ling Blii 25 sec- VRIJDAG 18 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Eindexamen afd. B. Voor het eindexamen der R. K H. B. S., afd. B. zijn geslaagd: K. Bizot, Leiden; J. Bots, Leiden; G. Brand, Leiden; J. van Dooren, Roelof arends vesen; J. Geene, Leiden; H. Gijsen, Voor burg; H. de Haas, Wassenaar; K. Hamm, Oegstgeest; B Hosman, Leiden; J. Kop pers, Leiden; E. Martinot Leiden; J. L'Ortye, Eindhoven; L. Plouvier, Leiden; K Pollmann, Leiden; P. Scholtz, Leiden; F. Smit, Oegstgeest; J. Soeterbroek, Zoe- termeer; G. Teernstra, Sassenheim; H. Tummers, Leiden; J. Vis, Noordwyk. Afgewezen: 2 candidaten. Aan de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten der R.-K. Leergangen te Tilburg zijn geslaagd de eerste twee candidaten van den cursus voor Hooger Bouwkunst-onderwijs, welke opleiding in 1937 in het programma der R.-K. Leergan gen is opgenomen, tot welk tweetal behoort een oud-stadgenoot de heer B. Goddijn. Vijf cursisten mochten aan het eindexa men deelnemen. De eischen waren zeer zwaar. Twee zijn er geslaagd: de heeren B Goddijn (Nijmegen) en N. Pontzen Tilburg). In een feestelijke bijeenkomst zijn de diploma's uitgereikt. Voor het diploma Engelsche Handelscor respondentie der Vereeniging van Leera ren slaagden de heeren A. Spek te Leider dorp, en J. M. van Sisseren, alhier, opgeleid door den heer J. C. Stafleu, alhier. Voor het examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames C. P. Voorzaat en M. v. d. Molen. VOLKSBONDNIEUWS De Spaarbank. Morgen, Zaterdag, zal géén zitting ge houden worden op het Kantoor van den Volksbond des nam. van 7—8 uur. Voor sDoedgevallen kan men zich wenden tot hel adres: Rijndijkstraat 21. alhier. ZILVEREN JUBILEUM BRIGADIER G. VAN ES. Onder vele blijken van belangstelling heeft de brigadier van politie G. van Es gisteren zijn zilveren jubileum in dienst bij de Leidsche politie herdacht. Nadat de jubilaris des morgens door zyn hoogste superieuren met zijn 25-jarige trouwe dienstvervulling was gelukge-, wenscht, had des middags in de theorie zaal van het politiebureau aan de Zenne- veldstraat de huldiging door het korps plaats. Hierbij waren o.m. aanwezig de inspec teurs, de heeren Wijk, van der Ham, Hof stede en Dijkstra, hoofdagenten en verdere collega's van den jubilaris, voorzoover de dienst zulks toeliet. Inspecteur K. Wijk was de eerste, die als voorzitter der jubileumcommissie, maar te vens als onmiddellijke chef van den heer van Es den jubilaris toesprak en er aan herinnerde, dat hij met den her v. Es zoo ongeveer tot de oudsten van het korps be hoorde. Er was een merkwaardige overeen komst in beider dienstvervulling. Toen zij nil. in dienst kwamen, was alles op de bon; gedurende 25 jaar zetten zij alles op de bon en nu, nu is alles weer op de bon. Spr. wees er vervolgens op, dat brigadier van Es vele moeilijke tijden heeft doorge maakt, niet het minst in zijn particulier le ven, doch nu gaat alles gelukkig goed en spr. hoopt, dat hij ook den huidigen tijd goed door zal komen. Brigadier van Es heeft zich immer een stille, bescheiden werker getoond, die zijn plicht deed zooals het behoorde en zijn taak vervulde naar eer en geweten. Ten slotte wenschte spr. den jubilaris, dat hij eerlang van een welverdiende rust zal mo gen genieten en bood hem namens de jubi leumcommissie een pendule aan. Een daverend „lang zal hij leven''^ van het politiemuziekcorps, dat onder leiding van den heer M. Bolderdijk de huldiging meerderen luister bijzette, volgde op deze toespraak, waarna de heer M. van Hilten den heer