^Baió jeuuöthche guuueEdadea KERKNIEUWS VRIJDAG 11 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DUITSCH WEERMACHTSBERICHT SOVJET-DIVISIE BIJ SALLA UITEENGESLAGEN. Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten vorderen on weerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli, met steun van omtrekkende be wegingen van Finsche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na gevechten van verscheidene dagen door Duitsche formaties ingenomen. De daar strijdende Sovjetdi visie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke pantserstrijd krachten vanuit Tobroek afgeslagen. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van To broek en een vliegveld ten Zuidoosten van Mersa Matroeh met succes met bommen aangevallen. Ten Noorden van Solloem heeft een Britsche torpedojager een bom- treffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht vliegtuigloodsen ten Westen van Ismailia aan het Suezkanaal in brand ge worpen. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Noorden van Newquay vijf koopvaarders met in totaal 21.000 b.r.t., die in convoói voeren, vernie tigd en met effect haveninstallaties aan de Oost- en Zuidoostkust van het eiland ge bombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten Noorden van Berwick een ander groot koopvaardijschip door gevechtsvlieg tuigen zwaar beschadigd. Aan de Kanaalkust hebben gisteren ja gers 17, luchtafweergeschut en marine elk een Britschen jager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in •den afgeloopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland gebombardeerd. De verliezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Het ziekenhuis Bethel bij Bielefeld werd wederom met brandbommen bestookt. Bij deze aanvallen verloor de vijand door afweer met jagers en geschut vier en door marineartillerie twee gevechtsvliegtuigen. Kapitein Balthasar, houder van het eiken loof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, die met 40 luchtoverwinningen aan de genoemde successen van het luchtwa pen een schitterend aandeel heeft gehad, heeft in zegevierende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn jachtvliegers. Het aandenken van deze heldhaftige officier van het jachteskader Richthofen, die zich reeds in het Condor- legioen door rijn doodsverachting herhaal delijk had onderscheiden, zal bij het Duit sche volk onvergetelijk blijven. VERSPREID OORLOGSNIEUWS In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwerper tijdens zeer helder maanlicht den dom in Aken tot zijn doel gekozen, en door verscheidene bomtreffers beschadigd. Hierdoor is een van de meest historische monumenten van het Avondland, dat in de geheele wereld wat betreft zijn historische beteekenis en kunstwaarde nauwelijks zijns gelijke vindt, tot het doel van een zinne- looze vernielingswoede van het Britsche luchtwapen geworden. Naar van Duitsche zijde wordt verklaard, beschikt Aken alleen over een industrie van verbruiksgoederen, die voornamelijk be staat uit fabrieken, die stoffen vervaardi gen. Daarentegen ontbreekt de zware in dustrie geheel. Daarenboven is Aken een handels- en ambtenarenstad en in het bij zonder, overeenkomstig de ligging aan de grens, de'zetel der douane-autoriteiten. De stad heeft ook een naam als badplaats. Aken is in de wereld bijzonder bekend door zijn kunstschatten en historische bouwwerken uit de Middeleeuwen, waartoe ook de be roemde Keizersdom behoort. Het complex kinderziekenhuizen' Bethel bij Bielefeld was in den nacht van 9 op 10 Juli opnieuw het doel van Britsche ge vechtsvliegtuigen. Deze aanval ligt, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, ge heel in de lijn van