DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Qefaatd op óaciaaC temein Ma&kau taant zijn wxvie yeCaat. De geheimzinnige sluier valt. Momentje v Nieuwe bonnen VRIJDAG 18 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10002 S)e CcidóclveSoii/taAit Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. V Deze tijd. Er is zoo heel veel leerrijks in dezen tijd. En 't zou zéér te betreuren zijn, wij zouden onszelf zéér benadeelen, indien wij dat goede van dezen tijd langs ons heen zou den laten gaan. Er is heel veel leerrijks in dezen tijd. Wij denken er hier b.v. aan, hoe men in dezen tijd kan leeren kennen en waardee- ren het gezond oordeel van velen, den nuchteren zin van velen, welke in het be- oordeelen der dingen van den dag vaak in eens verrassend-klaar voor ons staat. Daar- entegenover kan men in dezen tijd óók beter dan ooit constateeren de oppervlak kigheid, waarmede anderen oordeelen, en. veroordeelen; anderen, bij wie men vaak tot nu toe eenige intellectualiteit had ver ondersteld. Kort saamgevat: Men kan in dezen tijd de menschen beter leeren ken nen! En dat is een mooi, een héél mooi ding. In den nood leert men zijn vrienden kennen, zegt een zeer waar spreekwoord. Wij zouden óók kunnen zeggen: in een moeilijken tijd leert men kennen, welke menschen verstandelijk evenwichtig zijn, welke menschen een juist en billijk oor deel kunnen vormen. En dat is zoo ver blijdend! de categorie van laatstbedoel de menschen blijkt in dezen tijd onder ons volk héél groot te zijn. Deze zeer verheu gende ervaring stemt ons, journalisten, her haaldelijk zeer optimistisch en schenkt ons moed en vertrouwen, als wij staan tegen over critiek van een gelukkig betrek kelijk kleine categorie van lieden, die blijkbaar niet tot een juist en billijk oor deel in staat zijn en desondanks of beter: juist daèrom maar raak oordeelen en... veroordeelen. Er is zoo heel veel leerrijks in dezen tijd. Men moet dat kunnen zien en weten te smaken. Zoo is om een ander voorbeeld te noe men deze tijd wel bijzonder geschikt, om ons te doen leeren het onderscheid tusschen een beginsel en de toepassing van een be ginsel. Een beginsel verandert niet, de toe passing van een beginsel kan wijzigen met den tijd, met de omstandigheden. Natuur lijk moet er voor een wijziging in de toepas sing van een beginsel ernstige reden be staan maar met zulk een wijziging kan een ongerepte handhaving van het beginsel samengaan. Dit is een tijd van bezinning; zooals wij het al herhaaldelijk hebben uitgedrukt. Wij leeren in dezen tijd ons bezinnen op veel, wat in het verleden vaak maar al te vlug en vluchtig langs en over en door ons heen ging; ons aanraakte, maar niet beroerde. Er is nu meer dan ooit aanleiding, om ons te bezinnen op de eigenlijke waarde van het leven, m.a.w. op dat wat het leven tenslotte geeft zijn waarde, zijn blijvende waarde. Het is een verschrikkelijke en vreeselijke tijd, dien wij beleven. Maar er is ook zoo veel moois, zoo veel goeds, zoo veel nut tigs in dezen tijd. Mogen wij dat practisch weten te waardeeren! HET GAAT OM EUROPA'S BESCHAVING. Nederlanders, neemt deel aan den kruis tocht tegen de Sovjet-Unie en meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. De strijd tusschen twee werelden is in alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal-socialisme het communisme aan gegrepen en het jonge, krachtige Duitsch- land heeft zich opgeworpen om den belager der christelijke menschheid een krachtig halt toé te roepen op het moment, dat het Sovjet-monster gereed lag zijn prooi te be springen. Die prooi is Europa, die prooi is ook ons land. Maar al te graag had de Sovjet-Unie ge bruik gemaakt van een door strijd ver zwakt Europa, maar al te graag had zij de roode vlag met sikkel en hamer