Weerbericht Verb^ndtrtHpniels KERKNIEUWS STADSNIEUWS DONDERDAG 17 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. GeLse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, meiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.52 uur Donderdagavond. Zon op 5.39 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 18 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 1.42 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 4.24 uur onder. 19 Juli: De maan komt Zaterdagndtht om 2.11 op en gaat Zaterdagmiddag om 5.24 onder. 20 Juli: De maan komt Zondagnacht om 2.44 op en gaat Zondagnamiddag om 6.21 uur onder. 21 Juli: De maan komt Maandagnacht om 3.24 uur op gaat Maandagnamiddag om 7.16 uur onder. 22 Juli: De maan komt Dinsdagmorgen om 4.12 uur op en gaat Donderdagavond om 8.05 uur onder. 23 Juli: De maan komt Woensdagmor gen om 5.06 uur op en gaat Woensdagavond om 8.48 onder. 24 Juli: De maan komt Donderdagmor gen om 6.07 uur op en gaat Donderdag avond om 9.26 uur onder. (Nieuwe maan). WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 22 gr. [0110 110 11 C=> 110 110 I i CD 11C3110 i IC- - 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. D.eze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: q 0 ZONSONDERGANG 7j n 9.52 uur. rj ZONSOPKOMST Z 5.39 uur. Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0 -OM CD 11 CDI CD II011 CD 11 CD II CD 11 CD IIO Rembrandt herdacht. Wij hebben gisteren mededeeling gedaan van de plechtige herdenking van Rem brandt's geboortedag in de Westerkerk te Amsterdam. Wij laten hier nog volgen een uitgebreid resumé van de rede, gehouden door den secretaris-generaal van het pepartement van Volkvoorlichting en Kunsten dr. T. Goedewaagen. Sinds Potgieter, de romanticus, in Het Rijksmuseum onze Gouden Eeuw heront dekte. en Busken Huet, dichter bij den mo dernen geest, in Het land van Rembrandt de omgeving en de historische voorwaar den van den grooten schilder openlegde, is Rembrandt met zijn tijd het bewustzijn van ons volk steeds nader gekomen. Ons volk, dat zijn dichters, zelfs de grootste, niet al te goed kent, heeft zijn grootsten schilder ten minste niet vergeten. Het kent zich als het volk van Rembrandt; het ziet in Rembrandt een mythisch symbool van eigen waarde en kunnen en weet in die fi guur boven alle wisselingen van oecono- mische en politieke stelstels, boven alle maatschappelijke veranderingen uit zijn cultuurwezen aanschouwelijk samenge vat. Rembrandt is niet alleen een Nederlan der, maar d e Nederlander, de samenvat ting van alle wenschen, droomen en da den van ons volk, gisteren, heden en mor gen. Hij is onvergankelijk en onver vreemdbaar bezit, omdat hy ons aller we zen personificeert, omdat hij de spiegel van Nederlandsche kracht en begrensdheid is, omdat zijn beschouwing van de wereld de Nederlandsche wijze is, om wereld, en le ven te vatten. Daarom is het goed, dat wij telkenjare den dag zijner geboorte herdenken, waar bij wij telkenjare ons hebben af te vra gen, of en hoe zijn geest in ons wordt we dergeboren. Niet toevallig is het, dat Vondel, de Re naissancist. de Rubens der letteren, hem verwijt, de ,,erste ketter in de schilder kunst te zijn" omdat hij met zijn licht en schaduw den klaren vorm doorbreekt en omdat bij hem de sfeer de classicistische vormgeving van haar absoluutheid berooft. Niet toevallig is het ook, dat Constantijn Huyghens, de aristocraat met het gezonde gevoel voor de eenvoudiger levenswaarden van zijn volk, waaruit hij sproot, zijn voor spraak bij Frederik Hendrik was, dat de Rotterdamsche dichter Heiman Dullaert, schrijver van eenige der simpel-schoonste en meest Nederlandsche verzen in onze letteren, bij hem het penseel leerde liantee- ren en dat de groote waarnemer der leven de natuur, Swammerdam, in zijn omgeving verkeerde. In zijn levensdynamiek, In de gespannen scheppingsdrift