IDc Liturgie der Kerk] RECHTZAKEN Wilt U iets weten? PAM BIJ DE MAANAPEN V&cduieneti ZATERDAG 12 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 Haagsche Politierechter Diefstal en heling van koffie. De 24-jarige opperman C. H. B. en de 23-jarige spinner W. F. de T., beiden te Leiden woonachtig, hadden in den nacht van 6 op 7 April ingebroken in het veilinggebouw van „De Leidsche groenten- veiling" en uit een bananen koelcel 24 blikken koffie weggenomen. Zij waren binnengekomen door een raam, na eerst het gaas, dat voor dat raam was bevestigd, doorgeknipt te hebben. Ook .de deur van de koelcel hadden zij geforceerd. Beiden bekenden het feit volmondig, waarna de Officier hen wees op den ernst van het feit, n.l. diefstal met braak. De eisch werd dan ook tegen elk drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak tegen elk twee maanden gevangenisstraf. Daarna moest in deze zaak terecht staan de 27-jarige pakhuisknecht F. J. B. uit Leiden. Hij was werkzaam geweest op de Leidsche groentenveiling, maar wegens een kwestie ontslagen. Hij had geweten, dat de 24 blikken koffie in de koelcel ston den en hij had tegen 2ijn broer, den vori- gen verdachte uit de vorige zaak gezegd, dat daar wel wat te halen was. Toen zijn broer en de andere verdachte uit de vorige zaak de koffie gestolen hadden, waren ze er mee naar verdachte, gegaan, die dus toen wist, dat de koffie gestolen was, maar niettemin zijn bemiddeling verleend had bij het verkoo- pen ervan en voor zijn bemoeiingen 32.50 gekregen had. Wel voerde verdachte tot zijn verdedi ging aan, dat hij nog geld meende te goed te hebben van den eigenaar van de koffie, maar de Officier vond deze verdediging kant noch wal raken en achtte het ge beurde even ernstig als den diefstal. De eisch werd dan ook twee maan den gevangenisstraf en het vonnis con form dezen eisch. De laatste verdachte in deze zaak was de caféhouder W. C. van H. te Leiden. Hij had de blikken koffie gekocht voor 156. Toen de transactie tot stand kwam, had hij tot driemaal toe gevraagd of de koffie soms van diefstal afkomstig was en steeds werd hem geantwoord, dat zulks niet het geval was. Hij had 'ze toen gekocht. Eenige^dagen later, op 15 April, was de verkoopër van de koffie bij hem gekomen met. het bericht, dat de koffie van diefstal afkomstig was en dat de politie de zaak in handen had. De verkooper had de koffie terug willen koopen voor het zelfde bedrag n.l. 156 om ze bij de politie in te leveren. Aanvankelijk geloofde verdachte dit niet en had gedacht, dat het een list was om de koffie terug te koopen om ze weer duurder te verkoopen Op 17 April had de politie de koffie toen inbeslag genomen. Volgens den Officier had verdachte zich dus wel degelijk schul dig gemaakt aan heling, want gedurende twee dagen had hij geweten, dat de koffie vavn diefstal afkomstig was en had ze toen niettemin onder zich gehouden en bewaard De heling dus bewezen achtend eischte spr. ook tegen dezen verdachte twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 100 subs, een maand hechtenis. Diefstal van motor-onderdeelen. t Aan den 38-jarigen koopman H. K. te Leiden was diefstal ten laste gelegd. Toen de tuinder L. V. te Oegstgeest ge durende drie dagen afwezig was geweest, was K. bij den vader van V. gekomen en had gezegd, dat hij van zijn afwezigen zoon toestemming had gekregen om uit een schuit motor-onderdeelen en een ketting weg te halen. Later was gebleken, dat K deze toestemming uit zijn duim gezogen had. Aangezien hij reeds meerdere malen veroordeeld is geweest eischte de Officier drie maanden gevangenisstraf. Verdachte „Mag ik die in Veenhuizen uit gaan zitten". Hij werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. Een strenge straf in het vooruitzicht. Een fiets, vóór een kerk geplaatst, gestolen. De fabrieksarbeider H. van L. te L e i- den had op 18 Juni van Caspers een fiets gestolen, die geplaatst was bij de R.K. kerk aan de Kamerlingh Onneslaan te Leiden, hetgeen hij bekende Aangezien een Politierechter maximaal maar