen we direct aan. Ik wilde u eerst even zeggen, dat de heer Forsham ze zelf op papier heeft gezet, zonder er zelfs mijn meening over te vragen, 't Komt hierop neer: Ten eerste: U moet zes maanden in het huis blijven wonen, behalve als hij u zelf verzoekt eerder te vertrekken. Ten tweede: In den loop van die zes maanden moogt u niet langer dan acht-en- veertig uur achtereen buiten het huis ver toeven. Ten derde: U krijgt tweehonderd pond contant uitbetaald. Dat heeft me nogal moeite gekost, maar ik stond er op, omdat ik wist, dat u het geld noodig had. Ik zei, dat ik hem anders niet helpen kon, en op 't laatst gaf hij toe. Amabel knikte glimlachend. Ten vierde; U verbindt zich, het ge heele bedrag terug te betalen, als u geen volle zes maanden blijft, en ten vijfde: de weduwe Brown en haar dochter moeten de beschikking houden over de vertrekken, TWEEDE BLAD PAG. 7 Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Utrecht. Normaal rijdt men 15 K.M. per uur, zoodat U voor dezen afstand pl.m. 3X uur noodig hebt. Vraag: Waar is in Den Haag de Swee- llnckstraat? Met welke tram of busver binding te bereiken: Antwoord: De Sweelinckstraat is een zijstraat van de Groot Hertoginnelaan achter het Vredespaleis. Te bereiken van af het station met lijn 10. Vraag: Weet U een middel om van zware shag lichte te maken? Antwoord: Neen, dat middel kennen we niet. Vraag: 1. Van Sassenheim naar Haelen 2. Dezelfde route via den Moerdijk? 3. Weg van Haelen naar Boxmeer. 4. Idem naar Sassenheim via Nijmegen? Welke ponten moeten gepasseerd worden? Heeft men nog een wegenkaart noodig in Noord Brabant? Antwoord: 1. Sassenheim, Alphen, Woerden, Utrecht, Den Bosch, langs Zuid Willemsvaart naar Helmond, Stipdonk, Asten, Meyel, Heibloem, Roggel, Haelen. Afstand 182 K.M. 2. Sassenheim, Oegstgeest, Voorschoten, Leidschendam, Hillegersberg, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Til burg, Eindhoven, Wart, Baexem, Haelem. Afstand 210 K.M. 3. Haelen, Neer, Kessel, Maastree, Horst, Leuven, Venray, Overloon, Sambeek, Box meer. Afstand 60 K.M. 4. Boxmeer, Gennep, Mook, Nijmegen, Lent, Andelst, Zetten, Opheusden, Rhenen, Doorn, Zeist, Utrecht, Leiden, Sassenheim. Afstand 175 K.M. U zult waarschijnlijk een pont moeten passeeren op de route Boxmeer naar Gennep. Een wegenkaart heeft u niet noodig. Vraag: Van Leiden naar 's Hertogen bosch en vandaar naar Heerlen? Antwoord: Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Culemborg, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Heeze, Weert, Keipen, Oter, Grathem, Wessem, Maas- bracht, Susteren, Sittard, Oirsbeek, Ara- stenrade, Heerlerheide, Heerlen. Vraag: Van Zevenhoven naar Wau- bauch? Antwoord: Zevenhoven, Noorden, Kamerik, Utrecht en verder dezelfde route als hierboven tot Heerlerheide. Van hier voert de weg dadelijk naar Waubach. Af stand 235 K.M. Vraag: Van Ossendrecht naar Maas tricht? Kan men ook door België? Antwoord: Ossendrecht, Hoogerheide, Huybergen, Roosendaal, Etten, Breda, Dorst, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Eind hoven, Heeze, Leende, Weert, Swartbróek, Hunsel, Thorn, Wessem, Echt, Susteren, Sittard, Beek, Maastricht. Afstand 150 K.M. Voor België heeft U een speciale vergun ning noodig, welke U voor een fietstochtje wel niet zult krijgen. Vraag: Van Noordwijkerhout naar Volendam? Antwoord: Noordwijkerhout, de Zilk, Vogelenzang, Haarlem, Spaarndam, Zaan dam, Oostzsam, Landsmeer, Ilpendam, Monnikendam, Zette, Volendam. Afstand 57 K.M. Vraag: Van Zoeterwoude naar Egmond a. d. Hoef? Antwoord: Zouter woude, Leiden, Sassenheim, Lisse, Haarlem, Beverwijk, Castricum, Duinbuurt, Bollendorp, Egmond a. d. Hoef. Afstand 62 K.M. Vraag: Van Leiden naar Nijmegen? Zijn daar ook goedkoope slaapgelegen heden? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Drie bergen, Doorn, Amerongen, Rhenen, Op heusden, Zetten, Andelst, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen. Afstand 131 K.M. Te Beek bij Nijmegen is een vacantiehuis van de katho lieke Vacantiehuizen Centrale, n.l. bad hotel L. de Bruyn, B 105, dat het geheele jaar geopend is met een aantal beschikbare bedden van 20. U zult van tevoren even wel dienen te bespreken, op gevaar af, dat alle plaatsen bezet zijn. Vraag: Van Voorburg naar Tilburg en terug liefst langs een anderen, maar mooien omweg. Hoeveel kilometers heen en terug? Antwoord: Voorburg langs den nieu wen Rijksweg naar Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Terheyden, Breda, Tilburg. Afstand 93 K.M. Terug komt U door het Hollandsche polderlandschap via Kaatsheuvel, Waalwijk, Heusden, Wijk, Woudrichem, Gorinchem, Schoonhoven, Vlist, Haastrecht, Gouda, Moerkapelle, ZoetermeerZegwaard, Voorburg. Afstand 123 K.M. die hun zijn aangewezen in het sousterrain van de villa. Wie is de weduwe Brown? vroeg Amabel. De oude kindermeid van mijnheer Forsham, antwoordde de notaris. Een fa miliestuk; ze is tegenwoordig bedlegerig en heeft met haar dochter twee kamers in de keukenverieping. Ze hebben er vrij wo nen, vuur en licht en mogen uit den tuin zooveel groenten en fruit gebruiken als ze willen. Als u 't mij vraagt, hoeven we naar 't spook niet ver te zoeken. Het zal wel in het belang van die dames zijn, dat het huis niet verhuurd wordt. Jawel, dat is zoo, maar tochZij aarzelde, en zei toen: Dat ligt zóó voor de hand, dat de Forshams er ook wel aan ge dacht zullen hebben. Ik heb er met mijnheer George rond uit over gesproken, vertelde de heer Ber ry, maar hij wou er geen woord over hoo- ren, hij deed zelfs erg uit de hoogte. Echt George, meende Amabel. En nu krijgen we nummer zes, besloot mijnheer Berry, dat is het ergst van alles. U mag onder geen omstandigheden de hulp inroepen van detectives of politie. Als u zich daar niet aan houdt, verbeurt u die heele tweehonderd pond. Er wordt van u verwacht, dat u die voorwaarde eerlijk en stipt in acht neemt, naar de letter en naar den geest. Waarom? vroeg Amabel. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7