van Es huldigde als penningmees ter van de afd. Leiden van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren, van welke orga nisatie de jubilaris vele jaren penning meester is geweest. Spr. schetste hem als een accuraat be heerder, die voor ieder gereed stond en velen aan zich heeft verplicht. Zóo spr. ooit weer eens een beroep op hem zou moeten doen, hoopte hij, dat dit niet vergeefs zou zyn. Als herinnering aan dezen dag bood spr. hem een fraaie kleurets aan, waarna op nieuw een stukie muziek volgde. Daarna dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden en geschenken. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 11 Aug. 1941. OMGEVING OEGSTGEEST Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. M. G. van der Kaay. SPORT e g s~t g e e s t, J. v. d. Hoeven, ueïfnfal, C. H. M. Nauta. Oegstgeest; W J. Schutte, Den Haag; J. H. Hoffmann, Over- schie; Bevorderd: tot arts: de heeren J. A. van Tiggels, Rotterdam, J. C. A. Th. Gentis, Den Haag, L. B. den Houter, Den Haag, H. Matzinger, Leiden, G. W. van Lommei, Schevenin- gen, G J. Velds, Oegstgeest. De Kaagweek 1941 ingezet Teamwedstrijden op den eersten dag De Kaagweek is er weer. De plassen bie den weer het oude, levendig afwisselende beeld van ranke schepen met witte zeilen tegen groenen achtergrond en gedeeltelijk bewolkte luchten, waarop van verre de zon neglans voor passende weerspiegeling in het water zorgt. Het oude Kaagbeeld en toch veel veranderd door het vrijwel vol ledig ontbreken van het motorjacht. Slechts de politiebooten, een motorboot naar War mond en een sleepboot voor e.v. gebeurlijk heden tydens de wedstrijden varen over de plassenen toch brengt zulks weinig verandering in het groote karakter van den inzet der Kaagweek. Immers, zeilen blijft de hoofdfactor van dit bij uitstek fraaie Kaagfestijn en nu zoo- velen zich voor deelname hebben opgege ven, dat de Kagerplassen gedurende de ko mende dagen te klein zullen blijken te zijn, bewijst wel hoezeer de Kaag bij de zeilers in trek is. Het weer liet de zeilers op dezen eersten ig allerminst in den steek. Er stond een aardige bries uit het Zuiden, waardoor twee zeilrakken in den wind lagen, nl. op den terugweg van Dieperpoel naar Norremeer en van het Zweiland naar de finish. Daar door was er hier en daar aardige strijd in diverse klassen en was het moeilijk tevo ren te zeggen wie als winnaar uit den strijd zou komen. Vandaag was het voornamelijk de dag der teamwedstrijden. Voor de 12 M2 Sharpier en de Olym- piajollen vijf deelnemende vereenigingen, voor de 12 Voetsjollenklasse vier. In de Sharpies nam de Kaag, vertegen woordigd door Nauta en v. Werkhoven aanvankelijk de leiding, doch C. Overmaas (Aegir) volgde op het Zweiland als goede derde, terwijl zyn broer als'tiende hier passeerde. Deze herstelde zich echter vol komen en lag bij terugkeer op het Norre meer op de vierde plaats. Het resultaat werd tenslotte, dat de gebrs. Overmaas een fraaie zege behaalden door als eersten bin nen te komen. Na de eerste race had Aegir aldus de leiding met 19.1 pnt. Tweede was de Kaag met 13 pnt., derde W.V. Amster dam met 9, terwijl de vierde en vijfde plaats bezet werden door Loosdrecht en de Koenen met 7 p. In de Olympiajollenklasse zette de H. J C. den strijd uitstekend in doordat haar vertegenwoordigers J. Bier en C. Flem- ming op de eerste plaatsen beslag wisten te leggen met 19.1 pnt. De Kaag en Loos drecht behaalden 11 pnt., W. V. Amster dam 8 en Aegir 3. J. Vollebregt en J. Pro per, vertegenwordigers resp. van laatstge noemde vereenigingen