Grooie betooging van Reichsarbeitsdienst. STADSNIEUWS Academlenieuws Laatste Berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 14 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 De Arbeidsdienst Is dienst a voor het De Duitsche arbeidsdienst heeft Zondag middag op Houtrust een groote betooging gehouden waaraan werd deelgenomen door ongeveer 1.000 man alsmede 100 meisjes van den Duitschen arbeidsdienst. Het ge heel stond onder leiding van Oberstarbeits- führer Bethmann. Op de eene tribune hadden plaatsgeno men de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, de bevelhebber der weer macht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, de commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, Schmidt, de Oberste SS- und Polizeiführer, SS- Grup- penführer Rauter, en vele andere vertegen woordigers van staat weermacht en partij. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst Breunese, de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert en de leider der N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rappard. Bovendien werden opgemerkt Stabs- hautführer Fleitmann, Führerin van de Rijksarbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd in Emsland, alsmede Stabsführerin Schiltberg, werkzaam in den staf van den Rijksarbeidsdienstleider in Nederland, Oberst-Atrbeitsführer Bethmann. Klokslag 4 uur marcheerden de jonge mannen van den arbeidsdienst het veld op, de blinkende spaden over den schouder. Stram marcheerden de forsche knapen, dof klonken de laarzen op het veld. Deze jonge mannen en deze jonge meisjes toon den reeds door hun houding bewuste men- schen te zijn, te weten welke taak zy op het oogenblik te vervullen hebben en welke taak hen nog in de toekomst wacht. Nadat de eeregasten plaats hadden ge nomen op de tribune schreden de jonge meisjes naar voren en heschen onder ge zang de beide vanen van den Rijksarbeids dienst aan de hooge masten. Vervolgens meldde de commandant de aangetreden arbeidsdienst den Rijkscommissaris. Thans volgde een spel in vraag en ant woord, spreekkoren en liederen. In dit spreekkoor spel kwamen geest en doel van den Arbeidsdienst tot uiting. Allen zongen gemeenschappelijk hierna het lied. „Wij dragen het vaderland in ons hart". Vervolgens sprak de Rijkscommissaris. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS De Rijkscommissaris zeide in zijn rede tot de aangetreden jonge mannen en jonge meisjes van den Rijksarbeidsdienst, dat uit hun aanwezigheid hier blijkt, dat zij, als achttien-jarige jonge menschen, uit alle gouwen van het Rijk, gehoorzaam en ge trouw aan het bevel van den Führer be reid staan in den strijd, welke voor het Duitsche volk beslissend is voor zijn be staan en zijn eer. Zij zijn de tweede gene ratie van het Duitsche volk, welke thans aantreedt voor den laatsten beslissenden strijd, want het is allen duidelijk, dat het hier gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche Rijk, doch bovendien gaat het thans niet meer om het Duitsche volk of het Duitsche Rijk alleen. Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het be staan en de toekomst van Europa. De duizenden jaren oude kuituur van het avondland, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan onze kinderen en klein kinderen, staat op het spel. De stiijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en om de kuituur van het avondland. De jonge menschen in den arbeidsdienst zijn hierbij, op de eerste plaats de jonge mannen. Voor hen is de arbeidsdienst tevens een voorbereiding voor een latere taak, namelijk den eeredienst met de wa pens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor de Duitsche vanen definitief hebben gezege vierd. Ieder moet thans zien, dat op' dit vasteland geen macht bestaat, welke het