zes maanden gevangenisstraf op kan leggen en de Officier zulk een straf te licht vond werd de zaak verwezen naar de Volle Kamer der rechtbank, terwijl verdachte onmiddellijk werd gevangengenomen. Toen het raam openstond en de radio speelde. Op 19 April speelde, des avonds om streeks half elf, in een nette straat te Leiden de radio bij mevrouw A. Me vrouw A. bewoont een bovenhuis, terwijl de gelijkvloersche etage bewoond wordt door den chauffeur A. K. Bij mevrouw A. stond het raam open en de zoete klanken knetterden des chauffeurs woning binnen. Dus toog de chauffeur naar' buiten en toeterde naar boven, dat ze daar een beetje stil moesten zijn. Mevrouw A. zei niets terug en sloot het raam. Er had echter meer aan vast gezeten, want volgens den chauffeur was wel het raam dicht gedaan, maar was hij niettemin toch van den regen inde drop gekomen, want de bovenburen waren op den grond gaan stampen. Steeds nijdiger was onze chauffeur geworden en toen zoo tegen twaalven de visite van me vrouw boven, ook een mevrouw K. ge- heeten, afscheid had genomen was onze chaufeur naar buiten gestormd en had revanche genomen. Zoo vertelde mevrouw R., dat toen zij eenige meters weg geloopen was, zij haar vriendin „moord" had hooren brullen. Om kijkende had zij gezien, dat de chauffeur haar vriendin klets, klats, klonder in het gezicht deed. Ook had zij gehoord, dat buurman had gezegd: „Bedaar, anders sla ik je kop in mekaar". Buurman gaf een andere lezing van het gebeurde en vertelde, dat hij beleefd uit leg had gevraagd betreffende het stampen op den grond, maar dat de deur voor zijn neus dichtgeduwd dreigde te worden, na dat mevrouw A. nog juist kans had gezien om hem met een mattenklopper eenige soejangs te geven. De Officier achtte de mishandeling, door K. bedreven, bewezen. Hij was spéciaal naar buiten gekomen om „verhaal" te zoe ken. De eisch werd dan ook een geldboete van ƒ10.subs. 10 dagen. Verdachte „Nu is de verhouding weer best". Politierechter „Zorg dan, dat het zoo blijft". Het vonnis werd een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen. Vraag: Hoe bereidt men lindebloesem voor thee. Wanneer moet men ze plukken, tijdens of na den bloeitijd? Antwootd: Tijdens den bloei afpluk ken en in de zon drogen. Radio-programma ZONDAG 13 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Declamatie (Voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsch Kerkcomité) 10.30 Kerkdienst (Voorbereid door het Vrijzin nig Protestantsch Kerkcomité) 12.00 En semble Erica Helen 12.45 B. N. O.: Nieuws, en economische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Iets over Sibbekunde 1.15 Amsterdamsch Each-ensemble 2.00 Gramofoonmuziek 2.45 Radiotooneel 3.30 Bonte parade 5 30 Voor de jeugd 6,00 „Alla Camera" en solist 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Viool en piano 8,00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en ensemble Bandi Balogh 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 B. N. O.- Uitzending in de Engelsche taal: „An American sees Holland." HILVERSUM II, 301.5 M. 8JM) Gramo foonmuziek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen 12.00 Cause rie ..Eens Christen's reize naar de Eeuwig heid in dezen tijd" (opn.) (Voorbereid door de Christelijke Radio. Stichting) 12.15 Bach-cantate 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Een Kapel van de Weermacht 1.40 Gramofoonmu ziek 2.00 Causerie „Aan den vooravond van Paul Krüger's sterfdag" 2.15 Gra mofoonmuziek 2.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest, soliste en gramofoon muziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting) 5,00 Dameskoor (Voorbereid door de Christelijke Radio- Stichting) 5.30 A. N. P.: Sportuitslagen 5.35 Musiquette 6.00 Declamatie 6.10 De Melodisten en solist 6.45 Sport van den dag 7.10 Folkloristisch program ma 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Fragmenten uit „Der fliegende Hol lander", opera 9.25 Radiotooneel 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 Voor de ouders. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 8.0022.00 Hilversum I; 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II; 22.1523.00 Holl. Programma uitsluitend Voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 uur Duitsch Programma. MAANDAG 14 JULI 1941, HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6:50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 8.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en so list 11.25 Declamatie 11.45 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.00 Hobo, piano en gramofoonmuziek 12.40 Alma nak 12.4.5 B. N. O Nieuws- en econo mische berichten TOO Pianovoordracht 1.30 uur Gramofoonmuziek 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 2.30 Ensemble Bandi Balogh 3.00 Voor de vrouw 3.45 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 B. N. O.: Nieuws- economi sche- en beursberichten 5.30 Orgelcon cert en zang 6.00 Omroeporkest en so listen 7.00 B. N. O.: Economische vra gen van den dag 7.15 Voor de jeugd 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Politiek week praatje 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 13 Juli. Zesde Zondag na Pinksteren. Mis; Dominus. In geconsa creerde kerken: 2e gebed van het Kerk wijdingsoctaaf (uit het Gemeenschappe lijke van Kerkwijding); 3e v. d. H. Anacle- tus, Paus en Martelaar; 4e voor den vre de. In niet-geconsacreerde kerken, de Ka thedraal en in kapellen: 2e gebed van den H. Anacletus; 3e A Cunctis (om de voorbe de van de Heiligen); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van de Allerheiligste Drie eenheid. Kleur: Groen. Bij ons heilig Doopsel is in ons gestorven de oude, zondige mensoh, d.w.z. de toe stand van zonde hield in ons op, wij ont vingen een nieuw leven, n.l. het leven van de heiligmakende genade, wij werden kin deren van God. De gevolgtrekking is: Dan ook als „kinderen van God" leven, leven voor God, in gemeenschap met Jesus Chris tus, onzen Heer. (Epistel). Met al onze vermogens en krachten Zijn heilige gebo den onderhouden. Dat kost moeite, dik wijls zware offers. Want wel ontvingen* wij bij ons heilig Doopsel de heüigimaken de genade terug, maar niet de voorrechten van de eerste geluksstaat; onze wil blijft ten kwade geneigd, Doch de Heer is onze kracht en onze toevlucht. Daarom roepen wij tot Hem om liefde in onze harten en om volharding in de dienst van God. Hij moge ons helpen tegen onze vijanden. (In troïtus, Graduale, Alleluja-vers). Evenals aan de menigte die Hem te voet volgde, geeft Jesus ook ons, die Hem zoo gaarne willen volgen in Zijn levenswijze, in Zijn kinderlijke gehoorzaamheid aan de wil van Zijn en onze Vader, een voedsel, n.l. Zijn eigen heilig vleesch en Bloed in het Allerheiligst Sacrament des altaars. (Evangelie). Dat maakt ons kracht'g en sterk om voortdurend voort te gaan op de wegen des Heeren, d.w.z. om steeds Zijn geboden te onderhouden. (Offertorium, Postcommunio). Het Allerheiligst Sacra ment als ons Offer en onze Spijs zal ons met Christus vereenigen voor altijd in den hemel, om daar een eeuwig danklied te zingen voor den Heer. (Communio). Waar heden gevierd wordt de plechtige uiterlijke herdenking van de wijding van de eigen parochiekerk, mag één gezongen en één gelezen H. Mis zijn Kerkwijding. Mis:Ter- ribilis. Gloria. 2e gebed en laatste Evange lie van de zesde Zondag na* Pinksteren; 3e gebed voor de vrede. Credo. Prefatie van de Allerheiligste Drieënheid. Kleur: Wit. MAANDAG 14 Juli. In geconsacreerde kerken: Octaafdag van de gedenkdag der B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroep-Symphonie- orkest en solisten. 