de door het Britsche luchtwapen in den laatsten tijd uitgeoefen de practijk om cultureele gebouwen en so ciale instellingen met bommen te bestoken. Daar de wereldberoemde instellingen te Bethel op de daken duidelijk het Roode Kruis-teeken dragen en bovendien dezelf de gebouwen reeds meermalen door Brit sche bommen getroffen en vernield of zwaar beschadigd werden, treedt het plan van de Britten om door aanvallen op deze gebouwen goedkoope successen te behalen, duidelijk aan den dag. MISLUKTE BRITSCHE AANVALLEN OP NOORSCHE KUST Nadat de Engelsche luchtmacht geduren de geruimen tijd was weggebleven, hebben Dinsdag eenige Britsche vliegtuigen ge-- tracht boven Noorwegen te komen. Tenge volge van den krachtigen Duitschen afweer slaagden de Engelschen er niet in, boven het vasteland te komen... Reeds boven zee moesten zij van koers veranderen. De bom men, die zij lieten vallen, kwamen in het v/ater terecht. COMMUNISTENPROCES TE AGRAM. In een officieele bekendmaking, die ook in alle straten van Ag ram is aangeplakt, maakt het Kroatische ministerie van bin- nenlandsche zaken bekend, dat een politie beambte in een bosch bij Agram beestach tig verminkt is gevonden. Uit het onder zoek bleek, dat deze misdaad was ge pleegd door communistische ophitsers. Als auctores intellectuales werden tien beken de communistische raddraaiers, grooten- deels Joden uit de intellectueele beroepen, standrechtelijk ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. De bepalingen van het standrecht zijn door een wet ook uitgebreid tot degenen, die clandestien radioberichten uitzenden of naar vijandelijke radiostations luisterfen. Afschuwelijke ontdekkingen MISHANDELINGEN EN MARTELINGEN IN DE OEKRAÏNE. Duitsche soldaten hebben te Rasjk in de nabijheid van een door de Sovjets in brand gestoken boerenhoeve een afschu welijke ontdekking gedaan. Zij vonden uni formstukken van Duitsche soldaten, waar aan te zien was, dat de dragers de ergste mishandelingen hadden ondergaan. Voorts kon worden vastgesteld, dat bij de gevechten om Rajsk talrijke gewonde Duitsche soldaten, die bij een tijdelijke ontruiming der* stad in de handèn der Sovjets waren gevallen, gemarteld en daar na in de vlammen van in brand staande huizen geworpen waren. Over de massamoorden te Doebno ver neemt het D. N. B. nog, dat de omge brachte mannen, vrouwen en kinderen vrij wel uitsluitend Oekrainers waren. Omdat zij aan hun Oekrainsche nationaliteit vast hielden, waren zij reeds lang geleden door de bolsjewisten gevangen gezet. In hun machtelooze woede over den Duitschen op- marsch hadden de Sovjets alle gevange nen, ongeveer 1500, neergeschoten. In el ke cel liggen zeven of acht lijken op elkan der. Eenige Oekrainers onderzoeken thans in het gevangeniskantoor de acten der Ge- peoe om zoo mogelijk de identiteit der slachtoffers vast te stellen. De Slowaaksche oorlogscorrespondent majoor Vasko schildert in het blad „Slo vak" de vreugde van de Oekrainers tij dens den intocht van de Slowaaksche troe pen, een vreugde, die echter steeds weer getemperd werd door de smart over de slachtoffers van de bolsjewisten. Achthonderd vreedzame menschen wer den, zoo meldt Vasko, in een plaats op tachtig kilometer afstand van de grens op de beestachtigste manier vermoord. Bijna ieder gezin van dit plaatsje met dertig dui zend inwoners betreurt het heengaan van een familielid, dat door de bolsjewisten is vermoord. Toen Vasko in een ander plaatsje aan kwam, werd juist de identiteit van 240 ar beiders vastgesteld, v/ier lichamen geen schotwonden vertoonen, doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Allen zijn met hamers en bijlen doodgeslagen. Zij hadden hun maandloon