zou kunnen wagen, tegen de Duitsche weermacht op te treden. Toen de samen zwering op den Balkan ontstond, riep de Führer zijn soldaten en in korten tijd was alles weg, wat daar tegen Europa en het Duitsche volk had samengespannen en nu door het Bolsjewisme de grootste samen zwering tegen Duitschland en Europa op touw werd gezet, nu heeft de Führer we derom zijn soldaten geroepen, na een strijd van bijna twee jaar. Op het oogenblik kunnen wij zeggen, dat het tweede en laat ste bolwerk van de Bolsjewisten is ver nietigd, de Duitsche pantsertroepen stor men verder en veroveren Oost-Europa. De duur van den oorlog schrikt ons niet meer af. Op het vasteland zal binnenkort nie mand meer zijn, die het zou kunnen wagen zich te verzetten tegen de Duitsche wapens. De oorlog moge zoolang duren als hij wil, achter de bescherming van de Duitsche wapens zal reeds begonnen worden met den opbouw van het nieuwe Europa vol gens eigeh ordening. Buiten dit vasteland zal de vijand de scherpte van de Duitsche wapens te voelen krijgen. Afgezien van de voorbereiding tot den gewapenden dienst, legt ook de Arbeids dienst zelf reeds de plicht op zich te weren, zich te verdedigen en zich in te zetten voor volk en vaderland. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer te rugkeert naar zijn land en de arbeider naar zijn werkbank, wanneer dan weer alle goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote sociale werk van het nieuw gewon nen Europa, dan zullen de leden van den Arbeidsdienst kunnen zeggen: „Ja. wij hebben toen het uur der beslissing meege maakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een jongeling van achttien jaar kan eischen". Spreker herinnerde vervolgens de leden van de Arbeidsdienst er aan, dat zij zijn geboren in den tijd, dat de Führer het Duitsche volk wakker riep uit zijn groote vernedering en voor het eerst zijn beweging heeft ingezet. Het was de tijd van de be zetting van het Roergebied en van de be dreiging van het Bolsjewisme. De Führer was zich er volkomen van bewust, dat hij zyn doel nog niet had bereikt, doch in overtuiging, dat de daad het begin is, heeft hij zijn beweging in het politieke leven van Duitschland geworpen. Spreker wilde vooral hen herinneren die meenen, ergens leider te kunnen zijn, aan de offerdaden van den Führer. Men kan biet altijd alle zekerheid hebben, want dan had men geen leiders meer noodig. Men moet ook met klare rust de dagen, waar men geen succes zal hebben onder de oogen zien en in de an het volk, moet eeredienst volk zijn. dagen der beslissing moet men wagen, wan neer het gaat om de hoogste goederen van een volk en zijn toekomst. Toen is de be slissing gevallen. Uit dit bloedig zaad is de kracht van het Duitsche volk voortgeko men. De jonge menschen, die thans in den arbeidsdienst zijn hebben dit niet meege maakt, zij zijn in de Hitlerjugend gekomen en hebben reeds daar het samenbundelen van het Duitsche volk meegemaakt. Thans zijn zij allen gelijk en hebben slechts een duidelijk doel: De arbeidsdienst is eere dienst voor de natie". In de arbeidsdienst wordt de Duitsche jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal vinden met het doel de op dracht te vervullen, welke elke Duitscher thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van het Rijk en na den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de nationaal-socialisten van het jonge Duitschland, dat thans wordt ge bouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socialisten van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle eeuwigheid beveiligd worden. De Führer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele gedachte samen vatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groote gemeen schap en ieder enkeling moet zonder be