Weerbericht dpto^p. MAANDAG 14 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leidefl. ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 9.56 uur Maandagavond. Zon op 5.34 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 14 Juli: De maan komt Maandagnacht om 0.08 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.11 uur onder. 15 Juli: De maan komt op Dinsdagnacht om 0.30 uur en gaat Dinsdagmiddag om 1.17 uur onder. 16 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 0.52 uur op en gaat Woensdagmiddag om 2.20 uur onder. (Laatste kwartier). 17 Juli: De maan komt Donderdagnacht te 1.11 uur op en gaat Donderdagmiddag te 3.22 onder. 18 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 1.42 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 4.24 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 25 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 24 gr. C. /pilOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC. - n 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worder. tusschen zonsonder- 0 0 gang en zonsopkomst. pij pij Deze tijden zijn voor hedenavond U 0 en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG n q 9.56 uur. S ZONSOPKOMST 0 5.34 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. ^MOIICSIIOflCSIIOIIOIIOIIOIIcP onder Leopold Stokowski geweest. Boven dien bekleedde hij het hoogleeraarsambt aan dn Princetown-universiteit. In 1939 werd hij te Lemberg door de Gepeoe gear resteerd, nadat deze stad door de bolsje- wiki was bezet. Hij heeft bijna twee jaar doorgebracht in de gevangenissen van Bialystok en Minsk, alvorens hij door de Duitsche troepen werd bevrijd. SOWJETWREEDHEDEN. In de gevangenis van het district Libau is door Duitsche soldaten de zwaargewon de, vroeger Russische stafkapitein Alexis Oldenburg gevonden. Hij vertelde o.m. het volgende: Ik was als boekhouder werkzaam bij het gemeentebestuur van Libau en werd op 23 Juni gearresteerd. Ik wer dvoor den bolsje- wistischen kapitein Rosoel geleid, een uit de Sowjet-Unie hierheen gekomen Jood, die hoofd was van de Libausche Gepeoe. Ik werd herhaalde malen gefouilleerd en men ontnam mij al mijn geld, papieren en voorwerpen van waarde. Vervolgens werd ik met 28 andere arrestanten tezamen in een nauwe cel opgesloten. Wij werden herhaalde malen verhoord en met geweld gedwongen protocollen te onderteekenen. Des nachts hoorden wij uit de andere cel len schoten en luid geschreeuw. Daarop werd ook onze celdeur opengerukt en wij moesten een voor een naar buiten komen. Ieder, die den drempel overschreed kreeg een schot in den nek. Voor onze celdeur stapelden de lijken zich op. Ook ik moest naar buiten komen. Ik kreeg een schot in den nek en werd bewusteloos. Toen ik weer bij kenins kwam, voelde ik op mij de zware lichamen van andere neergeschote- nen. Ik was volkomen met bloed overdekt. De bolsjewistische beulen hadden klaar blijkelijk de vlucht genomen. Daar in aan de linkerschouder was getroffen en de ko gel bü het verlaten van mijn lichaam mijn rechteronderkaak had verpletterd, kon ik mij niet bewegen. Vier dagen lag ik tus schen de intusschen reeds tot ontbinding overgaande lijken, te zamen met den Let- landschen kapitein Kaus, die eveneens slechts gewond was. De rottingslucht was verschrikkelijk en dreigde ons te verstik ken. Steeds weer verloren wij door bloed verlies, honger en stank het bewustzijn. Op den vierden dag werden wij door Duit sche soldaten uit onze positie bevrijd. MOSKOU NA HET UITBREKEN VAN DEN OORLOG. Een Hongaarsch koopman, die na het uitbreken van den Duitsch-Russischen oor log enkele dagen in Moskou heeft doorge bracht en dezer dagen in Ankara is aan gekomen, heeft, naar „Goeteborgs Morgen- posten" uit Ankara meldt, een aantal be langwekkende gegevens verstrekt over de stemming in de Russische hoofdstad. „Een of andere golf van nationale geest drift heb ik nergens kunnen opmerken, zoo vertelde hij. veeleer nam de massa de me- dedeeling van het uitbreken van den oor log met een apathische onverschilligheid op. Toen ik Moskou verliet, was de Rus sische Kerk, voor