DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Slavenhandel in het S&ajetpatadifó Vprwnrdina van het gezinsleven Eamomióehe nüóluhhings. Momentje DONDERDAG 17 JULI 1941 32ste Jaargang No. 10001 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Bij een Rembrandt- herdenkirijj. De Rembrandt-herdenking te Amster dam wij wezen reeds op het zeer sym pathieke van het denkbeeld, de herden king van Rembrandt's geboortedag plech tig te doen geschieden heeft o.m. de aandacht opnieuw gericht op de schoon heid van het Nederlandsch landschap, dat hoewel lang niet dat alléén het voor werp is geweest van de sublieme schep- pings-kunst van den genialen schilder Rem brandt Harmensz van Rijn. te Leiden ge boren 15 Juli 1606, te Amsterdam gestor ven 4 October 1669. En het is goed, als wij er ons van blijven doordringen, dat d schoonheid van het Nederlandsch landschap niet mag bedor ven worden door zoo veel waardoor zij fei telijk bedorven wordt. Wij hebben meer malen in ons dagblad op hier bedoelde fei ten gewezen. Die schoonheid van het Nederlandsch landschap moet ons dierbaar zijn; evenals zoo veel typisch stedeschoon. Ook op d i t punt is een consciëntieuze zorg eisch van cultuur. Het mooie, oude en nieuwe, in een stad en natuurlijk ook in een dorp moet worden geconserveerd en geculti veerd.Onze Leidsche lezers herinneren zich, hoe er eenige weken geleden in den Leidschen gemeenteraad veel te doen is geweest over verlaging van een brug, ge legen in een heel mooi: heel gaaf oud stads beeld, de Vliet. Zulk een warme belang stelling voor een zaak als déze te küjinen constateeren, was zéér verheugend. Wij merkten reeds op, dat de schoon heid van het Nederlandsch landschap lang niet het eenige is geweest, waarmee de kunst van Rembrandt triumphen heeft be haald. Lang niet het eenige, en óók niet het voornaamste. In zijn rijk gevarieerd oeuvre domineert een schat van testamentische schoonheid. Uit 1629 (de kunstenaar is dan 23 jaar) dateert het vroegst bekende werk, waar in hij het lichtprobleem, dat hem zijn le ven lang zou bezighouden, stelde: Christus en de Emmaüsgangers". Reeds 2 jaar later vond hij een monumentale oplossing in „Simeon in den Tempel". Zijn subliemste spel met het gouden licht vindt men in een tweede „Christus en de Emmaüsgangers". De apotheose van zijn kunst vormt echter o.i. het werk uit zijn laatste levensja ren: o.a. de Staalmeesters, in welk stuk (be waard in het Amsterdamsch museum) onze hoogste bewondering wordt afgedwongen voor de rijkste kleuren, die zijn palet ooit schiep, en voor zijn geniale perseelstreek. Wij moeten den volledigen Rembrandt beter leeren kennen en waardeeren! JAREN geleden hebben wij eens de mee ning hooren verkondigen, dat het com munisme slechts op één wijze het Ne- derlandsche volk zou kunnen bedreigen. Voor de infectie van de communistische theorieën was het nuchtere inzicht der Ne derlanders volmaakt immuun, van di« kant dreigde geen gevaar. Slechts wanneer het den communisten, dank zij haaj gewe- tenlooze methoden en met aanwending van al het menschenmateriaal, waarover zij be schikken konden, gelukken zou, eer on der materieel opzicht uiterlijk welvarend volk te vormen, alleen dan zou de drang om een zelfde welvaart deelachtig te wor den, den nuchteren kijk van de Nederlan ders kunnen vertroebelen en zouden zij grijpen naar de verlokkend uitziende vrucht uit het Sovjet-paardijs. Twintig jaren hebben de communisten den tijd gehad om hun ideeën in de prac- tijk om te zetten; zii hebben met vrijwel onbeperkte hulpmid^felen kunnen werken. Én v/at hebben ze er van terecht ge bracht? Vandaag kan men de ervaringen lezen van een Hollander, die in Rusland geboren werd en daar de eerste geestdrift voor het nieuwe heeft meegemaakt. Zelf werd hij er ook door aangegrepen, doch weldra kwam de ontgoocheling. De ellende, waar aan de groote massa van het volk ten prooi is gevallen, de dierlijke afstomping, waar door ze met gelatenheid hun lot dragen, de ongelooflijke verpauperiseering laten zien, wat de resultaten zijn van het mislukken der economische theorieën van het bolls je- wisme. De „Südost-Echo" houdt zich bezig