gevraagd, zoo meldt Vasko, en kregen het volgens de me thoden der Sovjets. De verbolgen bevolking leidde den cor respondent in het weezenhuis, waar de bolsjewisten tachtig kinderen hadden doodgeslagen om zoodoende de Oekrainers uit te roeien. Ik had, zoo besluit de cor respondent in zijn bericht, nooit en nim mer gedacht, dat menschen in staat zou den zijn zoo iets te doen. Het is vreeselij- ker dan men zich vermag voor te stellen. MISBRUIK VAN DE WITTE VLAG. Onder de talrijke schendingen van het Volkenrecht, waaraan de bolsjewistische soldaten zich steeds weer schuldig maken, is een der gebruikelijke, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, het misbruik van de witte vlag. Op vele plaatsen aan het front is het tijdens de gevechten voorgekomen, dat de bolsjewisten voorgaven zich te wil len overgeven en met opgeheven handen naar de Duitsche linies kwamen. Zoodra zij echter op schotafstand waren, haalden zij hun vêrborgen geweren te voorschijn en openden het vuur op de rustig wach tende Duitsche soldaten. Zoo heeft een luitenant van een Duitsch infanterieregi- ment onder eede verklaard dat in de streek van Bornicki talrijke Sovjetsoldaten met opgeheven handen tot op 30 meter de Duitsche linies naderden. Toen openden zij het vuur en trachten aldus met mis bruik maken van het oorlogsrecht een goedkoop succes te behalen. Een volkomen soortgelijk voorval speelde zich af in de nabijheid van Uhowo. In den zelfden sector overvielen ongeveer 100 andere bolsjewisten, die zich kort te voren bereid hadden verklaard om zich over te geven, de onderhandelende Duit sche soldaten en trachtten hen met bajo netten af te maken. EEN LUGUBERE BALANS. Volgens authentieke cijfers zijn in den tijd van 1917 tot 1941 als slachtoffers van het bolsjewisme omgekomen: 1. Van 1917 tot 1922: 1.776.393 personen, die door de Gepeoe zijn omgebracht. 2. Van 19171921 zijn volgens authen tieke ramingen 1.4 millioen personen in den burgeroorlog gesneuveld, vermist, doodgeschoten en op andere wijze om het leven gekomen. 3. Bij de hopgerramp van 1920'21 ten gevolge van den burgeroorlog verloren •10.240.000 menschen het leven. 4. De hongersnood van 1932'33 ten gevolge van de in 1929 begonne gedwon gen collectivisatie leidde tot een weerga- looze ramp voor de stedelijke bevolking, de landarbeiders en de onteigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt becijferd op tien millioen. 5. Het aantal personen, dat ter doc$ veroordeeld werd sedert het bestaan van de Sovjet-Unie in de 300 verbanningskam pen en bii dwangarbeid, zooals het kanaal naar de Witte Zee. de Moermanksspoor- lijn, het kanaal Baikal-Amoer-Magistrale, de Turksib, de Daljstroi. het Wolgadonka- naal, enz., bedraagt volgens een optelling van de antikomintern 8.600.000. VIJANDELIJKHEDEN IN SYRIË GESTAAKT GENERAAL DENTZ GEMACHTIGD OM WAPENSTILSTAND TE VRAGEN Officieel wordt uit Vichy medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de verdediging vgn de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarborgen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzonder smartelijk bloedvergieten te vermijden en het oorlogs leed voor de bevolking van Syrië en Liba non te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransche regeering derhalve besloten gene raal. Dentz te machtigen om staking der vijandelijkheden te verzoeken. Dienovereenkomstig is gisteren te Bei roet door bemiddeling van den consul-ge neraal der Vereenigde Staten een démarche ondernomen. Uit Ankara meldt S.P.T.: De Turksche regeering heeft voor onbepaalden tijd be sloten de Turksch-Syrische grens te sluiten. De Turksche consuls in Syrië zullen van heden af geen inreisvisa voor Turkije