RIJNSTREEK SPORT Academienieuws STADSNIEUWS ZATERDAG 12 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 FINANCIËN EN ECONOMIE WERELDGOUD PRODUCTIE AANZIENLIJK GESTEGEN. Europapress meldt uit Bazel: Volgens gegevens voorkomend in het sta tistische maandbulletin van den Volken bondsraad heeft de wereld-goudproductie in het afgeloopen jaar een recordstand be reikt. Zij wordt ^berekend op 1,3 millioen kg. en is zoodoende bijna tweemaal zoo hoog als 10 jaar geleden. De Zuid-Afrikaansche Unie staat met 437.000 kg. aan de spits van de goud pro- d/uoeerende landen, op de tweede plaats gevolgd door Canada met 164.000 k.g, ter wijl op de derde plaats de Vereenigde Sta ten staan met 150.000 kg. De productiecij fers van de Sovjet Unie zijn niet bekend, doch men kan aannemen, dat deze iets klei ner zullen zijn dan die van de Vereenigde Staten. In den loop van dit jaar rekent men in het gebied van de Witwatersrand op een verdere toename van de productie, zoodat het record van het vorige jaar waarschijnlijk gebroken zal worden. Hoogere loonen en gestegen prijzen voor materiaal, alsmede gestegen exploitatie kosten, die moeten worden toegeschreven aan het ontginnen van een aantal arme ertsen, hebben de productiekosten in de goudmijnen aan den Rand niet onaanzien- ly'k verhoogd. De toename van de produc tie heeft evenwel de hoogere kosten op gevangen en over het algemeen aanzien lijk gestegen winsten opgeleverd. Als ge volg van de reserveeringen en van de in voering van nieuwe oorlogsbelastingen moesten echter de uitkeeringen aan de aandeelhouders ten deele worden verlaagd. In de groep van het Johannisburg Con solidated Concern moesten 5 productie maatschappijen lagere- dividenden uitkee- ren, in de groep van de Central Mining- Rand Mines hebben 4 maatschappijen hun dividenden verlaagd, terwijl in de kleine re groep van de Union Corporation, die slechts 5 maatschappijen omvat, 3 dezer ondernemingen hom dividend niet konden handhaven. ALPHEN AAN DEN RIJN ZILVEREN BESTAANSFEEST R.K. METAALBEWERKERS. Drie mede-jubileerende bestuurders en twee leden gehuldigd. In de feestelijk versierde zaal der Sint Josephgezellen herdachten een groot aan tal leden met hun dames en genoodigden gisteravond op waardige wijze het vijf en twintig jarig bestaan van de afdeeling van de R.K. Bondj van Metaalbewerkers. Met den geestelijk adviseur kapelaan C. M. Kla ver was mede aanwezig de heer Van Ton geren, namens het hoofdbestuur, alsook de voorzitter de heer J. J. v. Capel en de se-- cretaris, de heer P. J. Schipper van het dagelij ksch bestuur van den Volksbond al hier. Ook de parochiekapelaans B. W. v. Leeuwen en F. Grent gaven blijk van be langstelling. De heer B. Rombouts, voorzitter der ju- bileerende afdeeling bracht na zijn gebrui kelijk openingswoord in het bijzonder dank aan den geestelijk adviseur voor diens vele prestaties in het belang der afdee ling, en sprak tevens zijn waardeering uit voor de prettige samenwerking met den Volksbond. Nadat spr. nog in het kort de geschiedenis van de afdeeling had geme moreerd werd er op zijn voorstel een ge bed gestort voor spoedig herstel van ge zondheid van den heer Abbeveen, die door zijn onmisbare (hulp in vele moeilijkheden zich zoo nauw heeft weten te verbinden, aan de Alphensehe Metaalbewerkers. De verdere leiding van den avond werd overgedragen aan den secretaris, den heer A. C. v. d. Tol, die allereerst den voorzit ter in sympathieke woorden huldigde in velband met diens 25-jarig leiderschap de zer afdeeling. In 'verband hiermede werd ook aan diens echtgenoote dank gebracht voor haar opofferingsgezindheid en werd haar als stoffelijk blijk van waardeering een (mooie mand bloemen aangeboden. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer A. Kerkvliet, den penningmeester, die me de onder de oprichters mag worden gere kend en die ook bijna het zilver heeft vol- gemaakt als functionaris. Zoo ook het be stuurslid. de heer Matth. van Gils en de leden J. Groenendijk en P. v. d. Aar. De jubilarissen mochten van het hoofdbe stuur alle een erkenning ontvangen voor hun verdiensten en voor hun trouw aan den bond. in den vorm van een diploma, hetwelk den voorzitter in een daarvoor be stemde omlijsting zal worden aangeboden. Eloemen waren nog ontvangen van het hoofdbestuur en van het plaatselijk be stuur van den Volksbond. Namens het hoofdbestuur voerde de heer Van Tongeren het woord, die bij zijn com- plimentatie mede insloot de jubileerende bestuursleden en leden. Als penningmees ter van het hoofdbestuur langen tijd in nauwe samenwerking verbonden geweest zijnde met den heer A. Kerkvliet, brengt spr. een speciaal woord van dank aan de zen functionaris voor de vlotte en prettige samenwerking. Spr. waardeert het stand punt van dezen bejaarden penningmeester» die voornomens is bij deze gelegenheid die functie aan jongere krachten over te dra gen. Nadat aan allen consumptie was aange boden, trad voor het voetlicht de confe rencier Willy Albert in zijn uitgebreid re pertoire van goochelkunsten e.a. Met zijn wonderbaarlijke kunsten wist deze in zijn drievoudig optreden de aanwezigen naar aller tevredenheid te onderhouden. In dit gedenkwaardig feit van het 25-ja- rig jubileum dezer vakorganisatie, vond ook de geestelijk adviseur een dankbare reden, om zich met een woord van geluk- wensch te richten tot de feestvierende ver- eeniging. Met voorbeelden schilderde spr. de groo- te beteekenis van de organisaties en wees met nadruk op de groote waarden, die de katholieke arbeidersbeweging heeft. In het bewustzijn, dat zij de juiste richtlijnen bezit en het onveranderlijke, blijvende be ginsel, moeten wij daaraan vasthouden; dat is ons aller plicht. Nadat nog eenmaal door de hulpvaardige Agenda LEIDEN. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dol*ers: Bertel, Hartman, v. Leeuwen, Flu en De- Jager. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Jul 20 uur tot Zaterdag 19 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313-. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelm in ap ark 8, Tel. 26274. dames consumptie was geserveerd, sprak ook de voorzitter van den Volksbond, de heer J. J. v. Capel. Spr. complimenteerde de jubileerende afdeeling, bestuur en leden- met dit gedenkwaardig feest, waaruit, zoo als spr. dat kenmerkte, doorzettingsvermo gen spreekt. Mej. J. van Vliet gaf belangeloos hfcar voortreffelijke medewerking voor het mu zikale gedeelte van den avond, waardoor zij zeer zeker een groot aandeel heeft ge boekt in het welslagen van deze jubileum herdenking. Geboren: Jannetje d. van P. van Oosterom en C. J. Vermeij. Ondertrouwd: Johannes Koppe, 23 j. en Reintje Verkade, 26 j. Getrouwd: Adrianus