hadden beiden op gegeven. In de 12 Voetsjollenklasse was het ver schil na den eersten wedstrijd niet zoo groot. De Koenen namen de leiding met 12.1 pnt., dan volgde de Kaag met 12, Aegir met 9 en H. J. C. met 3 pnt., maar in deze uit slag kan nog wijziging komen doordat W. Smit van de H. J. C. een protest heeft in gediend. De uitslagen waren: 12 M.2 klasse: 1. Rony III, st. F. Over mans (Aegir), 2. Ronny II, st. C. Over- mons (Aegir), 3. All weather, st. B. E. Ott (W. V. A'dam), 4. Dinges, st. W. J. H. Nauta, (De Kaag), 5. Hiphaan, st. H. J. J. v. Werkhoven (De Kaag), 6. Wilgenhoek, st. J. H. Wouwers (Loosdrecht), 7. Hoera, st. J. Vlaming (De Koenen), 8. Pluvier, st. J. de Boer (De Koenen), 9. Flevo III, st. M. Dudok v. Heel (Loosdrecht), 10. Zetis, st. H. A. A. Rademakers ('Adam). Olympiajollenklasse: 1. Estamtam, st. C. Flemming (H. J. C.), 2. Beroeboe, st. J. Bier (H. J. C.), 3. Ree, st. H. Recourt (Am sterdam), 4. Magneet, st. J. R. v. d. Berg (Loosdrecht), 5. Daphnia, st. P. H. D. Bor- gerhoff Mulder (De Kaag), 6. Vagebond- st. Th. v. Helvert (De Kaag),, 7. Flossy, st. E. H. v. d. Berg (Loosdrecht), 8. My Hobby, st. J. Hofland (Aegir). 12 Voetsjollenklasse: 1. Pinguin, st. B. Markus (Koenen), 2. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek (De Kaag), 3. Joke, st. P. Gerdt (Aegir), 4. de Glipper, st. J. C. Tims (De Kaag), 5. Lucky Strike, st. B. Jongsma, (Koenen), 6. Mistral, st. F. Da niels (Aegir), 7. Popeye, st. D. Schoen (H. J. C.), 8. Mooie Nel, st. W. Smit (H.J.C.). ZWEMMEN SCHOOLWEDSTRIJDEN IN POELMEER Op Woensdagavond 16 Juli om 7 uur. De Sportafdeeling van Poelmeer orga niseerde dit jaar voor het eerst schoolwed- stiijden voor de lagere scholen van Oegst geest e. o. Deelnemende scholen waren: I. School Terweeweg; II. Leidsche Houtschool; III. Montessorischool, en IV. Chr. School te Endegeest. Boven de verwachtingen was de défelna- me bevredigend, dank zij de medewerking van de Hoofden der scholen. Het programma luidde: Groep I. Jongens en meisjes van 7, 8, 9 jaar, 25 M. schoolslag. Winnaars waren, 28 2 sec.; meisjes: 1. Ada sec., 2. Willy Kalemink 30.8 gens en meisjes van 10 en .-hoolslag: Jongens: 1. Koert KONOJE 2. Kees Kruisheer 25.2 sec.; van Schouwen 23.6 sec en loos 35.2 sec. .gens en meisjes 12 en 13 Naar I^aniei oolslag jongens; l. Frans vesbgd, dat K 2. Wim van Leeuwen glzeS hOTl "l: 1. koos van Eke- waarcMniJl^:jars waren' door Poelmeer Md, zal hebbeikbaar eld- v°.°r de schoolestalette was zoowel-voor de jongens als voor de n.eisjesploeg een groote me daille beschikbaar, die aan de school blijft. De school Terweeweg wist op beide beslag te leggen. De bedoeling is het volgend jaar twee wissel-bekers beschikbaar te stellen Winnende ploegen jongens: J. Hemerik, K Kruisheer, W. van Leeuwen, P. Rutgers 1 min. 27.8 sec. Idem Meisjes: G. v. d. Elij, C. van Griet- Laatste berichten Uitreiking nieuwe melk- kaarten Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land Er werden ook eenige bommen geworpen, doch de aangerichte schade aan enkele woon-i huizen was van zeer geringen aard. Twee kinderen werden gekwetst. HET DRAGEN VAN PADVINDERS UNIFORM VERBODEN. De Hoehere S.S.