denken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap. De eerste taak is derhalve alles wat scheidt uit deze gemeenschap te verwijderen. Alle tegenstellingen betref fende godsdienst, intelligentie, of andere tegenstellingen mogen niet op de voor grond staan. Op de voorgrond staat slechts een ding, de bloedgebondenheid van het Duitsche volkN Dit is het hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden, welke wij kennen voort, zooals familie, vrienden, kameraadschap, trouw en eer. Dit alles schaart zich om de eene gedachte, welke de grondslag is voor ons leven: de bloedgebondenheid, de gemeenschap van ons volk. De eer van den arbeid is de grondslag van het Nationaal-socialisme en daarom, zoo zeide de Rijkscommissaris, zeg ik volkomen bewust en duidelijk: een ar beidsdienst kan slechts nations al-socialis tisch zijn. Hij kan alleen volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zijn taak vervullen gegrond op de bloedgemeenschap en de eer van den arbeid. Wij allen zijn geplaatst in dezen tijd en misschien komt hier of daar iemand, die zegt: „Met welk recht staat gij daar, waar om wilt gij nationaal-socialisten opeens hier bevelen?" Het antwoord is dan zeer eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn hoogte punt bereikt op het oogenblik. waarop het Bolsjewisme staat opgetreden voor den oor log. Allen die thans als vijanden tegenover ons staan zijn thans ontmaskerd als de hel pers van het nihilisme, die alle krachten van het avondland, zooals eer, trouw en kuituur, willen vernielen. Kameraden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslis sing niet ziet, is niet in staat deze te zien en men kan zich niet verontschuldigen, nu, terwijl Churchill arm in arm gaat met het Bolsjewisme tegen Eurooa, met te zeggen: „Ik doe mee, maaren blijft toezien. Op het oogenblik geldt alleen de daad. Nu millioenen soldaten naar het Oosten mar- cheeren, geldt nog slechts: aantreden en vechten. Op het oogenblik is het duidelijk, dat wat nu komt, de Nationaal-Socialistische orde in Europa is. Om deze orde op te bou wen en de toekomst van het vasteland voor alle tijden te beveiligen, wordt Europa Na- tionaal-Socialistisch opgebouwd, in samen werking met de Fascistische strijdmakkers en wanneer iemand nog vragen wil, waar neemt gij het recht vandaan, dan is het ant woord: „Het recht, dat is het bloed van onze vaders, broeders en zonen, dat thans in het Oosten vloeit. Een hooger recht is er niet". Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantserwagens en kanonnen. Wij hooren hem nret meer, want wij voltrekken het lot en daarom, ka meraden van den arbeidsdienst en meisjes, al i§ de dienst zwaar, wordt hard, want ook gij voltrekt mede het lot. Na de rede van den Rijkscommissaris be tuigden allen hun geloof in volk en Füh- rere en legden de gelofte af steeds te zul len handelen volgens eer, trouw, moed en geloof en liefde voor den Führer tot den dood. Tenslottezongen allen met. ontbloot hoofd het lied: God zegent den arbeid en ons werk. Hierna werd wederom „Geeft acht" ge commandeerd. de spaden werden gepresen teerd en de Rijkscommissaris inspecteerde de jonge meisjes en jonge mannen. Nadat de Rijkscommissaris en de overige eeregasten waren vertrokken, marcheerde ook de arbeidsdienst weer af. Op de tribune tegenover de eere-tribune hadden talrijke leden van den Nederland schen Arbeidsdienst plaats genomen, zoo wel van de mannelijke als van de vrouwe lijke. De groene uniform van deze jonge mannen en de lichte blouses en zeegroene rokjes van de meisjes brachten een vroo- lijke noot en vormden een prettig geheel met de smaakvolle versiering van het veld. Boven deze tribune was tegen een wit veld het wapen der rijksarbeidsdienst, een spade met twee gekruiste korenaren, geplaatst, geflankeerd door