Johannes Hout man, 29 j. en Antonia den Haan, 22 j. Mattheus Johannes van Straalen, 27 j. en Henrika Theodora Herr, 27 j. Cornelis Willem Johannes Belman, 49 j. en Anna Maria van der Beek, 37 j. Hendrik Roest, 27 j. en Johanna Emma Hendrika Staffeleu, 26 j. Overleden: Louisa Elizabeth Johanna van Dieren Bijvoet, 78 j. Anna Maria Snel, 56 j., gehuwd met Arié Domburg Froukje de Jong, 68 j., gehuwd met Dooitze van der Meer Antony van der Linden, 81 j., wedn. van Bastiaantje Clement Helena Johanna Moonen, 68 j. wed. van Johannes Maria Meekers Willem Jansze, 72 j., wedn. van Raampje Kwakernaak. BODEGRAVEN Geboren: Jannetje d. van C. L. Bek- ker en T. Zwijnenburg Leendert z. van C. Kwakernaak en N. Kop Anna Maria d. van J. A. Vernooij en A. M. van der Werf. WATERPOLO ZIJL m—H. U. S. 5—1. Voor de competitie van den Zwemkring Den Haag won de Zijl III gisteravond met 51 van H. U. S. I uit Den Haag. LEIDEN. Bevorderd: tot arts: de heefen H. v. d. Berg, Glaner- brug; F. v. d. Graaff, Den Haag en J. Bok, Leiden. tot doctor in de Geneeskunde op proef schrift, getiteld: „De invloed van de actie ve leiding der baring op de kindersterfte" de heer H. C. Koch Jr., geboren te Amster dam en wonende te Goes; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde' op proefschrift getiteld: „Fortpflanzungs- verhalten und Orientierung der Grabwespe Ammophila Campestris Jr." de heer G. P. Baerends, geboren te Den Haag en wonende te Leiden; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Farbensehen und Helligkeitsunterscheidung beim Steinkauz" de heer J. T. V. Meijknecht O.E.S.A., gebo ren te 's Gravenhage en wonende te Eind hoven. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten: de heer H. P. Talsma, Bloemendaal; doctoraal examen Geneeskunde: mej. S. W. Roeper Bosch, Scheveningen en de hee- ren Tj. A. Wouters, Velp, W. F. Stenfert Kroese, Rotterdam, en C. van Waning, Leiden propaedeutisch examen Theologie: de heer J. Sevenster, Leiden; artsexamen le gedeelte: de heeren J. W. Sterk, Den Haag; A. H. Gentis, Leerdam; K. Venma, Loosduinen; J. C. de Wit, te Oegstgeest; N. A. Vrijman, Den Haag; K. IJdens, Oegstgeest: R. Turfboer, Wassenaar; J. B. M. Vismans, Rotter dam; R. H. Gevers, Voorburg; candidaatsexamen Rechten: de heeren H. A. van Veen, Den Haag; R. Hotke, den Haag; en de dames J. C. J. Hogerzeil, Oos terbeek en M. de Jonge, Leiden; doctoraal examen Klassieke Taal- en Letterkunde: de heeren R. J. Iwema, Gro ningen; H. Hofstra, Den Haag en mej. K. de Groot, Rotterdam; propaedeutisch examen Theologie: de heer F. Keja, Amsterdam; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L: de heeren Tan Twan Ing> Tan Tek Seng, J. J. M. Smits, Ie Djing Liong, Gouw Soen Hok, allen L e i d e n en J. v. d. Berg, Rijswijk; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter A: de heer J. Posthumus, Den Haag; id. letter K: de heer M. F. Habekotté, Delft en mej. A. Kaars Seijpesteijn, Voge lenzang; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde: hoofdvak Plantkunde: de heer C. Weurman, Scheveningen en mej. A. P. Vermeulen, Oegstg,eest. MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. Jaarlijksche Algemeene Vergadering. Gisteravond hield het Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix in den foyer van de Stadsgehoorzaal zijn jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van prof. dr. J. Droste. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester, mr. de Ruyter van Steveninck, Wethouder Ver- wey, den Inspecteur van het 1. o., den heer van Julsingha en den Gemeentelijke in specteur van het Onderwijs, den heer Vriends. Na het lezen der notulen en het gunstig rapport van de kascommissie wer den als bestuurslid herkozen dr. J. van Al phen en dr. C. A. Crommelin, terwijl in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren mr. C. J. Goudsmit, ir. J. J. G. van Hoek en ir. P. Hoogenboom. die niet herkiesbaar waren, respectievelijk geko zen werden de heeren ir. G, A. van Klin kenberg, B. Buurman en ir. D. Boogerd. De voorzitter, prof. dr. J. Droste, hield de gebruikelijke jaarlijksche rede, wadrfn hij een overzicht gaf van de lotgevallen van het genootschap in het afgeloopen jaar. Spr. deelde o.a. mede, dat het ledental van het genootschap 267 bedroeg (vorig jaar 221). Het aantal leerlingen van de school was op 1 Jan. 1941 449, waarvan 316 het lager nijverheidsonderwijs en 133 het uit gebreid lager nijverheidsonderwijs volg den. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 416. 304 en 112. Van de 449 leerlin gen kwamen er 213 uit 46 gemeenten bui ten Leiden. Voor het eindexamen der 5e klasse gaven zich 95 leerlingen op, 14 van hen kwamen niet op, 2 trokken zich terug en 24 werden afgewezen, zoodat 55 leer lingen met diploma de school konden ver laten. Ingesteld werd voor de leerlingen van den vervolgcursus voor bouwkunde een een-jarige cursus voor adspirant-bouw- kundig opzichter, welke veel succes boek te. In Mei 1940 werd de 5-jaarlijksche prijsvraag voor bouwkunde uitgeschreven, het ontwerp van een vrijstaande woning in een landelijke omgeving. De jury kreeg vier inzendingen te beoordeelen. Een eer ste prijs kon niet worden toegekend. De tweede prijs viel ten deel aan J. Freeke te Leiden, terwijl A. Heynis en J. Schin kel, beide eveneens te Leiden een premie kon worden toegekend. Spr. bracht hulde aan den directeur en de leeraren voor de wijze waarop zij de moeilijkheden van dit laatste cursusjaar het hoofd hadden gebo den. De afgetreden voorzitter, prof. dr. W. v. d. Woude werd to lid van verdienste benoemd. Tenslotte richtte spr. zich tot de leer lingen, die met het diploma de school gaan verlaten. Zij worden thans zelfstandig en deze zelfstandigheid brengt een groote verantwoordelijkheid mee. Spr. uitte zijn beste wenschen voor hun toekomst. Daarna werden de diploma's uitgereikt. Voor de binnenbetimmering werd een prijs toegekend aan S Linschoten, C. H. R .Briejer en W. Meyer. Ook de winnaars van prijs en premies voor de vijfjaarlijk- sche bouwkunde-prijsvraag konden hun envelop met inhoud uit handen van den voorzitter in ontvangst nemen. De leer ling Ingenhoes sprak namens de gediplo meerden woorden van dank. MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. Eindexamens. Eind-examen Natuurkunde en Werktuig kunde 5e Klas. J. Altink, P. H. Barentsen, Th. v. Beek, Wassenaar; J. van Bentén; L. C. Bik; E. H. Boddé Rijssen; P. J. Bon, D. v. cl Bos, W. v. di. Bos Voorschoten, M. S. Bnuinsma Deventer, J. Chaudron, I. Craana, P. Cra- ma, B. Cramer Den, Haag, R. Diederik Er- melo, W. Doorm Arnhem, Th. A. Groene- wegen, D. A. de Gunst, M. Koene Haar lem, W. Kooy Schiedam, A. D. J. Laburdus, A. Lestrade