DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Stalin's plannen in Augustus 1939 Mae de MaCó jeiaióien fiuiöhietden In de bezette gebieden van de Baltische staten en Polen kT'-- ZATERDAG 12 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9997 3)e Q&idóchc (Bou/tcm^ Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux PapengTacht 32. V Slerk staan in dezen ti|«9 In een tijd, als dien de wereld nu moet doorleven, mag een christen nooit verge ten, dat hij, te midden van de zwaarste moeilijkheden, sterk kan staan sterk met en in Christus! De Mis-liturgie van morgen is heel spe ciaal een herinnering aan het H. Doopsel en en de H. Eucharistie. En wel zóó, dat door de lezingen (Epistel en Evangelie) met nadruk wordt gewezen op de kracht, die van beide uitgaat voor ons zieleleven, en in de zangdeelen op den krachtigen steun van onzen Zaligmaker een aanhoudend beroep wordt gedaan. (Deken de Korte in „Levenswijding door de Zondagsmis"). In de Introïtus, bij den aanvang van de H. Mis, houdt de Kerk ons al zoo klaar voor, in een schoonen zang,' vol van sterkende bemoediging, dat de Heer de kracht van zijn volk wil zijn: „De Heer is de kracht van zijn volk en de reddende beschermer van zijn ge zalfde: Heer, behoud Uw volk en zegen Uw erfdeel en wees hun koning in eeuwigheid. Ps. Heer, U roep ik aan, blijf niet sprakeloos tegenovef mijopdat ik door Uw zwijgen niet worde als zij, die ten grave dalen". Om de krachtige hulp, die den Zaligmaker ons wil schenken, moeten wij echter vragen; wij - moeten ons dien waardig maken; wij moeten aan de genade van onze roeping te zijn: het volk van God, waarvan God is „de reddende be schermer"! beantwoorden!.... Even later zingt de Kerk in de „Collecta" onder de H. Mis: „God der sterkte, van wien alle goeds voortkomt, plant in onze harten de lief de voor Uw naam, en schenk ons ver meerdering van godsvrucht, opdat Gij, wat goed is in ons moogt aankweeken, en, wat aangekweekt is, door ijver in de deugd moogt bewaren". Aldus blijft de Kerk in alle wisselen de zangdeelen van de H. Mis een beroep doen op Gods krachtige hulp. Zijn dat niet heerlijke gebeden, als 't ware speciaal voor ons in dézen tijd be stemd? Voor ons, die zoo moedeloos en be angst kunnen zijn; voor wie 't rondom ons heen, aan alle kanten, zoo donker kan wor den. Vol vertrouwen zingt de Kerk in den „Tusschenzang". Eerst in het Graduale: „Neig U een weinig tot ons, Heer, en wees voor Uw dienaren niet onver murwbaar. Heer, Gij zijt onze toevlucht geweest van geslacht tot geslacht". En dan in het Alleluja: „Alleluia, alleluia. Óp U, Heer heb ik mijn hoop gesteld, laat mij nimmer beschaamd worden: bevrijd mij overeenkomstig Uw recht vaardigheid en wil mij verlossen: neig Uw oor tot mij en kom mij ijlings te hulp. Alleluia". Deze korte beschouwing over de Mis-litur- gie van morgen moge veler, aandacht daar heen richten, opdat wij allen, op dezen Zon dag gesterkt met onwankelbaar vertrouwen in den Zaligmaker, met verfrischten moed, als verjongd en verjeugdigd, de nieuwe week met een nieuw leven moge ingaan! SENSATIONEELE PUBLICATIE VAN DOCUMENTEN IN HET JOURNAL DE GENèVE. Onder het opschrift „Twee documenten" publiceert het „Journal de Genève" een sensationeele geschiedenis van de hand van den vroegeren correspondent van Ha- vas te Genève, Henri Ruffin. Deze docu menten zijn, naar het blad schrijft, niet nieuw. Zij zijn van 27 November 1939. De publieatie werd niet toegestaan. Het be richt van den vroegeren Havas-correspon- dent betreft een verklaring, die Stalin op 19 Augustus 1939 des avonds voor het Po litbureau heeft afgelegd over het op den zelfden dag gesloten DuitschRussische