meer verstrekken. DUITSCHE GEVANGENEN UIT NEDERLANDSCH-INDIë. Na een gedwongen verblijf van meer dan één jaar in Nederlandsch-Indië zijn met een Japansche vrachtboot 670 Duitsche vrouwen en kinderen te Sjanghai aange komen. In Nederlandsch-Indië waren zij geïnterneerd en in krijgsgevangenenkam pen vastgehouden. Volgens hun mededee- lingen was hun behandeling zeer slecht, daar niet slechts de krijgsgevangen Duit sche mannen, maar ook hun vrouwen en kinderen zich de beschamende vernede ringen moesten laten welgevallen. AMERIKA WEIGERT WAPENS AAN IERLAND. De Vereenigde Staten hebben de levering van wapens .aan Ierland geweigerd. De premier, de Valera, heeft Dinsdag in het parlement het resultaat bekend gemaakt van de onderhandelingen, die de minister van defensie, Aiken, de laatste maanden in de Ver. Staten heeft gevoerd. De Valera gaf uiting aan zijn leedwezen over de wei gerachtige houding der Ver. Staten. De eenige overeenkomst, die volgens de Vale ra is gesloten, is de toezegging van de Ver, Staten twee vrachtbooten ter beschikking van Ierland te stellen. Zij zullen dienst doen voor de voorziening van Eire en krijgen een Iersche bemanning. AMERIKAANSCH STEUNPUNT IN NOORD-IERLAND? BERLIJN, 11 Juli. (D. N. B.). Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft senator Taft Donderdag in den Senaat ver klaard, dat hij reeds Donderdag uit ge loofwaardige bron heeft vernomen, dat de Vereenigde Staten in Noord-Ierland voor Groot-Brittannië een marine-Luchtsteun- punt aanleggen. DE BEZETTING VAN IJSLAND Zooals te begrijpen valt, heeft de ver klaring van Churchill over de handhaving der Engelsche bezetting op IJsland te Ber lijn een groot opzien gebaard. Want zy volg de onmiddellijk op de verklaring van Roo sevelt, waarin gezegd werd, dat de Ameri- kaansche troepen het Engelsche bezettings leger zouden aflossen. Thans is dus het Amerikaansche argument, als zou de aflos sing van het Engelsche garnizoen een ver lichting voor Engeland beteekenen, weg gevallen. Intusschen moet het IJslandsche volk nu uit de aflossing dubbele bezetting ontstaan is, het gelag betalen. Zooals men zich her inneren zal, is Roosevelt tot de bezetting van IJsland overgegaan op grond van de briefwisseling tusschen hem en de minister president. De IJslandsche president zou daarin den wensch te kennen hebben gege ven, dat de Engelsche troepen door de Ame rikaansche afgelost zouden worden. Deze wensch is niet alleen gepasseerd, maar IJs land moet, dank zij de opvattingen, welke Churchill en Roosevelt over het zelf bestem - mingsrecht der democratische volken heb ben, nog groote lasten dragen. De Engelsche en Amerikaansche bezet ting is in geen enkel opzicht in overeen stemming te brengen met de belangen van het IJslandsche volk. Overigens vestigt men er in Berlijnsche kringen de aandacht op, dat dit incident kenmerkend is voof het vertrouwen dat Engeland en Amerika in el kanders bedoelingen stellen. Het vermoeden, dat meeningsverschillen zijn gerezen tusschen Engeland en de Ver eenigde Staten naar aanleiding van de be zetting van IJsland, vinden aan waarschijn lijkheid door de terughoudendheid, waar mede Churchill zich heeft uitgelaten over deze kwestie. Churchill zeide o.m. dat het niet .jijn taak was de maatregelen te be perken, welke de Vereenigde Staten zich gedwongen hebben gezien te nemen. Hij twijfelde er niet aan, dat Engeland en de Vereenigde Staten zouden samenwerken by de verdediging van IJsland. In verband met deze verklaring van Churchill kan er aan herinnerd worden, dat eerst later bekend gemaakt werd dat een Engelsche bezetting naast de Amerikaansche op het eiland zal blyven. DE AZOREN. DE KAAP VERDISCHE- EILANDEN EN DAKAR De algemeene opvatting in New-York is, dat de Vereenigde Staten de Azoren, de Kaap Verdische eilanden en Dakar zullen bezetten, zoo meldt de correspondent in New York van de „Daily Mail". De plan nen zouden zijn uitgewerkt. Woensdag is een nieuw contingent Por- tugeesche troepen voor de Azoren inge scheept aan boord van de „Carvalho Araujo". In hoofdzaak betreft het hier af- deelingen artillerie en infanterie van de Portugeesche weermacht. 