met de oorzaken, die tot het mislukken van het economisch stelsel in Rusland hebben ge leid. Klaarblijkelijk hebben de Sovjets eer kinderlijke vreugde voor technisch econo mische reuzewerken, zonder te bedenken, hoe de grondstoffenvoorziening en de ver zending van de afgewerkte producten in de verkeersarme Sovjet-Unie moeten plaats vinden. Daar particuliere handel ontbreekt en zelfs met den dood gestraft wordt, ont breekt het evenwicht tusschen behoefte en overschot. Zoo kon het steeds weer voorkomen, dat bij de uitvoering van verschillende econi- Wat een Nederlander te vertellen heelt Een redacteur van de V.P:B. had een vraaggesprek met den secreta ris voor Nederland van de „Volks- monarchistische Partij", die zich in den loop der jaren als een der fel ste anti-bolsjewistische over de ge- heele wereld verspreide organisa ties heeft doen kennen, den heer G. van Daleri-Gilhuys te Voorburg, een Nederlander, die in Rusland geboren, de eerste jaren van het communistische Sovjet-regime heeft medegemaakt als ambtenaar aan een der Sovjet-departementen. Hoewel aanvankelijk als idealist geloovend in de thesen van Marx en Lenin, werd hij door de werke lijkheid van het Sovjet-paradijs spoedig bekeerd Zijn liefde voor het Russische volk, in welks mid den hij zoo lang verkeerd heeft, deed hem echter den gang van zaken in Oost-Europa met de grootste belangstelling gadeslaan. „Het zal u wellicht bekend zijn", aldus de heer van Dalen-Gilhuys, „dat ik voor Nederland secretaris ben van de „Volks- monarchistische Partij". Deze partij, die zich als een der voornaamste tegenstan ders van de Sovjets heeft doen kennen, werd gesticht door Iwan Solonewitch, een jurist, die langen tijd onder den druk van het communisme in zijn vaderland heeft geleefd, maar ten slotte, met het op spel zetten van zijn leven, ontvluchtte naar Bulgarije, waar hij zijn partij stichtte, die vele Russen omvat, die hun geboorteland van het roode gevaar willen bevrijden, en bovendien talrijke buitenlanders, die met dit streven sympathiseeren. Bij ons streven om in Sovjet-Rusland betere toestanden voor de bevolking te scheppen dan de erbarmelijke en mensch- onteerende waarin zij nu moeten leven, steunen wij op het volk zelf, al kunnen wij het zelden rechtstreeks bereiken. Wij weten dat er door de drie en twintig ja ren van knechting door de potentaten van Moskou groote ontevredenheid onder het volk is ontstaan. Wij begrijpen dat op het oogenblik het Sovjet-leger wanhopig ver zet biedt tegen den Duitschen stormloop, maar u dient vooral niet te vergeten dat het de jongeren zijn, die nimmer iets an ders dan het communistische systeem ge kend hebben. Jonge menschen die helaas van hun jeugd af verkeerd voorgelicht en bedrogen zijn; jonge mannen, die meenen dat het Rusland van de Sovjets een heli- staat is vergeleken bij alle andere staten van Europa, waar volgens de beweringen van hun leiders doorloopend de vreeselijk- ste plagen heerschen, waar de menschen als beesten geëxploiteerd worden. Wij ver wachten evenwel dat binnenkort overal ernstige onlusten zullen uitbreken, wan neer Stalin en zijn helpers zich genood zaakt zullen zien de gedunde gelederen aan te vullen door het oproepen van oudere lichtingen. Hongersnood. U zult er zich moeilijk een voorstelling van kunnen vormen, hoeveel menschen reeds als slachtoffer gevallen zijn van dit duivelsche regime. Zelf heb ik de ramp spoedige jaren van 1920:'21 medegemaakt toen door het mislukken van den oogst mil- lioenen om het leven zijn gekomen. In het Wolgagebied heb ik de menschen zien lig gen met opgezwollen ledematen. De twee de groote ramp kwam in de jaren 1932'33. ZUINIG MET GAS mische plannen, op sommige plaatsen reus achtige hoeveelheden grondstoffen en afge werkte producten lagen opgestapeld, ter wijl op de plaatsen, waar behoefte be stond, niets te krijgen was. Bij gebrek a$i particulier initiatief was het geheel eco nomische proces te bureaucratisch gewor den. Millioenen arbeidskrachten werden nut teloos in dit slecht functioneerende be stuursapparaat ingeschakeld, waarbij men tevens rekening moet houden met het feit, dat de Rus van nature geen