zoover zij nog bestaat, volkomen passief. Het officieele atheïsti sche dagblad „De godlooze" voerde zijn anti-godsdienstige propaganda met de grootste intensiteit verder. De uitdrukking ..fascistenhonden" wisselde in dit blad af met „christelijke honden uit het Westen". Verder verklaarde de koopman, dat de eenige vrij groote godsdienstoefening in Moskou de zuiverste grap is geweest. Het was geen bijeenkomst van een aantal ge- loovigen. doch een tooneelstuk voor een filmconcern, dat nauwe betrekkingen on derhoudt met de Russische regeering. Na derhand is dan ook gebleken, dat deze godsdienstoefening is opgenomen met mas sale medewerking van figuranten voor Amerikaansche journaals. De Stalin-linie op vele plaatsen doorbroken VERVOLG VAN PAG. 1. 21 SOVJET PANTSERWAGENS BIJ WITEBSK VERNIETIGD. Tijdens de gevechten in het gebied van Witebsk op 11 Juli waren sterke Sovjet eenheden door de Duitsche troepen inge sloten. De Sovjets trachtten door gebruik te maken van hun zwaarste pantserwagens den ring te verbreken. Bij deze gevechten heeft een enkele Duitsche luchtdoelbat terij, die gebruikt werd voor het afweren van de pantserwagens, binnen een half uur door directe beschieting 21 Sovjet pant serwagens, waaronder acht van 52 ton, ver nietigd. De Duitsche troepen hebben naar het D. N. B. voorts van bevoegde zyne ver neemt, ook in den loop van 11 Juli in den Noordelijken frontsector de verslagen Bols jewisten achtervolgd. Den wijkenden Sov jettroepen die zeer sterke verliezen leden, lukte het op geen enkele plaats den Duit- schen opmarsch tegen te houden. De rond om Bialystok in alle richtingen uiteengedre ven troepenresten van de Sovjets zijn op 10 en 11 Juli volledig in de pan gehakt, nadat hun terugtochtswegen reeds dagen te voren door de opeenvolgende Duitsche aanvallen waren afgesneden. Het Duitsche lucht wapen heeft op 11 Juli aan het Oos telijke front verbindingswegen en veldver- sterkingen van de Bolsjewisten met goed gevolg verder aangevallen. Bovendien bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtui gen Vrijdag wijkende Bolsjewistische co lonnes en brachten de uiteengedreven Sov jettroepen zeer zware verliezen .toe. Vele pantserwagens en verscheidene honderden reeks transporttreinen werd vernield. Op 11 Juli joeg een Duitsche afdeeling pant- serafweer in den Zpidelijken sector van het Oostelijke front een Sovjet-pantserfor matie uiteen. In het vuur der granaten bleven 52 tons pantserwagens en acht lichte tanks op het veld liggen. HET GEBRUIK VAN GIFGAS. Het Britsche persagentschap Reuter en de zender Droitwich hebben Zaterdagmid dag een bericht uit Moskou gepubliceerd, dat zoowel de plaatsvervangende chef van het Sovjet-voorlichtingsbureau, Losofskyi, als de Sovjet-gezant de Buenos Aires heb ben beweerd, dat van Duitsche zijde in den strijd tegen het bolsjewisme gifgas is ge bruikt: Van bevoegde Duitsche zijde wordt hier omtrent verklaard, Overeenkomstig de meermalen herhaalde ondubbelzinnige verklaring van de leiding der Duitsche weermacht geen gifgas toe te passen zoolang de tegenstander zelf niet daartoe over gaat, behoeft het geen bijzon dere bevestiging van Duitsche zijde, dat tot dusver van Duitsche zijde op geen enkel strijdtooneel gifgas tegen den vijand is gebruikt. De bolsjewistische machthebbers schijnen in hun vertwijfelde positie na de geweldige doorbraak der Duitsche troepen door de Stalinlinie deze echt bolsjewisti sche leugen te verspreiden met de bedoe ling daaraan het recht te ontleenen van hun kant met het gebruik van gas te be ginnen. De leiding der Duitsche weermacht zal iedere poging der Sovjets tot overtre ding van het volkenrechtelijke verbod tot gebruik van gifgas met de allerscherpste tegenmaatregelen beantwoorden. VERSPREIDE OORLOGS BERICHTEN UIT HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Van andere fronten dan het Oostfront meldt het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag het volgende: In Noord-Afrika is een nachtelijke Brit sche poging om een uitval uit Tobroek te doen, na voorbereiding door krachti| ge schutvuur, verijdeld. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorraden bij Mersa Matroeh. Zy hebben te Tobroek batterijen van het af weergeschut tot zwijgen gebracht en mu nitievoorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche scheep vaart heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor de Z. O.-kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Gevechtsvliegtuigen hebben havehwerken an den mond van de Theems en in het Zuid-Westen van Engeland gebombar deerd, Aan de Knaalkust zijn gisteren drie vijandelijke jagers bij luchtgevechten neer geschoten en drie vijandelijke gevechts vliegtuigen door afweergeschut van de marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen bommen op het kustgebied van Noord-West-Duitschland laten vallen, zonder schade van beteeke- nis aan te richten. Twee aanvallende ge vechtsvliegtuigen werden door nacht jagers neergeschoten. De 1ste luitenant ter zee Schuetze heeft tot dusverre in totaal 37 schepen tot zin ken gebracht en daarmede als zevende duikboot-commandant meer dan 200.000 ton scheepsruimte vernietigd. BRITSCHE DUIKBOOT VERNIELD. Vrijdag, zoo verneemt 'het D. N. B., is een Britsche duikboot ten Zuid-Westen van Plymouth door Duitsche gevechtsvliegtui gen ontdekt en aangevallen. De duikboot kreeg in halfgedoken toestand vier zware treffers, waarop een felle explosie ontstond. Korten tijd later verscheen een steeds groo- ter wordende olievlek op de oppervlakte, die er op duidde, dat de duikboot was ge zonken. ENGELSCHE BOMMEN OP ITALIAANSCH HOSPITAALSCHIP. Tijdens den aanval op Tripolis op 9 Juli hebben de Britten, naar thans bekend is geworden, ook bommen gewórpen op een Italiaansch hospitaalschip. Dit schip, dat voorzien is van het Roode Kruisteeken, dat van veraf duidelijk zichtbaar is, lag ver wijderd van de haven en van ieder ander voor den oorlog belangrijk doel. De Britsche vliegers troffen het schip, nadat zij verscheidene keeren er overheen hadden gevlogen, beschadigden het en verwondden verscheidene gewonde solda ten zwaar. WAPENSTILSTAND IN SYRIË ONDERHANDELINGEN HEBBEN TOT OVEREENKOMST GELEID. Naar het Fransche ministerie van oor log mededeelt, zijn de vijandelijkheden in Syrië Zaterdag middag om 3 uur gestaakt. Generaal Dentz is met den Britschen op perbevelhebber, generaal Wilson, in St. Jean d'Acre bijeengekomen. Voorts is Zaterdagavond te Vichy het volgende officieele communiqué gepubli ceerd: „Sedert middernacht zijn de vijandelijk heden aan het geheele front in dien Levant- gestaakt. Fransche gevolmachtigden heb ben zich op 12 Juli des morgens om 8.30 ur naar de Britsche voorposten begeven". Van officieele zijde verneemt men nog, dat het Britsche opperbevel uitdrukkelijk verklaard heeft ermede accoord te gaan, dat geen Gaullistische /leiders aan de on derhandelingen zouden deelnemen. Naar het Fransche ministerie van oorlog Zondag mededeelde, hebben de onderhan delingen tusschen den Franschen hoogen commissaris in Syrië, generaal Dentz, en den Britschen opperbevelhebber, generaal Wilson, tot den wapenstilstand geleid. De overeenkomst is Zaterdagavond gepara feerd. Het Syrische conflict is dus geëin digd na 34 dagen geduurd te hebben. ONLUSTEN IN DAMASCUS. Volgens berichten uit Damascus zou het daar tot ernstige onlusten zijn gekomen, aangezin die bevolking zich verweert tegen het uiterst brutale optreden der Australi sche troepen. Nadere bijzonderheden over de botsingen tusschen de bevolking en de Britsche soldaten ontbreken nog. Er ver luidt echt r, dat de onlusten een zeer ern stig karakter hebben aangenomen. ENGELAND EN TSJOENGKING. Naar de meening van toonaangevende krmgen te Nanking is tusschen Engeland en Tsjoenking een militair bondgenoot schap gesloten. Reeds Vrijdagmiddag zou de overeenkomst te Tsjoengking zijn gétee. kend door Tsjang-Kai-Sjek en den Bri1 schen militairen attaché generaal Dertnys. VRIJLATING VAN POLITIEKE GEVANGENEN IN SPANJE. Onder voorzitterschap van generaal Franco is Zaterdag een ministerraad ge houden, waarop onder meer een decreet betreffende de vrijlating van 8000 politieke gevangenen is aangenomen