1 MMiamenóIag, aan Sxwjet-fwnt ]De Sovjets brengen hun laatste reserves in het veld Kabinetsverwisse- ling in Japan. Amerika en de oorlog. - t VRIJDAG 18 JULI 1941 DE LEIDSCHE CUUKAN1 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN GEWELDIGE WORSTELING Na den succesvollen doorbraak door de Stalinlinie is, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, thans aan het geheele Oos telijke front een geweldige worsteling om de laatste beslissing aan den gang. Steeds weer tracht het Sovjetcommando den stormloop van de Duitsche weermacht en van de verbonden troepen tegen te houden. Doch reeds wordt in het Duitsche weer- machtbericht geconstateerd, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen, die waarschijnlijk ook zeer spoe dig verbruikt zullen zijn. Het Duitsche weermachtsbericht geeft derhalve reeds met stelligheid te kennen, dat zeer binnenkort opnieuw groote suc cessen zijn te verwachten. Het becijfert het aantal tegenover elkaar in den strijd staande soldaten op negen millioen. Dit is aanzienlijk meer dan in het vorige jaar tij dens de geweldige worsteling in het Wes ten en in het algemeen meer dan ooit in den loop der geschiedenis in één enkelen slag is voorgekomen: Zoo overtreft dan deze beslissingsstrijd, die thans aan den gang is, tusschen de Duitsche weermacht en de Sovjettroepen wat zijn omvang be- treft alle begrippen uit de krijgsgeschiede- .ris, zoowel wat betreft het aantal strijders als ook de uitgestrektheid van het front. IMP De beslissing, welke thans door de Duit- ll'u sche troepen en hun bondgenooten in het Oosten wordt afgedwongen, beoaalt voor I eeuwen den verderen loop der Europeesche ilcïl geschiedenis. van De Berlijnsche correspondent van de N. A R. C. telefoneerde gisteravond aan zijn 'J™; blad: I De bekendmaking in het Duitsche weer- z0n machtsbericht van het aantal troepen, dat <*e thans in den strijd in het Oosten in hët roor veldstaan, namelijk negen millioen man, tan- heeft ook in politieke kringen te Berlijn in zekeren zin opzien gebaard, omdat dit cij- den fer de tot dusver gemaakte schattinpen ;au, verre overtreft. Wanneer men voor het tg aantal de door Duitschland op de been ge brachte manschappen het veel genoemde drie millioen neemt en men telt daarbij het totaal der met Duitschland geallieerde troepen van Roemenië, Finland, Hongarije, €n Slowakije, Kroatië, Italië. Snanje en an- dere, zijnde ongeveer 800.000 man, dan -12 komt men tot de slotsom dat de Sovjets, ge- ondanks hun aanmerkelijke verliezen aan ag- dooden, gewonden en krijgsgevangenen ge- 15 maakte soldaten toch nog over een leger den macht van ruim vijf millioen man de be- schikking hebben. POLOZEK m DUITSCHE HANDEN. n Bij hun opmarsch naar het Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszijden de krach- !K. tig versterkte stad Polozek gepasseerd. Daaropvolgende Duitsche afdeelingen heb- I ben op 16 Juli den tegenstand der inge- |a sloten bolsjewisten gebroken en de stad genomen. Polozek was, aldus het D.N.B. voor de Sevjets van veel belang als spoor- iN wegknooppunt en haven aan den bovenloop van de Duna. De Sovjets, die groote verliezen aan doo- den leden, verloren bovendien meer dan .J 1000 man aan gevangenen en groote hoe- tU veelheden wapens en vooral munitie. Bij de zuivering van het terrein stijgt het aan tal gevangenen voortdurend, gt De troepen, die Polozek voorbij waren gegaan, stieten op 16 Juli op resten van DE DOORBRAAK VAN DE STALIN LINIE. De dikke zwarte lijm op het kaartje geeft het verloop der Duitsche militaire operaties weer in Sovjet-Rusland tot op 14 Juli. De zwarte pijltjes geven de opmarsch- richtingen/ aan naar bepaalde strategische doelen, reeds nu en dan in de Duitsche weermaohtdberichten vermeld. De doorbraak der Stalin-lmie is aange geven bij Witebsk en Bobroeisk. De grootste druk wordt uitgeoefend ir_ de richting van St Petersburg bij de stad Plskof, gelegen ten zuiden van het Peipus- meer; in den middensector bij Witebsk in de richting van Smolensk de voornaamste plaats op den weg naar Moskou, in den zuid sector bij Zjitomar in de richting van Kiew (Kief). Smolensk is inmiddels in Duitsche handen. verscheidene Sovjetdivisies, die wanhopige pogingen deden om den Duitschen op marsch te