9.30 Berichten (En gelsch) 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O.: Uitzending in de Engelsche taal: „Things worth knowing about Holland." HILVERSUM II. 301,5 M. 6 45 Gramo foonmuziek 6:50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst (Voorbereid door de Christelijke Radio-Stichting) 10.20 Gramofoonmu ziek 11.00 Declamatie 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Orgelconcert 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Het Omroeporkest en so listen 2.00 Groninger Orkestvereeniging en solist 4.00 De Mandolinisten 4.30 Gramofoonmupiek 5.00 „De vrouw in de kerk", causerie (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Cello en piano 6.00 Cursus „Li chamelijke en geestel. gezondheid" (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 6.15 De Ramblers 6.45 Reportage 7.00 B. N. O.: Friesch praatje 7.15 Zang met pianobegeleiding 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B. 'N. O.: Nieuws berichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Ons schemeruurtje 9.20 Voor den boer 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 10.15 Gramofoonmuziek GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Holl. Programma uitslui- tenc voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 uur Duitsch Programma. wijding van de eigen parochiekerk. Mis: Terribilis (Gemeenschappelijke van Kerk wijding). 2e gebed wan'den H. Marcellinus, Belijder (Zie in het feesteigen van het Bis dom); 3e van den H. Bonaventura, Bis schop, Belijder en Kerkleeraar; 4e voor den vrede. Credo. Kleur: wit. In niet-geconsacreerde kerken, kathe draal en in kapellen: Mis van den H. Mar cellinus, Belijder:Os Justi (Zie in het feest eigen van het Bisdom). 2e gebed van den H. Bonaventura; 3e voor den vrede. Cre do. Kleur: Wit. De heilige Marcellinus was werkzaam als verkondiger van het heilig geloof in de streken van ons land, vooral in Overijsel. Hij is dan ook de Apostel van Overrijsel. Hij is te Oldenzaal gestorven en Deventer 'begraven. DINSDAG 15 Juli. Mis van den H. Hen- ricus, Keizer: Os Justi. 2e gebed A Cunc tis; 3e (naar keuze van den priester; 4e) voor de vrede. Kleur: Wit. In 792 geboren was de heilige Henricus van zijn jeugd af gesteld onder de leiding van den H. Wolfgang, bisschop van Re gensburg. In 'het jaar 995 stierf de vader van de Heilige, die nu als opvolger van, zijn vader, Hertog van Beieren werd. Na de dood van keizer Otto HI in 1002 werd Henricus tot keizer van Duitschland geko zen. Zijn rechtvaardigheid, zachtmoedig heid en godsvrucht blonken uit in de wijs heid van zijn bestuur. De keizer bijgenaamd „de godvruchtige", beijverde zich om de eer van God en de uitbreiding van de H. Kerk te verzekeren, de vrede in zijn staten te bevestigen en de volkeren, aan zijn be stuur onderworpen, gelukkig te maken. Henricus overleed in 1024. WOENSDAG 16 Juli Gedachtenis van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel. Mis: Gau- deamus. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om gedachtenis). Kleur: Wit. Deze feestdag is ingesteld tot een gedenk dag van een verschijning van de heilige Maagd Maria aan den heiligen Simon Stock, Generaal van de Carmelieten, den 16en Juli 1251. Omgeven van Engelen ver scheen Maria met de scapulier van de Car- melorde in haar hand, zeggende: „Ontvang, mijn dierbare zoon, dit scaulier als livrei mijner Broederschap, 't Is 't bewijs van 'het voorrecht, dat i'k voor u en al de kinderen van de Carmel verworven heb. Wie in dit kleed sterft, zal van het eeuwig vuur be vrijd blijven. Het is een teeken van zalig heid, een behoedmiddel in gevaren, een onderpand van vrede en verbond". DONDERDAG 17 Juli. Mis van den H. Alexis, Belijder: Os Justi. 2e gebed A Cunc tis; 3e naar keuze van den priester; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. VRIJDAG 18 Juli. Mis van den H. Ca- millus de Leilis, Belijder: Majorem. 2e ge bed van de H.H. Symphorosa en haar ze ven zonen, Martelaren; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Na zijn leven als militair heeft de heili ge Caimillus zich bijzonder onderscheiden door zijn liefdevol helpen van zieken, bij zonder van de stervenden. ZATERDAG 19 Juli. Mis van den Vin oen tius a Paulo, Belijder:Justus. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. Vandaag vier de H. Kerk het feest van de groote en bekende beoefenaar van de christelijke naastenliefde, de H. Vincen- tius a Paulo. Zyn naastenliefde strekte zich uit over allen, maar uitte zich vooral in de opvoeding van de arme en verlaten jeugd. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed van den H. Francis- cus Solano, Belijder; 3e van den H. Ana cletus; 4e van het octaaf van de H.H. Ni- colaas en Gezellen, Martelaren van Gor- cum; 5e voor de vrede. MAANDAG. Mis van den H. Bonaventu ra, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor de vrede. Credo DINSDAG. Feest van het Allerheiligst Graf van- onzen Heer Jesus Christus. Mis: In die. 2e gebed van den H. Henricus; 3e van het octaaf van de H.H. Martelaren van Goroum; 4e voor den vrede. Cred®. Kleur: Wit. WOENSDAG. Octaafdag van de H.H. Martelaren van Gorcum. Mis; Emisi. (als op 9 Juli). 2e gebed van O. L. Vrouw van de Berg Carmel; 3e van de heilig verklaring van den H. Vader Franciscus; 4e voor de vrede. Credo. Prefatie van Maria (En U om de Gedachtenis). Laatste Evangelie van O. L. Vrouw van de berg Carmel. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. 223. Als ze eindelijk weer in hun verblijfplaats terugge keerd zijn, heerscht er een drukte van belang. De buit wordt nu verdeeld en dit gaat gepaard met allerlei gebaren en grimassen. 224. Nu begint er een ware smulpartij onder de roovers. Er zijn echter dingen bij, die de apen niet schijnen te lus ten en deze worden dadelijk weggeworpen. Ook kunnen zij verschillende blikjes niet open krijgen. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN, 53) - En toen met een glimlach: Uw vingerafdrukken op den dolk zijn aanleiding geweest van heel wat last, Lady Eileen. Als u in het eerst mijn raad had gevolgd maar het geeft niet hierop terug te komen. U hebt geloofd dat Mr. Grell de moordeaar was, veronderstel ik, en u hebt u zelf aangeklaagd om hem te redden. Ik ge loof dat ik u beiden mag gelukwenschen, want hij heeft zeer stellig enorme opoffe ringen gedaan en enorm veel gevaar door staan om u te redden. Om mij te redden? Haar verbazing was blijkbaar groot. Om u te redden. Hij had minstens even veel reden vergeef mij dat ik het zeg om te gelooven dat u schuldig waart, als u om te denken, dat hij 'n moordenaar v/as. Hij was het als mijn veronderstel ling juist is die de deur opende, terwijl u over de vermoorde heen gebogen stond. Hij moet tot de overtuiging zijn gekomen, dat u op dit oogenblik den man had ver moord, en koos zijn eigen wijze om de ver denking van u af te leiden. Dat is de eeni ge verklaring die mij logisch voorkomt. Een nieuwe glans van geluk kwam in haar grijze oogen en zij glimlachte. Het gezond verstand van den «rechercheur had haar het motief doen begrijpen van het gedeelte van het geheim dat haar totnutoe een raadsel was geweest. Robert Grell had alles opgeofferd ter wille van haar. En zij had geen oogenblik gedacht dat De stem van Foyle, schijnbaar op groo- ten afstand, stoorde haar in haar gepeins. Ik heb mr. Grell hierheen laten ko men. Er zijn nog enkele dingen, waarover hij thans inlichtingen zal willen ge ven. Intusschen zou ik, als u er niets tegen hebt, gaarne uw verklaringen op schrift willen hebben. Ik zal een stenograaf bij u sturen en hier tot uw beschikking stellen. Zij mompelde eenige toestemmende woorden en hij verdween. Binnen eenige minuten kwam hij terug met een jongen man, die een reportersboekje en een pot lood in de handen hield. Heidon Foyle ging naar de kamer van Sir Hilary Thornton. De commissaris hing juist zijn overjas op. Snel draaide hij zich om en stak den chef de hand toe. Gefeliciteerd, Foyle. Ik hoop, dat alles nu van een leien dakje loopt. Kom hier en vertel mij alles. DRIE EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Tien minuten lang confereerden de twee hoofden der recherche in Londen met el kaar, Toen kwam er een onderbreking. De deur werd open gerukt zonder voorafgaand kloppen en hoofdinspecteur Green snelde naar binnen met Robert Grell achter zich. Beide mannen waren blijkbaar zeer opge wonden. Green legde een briefje voor Foyle neer. Petrovska heeft zelfmoord gepleegd, nep hij uit. De