in het Wes ten willen planten, had hij ook hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voeten. Reeds had de Sovjet-Unie haar millioe- nen legers aan de Oostgrens van Europa saamgetrokken Het Duitsche leger heeft weer op het juiste moment toegeslagen en heeft in zege vierenden aanval bres op bres geslagen in de Sovjet-legerscharen. De Duitsche weer macht heeft daarbij het spits afgebeten voor Europa Ook voor ons land heeft zij zich ingezet, ook voor onze cultuur en beschaving heeft zij dezen titanenkamp aangebonden. Wij Nederlanders mogen niet werkeloos blijven toezien. Gelukkig leeft in ons volk nog' een strijdbare geest. Wij zijn niet ge wend anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Europa's eer is ook onze eer. Wanneer onze zonen later zullen vragen: „vader, waar stond gij, toen Europ optrok om zijn heiligste goederen te verdedigen", dan moeten wij kunnen antwoorden: „schouder aan schouder met de andere cul tuur-volkeren, daar waar de klappen vie len". Nederland let op u saeck. Nederlanders meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 2 2, 's-G ravenhage OP velerlei terrein heeft het Bolsjewis me gefaald. Het heeft geen orde kun nen scheppen in eigen land; het heeft zich niet kunnen vestigen in de harten van zijn aanhangers en zich slechts met terreur en met „zuiveringsacties", kunnen handha ven. Op economisch gebied is het een mis lukking geworden, want er heerscht geen welvaart ondanks alle communistische ex perimenten. Hebben de bolsjewisten dan wellicht iets tot stand gebracht op sociaal gebied? Is de sociale wetgeving in de Sovjet-Unie soms van dien aard, dat zij aan andere landen ten oorbeeld kan worden gesteld? Het lijkt er niet op. Juist zooals het bolsjewisme in organi satie en techniek, in handel en bedrijf, in het verkeer en ook in de opvoeding tever geefs getracht heeft ook maar bij benade ring de prestaties weer te behalen, die het tsjaristische Rusland kon toonen, heeft het ook gefaald op zijn meest eigene gebied, n.l. in de oplosing van de groote sociaal-poli tieke problemen. De Sovjet-Russische sociale wetgeving is 2 jaar geleden opnieuw geregeld door een verordening, die een revolutie was en die is onderteekend door Stalin, Molotov en den vakvereenigingsleider Sjwernik. Deze nieuwe aibeidswetten zijn gepubliceerd na een langdurige systematische campagne in de pers, waarbij talrijke misstanden op het gebied van den arbeid aan de kaak werden gesteld. Deze campagne richtte zich tegen „luilakken en leegloopers", tegen niet op tijd komen in de fabrieken, tegen de groote verwisseling van werkplaatsen en in verbant daarmee teeen misbruik van de vacantiebepalingen. Het resultaat van de nieuwe sociale wetten was over het geheel een belangrijke verslechtering van de sociale positie van den arbeider en een rigoureuze verscherping van de discipli naire bepalingen. De bedrijfsleidingen en autoriteiten zijn volgens het geidende sociale recht bevoegd vérstrekkende straffen toe te dienen. Bij vermiDen tegen het nakomen van den arbeidstijd wordt eerst een berisping gegeven. Bij herhaling krijgt de schuldige slechter betaald werk voor een tijd tot drie maanden toe. Hij kan echter ook voor langeren tijd bij wijze van straf tot een la gere post gedegradeerd worden. Wie in 1 maand tijd 3 maal te laat komt wordt ge straft met onmiddellijk ontslag. In dit ge val gaan de aanspraken op de sociale ver zekering verloren. De nieuwe arbeidswetten hebben door haar hardheid tot uitgebreide opstanden der arbeiders en kantoorbedienden geleid. Zij vormen echter slechts het kader voor een offigieele sociale politiek, die op haar belangrijkste punt, n.l. het loonpeil, een schrikwekkend laag niveau heeft bereikt. De laatste jaren is de roebel nogmaals ge