QemengtUffiexichten SPORT RECHTZAKEN PAM BIJ DE MAANAPEN Verdwenen VRIJDAG 11 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 In de Kleine Eligensteeg te Utrecht is gisterochtend oni elf uur een droevig on geluk gebeurd. Aldaar werd een vracht auto gelost, welk, toen het lossen geëin digd was, door den chauffeur achteruit ge reden werd. Het bijna tweejarige jongetje F. R., dat ongemerkt achter de vrachtauto was gaan spelen, werd hierdoor overreden en was op slag dood. De moeder zag het ongeluk voor haar oogen gebeuren. VERDRONKEN. Nabij het Lekskesveer te Wageningen is Woensdagavond de veertigjarige J. G. bij het baden verdronken. Hoewel de politie onmiddellijk is gaan dreggen, was het lijk gisterochtend nog niet opgehaald. Woensdagavond om 9 uur in de 21-ja rige R. O. te Maurik bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Woensdagavond is achter een woning aan de Oostenburgerdwarsstraat te Amster dam een 4-jarig jongetje te water geraakt en verdronken. Een 2-jarig jongetje is achter een per ceel in de Boomstraat te Amsterdam in een put geraakt van de rioleering en verdron ken. Gisteravond is de 15-jarige T. D. in het Noordzeekaanal te IJmuiden verdronken. BIJTIJDS GERED. Ondanks het feit, dat den avond te voren te Dieren in den IJssel bij het Apeldoorn- Dierensche kanaal een twintigjarige jon gen jammerlijk verdronk .waagde dr. v. H., afkomstig uit 'Tilburg, die ook de zwemkunst niet voldoende machtig is, zich daar eveneens te water. De IJssel is hier bijzonder gevaarlijk. De fcnelle stroom veroorzaakt tusschen de z.g. ..kribben" gevaarlijke draaikolken. Ook zijn in den bodem groote oneffenheden. De gevolgen van deze onvoorzichtigheid bleven dan ook niet uit Op een gegeven oogenblik verdween dr. v. H. in de diepte. Door het kordate optreden van mej. Kor- tenhorst afkomstig uit Den Haag, die mede van de partij was, en wel kon zwemmen, werd erger voorkomen. Na een paar kee- ren te zijn ondergedoken, gelukte het haar dr. v. H. op te halen en bewusteloos op het droge te brengen. De heer H. R., vond in de nabijheid van de Maas te Oeffeit een portefeuille met een inohud van ruim 2300.Uit papieren bleek, dat een en ander toebehoorde aan M. v. B. te Oeffelt. De vinder bracht de portefeuille met het geld aan den heer v. B. terug, die zich op dat oogenblik van het verlies nog niet bewust was. ..Tel" De zwemvereeniging „Poelmeer" houdt morgenmiddag in haar inrichting aan de Haarlemmervaart haar jaarlijksch zwem feest, dat, gezien de bijzondere weersom standigheden, zeker belooft te slagen. Op" het programma staat o.a. weer het nummer 100 M. borstcrawl om den dr. Bor- gerhoff Mulder-beker. Voorts zal een ko misch nummer verwerkt \yorden, terwijl tot slot de waterpolo-wedstrijd Poelmeer DZV (Delft) zal worden gespeeld. WATERPOLO DE COMPETITIE. De poloclub van De Zijl speelde gisteren in Amsterdam tegen D. J. K., waarvan in den eersten competitiewedstrijd met 64 werd verloren. Deze tweede wedstrijd werd door de Amsterdammers met 52 gewon nen. De stand in de afd. N. is nu: gesp. gew. igel. verl. v.t. pnt. Haarlem 3 3 15—2 6 V. Z. V. 3 3 164 6 D. J. K 5 3—2 17—17 6 H. V. G. B. 4 1 3 6—19 1 De Zijl 5—14 12—24 1 De reserven van Poelmeer en L. Z. C. bonden in Poelmeer den strijd tegen elkaar aan. De L. Z. C.'ers wonnen met 20. Hier is de stand nu: Z. I. A. N. III 3 3 16—3 6 L. Z. C. n 4 2 1 1 16—6 5 Maas II 1 1 2—2 1 Poelmeer II 4 4 421 WIELRENNEN DE WEDSTRIJDEN IN HET STADION. Van der Voort wint den grooten zomerprijs. De uitslagen van de gisteren te Amster dam gehouden sprintwedstrijden voor ama teurs luiden als volgt: le serie: C. Bijster wint (12.4 over de laat ste 200 meter) voor Motke en Ott. 2e serie: B. Remkes wint voor Duyns en Coutelaar zonder