is Rembrandt evenzeer een kind van zijn tijd en zijn volk. Dezelfde Noormannendrang, die ons volk over zee en land naar buiten joeg, de wereld in, waar het zich thuis kon voelen, dezelfde vaart, waarmede in die eeuw de stevens van de Ruyter de Theems opvoeren, dreef ook den schilder door het leven heen. Maat schappelijk bekeken mag zijn leven tra gisch heeten, omdat een bijna oppermen- schelijke wil, met niets dan zich zelf reke ning houdend, door innerlijk en uiterlijk noodlot ten val gebracht in de ellende van miskenning en armoede ten onder ging. Maar naar zijn wezen beschouwd is dit le ven eerder Faustisch te heeten: deze mensch heeft tot zijn einde toe steeds weer het met moeite bereikte zelf te niet gedaan en ontkend; een doorloopende zelfbevrijding uit verworven vormen is het leven van de zen man, die in geen phase zijner ontwik keling bevrediging vond, doch onverpoosd weer nieuw terrein ontgon. Hij was een denker, wiens wereldbeeld alomvattend en tevens organisch is. Tn dit wereldbeeld niets van star dualisme of pluralisme, maar slechts een gespannen be weeglijkheid, zooals ook zijn leven ver toont, waarin alleen het veranderen zelf het onveranderlijke is, waarin alle „zijn" slechts openbaring van het ondeelbare Le ven is. Rembrandt heeft eigenlijk geen din gen of menschen geschilderd, doch slechts het leven, zooals het zich als ding en mensch openbaart. Deze Hollander, wiens land, leven en werk wij als het onze voelen, is meer dan een Hollander alleen. Wij willen dit „meer" nu eens niet het universeele in Rembrandt noemen, maar willen het als het Germaan- sche karakter van zijn kunst trachten te verstaan. Zooals het Germaansche wezen zich in de muziek, in wetenschap en wijsbegeerte zijn hoogste vormen in Duitschland heeft geschapen, zoo vindt het zijn schilderkun stig hoogtepunt in het land aan de mon den der groote rivieren, waar de wolken eeuwig veranderd in de wateren spiege len. Hier, in een randcultuurgebied van het Rijk, waar men in de tijden, waarin hij leefde, noch politiek, noch cultureel tus schen de Nederlanden en het Rijk een klo ve zag; hier werd een stamgeest der Ger maansche cultuur schilder, portrettist van zichzelf. Zooals de mensch Rembrandt, de Fausti- sche zelfoverwinnaar, de zoeker naar steeds ruimer ruimten en dieper diepten in zijn leven niet alleen den Hollander, maar ook den Germaanschen mensch vertegenwoor digt, evenzoo is zijn wereldbeeld, dat in zijn werk werd neergelegd, Germaansch van ziel en lijf. Rembrandt heeft geschil derd wat bijvoorbeeld Duitsche denkers over en aan de wereld hebben overdacht: Cusanus, Leibniz, Schelling, Hegel en Nietzsche, die allen de wereld en het leven als een wordende eenheid zien of als een ontwikkelingsproces, dat in eenheid van te- gendeelen zijn gang gaat. Zoo heeft ook Rembrandt starre tegenstellingen over brugd en licht en donker als verwante machten tegen elkaar afgewogen. In zijn wereldbeeld is alles wisseling en beweging als wolken en water van het land van her komst. Maar de eeuwige wisseling, dië hij schildert van den Germaanschen mensch. Het Germaansche werelddeel is het wor dende werelddeel, dat nooit klaar is, omdat het steeds weer eigen vormen overwint. De onophefbare Germaansche onrust woelt ook in dezen zoon van Holland. Het ruige, vormlooze, barbaarsche, dat hem verwe ten is, is het wezen van den Germaanschen mensch, door classicistischen bril gezien en niet begrepen. Wij zullen er ons niet verder in verdie pen. Maar wél willen wij hier uitspreken, dat in de revolutionnaire ontwikkeling der komende jaren, ook op cultureel gebied, Rembrandt als een der groote dragers van Germaansch cultuurgoed zal leven. In de Germaansche bewustwording dezer jaren, nu de strijd tusschen cultuur en chaos wordt gestreden, zal men den schilder van licht en duisternis uit een ander licht be zien, dan onze vaderlandsche