- und Polizeifuehrer, commissaris-generaal voor het veiligheids wezen, deelt mede: Op grond van de bepaling van den com missaris-generaal voor het veiligheidswezen van 2 April en 17 April 1941, waardoor de Nederlandsche padvindersorganisaties zijn ontbonden, wordt erop gewezen: dat voor malige leden van deze ontbonden organisa tie verboden is: le. het dragen van uniforme kleeding, deelen van de uniform, kampmessen, e d.; 2e. het dragen van padvindersinsignes, (bijv. de „Witte Lelie") op de burgerklee- ding; 3e. het houden van gemeenschappelijke betoogingen, marschen, tochten, enz., zoo wel in uniform als in burgerkleeding De politie heefs opdracht met kracht op te treden tegen iedere overtreding. AMBULANCE VOOR HET VRIJWILLI GERSLEGIOEN NEDERLAND. Luitenant-generaal b. d. H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, comman dant van het Nededl. vrijwilligerslegioen, verzoekt opneming van het volgende com muniqué: „Tijdens de oorlogen in Abessinië en Finland, hebben Nederlandsche ambulances onmiddellijk hun medewerking verleend bij de verzorging der gewonden. Ook thans worden door het Nederlandsche legioen voorbereidingen getroffen, om een ambu lance samen te stellen, teneinde aan het Oostfront geneeskundige hulp en bijstand te kunnen geven. Het vrijwilligerslegioen Nederland doet derhalve een beroep op de medewerking van medici, verplegend personeel en hulp- verpleegsters. Zij die wenschen opgeno men te worden in de Nederlandsche am bulance, worden verzocht zich s c h r i ft e- 1 ij k te melden bij het hoofdkwartier van het vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 2, Den Haag, onder ver melding: afdeeling ambulances. Nadere mededeelingen omtrent de defi nitieve samenstelling der ambulance zullen in de pers worden bekend gemaakt." REPORTAGE VERTREK NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DUITSCHLAND. Hedenavond heeft over den zender Hil versum 1 van 20.15 tot 20.30 uur de uit zending plaats van een reportage van het hedenmorgen plaats gehad hebbende ver trek van Nederlandsche kinderen naar Duitschland, waarbij de Rijkscommissaris, dr. Seys-Inquart, aanwezig was. INLEVERING VAN METALEN DOOR ANTIQUAIRS EN KUNSTHANDELAREN Het inlchtingenbureau kunstvoorwerpen antiquiteiten maakt he volgende be kend: Antiquairs en kunsthandelaren en daarmede geluk te stellen bedrijven die nen op één of meer exemplaren van het formulier model II, verkrijgbaar bij het in- leverinigsibureau in hun oproeping ge noemd, alle voorwerpen, vervaardigd van aan de verplichting tot inlevering ondier worpen metalen te vermelden, voorzoover deze zijn te beschouwen als antiquiteiten, kunstvoorwerpen e.d. en deze formulieren op de voorgeschreven wijize in te leveren bij den burgemeester. Bij de invulling der formulieren model H dient met het volgende rekening te wor den gehouden: le. Bovenaan het formulier, links van de letters a en b, dien duidelijk het woord „antiquair" t-> worden vermeld (ook door kunsthandelaren 2e. Bij de opgave der voorwerpen kan vermelding varn het gewicht in grammen, het land van herkomst, alsmede van de waardeschatting in guldens achterwege blijven. b. Antiquairs en kunsthandelaren en daarmede gelijk te stellen bedrijven die nen de niet onder de definitie anti quiteiten, kunstvoorwerpen e.d., als meld in artikel 5 lid 1 onder 1 en 2 van de verordening no. 108/1941, vallende voorwerpen, welke derhalve onder de ver plichting tot inlevering vallen, ter plaatse genoemd in die oproeping model I in te le veren. Deze inlevering dient vergezeld te gaan vna een door hem in duplo ingevulde in ventarislijst model VI, welke door of van wege den burgemeester voor acooord wordt geteekend of geparafeerd en van den ge meentestempel voorzien (een en ander na vergelijking met de ingeleverde voorwer pen). Waarna aan den inleveringsplichtige worden terugggeven de beide exemplaren van bedoelde inventarislijst, waarbij te vens