hakenkruisvanen. Hier voor stond op een podium het muziekcorps van den Rijksarbeidsdienst opgesteld, dat op voortreffelijke wijze het spreekkoor il lustreerde en de zang begeleidde. DéFILé VAN DEN REICHTSARBEITS- DIENST. Aan den vooravond van de groote demon stratie van den Reichsarbeitsdienst op Hout rust heeft deze dienst Zaterdagmiddag op het Lange Voorhout te Den Haag een dé filé gehouden voor Oberst Arbeitsfuehrer Bethmann, leider van den arbeidsdienst in Nederland. Deze arbeidsdienstleden waren in de residentie te gast. Men heeft in de straten de afgeloopen week velen dezer jongelieden zien loopen. Wij geven nog even in het kort het doel van den Reichsarbeitsdienst weer. Alle jon- DE HEER G. J. D. GOUDRIAAN OVERLEDEN. Na een een korte ongesteldheid is hier ter stede in den ouderdom van zestig jaar overleden de heer G. J. D. Goudriaan, di recteur van de N. V. Spoorijzer te Delft. De begrafenis zal plaats hebben Woens dagmiddag om half twee op de algemeene begraafplaats te Ryswijk. KINDERWAGEN MET MEISJE TE WATER. Gistermiddag te half vyf is een kinder wagen met een 2-jarig kind erin aan den Kanaalweg te water gereden. Het meisje, Gerda N. uit de Seringenstraat, was onder hoede van een 9-jarig zusje, die blijkbaar onvoldoende toezicht uitoefende. Een voor bijganger, de heer J. Snijder, sprong te wa ter en bracht het kind op het droge, dat vermoedelijk geen verder nadeelige gevol gen van het bad heeft ondervonden. OPENING VOLKSTUIN „P. C. EN L." Zaterdagmiddag heeft de Volkstuinver- eeniging „P. C. en L." haar nieuwe Volks tuin, gelegen aan het Zwarte Pad officieel geopend in tegenwoordigheid van haar be schermheer Mr. C. A. Leembruggen en vele autoriteiten en genoodigden. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig de Wet houders Wilbrink en Van Stralen, terwijl verder aanwezig waren: de hoofdambte naar van Gemeentewerken, de heer de Har tig, de chef van den plantsoendienst, de heer Jonker, namens het hoofdbestuur van het Algemeen Verbond van Volkstuinen, de heer J. Vroegop, voorzitter en de heer H. Bóeren, secretaris, voor den Leidschen Bond van Volktuinen de heer W. F. Smit, sec., en voor de Zustervereenigingen Ons Belang, Ons Genoegen, Roomburg, Onder ling Belang en „H. V. en Z." de heer Mul der. Na een welkomstwoord ving de voorzit ter van „P. C. en L." de heer H. v. d. Leek, aan met een terugblik te geven op de ge schiedenis van het ontstaan van de veree niging. Het is nu 24 jaar geleden, aldus de heer v. d. Leek, dat in een tijd, dat in de werk plaatsen niet voldoende arbeid meer was, wijlen de heer W. A. Leembruggen het initiatief nam tot het beschikbaar stellen van grond om den tijd, dat in de fabriek niet gewerkt kon worden, op andere wijze productief te maken. Men kreeg toen de beschikking over een terrein aan den Zoeterwoudschen Singel en juist in deze eerste periode is het de Volkstuinvereniging bijzonder voor den wind gegaan. Men kon dit terrein echter niet behou den en in de jaren, die volgden, moest men herhaaldelijk gaan verhuizen. Van den Zoeterwoudschen Singel ging het naar de Heerenstraat en vandaar naar den Haag- weg tot in 1931 door de sterk verminderde belangstelling de vereeniging ophield te bestaan. Gelukkig was er een vaste kern gebleven van getrouwe aanhangers en reeds in 1933 ging het tegenwoordige be stuur naar den heer C. J. Leembruggen om te trachten het werk te hervatten. Het re sultaat van deze bespreking was, dat op 13 Januari van dat jaar de Volkstuinver- eeniging „P. C. en L." definitief werd op gericht. Dank zij de medewerking van het toen malige gemeentebestuur kon men beslag leggen op een terrein aan de Marnixstraat. In 1939 moest men-echter ook vandaar weer vertrekken, maar het bestuur gaf den moed DE STRIJD VAN HET NATIONAAL SOCIALISME TEGEN HET