cultuurge schiedenis tot nu toe heeft gedaan. Rembrandt heeft zich in zijn werk zijn eigen monument gewrocht. Maar als wij te dezer plaatse telken jare op dezen dag den man gedenken willen, die morgen de op voeder in een herleving van Germaansch cultuurbewustzijn kan worden, dan past het aan deze plek een vorm te geven, die ook uiterlijk van onze dankbaarheid ge tuigt. Het Nederlandsche volk heeft den groo ten Zwijger en velen zijner zeehelden met praalgraven geëerd. Rembrandt echter, dien de dood in de schaduwen, arm en onbemid deld verraste, wacht nog steeds. Het eene jaar na het andere gaat voorbij. Er worden plannen gemaakt en hier en daar wordt een begin van verwezenlijking ge nomen. Dit slepend houden is echter nog grooter schande, dan wanneer de laatste rustplaats geheel en al vergeten was. Het volk, waar deze mensch geleefd en gewerkt heeft, de stad, die hem huisvestte en hem de mogelijkheid tot ontplooiing heeft gegeven, zij beide hebben den plicht, hem ook in zijn rustplaats te eeren. Rem brandt zien wij thans niet meer alleen uit een oogpunt van patriotisme als Hollan der. Rembrandt zién wij als een der groot ste openbaringen van den Germaanschen geest. Alleen zoo zien wij hem in zijn ge- heelen omvang. De verplichting van dit volk en deze stad komt hierdoor nog duidelijker naar voren. Mogen beide, aldus besloot spr., dien plicht verstaan. Verbandtaschje^ Verbanldoosjli, Touristen- verbanddoos Windsd|s, Pleilter, Watten, Garen enz. V 307 S. A. BROER SE DROGISTERIJ ^BOERUAAVT' HAARLEVlMERS^RA/fr 68, TEL. 20784 Wij geven de hoogste waade voor Oud Goud, BriiiWnten^i Oikmant JACQUES WMJIS Haarlemme MIOZA Luitenant-generaal Seyffardt over het vrijwilligerslegioen „Naast mondelinge, stroomen schriftelij ke aanmeldingen in een niet te stelpen vloed bij de verschillende bureaux binnen, zoodat ik vol vertrouwen ben, dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zullen komen", zoo verklaarde dezer dagen de gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den gpneralen staf, tijdens een onderhoud met een verslaggever van het AvN.P. De oproep in de dagbladen zoo ging hij verder heeft in breede lagen van het Nederlandsche volk weerklank gevonden. Dit stemt ons tot groote blijdschap. Kunt u mededeelen, wie het initiatief tot de vorming van het legioen heeft geno men? Ja en nee. De idee is een spontane uiting geweest van eenige goed nationaal voelendeNederlanders van uiteenloopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd be grijpen en onafhankelijk van elkaar hun weg naar mij vonden. Daarop heb ik met den Rijkscommissaris besprekingen ge voerd. Dr. Seys Iinquart toonde groote be langstelling en vooral aan zijn daadwer kelijke medewerking is het te danken ge weest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligerslegioen ter hand kon^wor- den genomen. De Rijkscommissaris heeft tevens uiting gegeven aan den wensch, dat dit legioen een zuiver Nederlandsch karak ter zal dragen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederlandsche kracht, zooals trouwens ook in zijn oproep staat. Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven zoo ging de generaal ver der. Ik ontvang ze van oud-kameraden ook van het Nederlandsch Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geestdriftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees, maar die een bron van belangstelling en soms van hilariteit vor men voor mijn bureau-personeel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaalden, die in maehtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereldge beuren begrijpen. De Duitsche legerberich- ten melden iederen dag groote successen. Steeds dieoer dringen de Duitsche troepen naar het Oosten. Bestaat niet de mogelijk heid, dat ons vrijwilligerskorps te laat komt? Deze vraag wordt mij niet voor de eer ste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsjewistische horden voor een belangrijk deel vernietigend ver slagen. Maar de strijd is nog niet ten ein de. Het is_ het werk van de vrijwilligersle gioenen uit alle landen van Eui'opa, en dus ook van onze vrijscharen zich op te ma ken om de even groote als grootsche taak der Duitsche legers eenigszins te verlich ten. Data van «vertrek. Kunt u reeds mededeelen, wan neer het Nederlandsche legioen ge- .reed is en vertrekt? Een definitieve datum kan ik neg niet noemen. Maar er wordt hard ge werkt. Het ligt in de bedoeling, dat het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal vertrekken om aldaar een spoedop leiding te volgen. Het tweede contin gent zal enkele weken later volgen. Sprekende over de z.g. „afwachters" zei- de de generaal, dat het zooveel gemakkelij ker voor hem geweest zou zijn om geen op roep te plaatsen en eveneens maar af te wachten. Maar tegen dat afwachten zoo sprak de opperofficier komt mijn geheele ge moed en mijn Nederlandsch hart in op stand. Er moet iets gedaan worden om te toonen, dat wij nog een volk zijn, waar pit in zit, dat wij een volk zijn, dat voelt en begrijpt, dat wij in het groot moeten den ken. dat wij moeten denken aan de on vermijdelijk komende groote Europeesche staten-gemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitmaken. Een volk van echt Germaanschen stam zooals wij Nederlanders zal een belangrijk en zelf standig deel daarvan kunnen vormen, wanneer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Nederlandsche volk niet doen door afwachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Euro pa trouwens heeft op dit oogenblik een gemeenschappelijke vijand. Een vijand, dien men zich <»iet vreeselijker en afschu welijker kan voorstellen. Deze vijand is de bolsjewiekenhorde, die zich reeds had" op gemaakt de Europeesche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Nederland aan de afzichtelijke ellende van het bolsjewisme te onderwer pen. Vele jonge Nederlanders, die het nog niet geheel met zichzelf eens zijn, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan het zeer groote aantal oud-gedienden en gep. mili tairen, dat zich reeds aanstonds spontaan meldde en van wie velen door hun hoogen leeftijd tot mijn spijt geen deel van het legioen kunnen uitmaken. Ten aanzien van de verzorging van ach- terblijvenden gezinnen, zeide de generaal, dat een regeling in voorbereiding is, waar mede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zullen kunnen instemmen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, indien men gewond of invalide wordt, dan wel sneuvelt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een verordening wordt uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat personeel in overheidsdienst 85 pet. van hun salaris, als mede hun betrekking behouden. Generaal Seyffardt eindigde het onder houd met uiting te geven aan de hoop, dat de toeloop zoo groot zal zijn, dat het Ne derlandsche volk zich later, wanneer de eindstrijd is gestreden, zich tegenover an dere Europeesche volkeren niet beho-jft te schamen en dat het dan niet wordt aange keken voor een volk van thuisblijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur laat halen. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT BRANDT HET GAS MET SPAARZAAMHEID Gemeentel. Aankondiging Inlevering van metalen door particulieren. Toezending oproepingen De Burgemeester van Leiden maakt be kend: dat de oproepingen tot inlevering op Zaterdag 19 Juli zijn verzonden aan hen, die woonachtig zijn: A Bilderdijkstraat Gerard Doustraat 151 Hugo de Grootstraat Langebrug 95109 Vreewijkstraat B v. d. Brandelerkade 124 Cronesteinkade du Rieustraat Fruinlaan 1018 de M. v. Streefkerkstraat de Ridderstraat Rooderiburgerstraat Tib Siegenb.straat C Merelstraat Rcodborststraat Wassenaarscheweg v Baerlestrgat 6a14. Brederostra; Coornhertsti