JOURNALISTENKAMP. REÜNIE VAN HET JOURNALISTEN KAMP OP DE CANNENBURGH. Het aloude kasteel „Cannenburgh'' dat de laatste vier weken was bezet door de journalisten, die in kampen van elk een week, voorgelicht door tal van deskundige inleiders, bezinning zochten voor de bran dende vraagstukken van den nieuwen tijd, en in ware kameraadschap hun gedachten uitwisselden over deze levensproblemen, toonde Zaterdagavond op de reünie van alle kampdeelnemers een uitzonderlijk beeld van de nieuwe persgemeenschap. Want zeer velen van de kampdeelnemers waren op dezen avond weder naar het kasteel getogen, dat hun tijdens hnn ver blijf als een eigen tehuis was lief gewor den, om opnieuw te getuigen van hun vas ten wil in de toekomst als goede volksvoor lichters op te treden, en om nog eens aan gename kampherinneringen op te halen. Doch niet alleen de kampdeelnemers hadden aan den oproep voor deze reünie gevolg gegeven, ook tal van autoriteiten en andere functionarissen gaven door hun- aanwezigheid blijk van hun belangstelling in het slot van dit voor de Nederlandsche Pers zoo belangrijk gebeuren. Tot hen be hoorden o.m. dr. T. Goedewaagen, secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de heeren Max Blokzijl en Oosterbaan van dit depar tement, de burgemeester van Epe, mr. dr. Diepenhorst, de burgemeester van Heerde, mr. Koster, de verschillende inleiders van het kamp, tal van genoodigden, o.w. de heer L. Lindeman, de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, hoofdredac teuren van vooraanstaande bladen, eenige buitenlandsche journalisten en verschillen de leden van den Raad van Voorlichting voor de Nederlandsche Pers. Het duurde niet lang, of er heerschte een prettige sfeer van verbroedering tusschen gasten en kampdeelnemers, en allen waren het volmondig er over eers, dat dit eerste zomerkamp voor journalisten een groot succes is geworden. Na een gemeenschappelijken maaltijd op het prasperk op het voorplein, waarbij de soep uit de veldkeukens van den Arbeids dienst zich overheerlijk deed smaken, ver zamelden allen zich zij het helaas eenigszins noodgedwongen door een plot seling opkomende onweersbui in de groote hall ^an het kasteel, waar het gezel schap werd verrast door de verschijning van den vroegeren kasteelheer Maarten van Rossem met een schildknaap, die in welgekozen woorden den leider van den journalistenbent, die zijn burcht thans in bezit genomen had, huldigde en den heer Learbuch namens alle kampdeelnemers een fraai herinneringsgeschenk aanbood. Daarna nam de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten dr. T. Goedewaagen het woord. Spr. wees er op, dat alle deefnemers van de Cannenburgh iets hebben meegenomen en OP DE NIEUWE BON ALLEEN KOFFIESURROGAAT, GEEN THEE MEER. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de bon, welke in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffie surrogaat of thee, nader zal worden 'aange wezen, slechts recht zal geven op het koo- pen van koffiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bij herbevoor rading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig geen thee aan con sumenten mag worden verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voor loopig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de ge dachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorziening in omloop zijn. In het begin van den vori- gen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. Louwes, geloof den. toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop stop gezet zou moeten worden, aangezien alle voorraden weggevoerd waren. Tegenspraak baatte toen niet. maar het is goed dit ad dertje nu eens bij de staart te nemen. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoe veelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder het publiek gedistri bueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. In het dagelij ksch leven zullen wij ons echter meer op koffiesurrogaat moeten in stellen. daarom wilde hij ook aan eenige andere personen iets medegeven. Dr. Goedewaagen huldigde allereerst den algemeenen organisator van dit eerste jeurnalistenkamp, den heer A. Meyer Schwencke, als initiatiefnemer en als man van de ideeën en bood hem een fraai schil derij van Jos. Rovers aan. Vervolgens sprak de secretaris-generaal woorden van lof tot den cultureelen leider van het kamp, drs. W. Goedhuiys, onder aanbieding van een serie boekwerken „Das Dritte reich im Aufbau". Eveneens een fraai geschenk overhan digde dr. Goedewaagen aan den heer Lear buch, den kampleider, den man van den daad, die dit kamp heeft geleid met een energie, welke bijna aan het bovenmen- schelijke grensde en wiens leiding dan ook bij alle kampdeelnemers zeer hooge waar deering heeft gevonden. Ten slotte sprak de secretaris-generaal tot den burgemeester van Epe. V/ij hebben, aldus spr., Vaassen leeren kennen als een der schoonste oorden van het land en daar om zullen wij er ook wederkeereri. Namens het departement overhandigde spr. den burgemeester een penning voor het Vaas- sensche fanfarekorps, dat bij de opening van het kamp muzikale medewerking heeft verleend. De heer Meyer Schwencke constateer de, dat allen hebben medegewerkt om dit eerste zomerkamp zoo goed te doen slagen, en daarbij niet het minst de kampdeelne mers zelf. Spr. dankte voor het ontvangen schilderij, dat hij bestemde voor het nieuwe gebouw van het op te richten persgilde. Drs. Goedluys merkte op, dat gedurende vier weken de programma's in improvisa ties zijn gezocht, waarbij niet alleen de deelnemers, doch ook de organisatoren veel hebben geleerd. Door dit kamp, aldus spr. zijn we gestaafd in ons vertrouwen op de geestelijke kracht van het Neder landsche volk en in het bij zonder van de journalisten. Open en eerlijk zijn hier alle vraagstukken in bespreking gekomen en daarbij hebben we kunnen constateeren, dat er een veel grootere overeensteming tusschen de journalisten over de nieuwe problemen bestaat, dan tot dusver ooit is gebleken. Wat we hier hebben geleerd, bevat uiterst waardevol materiaal voor den op bouw van onze nieuwe volksgemeenschap. Spr. hoopte dan ook, en voor zichzelf was hij daarvan overtuigd dat dit kamp het inzicht van de deelnemers heeft ver ruimd en dat zij voldoende moed en geest kracht zullen hebben, om hun nieuwe ia- zichten ook naar buiten uit te dragen. De secretaris-generaal gaf spr. ten slot te de verzekering, dat de organisatoren van het kamp in zijn geest zullen blijven voort arbeiden. Nadat kampleider Learbuch namens de geheele Cannenburghgemeenschap dank had gebracht aan zijn naaste medewerkers, aan den „kasteelheer" en zijn personeel, welk dankwoord met het zingen van het Carunenburgh-lied besloten werd, was het woord aan den burgemeester van Epe, die voor het muziekkorps dank bracht voor de gescho ken medaille. Spr. was van meening, dat het verblijf van de journalisten op de Canneniburgh reeds een mooi voorbeeld van voorlichting is geweest en wel voor het vele schoons van de gemeente Epe. Hij hoopte voorts, dat het resultaat van dit journalistenver- blijf moge zijn, dat dit oude kasteel in de toekomst op een betere wijze zal kunnen worden gebruikt dan tot dusver het geval is geweest, en dat als gevolg daarvan de pers binnenkort weer voor hetzelfde doel hier zal bijeenkomen. Dit gedeelte van den avond werd beslo ten met de vertooning van een bijzonder goed geslaagde film van Kees Kerkhof, waarin tal van aardige en ernstige momen ten van dit joürnalisitenkamp zijn vastge- Hierna volgde op het voorplein een avond van vroolijk jolijt, waarbij de be kende dichter-zanger Koos Speenhof op de hem eigen wijze oude en nieuwe liederen ten beste gaf, welke veel bijval vonden, en waarbij ook het by na in de ver getel heid geraakte pierement niet ontbrak. Een plechtig oogenblik was het, toen al len waren aangetreden voor de vlaggenpa- rade en bij trompetsignaal en tromgerof fel de vlag van den toren voor de laatste maal werd gestreken. Een moment van NEDERLANDERS, Het Nederlandsch legioen is opgericht en strijdt straks mede. Dan zullen Nederlan ders zich scharen naast alle andere volken uit Europa om weerstand te bieden aan den greep van den