devalueerd, zonder dat er vereffening be reikt werd in de prijzen van levensmidde len en verbruiksgoederen. De arbeider ver dient thans in het arbeidersparadijs der Sovjet veel minder dan de arbeider van welke cultuurnatie ook. Wat echter voor al van belang is, hij verdient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd onder het tsaristische „kapitalisme". Twintig jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad om dragelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roe pen. Het is niet gelukt. Integendeel: de el lende van het proletariaat heeft onder het bolsjewisme steeds grootere vorderingen gemaakt. FILMJOURNAAL OVER DE VELDTOCHT IN DE SOVJET-UNIE. Het filmjournaal, dat vanaf heden in die voornaamste bioscopen vertoond wordt, bevat interessante opnamen van den op mars oh in de So vet Unie, verduidelijkt door een kaart, welke de vorderingen aan geeft. Bovendien een uitgebreide, aangrij pende reportage van de gruwelijke gebeur tenissen in Lemberg, welke een schril licht werpen op de toestand in de Sovjet Unie en waardoor men zich een beeld kan vor men van de behandeling, drie de Oekrainers van hun bolsjewistische „bevrijders" moes ten ondervinden. DAGORDER VAN DEN COMMANDANT VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Oproep om te offeren voor het zenden van een Roode Kruis-ambulance naar het Oostelijk front. De commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, majoor Breunese, heeft een dagorder aan zijn mannen uitgevaardigd, waarin zij worden aangespoord giften te schenken aan het Nederlandsche Roode Kruis, welke bestemd zijn een Roode Kruis ambulance voor het Oostelijk front te vor men. Majoor Breunese doet in zijn dagorder een beroep op de offerzin, welke Nederland steeds heeft getoond, wanneer het er om ging het Roode Kruis in staat te stellen, zijn algemeen-menschelijke opdrachten te vervullen. Hij herinnert hierbij aan het zenden van een Nederlandsche ambulance naar Helsinki tijdens den jongsten bolsje- wistischen overval op Finland. Ook nu is het de iJlicht van ieder Nederlander, door zijn gaven het Roode Kruis in de gelegen heid te stellen zijn taak te vervullen in het bewustzijn van zijn verantwoording jegens Europa. UIT DE BEVRIJDE GEBIEDEN. HOE DE BEVOLKING GEKNECHT WERD De gruwzame bijzonderheden over het vermoorden van de vrijheidslievende bevol king in de door de Sovjets ontruimde ge bieden hebben in de wereldpers ten zeerste de aandacht getrokken. Overal ziet men thans in, dat het bolsjewisme zijn waren aard tot dusverre handig heeft weten te ca- moufleeren, maar dat er tegenover deze schokkende taal der feiten niets meer te verbergen valt. De speciale correspondent van „Stock- holms Tidningen" in Lemberg, Bertil Svahnstroem, geeft een beschrijving van de toestanden na de bezetting van het vroe gere Poolsche deel der Oekraïne. Er is geen twijfel aan, zoo wordt in zijn verslag o.m. gezegd, dat de Oekraïnsche bevolking de Duitschers als bevrijders beschouwt. Over al ziet men hakenkruisvlaggen. Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lemberg geheerscht. Er is geen twijfel aan, dat de bolsjewistische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat-en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizelingwekkend hoog. Een arbeider, die 150 roebel per maand verdiende, kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kost ten 300 roebel. Een costuum kostte zelfs 1000 roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verboden, maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particuliere za ken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten. De „New York Enquirer" publiceert een verslag van den United Press correspondent Jack Fleischer uit Lemberg. Fleischer schrijft, dat de Sovjets voor