verdrag en waarvan Ruffin destijds kennis droeg. Op welke wijze het document in Ruffin's handen is gekomen, is onbekend, daar Ruffin dit een beroepsgeheim acht, dat hij niet wil schenden. Het toentertijd door Ruffin opgestelde bericht luidt als volgt: Op denzelfden avond, waarop Stalin een overeenkomst met het Duitsche rijk had gesloten, achtte hij het noodig zijn poli tiek voor de leden van het Politbureau te rechtvaardigen. Hij verklaarde, dat, wan neer de Sovjets een alliantie-verdrag met Frankrijk en Groot-Brittannië zouden slui ten, Duitschland zich gedwongen zou zien met de Westelijke mogendheden een mo dus vivendi te vinden. Hierdoor zou de oorlog vermeden worden. Wanner de Sov jet-Unie echter het* voorstel van Duitsch land aanneemt dit was in feite reeds in den loop van den middag door Stalin on derteekend dan zal Duitschland onge twijfeld Polen aanvallen en een interven tie van Engeland en Franyrijk wordt on vermijdelijk. West-Europa zal zoodoende een ernstige vernieling tegemoet gaan. Wij zullen, zoo zeide Stalin, dan een groote kans hebben buiten het conflict te blijven en kunnen een gunstig tijdstip afwachten. Dit is iets, wat ons belang vereischt. De dictatuur van de communistische partij is slechts mogelijk door middel van een groo-, ten oorlog. Een ander belang van de Sov jets noemde Stalin, dat Duitschland den oorlog zoo lang mogelijk zou kunnen voe ren. Daar de Sovjet-Unie neutraal blijft, zal zij Duitschland economisch helpen. Doch het spreekt vanzelf, dat de Sovjet-hulp een zekere grens niet zal overschrijden, daar de Sovjet-Unie haar eigen'leger niet mag verzwakken. Tegelijkertijd moet ook een actieve communistische propaganda ge voerd worden. De Sovjet-Unie moet goed voorbereid zijn voor het oogenblik, waar op de oorlog ten einde loopt. Het verrast niemand, zoo voegde de voormalige Havas-correspondent te Genè ve hieraan toe, dat dit bericht van Havas te Parijs voorzichtigheidshalve door eén groot deel van de pers in den doofpot is gestopt, vooral door dat deel van de pers, dat er waarde aan hechtte zoo het geen belang hierbij had de Sovjet-ambas sade te Parijs niet te mishagen. Zoo was de stand van zaken, naar Ruf fin verder verklaart, toen enkele dagen later een nieuw, niet minder sensationeel document tot het publiek doordrong, waar bij eveneens gepoogd werd het in den doof pot te stoppen. Dit document betrof de in structies, die door de Komintern waren versterkt om het rapport van Stalin te rechtvaardigen. Door een bijna onbekend Qeói/ótem atis eetde lateedfleid HET is een gruwelijke spijze, welke de dagbladen hun lezers thans voorzet ten; de wreedheden, welke de Sovjets begaan, tar,ten werkelijk de meest buiten sporige verbeelding. Wij zyn er nooit op uit geweest, om onzen lezers te vergasten op zooveel mogelijk sensatie-nieuws, noch zijn wij gebrand op het opdisschen van de verbeelding overma tig prikkelende verhalen over beestachtige wreedheden. Maar er komt tenslotte een oogenblik, waarop men niet langer zwijgen mag en zijn lezers op de hoogte moet brengen van het geen er geschiedt. De berichten, welke wij dagelijks ontvan gen, maken melding van zoon afschuwelijke reeks misdaden, door Sovjet-bandieten ge pleegd tegen weerlooze ongelukkigen, tegen gewonde en niet meer tot afweer in staat zijnde Duitsche soldaten, tegen gevangen gezette Oekraïners, en bewoners van de vroegere Baltische staten, tegen vrouwen en kinderen zelfs, dat het niet langer geoor loofd is, om teergevoeligheden te ontzien en de vrede- en orde-lievende bevolking in ge lukkige onwetendheid te laten. De gepleegde onmenschelijkheden zijn deels het werk van uit het lood geslagen