veel tegenstand. Laatste 200 m. in 12.8 sec. 3e serie: De Best wint op de streep voor Faanhof, die steeds de leiding had, en v. d. Vliet. Tijd laatste 200 m. 13.6 sec. 4e serie: Van Boheemen wint deze sprint van den kop af in den snellen tijd van 12.6 sec over de laatste 200 m. Na hem van Gel der en Ooms. De inhaalwedstrijd voor amateurs tus schen Olympia en D. T. S. werd eerst in de laatste ronde met een lengte voorsprong ten gunste van D. T. S. beslist in den tijd van 4 min. 44.2 sec. Wedstrijd voor amateurs over 6 km. met drie klassementen: 1. Boeke 10 p., 2. Faan hof 8 p.; 3. Ooms 8 p. Halve finale sprintwedstrijd: le rit: Bijster wint met wiel van van Boheemen (laat ste 200 m. 12.6 sec.). 2e rit: Remkes wint met lengten voor De Best. Hij maakte den snelsten tijd van den avond over de laatste 200 m., nl. 12.4 sec. Sprint om de 3e en 4e plaats: 1. van Bo heemen; 2. De Best tijd 12.8 sec. over de laatste 200 m. Sprint om de eerste en tweede plaats: Bijster werd de kop opgedrongen en Rem kes volgt hem op eenige lengten. Bij het ingaan van de laatste ronde trachtte Bijster deze situatie te wijzigen, hetgeen hem niet gelukte. Even voorbij de Marathontribune schoot Remkes hem voorbij en hoewel Bijs ter nog iets inliep, schoot Remkes toch als eerste over de eindstreep met als tijd 12.8 sec. over de laatste 200 m. Eindresultaat: 1 Remkes; 2. Bijster; 3. van Boheemen, en 4. De Best. Als hoofdnummer stond een 50 km. baan_ wedstrijd op eigen kracht om den grooten zomerprijs op het programma. Dit werd een prachtige strijd met vele spannende mo menten, welke ten slotte door v. d. Voort gewonnen werd. Er ontspon zich al dadelijk een felle strijd om de leiding. Na 18 ron den rijden deed v. d. Voort een uitlooppo ging, welke echter geen succes had. Pronk en Evers haalden hem na 6 ronden weer in. Toch liet v. d. Voort het hier niet bij en na 28 ronden was het hem bijna gelukt de staartgroep in te halen. Motke zorgde als leider van het peleton er voor, dat v. d. Voort weer werd ingehaald. Deze had hiermee blijkbaar te veel van zijn krachten moeten vergen en zakte voor korten tijd af. Op de helft van den strijd leidden Bras- penninx, De Korver en Bakker. Samen met van Amsterdam en Wijdenes trok v. d. Voort er weer tusschenuit. Evers volgde spoedig dit voorbeeld en door zeer goed rijden gelukte het Evers en v. d. Voort het peleton in te halen. Twee ronden voor het einde kreeg Evers een lekken band, waar door de eindspurt tusschen de twee con currenten uitbleef. Toch reed Evers dapper door en slaagde er zoowaar in, de tweede plaats te bezetten. Van der Voort werd Haagscfae Politierechter SNEL RECHT VGOR LEVENSMIDDELEN DIEFSTALLEN. Zware gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming. De stucadoor A. V. en de fabrieksarbei der L. van R., beiden te Alphen aan den R ij n woonachtig, hadden zich teza men schuldig gemaakt aan drie diefstal len daar ter plaatse, gepleegd eind Juni. De Officier had deze feiten in dezen tijd zoo ernstig gevonden, dat hij hun aanhou ding en voorgeleiding had gelast. En zoo hadden ze zich voor den Politierechter te verantwoorden. Hetgeen hun ten laste was gelegd betrof het volgende. Van Benschop hadden zij 15 kazen gestolen. Ten nadeele van C. W. de Jong hadden ze 50 eieren ontvreemd en bij Franssen hadden zij een schaap gestolen. De agent van politie G. Noor lander te Al phen, zeide, dat V. gunstig bekend staat, maar dat van R. nog van een ander feit verdacht, wordt, waarvoor hij gedeti neerd is. De Officier vond deze diefstallen van le vensmiddelen in dezen tyd buitengewoon ernstig en eischte tegen elk der verdach ten een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en hun onmiddellijke gevan genneming. De Politierechter