bijzonder or ganisatievermogen bezit. Zoo mag wel gezegd, dat in cultureel en in economisch opzicht, het Sovjet-regiem een smaad is voor de menschheid, waar van deze met man en macht bevrijd moet worden. Het Nederlandsche volk is thans bezig, daartoe zijn steentje bij te dragen. Velen staan evenwel nog afzijdig, zij kunnen niet kiezen, omdat zij het liefst zouden zien, dat de beide tegenstanders elkaar zouden uitputten. Prof. v. Dam, de secretaris-generaal van onderwijs heeft dezer dagen op deze hou ding gewezen en gewaarschuwd, dat dege nen, die aldus denken, één ding over het hoofd zien: n.l. dat de machten der vernie tiging feitelijk overal winnen, waar de ge vestigde orde ondermijnd wordt en ineen stort. Wanneer de beide groote armeeën elkan der zouden verslaan, zoodat er noch een overwinnaar noch een overwonnene zou zijn, zou de geest der vernieling, de geest der wanorde, de geest der anarchie en tuch teloosheid zegevieren. De materieele kracht der Sovjet zou dan gebroken zijn, de geest van het bolsjewis- 4 me zou hebben gezegepraald. Door de collectiviseering was geen zaai graan aan de boeren verschaft, zoodat het graangebied bij de Zwarte Zee, dat an ders bijna de geheele wereld kan voeden, nu nauwelijks iets opleverde. Ruim tien millioen menschen vielen als slachtoffer. Het aantal ter dood gebrachte Russen, of wel tot dwangarbeid veroordeelden, die hun leven lieten in een der 300 concen tratiekampen wordt becijferd op ruim acht millioen. Zoo werden de Koelakken, de kleine zelfstandige boeren uit het vrucht bare gebied in het Zuid-Westen tot den laatsten man uitgeroeid. De bolsjewieken hadden daarbij het vaste systeem om tot dwangarbeid veroordeelden uit het Zuiden in het Noorden te werk te stellen, wat ge zien de enorme klimatologische verschil len en de ondraaglijke toestanden waaron der gewerkt moest worden, gelijk stond met een langzamer) en verschrikkelijken dood. Het streven van de Sovjets was er op ge richt in de eerste jaren de menschen broo deloos te maken om hen daardoor te ver murwen. Toen de bevolking eenmaal weerloos was, werden de baantjes uitge deeld. Geld kreeg men echter voor zijn ar beid niet in handen; alleen een bonnetje waarop men zeer schaarsche levensmidde len, nauwelijks genoeg voor het eigen le vensonderhoud kon verkrijgen in de staats winkels. U moet zich niet voorstellen dat :oomaar een glas of een tandenborstel konden aanschaffen. Zelf heb ik eens voor het vele overwerk in die drie jaren ver richt ik had een betrekking Hi het De partement van Onderwijs een bonnetje ontvangen, dat recht gaf op een emailïe etensbakje. Dat was voor ons thuis een heele bezitting. Een ieder moest werken, niet alleen de man, maar ook de vrouw; want de bolsjewieken huldigden op glad verkeerde wijze overigens het prin cipe: „Wie niet werkt, die niet eet". Ontaarde kinderen. Zoodoende kwam er van het gezinsleven niets terecht. De kinderen werden van staatswege op de scholen gevoed. De toe standen op die scholen waren allerbedroe vendst. Een bescbaaide Westerling kan zich eenvoudig niet indenken dat wat ik nu ga zeggen ook werkelijk kon gebeuren. Wanneer de leeraar zijn leerlingen ver maande de klas te verlaten, dan kwam er een brutaal antwoord: doe het zelf. En de politieke commissaris gaf den leeraar steeds ongelijk. Nog erger! Het kwam niet eens, maar meermalen voor dat de leerlin gen hun behoeften in de klas deden, ter wijl er toiletten op de gang waren. Wan neer de leeraar daarover een opmerking maakte, werden hem veelal de faecaliën in het gezicht gesmeten. Wie het brutaal ste was en het hoogste woord had, kreeg gelijk. De kinderen ontaardden op onher stelbare wijze". „Maar waarom heeft de bevplking deze tyrannie verdragen?'' De eerste twee, drie jaar heeft het Sov jetstelsel aldus de heer van Dalen zijn ware gezicht niet getoond. Wij allen waren ervan overtuigd dat er na den val van het Huis Romanov verandering op ve lerlei gebied diende te komen. Wij hadden onze idealen en droomden van een volks bevrijding. In het communisme zagen wij aanvankelijk den heilsbrenger. Hoe bitter was echter de ontgoocheling! Wat de bols jewieken wilden, bleek