Voorhout, J. Lestrade, id., J. A. J. Maas Den Haag, D. J. Naber Hille- igom, H. L. P. Peters Voorschoten, A. W. Prins, C. Rens Den Haag, H. A. van Riet, N. A. Roosendaal, W. G. de Rooy, B. Schrij ver, A. Smit, H. Soetens Schiedam, F. A. Timmers Lisse, C. J. Uittenhout, B. Ver hoeven, G. Verlind, P. van Vliet Oegst geest, C. Vogelaar; A. Vos, F. N. J. van Wijk, M. E. C. Zitman. Eind-examen Beschrijvende Meetkunde en Perspectief. H. v. d. Berg, J. v. d. Blom, W. D. Ca- soers Noordwijk, C. P. B. Q. G. Doedens Alphen, C. M. Langeveld iid., F. v. d. Mark, W. C. van Osnabrugge Leiderdorp, A. J. M. v. d. Ruit, J. D. Splinter, H. H. Swinkels. Eind-examen Electrotechniek. A. Bakker Roelofsar ends veen, A. Dumas Diepenveen, J. P. v. d. Ham Wassenaar, J. A. v. d. Horst Leiderdorp, A. J. Ingen hoes Den Haag, C. v. d. Kamp Deventer, J. A. Koevoet Voorschoten, W. Twenihaar Deventer, C. v. d. Voort Noordwijk, H. Wallenburg Haarlem, C. van Walraven Voorburg, C. M. van Wal, K. Westmij ze Purmerend, J. v. d. Wijngaard. Eind-examen Bouwkunde. H. v. <L Berg, J. v. cL Blomn, W. D. Cas- pers Noordwijk, C. P. B. Q. G. Doedens Alphen, A. Heetveld, C. M. Langeveld Al phen, F. v. d. Mark, W. C. van Osnabrug ge Leiderdorp, A. J. M. v. d. Ruit, J'. D. Splinter, H. H. Swinkels. Eind-examen Bouwkunde 5e klas. A. van Breda Sassenheim, L. C. de Bree, M. P. van Es Warmond, W. Rüner Wasse naar, A. v. d. Mey, S. v. d. Mey Rijnsburg, J. van Ovost, P. van Rooyen, N. Outshoorn, J. Smit, P. J. van der Waal, J. M. v. d. Ruit Overgangsexamen» Overgangsexamen BIB2: Chr. Briejer, A. J. Crama, P. C. J. J. G. Doedens Alphen, J. Korbee Wassenaar, S. Linschoten, J. v. Mark, E. E. Wessels, Hillegom, M. W. Meyer Voorschoten, H. Th. Wijsman. Overgangsexamen ElE2: C. P. Andrea Ede, Y. Brusse Groet, J. A. van Dijk, W. L. Elderson Rotterdam, C. F. Frman, E. de Graaf, H. de Groot, H. Haas noot, W. Harteveld Rijswijk, V. J. Hellen- doorn Wassenaar, Th. A. N. v. d. Kley Wassenaar, R. C. Krooshof Deventer, M. E. Ph. v. Lieshout, J. J. Nieboer, B. Posthuma Alphen, E. S. Prins, H. Roos Meppel, W. Rhijnsburger Oegstgeest, G. W. van Hij Oegstgeest, J. J. M. Smidt, C. A. Smit Hillegom, P. J. Smit, J. G. E. v. d. Spek, door Prof. Dr. P. Greiiemmn 20e Week, 13—19 JulL Handelingen 23:1025:22. Ook als Apostel heeft Paulus zijn moei lijke en kritieke momenten. Het zijn oogen- blikken, waarin hij aan zichzelf twijfelt en zich afvraagt, of de ingeslagen weg wel de goede is. Hij ziet dan de toekomst voor zich als een donkere onzekerheid en hij heeft het gevoel, alsof alles wat hij ondernomen heeft waardeloos is. Het zijn de momenten, die doen denken aan Christus' dodsangst. Maar dan komt Christus hem te hulp! Dat was zoo geweest, toen Paulus ontmoedigd uit Athene was gekomen en gedurende de eerste maanden te Korinthe groote tegen werking der Joden ondervond. Hij vroeg zich toen af, of zijn plan om Europa voor Christus te winnen wel levensvatbaar was. Op dat kritieke oogenblik verscheen hem Christus (Hand. 18:910). Hetzelfde ge beurt ook nu. Het schijnt, dat de Joden de Romeinsche autoriteiten er van overtuigd hebben, dat Paulus een gevaarlijk sujet is. In alle geval staat den Apostel nu een lan ge gevangenschap te wachten. Op dit on gewone wil Christus hem nu voorbereiden, en hem daarvoor sterken. Christus had eens voorspeld, dat de