hun vertrek een vreeselijk bloedbad hebben aangericht onder de politieke gevangenen. Verwijzende naar het vinden van hon derden slachtoffers van dezen massamoord in de militaire en staatsgevangenis van Lemberg, schrijft li j. dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen gezien heeft, waar telkens 20 tot 30 lijken in den grond ge stopt waren. Een nog grootei aantal li^t be graven in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men honderd nieuwe graven zien, waar de lijken liggen van de Oekraïners en Polen, die door de wegtrekkende bolsjewisten afgemaakt waren. Onder het opschrift „Wat achter het mys terie schuilt", schrijft het Spaansche blad A. B. C.: Sedert hun triomf in die roode Octobermaand hebben de bolsjewisten Rus land van de geheele buitenwereld afgesne den. De volken, die aan de Sovjet-Unie grenzen, wisten niet, wat in dit ontzagge lijke land gebeurde. Wie zich binnen den Sovjet-staat verzette tegen despotisme en de lijn wilde bereiken, die ons scheidt van de „andere" wereld, liet zijn leven onder de kogels van de Gepeoe. Een geheimzinnige sluier werd gelegd over de reusachtiee ge bieden. Nu en dan lieten Lenin of Stalin weliswaar een „democratische" commissie het land binnen, maar deze moest zich langs voorgeschreven wegen bewegen en kreeg alleen datgene te zien, wat op het program ma van het tooneel stond. Thans, onder vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergelde plaat sen komen aan het licht, \uil en kwali'jk- riekend, zonder licht en water en onder een ontzettende terreur gedoemd tot een dier lijk bestaan onder den geesel der beulen. „Bolsjewisme in de laatste stuiptrekkin gen", zoo schrijft het Braziliaansche blad „Noute" boven een hoofdartikel. „Een over winning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt, zou angst en schrik in de we reld moeten wekken. Met de nederlaag der Sovjet-Unie ecl ter wordt de menschheid definitief bevrijd van de Moskousche beu len en hun handlangers. In het tegenoverge stelde geval zou de Sovjet-Unie het bolsje wisme te vuur en te zwaard over Europa verbreiden. De laatste 25 jaar heeft het bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreid, omdat Duitschland een onover winnelijke hinderpaal daartegen opwierp. Wanneer de Duitsche weerstand niet had bestaan, zouden vrijheid en christendom, dank zij Stalin, naar de haaien zijn ge weest". Men beschikt te Berlijn thans over de getuigenverklaringen, die de berichten over mishandeling van Duitsche gevangenen door de Sovjet troepen documenteeren. Zoo heeft men na de inneming van de vesting Skomorochy talrijke afschuwelijk verminkte lijken van Duitsche soldaten ge vonden. Sommigen dezer menschen waren gevangen genomen, anderen waren gewond in handen der bolsjewistep gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, dat zij op de gruwelijkste wijze mishandeld waren. De commandant van een afdeeling ge schut en cavalerie heeft mededeelingen ge daan over de gebeurtenissen in de nabijheid van Loeck, waar zijn afdeeling, nadat de munitie verschoten was, gevangen was ge nomen. Met uitzondering van hemzelf wer den alle gevangenen van achteren neerge schoten. Zijn oppasser had men tevoren beide oogen uitgestoken. Hijzelf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsjewisten, die meenden, dat hij dood was, trapten herhaaldelijk op zijn lichaam. In het gebouw van de Gpoe te Loeck heeft men de lijken opgegraven van een eersten luitenant, een tweeden luitenant en twee Duitsche vliegers, die aan de hand van hun persoonsbewijzen geïdentificeerd konden worden. De lijken dezer menschen waren zeer verminkt. Den korporaal K., die op 6 Juli zwaar ge wond was, hebben de bolsjewisten volgens zijn verklaringen beide polsslagaders en de elleboogpezen