14 JULI IN FRANKRIJK. Naar de secretaris-generaal van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, meedeelt, zal de 14de Juli dit jaar in Frank rijk wel is waar een feestdag zyn. doch wegens den staatsrouw zullen geen feeste lijkheden gehouden worden. In alle steden en dorpen worden uitsluitend kransen bij dt gedenkteekenen voor de gesneuvelden gelegd en herdenkingsgodsdienstoefenin gen gehouden. De inlevering van metalen AANWIJZING VAN HETGEEN IEDER TE DOEN HEEFT UITZONDERINGEN VOOR KUNST, ANTIQUITEITEN EN VOLKSKUNST Dr. H. E. van Gelder, die als ondervoor zitter der Rijkscommissie van advies in zake de musea belast is met de leiding van de keuring van metalen voorwerpen van kunst-, historische of wetenschappelijke waarde, welke niet behoeven te worden in geleverd, geeft de volgende aanwijzingen: A. Wat moet de particulier doen? 1. Zijn bezit aan koperen, bronzen en tinnen voorwerpen voor zoover deze niet nagelvast zijn of grootendeels uit ander materiaal bestaan, of in gebruik en onver vangbaar zijn nagaan, om te zien, a) welke voorwerpen moeten worden in geleverd; b) of hij voorwerpen bezit, die wel moe ten worden aangemeld doch niet behoeven te worden ingeleverd; c. of hij voorwerpen bezit, welke zoo wel van aanmelding als van inlevering vrijgesteld zijn (zie D). 2. Wachten op de oproeping door den burgemeester om voorwerpen te komen in leveren. 3. Heeft hij stukken onder zich behoo- rende tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij verschijnt op de oproeping van den burge meester, een formulier II. Hierop vult hij thuis deze stukken in, met opgave van de reden waarom hij meent, dat zij vrij van inlevering zijn. 4. Voor vrijheid van inlevering komen in aanmerking: a. zaken van kunstwaarde (oud en nieuw) b. zaken van geschied kundige waarde (oud en nieuw); c. zaken van wetenschappelijke waarde (oud en nieuw); d. antiquiteiten, dat wil zeggen: voorwerpen van cultureele waarde, ouder dan circa 75 jaar; e. naar kunstenaars- ontwerp of onder kunstenaarstoezicht uit gevoerd handwerk van jonger datum; f. in brons of ander metaal gegoten beeld houwwerk (ook bijzondere penningen) van bekende kunstenaars; g. waardevol volksgoed, volkskunst; h. waardevolle oude en nieuwe Europeesche (o.a. Indische) kunst en volkskunst. 5. De ingevulde formulieren moeten bin nen acht dagen bij den burgemeester wor den terugbezorgd. 6. Daarna wacht hij af, tot hij de beslis sing van den museumdeskundige die het recht heeft om bij den aanvrager de aan- melde voorwerpen te komen bezichtigen bij den burgemeester in ontvangst kan nemen. 7. Voor inlevering komen dus wel in aanmerking namaakantiek, fabriekmatige niet door kunstenaars ontworpen voor werpen en vaak ten onrechte als kunst nijverheid beschouwde, Indische, Chinee- sche of Japansche bazaar-artikelen en der gelijke. Ook natuurlijk oude voorwerpen zonder cultureele waarde. B. 'Vat moeten musea, i laars, gods- en gasthuizen e.d. doen? 1. Als zij zyn vermeld in het bekende gele boekje: „De Nederlandsche Musea", uitgegeven door het departement van On derwijs Kunsten en Wetenschappen (1938) dan zijn zij van aanmelding vrijgesteld. 