individuen, welke men behalve in de Sovjet-Unie ook elders aantreft. Elke oorlog brengt een verruwing van de zeden met zich mee en elke oorlog schept gelegenheid voor misdadig aangelegde naturen om hun tegennatuurlijke driften bot te vieren. Kon men de gepleegde misdaden schrijven op het conto van die individuen, daarbij reke ning houdend met den invloed van een ze kere oorlogspsychose, dan was er weinig aanleiding er uitvoerig op in te gaan. Maar wat ons bericht wordt van over de Sovjet-grens wijst erop, dat hier geen spra ke is van alleen staande gevallen; het is een gesystematiseerde misdaad, een van hooger- hand geregelde en tot in de meest satani sche finesses uitgewerkte Gepeoe-terreur. De Russen zelf hebben daaronder reeds jarenlang gebukt gegaan en de schatting, dat aan deze terreur ettelijke millioeneh menschen in het Sovjet-paradijs ten offer gevallen zijn, is niet overdreven. Ook vroe ger drongen de rapporten van uit de hel ontsnapten door en verspreidden eenig licht over de duisternis, welke er hing achter de hermetisch gesloten grenzen van het Sovjet paradijs. Geestelijken, die jarenlang in d« Russische kerkers hadden gesmacht en daar na tot levenslangen dwangarbeid in de Si berische steppen waren veroordeeld, kon den soms ontkomen en rapporteerden hun eigen wedervaringen, alsmede het lot van hun bisschoppen en medebroeders. In an dere gevallen kon men wel vermoeden wat zich had afgespeeld, wanneer men las van massa-arrestaties en executies. Al deze vermoedens en berichten vinden thans een verschrikkelijke bevestigiging in hetgeen de Duitsche opmarcheerende legers ontdekten in de randgebieden van den bolsjewiekschen heilstaat. Ook vandaag bereiken ons weer berich ten over de gruwelijke wijze, waarop de Sovjets hebben huisgehouden onder de ka tholieke geestelijkheid van de vroegere Bal tische staten. Met het beruchte schot in den nek zijn hun lijken gevonden. Dit regiem heeft zich gevestigd door ter reur en massa-moord, het heeft zich niet anders kunnen handhaven dan door voort gezette terreur en door steeds nieuwe mas sa-moorden. Een dergelijk bloed-regiem ver dient onder te gaan en het is nuttig, dat iedereen ook hier in ons anders zoo rustige Nederland, zich er terdege rekenschap van geeft, welk mensch-onteerend stelsel het is, dat thans onder de mokerslagen van de Duitsche weermacht stelselmatig en met in zet van alle krachten zijn ondergang tege moet gaat. Met inzet ook van het leven van vele Nederlandsche jongemannen, die ge hoor geven aan den oproep van het Neder landsche legioen. orgaan te Parijs, het „'1 Ordde National", werd op 11 December 1939 een Indiscretie begaan. De instructies waren bestemd voor de afdeelingschefs en hun plaatsvervangers, alsmede voor de secretarissen-generaal der communistische partij in Frankrijk en Bel gië. De aard van de gedachte en van het plan van Stalin werd hierin als volgt om schreven: Het instellen van het Sovjet regime in alle kapitalistische landen door de internationale revolutie blijft het eenige algemeene doel van de buitenlandsche poli tiek der Sovjet-Unie. De Europeesche oor log schept alleen de gunstige omstandighe den en voorwaarden voor het ontketenen van een internationale revolutie. Wij heb ben ons doel bereikt, n.L het uitbreken van een algemeenen oorlog, zonder hieraan deel te nemen. Wij zullen de Duitschers tijdens den Europeeschen oorlog dusdanig bij staan, dat zij lang tegenstand kunnen bie den, doch niet zoover, dat een -overwinning van de Duitsche wapens mogelijk wordt. Op deze wijze zullen wij de beslissing in handen houden. NOG MEER GEVONDEN DOCUMENTEN. In het redactiebureau van het commu