gevoegd wordt een enquêteformulier schaderegeling in tweevoud model VII voor handelaren), met bij behoo rende lijst (en). Antiquairs, en kunsthandelaren zenden het volledig ingevulde enquete formulier (model VII b) in tweevoud, alsmede het De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. Binnenkort zal er een wijziging plaats hebben ten opzichte van de distributie van melk. Te zijner tijd zullen hieromtrent nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt In verband met deze verandering zullen nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking vindt plaats op nader door de plaatselijke distributiediensten te be palen tijdstippen, doch dient vóór 2 Aug. .s. beëindigd te zijn. Voor deze nieuwe melkkaarten komen uitsluitend de hierna te noemen groepen van personen in aanmerking: a. kinderen, die na 1 Februari 1937 zijn eboren. Deze krygen vier kaarten per per soon; b. kinderen, die na 1 Februari 1927, doch vóór 2 Februari 1937 geboren zijn. Deze komen voor twee kaarten in aanmerking; c. personen, die tijdens hun werkzaam heden voortdurend met giftige stoffen om gaan en die in verband daarmede reeds extra melkkaarten van het oude model hebben ontvangen. Deze personen ontvan gen twee kaarten per hoofd. Uiteraard dient de aanvrage voor bedrij ven met meer dan vijf arbeiders door den bedrijfsleider te geschieden. Om misverstand te voorkomen, wordt erop gewezen, dat de melkkaarten in vel len van vier stuk zijn gedrukt, zoodat groep a één blad van vier stuks en de groe pen b en c één blad van twee stuks ont vangen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat bij de uitreiking der nieuwe kaarten een gelijk aantal oude melkkaar ten moet worden ingeleverd. Door groep a dus vier en door de groepen b en c twee oude kaarten per persoon. Van deze in te leveren kaarten mogen de met „27" en genummerde bonnen door de betrok kenen worden behouden, doch de met „29" en hooger genummerde bonnen moeten op de kaarten aanwezig zijn, daar deze an ders niet worden ingeruild tegen de nieuwe melkkaarten. Tevens v/ordt erop gewezen, dat bij het inruilen, de distributiestamkaar ten medegebracht dienen te worden. De oude melkkaarten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat degenen, die niet voor nieuwe melkkaarten in aanmerking komen, de in hun bezit zijn de oude melkkaarten zorgvuldig dienen te bewaren. Deze mogen dus in geen geval vernietigd v/orden, aangezien de moge lijkheid bestaat, dat de bonnen van deze kaarten nog gebruikt zullen worden. Melkveehouders e d." Vanzelfsprekend komen de kinderen van melkveehouders, of kinderen, die in een melkveehoudende inrichting verblijven en wier oude kaarten uit dien hoofde reeds zijn ingeleverd, niet voor de nieuwe kaar ten in aanmerking. huyzen, T. Hilbrands,S. Leget 1 min. 44 4 sec. Tot slot werden er nog 2 prijzen verloot, een voor meisjes en een voor jongens, zoo dat ook zij, die in het zwemmen geen kam pioen zijn, toch een prijs konden winnen, De prijzen, 2 vulpennen, werden gewonnen door een meisje van de Leidsche Houtschool en een jongen van de Terweeschool. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Adriana Maria d. v. G. v. Zwieten en C. M. Anes. On d e r t r o u w d: W. J. Thelen jm. 24 j. en S. M. Oosterhout jd. 19 j. W. B. Corpel jm. 44 j. en C. Brussee jd. 36 j. J. Tli. v. Duuren jm. 26 j. en H. C. Rijnaarts jd. 20 j. Overleden: P. J. Rotteveel z. 8 mnd. C. v. Gent z. 10 j. A. v. Zanten m. 35 j. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zaterdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging bureauzitting St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. Konoye begeeft zich naar den keizer om de ministerlijst aan den keizer voor te leggen. De publicatie van de samenstelling van het nieuwe kabinet kan spoedig ver wacht worden. eerste exemplaar van de inventarislijst mo del VI rechtstreeks aan het rijksbureau voor non-ferro-metalen, afdeeling inleve ring metal ~n schaderegeling, postbus 95, 's-Gravenhage. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 18 Juli. (D. N. B.). Het opper- bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De geweldige gevechtshandelingen aan het Oostelijke front verloopen in alle sec toren te onzen gunste. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen in jien afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten wederom pakhui zen, graansilo's, oliefabrieken en dokinstal laties van de ravitailleeringshaven Huil gebombardeerd. Er ontstonden groote bran den en zware ontploffingen. Andere ge vechtsvliegtuigen brachten voor de Brit sche Oostkust een vrachtschip van 3000 brt. tot zinken, beschadigden nog twee groote koopvaarders en vielen met goed gevolg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Noord-Afrikaansche kust heb ben Duitschen en Italiaansche duikbom menwerpers op 15 Juli bij Sidi el Barani eer. vrij grooten koopvaarder tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar ge troffen. Bij luchtgevechten werden vijf Eritsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en ge vechtstoestellen om gisteren de Kanaal- kust aan te vallen hebben jagers en afweer geschut tien vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Mijnenzoekers hebben in het Ka naal vier Britsche vliegtuigen neergescho ten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitschland eenige brand- en brisantbommen neerge worpen, zonder noemenswaard effect te bereiken. Nachtjagers en afweergeschut schoten drie der aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. DE VORMING VAN EEN NIEUW KABINET IN JAPAN. TOKIO, 18 Juli. (D. N. B.) Na langdu rige besprekingen van Konoje met de mi litaire ministers, generaal Tojo en admi raal OikaWa, is een speciale conferentie gehouden met de afdeelingschefs van het ministerie van oorlog en van marine. Semi-officieel verluidt hierover, dat tus schen Konoje en de beide militaire minis ters volledige overeenstemming bereikt is, dat de tot dusver door Japan gevolgde koers moet worden voortgezet met versterk te leiding van den staat. Volgens Domei zijn welingelichte kringen het er over eens, dat Konoje niet het voornemen heeft om „ook maar de geringste wijziging te doen intreden in de tot dusver gevoerde prin- cipieele politiek". TOKIO, 18 Juli. (D. N. B.). De vorming van het nieuwe Japansche kabinet is thans gereed gekomen. De eerste minister, prins GROOTE REDEVOERING VAN FRANCO. MADRID, 18 Juli (D.N.B.). Naar aan leiding van den vijfden verjaardag van de nationale opstanding heeft de leider van den Spaanschen staat, generaal Franco, voor den nat ionalen raad der falange een groote politieke rede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde, dat Europa geenerlei ambities in Amerika heeft en dat het Arme- rikaansche contingent niet kan denken aan een interventie in Eunropa zonder zich zelf in een catastrofe te storten. De strijd, die op het oogenblik wordt uitgevochten gaat om het lot van Europa, dat ook het lot van Spanje is. Dit lot is reeds beslist, aangezien de ondergaing van het bolsjewis me onvermijdelijk is geworden. Geen