met messen doorgesneden. Hij had zeer veel bloed verloren, toen hij in een lazaret gebracht was. Uit de verklaringen van een Duitschen of ficier, die eenigen tijd in bolsjewistische ge vangenschap is geweest, bleek, dat hij en zijn adjudant, nadat zij gevangen waren ge nomen, waren gebonden en geplunderd. Daarop joegen de bolsjewisten hen met kolfslagen en bajonetsteken voor zich uit. De officier slaagde er in te ontvluchten; toen hij later naar zijn adjudant zocht, vond hij een man met ernstige verminkin gen en ingeslagen schedel. „HET EERSTE, HET GROOTSTE EN HET MEEST ALGEMEENE GEVAAR." Al is het, kwaadwillig, wel eens voorge steld alsof de katholieken het communis me van Moskou hebben gesteund, geen eer lijk mensch zal ook maar een oogenblik be twijfelen, dat het katholicisme en het chris tendom in het algemeen de meest scher pe tegenstelling voor het bolsjewisme is, aldus Henri Hermans in de „Volks krant" en hij vervolgt dan: „Dit is eenvoudig de tegenstelling aanvaard in den beruchten godloozenbond van geloof en ongeloof. En waar het standpunt tegenover het bolsjewisme tijdelijk of in beginsel ook moge gewijzigd zijn men denke b.v. aan de idealisten, die zich „vrienden van Mos kou" noemden en aan de houding van vele bladen tegenover den burgeroorlog in Span je onveranderd bleef de scherpe ver oordeeling van dit duivelsche systeem door de Kerk. Geen wonder dan ook, dat de bolsjewie ken altijd en overal hun fel-te strijd heb ben gevoerd tegen elke godsdienst, maar tegen het katholicisme in het bijzonder. Overal, waar zij eenigen invloed konden krijgen, begonnen zij hun haat te koelen aan priesters en kloosterlingen, aan de ka tholieken en hun instellingen, en het wa ren niet de bank-, maar de kerkgebouwen, die zij het eerst in brand staken. Dit is geen afwijking van de haat. maar natuurlijk gevolg van die tegenstelling even diep geworteld in de leer der Kerk als in die van Lenin. Boven dit artikel staat een uitspraak van Paus Pius XI Deze werd gedaan in 1936, Lij gelegenheid der wereldtentoonstelling van de katholieke pers. Het bolsjewisme, zei die Paus, is „het eerste, het grootste en het meest algemeene gevaar. Alles wordt hierdoor bedreigd, openlijk vertreden of heimelijk belaagd: de waardigheid van het individu, de heiligheid van het gezin, de orde en veiligheid van de burgerlijke maatschappij en bovenal de godsdienst. Zelfs waagt men zich aan een openlijke en georganiseerde verloochening en bestrijding van God en meer in het bij zonder van de katholieke godsdienst en de katholieke Kerk" In de nieuwe strijd, die nu tegen het bolsjewisme L ontbrand, wordt het feit van dat beslist anti-godsdienstig karakter dezer verderfelijke dwaling algemeen er kend en op de voorbond gesteld. Hoezeer de wereld helaas! ook van het geloof moge zijn afgedwaald, iedereen voelt nog aan, dat de godsdienst de edelste gevoe^ns der menschen raakt en het eenige steunnunt van zedelijke normen is. dat weerstand bie den kan en bieden moet tegen zoo ontzet tende gevaren voor onze beschaving als ons ir het bolsjewisme bedreigen. Opnieuw worden in de pers verhalen op genomen van de ijselijke gruwelen, waar aan de bolsjewieken nu weer in Polen'te genover de katholieken, vooral de ories- ters, en tegenover d° Duitsche soldaten zich schuldig maken. Geheel de wereld is er weer getuige van. hoe de mensch. ver vreemd van de godsdienst en z'in bescha ving, in letterlijke zin verdierlijkt." PARIJS, 18 Juli, (D.N.B.) Binnen het bestek van die uitschakeling van alle on betrouwbare elementen in het openbare bestuur, die zich verzetten tegen een reor ganisatie van de Fransche politiek, heeft admiraal Darlan, naar de pers meldt, den vroegeren minister van binr.enlandsche zaken, Dormoy, die thans conseiller general van