BOLSJEWISME. Ir. W. L. Z. van dier Vegte zal Maandag avond van 19.4520 uur over den zender Hilversum 1 een rede houden over: de strijd van het Nationaal Socialisme tegen het Communisme. BEGRAFENIS TE KERKRADE VAN SLACHTOFFERS BOMBARDEMENT. Zaterdag had te Kerkrade in de paro chie Chevremont de plechtige begrafenis en uitvaart plaats van negen van de tien slachtoffers, waaronder drie kinderen, die vorige week bij een Engelschen bomaan slag werd gedood. De deelneming was enorm. Aan de begrafenis en kerkelijke plechtigheden namen ook deel een verte genwoordiger van de regeering en burge meester en wethouders der gemeente. Tal- looze kransen dekten de kisten, die in een gezamenlijk graf werden begraven. De Beauftragte des Reichskommissaris, de heer Schmidt, legde vier kransen op de kisten, voor elke familie een en bracht aan de doo- den van het oorlogsgeweld den Duitschen groet. Hedenmorgen werd te Bleijerheide het tiende slachtoffer begraven. Ook hier was de deelneming groot, terwijl aan de baar ven krans van den Beauftragte des Reichs kommissaris was bevestigd, gemenschen, jongens zoowel als meisjes, zor.der onderscheid van afkomst of maat schappelijke klasse worden in gemeenschap- pelijken arbeid voor de nationaal-socialis- tische volksgemeenschap bijeengebracht. Zij worden opgevoed tot discipline en per soonlijke bereidwilligheid tot het brengen van offers. Zij betrachten waren kameraad schap en hun woi'dt waardeering bijge bracht voor den lichamelijken arbeid. Zij gevoelen zich dus in gezamenlijken dienst voor het vaderland en voeren thans dien dienst uit in de moeilijkste omstandighe den. Aan het défilé namen omstreeks 1000 man deel,. Een muziekkorps van den dienst stelde zich tegenover den Oberst op. De jongelieden marcheerden op keurige wijze in rijen van drie en namen gedurende het défilé den paradepas in acht. Hoewel te voren niets omtrent dit défilé was gepubliceerd, was er op het Lange Voorhout veel belangstelling van de zijde van het publiek. Ook stond daar de vrou welijke arbeidsdienst opgesteld. Met twee muziekcorpsen en in twee groepen werd ver volgens een .masch door de stad gemaakt. niet op. Inmiddels was „P. C. en L." lid geworden van het Nederlandsch Verbond van Volkstuinders en door de bemoeiingen van het hoofdbestuur en de medewerking van het gemeentebestuur kon men spoedig naar een nieuw terrein, het tegenwoordige gaan verhuizen en thans voorgoed. Nadat de heer v. d. Leek zijn dank over gebracht had aan allon, die hun steun aan „P. C. en L." gegeven hebben in de jaren van haar ontstaan verzocht hij mr. Leem bruggen door het hijschen van de club- vlag de officieele opening te verrichten. Na de opening sprak de heer Leembrug gen enkele woorden van dank tot den voorzitter. Reeds eerder zeide spr. getuige nis afgelegd te hebben van het belang, spe ciaal voor den fabrieksarbeider van het bezit van een volkstuin, waar hij na den dikwijls eentonigen arbeid in de fabriek zoo'n gezonde en tevens nuttige ontspan^ nong kan vinden. Het stemde spr. dan ook tot groote dank baarheid, dat het gemeentebestuur thans voor een blyvend terrein heeft kunnen zorgen. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de oogst dit eerste jaar reeds be vredigende resultaten zou opleveren en hij wenschte de vereeniging een grooten bloei toe. Wethouder Wilbrink sprak vervolgens eenige woorden, waarbij hij zijn instem ming betuigde met het feit, dat herinnerd v/as aan den oprichter, wijlen den heer W, A. Leembruggen. Door dit werk van groote sociale beteekeriis was het mogelijk den vcedingstoestand van de arbeiders te ver beteren en hen tevens buiten hun werk gezonde ontspanning te geven. De heer Wilbrink sprak den wensch uit, dat men in de toekomst evenmin zo'4 versagen als men in het verleden heeft gedaan en