Ger. Bram Vondellaan Balistraat Eorneostraat Lombokstraa' De oproepingfenrvegpïiÈlden fiftffn plaats van het bureau^ waar inlevering dient te geschieden. Bureaux ziin g%estigd, voor groep: A Meisjes HBS. B^rerttnarkt; B Gymnasium, FruTfti^an; C Christelijke HBS, Kagerstraat; D School Paul Krugerstraat; E School van der Werffstraat 98100, hoek Oude Vest, bij de Haven. N.B. Voor inlevering van metalen, deel uitmakende var Ledrijfs en magazijn- voorraden van overheidsbedrijven of toebe- hoorende aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikanten en vertegenwoordigers volge men de gepubli ceerde aanwijzingen. De bureaux zijn geopend van 8.3012.30 en van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingskaart mijnerzijds ontvangen moeten de imeve- ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalleve ring belasten Ortsgruppenleiter; (zie on derstaande regeling). Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. De Burgemeester: STEVENINCK. Leiden, 17 Juli 1941. 309 Für Reichsdeutsche im Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Ortsgruppe Leiden, finden die Einlieferungen betreffs Metalsammlung in Hotel „De Burcht" Leiden Burgsteeg 14 statt. Die Reichtsdeutschen mit den Anfangs- buchstaben ihres Familienamens von A—H Mittwoch 16—7—41 von 19—22 Uhr. Samstag 19741 von 15—20 Uhr. I—Q Mittwoch 23—7—41 von 19—22 Uhr. Samstag 26—741 von 15—20 Uhr. R—Z Mittwoch 30—741 von 19—22 Uhr. Samstag 2—841 von 15—20 Uhr. Ortsgruppenleiter: 270 STEFFIN. PATER W. TH. GOVAART S.C.J. Generaal Overste van de Priesters van het H. Hart. Op 23 Juli a.s. viert de hoogeerw. pater W. Govaart, generaal-overste van de Pries ters van het H. Hart, te Rome zijn zilveren priesterfeest. Pater Govaart heeft een rijk en actief priesterleven achter den rug. De Neder landsche Provincie van zijn Congregatie heeft veel aan hem te danken, inzonder heid het Juvenaat te Bergen op Zoom, waar hij het grootste deel van zijn pries terleven doorbracht. ARIëNSDAG TE MAARSSEN. De jaarlijksche Ariënsdag te Maarssen zal dit jaar op Zondag 10 Augustus a.s. ge houden worden. De herdenking van Ariëns-sterfdag wordt begonnen met een Dlechtige Hoogmis om half elf in de pa rochiekerk van het H. Hart te Maarssen, welke mgr. prof. P. Groenen celebreert met assistentie van prof. Dellepoort uit Ginneken en prof. Pannebakker uit Uden, terwijl pater Peters O.E.S.A. de predikatie houdt. Om half vier is de plechtige Vespers, die gezongen wordt door de Schola Cantorum van het Seminarie Rijsenburg. Den gehee- len dag is het kerkhof aan den Amster- damschen Straatweg te Maarssen openge steld voor het bezoek aan Ariëns' graf. De Ariëns-tentoonstelling, die dien dag te Maarssen te bezichtigen zal zijn, belooft nu reeds zeer uitgebreid te worden. Er zijn n.l. reeds vele toezeggingen voor in te zen den voorwerpen van Ariëns' vrienden en vereerders ingekomen. Vanochtend omstreeks zeven uur werd de 54-jarige handlanger G. M. Eijsvogel bij zijn werkzaamheden in de verlading van de staatsmijn Hendrik te Brunssum door een rangeerende locomotief gegrepen, waardoor hem de xide beenen ter hoogte ■an de knie werden af gekneld. Hij werd middellijk naar de verbandkamer van mijn overgebracht, waar hij is overle- n. Eijsvogel was als invalide mijnwerker :e werk gesteld bij de W. I. M. Hij was ge huwd en vader van negen kindereu. Hij woonde te Brunssum. Clptoep Voor het „vrijwilligerslegioen Neder land" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen. 16 Juli van 1018 uur in Amsterdam, school Iepen weg 13; 10—18 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli: 1018 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 1018 uur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli: 1018 uur in Groningen, Con certhuis, Poelestraat 30. 9—13 uur in 's-Hertogenbosch, Prins Hendrikkazerne. 