2. Musea, die daarin niet zijn vermeld, j kunnen aanstonds by den burgemeester een formulier IV aanvragen en dat bij dezen ingevuld terugbezorgen, ten einde zoo mogelijk te worden „erkend". Zij wach ten de beschiking daarop af. Worden zij niet erkend, dan handelen zij gelijk onder A is voorgeschreven voor particulieren, 3. Een particulier, die uit wetenschappe lijke of kunstoverwegingen een „verzame ling" heeft bijeengebracht, welke meer dan 50 stuks omvat, kan eveneens aan stonds een formulier IV vragen, waarna hij handelt als onder B 2 is aangegeven. Voor stukken, die niet tot de verzameling behooren, handelt hij als alle anderen, hij c. waardevol volksgoed. volkskunst; d. zoover zij voor vrijstelling in aanmerking komen, vraagt hy daarvoor als hij voor inlevering wordt opgeroepen, een formu lier II. C. Wat moeten antiquairs en kunsthandelaren doen? Zij leveren evenals andere winkeliers bij den burgemeester een staat van hun winkelvoorraad in. 2. Zij specificeeren die naar: a. antiqui- ten; b. kunst van de 19de en 20ste eeuw; c. waardevol vilksgoed, volkskunst; d. exotische kunst; e. datgene wat noch kunst noch waardevol volksgoed of exotische kunst is. 3. Zij geven van de onder e genoemde voorwerpen de inkoopswaarde op. 4. Voor hun persoonlijke bezittingen (verzamelingen en huisraad) handelen zij als particulieren (zie D. Geheel vrijgesteld van aan melding en inlevering zijn de volgende voorwerpen: 1. Openbare monumenten en gedenk teekenen. Hieronder worden mede begre pen gedenkplaten e.d. 2. Kerkklokken. Hieronder worden me de begrepen torenklokken en carillons. 3. Voor den eeredienst bestemde ge- bruiks- en andere voorwerpen in kerken cn kapellen. 4. Orgels en hun onderdeelen. 5. Hetgeen behoort tot eenige volks dracht. Hieronder worden mede begrepen bestanddeelen van tuig en van last- en trekdieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volkskunde bijzondere be teekenis moet worden toegekend. 6. Ordeteekenen en eereteekenen. Hier onder worden mede verstaan gedenk- en eerepenningen, voor zoover deze. een bij zondere historische of kunstwaarde heb ben. 7. Gangbare munten. 8. Wetenschappelijke instrumenten en leer- en hulpmiddelen, in gebruik en on vervangbaar bij laboratoria, scholen, in richtingen voor kunst- en nijverheidsonder wijs, kunstenaarsateliers, ziekenhuizen, sa natoria, artsen inrichtingen voor tand heelkunde, studenten enz. Ten slotte zij nog vermeld, dat het aan het departement van Opvoeding. Weten schap en Cultuurbescherming (Oostduin- laan 2 te 's-Gravenhage. tel. 116390 inter com. M M M) gevestigde bureau onder lei ding van dr. H. E. van Gelder uitsluitend inlichtingen aan burgemeesters en andere toriteiten verstrekt. DE LEIPZIGER MESSE. Groote belangstelling. De Leipziger Messe zal op 31 Augustus haar1 poorten weer openen. Wederom zul len duizenden en nogmaals duizenden uit geheel Duitschland en uit alle deelen va.i het vasteland van Europa naar het aloude Messe-centrum reizen om zich daar op de hoogte te stellen van de laatste wijzigin gen op het gebied van de productie, daar ook zullen zij nieuwe connecties kunnen aanknoopen of oude banden kunnen ver stevigen, daar zullen zij hun tijd met een algemeene oriëntatie op een voor de toe komst uiteTst nuttige wijze kunnen beste den. Er zijn reeds 6500 deelnemers uit vijf tien landen ingeschreven. Er zullen weer zeer veel collectieve stands zyn, zooals bij voorbeeld die van Italië, Balkanlanden en Nederland. Ook Brazilië zal op de beurs vertegenwoordig zijn. De Nederlandsche inzending zal grooter zijn dan die op de voorjaars- messe en bestaan uit vijf afdeelingen, een voor textiel, een voor de legerin- diustrie, een collectieve inzending, een afdeeling voor industrie en handwerk, en tenslotte een