dadelijk von nis wijzend veroordeelde elk der verdach- nte tot een gevangenisstraf van vijf maan den en gelastte hun onmiddellijke gevan genneming. Niet opgekomen bij de luchtb escherming. De arbeiders J. P. van S. en G. M. D., beiden te Alkemade, moesten terecht staan, omdat zij niet opgekomen waren om dienst te doen bij den luchtbeschermings dienst daar ter plaatse, in den nacht van 8 op 9 April. Zij hadden torenwacht. Bei den bekenden het feit, waarbij S. tot zyn verdediging aanvoorde, dat het in het hok een janboel was en niet om uit te houden. Poliiterechter: „Het ging er om, dat u geen koffie kreeg". Zulks werd door verdachte toegegeven. Verdachte D. zeide, dat het om te sta ken was geweest, dat zy niet gekomen wa ren. De Politierechter vond, dat er geen spra ke was van staken en vond het gebeurde hoogst onbehoorlijk. Verder beklaagde D. zich, dat de ander 3.50 kreeg en hy niets. De Officier wees er op, dat er op deze overtreding vier jaar gevangenisstraf staat. Al wie in dezen tyd gevorderd wordt om dienst te doen heeft daar maar aan te vol doen. Het algemeen belang eischt zulks. Gezien de ernst van het feit eischte spr. tegen elk der verdachten drie piaanden ge vangenisstraf. De verdachten voerden nog aan, dat zy niet eens wisten wat zij daar doen moesten. De Politierechter hield de zaak aan tot 14 Juli om het hoofd van den luchtbescher mingsdienst in deze zaak te hooren, alvo rens uitspraak te doen. dus winnaar, hetgeen een uitstekende pres tatie is als men bedenkt, dat het een zeer zwaar bezet veld was. Rijders van naam als Motke, Saes, De Groot, enz. beant woordden niet aan de gestelde verwachtin gen. De uitslag luidde als volgt: 1. v. d. Voort IJmuiden, in 1 uur 6 min. 18 sec.; 2. Evers, Wormerveer; 3. Boeyen, Oss; 4. Derksen, Amsterdam; 5. Pronk, Heiloo; 6. Domhof en 7. Groenewegen. FINANCIËN EN ECONOMIE DE VEEVOEDERVOORZIENING VAN EUROPA. Euopapress meldt uit Berlijn: Vóór den tegenwoordigen oorlog vormde de veevoedtervoorzieniinig van de Europee- sche veestapel geen probleem, want voor zoover de veeteelt landen hom behoefte aan voeder niet uit eigen productie konden dek ken, was invoer van overzee in ieder ver- eischt kwantum mogelijk. De voor de be taling van dezen invoer noodzakelijke de viezen werden verkregen uit den export van de dierlijke producten. Op deze wijze ontwikkelde Nederland en Denemarken zich tot belangrijke mporteoms van vee voeder en evenzoo belangrijke exporteurs van veeteelt-producten. Nederland had be hoefte aan een invoer van meer dan 2 imil- lioen ton veevoeder per jaar, terwijl Dene maken rond 1,6 tmilloen ton moest impor teeren. Met het voonschrijden van den oorlog nam de invoer van overzee voordurend af. Voor de landen, die veevoeder invoeren, werd het noodzakelijk de zelfvoorziening in belangrijke mate op te voeren en voor zoover men dit' feit niet kon bereiken moest men er noodgedwongen toe over gaan de veestapel tot een overeenkomstig lager peil te rediuceeren. Voor Duitscfaland vormt de stijging van de veevoederproductie een onderdeel van de productieslag, die in 1934 een aanvang nam. De verhooging van de Duitsohe vee voeder-productie werd bereikt door een grootere opbrengst aan groeiwoeder, door het kunstmatig drogen van voeder, door het bereiden van gegist voeder, door bij- teelt en door andere doeltreffende maat regelen. Andere landen hebben dit voor beeld gevolgd zoo als Nederland, waar men het grasland in verhoogde mate gebruikt voor voedierwiimiing en waar men het ge bruik van gegist voeder bevordert, te wijl men bovendien het kunstmatig drogen van gras ter hand nam. Denzelfden weg gingen Denemarken en Zwitserland; in deze lan den wint bovendien de productie van hooi en lucerneaneel steeds meer