Evangeliepredikers zouden worden ter dood gebracht en dat hun moordenaars zouden meenen, daarmee een godsdienstige daad te verrichten (Jo. 16:2). Ook de veertig sa menzweerders tegen Paulus zijn godsdien stige fanatici, die niet om geld doch louter uit overtuiging Paulus wilden dooden. De opzet mislukt, en wel doordat Paulus ge holpen wordt door zijn neef, den zoon van Paulus' zuster. Dit zijn de eenige familie leden van den Apostel, die bekend zijn ge worden. (Zondag). De hoofdman stuurt Paulus, onder een sterk geleide, naar den landvoogd Felix, die zich in Cesarea bevond. Felix is het voorbeeld van een parvenu. Hij behoorde eigenlijk tot den sla^enstand, maar genoot de bescherming van keizer Claudius' moe der, Antonia. Keizer Claudius stelde hem in 52 aan als landvoogd van Palestina. Uit de Handelingen blijkt, dat Felix een laag karakter had. Niet ten onrechte zegt Taci tus van hem; „Met alle wreedheid en wil lekeur heeft hij het koninklijke recht met de gezindheid van een slaaf gehandhaafd". Hij liet zich gemakkelijk omkoopen en met het huwelijk nam hij het niet nauw. De vrouw, die met hem in de Handelingen wordt genoemd, was Drusilla, de dochter van Agrippa I. Deze vrouw was ?chter op jeugdige leftijd gehuwd met Aziz, den ko ning van Emesa; doch Felix wist haar te verleiden en leefde in een ongeoorloofde verhouding met haar. De brief, die hier aan Felix wordt afge geven, geeft onomwonden aan, dat men in Paulus geen enkele schuld heeft kunnen vinden. Ook nu staat Paulus' onschuld vast; op dit punt waren de magistraten, die Paulus beoordeeld hebben, het volmaakt eens. De pretoren van de stad Filippi, de proconsul Gallio in Korinthe, de stadssecre taris van Efese, hier de hoofdman Lu'sias, zij allen erkennen zijn onschuld. En later zal dit weer herhaald worden door Felix, Festus en Herodes Agrippa II. (Maandag). De hooge Raad moet wel veel gewicht hebben gehecht aan Paulus' veroordeeling, want zelfs de hoogepriester was naar Ce sarea gekomen, vergezeld van eenige oud sten en van een handig advocaat. Tertul lus. Deze advocaat begint met een groote vleierij. Hij zegt, dat Felix den vrede heeft hersteld en vele verbeteringen heeft aan gebracht. Van dit alles is niets bekend, maar wel dat deze landvoogd door zijn hardvochtigheid de Joden tot het uiterste geprikkeld heeft en daardoor mede de oor zaak werd, dat straks de opstand der Joden in 66 uitbrak. De beschuldiging tegen Paulus is handig en kort geformuleerd. Maar men zal nu kunnen zien, hoe Paulus daarop reageert. (Dinsdag). Het antwoord van Paulus is een rustig en goed ingedeeld betoog. Het omvat de drie punten van beschuldiging, waarvan Paulus telkens aantoont dat zij onwaar zijn. Vooreerst is hij niet schuldig aan een volksoproer, vervolgens is hij niet ontrouw geworden aan het geloof der Vaderen, en ten derde heeft hij zich niet schuldig ge maakt aan tempelschennis (zie deze ver deeling in dè aanteekening). Al dadelijk valt het op, dat Paulus niet begint met Felix te vleien. Hij blijft zakelijk. Daarom spreekt hij over de twaalf dagen die er verloopen zijn sinds Paulus in Jerusalem is J. C. v. d. Steen, A. F. Strijk, A. A. J. Su- ringa Bodegraven, A. M. Uyterlinde Wamel, A. L. v. Veldhuyzen Wassenaar, Th. A. Vervoert Den Haag, N. de Water, M. Westerhout Den Haag. J. M. van Zee Den Haag, B. Zwiers Zuidwolde. Overgangsexamen