nistische dagblad „Tiesa" te Kaunas is, naar het D. N. B. verneemt, eenige- dagen geleden weer een geheime bolsjewistische centrale gevonden. Onder een warboel van papieren vond een Duitsche commissie die een onderzoek instelde, een aantal belangrijke rapporten van agenten en geheime documenten, on der meer een nauwkeurige opsomming van de officieren der Oost-Pruisische regi menten en kaarten van kazernes en vlieg velden. Er was verder een document met mededeelingen over de wegen naar Dant— zig en Koningsbergen met het draagver mogen van belangrijke bruggen. De ver zameling werd voltooid door ophitsende plakkaten en pamfletten in de Duitsche taal, waarin de bevolking van Oost-Prui sen werd opgeroepen de bevelen der Sov jetcommissarissen op te volgen. Het beruchte schot in den nek Naar de bevoegde instanties te Kovno meedeelen, bevinden zich onder de thans gevonden lijken in totaal omstreeks elf honderd katholieke geestelijken, die groo- tendeels zoogenaamd als gedetineerden in gevangenissen waren ondergebracht. Alle lijken vertoonden het beruchte schot in den nek, waarmee de Gepeoe haar gevan genen als regel ombracht. Enkele der slachtoffers vertoonden, naar duidelijk uit foto's blijkt, aan het bovenlichaam sneden in kruisvorm, terwijl bij anderen onmis kenbare kruisen op bovenlijf en armen waren gebrand, blijkbaar met een gloeiend ijzer. Onder de lijken vond men twee pas toors uit Wilna, die reeds boven de tach tig waren. Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Litausche clerus een collectie van de foto's' samengesteld, die gevoegd wordt bij het ma teriaal, dat binnen enkele dagen naar het Vaticaan wordt gezonden. De clerus ver zoekt het Vaticaan tevens een vertrouwens man te zenden, die de situatie ter plaatse kan opnemen. Voorts wordt uit Berlijn gemeld, dat Sovjet-soldaten uit de kerken en pasto rieën in de Oostzeestaten alle wijnvoorra- den hebben gestolen, die voor kerkelijke doeleinden waren bestemd. In de bagage van een Sovjet-officier vond men foto's, De lijken van de vermoorde mannen en vrouwen, die uit de kelders de gevangenis naar buiten zijn gedragen Vrouwen en mannen, die hoofdzakelijk tot de Oekrainsche bevolkingsgroep behoorden, werden vermoord. Op hen werd de haat der Bolsjewistische machthebbers gekoeld l -v 1 jt A DE BEULSBIJL VAN DE GPU Assoc. PressHolland) waarop Sovjet-soldaten bezig waren wijn uit gewijde kelken te drinken. Op een tafel stonden monstransen en crucifixen, die door de soldaten waren behangen met roo- de vlaggen, waarop de emblemen der Sovjets voorkwamen. Op de foto's kwamen ook paarden voor, die met altaarkleeden, kandelabers en priestergewaden waren be laden, welke blijkbaar als buft meegevoerd zouden worden. Dezer dagen is het te Londen gebeurd, aldus meldt V.P.B. uit Berlijn, dat de bolsje wistische Jood en ambassadeur der Sovjet republieken, Maiski, een bezoek aan de Sint Paulskathedraal gebracht heeft en zich door een geestelijke het gebouw liet toonen. Deze ambassadeur was een der eer sten, die lid werd van den bond der god loochenaars. Men kan echter duidelijk zien, wat de bedoeling van deze demonstratie is, wanneer men leest, dat de bolsjewieken plotseling hebben besloten deze bond der godloochenaars te ontbinden, daar hij niet meer bestaanbaar is. De Londensche correspondent van „Goe- tenburgsche Posten" meldt, dat Roosevelt als voorwaarde voor zijn hulp aan Rusland den eisch van volledige godsdienstvrijheid in Rusland heeft gesteld. Zooals men ziet, is Stalin dadelijk bereid aan deze voor waarde, tenminste op papier, te voldoen. Zoolang het bolsjewistische stelsel blijft be staan, zal er natuurlijk niets veranderd