veld. Verder tracht Denemarken mede door vergrooting van de vischmeelpoductie een einde te maken aan het voedertekort. In de boschrijke Scandinavische landen neemt hout als grondstof voor veevoeder producten voordurend toe in beteekenis. Voor wat betreft de productie van voeder- oellulose staat Noorwegen aan de spits. Ook Zweden en Finland bevorderen de pro ductie van voeder cellulose, die vermengd met een kleine hoeveelheid eiwit een vol waardig veevoeder oplevert. In deze landen en in Denemarken vervaardigt men voorts uit zeegras een zeer bruikbare meelsoort, die bijzonder rijk is aan koolhydraten, mi nerale stoffen en jodium en uitstekend ge schikt is voor vermenging met ander vee voeder. Begunstigd door hun klimaat hebben de Zuid-Buropeesche landen hun teeltopper- vlate voor veevoeder in belangrijke mate kunnen uitbreiden, zoodat hun beteekenis als leveranciers van de minder begunstigde landen bij voortduring stijgt. Roemenië heeft vooral meer suikerbieten, zonnebloe men en soja aangeplant, maar ook de teeltoppervlakte voor andere oliehoudende planten en vezelplanten vergroot. In Bul garije heeft men de sojaoultures meer dan verdubbeld en den verbouw van suiker bieten, katoen en andere textielplamten be langrijk vergroot In Hongarije en Slowakije loopt de ont wikkeling parallel; vooral mais, klaver en oliehoudende planten worden hier meer dan voorheen verbouwd). 221. Ze hebben het blijkbaar gemunt op de overgebleven pakjes met lekkernijen en levensmiddelen, want even later verschijnt de aap weer en reikt nu aan degenen die buiten staan, alles wat hij kan vinden. 222. Als er niets meer van him gading is, komt het aapje weer te voorschijn, en evenals ze gekomen zijn, vertrekken de maanapen ook weer, nu echter ieder één of meer pakjes dragend. Radio-programma VRIJDAG 11 JULL HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramofoon- muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek (9.15—9.20 Voor de huisvrouw). 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. (11.2011.40 Declama tie). 12.00 Klaas van Beeck en zijn or kest. 12.4i0 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orgelspel. 1.30 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenha- ge" en gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Een Dominéé over de kerk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Ensemble Aimbende met piano-intenmezzi. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Vlaamsche volksliedjes met een Mie- ding (opn.). 6.40 Sportwetenswaardig- Qieden. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Fotografiecursus. 7.50 Gramofoon muziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroep orkest en gemengd koor. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Piano- voordracht. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met orgelbegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 En semble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amuse mentsorkest met piano-intermezzi2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Revida-sextet. 3.00 Vrouweniuitzenddng en gramofoon muziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Chris- Radio-Stichting). 6.15 De Ramblers. Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 De Romancers. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 H. O. V.-koor Haarlem, knapenkoor „Deo Gratias", Haarlem en het Omroepsympho- nie-orkest. 8.55 „De Gulden Sporen slag", causerie. 9.10 Omroepsymphonie- orkest. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.05—dO. 15 Gramofoonmuziek. - GEM. RADIO DISTRIBUTIE BEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hilversum L 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum H. 22.1523.00 HolL Programma uitsluitend voor Radio Centralen. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitsch Pro gramma. 21.0022.00 Graimofoonmuizek G. R. D. 22.0024.00 Duitsch Program ma. Bij d. Finsche verbindingstroepen. Een telefoonpost tijdens den opmarsch tegen de Sovjet-legers (Suomen-Holland) FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 62) Hij glimlachte haar toe, terwijl zij haar verbaasd gezicht naar hem toekeerde. U ziet dus dat er niet veel reden is om u ongerust te maken. Het geheim is bijna opgehelderd. Als u mij toestaat, jonge da me, zou ik u wel geluk willen wenschen. Maar; maar Zij zocht naar woorden. Foyle ging zitten, nam een penhouder op en trommelde er mee op zijn vloeiblad. Hij vervolgde zonder op haar woorden te let ten: Ik wil niet ontkennen, dat, wanneer u mij een dag of twee geleden had verteld, dat u Harry Goldenburg had vermoord, het er leelijk voor u zou hebben uitgezien. Maar daar is nu geen sprake van. Wij weten nu dat het noch u, noch Mr. Grell was. Als u ons dadelijk de ware feiten wat u betrof had verteld, zou dat de zaak zeer vereenvoudigd hebben. Nu echter bestaat er geen enkele reden, waarom u het niet zoudt doen. Het warme bloed was haar naar het ge laat gestegen. Zij was opgestaan, in het eerst niet in staat de volle beteekenis van dat alles te begrijpen. Ik begrijp het niet, riep ze uit. Dat zult u zoo aanstonds wel doen. Gaat u nu rustig zitten en vertelt u mij op uw eigen manier wat er gebeurde op den avond, dat die man werd vermoord. Haast u niet. Ik zal u niet in de rede val len. Een geheime angst dat hij door sluwe middelen trachtte haar te verleiden tot een bekentenis waardoor Grell werd beschul digd, verdween. Hij legde zijn penhouder neer. Zij keek onderzoekend in het vier kante gezicht, maar kon achter het mas ker van goedige vriendelijkheid niets zien. Haar eigen nieuwsgierigheid was op gewekt, maar zij onderdrukte die met kracht. Weet u van den brief? Den brief, dien ik van Goldenburg ontving? Hij schudde het hoofd. Laten wij aannemen dat ik niets weet. Begin bij het begin. Welnu, dat was het begin. Ik wist toen niet dat hij van Goldenburg was, want hij was ongeteekend en zoowel het adres als het briefje zelf waren getypt, Het werd bezorgd door een besteljongen. Er stond in, dat de schrijver iets wist, iets belang rijks dat betrekking had op mijn toekom stig geluk en dat ik kon vernemen wat dit was als ik om tien uur aan Mr. Grell's huis kwam. De schrijver raadde mij mijn be zoek zoo geheim mogelijk te houden. Aha! Hoe laat kreeg u dien brief? Dat weet ik 'niet zeker. Het was on-, geveer half tien of kwart voor tienen. Zeer goed afgemikt om te voorkomen dat u te voren inlichtingen zou trachten te verkrijgen. Gaat u verder. Ik was misschien ietwat angstig en het briefje wekte mijn nieuwsgierigheid op. De snelste manier om te weten wat er aan de hand was, leek mij de instructies van den briefschrijver op te volgen. Ik ging naar Grosvenor Gardens, waar ik blijk baar werd verwacht, want een bediende liet mij binnen en bracht my naar de stu deerkamer van Mr. Grell. Ik ging er al leen binnen en stond hem niet toe mij aan te dienen. De kamer was in het half duister, maar ik zag een gestalte op een sofa aan de andere zijde van het vertrek liggen. Ik lioep er heen. Het gezicht was in de schaduw en niet voor ik heel dicht bij was kon ik de vlek op het overhemd zien. Ik had eenige oogenblikken noodig om te begrijpen dat de man dood was. Toen kreeg ik lust om te gillen, om hulp te roepen maar ik kon niet. Het was alles te vreeseïijk afschuwelijk als een nachtmerrie. Gaandeweg keerde mijn verstand en mijn besef terug. Bliksemsnel kwam in mijn geest op dat de brief, welke ik had ontvangen, op brandschatting