E2E3 A. Andreas Noordwijk, A, P. H. v. d. Bent Voorburg, J. D. Bey, J. v. d. Boogaard, G. J. v. d. Burg, J. v. d. Burg, A. J. Caste- lein Alphen, E G. van Drunen, Den Haag, C. van Egmond Leiderdorp, H. Gautier Delft, J. Hollander, J. R. de Hoog, Wasse naar, J. Jansen Alkmaar, J. Kanbier, Y. van Keulen Wassenaar, I. J. d. Kramer Den Haag, J. A. Kuypers Stompwijk, A. D. Langeveld, J. Limburg, W. Lindenhovius Bennekom, J. Loos Rijswijk, P. H. Schou ten, Voorschoten, A. Steinmeier, F. Tege laar, F. v. d. Water, M. F. A. Wesseling. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris H. M. Mar- kusse alhier: Heerenhuis met tuin Plant soen 3 in bod f .300.kooper de heer H. van Riet q.q., alhier, voor: f 7.850.Win kelhuis imet tuin Haarlemmerstraat 250, in lbod: f 6.100.kooper de heer E. van Star- kenburg q.q. te Oegstgeest voor: f 6.575. Woonhuis met tuin Heerensingel 43, in bod: f 4.950.kooper de heer E. van Starken- burg q.q., voor f 5.100.Woonhuis met tuintje Lage Rijndijk 60 in bod: f 3.000. kooper de heer E. van Starkenfburg q.q., voornoemd, voor: f 3.110.Woonhuis met tuin Spieghelstraat 9 in bod: f 4.700. kooper de heer E. van Starkenburg q.q., voor: f 4.900.Winkelhuis Nieuwe Rijn 6 in bod: f 3.800.is niet gegund. De per- oeelen Heerensteeg 77a en 9 zijn uit de hand verkocht. gekomen. Daarmee wil hy aangeven, dat alles nog maar kort geleden gebeurd is, en het derhalve heel gemakkelijk zou zijn om alles nauwkeurig te onderzoeken en na te gaan. Het betoog is rustig en waardig, en vooral: Paulus weet ook de zwakke punten aan te geven. Zoo wijst hij er op, dat de genen, die hem in den tempel hadden aan getroffen, hier niet aanwezig zijn (vers 19). (Woensdag). De aanklagers schijnen niets meer ge antwoord te hebben op deze verdediging van Paulus, en ook Felix is eigenlijk over tuigd van Paulus' onschuld. Hij verdaagt het proces, maar geeft intusschen bevel, dat Paulus' gevangenschap zoo dragelijk mogelijk moet worden gemaakt. Vooral de omstandigheid, dat Paulus zijn vrienden mocht ontvangen, zal de Apostel met vreugde en dankbaarheid hebben begroet. Intusschen laat Lukas ons zien, wat voor een mensch die Felix wel is. Van den een en kant heeft Paulus indruk op hem ge maakt en wil hij meer van hem weten. Maar Paulus is geen vleier, en daarom laat hij, evenals Joannes de Dooper, duidelijk zien, dat het huwelijk van Felix met Dru silla een ongeoorloofde verhouding was. Ook Paulus is onverschrokken, evenals Joannes de Dooper. (Zie Markus 6:20). Van de anderen kant echter leeren we Fe lix kennen als een man, die door geldzucht werd beheerscht. Hij zou er voor te vinden zijn geweest aan Paulus de vrijheid te ge ven, wanneer de Apostel 'iem een groot los geld zou hebben ter hand gesteld. Dit ge beurde echter niet, en zoodoende werd de zaak uitgesteld, telkens weer opnieuw, tot dat er twee jaar waren verloopen en Felix werd opgevolgd door Festus. (Donderdag). In tegenstelling met zijn voorganger is Festus een plichtsgetrouw en voorzichtig magistraat. Aan zijn voorzichtigheid is het dan ook te danken, dat Paulus voor de tweede maal aan sluipmoord ontsnapt. Uit al deze pogingen kan men opmaken, hoe groot de haat tegen Paulus geworden was, en hoe zegenrijk zijn werk moet zijn ge weest, dat men zóó tegen hem optrad. Maar Festus is voorzichtig. Misschien heeft hij reeds kennis