na, den opstand, die geleid werd door de zoogenaamde Witte Beweging. Het begon toen de Tsjecho-Slo- waaksche krijgsgevangenen uit Siberië zouden repatrieeren. Zij hadden wapens gekregen voor den terugtocht, maar ge bruikten deze tijdens muiterij op groote schaal, tegen de Sovjetautoriteiten. Dat was de kern van den opstand. Hieruit ont stond alras de Witte Beweging, waarvan Admiraal Kolstjac een der leiders was. Aanvankelijk had deze Witte Beweging wel succes, maar zij beging één kapitale fout. De kleine boeren, die van de Sov jets een stukje land hadden gekregen, moesten dit weer afstaan en het groot grondbezit werd in ouden vorm hersteld. Dat was koren op den molen der commu nisten. die van de ontevredenheid der mas sa geraffineerd profijt trokken. Methoden der G.P.Oe. Wist u dat het aantal bolsjewieken in Rusland ten hoogste vijf procent van de totale bevolking bedraagt? Deze menschen tyranniseeren door hun weerzinwekkende methoden de geheele bevolking, die luut weerloos, is en eigenlijk één groot le ger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toestemming het land tracht te verlaten, wordt onverbiddelijk ter dood veroordeeld. Verder exploiteeren de Sovjets op han dige wijze het stelsel van de gratis werk krachten. Hierbij speelt de gevreesde GPOe een belangrijke rol. Deze organisatie heeft overal haar vertakkingen, op letterlijk alle denkbare gebieden. Onder het beheer deze organisatie staan de enkele honder- I den concentiatiekampen, die over het ge heele land verdeeld zijn, maar altijd juist daar opgericht zijn waar een belangrijke industrie of iets van dien aard gevestigd is. Voor het minste of geringste kan men ge arresteerd worden; dat zijn dan meestal de zoogenaamde „saboteurs", die of veroor deeld worden tot tien jaar gevangenisstraf langer is niet mogelijk ofwel gefusil leerd worden. In de concentratiekampen moeten de ongelukkige gevangenen on- menschelijk zwaar werk verrichten; zij worden zeer slecht gevoed en zeer slecht EN ELECTRICITEIT STRENGE MAATREGELEN TE WACHTEN. Eenige dagen geleden is er reeds op ge wezen, dat de strengere rantsoeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli is in gegaan, nog onvoldoende besparing tenge volge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uitzondering van en kele bedrijven, voorgeschreven het ver bruik van electriciteit en gas per 2-maan- delijksche periode tot 75 pet. van het ver- .bruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toegestaan, waaromtrent het volgende medegedeeld kan worden: Electriciteit. Voor verlichting en andere huishoudelijke doeleinden dan koken enz. zijn de Volgende minima gesteld: a. voor hen, bij wie de meteropneming plaats gehad heeft tusschen 15 Juni en 15 Juli resp. 18, 36 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar, b. voor hen, bij wie de meteropneming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augus tus resp. 24, 46 en 52 kwh voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het mi nimum bepaald op 150 kwh per tweemaan delijksche periode. Gas. Het minimum, dat voor het gasverbruik is toegestaan, is 60 M3. per tweemaandelijk sche periode. Een ieder is dus gehouden om zijn ver bruik met 25 pet. te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men het toegestane minimumverbruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voorschriften kan een boete opgelegd worden ten be drage van 50 tot 300 van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name genoemde uitzonderingen (bedrijven van ADONIS. In Miskolc, een lief Hongaarsch stadje, heeft een amateur bokser een bankbediende afgetuigd, nadat deze naar des boksers smaak wat al te veel aandacht besteedde aan diens verloof de Dat komt meer voor en is tot zoover niets bijzonders. Maar de ge volgen waren zeer prettig. De bankbediende, die een monster van leelijkheid was. moest grondig ge repareerd worden. Hij kreeg een schit terend wit gebit, dat zijn uitstekende vuilgele tanden verving, het gebroken neusbeen werd door een sierlijk klein neusje vervangen en een andere nood zakelijke operatie deed de leelijke grijns op des bankbediendes gelaat