duid. de. Het gelaat van den doode kon ik niet zien. Haar stem stierf weg en zij keek ietwat aarzelend naar den rechercheur. Hij knik te aanmoedigend. Wees niet bevreesd, Lady Eileen. U had een lijk gevonden in het huis van Mr. Grell een man, van wie u verondersteld had dat hij uw verloofde wilde afpersen. Het was niet dan natuurlijk dat u dacht, dat hij door Mr. Grell vermoord was. Ja. Zy sprak zachter. Ik vreesde dat Mr. Grell hem in een opwelling van drift had vermoord. Wat moest ik denken? Zij maakte een hulpelooze beweging met haar handen. Mijn hersens brandden, maar ik scheen de dingen toch duidelijk in te zien. Ik mocht niet om hulp roepen, want ik be greep dat mijn verklarinen doodelijk zou den zijn voor den man dien ik liefhad. Ik legde myn Hand op de dolk om dien terug te trekken, maar op dat oogenblik hoorde ik de deur achter mij openen en snel weer sluiten. Ik keerde mij om, maar niet snel genoeg om te zien, wie de indringer was. Toen kwam het idee in mij op, dat ik zoo snel mogelijk moest zorgen dat ik het huis verliet. Zoover ik wist was Ik de eenige die kon raden dat Mr. Grell gebrandschat werd en aldus een beweegreden voor den moord kon opgeven. Ik sloop dus naar beneden en ging naar huis. U kimt u mijn geestestoestand voorstellen. Tegen elf uur dacht ik aan een mogelijke kans met Mr. Grell te spreken. Ik belde zijn club op.'Sir Ralph Fairfield stond mij te woord. Hij antwoordde my dat Mr. Grell er den heelen avond was geweest, maar te druk bezig was om met mij te spreken. Ik voelde on uitsprekelijke verlichting. Toen kwam den volgenden morgen Sir Ralph Fairfield bij bezoeken. I'k raadde ge deeltelijk waarom hy kwam, maar de volle schok kwam, toen hij mij vertelde dat het Mr. Grell was, die vermoord was. Ik ge loof dat ik op dien tyd krankzinnig was. Ik zei niets omtrent mijn ontdekking als Mr. Grell gebrandschat was wilde ik niet dat er bijzonderheden aan het licht kwa men. Bovendien scheen het mij toe dat Fairfield had gezegd dat Grell in de club was om zichzelf tegen verdenking te vrij waren. Zij bloosde. Ik wist dat Sir Ralph mij lief 'had. Ik dacht dat hij schuldig was en klaagde hem aan. Ik bleef dat gelooven tot Prinses Pe- trovska bij mij kwam met een briefje van Mr. Grell mij smeekend haar te vertrou wen. Ik gaf haar mijn juweelen en zij ver telde mij dat hij zich door geheimschrift met mij in contact wilde stellen. Ik kwam terug tot mijn eerste idee dat hij Harry Goldenburg had vermoord de prinses had mij den naam van den vermoorde ver- teld liever dan nog langer gebrandschat I te worden. Ik besloot alles te doen om .hem te helpen, want moordenaar of niet ik had hem lief. U weet hoe onze pogin gen met 't geheimschrift mislukten. Een dag of twee geleden zond hij mij een briefje een geheimzinnig briefje waar in stond, dat wij beiden in groot gevaar waren. Ik begreep dat niet, maar het was duidelijk dat hij geld moest hebben. Ik kon het alleen maar krijgen door mijn vaders handteekening onder een chèque te zetten. Daar weet u alles van. Ik nam een taxi en zou hem in Putney ontmoeten. U bent eerst naar het hoofdpostkan toor gegaan, zei Foyle. Ja, ik wilde een auto bestellen om in Kingston op ons te' wachten. Ik vond het veiliger het in een publiek telefoonbureau te doen om zoo weinig mogelijk spoor ach ter te laten. Ik nam Mr. Grell op in Put ney en gaf hem het geld. Gedurende den tocht spraken wij geen van beiden over den moord. Hij vertelde mij dat hij naar zijn landgoed ging in Sussx en daar een plan zou maken om het land uit te komen. Hij beweerde hoe minder bijzonderheden ik wist hoe beter het was. Een redelijk verlangen onder de gege ven omstandigheden, mompelde Foyle. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6