stuiten. In verbitterde gevechten van man tegen man, waarby de Sovjets een reusachtig aantal dooden hadden, wer den de bolsjewistische strijdkrachten snel verslagen. Duizend man, onder wie de chef van den staf eener Sovjet-divisie, werden gevangen genomen. Terwijl enkele bolsje wistische groepen goed uitgerust waren, was de wapening van andere afdeelingen uiterst gebrekkig. DE LAATSTE KAZEMATTEN BIJ KIEW BUITEN GEVECHT GESTELD. In het gebied van den strijd rondom Kiew hebben Duitsche infanteristen Woens dag de laatste rijen Sovjet kazematten ver overd. De verdedigingswerken waren door het vernietigende vuur der vorige dagen reeds voor een groot gedeelte kapotge schoten. Doch in de tot drie verdiepingen tellende onderaardsche gangen hadden zich toch nog deelen der kazematbemanning kunnen handhaven, die pas weer te voor schijn kwamen toen de Duitsche divisies voorbij waren. Door het bliksemsnelle op treden van de Duitsche pioniers werden de bemanningen van de kazematten er in ver hinderd gebruik te maken van de volle ge vechtskracht van deze kazematten. Zij wer den met de zwaarste ladingen dynamiet zoolang bestookt, tot er geen schot meer viel. Een kleine afdeeling infanterie ge lukte het eveneens enkele kazematten met verscheidene verdiepingen na een vastbe raden aanval te veroveren. Onder de be scherming van een kunstmatigen nevel wisten de stoottroepen de machtige beton blokken te naderen, waarna zij met ladin gen dynamiet de laatste nog overgebleven bolsjewisten dwongen te capituleeren. De bemanningen waren door haar poli tieke commissarissen in de kazematten op gesloten. Slechts 20 overlevenden, die voor een deel zwaar gewond waren, kwamen te voorschijn. Wat zich toen naar de Duitsche linies begaf, was een optocht van vreese- lijke ellende. Bloedend, met gescheurde uniformen, uitgeput door den strijd en apa thisch wankelden de gevangenen achteruit, hun zwaar gewonde kameraden op primi tieve draagbaren met zich mede sleepend. HET FINSCHE COMMUNIQUé. De Finsche regeeringspersdienst meldt: Het Finsche luchtwapen heeft de activi teit der troepen te land doeltreffend onder steund. Vijandelijke spoorwegverbindin gen, transport- en pantsertreinen, troepen op marsch, autocolonnes, opslagplaatsen en konvooien werden krachtig gebombardeerd en beschoten. Door volle treffers zijn ver scheidene spoorweginstallaties vernield, treinen tot ontsporing gebracht, colonnes uiteen gedreven en auto's, treinen en pant serwagens in brand geschoten. Door Stuka- aanvallen werden treffers op vijandelijke artilleriestellingen geplaatst. Ook de Moer- mansk-spoorweg is gebombardeerd o.a. bij Lotnanpelto en Petroskoi. Tevens hebben onze jagers benevens zware en lichte lucht doelartillerie de bewegingen onzer troepen, bevolkingscentra en verkeersverbindingen beschermd. Daarbij zijn talrijke luchtge vechten geleverd, die bijna zonder uitzon dering met de overwinning der onzen ein digden. Sinds het begin van den oorlog tot gisterochtend hebben onze vliegers en luchtdoelartillerie-afdeelingen 136 vijarde- lyke vliegtuigen neergeschoten en talrijke andere beschadigd. De luchtdoelartillerie heeft eveneens met succes aan de luchtge vechten deelgenomen. Sinds het begin van den oorlog zijn elf eigen toestellen niet op hun basis teruggekeerd. DE BESCHADIGDE SOVJET-KRUISER TASJKENT. De Sovjetkruiser „Tasjkent" werd op 15 Juli door Duitsche motortorpedobooten zwaar beschadigd. Deze kruiser werd in 1937 gebouwd en heeft een inhoud van 2800 ton. Het feit, dat de „Tasjkent", welke tot 1940 in de Zwarte Zee was gestationneerd, vpas enkele maanden geleden naar de Oost zee werd overgebracht, wordt te Berlijn als een nieuw bewijs beschouwd voor het voornemen der bolsjewisten om midden- Europa aan te vallen. EEN DOOFSTOMMEN-REGIMENT IN HET SOVJET-LEGER. Volgens het Zweedsche telegraafagent- schap heeft de Sovjetomroep medegedeeld, dat in het Sovjet-leger een doofstommen- regiment is gevormd. De doofstommen, al dus de mededeeling, hebben zich vrijwillig gemeld en zijn handige schutters. KONOJE KRIJGT OPNIEUW DE OPDRACHT. Naar Domei uit Tokio meldt, wordit be vestigd., dat Konoje de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aan vaard'. De ministers van oorlog en marine hebben hem