genomen van de proces stukken, want hij zegt, dat men Paulus in staat van beschuldiging moet stellen „zoo hij eenig misdrijf heeft begaan". Het schijnt, dat hij hieraan twijfelde. De aanklacht en de verdediging worden hier slechts kort weergegeven, maar het blijkt wel, dat de joden gepoogd hebben meer tegen Paulus in te brengen dan vroe ger, omdat er staat: „vele en zware be schuldigingen". Dit blijkt ook uit het ant woord van Paulus, waarin een nieuw punt naar voren komt, namelijk dat hij ook niets had misdreven tegen den keizer. Misschien is het bevreemdend, dat Festus die toch van Paulus onschuld overtuigd was, een middenweg zoekt om de Joden aan zich wilde verplichten, zonder Paulus" zaak te benadeelen. Maar dan bedenke men, dat Festus zy'n eerste optreden niet wilde be ginnen met een duidelijke veroordeeling van de Joden. Daarmee zou hij heel het volk tegen zich krijgen en de toestand was toch reeds gespannen. Van den anderen kant liet hij echter de beslissing geheel aan Paulus over, zoodat ook van dien kant de zaak vrij ordelijk werd behandeld. Als Ro- meinsch burger beroept Paulus zich dan op den Keizer (zie aanteekening bladzijde 335). (Vrijdag). In een gesprek van Festus met Herodes Agrippa I geeft Festus nog eens duidelijk de zaak weer. Deze Agrippa is de zoon van Agrippa I, die in hoofdstuk 12 is vermeld. Zijn zuster Bernike, waarmee hij langen tijd samenleefde, was berucht om haar ze deloos leven. Na gehuwd te zijn geweest met een zekeren Harkus en daarna met haar oom, Herodes van Chalcis, trouwde zij met Polemon, den koning van Cilicië. Daarna leefde zij in een ongeoorloofde ver houding met de latere soldaten-keizers Vespasianus en diens zoon Titus. In deze wereld van bederf en bedrog staat dan Pau lus voor ons als de verkondiger van een leer, die den mensch opheft uit de handen der zonde. (Zaterdag). De H. Schrift geeft ons een juisten kijk op de menschen en het wereld gebeuren. Zondag: Hand. 23:1022. Maandag: Hand. 23:2335. Dinsdag: Hand. 24:1—9. Woensdag: Hand. 24:1021. Donderdag: Hand. 24:2227. Vrijdag: Hand. 25:112. c Zaterdag: Hand. 25:1322. Op 19 Juli a.s. organiseert A.N.O.V.A. een grooten Jazz-Show avond, in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal, waaraan tal rijke bekende persoonlijkheden meewer ken. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. Bij besluit van 26 Augustus 1940 van den secretaris-generaal van het toenmali ge departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was de tandarts dr. Y. J. van der M. te Leiden hoofdassistent aan het Academisch Ziekenhuis schorsing met inhouding van salaris gegeven tot en met 30 September 1940. De centrale raad van beroep heeft thans 'dit besluit nietig ver klaard. Onze stadgenoot, de heer W. J. Stumpel, werd bevorderd van het vierde naar het vijfde en laatste studiejaar der T.M.S, „Technicum" te Rotterdam, afd. vliegtuig- bouwkunde, en behaalde tevens het diplo ma voor vliegtuigbouwkundig teekenaar. Voor diploma wegentechnicus is geslaagd de heer W. Serdijn, opzichter bij den Pro vincialen Waterstaat, alhier. Gisteren slaagden voor examen costu- mière de volgende leerlingen der school Pelikaanstraat: Greet v. d. Ploeg. Mien Zonneveld, Rie Verplanken, Nel v. d. Geest Leni Roose, Lien v. Steenbergen, Loes v. d. Berg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7