dat P. C. en L." de vreugde mag beleven, dat haar zustervereenigingen haar voorbeeld spoedig mogen opvolgen. Namens het hoofdbestuur van het Ned. Verbond van Volkstuinders bood de heer Vroegop' zijn felicitaties aan, waarbij hij den wensch uitte dat „P. C. en L." een pa rel in de kroon van het sociale werk in Leiden moge worden. De heer Smit liet namens den Leidschen Bond zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een fraaie afbeelding van een bloe mentuin die, zooals de heer Smit opmerkte, tot voorbeeld moge zijn voor den toekom- stigen „P. C. en L." volkstuin. Namens de door hem vertegenwoordigde zustervereenigingen bood de heer Mulder vervolgens een boom aan, die als eerste in' den nieuwen volkstuin geplant zal worden. Nadat <ïe heer Jonker als voorzitter van de Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde nog zijn gelukwenschen had aange boden, dankte de heer v. d. Leek de aan wezigen voor hun belangstelling. Door de politie is aangehouden zekere N. D. H., die probeerde een rijwiel te ver- koopen, dat hij voor een schoenenwinkel aan de Haarlemmerstraat ten nadeele van den heer V. had ontvreemd. Zaterdag j.l. slaagde voor het examen lingerie de jongedames: Mien Hulst, Annie v. d. Meer, Tini Griffioen,1 Annie v. Es, Corrie Owel, Nettie Teuben. Co de Haas, Lies Kempers, Gerda v. d. Geest, Truus Hillenaar, Corrie van Kins. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Indisch Recht: de heer H. Groendijk, Amsterdam; candidaatsexamen Indisch Recht: de da mes E. F. The, Lelden. M. D. Pilouw, Den Haag, E. E. Evers, Leiden en de beeren M. Beglinger, Den Haag en Ch. A. Swaving Dijkstra, Heemstede; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A,, Mej. G. Ch. de Borst, Wasse naar en de heeren W. J. de Tombe, L e i- den en A. H. F. Engering, Den Haag; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, mej. W. J. Ch. van Lith, Lelden en de heer J. de Jong. Oegst geest. Binnenland ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. In het afgeloopen weekeinde vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons ge bied. Vrij veel brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Een aantal woon huizen en boerderijen werd ernstig be schadigd. Eveneens beliepen vrij veel wo ningen glasschade. In totaal werd een kind zwaar gekwetst en kregen 28 personen lich tere verwondingen. WEDEROM SLACHTOFFERS VAN HET WATER. Gistermiddag zijn bij het zwemmen in de rivier de IJssel te Steenderen de gebroe ders Jansen, resp. 16 en 17 jaar oud, ver dronken. Zondagmiddag is in het natuurbad te Doorwerth het vierjarig zoontje van de familie van Londen uit Arnhem verdron ken. Het kind kwam in het ondiepe bassin te vallen, toen het daarin met een zusje speelde. Het zusje ging moeder halen, maar toen deze verscheen, was het knaapje reeds door iemand, die het lichaampje tegen zijn voet voelde, opgehaald. Gisterenmiddag is de 16-jarige jongen Verhaag uit de Witte de Withstraat te Eindhoven, die in de Dommel nabij Aalst v/as gaan zwemmen, aldaar verdronken. Gisterenmiddag is bij het Zuideinde te Delft de zevenjarige jongen H. van Distel, wonende te Delft, bij het spelen in de Schie geraakt en verdronken. WASSENAAR AAN ZONNESTEEK OVERLEDEN. De 24-jarige A. alhier bekwam bij het hooien een zonnesteek. Nadat hem ten zij nen huize aan den Rijksstraatweg door dr. Hubbeling de eerste hulp was verleend, is hij overgebracht naar het R. K. Zieken huis aan het Westeinde te Den Haag, waar hij kort na aankomst is overleden. Gemeentel. Aankondiging KENNISGEVING. Stremming scheepvaart. Burgemeester eir Wethoi^ers van Leiden brengen ter algerr&ene kejfnis, dat in ver band met de vernauwing |an de Gepekte- brug de Oude Rif bij ddlc brug met in gang van 15 Juli si.s. tot Éader order voor alle scheepvaartvfrkeer zijn gestremd. Leiden. 