reeds him medewerking toe- Semi-officieel verluidt, dat Konoje waarschijnlijk vandaag de kabinetslijst ge reed zal hebben waarop dan vanavond de nieuwe regeering in hét keizerlijk paleis zal worden geïnstalleerd. Infcusschen hebben hooge autoriteiten van de ministeries van oorlog en marine gisteravond laat belangrijke, afzonderlij ke conferenties gevoerd. Naar van be trouwbare zijde verluidt, zijn het leger en de marine bereid Konoje te steunen in zijn pogingen om een nieuwe regeering te vor men. Slowaaksche pantserwagens, welke in samenwerking met de Duitsche strijdkrachtei tegen de bolsjewisten oprukken, gereed voor den volgenden aanval (Orbis Holland) DE PERSOON VAN STALIN. EEN MAN MET EEN VERLEDEN. In de „Berliner Boereenzeifcung" behan delt dr. Stranink, de persoonlijkhe.d en het vro-egere leven van Stalin. Al heeft Stalim ook gepoogd, nadat hij aan de macht was giekomen, dóór vernie tiging van alle over hem bestaande acten die geschiedenis van zijn leven uit de we reld te helpen, toch is hem dit niet geheel gelukt. Hier en daar waren er telkens men- schen, drie hem nog van vroeger kenden, zoodat zijn wandaden van weleer in ge sprekken en herinneringen weer opdoken. Stalin, eertijds student in de theologie, daarna stiruikroover, moordenaar van zijn eigen vrouw, de slachter van duizenden en nog eens duizenden zijner landgenoot en, die Jodenknecht en bloedigste tyran uit de wereldgeschiedenis, hij is geen anonymus voor ce rechtbank der wereld. Te Tiflis werd bij als zoon van Georgi sche ouders geboren en door zijn vader, die zich als eerzaam schoenmaker door het le ven sloeg, voor de theologische studies be stemd. Zoo ging de jongeman, die eigenlijk Jozeph Wissairionowitsj Dzjoegazjwili heette, naar het theologische seminarie in zijn geboortestad. Aan zijn leermeesters dieed hij zich als een dier vroomst en voor maar in werkelijkheid maakte hij slechts van het mom van dienaar Gods gebruik om zijn ware bedoelingen te beter voor de wereld te verbergen. Weldra zocht hu met allerlei terroris tische groepen in Kaukasië contact, werd een geestdriftig volgeling van Marx en trachtte spoedig ook zijn medestudenten voor deze opvattingen te winnen. Dit gin.g echter zijn superieuren te ver. Met enkele andere studenten werd hij „wegens socia listische ketterij" van school gejaagd. Jozeph Dizjoegazjwili verdween voor goed en werkte thans jaren lang slechts in het nachtelijk duisternis voor het com munistische activisme. In de jaren 1906 en 1907 huisden Lenin en Trotzki te Parijs. De communistische partijkas in Rusland en in West-Europa had geen geld meer. Men wilde het thans met geldvervalsching probeeren, maar de zaak mislukte. Daarop moesten jonge com munisten met rijk weduwen trouwen en zorgen, dat hare vermogens in de partijkas terecht kwamen. Maar dit alles was niet voldoende. Toen kwam de uiterste vleugel van de partijleiding op de gedachte een voudig particulier eigendom te „expro- prieeren" of in goed Nederlandsch: te roo- ven. Dzjoegazjwili stelde zich terstond aan het hoofd van de communistische over- valsbenden. Plundering en moord was de leuze. Aangevallen werden bankfilialen en particuliere woningen of wel men drong winkels binnen om geld, juweelen of wat maar gemakkelijk mee te nemen viel, te rooven. Dzjoegazjwili schrok bij deze mis dadige actie zelfs niet voor het ruwste weid terug. Zijn grootste berooving pleegde hij op 23 Juli 1907 te Tiflis, precies om twaalf uur des middags. Gp dien dag moest de ambtenaar van de Russische staatsbank te Tiflis, Koerdjoekof, een geldzending een tniilldoen roebel, die juist uit St. Pe tersburg was aangekomen, met een wagen van de post halen. De geheele overval, die aan vijftig mensohen het leven kostte, had slechts weinig minuten geduurd. Leider en roover van de geldtasch was Stalin zelf. Het geroofde millioen kwam in de com munistische partijkas terecht. Een der ge stolen bankbiljetten werd later ontdekt. Een Jood, Wallach FinkeLstein, gebeeten, wilde het uitgeven. Dat was Litwinof. Toen verdween Stalin weer achter de coulissen. Maar ook in het donker wist hij zijn macht te vergrooten. Noch niet-cam- munisten, noch communisten waren voor hem veilig. Moord en doodslag vormden de voornaamste punten van