Montlucon was, afgezet. Bij de uit voering van deze maatregelen zal, naar na der wordt bekend gemaakt, de prefect van het departement van de Seine, alle ambte naren ontslaan, die communistisch of Gaul listisch gezind zijn. In een circulaire heeft de prefect verder den burgemeesters in de verschillende gemeenten opdracht gege ven aan de onder hen ressorteeren de in stanties mede te deelen, dat zij gediscipli neerd in dienst van het openbare bestuur moeten staan. WAARHEID OF FICTIE Iemand heeft mij gevraagd of de huiselijke gebeurtenissen en voorval len, die ik hier zoo nu en dan vertel, op waarheid berusten of ontspruiten aan mijn fantasie. Dat is een vraag tamelijk charmant en toch op den man af gesteld. Men had mij ook kunnen vragen: spreekt u de waarheid in uw hoekje of liegt u? Ik kan daar geen antwoord op geven zonder een definitie van een leugen. Iets vertellen wat niet gebeurd is, is niet altijd een leugen. Indien dit wel zoo ware, zou er nog on eindig meer gelogen worden dan er reeds wordt, en zou er een apart vage vuur of hel (wie zal het zeggen?) moe ten komen voor romanschrijvers. L^ten wij het voor een heel klein deel waar heid en een zeer groot deel fictie noe men. En dan moet men de waarheid nog tusschen de regels zoeken. Maar ik besef zeer wel, dat fictie, hoe schoon ook, toch altijd maar een surrogaat is bij gebrek aan waarheid. Als ik nou heelemaal niets meer weet, steek in mijn duim in mijn mond en ga ik liegen. Zooals nu. Dan weet ik niks en maak ik mij zelf wijs, dat ik toch wat weet. Jacob Wasserman vertelt ergens van een meneer, die slechte oogen had en een bril droeg zonder glazen. Als de menschen hem zeiden, dat zulk een bril ook niet veel hielp, beweerde hij, dat het toch altijd beter was dan zoo heele maal niets. Daar valt iets voor te zeggen. Maar toch is de waarheid altijd van fijner kwaliteit dan fictie. En wie die niet krijgen kan moet met een poging daartoe genoegen ne men. Die poging heeft fictie. AARDAPPELEN. Bon „27 reserve": 20 Juli t/m 26 Juli: 3 kg. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK: Bon „27" van de broodkaart: 20 Juni tot en met 26 Juli: 100 gram brood of één rantsoen gebak per bon. Bon „274 rantsoenen" van de brood kaart: 20 Juli tot en met 26 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koek jes 75 gram; speculaas 140 gram; koek 140 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (bijv. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (bijv. boterlet ter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt dat een rant soen een hoeveelheid omvat waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „27" van de melkkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 1 3/4 liter per bon. bon „27 eieren": 20 Juli t/m. 26 Juli, Eén ei per bon. KOFFIESURROGAAT EN THEE. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visschery maakt het volgende bekend: Zooals reeds werd medegedeeld, zal er in den vervolge geen thee meer op de bon nen beschikbaar worden gesteld. Het is echter toegestaan de eventueel nog bij de detaillisten aanwezige voorraden thee, op den nieuwen bon voor koffiesurrogaat uit te verkoopen. Uiteraard zullen deze nog aanwezige voorraden niet groot zijn, zoodat men er rekening mee dient te houden, dat in vele gevallen door de winkeliers uitsluitend koffiesurrogaat verkocht zal kunnen wor den. Bon „104" van de bonkaart algemeen: 20 Juli t/m. 16 Aug., 250 gram kof fiesurrogaat of 40 gram thee (voorzoo ver voorradig) per bon. Op den bon mag reeds Zaterdag 19 Juli worden gekocht. BONNEN HEDEN EN MORGEN NOG GELDIG. Bon 26 broodkaart Bon 26 reserve aardappelen Bon 26 melk melkkaart Bon 4b thee, koffiesurrogaat Bon kaart algemeen. Bon 26 eieren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1