Communistischen beren klauw. Zij strijden niet alleen. Naast de Duitschers en de Finnen en Roemenen trekken mee op vrijwilligers uit Noor wegen, uit Zweden, uit Spanje, ja zelfs uit Frankrijk. Ook wij doen mee en waarom? Wy strijden niet als Protestant of als Katholiek. Niet als fascist of als democraat Niet als Fries of als Zeeuw. Ja, zelfs niet als Nederlander. Want deze strijd is er een om het be houd van Europa. Wij zullen daarom strijden als Europeanen. Jarenlang is het de bedoeling geweest van de Sovjet-politiek een ijsvrije haven te bezitten. Petsamo aan de Noordelijke IJszee gelegen, is te hoog. Leningrad aan de Oostzee is maandenlang eveneens toe- gevroren. Vandaar dat men het oog richt op Ham burg, op Rotterdam, op Antwerpen en Bordeaux. Vandaar dat millioenen soldaten klaar stonden om Duitschland en de bezette ge bieden binnen te vallen en deze gebieden, die nu door een Duitsch Nationaal-Socialis- me geregeerd worden, te veroveren en te brengen onder het bestuur van een bar- baarsch communisme. Het gaat niet om de Hollanders of de Noren. Het gaat niet om de Germanen of de Ro- manen. Het gaat niet om de Protestante of de Katholieke Kerk. Het gaat hier om het blanke ras. Daar leven 300 millioen slaven. Hier le ven 100 millioen blanken. Nu is er strijd. Zullen wij hen regeeren of zij ons? Dat is het doel van den stryd. Meldt U aan bij het vrijwilligers legioen Nederland,- Koninginnegracht 22, Den Haag. HET „VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND" Voor het „vrijwilligerslegioen Neder land" worden keuringen verricht op de volgende data en plaatsen. 16 Juli van 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13; 1018 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli: 1018 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 1018 uur in Arnhem, Willemskazerne. 18 Juli: 1018 uur in Groningen, Con certhuis, Poelestraat 30. 913 uur in 's-Hertogenbosch, Prins Hendrikkazerne. 19 Juli: 1013 uur in Meppel, hotel Westerbeek, Woldstraat. 1519 uur in Coevorden, café Abel, Markt. 1013 uur in Roermond, Swalmerstraat 61. 1519 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli: 1018 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 1013 uur in Tilburg, werk liedenver. Tuinstraat 68. 1519 uur in Breda, Restaurant Modern. 21 Juli: 913 uur in Deventer, Park weg 2. 1519 uur in Hengelo, Deutsches Haus. 1019 uur in Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 22 Juli: 1018 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13, 10—19 uur in den Haag, Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenome- ne wordt gezorgd, voor zoover het kost winners betreft. Behalve by deze bureaux kunnen aan meldingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Dam rak 34. Heerlen, hotel du Nord, J. Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67. Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij biljet voor de terugreis bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. diepe ontroering, vooral voor de kamp- deelnemers, aan wie in deze stonde nog eens in het kort hun 'belevenissen van het kamp voor oogen trokken. Nadat de heer Meyer Schwencke ten slotte de hoop had uitgesproken, dat de deelnemers aan dit eerste zomerkamp bij de hervatting van hnn werkzaamheden zich krachtige medewerkers zullen toonen aan de vorming van de nieuwe volksgemeen schap, was deze plechtigheid geëindigd. Nog geruimen tijd bleef het gezelschap hierna gezellig bijeen en aan het einde van dezen avond naonen allen als kameraden afscheid met een welgemeend „tot weer ziens op de Cannenburgh". BENOEMINGEN TE MAASSLUIS. Door den regeeringscommissaris te Maas sluis zijn tot wethouders benoemd de hee ren G. van Oudheusden en C. van Maris. Voorts heeft de rijkscommissaris den heer C. van Maris, die tijdelijk de functie van inspecteur van politie vervulde, eervol ontslag verleend. Het commissariaat van politie te Maas sluis wordt thans tijdelijk waargenomen door den heer J. F. de Buck, inspecteur van politie le klasse te Vlaardingen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2