vrouwelijke agent vond haar vergiftigd in haar cel, een minuut of zoo nadat ik Malchester Row bereikte. Er was vergift in een van haar ringen. Ze heeft dezen brief voor u achtergelaten. Zoo, zoo. Er was noch verbazing, noch eenige an dere aandoening in de stem van den chef. Wilt u niet plaats nemen, Mr. Grell? Ongetwijfeld zult u ons eenige oogenblik- ken excuseeren? Ga zitten Green. Hij maakte den brief open en keek over het nette, sierlijke schrift. Thornton leun de nieuwsgierig over de tafel. Een bekentenis?, vroeg hij. Ja, een bekentenis, was het ant woord. Zal ik ze overluid lezen? Zijn blik rustte een oogenblik op Robert Grell. Ga voort, zei Thornton Foyle legde.de blaadjes op de tafel voor zich, en begon op kalmen, uitdrukkingloo- zen toon te lezen. „Heidon Foyle, Esq. chef der re cherche, New Scotland Yard, S.W. Mijnheer, Het zou nuteloos zijn, na hetgeen dezen morgen is gebeurd, langer de juistheid te bestrijden van de conclusies, waartoe ge zijtgekomen. Ik heb Harry Goldenburg vermoord en ik behoef geen ijdele praatjes omtrent berouw te houden. Hij verdiende al wat hij kreeg. Ik zelf was dwaas genoeg in de val te loopen en daaruit is slechts een weg. Ik had u eigenlijk moeten de baas zijn, maar daar mij dit is mislukt, kan het u misschien interesseeren de naakte feiten te vernemen. Goldenburg was, zooals u hebt vermoed mijn echtgenoot, ofschoon wij in langen tijd niet met elkaar omgingen. Voor ik hem echter leerde kennen, had ik Mr. Grell ontmoet. Ik geloof dat dit .in Wee- nen was. Ik was daar aan het tooneel en had een kring van bewonderaars, van wie hij er een werd. Brieven werden tusschen ons gewisseld en ik bewaarde de zijne. Na een poosje verdween hij uit mijn leven en ten slotte leerde ik Goldenburg kennen. We leefden beiden van bedrog. Het sprak vanzelf dat de groote gelijke nis mqt Mr. Grell mij trof en hij vertelde mij van hun bloedverwantschap. Andere mannen dan Grell hadden mij brieven ge schreven en ik had mijn eigen methode om hen te dwingen mijn stilzwijgen te koopen. In ronde woorden, ik leefde groo- tendeels van chantage, maar ik trad zeer bescheiden op. Harry Goldenburg drong zich in mijn vertrouwen en ik kreeg het idee dat zoo een man een onvergelijkelijke bondgenoot zou zijn. Wij werkten een poosje samen, ik vergat te zeggen, dat wij getrouwd waren en ik vertrouwde hem al mijn brieven toe. die ik had ook die van Mr. Grell. Zelfs de slimste vrouw is soms een dwaas. U zult begrijpen wat er daarna gebeurde. Hij zag geen reden om de buit met mij te deelen en verliet mij. Er was geen openlijke twist, maar ik nam mij voor mij den een of anderen dag te wreken. Bij de enkele gelegenheden, dat wij elkander later ontmoetten was ik vriendelijk jegens hem. Ik hielp hem zelfs in kleine zaakjes. Toen kwam de tijd dat Mr. Grell mijn hulp zocht en mij betaalde om te trachten zijn brieven terug te krijgen. Ik greep de kans met beide handen aan, want afge scheiden van het geld, leek het mij een prachtige gelegenheid o'm met Goldenburg af te rekenen. Het kostte mij niet veel moeite, toen hij in Londen kwam, mij met hem in contact te stellen. Hij dacht en ik moedigde die gedachte aan dat ik, evenals hij, hierheen werd gelokt door het vooruitzicht Grell te brandschatten op den avond voor zijn huwelijk. Ik stelde een eerlijke deeling voor en hij gaf toe waarschijnlijk in zijn vuistje lachend. Hy had volstrekt niet het plan om mij mijn deel uit te betalen, maar ik dacht dat ik nuttig kon zijn in het geval de bedrei ging van het publiek maken der brieven niet voldoende zou wezen. Maar de brieven heb ik niet gekregen, ofschoon ik elk middel gebruikte, dat mij inviel. Ik stelde zelfs voor dat hij ze mij zou toevertrouwen, zoodat ik kon pro- beeren door middel ervan geld los te krij gen van Lady Eileen Meredith. Hij wilde er niet van hooren. Ik stelde hem toen voor hem te vergezellen bij zijn laatste, be- slissend bezoek aan Grell op den avond voor diens huwelijk. .(Slot volgt).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9