men- schelijke macht kan dezen gang van zaken meer verhinderen, ook niet den waanzin, waarmede politici zekere landen Europa in een nieuw ongeluk .trachten te storten. De Europeesohe oorlog, zoo ging Franco verder, is voor Engeland en zijn bondge noot en reeds verloren. Dit moeten zelfs de verantwoordelijke mannen toegeven door te verklaren, dat zij uit eigen kracht niets meer vermogen te bereiken. Daarom stel len zij hun laatste hoop op een nieuwen oorlog tusschen contingenten. Voor bet bolsjewisme, waarmede de plutocratische wereld zich solidair verklaard heeft, is niu 'het oogenblik gekomen. Niemand kan meer de oogen sluiten voor het feit, dat het Sov- jetregiem voor de menschheid een ontzag lijk gevaar gevormd heeft. Op dit oigen- blik, nu Duitschland een strijd aanvaardt, die Europa en de geheele christenheid se dert vele jaren gewenscht hebben, her haalt Spanje, dat het een hecht vertrouwen 'heeft in zijn toekomst. BOEKAREST, 18 Juli. (D. N. B.). Het groote hoofdkwartier van het Duitsch-Roe- meensche front in Roemenië maakt be kend: De strategische sleutelpositie van Bessa- rabië is in onze handen. De slag om de verovering en zuivering van het Cornesjti- gebergte is geëindigd. Hotin, Soroca, Or- hei en Kisjinew zijn bezet. PEKING, 18 Juli. (Domei). Hardnekkig zijn de berichten uit Tsjoengking, die mel ding maken van een snelle vordering der onderhandelingen over een militaire over eenkomst tusschen de Ver. Staten, Groot Brittannië, de Sovjet-Unie en Tsjoenking. welke overeenkomst gepaard zou gaan met concrete hulp aan Tsjang Kai Sjek in den vorm van geldleeningen, vliegtuigen en piloten. De plannen, die besproken worden, om vatten: 1. Instelling van een gemengd orgaan van militaire adviseurs in Tsjoengking, be staande uit deskundigen uit de Sovjet-Unie, Engeland en de Ver. Staten. 2. Moderniseering van den Noord-Wes- telijken weg, die Lantsjau in de provincie Kansoe verbindt met Sinkiang, tegen het volgende voorjaar, waarbij de drie naties zullen samenwerken 3. Een gezamenlijke bijdrage van 600 vliegtuigen aan Tsjoengking, terwijl de Ver. Staten 500 piloten en de Sovjet-Unie 600 piloten zal sturen om de toestellen te bemannen. 4. Aanleg van een aantal internationale vliegvelden in ZuiS-China in samenwer king tusschen de Ver. Staten, Groot Brit tannië en China. Ook zouden Groot Brittannië en de Ver. Staten gezamenlijk 40 millioen dollar voor schieten voor den bouw van vliegtuigfa brieken op 14 punten in een gebied, dat Koenming, Kweiyang en Hangyang omvat. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Juli. Vee. Aanvo.er: 16 stie ren; 52 kalf- en melkkoeien 300550, 15 varekoeien e.a. 200360, 180 vette koeien, 3 pinken 170—250 per stuk, handel matig; 11 vette kalveren, 156 nuchtere slachtkal- veren, 66 weideschapen, 301 lammerne f 22 —34, 16 zeugen 60—80, 236 mestvarkens 24—40 en 312 biggen f 12—16 per stuk, handel matig; 28 bokken of geiten, handel matig. Kaas Aanvoer totaal 98 partijen waar van 86 partijen Goudsche kaas le soort 60—62.50 en 2e soort f 56—59. en 12 par tijen Leidsche kaas le soort 5860 en 2e soort 5557 per 30 kg. Handel kalm. LEEUWARDEN, 18 Juli. Vee. Aanvoer: 88 stieren, 390 vette koeien, 328 melk- en kalfkoeien f 170420, 70 pinken 125 320, 247 graskalveren 60165, 173 nuch tere kalveren, 218 weideschapen, 182 lam meren 1836, 74 vette varkens, 49 drach tige varkens en loopers. Drachtige 80 100, loopers 25—60, 382 kleine biggen 12—21 per stuk, en 109 bokken of geiten. Totaal aanvoer 2310 stuks.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3