wor den, want de vernietiging van den gods dienst behoort tot de grondslagen van het bolsjewistische regiem, dat weet Roosevelt evengoed als wij. Het is daarom „walge lijk", aldus de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" van gisterochtend, wanneer Roose velt thans beweert, met de hulp der bolsje wieken een nieuwe internationale orde te willen oprichten, waarin de geest van Chris tus zal heerschen. NA EEN TWEEJARIGE HEERSCHAPPIJ DER SOVJETS IN OOST-POLEN Het Stockholmsche blad „Aftonbladet" publiceert een bericht van zijn correspon dent, die zich bij de Duitsche troepen in het Oosten bevindt en die het een heel bijzon der belangwekkende taak acht, na te gaan welke sporen een tweejarige heerschappij der Sovjets in de door de bolsjewisten be zette deelen van het voormalige Polen heeft achtergelaten. Een groot aantal bewoners, zoo wordt in' dit bericht gezegd, is door de bolsjewisten naar het binnenland van de Sovjet-Unie overgebracht. In him plaats heeft men „be trouwbare bolsjewisten" naar de bezette Poolsche gebieden gestuurd. Deze bolsjewis ten hebben zich echter te rechter tijd voor den Duitschen aanval uit de voeten ge maakt. Alleen uit Bialystok, een stad van 150.0000 inwoners, zijn 50.000 Sovjetaan hangers gevlucht. De correspondent legt er in zijn bericht den nadruk op, dat de Polen overal zonder uitzondering de Duit schers als hun bevrijders hebben begroet. Langs de wegen door de dorpen stonden de vrouwen en gaven den Duitschen soldaten melk en eieren. In Wolkyvic zag de Zwecd- sche correspondent een eerepoort, die door de bevolking van dit plaatsje was opgericht voor de binnenrukkende Duitsche troepen. De Sovjets waren hals over kop gevlucht. Zij hebben al hun propagandamateriaal, wapens en wodka-voorraden achtergelaten. KINDEREN IN DIENST DER GEPEOE Radio-Moskou meldt, dat de Gepeoe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jongens, ja zelfs kinderen heeft opgenomen die in het bijzonder tot taak hebben gekre gen spionnen op te sporen. Deze kinderen zijn reeds in een voorbereidenden cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid van den hoog- sten raad der Sovjets, Loebjanova, heeft voor de Moskousche radio een oproep ge richt tot de vrouwen der Sovjet-Unie en de „amazones" aangespoord met dapperheid en moed naar het front te gaan om voor het land van Stalin te strijden. De vrouwelijke piloten werden aangespoord, in vermetel heid niet voor de mannen onder te doen. De in het weermachtsbericht van gisteren gepubliceerde resultaten van den omsinge lingslag van Bialystok en Minsk geven de Berliner Boersenzeitung aanleiding zich be zig te houden met de Joodsch-Russische propaganda, die naar het blad schrijft, thans voor de pijnlijke taak staat de niet te verbergen catastrophe van de bolsjewisti sche grenslegers op de een of andere wijze te verdoezelen. Om dit doel te bereiken, be dienen, zoo schrijft de Berliner Bocrsen- seitung, de Joden in het Kremlin zich van een in zijn primitieve doldriestheid weer- galoozen truc. Allereerst laten zij door mi litairen beweringen opstellen, die reeds ver af zichtbaar het stempel van de leugen op het voorhoofd dragen en wel zoo, dat al leen de zwakzinnigste bolsjewistische ra dioluisteraar of dagbladlezer dit gelooft. Even dom is, zoo schrijft het blad verder, de tweede Sovjet-truc, om eenvoudig de door talrijke emigranten bevestigde Duitsche verklaringen over de bolsjewistische gru weldaden over te nemen en ze den Duit schers in de schoenen te schuiven. Met een dergelijk verdraaien van de waarheid trach ten de bolsjewisten de aandacht van de

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1