zijn program ma, waarmede hij zijn macht wilde hand haven. Zelfs Lenin was mateloos bang voor Stalin. Toen de bolsjewistische revolutie zich voltrok, sloeg Stalin weer een grooten slag. Hij stelde zich in het bezit van de Gzaristische geheime akten over alle com munis ten. Nu behoefde hij in het geheel niet meer met zijn partijgenooten te pra ten, want van ieder van hen wisten die akten wel wat te vertellen; of dit nu waar was of onwaar, daarmede kon een pseudo proces op touw worden gezet, dat beslist met den dood van verd. eindigde. Zoo groeide zijn macht. Om zijn positie steviger te verankeren en de volken van de Sowjet-Unie voort durend onder druk te houden, nam hij her haaldelijk zijn toevlucht tot het beproef de, door hem en zijn Gepeoe tot het ge raffineerdste meesterschap opgevoerde stelsel, dat bestond uit het provoceeren van opstanden. Als men werkslaven noodig had voor een groote onderneming, loet hij ter stond door provocateurs van de Gepeoe in de een of andere stad een kleine anti communistische stroom ing organiseeren, greep dan meedoogenloos in, gaf bevel tot de arrestatie van alle bewoners van heele wijken en liet hen naar arbeidskampen brengen. Toen de uitplundering van de boeren hem niet volkomen scheen te ge lukken, steunde hij door zijn agenten de tegenbeweging van de koelakken, liet toen plotseling Kozakken tegen hen optreden en vernietigde zoodoende de laatste kracht van den boerenstand. Bekend is Stalin's menschenschuwheid zyrn matelooze vrees voor een ontmoeting met leiden, die hij niet reeds gedurende jaren door de Gepeoe heeft laten contro leeren. Zijn vroegere moordlust is veran derd in grenzenlooze angst voor zijn eigen leven. Waar Lenin wegkwijnde aan voort schrijdende verlamming brengt Stalin zijn nachten op een groote boerderij door, die door een menigte Gepeoe agenten uiterst zorgvuldig wordt bewaakt. In de geheele streek mag geen boer meer wonen en even min mogen burgers woningen hebben aan de wegen en in de straten, waarlangs Sta lin gewoonlijk naar het Kremlin rijdt. Een Rolls Royoe met bijzondere stevige pant sering brengt hem 's ochtends naar Mos kou en vijf andere Rolls Roy ces, geheel van hetzelfde type rijden op hetzelfde uur langs vijf andere wegen naar hetzelfde doel. Door zes poorten rijden de wagens het Kremlin binnen om 's avonds weer door zes andere poorten te voorschijn te komen en naar Stalin's woonplaats terug te rijden. In welken wagen zit Stalin? Niemand weet het, niemand mag het we ten, want Stalin siddert voor een aanslag. Naar officieel wordt bekend gemaakt is Beiroet Woensdagavond door admiraal Gouton overgedragen aan den Britschen opperbevelhebber, generaal Wilson, nadat de Britsche bezettingstroepen de stad wa ren binnengerukt. Generaal Dentz heeft Beiroet verlaten en zich naar Tripolis be geven. WELLES' VERKLARING. De verklaring van den plaatsvervangen- den Amerikaanschen minister van buiten- lanidsohe zaken Summer Welles, dat de Ver. Staten niet aan bezetting van de Azo- ren denken, maar dat de verdere gang van zaken afhangt van de streng neutrale hou ding van Portugal, wordt in politieke krin gen te Lissabon bestempeld als gedraai en geenszins geruststellend geaohit. Portugal blyft op het standpunt staan, aldus betoogt men, claf de Amerikaansche regeering een bindende garantieverklaring moet afleg gen. Vandaag vertrekt een passagiers schip uit Lissabon met 1100 man ter versterking van het garnizoen op de Kaap-Verdisohe eilanden. STAKINGSONLUSTEN IN VER. STATEN Voor de fabriek van de Air Associated Company te Bendix (New Jensey) zijn als gevolg van vakvereenig ingson lus ten bot singen ontstaan tusschen de politie en 2000 betoogers, waarbij verscheiden lieden zijn gekwetst. De politie moest gebruik maken van traangas, daar de menigte de dagploeg het betreden van het fabrieksterrein wilde beletten. De oorzaak van de onlusten is het ont slag van arbeiders als gevolg van gebrek aan aluminium, zoodat de fabriek de pro ductie moest beperken. Ook in Zweden melden zich de vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme. Op het Finsche gezantschap te Stockholm komen de gegadigden In grooten aetale. om zich te laten Inschrijven (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5