14 Juli 1941. STEV1N1NCK, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. LEIDEN. Geboren: Johanna, d. van I. Boom en H. v. Heuzen. Ondertrouwd: A. T. Reijken jm. 32 j. en C. de Ridder wed. 30 j. J. van der Waals jm. 25 j. en W. Heuzen jd. 23 j. A. Heisterborg jm. 34 j. en L. Advocaat jd. 30 j. C. van Staveren jm. 29 j. en" A. Vet jd. 34 j. W, Gijsman jm. 25 j. en J. E. Vinkesteijn jd. 19 j. Overleden: E. v. d. Berg wed. van A. v. d. Berg 78 j. J. Pel wed. van L. M. Schipper. ZOETERWOUDE BRAND OP EEN BOERDERIJ. Hedenmorgen halfnegen is brand uitge broken op de boerderij „Christina Hoeve" bewoond door den heer Schalkers in het Westeinde alhier. De brand ontstond by een schoorsteen van het waterfornuis op den zolder waar een hooivoorraad van den landbouwer J. C. Mooijman was geborgen. Op het alarm kwamen de buren en met behulp van vele wateremmers kon het vuur in zooverre bedwongen worden, dat de brand zich bepaalde tot het z.g. zomer huis in de daaraan verbonden schuur. De 'hoofdgebouwen en de hooiberg beide met riet gedekt, die achter den wind lagen, bleven door het krachtig blusschingswerk van de toegestroomde mannen gespaard. De motorbrandspuit arriveerde toen het groote gevaar geweken was, en het werk van den brandweer bepaalde zich tot de nablussching. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 14 Juli (D, N. B.). Het opper- commando van de Duitsche weermacht maakt bekend: De doonbraakoperaties aan het Oostelijk front verloopen volgens dc plannen. De Finsche weermacht, onder het opperbevel van den veldmaarschalk Mannerheim, is ter weerszijden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Torpedobootjagers hebben twee patrouil- iebooten van de Sovjetmarine tot zinken gebracht. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee in con- vooi varende vrachtschepen in brand ge worpen en met bommen voltreffers ge plaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes havenin stallaties aan de Zuid- en Zuid-Oostkust van Engeland bestookt. De vijand hééft in den afgeloopen nacht met zwake strijd krachten eenige bommen in Noord-West- Duitschland neergeworpen, zonder effect te behalen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvliegtuig neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 14 Juli. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika is aan het front van Tobroek een vijandelijke afdeeling voor het vuur van onze artillerie op de vlucht ge slagen. Luchtformalies van de spil hebben vijan delijke .stellingen gebombardeerd en de pots in de omgeving van Mersa Matroeh in brand geworpen. In Tobroek werden artilleriestellingen, ravitailleeringskampen, concentraties van auto's en de haveninstallaties gebombar deerd. Twee Britsche vliegtuigen, die trachtten Tripolis aan te vallen en die door onze ja gers neergeschoten werden, zijn brandend in zee gestort. Op het eiland Rhodos heben vijandelij ke vliegtuigen eenige plaatsen gebombar deerd, waardoor echter slechts lichte scha de ontstond. In Oost-Afrika levendige activiteit der artillerie in de sector van Wolsjefit. HET GROOTSTE LUCHTGEVECHT BOVEN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. ROME, 14 Juli. (D. N. B.). Officieel wordt medegedeeld, dat bij de gevechten, die gevolgd zijn op den in het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag vermel den Italiaanschen luchtaanval op het Vlieg veld van Mikabba op Malta, het grootste luchtgevecht is geleverd, dat tot dusverre boven de Middellandsche Zee is voorgeko men. Ruim 100 vliegtuigen namen deel aan den strijd, waarbij, zooals men weet, vier Britsche Hurricanemachines werden neer geschoten, terwijl alle Italiaansche vlieg tuigen naar hun basis terugkeerden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3