1519 uur in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli: 1013 uur in Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. 15—19 uur in Coevorden, café Abel, Markt. 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61. 1519 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli: 1018 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 10—13 uur in Tilburg, Werk liedenver. Tuinstraat 68. 15—19 uur in Breda, Restaurant Modern. 21 Juli: 913 uur "in Deventer, Park weg 2. 1519 uur in Hengelo, Deutsches Haus. 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli: 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13, 1019 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome ns wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Dam rak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67. Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22, Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij biljet voor de terugreis bij de keuring onverschillig Of de candidaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. Meldt U aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Aan gevolgen overleden Dinsdagmiddag fietste de fam. van T., hier ter stede woonachtig, op den weg van Otterloo te Ede in de richting Arnhem. Uit de richting Arnhem naderde een met hout beladen .vrachtauto, die het veertien jarige dochtertje M. aanreed. Het meisje liep ernstige verwondingen op en werd in ernstigen toestand naar het Juliana-zieken- huis te Ede vervoerd, waar het gister morgen aan de bekomen kwetsuren is overleden. EXAMENS MULO. Bij de in ,,'t Schuttershof" gehouden Mulo-examens zijn geslaagd voor diplo ma B: A. M. Parïevliet, W'. H. van Duyn, C. Wehrmann, D. Brussee, C. v. d. Marei en C. van Rijn, allen Katwijk a. Zee; J. W. Schouten Voorschoten, B. Mastenbroek, A. v. d. Reyden en D. J. F. Geerdes Lisse; D. Noorlander Alphen a. d. Rijn, G. L. de Graaf Hillegom, W. Verloop Noordwijk aan Zee, J. Durieux en G. Schoneveld, Kat wijk a. d. Rijn, J. v. Driel, M. A. Buur man, W. de Nie, A. A. de Viet, H. Muuse, C. Thors, R. M. v. Leeuwen, W. A. T. Marijt, J. Meel, B. de Klerk Wolters, G. P. D. Bos, T. H. Kriek en J. van der Woerd, allen Leiden. Voor diploma A zijn geslaagd: E. J. Poortman, J. Bey, H. B. Nieuwenhuys, A. M. Kraay, R. H. F. de Ru, N. Brandenburg, N. Christiaanse, J. Prins, J. C. van Es, H. C. v. d. Hoeven, M. de Moed, J. de Moed, W. Lamme, D. G. van Zuiden, H. M. Hane- graaff, E. W. Jagerman, J. D. van Biemen, M. E. v. d. Berg, F. de la Bije, J. W. van Benten, M. C. Bergman, allen Leiden; A. D. Matthijs, P. Tol, J. D. Nieuwenhuis, P. G. Huis, F. Bunt, allen Lisse; P. M. v. d. Berg, W. D. Moolenaar, E. Moolenaar, J. Bamhoorn, L. T. van der Neut, allen Sas- senheim; A. Konings, Haarlemmermeer; N. Dubbeldam en C. Vooys, Katwijk aan Zee; M. v. d. Brandhof, Noordwijkerhout; C. Noort, Rijnsburg; A. H. v. d. Loo, C. van Heyningen, H. van Geen, Th. de Graauw, S. E. Raaphorst, allen Alphen a. d. Rijn; L. C. de Raad en E. Campbell Dunn, Noordwijk Binnen; C. v. d. Luyt en M. van Rhijn, Noordwijk a. Zee; E. P. K. Elenbaas, J. M. Roosen, J. Kroeze, J. de Heer en J. L: Kooy, allen Oegstgeest; H. H. Heller. Voorschoten en E. Warnaar, Ha- zerswoude. Voor het examen Duitsche Handelscor respondentie Ver. v. Leeraren slaagde mej. Betty Snuif. Voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagde de heer Neuteboom, beiden leerlingen van mevr. Nell Kagie. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" Tentoonstelling verlengd. De tentoonstelling van merk-, teeken- en stoplappen is wegens de groote belangstel ling. welke deze tentoonstelling van de zijde van het publiek ondervindt verlengd tot het einde van Augustus. Ook de tentoonstelling van het werk der leden van het Leidsch schi'dersgenoot- schap „Kunst om de Kunst" is verlengd en wel tot Zaterdag 27 Juli.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2