veranderen in een aanminnigen glim lach. Het monster werd een Adonis. Edoch, meen niet, dat dit hoek je het mijne is om u verhaaltjes te vertellen. En ik zeg dus: een vecht partij om een begeerige blik naar een andermans eigendom komt meer voor. Vooral in het groot. Het verschil is, dat niet altijd ieder monster een Ado nis wordt. Het komt er echter slechts op aan of na het gevecht een geheel volk een collectieve Adonis blijkt te kunnen worden. Maar tijdens de ope ratie is dat nog moeilijk te zeggen. Laat ons echter hopen, dat het lukt. Wat zullen de meisjes dan lachen! gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen dat zij hun tien jaar hier uit dienen, dan wordt de straf meestal op nieuw verlengd met tien jaar, op grond van zoogenaamd nieuw bezwarend bewijsmate riaal. Wordt de man wegens een misdrijf doodgeschoten, dan volgt doorgaans ook de arrestatie van de vrouw, die naar een der concentratiekampen vervoerd wordt. De kinderen komen in de staatsinrichtingen. Slavenhandel. Ontdekt de GPOe dat een bekwaam ge leerde niet lid is van de partij, dan wordt hij gearresteerd. Ook hij is een saboteur. De ware reden is echter, dat men zijn ken- noodig heeft voor het een of ander be drijf, waar de geleerde zich niet vrijwillig aan heeft willen verbinden. Is hij eenmaal in de macht van de GPOeO, dan leent deze hem eenvoudig aan zoo'n fabriek of onder neming uit; dat is dus niet meer of min der dan zuivere slavenhandel. „Wanneer het communisme eenmaal ten val gebracht zal zijn" aldus besloot onze zegsman „dan wachten ernstige proble men. In de eerste plaats de vraag: wat moet men aanvangen met de ettelijke millioenen verwaarloosde kinderen, die geen vader cf moeder meer hebben? Zij zijn door de har de methoden dermate verruwd, dat een re generatie nauwelijks mogelijk schijnt. In de tweede plaats: wat moet er gedaan wor den met het zoogenaamd „actief" men zou kunnen zeggen: het kader waarop de partij steunt? Dit zijn de menschen, die met den val van het bolsjewistische stelsel alles verliezen wat zij daardoor hebben verworven. Zeker is dat door het binnenrukken der Duitsche Weermacht het uur der bevrij ding voor de groote schare bezitloozen slaat. Voor hen zal het leven weer waard zijn geleefd te worden". openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 Aangezien een regelmatige voorziening met gas en electriciteit alleen gewaar borgd zal zijn, wanneer door samenwer king van alle verbruikers de noodzake- lijke besparing wordt verkregen, zal in de naaste toekomst zeer streng worden opge treden tegen overschrijding van de ver- bruikshoeveelheden, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rantsoenen be hoeft niet meer per 2-maandelijksche perio de geconstateerd te worden, doch over schrijding in een bepaald gedeelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de betrokkene voor de geheele periode recht heeft, is eveneens ten strengste verboden. Dit gedeelte der perio de zal echter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdeeling van het rantsoen over de geheele periode niet toelaat, kan een uitzondering ge maakt worden. In alle plaatsen des lands zullen in ver band hiermede tusschentijdsche meterop nemingen plaats hebben en indien bij be paalde verbruikers overtreding wordt ge constateerd, zal tot het nemen van maat regelen, als onmiddellijke afsluiting van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der verbruikers de geh'^e met electriciteit en gas zou moeten wor den stopgezet. Een dergelijk gebrek aan gemeenschapszin zal met de daarmede in overeenstemming zijnde gestrengheid wor den behandeld. WINTERHULPi#NEDERlAND Ingekomen giften. Tijdens de periode van 30 Juni t.m. 5 Juli 1941 is bij de Winterhulp Nederland een bedrag van ƒ22.382.16 aan giften bin nengekomen. DENKT OM DE LOTERIJ. SMOLENKS IN DUITSCHE HANDEN. BERLIJN, 17 Juli. (D. N. B.). Naar het D. N. B. verneemt, is Smolensk in Duitsche handen. Europa snelt te wapen tegen het Bolsjewisme. De parade te Madrid van de Spaan sche strijdkrachten, die zich naar het Oostelijk front begeven. (Orbis-Holland).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1