afdeeling voor zelf standige inzendingen. De architect, de heer Busse, zal wederom de inrichting verzorgen. De centrale instelling voor opdrachten is gebleken een zeer groot succes te zijn. Dit belangrijke instituut voor het Duitsch- Nederlandsehe handelsverkeer zal ook weer gedurende de komende herfstmesse van 31 Augustus tot 4 September geopend zijn. Juist in Leipzig, waar zoovele fabrikanten uit de meest verscheidene branchen samen komen, bestaat de beste gelegenheid vra gen het handelsverkeer betreffende, mat zakenrelaties te bespreken en eventueele moeilijkheden tot oplossing te brengen. De bezoeker j* in de gelegenheid reeds in Leipzig de noodzakelijke voorbereidende maatregelen te treffen en tot een goed einde te brengen. Do talrijke deskundigen van de Zentralaufttragstelle zullen gaarne hun intermediair verleenen en den Neder- landschen koopman kan slechts dringend worden aangeraden zich met hen in ver binding te stellen. De organisatie van de geheele beurs ge schiedt weer op dezelfde grootscheepsche wijze als altijd. Vooral aan de textiel zal veel aandacht worden besteed, er worden twee gebouwen voor deze branche inge richt. Er zijn reeds zeer veel aanmeldingen van bezoekers. Men kan zich nog tot 9 Augustus a.s. laten inschrijven, om verze kerd te zijn in Leipzig weer op dezelfde goede wijze ontvangen te worden en een onderdak te vinden, zooals men dat van voorheen gewend was. Men zal op de Mes- se ervaren, hoe groot de economische kracht van het Duitsche rijk is, ook in een tijd van uiterste krachtsinspanning, in een RIJKS-TEXTIELBUREAU. De heer H. G. Hey belast met de waarne ming van de directie. Naar het textiel-vakblad De Manufactu- renhandel mededeelt, is de heer J. A. Pan- huyzen, directeur van het Rijkstextielbu- reau te Arnhem, door ongesteldheid ver hinderd gedurende de eerstvolgende maan den de leiding van dit Rijksbureau op zich te nemen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van' Handel, Nijver heid en Scheepvaart is de heer H. G. Hey. directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, voor den duur der ziekte van den heer Panhuyzen benoemd tot waarnemend directeur van het Rijkstextielbureau te Arnhem. De dagelijksche leiding van genoemd Rijksbureau berust bij de beide adjunct directeuren, de heeren Riechelmann en Kimmerer. VETVRIJE- EN VETARME SCHUU-, WASCH- EN REINIGINGSMIDDELEN. In verband met het feit, dat thans zeer vele vetvrije en vetarme schuur-, wasch- en reinigingsmiddelen in den handel voor komen, welke niet bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten zyn ingeschreven, wordt het publiek in eigen belang aangeraden, slechts die pro ducten te koopen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van bovengenoemd rijks bureau. Deze inschrijving is op de verpak king vermeld. De aanduidingen op de ver pakking zijn in samenwerking met de di verse overheidsinstanties vastgesteld, zoo dat op grond hiervan het publiek de garan tie heeft, dat het alleen dan dergelijke producten verkrygt tegen redelijke prijzen, wanneer het ingeschreven producten koop.t PATER C. v. d. BORNE O.F.M. f In het klooster der Minderbroeders te Weert is bericht ontvangen dat op 6 Maart te Jerusalem, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, is overleden pater xr Crescentius v. d. Borne O.F.M., in den ouderdom van 56 jaar, in het 39e jaar van zijn religieus leven en het 32e jaar van zijn H. Priesterschap tyd, waarin het zich heeft opgeworpen als bolwerk tegen de dreigende inflatie van het Russische bolsjewisme, dat als een vloedgolf de Westersche beschaving, cul tuur en economie dreigde te vernietigen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5